Darmowe sieci VPN mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem do podstawowej ochrony prywatności w internecie. W sieci można znaleźć wiele darmowych VPN, które niestety nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Niektóre bezpłatne sieci VPN są wręcz niebezpieczne i wystawiają użytkowników na liczne zagrożenia. Z tego poradnika dowiesz się jaki jest najlepszy darmowy VPN i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej usługi.
W tym artykule pokażemy funkcje, możliwości, poziom bezpieczeństwa i zakres ochrony prywatności najlepszych darmowych sieci VPN abyś mógł wybrać dla siebie odpowiednią usługę. Podpowiemy w jakich sytuacjach płatny VPN będzie lepszym wyborem, a w jakich darmowy VPN w zupełności wystarczy.
Alternatywa dla darmowych sieci VPN
Darmowe sieci mają liczne ograniczenia w ilości przesyłanych danych, prędkości połączenia, lokalizacjach serwerów i udostępnianych funkcjach. Jeżeli potrzebujesz usługi VPN z polskim IP do ochrony prywatności w sieci, swobodnej zmiany lokalizacji czy odblokowania stron internetowych lub platform ze streamingiem to rozważ płatny VPN. Polecany przez nas NordVPN możesz przetestować bez ryzyka przez 30 dni. Jeśli okaże się, że nie spełnił oczekiwań – odzyskasz wpłacone pieniądze.
Sprawdź ofertę NordVPN ❯❯Najlepszy darmowy VPN 2024
Najlepsze darmowe sieci VPN – dokładny ranking
Poniżej znajdziesz ranking najlepszych darmowych sieci VPN. Zebraliśmy w nim wyłącznie te usługi, z których korzystanie jest bezpieczne i nie narazi użytkownika na większe niebezpieczeństwo lub problemy związane z naruszeniami prywatności.
1. Proton VPN – najlepszy darmowy VPN
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: brak
- Szybkość połączenia: nieograniczona
- Dostępne serwery w planie darmowym: 100
- Lokalizacje darmowych serwerów: USA, Japonia, Holandia
- Równoczesne połączenia: 1
Proton VPN to w naszej ocenie aktualnie najlepszy darmowy VPN. Jest to usługa od twórców niezwykle popularnej poczty Proton Mail, która stawia prywatność na pierwszym miejscu. Firma odpowiedzialna za tę usługę jest zlokalizowana w Szwajcarii, kraju z przepisami sprzyjającymi ochronie prywatności.
To co zdecydowanie wyróżnia Proton VPN na tle innych darmowych sieci VPN to brak miesięcznego limitu transferu. Oznacza to, że z Proton VPN można teoretycznie korzystać bez przerwy i nic za niego nie płacić, jedyne co ogranicza użytkowników to lokalizacje oraz przepustowość serwerów – a ta uzależniona jest od aktualnego obciążenia serwerów.
W Proton VPN można za darmo korzystać z ponad 100 darmowych serwerów VPN zlokalizowanych w trzech państwach – USA, Holandii oraz Japonii. Szybkość połączenia jest uzależniona od aktualnej liczby użytkowników korzystających z usługi. Dość mocno spada w godzinach szczytu, gdy serwery są mocno obciążone.
Darmowa sieć VPN od Proton VPN nie wspiera streamingu filmów i seriali, korzystania z torrentów oraz dostępu do zaawansowanych funkcji takich jak bloker reklam czy serwerów o zwiększonym bezpieczeństwie. Ale ciężko wymagać żeby darmowy VPN oferował wszystkie funkcje premium również w planie darmowym.
Proton VPN to najlepsza darmowa sieć VPN, która konkurencyjne usługi zostawia daleko w tyle.
Zalety:
- Brak limitu transferu danych
- Dobrze zabezpieczone serwery
- Duży nacisk na ochronę prywatności
- Brak logów
- Najwięcej możliwości spośród bezpłatnych sieci VPN
- Ponad 100 darmowych serwerów
Wady:
- Szybkość połączenia uzależniona od obciążenia serwerów
- Brak darmowego serwera w Polsce
2. Atlas VPN
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: 5GB miesięcznie
- Szybkość połączenia: nieograniczona
- Dostępne serwery w planie darmowym: 3
- Lokalizacje darmowych serwerów: USA i Holandia
- Równoczesne połączenia: bez limitu
Atlas VPN ma bardzo ciekawą ofertę darmowej usługi VPN, która może zainteresować wiele osób. Ale podobnie jak większość darmowych VPN, oferta Atlas VPN ma pewne ograniczenia. Dotyczy to w tym przypadku limitu transferu, który można wykorzystać każdego miesiąca. W przypadku tego dostawcy możesz liczyć na 5GB miesięcznie przy jednoczesnym braku ograniczeń w prędkości usługi.
