Najlepszy darmowy VPN 2023 – jaki wybrać?

Darmowy VPN - ranking

Darmowy VPN to narzędzie, które działa tak jak płatny VPN, ale z pewnymi ograniczeniami. Z pozoru brzmi to dobrze, wszystkie funkcje profesjonalnej usługi VPN i w dodatku nie trzeba za to płacić. Gdzieś zatem musi być haczyk. Niestety, trzeba bardzo uważać na oferty VPN za darmo, gdyż niektóre z mogą narazić użytkownika na utratę prywatności i danych. Darmowe VPN mają kilka zalet i zastosowań, ale wad jest o wiele więcej. Z tego poradnika dowiesz się na co trzeba przy nich uważać i jaki darmowy VPN jest aktualnie najlepszy i bezpieczny.

Jeżeli jeszcze nie wiesz co to jest VPN, to tutaj możesz przeczytać obszerny opis działania VPN wraz ze szczegółami technicznymi. Ale wyjaśniając to w skrócie, VPN jest usługą która umożliwia utworzenie wirtualnego, szyfrowanego tunelu pomiędzy urządzeniem użytkownika, a globalną siecią internetową. Z VPN korzysta się do zmiany oraz ukrycia IP, poprawy bezpieczeństwa, omijania cenzury stron internetowych i geoblokad. To dzięki VPN można oglądać amerykańskiego Netflixa w Polsce, a polską telewizję za granicą. VPN można skonfigurować samodzielnie na własnym serwerze VPN, kupić profesjonalną usługę od wyspecjalizowanej firmy lub użyć darmowego VPN, na czym skupi się ten artykuł.

Co to jest darmowy VPN?

Darmowy VPN to usługa, za którą nie jest pobierana opłata przez firmę, która nią zarządza. Pod hasłem darmowej sieci VPN wiele firm oferuje usługi, które w rzeczywistości z prawdziwym VPN nie mają zbyt wiele wspólnego – są zwykłymi serwerami proxy. To najczęściej wtyczki do przeglądarki lub aplikacje mobilne. Przesyłają ruch przez serwer pośredniczący, ale jednocześnie nie zabezpieczają połączenia użytkownika. I bardzo często szpiegują, zapisując i analizując to co użytkownik robi za ich pośrednictwem – to właśnie na tych danych zarabiają.

Są na szczęście dostępne darmowe usługi VPN, które działają tak jak prawdziwy VPN, ale z pewnymi ograniczeniami. Nie powinno to dziwić, firmy udostępniając je chcą zachęcić użytkowników do skorzystania z pełnej, płatnej wersji swojej usługi. Więc przypadku takiej darmowej sieci VPN trzeba liczyć się z małą ilością dostępnego transferu, który można wykorzystać w miesiącu, niską szybkością połączenia czy tylko kilkoma lokalizacjami serwerów.

Niestety, tego typu bezpłatne usługi VPN nigdy nie będą porównywalne z tym, co można obecnie znaleźć w ofercie najlepszych VPN, za które płaci się regularny abonament i w zamian za to można oczekiwać i wymagać usługi o określonej jakości. Nawet najtańszy VPN, będzie o wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od każdej darmowej usługi.

Abonament zamiast darmowego VPN

Żeby w pełni korzystać z możliwości VPN warto rozważyć kupno abonamentu u profesjonalnego dostawcy VPN. W sieci znaleźć można naprawdę wiele różnych firm, które oferują tego typu usługę. Wśród płatnych VPN jest wiele firm, których usługa oprócz tego że jest na bardzo wysokim poziomie, to jest jednocześnie tania.

Decydując się na długi okres abonamentu, można trafić na promocje które sprawiają, że bardzo tanio kupimy VPN. Zniżki, promocje i kupony potrafią sprawić, że cena usługi wyniesie poniżej 3$ miesięcznie za korzystanie z pełni możliwości jakie daje VPN. Chyba nie jest to wygórowana kwota za swobodny dostęp do streamingu z całego świata oraz lepsze bezpieczeństwo i ochronę prywatności?

