Lokalizacja IP

Co to jest geolokalizacja IP?

Geolokalizacja IP to próba określenia położenia geograficznego serwera lub urządzenia, które korzysta z podanego adresu IP. Nie jest to dokładne narzędzie, jednak pozwala na dokładne określenie kraju, z którego pochodzi adres IP oraz przybliżone określenie miasta. Czasami możliwe jest również określenie kodu pocztowego, dla podanego adresu IP. W przypadku adresów IP nadawanych przez operatorów mobilnych, dokładne określenie miasta może być bardzo utrudnione.

Geolokalizacja IP służy do identyfikowania lokalizacji użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich treści (np. wersji językowej strony czy wiadomości przeznaczonych dla danego miasta) oraz do ograniczania dostępu do usług sieciowych osobom, które łączą się z pewnych lokalizacji.

Jak działa lokalizacja IP?

W sieci istnieją specjalne bazy danych, które zawierają podstawowe informacje o każdym adresie IP. Możemy w nich znaleźć informacje takie jak dane operatora sieci (ISP), kraj, miasto, kod pocztowy czy współrzędne geograficzne. Dane te gromadzone są na podstawie informacji z wielu źródeł i są następnie wykorzystywane przez różne podmioty do świadczenia usług w sposób, który uwzględnia lokalizację użytkownika na podstawie adresu IP.

Czy można precyzyjnie zlokalizować adres IP na mapie?

Nie, geolokalizacja adresu IP na mapie jest zawsze przybliżona. Precyzyjnie można określić kraj, do jakiego jest przypisany konkretny adres IP oraz z dość dużą dokładnością miasto, dla którego sprawdzamy lokalizację adresu IP. Wartości takie jak kod pocztowy czy współrzędne geograficzne są najczęściej przypisane do całej sieci i mogą znacznie odbiegać od faktycznej lokalizacji użytkownika, który posługuje się danym adresem IP.

Jeszcze inaczej wygląda sprawa z internetem mobilnym od operatorów komórkowych. Tutaj w wielu przypadkach możemy spodziewać się precyzyjnego określenia dla adresu IP wyłącznie kraju, do którego jest on przypisany. Miasta mogą znacznie różnić odbiegać od rzeczywistości.

Jak zmienić lokalizację IP?

Lokalizację adresu IP możesz zmienić przy pomocy VPN, proxy lub Tora. VPN z racji możliwości jakie oferuje jest najwygodniejszym i najlepszym narzędziem do szybkiej zmiany adresu IP.

Dzięki VPN z łatwością wybierzesz kraj, z jakiego chcesz się łączyć z siecią. Najwięksi dostawcy usługi dla niektórych państw (jak np. USA, Niemcy czy Wielka Brytania) oferują również możliwość wyboru miasta, przez jakie chcemy nawiązywać połączenie. Dzięki temu w zależności od potrzeb możesz ukryć IP lub zmienić je na dowolny, inny kraj niż ten, w którym przebywasz.