W zakresie bezpieczeństwa i prywatności darmowa oferta Atlas VPN prezentuje się bardzo dobrze. Dostawca udostępnia użytkownikom dostęp do protokołu WireGuard oraz silnego szyfrowania AES-256. Jednocześnie posiada politykę braku logów, więc na serwerach nie pozostają ślady po aktywności.
Darmowe serwery dostępne są w dwóch lokalizacjach – w USA i Holandii. Dla użytkowników z Polski najlepiej sprawdzi się serwer w Holandii z racji bliskości geograficznej. Atlas VPN nie nakłada na użytkowników ograniczeń w szybkości połączenia, jedyne co może je spowalniać to przeciążenie serwerów lub odległość geograficzna.
Streaming w darmowej wersji Atlas VPN nie jest wspierany, więc nie licz na to że uda się za pomocą tej usługi odblokować Netflixa, Hulu czy Disney+. Ta opcja jest dostępna dopiero w planie płatnym, który w obecnej promocji jest wyjątkowo tani – w okolicy 2$ miesięcznie.
Zalety:
- Protokół WireGuard w planie darmowym
- Silne szyfrowanie i zabezpieczenia
- Prosta i intuicyjna aplikacja
- Brak logów
- Połączenie VPN bez limitu szybkości
- Korzystanie na dowolnej liczbie urządzeń z jednego planu
Wady:
- Tylko 5 GB transferu miesięcznie
- Firma zlokalizowana w USA
3. Hide.me
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: 10 GB miesięcznie
- Szybkość połączenia: nieograniczona
- Dostępne serwery w planie darmowym: 5
- Lokalizacje darmowych serwerów: Wschodnie i zachodnie USA, Kanada, Niemcy, Holandia
- Równoczesne połączenia: 1
W ofercie Hide.me znajduje się dość ciekawy, darmowy VPN z pewnymi limitami. Do wykorzystania otrzymujesz 10GB miesięcznie z nieograniczoną szybkością połączenia.
Firma udostępnia za darmo serwery VPN w Niemczech, Holandii, Kanadzie oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Jeżeli ktoś potrzebuje skorzystać z adresów IP właśnie z tych państw, to Hide.me okaże się dobrym wyborem. Trzeba tylko pamiętać o ograniczeniach, żeby nie przekroczyć miesięcznego limitu transferu.
Aplikacja kliencka ma dostępne wszystkie opcje konfiguracji i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Można wybrać protokół VPN z którego się chce skorzystać. Streaming nie jest oficjalnie wspierany w planie darmowym.
Szybkość połączenia nie jest ograniczona i okazuje się bardzo dobra. Podczas naszych testów dostępnych serwerów dochodziła nawet do 30-50 Mb/s. Przy takich wartościach, połączenie z darmową siecią VPN nie było odczuwane w żaden negatywny sposób, jak to się czasami zdarza przy niektórych rozwiązaniach.
Zalety:
- Dostęp do wszystkich funkcji usługi w planie darmowym
- 5 lokalizacji darmowych serwerów VPN
- Prosta i intuicyjna aplikacja
- Brak logów
- Możliwość pobierania torrentów w planie darmowym
Wady:
- Miesięczny limit przesyłanych danych
- Brak wsparcia dla streamingu
4. Windscribe
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: 10 GB miesięcznie
- Szybkość połączenia: niska
- Dostępne serwery w planie darmowym: 10+
- Lokalizacje darmowych serwerów: USA, Kanada, UK, Hong Kong, Francja, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Norwegia, Rumunia, Turcja
- Równoczesne połączenia: 1
Windscribe to bardzo dobra darmowa sieć VPN, którą zdecydowanie warto rozważyć. Pomimo różnych ograniczeń ma dość ciekawą ofertę, która dla części użytkowników może okazać się wystarczająca.
