Jak bezpiecznie pobierać torrenty w 2024?

VPN do torrentów

Pomimo tego, że torrenty nie są już tak popularne jak kiedyś, to wciąż wiele osób korzysta z tego sposobu ściągania plików. Decydując się na ściąganie plików z torrentów, trzeba wiedzieć że wiążą się z tym pewne niebezpieczeństwa. Ale można bezpiecznie pobierać torrenty, o ile będzie stosować się kilka sprawdzonych sposobów takich jak użycie VPN. Z P2P trzeba korzystać z głową i warto wiedzieć jak to robić bezpiecznie. W tym artykule opisujemy jak bezpiecznie pobierać torrenty.

Nie popieramy piractwa i uważamy, że w dobie wygodnego i powszechnego dostępu do treści cyfrowych przez internet, to zjawisko staje się coraz bardziej marginalne. A same torrenty nie służą wyłącznie do pobierania nielegalnych treści, ale również całkowicie legalnych materiałów. Jeżeli ktoś decyduje się na korzystanie z sieci torrent, to powinien wiedzieć jak to robić tak, żeby nie narazić się na różne problemy.

Jak anonimowo i bezpiecznie pobierać torrenty?

Jest kilka sposobów, które pozwalają znacznie zwiększyć bezpieczeństwo oraz anonimowość użytkownika podczas pobierania torrentów z internetu. Pozwala to uniknąć problemów ze strony cyberprzestępców, dostawcy internetu, organizacji zajmujących się prawami autorskimi oraz służb państwowych takich jak policja.

1. Korzystanie z VPN do pobierania torrentów

Jednym z najlepszych sposobów na bezpieczne pobieranie torrentów jest korzystanie z sieci VPN. Dzięki połączeniu się z internetem przez serwer VPN, użytkownik może ukryć swoje IP oraz zaszyfrować i zamaskować swoje działania w sieci przed wzrokiem dostawcy usług internetowych. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z P2P i pobierania plików torrent.

Korzystanie z sieci VPN do torrentów zabezpiecza użytkownika na dwa sposoby:

 • Ukrywa prawdziwe IP w sieci torrent, dzięki czemu osoby skanujące aktywność P2P nie poznają prawdziwego IP użytkownika.
 • Ukrywa przed dostawcą usług internetowych prawdziwą aktywność w sieci, który widzi jedynie aktywne połączenie z serwerem VPN.

Usługi VPN od dawna są polecane dla użytkowników torrentów, ponieważ umożliwiają bezpieczne pobieranie plików bez ryzyka, że ktoś ich namierzy w sieci. Dotyczy to także pobierania w pełni legalnych treści i plików za pośrednictwem torrentów.

Do torrentów polecamy sprawdzonego dostawcę usług VPN jakim jest NordVPN. Ma odpowiednio przygotowane i zoptymalizowane serwery specjalnie do sieci P2P i anonimowego pobierania torrentów. Usługę można wykupić na na stronie NordVPN.

2. Pobieranie legalnych treści

Wbrew pozorom, torrenty nie służą wyłącznie do ściągania nielegalnych treści. To również bardzo bogate źródło w pełni legalnych i udostępnionych za darmo materiałów cyfrowych. Legalne torrenty stanowią świetny sposób na dystrybucję dużych plików, gdyż przy ich użyciu nie trzeba mieć dostępu do bardzo wydajnych przepustowych serwerów do udostępniania treści. W sieci P2P wymiana danych odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami.

Z legalnych torrentów można pobrać:

 • Systemy operacyjne na otwartych licencjach (np. dystrybucje Linuxa)
 • Darmowe oprogramowanie na licencjach open source
 • Filmy i seriale, które przeszły do domeny publicznej
 • Muzykę udostępnianą za darmo przez artystów

Wiele legalnych torrentów można znaleźć w zasobach Internet Archive, gdzie pliki torrent są jednym ze sposobów na pobranie niektórych materiałów.

3. Korzystanie ze sprawdzonego klienta torrent

Jeżeli zdecydujemy się na pobieranie torrentów, powinniśmy używać wyłącznie sprawdzonego klienta torrent i unikać podejrzanego oprogramowania. Wiele programów reklamowanych jako dobry klient torrent w rzeczywistości może szpiegować użytkownika, przechwytywać jego dane oraz instalować dodatkowe, niechciane aplikacje.

Sprawdzone i bezpieczne programy do torrentów to:

4. Weryfikowanie pobieranych plików torrent

W sieciach torrent kontrolę nad zawartością sprawuje społeczność. Z powodu braku weryfikacji może się zdarzyć, że ktoś udostępni pliki mające na celu zainfekowanie komputera. Pobierając pliki z torrentów, trzeba liczyć się z ryzykiem, że każdy plik może być wirusem lub złośliwym oprogramowaniem. Dlatego przed uruchomieniem pobranych plików warto przeskanować je programem antywirusowym.