Ale co najważniejsze – większość płatnych VPN można przetestować bez ryzyka. Każda licząca się firma oferuje gwarancję zwrotu pieniędzy swoim klientom. Oznacza to, że wykupując usługę ma się pewien okres (zazwyczaj 30 dni) w trakcie którego można zgłosić rezygnację z usługi i wystąpić o zwrot pieniędzy. A te bez zbędnych pytań i zwłoki zostaną zwrócone.

Poniżej przedstawiamy oferty tanich abonamentów VPN, z których możesz skorzystać. Ale jeżeli nie bierzesz pod uwagę takiej opcji, to dalej znajdziesz pełny ranking darmowych VPN.

Ranking – najlepszy darmowy VPN 2023

Przedstawiamy nasz subiektywny ranking, z którego poznasz najlepsze darmowe VPN. Takie, z których warto aktualnie skorzystać i można polegać na jakości usługi. Niestety o darmowy VPN z polskim IP jest o wiele trudniej – po takie odsyłamy do zestawienia najlepszych VPN z polskimi serwerami.

1. ProtonVPN – najlepszy wybór

Darmowa oferta ProtonVPN

Podstawowe informacje:

 • Limit przesyłanych danych: brak
 • Dostępne serwery: 23
 • Dostępne lokalizacje serwerów: 3
 • Jednoczesne połączenia: 1

ProtonVPN to w naszej ocenie aktualnie najlepszy darmowy VPN. Jest to usługa od twórców niezwykle popularnej poczty ProtonMail, która stawia prywatność na pierwszym miejscu. To co zdecydowanie wyróżnia ProtonVPN na tle konkurencyjnych propozycji, to brak limitu transferu, który można miesięcznie wykorzystać. Oznacza to, że z ProtonVPN można teoretycznie korzystać bez przerwy i nic za niego nie płacić.

W ProtonVPN można za darmo korzystać z 23 serwerów VPN zlokalizowanych w trzech państwach – USA, Holandii oraz Japonii. Ograniczona jest prędkość, która dość mocno spada w godzinach szczytu, gdy serwery są mocno obciążone przez użytkowników.

Niestety darmowy plan w ProtonVPN nie umożliwia odblokowania streamingu, korzystania z torrentów oraz dostępu do zaawansowanych funkcji takich jak bloker reklam czy serwerów o zwiększonym bezpieczeństwie. Ale ciężko wymagać takich funkcji od darmowej sieci VPN, która nie ogranicza użytkowników limitem danych. Z jednego konta można też korzystać tylko na jednym urządzeniu.

W sytuacji, w której chce się sporadycznie skorzystać z VPN do ukrycia lub zmiany adresu IP czy też poprawienia swojej prywatności ProtonVPN na pewno się sprawdzi. W dłuższym terminie ograniczenia wprowadzane przez firmę na pewno okażą się nieco uciążliwe, gdyż nikt nie lubi wolno działającego połączenia z Internetem – ale wtedy w każdym momencie można przejść na płatny plan, których ProtonVPN ma całkiem sporo.

Zalety:

 • Brak limitu transferu danych
 • Świetna ochrona prywatności
 • Brak logów
 • Najwięcej możliwości spośród bezpłatnych sieci VPN
 • 3 lokalizacje darmowych serwerów VPN

Wady:

 • Ograniczona szybkość połączenia

Odwiedź ProtonVPN

2.Hide.me

Plan darmowy w Hide.me

Podstawowe informacje:

 • Limit przesyłanych danych: 10 GB miesięcznie
 • Dostępne serwery: 5
 • Dostępne lokalizacje serwerów: 5
 • Jednoczesne połączenia: 1

Hide.me oferuje ciekawy plan darmowy, w którym jednak w odróżnieniu od poprzednika ograniczona została ilość danych, jaką można co miesiąc wykorzystać. Jest to 10GB miesięcznie, które każdy użytkownik może wykorzystać jak tylko chce. Ale przy normalnym korzystaniu z sieci, ten limit okaże się szybko niewystarczający.