Jak większość darmowych sieci VPN, Windscribe ma miesięczny limit przesyłanych danych. Do wykorzystania jest pakiet 10 GB miesięcznie starcie otrzymujemy pakiet 10 GB danych, które możemy przesłać za pośrednictwem serwerów Windscribe. Usługa nie ma nałożonych limitów prędkości, ale z racji popularności darmowej wersji szybkość połączenia jest dość niska.
Zdecydowany plus to 10 różnych lokalizacji serwerów, z których można korzystać bez żadnych opłat. Są zlokalizowane w Europie oraz kilku innych miejscach na świecie. Na liście nie ma niestety polskiego serwera VPN, podobnie jak u wielu innych firm oferujących darmowe usługi VPN.
Z aplikacji klienckiej można korzystać z kompletem tych samych funkcji i możliwości co w wersji płatnej. W tym z autorskiego narzędzia R.O.B.E.R.T., służącego do blokowania reklam. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna.
Zalety:
- Brak ograniczeń szybkości połączenia
- Dostęp do wszystkich funkcji i możliwości
- Ponad 10 lokalizacji darmowych serwerów
- Wbudowany bloker reklam
- Prosta aplikacja
Wady:
- Niska prędkość połączenia z darmowymi serwerami
- Miesięczny limit przesyłanych danych
- Częściowe logi
5. Hotspot Shield
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: 500 MB dziennie
- Szybkość połączenia: 2 Mb/s
- Dostępne serwery w planie darmowym: 1
- Lokalizacje darmowych serwerów: USA
- Równoczesne połączenia: 1
Darmowy VPN od Hotspot Shield jest dość mocno ograniczony. Na tle innych usług możliwości ma dość spore limity, które ograniczają korzystanie z usługi. Do dyspozycji użytkowników jest codziennie 500 MB limitu transferu, który można wykorzystać w dowolny sposób. Jeżeli planujesz tylko sporadycznie korzystać z sieci VPN, to może okazać się, że tyle w zupełności wystarczy. Będzie to około 15 GB danych miesięcznie, które można przesłać
Drugi poważny minus darmowej sieci VPN od Hotspot Shield to ograniczenie prędkości przesyłania danych do 2 Mb/s. Jest to bardzo mało i w dzisiejszych czasach nie pozwoli na komfortowe korzystanie z sieci. Zwłaszcza, że obecnie strony internetowe są pełne treści wideo oraz elementów interaktywnych.
Od Hotspot Shield w bezpłatnym planie otrzymujemy dostęp tylko do jednej lokalizacji serwera VPN, który znajduje się w USA. Trzeba tym samym pamiętać, że łącząc się z Polski stabilność połączenia i opóźnienia (ping) mogą być dość kiepskie.
Zalety:
- 500 MB transferu dziennie (nawet 15 GB miesięcznie)
- Prosta obsługa
Wady:
- Niska szybkość połączenia (Do 2 Mb/s)
- Dzienny limit transferu
- Tylko 1 lokalizacja serwera
- Ograniczone możliwości
6. TunnelBear
Podstawowe informacje:
- Limit przesyłanych danych: 500 MB miesięcznie
- Szybkość połączenia: niska
- Dostępne serwery w planie darmowym: te same co w planie płatnym
- Lokalizacje darmowych serwerów: 47 (w tym Polska)
- Równoczesne połączenia: 5
Na tle pozostałych propozycji przedstawionych w tym rankingu, limit danych jakie proponuje TunnelBear w swojej ofercie darmowej sieci VPN jest wyjątkowo mały. To zaledwie 500 MB miesięcznie, czyli tyle że zaledwie uda się przetestować aplikację oraz skorzystać z sieci przez parę godzin. Żeby nagle zorientować się, że usługa przestała działać. Nie mówiąc już o streamingu.
Limit transferu to największa, ale nie jedyna wada planu darmowego w TunnelBear. Drugi poważny minus tej usługi to niska prędkość połączenia, z którą trzeba się liczyć podczas korzystania z tej sieci.
Na tym wady się kończą – w planie darmowym można korzystać ze wszystkich funkcji TunnelBear, a także wszystkich lokalizacji serwerów. Ten plan jest głównie z myślą o użytkownikach, którzy chcą przetestować usługę przed dokonaniem zakupu.