Wiele stron z torrentami umożliwia przeglądanie komentarzy innych użytkowników na temat każdego pliku .torrent. W komentarzach można znaleźć uwagi, czy plik faktycznie jest poprawny i zawiera to, co jest opisane.

Sygnałem, że znalezioną w serwisach torrent treść można bezpiecznie pobrać, może być również liczba seedów i leechów. Jeśli jest wysoka, świadczy to o dużej popularności pliku i można przyjąć, że jest bezpieczny.

Jaki wybrać VPN do pobierania torrentów w 2024?

Nie każda usługa VPN nadaje się do pobierania torrentów. Są takie sieci VPN, w których korzystanie z P2P jest wprost zakazane w regulaminie i może spowodować zablokowanie konta. Ale są też firmy, które nie robią w tym przeszkód lub to umożliwiają. Dlatego jeżeli szuka się VPN do ściągania torrentów, to trzeba wybrać taką firmę, która na to pozwala.

Najlepsze sieci VPN do torrentów to:

 • 6000+ serwerów w 111 krajach
 • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
od
2,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 84% zniżki
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Co charakteryzuje dobrą sieć VPN do bezpiecznego pobierania torrentów?

Szukając dobrej sieci VPN do torrentów trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. To właśnie od nich będzie zależeć czy wybrany przez nas dostawca VPN będzie w stanie zapewnić anonimowe pobieranie torrentów. Powinniśmy upewnić się, że w wybranej sieci VPN:

 • Nie są gromadzone żadne logi na temat aktywności użytkowników i ich danych (czyli nic nie jest zapisywane na serwerach).
 • Sieć VPN ma szybkie serwery, za pomocą których można pobierać pliki z dużą prędkością.
 • Dostępne są sprawdzone i bezpieczne protokoły VPN takie jak OpenVPN czy WireGuard.
 • Udostępniony przez dostawcę usługi klient VPN ma wbudowany wyłącznik awaryjny, który chroni adres IP przed wyciekiem przy utracie połączenia z VPN.
 • Jest możliwość skorzystania z dzielonego tunelowania i wyboru programów, które mają łączyć się przez VPN, a które nie. Dzięki temu można włączyć żeby klient sieci torrent łączył się przez VPN, a reszta aplikacji nie.
 • Dostawca VPN udostępnia dedykowane serwery VPN, na których można korzystać z sieci P2P i pobierać za ich pomocą torrenty.

Dlaczego trzeba zachować ostrożność podczas pobierania torrentów?

Często słyszy się o policji, która zabiera komputery osobom podejrzanym o nielegalne udostępnianie treści w sieci. Co jakiś czas media obiega informacja o kancelariach prawnych, które wysyłają do dostawców ułsug internetowych i ich klientów listy z wezwaniami do zapłaty za rzekome naruszenia praw autorskich (tzw. copyright trolling).

Monitoring sieci torrent

Kancelarie prawne oraz wyspecjalizowane firmy działające na zlecenie właścicieli praw autorskich mogą w dość prosty sposób namierzyć IP osób, które korzystają z sieci torrent. Prowadzą na bieżąco monitoring sieci P2P pod kątem określonych treści, a następnie identyfikują adresy IP oraz czasy połączeń użytkowników, którzy uczestniczyli w ich wymianie.

Później, we współpracy z policją oraz dostawcą usług internetowych (który musi podać dane użytkownika, jeśli wystąpią o nie odpowiednie organy) ustalana jest tożsamość internauty, co do którego istnieje podejrzenie, że naruszał prawa autorskie pobierając i udostępniając pliki w sieci torrent.

Także sami dostawcy usług internetowych czasami dokładnie monitorują aktywność i zachowanie użytkowników sieci. I jeżeli wykryją, że korzystają z torrentów, to mogą wysłać ostrzeżenie. Kilka ostrzeżeń może skończyć się wypowiedzeniem umowy lub zablokowaniem połączenia z siecią. Jest to powszechna praktyka w Niemczech. Natomiast w UK bardzo często dostęp do stron i sieci torrent jest blokowany przez dostawców usług internetowych.

Ryzyko wysokich kar za pobieranie torrentów

W różnych krajach podejścia do zagadnień dotyczących torrentów są różne. W niektórych krajach same pliki .torrent mogą być problematyczne, gdy zostaną udostępnione na stronie, podczas gdy inne państwa mają bardziej pobłażliwe podejście. W Polsce torrenty były już w przeszłości przyczyną zatrzymań sprzętu komputerowego i wysokich kar, zwłaszcza za udostępnianie filmów.

Pobieranie torrentów w Niemczech może narazić użytkownika na poważne problemy i kary. Niemcy są szczególnie wyczuleni na udostępnianie plików, do których nie ma się praw autorskich. Dlatego korzystanie z torrentów w Niemczech bez VPN i ukrycia swojego IP to proszenie się o kłopoty.