Firma udostępnia za darmo serwery VPN w Niemczech, Holandii, Kanadzie oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Jeżeli ktoś potrzebuje skorzystać z adresów IP właśnie z tych państw, to Hide.me okaże się dobrym wyborem. Trzeba tylko pamiętać o ograniczeniach.

Aplikacja kliencka ma dostępne wszystkie opcje konfiguracji, więc można wybrać np. protokół VPN z którego się chce skorzystać. Streaming nie jest oficjalnie wspierany, ale jest szansa że uda się przy pomocy tego dostawcy odblokować mniej popularne platformy, które nie blokują usług VPN.

Szybkość połączenia jest bardzo dobra, podczas naszych testów dostępnych serwerów dochodziła nawet do 30-50 Mb/s. Przy takich wartościach, połączenie z darmową siecią VPN nie było odczuwane w żaden negatywny sposób, jak to się czasami zdarza przy niektórych rozwiązaniach.

Zalety:

 • Dostęp do wszystkich funkcji aplikacji klienckiej
 • 5 lokalizacji darmowych serwerów VPN
 • Prosta i intuicyjna aplikacja
 • Brak logów

Wady:

 • Miesięczny limit przesyłanych danych
 • Brak wsparcia streamingu

Odwiedź Hide.me

3.Windscribe

VPN za darmo od Windscribe

Podstawowe informacje:

 • Limit przesyłanych danych: 10 GB miesięcznie
 • Dostępne serwery: 10+
 • Dostępne lokalizacje serwerów: 10
 • Jednoczesne połączenia: 1

Windscribe to kolejna propozycja, którą warto rozważyć szukając darmowych rozwiązań z zakresu VPN. Na starcie otrzymujemy pakiet 10 GB danych, które możemy przesłać za pośrednictwem serwerów Windscribe. Ten limit można nieco zwiększyć różnymi działaniami (np. tweetowaniem, ocenieniem Windscribe w sieci itp.). Nie ma limitów prędkości, więc może z powodzeniem korzystać z w miarę szybkiego połączenia z siecią za pośrednictwem tego darmowego VPNa.

Zdecydowany plus to 10 różnych lokalizacji serwerów, z których można korzystać bez żadnych opłat. Są zlokalizowane w Europie oraz pozostałych częściach świata. Na liście nie ma niestety polskiego serwera VPN tak jak u innych firm.

Z aplikacji klienckiej można korzystać wraz z kompletem funkcji i możliwości, które daje w tym autorskiego narzędzia R.O.B.E.R.T. Sama aplikacja nie należy do zbyt wygodnych w obsłudze, ale wszystko w niej działa tak jak powinno.

Windscribe nie loguje i nie gromadzi informacji na temat użytkowników oraz nie ogranicza możliwości planu darmowego. Jest to ciekawa propozycja, którą warto rozważyć jeżeli limit danych nie wydaje się przeszkodą.

Zalety:

 • Brak ograniczeń w prędkości połączenia
 • Dostęp do wszystkich funkcji i możliwości
 • Ponad 10 lokalizacji darmowych serwerów
 • Brak logów

Wady:

 • Miesięczny limit przesyłanych danych
 • Niewygodna aplikacja

Odwiedź Windscribe

4.Hotspot Shield

Plan bezpłatny w Hotspot Shield

Podstawowe informacje:

 • Limit przesyłanych danych: 500 MB dziennie
 • Dostępne serwery: 1
 • Dostępne lokalizacje serwerów: 1
 • Jednoczesne połączenia: 1

Propozycja bezpłatnego dostępu do serwerów VPN od Hotspot Shield jest nietypowa. I w zależności od sytuacji może zostać potraktowana zarówno jako zaleta jak i wada. Do dyspozycji dostajemy codziennie 500 MB limitu transferu, który możemy wykorzystać w dowolny sposób. Dla osób, które jedynie sporadycznie planują korzystać z VPN może okazać się to w zupełności wystarczające. Dla innych nie, gdyż dość mocno ograniczy możliwości (mimo, że to łącznie nawet 15 GB danych miesięcznie).