Niewątpliwym plusem jest to, że w przeciwieństwie do większości darmowych VPN, TunnelBear w wersji bezpłatnej oferuje dostęp do 47 różnych lokalizacji serwerów VPN. Może się to okazać bardzo przydatne wtedy, gdy potrzebujesz adresu IP z określonego państwa, a limit 500 MB danych w zupełności wystarczy. Co ciekawe, dostępny jest również serwer w Polsce, więc jeśli potrzebujesz polskiego IP to będzie to dobry wybór.
Zalety:
- Darmowy dostęp do serwerów w wielu lokalizacjach
- Darmowy serwer VPN w Polsce
- Możliwość skorzystania ze wszystkich funkcji płatnej wersji usługi
Wady:
- Bardzo mały limit przesyłanych danych, zaledwie 500 MB
- Niskie prędkości w planie darmowym
Porównanie darmowych sieci VPN
# | VPN | Limit transferu | Prędkość | Dostępne kraje | Dostępne serwery |
---|---|---|---|---|---|
1. | Proton VPN | bez limitu | wysoka | 3 | 100+ |
2. | Atlas VPN | 5GB / msc. | średnia | 2 | 3 |
3. | Hide.me | 10GB / msc. | wysoka | 4 | 5 |
4. | Windscribe | 10GB / msc. | niska | 11 | 10+ |
5. | Hotspot Shield | 500MB / dzień | do 2 Mb/s | 1 | 1 |
6. | TunnelBear | 500MB / msc. | niska | 47 | wszystkie |
Jak wybrać dobry i bezpieczny darmowy VPN?
Pod hasłami darmowej sieci VPN wiele firm oferuje usługi, które niestety z bezpiecznym VPN nie mają zbyt wiele wspólnego. Najczęściej są to wtyczki do przeglądarki i aplikacje mobilne, które zamiast z serwerami VPN łączą się z serwerami proxy. Przesyłają dane użytkowników przez serwer pośredniczący bez szyfrowania lub robiąc to bardzo słabo. A przy tym bardzo często przechwytują przechodzące przez serwery dane, szpiegują użytkowników i zapisują na jakie strony za ich pośrednictwem wchodzą.
Dlatego jeżeli chcesz znaleźć dla siebie najlepszą darmową sieć VPN, warto żebyś wiedział co odróżnia taką usługę od ogromnej liczby słabych usług.
Bezpieczne darmowe sieci VPN to te, w których plany darmowe są okrojonymi i ograniczonymi wersjami planów płatnych. Działają tak jak pełnopłatny, bezpieczny VPN – ale jednocześnie mają wprowadzone ograniczenia. Ich zadaniem jest zachęcenie użytkowników do wykupienia abonamentu, jeżeli uznają że potrzebują sieci VPN do większego zakresu działań niż oferuje plan bezpłatny.
Darmowy VPN, w którym znajdziesz niski limit bezpłatnego transferu lub duże ograniczenia w prędkości i przepustowości będzie dość bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż jest po prostu działaniem marketingowym dostawcy usługi, wpisanym w jej koszty utrzymania. Firma przy jego pomocy chce zachęcić do przetestowania swojego VPN i przejścia na plan płatny.
Ograniczenia i zagrożenia w darmowych sieciach VPN
Decydując się na korzystanie z darmowej sieci VPN, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami, ograniczeniami i wadami tego rozwiązania. Nie powinno to nikogo dziwić, jeżeli coś jest za darmo to nie można wymagać od usługi, żeby działała na poziomie usług premium. W porównaniu do płatnych rozwiązań, w darmowych sieciach VPN trzeba się liczyć z następującymi ograniczeniami i wadami:
- Ograniczona przepustowość i szybkość połączenia – sprawia to, że korzystanie z internetu podczas połączenia za pomocą darmowej sieci VPN bywa mało komfortowe, gdyż internet po prostu wolno działa
- Limity transferu – u większości dostawców darmowych usług VPN otrzymasz miesięczny limit transferu danych. Zazwyczaj jest to maksymalnie 10 GB miesięcznie czyli bardzo mało w dzisiejszych czasach.
- Ograniczone lokalizacje i liczba serwerów – bezpłatnie udostępniane serwery są zazwyczaj zlokalizowane w zaledwie w kilku mało popularnych lokalizacjach.
- Ograniczona liczba urządzeń – w planie bezpłatnym jesteśmy zazwyczaj ograniczeni do jednego urządzenia, na którym można korzystać z usługi.
- Logowanie niektórych informacji – dostawcy darmowych usług bardzo często logują sporo danych, które przesyłają użytkownicy. Jest to spore zagrożenie dla prywatności.