Jak skonfigurować VPN do anonimowego pobierania torrentów?

Konfiguracja połączenia z VPN do pobierania torrentów jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy ze strony dostawcy VPN pobrać i zainstalować specjalny program (klienta VPN), za pomocą którego będzie można się łączyć z serwerami VPN. Następny krok to uruchomienie aplikacji i zalogowanie się na konto, które założyliśmy podczas kupna usługi.

Warto upewnić się, czy aplikacja ma włączony killswitch czyli wyłącznik bezpieczeństwa. Jest to mechanizm, który zabezpieczy nas przed wyciekiem prawdziwego adresu IP w przypadku utraty połączenia z VPN. Dzięki temu, nawet gdy połączenie z VPN przestanie działać, to nasz adres IP nie zostanie ujawniony w sieci torrent, a dostawcy usług internetowych nie dowiedzą się, że coś pobieramy.

Trzeba jeszcze połączyć się z serwerem. Niektórzy dostawcy VPN mają specjalne serwery, które są przeznaczone do sieci torrent. Są odpowiednio zoptymalizowane i zlokalizowane w takich krajach, gdzie przepisy nie powodują problemów podczas korzystania z tego sposobu pobierania plików. Inni natomiast zezwalają na korzystanie z torrentów na wszystkich swoich serwerach, bez ograniczeń. Najczęściej informacja o tym jest w aplikacji VPN lub na stronie firmy.

Serwery do P2P w NordVPN
Serwery VPN do torrentów w NordVPN

Alternatywny sposób – ustawienie proxy SOCKS5 w kliencie torrent

Jest jeszcze jeden sposób na zabezpieczenie swojego połączenia sieciowego podczas korzystania z torrentów, a mianowicie proxy SOCKS5. Takie proxy działa tylko w obrębie wybranej aplikacji – czyli pozostała aktywność na komputerze nie jest zabezpieczona. Niektórzy dostawcy VPN oferują w ramach abonamentu VPN możliwość korzystania z SOCKS5 proxy.

Proxy SOCKS5 można łatwo i szybko skonfigurować w wielu popularnych programach do torrentów jak np. uTorrent. Wszystkie niezbędne dane do logowania zawsze znajdziemy na stronie naszego dostawcy usług VPN. Na poniższym zrzucie ekranu pokazane są wszystkie ustawienia na przykładzie NordVPN.

uTorrent ustawienia sieciowe
Konfiguracja proxy SOCKS5 do torrentów w uTorrent
 1. Z listy dostępnych rodzajów serwerów proxy wybierz SOCKS5.
 2. Wpisz adres serwera, który otrzymałeś od dostawcy usługi.
 3. Wpisz numer portu otrzymany od dostawcy usługi.
 4. Zaznacz „Authentication” i podaj swoją nazwę użytkownika i hasło do swojego konta w usłudze VPN.
 5. Zaznacz, aby uTorrent używał proxy do wyszukiwania hostów i połączeń P2P

Konfiguracja SOCKS5 proxy w programie do pobierania torrentów zabezpiecza tylko połączenie tego programu z siecią. Postała aktywność innych programów na komputerze będzie będzie w pełni widoczna w sieci. Dlatego znacznie lepszy sposób, żeby bezpiecznie i anonimowo pobierać torrenty to uruchomienie VPN na komputerze.

Jak wygląda pobieranie torrentów w 2024?

Wielu starszych użytkowników sieci na jakimś etapie swojej przygody z internetem miało styczność z torrentami. Kiedyś to był jedyny sposób żeby zdobyć niektóre filmy i seriale, które w innych przypadkach były niedostępne w Polsce. Pojawienie się platform z legalnym streamingiem i muzyką zmieniło trend i spowodowało odwrót od torrentów.

Pobieranie torrentów wciąż budzi duże emocje i kontrowersje. W dobie amerykańskiego Netflixa, HBO, Spotify, iTunes, Steama i innych platform do cyfrowej dystrybucji muzyki, filmów, seriali i oprogramowania zjawisko to mocno zanikło. Jednak wciąż mając nawet jak najlepsze chęci i chcąc kupić serial lub film online, nie mamy takiej możliwości – mógł dawno zostać wycofany ze sprzedaży, jego dalsza dystrybucja nie jest prowadzona lub nie został niedopuszczony do dystrybucji w naszym kraju. Tak jest m.in. z Disney+, którego seriale (Mandalorian) były najbardziej piracone w ostatnich latach. Dlatego, że w wielu krajach wciąż oficjalnie nie wystartował.