Drugi poważny minus to ograniczenie prędkości przesyłania danych do 2 Mb/s. Jak na dzisiejsze czasy, to nie jest to prędkość, która nie pozwoli na zbyt komfortowe korzystanie z sieci. Ale do podstawowych zastosowań z pewnością wystarczy, w końcu dostęp do serwera jest bez opłat.

Od Hotspot Shield w planie bezpłatnym otrzymujemy dostęp tylko do jednej lokalizacji serwera VPN, który został zlokalizowany w USA. Trzeba pamiętać, że łącząc się z Polski ping może okazać się bardzo wysoki.

Zalety:

 • 500 MB transferu dziennie (nawet 15 GB miesięcznie)
 • Prosta obsługa

Wady:

 • Niska szybkość połączenia (Do 2 Mb/s)
 • Dzienny limit transferu
 • Tylko 1 lokalizacja serwera

Odwiedź Hotspot Shield

5.TunnelBear

Testowy plan darmowy w TunnelBear

Podstawowe informacje:

 • Limit przesyłanych danych: 500 MB miesięcznie
 • Dostępne serwery:
 • Dostępne lokalizacje serwerów: 47
 • Jednoczesne połączenia: 1

Na tle pozostałych propozycji przedstawionych w tym rankingu, limit danych jakie proponuje TunnelBear w planie darmowym jest wyjątkowo mały. To zaledwie 500 MB miesięcznie, czyli tyle że zaledwie uda się przetestować aplikację oraz skorzystać z sieci przez parę godzin.

Poza tym można korzystać z wszystkich funkcji tego dostawcy VPN. Ten plan jest udostępniany głównie z myślą o użytkownikach, którzy chcą przetestować ofertę tego VPN przed dokonaniem zakupu.

Niewątpliwym plusem jest to, że w planie darmowym TunnelBear oferuje dostęp do ponad 40 różnych lokalizacji serwerów. Więc może się to okazać przydatne wtedy, gdy potrzebny jest nam adres IP z jakiegoś określonego państwa, a 500 MB limitu danych akurat wystarczy.

Zalety:

 • Darmowy dostęp do serwerów w bardzo wielu lokalizacjach
 • Darmowy serwer VPN w Polsce
 • Możliwość skorzystania ze wszystkich funkcji

Wady:

 • Bardzo mały limit przesyłanych danych

Odwiedź TunnelBear

Wybór darmowych sieci VPN, które będą w miarę bezpieczne i można je polecić, nie jest duży. Dlatego też tylko niektóre firmy mogą pozwolić sobie na udostępnienie tego rodzaju usługi i jednocześnie zaniechania

Darmowe VPN – główne zalety

Niewątpliwie podstawową zaletą jaką mają darmowe VPN jest to, że nie trzeba za nie płacić ani grosza. A tym samym są dostępne dla każdego, niezależnie od zasobności portfela i możliwości finansowych. Na pewno nie dadzą takich możliwości jak płatna sieć VPN, ale coś za coś.

Pozwalają też poznać i przetestować jak działa VPN jeszcze przed podjęciem decyzji o wykupieniu abonamentu w firmie mającej darmowych plan lub wyłącznie takiej, która oferuje rozwiązania płatne. Dzięki temu nie kupuje się przysłowiowego kota w worku.

Darmowa sieć VPN umożliwia skorzystanie ze wszystkich podstawowych możliwości i funkcji VPN, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami. Dzięki niej bez problemu można ukryć oraz zmienić IP , zaszyfrować połączenie z siecią czy zmienić geolokalizację na inne państwo. Będzie to z pewnością jakieś zabezpieczenie podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

Wady darmowych VPN – na co musisz uważać

Darmowa sieć VPN ma niestety więcej wad niż zalet. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu jeżeli coś jest bezpłatne to nie można od tego wymagać żeby działało tak samo dobrze jak pełnoprawna usługa, za którą się płaci.