- Ograniczone możliwości – przy ich pomocy nie wszystko da się zrobić, np. nie będzie można pobierać torrentów za pomocą VPN czy streamować treści z niektórych serwisów. Możemy zapomnieć o odblokowaniu streamingu i np. oglądaniu amerykańskiego Netflixa w Polsce
- Brak zaawansowanych funkcji i protokołów – darmowe plany VPN są zazwyczaj ograniczone do absolutnego minimum i pozbawione zaawansowanych funkcji, takich jak np. kill switch, blokowanie reklam czy protokoły VPN takie jak OpenVPN lub WireGuard.
- Ryzyko wycieku danych – darmowa sieć VPN może być gorzej zabezpieczona niż płatne narzędzia i np. powodować wyciek IP lub DNS.
- Duże zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa – jeżeli nieopatrznie uruchomisz bezpłatny VPN z podejrzanego źródła, to istnieje ryzyko że jego operator będzie miał wgląd w całą Twoją aktywność w sieci.
- Ryzyko zainstalowania malware wraz z darmowym VPN – niektóre darmowe aplikacje VPN instalują na komputerze lub telefonie dodatkowo złośliwe oprogramowanie do szpiegowania i wykradania danych użytkowników.
Dlatego bardzo ważne jest, żeby wybrać wyłącznie dobry i bezpieczny darmowy VPN. Taki, gdzie nie ma ryzyka że za udostępnianiem darmowej usługi stoją ukryte cele autorów oprogramowania.
Darmowy VPN czy płatny VPN
Porównując oferty darmowych VPN z ofertami płatnych usług VPN klasy premium można dostrzec, że ich możliwości dość znacząco się różnią. I to, że bezpłatny plan w przypadku większości usług jest dość mocno ograniczony. Mowa tutaj oczywiście o usługach z górnej półki – tych które są bezpieczne i nie narażają prywatności użytkowników. Z pewnością zadajesz sobie pytanie jaki VPN wybrać, płatny czy darmowy?
Odpowiedź na to pytanie może wydawać się skomplikowana, ale jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego do czego planujesz używać tej usługi i jak długo. Bo darmowe VPN mają swoje zastosowania i mogą w pewnych sytuacjach zastąpić usługi premium.
Z VPN korzysta się do zmiany IP oraz ukrycia adresu IP, poprawy bezpieczeństwa, omijania cenzury stron internetowych i geoblokad. To dzięki VPN można oglądać amerykańskiego Netflixa w Polsce i odblokować polską telewizję online za granicą. Czy darmowa sieć VPN sprawdzi się w tych sytuacjach?
Kiedy darmowy VPN wystarczy?
Darmowa usługa VPN w większości przypadków pozwala na przetestowanie wszystkich podstawowych możliwości i funkcji, które zawarte są również w planie płatnym. Dzięki niej bez problemu można ukryć oraz zmienić IP, zaszyfrować połączenie z siecią czy zmienić geolokalizację komputera lub telefonu na inne państwo. Darmowa sieć VPN w zupełności wystarczy gdy:
- Planujesz korzystać z VPN wyłącznie do okazjonalnej zmiany i ukrywania IP.
- Chcesz odblokować niedostępne strony lub inne zasoby sieciowe raz i nie planujesz do nich wracać.
- Szybkość i stabilność połączenia z siecią VPN nie ma większego znaczenia.
- Lokalizacja serwerów VPN nie ma dla Ciebie znaczenia.
- Nie planujesz korzystać z VPN na więcej niż jednym urządzeniu.
- Nie zależy Ci na zaawansowanych funkcjach chroniących prywatność i silnym szyfrowaniu przesyłanych danych.
- Nie potrzebujesz polskiego adresu IP do np. odblokowania polskich treści za granicą.
- Nie planujesz pobierać za pomocą VPN torrentów i łączyć się z siecią P2P.
- Nie planujesz korzystać z VPN do rzeczy wymagającej dużej szybkości połączenia, np. pobierania plików czy streamingu video.
- Nie planujesz grać w gry online za pomocą VPN.
Jeżeli te sytuacje opisują Twoje plany w zakresie korzystania z VPN, to bezpłatna sieć VPN powinna Ci w zupełności wystarczyć. I dopiero gdy okaże się, że potrzebujesz więcej możliwości – wtedy rozważ kupno płatnego abonamentu.