Również ogromny przyrost różnych platform ze streamingiem i ich wyłączność na konkretne filmy i seriale powoduje, że społeczeństwo znów zaczyna zerkać w stronę stronę torrentów. Opłacenie abonamentu na wszystkich możliwych platformach ze streamingiem i VOD zaczyna powoli zbliżać się do kwot w zakresie 300-400 zł miesięcznie. Dla wielu domowych budżetów jest to wydatek nie do przeskoczenia. Dobrze oddaje to ten mem:

Mem reddit torrenty
Mem dobrze obrazujący aktualną sytuację ze streamingiem – źródło

Trzeba pamiętać, że decydując się na pobieranie torrenty możemy narobić sobie problemów. Zwłaszcza wtedy, gdy nie zabezpieczymy odpowiednio naszego połączenia z Internetem i nie ukryjemy adresu IP i aktywności w sieci.

Czy pobieranie torrentów jest legalne?

Rozważając prawne aspekty legalnego pobierania torrentów w Polsce musimy wyróżnić dwie sytuacje:

 1. pobieranie programów komputerowych
 2. pobieranie ebooków, muzyki, filmów i seriali

gdyż dotyczą ich zupełnie odrębne przepisy i regulacje prawne.

1. Pobieranie programów komputerowych

Kwestię prawną pobierania oprogramowania reguluje Art. 278 Kodeksu Karnego:

Art. 278 KK

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Już samo wejście w posiadanie programu komputerowego bez jego zakupu, posiadania odpowiedniej licencji lub zgody producenta może wpędzić nas kłopoty. Ściąganie, udostępnianie i posiadanie oprogramowania bez licencji jest nielegalne w myśl polskiego prawa.

2. Dobra kultury – ebooki, muzyka, filmy i seriale

Te treści i ich legalność reguluje artykuł 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zgodnie z tym przepisem, ściąganie utworów z Internetu nie jest przestępstwem, gdyż mieści w granicach dozwolonego użytku osobistego. Dlatego też pobieranie treści ze stron internetowych oraz streaming nie łamie polskich przepisów dotyczących prawa autorskiego.

Dopiero udostępniając muzykę lub filmy zaczynamy łamać przepisy i popełniamy przestępstwo w myśl polskiego prawa. A jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie sieci torrentów opiera się o jednoczesne pobieranie i udostępnianie. Korzystając z nich automatycznie naruszamy przepisy, gdyż nasz komputer staje się serwerem z którego pobierane są treści i możemy za to zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Dotyczy to również popularnych usług streamingowych (jak np. zamknięty już Popcorn Time), które oparte są o protokół BitTorrent. Korzystając z nich możemy narazić się na kłopoty, gdyż odtwarzając film lub serial jednocześnie udostępniamy go innym. Strony z torrentami i ich wyszukiwarki najcześciej o tym nie informują.

Jeśli więc odwiedzimy ulubiony serwis z torrentami, a w wyszukiwarce torrentów znajdziemy interesujący nas plik, to musimy pamiętać że od momentu rozpoczęcia pobierania zaczynamy go udostępniać i tym samym narażamy się na problemy jeżeli nie ukryjemy naszego IP.

Pobieranie torrentów – pytania i odpowiedzi

Jak anonimowo pobierać torrenty?

Żeby anonimowo pobierać torrenty trzeba skorzystać z oprogramowania, które pozwala na ukrycie adresu IP i zamaskowanie aktywności sieciowej np. przy pomocy szyfrowania połączenia. Najlepiej do tego celu sprawdza się VPN.

Czy pobieranie torrentów jest legalne w Polsce?

Pobieranie torrentów jest legalne, o ile ściąga się z nich legalne materiały. Przez to, że pobierając torrenty jednocześnie się je udostępnia, to ich pobieranie jest nielegalne w myśl polskiego prawa.

Czy każda mogę użyć dowolnej sieci VPN do torrentów?

Nie, nia każdy dostawca usług VPN zezwala na korzystanie z torrentów za pomocą swojej sieci. Dotyczy to zarówno darmowych VPN jak i niektórych dużych graczy na rynku. Ale jest wiele firm, które pozwalają na ich ściąganie przy pomocy swoich serwerów VPN.

Jak ukryć swoje IP w sieci torrent?

Adres IP podczas pobierania torrentów można ukryć korzystając z VPN. Przy jego pomocy można połączyć się ze specjalnym serwerem w dowolnej lokalizacji i ukryć swój prawdziwy adres IP. Jeżeli wybrany VPN nie gromadzi logów o aktywności użytkowników, to namierzenie nas będzie praktycznie niemożliwe.

Czy za torrenty można mieć kłopoty z policją?

Tak, pobierając torrenty można mieć kłopoty gdyż równocześnie udostępnia się pobierane pliki. Użytkownika sieci torrent bardzo łatwo namierzyć po adresie IP. Dlatego do pobierania torrentów warto używać sieci VPN, która umożliwia ukrycie IP.