Trzeba się liczyć z następującymi wadami darmowych VPN:

 • Ograniczona prędkość – sprawia, że korzystanie z usługi bywa mało komfortowe, gdyż internet po prostu działa bardzo powoli.
 • Limit transferu – użytkownik dostaje miesięczny limit gigabajtów, które może wykorzystać. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 10 GB miesięcznie czyli bardzo mało w dzisiejszych czasach.
 • Ograniczone lokalizacje i liczba serwerów – serwery VPN udostępniane bezpłatnie zlokalizowane są zazwyczaj zaledwie w kilku mniej popularnych lokalizacjach.
 • Ograniczona liczba urządzeń – w planie bezpłatnym jesteśmy zazwyczaj ograniczeni do jednego urządzenia.
 • Logowanie niektórych informacji – w darmowych planach operatorzy sieci VPN logują niektóre informacje na temat użytkownika.
 • Problemy ze streamingiem – takie usługi nie odblokowują popularnych serwisów streamingowych, np. Netflixa.
 • Ograniczone możliwości – przy ich pomocy nie wszystko da się zrobić, np. nie będzie można pobierać torrentów czy streamować treści z niektórych serwisów.
 • Brak zaawansowanych funkcji i protokołów – darmowe plany VPN są zazwyczaj ograniczone do absolutnego minimum i pozbawione zaawansowanych funkcji, takich jak np. kill switch czy blokowanie reklam.
 • Duże zagrożenie dla prywatności – jeżeli nieopatrznie uruchomimy „podejrzany VPN”, to istnieje ryzyko że jego operator będzie miał wgląd w całą naszą aktywność w sieci, a dane na jej temat odsprzeda innym podmiotom.

Niestety, darmowe VPNy mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Ale w pewnych sytuacjach można ich z powodzeniem użyć. Jednak najpoważniejszy problem w darmowych sieciach VPN są zagrożenia związane z bezpieczeństwem i prywatnością, które trzeba opisać szerzej.

Darmowy VPN nie oznacza bezpieczny VPN

Bezpieczeństwo i prywatność rzadko kiedy idą w parze z czymś, co jest w sieci za darmo. Niestety sprawa ma się podobnie z kwestią usług VPN. Jeśli coś jest w internecie za free to zazwyczaj płacimy za to w innych sposób, którego na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzegać. W Internecie są to najczęściej reklamy, które musimy oglądać lub w wiele gorszym wariancie nasze dane lub prywatność, którymi płacimy za dostęp do różnorodnych usług.

Darmowe usługi VPN najczęściej operują w oparciu o następujące modele biznesowe:

 • Darmowy plan z dużymi ograniczeniami – jedyne bezpieczne dla użytkownika rozwiązanie
 • Wyświetlanie własnych reklam – kod reklam jest dodawany do odwiedzanych przez użytkowników stron. Oznacza to ingerencje w to, co robimy w sieci.
 • Gromadzenie, monitoring i analiza aktywności użytkowników – zbierane są dane na temat tego co użytkownik robi w sieci podczas korzystania z bezpłatnej sieci VPN, a następnie te informacje sprzedawane do hurtowni danych i firm reklamowych.
 • Wykorzystywanie zasobów i mocy obliczeniowej urządzeń użytkowników – komputery osób korzystających z usług wykorzystywane są w formie podobnej do botnetu
 • Kradzież i wyłudzanie danych – usługi VPN tworzone przez grupy przestępcze, których zadaniem jest przechwytywanie wszystkich danych przesyłanych przez użytkowników i pobieranie z nich haseł, numerów kart kredytowych, treści wiadomości itp.

Darmowy VPN, w którym znajdziesz niski limit bezpłatnego transferu lub duże ograniczenia w prędkości jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż jest po prostu działaniem marketingowym dostawcy usługi, wpisanym w jej koszty utrzymania. Firma przy jego pomocy chce zachęcić do przetestowania swojego VPN i przejścia na plan płatny. Natomiast inne formy korzystania z usług szeroko reklamowanych jako darmowe usługi VPN już nie są tak bezpieczne.