Kiedy lepiej postawić na płatny VPN?
Płatny VPN sprawdzi się w przeciwnych sytuacjach niż te, które zostały wymienione powyżej. Żeby się nie powtarzać, podsumujmy kiedy wybrać płatny VPN:
- Gdy planujesz korzystać z ochrony ze strony VPN zawsze wtedy gdy korzystasz z internetu na komputerze lub telefonie, przez 24/7.
- Gdy chcesz mieć pełną swobodę w wyborze lokalizacji, za pomocą której będziesz łączyć się z siecią. Korzystać z serwerów VPN w Polsce, w USA, Niemczech czy Turcji.
- Gdy zależy Ci na silnym szyfrowaniu danych, bezpiecznych protokołach VPN i dodatkowych funkcjach chroniących prywatność w sieci.
- Gdy zależy Ci na dużej prędkości, niskim pingu, stabilności połączenia z siecią VPN – bez nagłej i regularnej utraty połączenia.
- Gdy chcesz za pomocą VPN oglądać transmisje w sieci, streaming filmów i seriali, pobierać bardzo duże pliki, pobierać torrenty czy grać online.
W tych sytuacjach płatny VPN sprawdzi się lepiej, gdyż nawet najlepsza darmowa sieć VPN nie zapewnia tych wszystkich możliwości.
Decydując się na płatny VPN, warto rozważyć długi okres abonamentu. Można trafić wtedy na promocje i oferty specjalne. Dzięki nim można kupić usługę bardzo tanio. Zniżki, rabaty, promocje i kupony potrafią sprawić, że cena dostępu do usługi VPN wyniesie mniej niż 3$ miesięcznie. W ten sposób można kupić bardzo tani VPN i korzystać z pełni możliwości, jakie daje ta usługa.
A co najważniejsze – większość płatnych VPN można przetestować bez ryzyka. Każda licząca się firma oferuje gwarancję zwrotu pieniędzy swoim klientom. Oznacza to, że kupując VPN premium przez pewien czas (zazwyczaj jest to 30 dni) można zrezygnować z zakupu i odzyskać wszystkie wydane pieniądze.
Bezpieczeństwo i darmowy VPN – jak to wygląda?
Bezpieczeństwo rzadko kiedy idzie w parze z tym, co jest w sieci za darmo. Niestety sprawa ma się podobnie z kwestią usług VPN. Jeśli coś jest w internecie za darmo to zazwyczaj płacisz za to w innych sposób, którego na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzegać. W sieci są to najczęściej reklamy, które musisz oglądać lub w wiele gorszym wariancie Twoje dane lub prywatność.
Większość darmowych sieci VPN nie jest w stanie zapewnić użytkownikom równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak ma to miejsce w przypadku usług premium. W zależności od przyjętego modelu biznesowego, firmy oszczędzają na czym tylko się da.
Dlatego najcześciej możesz spodziewać się, że darmowa sieć VPN nie będzie zapewniała bezpiecznych i sprawdzonych protokołów takich jak WireGuard czy OpenVPN. A zamiast tego może udostępniać jedynie protokół PPTP, który już od dawna nie jest wspierany i został uznany za dziurawy.
Im silniejsze szyfrowanie stosowane na serwerach VPN, tym więcej zasobów w przeliczeniu na pojedynczego użytkownika trzeba użyć. Dlatego najczęściej bezpłatna sieć VPN ma dostępne szyfrowanie niskiej klasy, które zapewnia dość mały poziom zabezpieczenia danych. Takie, które pozwoli możliwie dobrze zoptymalizować zasoby serwerów w przeliczeniu na jednego użytkownika i wpuścić ich jak najwięcej na serwer. Nie znajdziemy w nich szyfrowania klasy wojskowej.
Są oczywiście wyjątki, jak wspomniany wcześniej ProtonVPN, który zarówno w planie darmowym jak i płatnym zapewnia użytkownikom dostęp do bezpiecznych protokołów i silnego szyfrowania. Nie bez powodu jest to w naszej ocenie najlepsza darmowa sieć VPN.
Prywatność w darmowych sieciach VPN
To właśnie w zagadnieniach dotyczących ochrony prywatności można postawić najwięcej zarzutów większości darmowych sieci VPN. Gdyż to właśnie za sprawą swojej prywatności użytkownik płaci za możliwość korzystania z usługi.