Na ile wyceniasz swoją prywatność?

Wyświetlanie reklam, to jedna z form zarabiania na bezpłatnej usłudze. Najczęściej sprowadza się ona do dokładania użytkownikom dodatkowych reklam, np. podczas przeglądania stron. Odwiedzane przez nich strony są przesyłane do serwera reklamowego, który dostarcza dopasowane treści reklamowe. Nigdy nie wiadomo, czy w ramach reklamy na stronę nie zostanie wstrzyknięty niebezpieczny kod, który może wyrządzić poważne szkody. O tym jakie jest to zagrożenie dla prywatności nie trzeba mówić.

Wiele firm oferujących darmowe VPN oparło swój model biznesowy o sprzedaż danych. Tego typu informacje, zgromadzone przez szpiegowanie aktywności użytkowników, są bardzo cenne dla wielu podmiotów gospodarczych – firm z sektora e-commerce, agencji marketingowych, sieci reklamowych oraz firm zajmujących się analizą danych i przygotowywaniem raportów. Są one za nie w stanie zapłacić bardzo dużo pieniędzy.

Na czym to polega? Korzystając z darmowego serwera VPN i przeglądając strony, korzystając z serwisów społecznościowych, aplikacji mobilnych, cała aktywność sieciowa użytkownika, która przechodzi przez serwer jest analizowana, profilowana i zapisywana. Następnie informacje na temat setek tysięcy Internautów, którzy dali się zwabić na bezpłatną sieć VPN trafiają na sprzedaż.

Oczywiście informacji o tym nie znajdziemy w widocznym miejscu na stronie takiej firmy, ale głęboko schowaną w regulaminie lub polityce prywatności. O tym jak cenne są to dane może świadczyć to, że Facebook był zamieszany w aferę związaną ze szpiegującym VPN, którego zadaniem było gromadzenie danych na temat zwyczajów i nawyków użytkowników sieci. Dzięki temu wiedział jakie są trendy i np. kogo z konkurencji warto przejąć.

Jeszcze gorsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności jest działanie stosowane przez jedną z popularniejszych, bezpłatnych usług o nazwie Hola Free VPN. W jej modelu biznesowym, urządzenia użytkowników pełnią funkcję swego rodzaju botnetu. Ich zasoby sieciowe mogą zostać kupione przez różne podmioty, które potrzebują np. szybkiego dostępu do dużej liczby adresów IP z całego świata. Na to wszystko się zgadzamy, korzystając z wtyczki Hola. Instalując aplikację lub rozszerzenie do przeglądarki Chrome czy też Firefox udostępniamy zasoby swojego urządzenia.

Niebezpieczne rozszerzenia do przeglądarek reklamowane jako darmowe sieci VPN

Osobnego omówienia wymagają rozszerzenia do popularnych przeglądarek, które powszechnie funkcjonują pod określeniami takimi jak darmowy VPN do Chrome i Firefoxa. Zarówno w Chrome Web Store jak i w katalogu rozszerzeń do Firefoxa można znaleźć ich całą masę. Cechą wspólną jest oferowanie narzędzi, reklamowanych jako darmowe VPN, jednak działających na zasadzie proxy.

Celem jest pozyskanie użytkownika, który będzie korzystał z wtyczki i przy jej pomocy przeglądał sieć. Dzięki temu wszystko co będzie robił w przeglądarce przez internet będzie przechodziło przez serwer firmy (lub grupy przestępczej), która udostępnia rozszerzenie. Niektóre nawet imitują i podszywają się nazwą i wyglądem pod oficjalne rozszerzenia prawdziwych firm oferujących profesjonalne usługi VPN. Co z tymi danymi się stanie – łatwo się domyślić. Jeżeli będziemy mieć szczęście, to nasza aktywność będzie tylko częścią większej analizy. Jeśli pecha to co cenniejsze dane zostaną wykorzystane lub sprzedane na czarnym rynku.

Podejrzane aplikacje mobilne VPN na telefon

Podobnie jak z darmowymi dodatkami do przeglądarek, ma się sprawa z aplikacjami mobilnymi. Tutaj głównie narażeni są użytkownicy Androida. Apple jest na tyle restrykcyjne w kwestii tego co może znaleźć się w App Store, że jest mniejsze ryzyko pojawienia się w nim podejrzanej aplikacji.

W przypadku aplikacji mobilnych schemat i model działania jest podobny jak w przypadku rozszerzeń do przeglądarki – zachęcić do pobrania i instalacji, a następnie złośliwe oprogramowanie będzie analizować i przechwytywać ruch oraz aktywność użytkownika.

Darmowy VPN – pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy darmowy VPN?

Obecnie za najlepszy darmowy VPN można uznaćProtonVPN, który w planie darmowym oferuje bardzo zbliżone możliwości do tego, co jest dostępne w płatnym abonamencie. Chroni bardzo dobrze prywatność i jednocześnie nie ma ograniczeń co do limitu danych, jakie można co miesiąc wykorzystać. Podstawowe ograniczenia to limit prędkości i lokalizacji, za pomocą których można się łączyć z siecią.

Jak działają darmowe sieci VPN?

Darmowe sieci VPN działają tak samo jak ich płatne odpowiedniki, z tym że posiadają ograniczone możliwości i funkcje. Udostępniając swoją usługę użytkownikom za darmo, firma świadcząca usług VPN daje możliwość przetestowania usługi i dzięki temu może zachęcić do kupna abonamentu. Za sprawą ograniczonej prędkości, możliwości, limitu danych czy serwerów darmowy VPN nie zapewni takiej samej jakości połączenia z siecią jak płatny odpowiednik.

Trzeba jednak uważać na VPN, które funkcjonują bez płatnych planów – wtedy istnieje duże ryzyko, że użytkownicy będą szpiegowani, a ich dane sprzedawane.

Czy darmowy VPN jest bezpieczny?

Darmowy VPN będzie bezpieczny o ile wybierze się usługę od sprawdzonej firmy, która nie oferuje tej usługi tylko po to, żeby szpiegować użytkowników i analizować ich zachowanie w sieci. Warto zawsze zajrzeć do polityki prywatności oraz regulaminu VPN, gdyż to właśnie tam można znaleźć informacje jak naprawdę działa usługa. Trzeba uważać na liczne aplikacje mobilne i wtyczki do przeglądarek, które są reklamowane jako darmowe sieci VPN.

Czy darmowe sieci VPN są legalne?

Zaledwie kilka państw na świecie oficjalnie zabroniło korzystania z sieci VPN. Korzystanie z VPN w Polsce jest legalne, tak jak z innych programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych. Sieci VPN znajdują się na celowniku dyktatur i państw totalitarnych. Dokładnie opisujemy to w tym artykule.

Jakie są zastosowania darmowych VPN?

Pomimo licznych ograniczeń, darmowy VPN można wykorzystać do kilku różnych zastosowań. Trzeba tylko pamiętać, że możliwości będą nieco mniejsze niż w przypadku płatnych, profesjonalnych usług VPN. Ale przy jego pomocy można ukryć oraz zmienić IP, zaszyfrować połączenie z internetem przy pomocy protokołu VPN, połączyć się z siecią za pomocą innego kraju, ominąć blokady i ograniczenia w działaniu stron internetowych.

Czy jest jakiś darmowy VPN z polskim IP?

Niestety nie ma na ten moment dobrego, bezpiecznego i jednocześnie darmowego VPN z polskim IP, który jednocześnie miałby przyzwoitą prędkość i limit transferu. Te usługi, które zostały przez nas opisane w tym poradniku nie oferują takich możliwości. W tej sytuacji można skorzystać z tanich VPN z polskimi serwerami jak np. NordVPN lub Surfshark. Dzięki gwarancji zwrotu pieniędzy, która wynosi aż 30 dni, można z nich korzystać bez ryzyka i w przypadku braku satysfakcji z usługi, wystąpić o zwrot pieniędzy.