Sprzedaż danych
Bardzo często darmowe VPN działają w oparciu o sprzedaż danych użytkowników. Dla wielu firm jest to podstawowy model biznesowy. Informacje zdobyte dzięki gromadzeniu i analizie aktywności użytkowników, są bardzo cenne dla wielu podmiotów gospodarczych. Firm z sektora e-commerce, agencje marketingowe, sieci reklamowych i firmy zajmujące się danymi są w stanie za nie zapłacić bardzo dużo pieniędzy.
Na czym to polega? Korzystając z darmowego serwera VPN i przeglądając strony, korzystając z serwisów społecznościowych, aplikacji mobilnych, cała aktywność sieciowa użytkownika, która przechodzi przez serwer jest analizowana, profilowana i zapisywana. Następnie informacje na temat setek tysięcy internautów, którzy zainstalowali na swoim urządzeniu aplikację i łączą się przez darmową sieć VPN, są wystawiane na sprzedaż.
Reklamy
Inny sposób zarabiania na użytkownikach to wyświetlanie reklam. Ta forma najczęściej sprowadza się do dokładania użytkownikom dodatkowych reklam, np. podczas przeglądania stron. Odwiedzane przez nich strony są przesyłane do serwera reklamowego, który dostarcza dopasowane treści reklamowe. Nigdy nie wiadomo, czy w podstawionej reklamie na stronę nie zostanie wstrzyknięty niebezpieczny kod, który może wyrządzić poważne szkody.
Botnet
Jeszcze gorsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności jest rozwiązane stosowane przez bardzo popularną, darmowa sieć VPN – Hola Free VPN. W jej modelu biznesowym, urządzenia użytkowników pełnią funkcję pewnego rodzaju botnetu. Ich zasoby sieciowe mogą zostać kupione przez różne podmioty, które potrzebują np. szybkiego dostępu do dużej liczby adresów IP z całego świata. Na to wszystko się zgadzamy, korzystając z wtyczki Hola. Instalując aplikację lub rozszerzenie do przeglądarki udostępniamy zasoby swojego urządzenia.
Oczywiście informacji o praktykach z zakresu prywatności nie znajdziemy w widocznym miejscu na stronie firm świadczących takie usługi. Będzie ona głęboko schowana w regulaminie lub polityce prywatności. O tym jak cenne są to dane może świadczyć to, że Facebook był zamieszany w aferę związaną ze szpiegującym VPN, którego zadaniem było gromadzenie danych na temat zwyczajów i nawyków użytkowników sieci. Dzięki temu wiedział jakie są trendy i np. kogo z konkurencji warto przejąć.
Niebezpieczne darmowe sieci VPN – aplikacje mobilne i rozszerzenia przeglądarek
Osobnego omówienia wymagają rozszerzenia do popularnych przeglądarek oraz aplikacje mobilne, które są reklamowane właśnie jako darmowe sieci VPN. Mogą stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz prywatności.
Rozszerzenia do przeglądarek
Zarówno w Chrome Web Store jak i w katalogu rozszerzeń do Firefoxa można znaleźć całą masę darmowych rozszerzeń do przeglądarek, które na pierwszy rzut oka wyglądają na bezpłatną sieć VPN. Są tak reklamowane, żeby stworzyć wrażenie, że są prawdziwym, bezpiecznym narzędziem do łączenia się z internetem.
W rzeczywistości działają jako serwery proxy, a ich celem jest pozyskanie użytkownika, który będzie korzystał z wtyczki i przy jej pomocy przeglądał sieć. Dzięki temu, wszystko co będzie robił w przeglądarce przez internet będzie przechodziło przez serwer firmy (lub grupy przestępczej), która udostępnia rozszerzenie.
Niektóre rozszerzenia VPN nawet posuwają się do tego, że imitują i podszywają się swoją nazwą i wyglądem pod oficjalne rozszerzenia prawdziwych firm oferujących profesjonalne usługi VPN. Co z tymi danymi się stanie – łatwo się domyślić. Jeżeli będziemy mieć szczęście, to nasza aktywność będzie tylko częścią większej analizy. Jeśli pecha to co cenniejsze dane zostaną wykorzystane lub sprzedane na czarnym rynku.
Darmowe aplikacje mobilne VPN na telefon
Podobnie jak z darmowymi dodatkami do przeglądarek, wygląda sprawa z aplikacjami mobilnymi. Darmowe sieci VPN na telefon działają w tym samym modelu, co rozszerzenia do przeglądarek.
Celem jest zwabienie użytkownika i zachęcenie go do instalacji oprogramowania w telefonie. A potem do regularnego korzystania i przesyłania za pośrednictwem darmowej sieci VPN danych. Tylko po to, żeby mogły one przechodzić przez serwer firmy, która będzie mogła te dane przechwytywać i analizować. Swego czasu było głośno o tym, że za wieloma sieciami VPN stoją w rzeczywistości chińskie podmioty.
Tutaj głównie narażeni są użytkownicy Androida. Apple jest na tyle restrykcyjne w kwestii tego co może znaleźć się w App Store, że jest mniejsze ryzyko pojawienia się w nim podejrzanej aplikacji. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie sprawdzić opinie i autora aplikacji zanim zdecydujesz się zainstalować ją na swoim telefonie lub tablecie.
Darmowy VPN – pytania i odpowiedzi
Jaki jest najlepszy darmowy VPN?
W naszej ocenie najlepszy darmowy VPN to Proton VPN, który w planie darmowym oferuje bardzo zbliżone możliwości do tego, co jest dostępne w płatnym abonamencie. Bardzo dobrze chroni prywatność i jednocześnie nie ma ograniczeń miesięcznego transferu danych. Jedyne ograniczenia to limit dostępnych lokalizacji i brak dostępu do zaawansowanych funkcji.
Jak działają darmowe sieci VPN?
Darmowe sieci VPN działają tak samo jak ich płatne odpowiedniki, z tym że posiadają ograniczone możliwości, funkcje i mogą narażać użytkowników na ryzyko. Udostępniając swoją usługę za darmo, firmy dają możliwość przetestowania VPN. Za sprawą ograniczonej prędkości, możliwości, limitu danych czy serwerów darmowy VPN nie zapewni takiej samej jakości połączenia z siecią jak płatny odpowiednik.
Trzeba jednak uważać na VPN, które funkcjonują bez płatnych planów – wtedy istnieje duże ryzyko, że użytkownicy będą szpiegowani, a ich dane sprzedawane.
Czy darmowy VPN jest bezpieczny?
Tak, darmowy VPN będzie bezpieczny o ile wybierze się usługę od sprawdzonej firmy. Takiej, która nie oferuje dostępu do sieci VPN tylko po to, żeby szpiegować użytkowników i analizować ich zachowanie w sieci. Warto zawsze zajrzeć do polityki prywatności oraz regulaminu VPN, gdyż to właśnie tam można znaleźć informacje jak naprawdę działa usługa. Trzeba uważać na niebezpieczne aplikacje mobilne i wtyczki do przeglądarek, które są reklamowane jako darmowe sieci VPN.
Czy darmowe sieci VPN są legalne?
Tak, w większości państw świata darmowe sieci VPN są legalne. Zaledwie kilka państw na świecie oficjalnie zabroniło korzystania z usług VPN. W Polsce używanie VPN jest legalne, tak jak z innych programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych. Sieci VPN znajdują się na celowniku dyktatur i państw autorytarnych. Dokładnie opisujemy to w tym artykule.
Jakie są zastosowania darmowych VPN?
Pomimo licznych ograniczeń, darmowy VPN można wykorzystać do wielu zastosowań. Trzeba tylko pamiętać, że możliwości będą nieco mniejsze niż w przypadku płatnych, profesjonalnych usług VPN. Przy pomocy darmowego VPN pomocy można ukryć oraz zmienić IP, zaszyfrować połączenie z internetem, połączyć się z siecią za pomocą innego kraju, ominąć blokady i ograniczenia w działaniu stron internetowych.
Czy jest jakiś darmowy VPN z polskim IP?
Tak, jest darmowy VPN z polskim IP – TunnelBear. Niestety ma bardzo duże ograniczenia, pozwala tylko na przesłanie 500MB danych miesięcznie w planie darmowym. Do zmiany IP na polskie najlepiej wykorzystać płatny VPN z niską ceną i licznymi serwerami w Polsce jak np. NordVPN lub Surfshark. Dzięki gwarancji zwrotu pieniędzy, która wynosi aż 30 dni, można z nich korzystać bez ryzyka i w przypadku braku satysfakcji z usługi odzyskać wpłacone środki.