Jak zmienić IP? Poradnik – zmiana IP komputera przez VPN

Zmiana IP komputera może być bardzo szybka i prosta jeżeli wiesz co trzeba robić. To właśnie przy jego pomocy strony i usługi internetowe wiedzą kim jesteś i z jakiego miejsca na świecie łączysz się z siecią. Z tego poradnika dowiesz się jak wygląda zmiana IP przy pomocy VPN oraz innych narzędzi. Zobaczysz jak możesz w bardzo łatwy sposób zmienić IP na inny kraj. Poznasz proste kroki, które z dokładnej instrukcji pokażą jak to zrobić, żeby ustawić lokalizacją komputera na inny kraj.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest identyfikatorem, w oparciu o który różne usługi mogą komunikować się z Twoim urządzeniem podczas codziennego poruszania się po internecie. Możesz mieć dynamiczny adres IP – który będzie zmieniać się za każdym razem, gdy połączysz się z siecią (np. zresetujesz router) oraz stały adres IP (dedykowany) – ten jest niezmienny i przypisany na stałe do Twojej sieci domowej lub firmowej.

Wyróżnia się również publiczne i prywatne adresy IP. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie (to np. te, które mają format 192.168.X.X). Adresy publiczne służą natomiast do identyfikacji poszczególnych urządzeń w Internecie. To dzięki nim odbywa się transmisja danych pomiędzy poszczególnymi elementami internetu. Przy pomocy adresów publicznych komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer albo telefon. Wszystko zależy od tego z jaką siecią masz do czynienia i jak jest skonfigurowana. Bardzo często z jednego, wspólnego adresu IP korzysta jednocześnie wielu użytkowników. Wtedy, gdy jeden z nich coś przeskrobie i doprowadzi do nałożenia blokady na dany adres IP (bana), to konsekwencje tego dotkną również pozostałych, którzy posługują się tym samym adresem. To jeden z wielu przypadków, gdy zmiana IP okazuje się konieczna.

6 sposobów na zmianę IP komputera

Adres IP, którym posługujesz się na co dzień otrzymujesz od dostawcy internetu. Od zawartej umowy zależy czy będzie to stałe IP (nie będzie się nigdy zmieniał) czy zmienne IP (adres będzie się zmieniał np. co 24 godziny lub po restarcie routera).

Jest kilka sposobów na zmianę IP komputera. Zdecydowanie najwygodniejszy to skorzystanie z VPN, ale nie jest to jedyny sposób. Oprócz tego można jeszcze użyć proxy, tora, publicznych WiFi, sieci komórkowej czy po prostu zresetować router. Ale nie każda z tych metod sprawdzi się dobrze w każdej sytuacji.

1. VPN – najlepszy i najskuteczniejszy sposób na zmianę IP

Żeby zmienić adres IP musisz w jakiś sposób zdobyć nowy adres IP, przy pomocy którego staniesz się widoczny w sieci. Pojawia się zatem pytanie – skąd wziąć taki adres? I tutaj z odpowiedzią przychodzi właśnie wspomniany VPN. Sieć VPN umożliwia łączenie się z internetem za pośrednictwem specjalnego serwera, który pełni rolę pośredniczącą pomiędzy Tobą – użytkownikiem – a całą globalną siecią. Wszystkie połączenie idące z Twojego komputera zanim trafią do Internetu przechodzą przez serwer VPN.

Dlaczego warto wybrać właśnie VPN do zmiany IP? Przemawia za tym szereg argumentów:

 • jest to najlepszy wybór gdy chcesz zmienić IP w celu odblokowania filmów i seriali niedostępnych w Twoim kraju na platformach VOD
 • możesz swobodnie zmieniać kraj, przełączając się między różnymi lokalizacjami
 • możesz korzystać z polskiego IP za granicą
 • masz do wyboru nawet kilka tysięcy adresów IP z których możesz korzystać (z różnych państw)
 • możesz szybko przełączać się pomiędzy różnymi lokalizacjami i adresami IP
 • przy pomocy jednego abonamentu VPN możesz zmieniać IP na telefonie, komputerze, tablecie, urządzeniach takich jak smart TV oraz skonfigurować je na routerze
 • dodatkowo otrzymujesz narzędzie, które pomaga chronić prywatność w sieci i szyfruje całe połączenie
 • ukrywasz to co robisz w sieci przed wzrokiem dostawcy internetu

Do zmiany IP świetnia nadają się poniższe VPNy, to usługi oferowane przez sprawdzone firmy, które posiadają serwery liczone w tysiącach rozlokowane w licznych krajach.

W dalszej części poradnika możesz znaleźć dokładną instrukcję krok po kroku jak zainstalować i uruchomić VPN, a następnie przy jego pomocy zmienić IP.

2. Zmiana IP za pomocą proxy

Proxy działa podobnie jak VPN, ale w mocno ograniczonym zakresie i z licznymi wadami. Proxy to serwer, który pośredniczy w komunikacji sieciowej, ale nic nie szyfruje połączenia i nie chroni prywatności. Przesyłane dane są widoczne, a stopień bezpieczeństwa jest o wiele niższy niż w przypadku VPN. Proxy ograniczone jest również w większości przypadków do przeglądarki internetowej, z której korzystasz, więc nie zmienisz w ten sposób IP komputera.

Darmowe proxy, które możesz znaleźć w sieci mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Jest to związane z tym, że bardzo często są udostępniane za darmo tylko po to, żeby ich właściciel mógł podsłuchiwać i zbierać dane na temat osób, które się z nimi połączą.

Sensownym rozwiązaniem są tylko proxy prywatne, które musisz wykupić lub samodzielnie skonfigurować, a następnie ustawić w przeglądarce. Widoczna jest wada – każdorazowo, gdy będziesz chciał nowy adres IP lub lokalizację w innym kraju – musisz zdobyć nowe proxy i zmienić ustawienia. Proxy może okazać się lepsze, gdy potrzebujesz adresy IP z takich lokalizacji, w których ciężko znaleźć serwery VPN – np. z innych miast Polski niż Warszawa (gdyż większość znajduje się właśnie tam).

3. Użycie Tora

Tor może większości kojarzyć się z hakerami i przestępcami. Jest to częściowo zasadne, gdyż jest to środowisko które często korzysta z tego narzędzia do ukrycia swojej tożsamości w sieci. Umożliwia również omijanie cenzury i anonimową komunikację w miejscach, gdzie internauta narażony jest na represje np. ze strony władz. Więc nie można wyłącznie demonizować tego narzędzia. Tor podobnie jak proxy nie jest idealnym narzędziem do zmiany IP, ale w pewnych sytuacjach się sprawdzi.

Podstawowa wada tora jako narzędzia do zmiany IP to brak kontroli nad lokalizacją, za pośrednictwem której będziemy łączyć się z siecią. Może być to dowolny kraj z całego świata. Pośrednio wiąże się z tym dość wolne działanie tej usługi, gdyż nie ma gwarancji, że trafi się na szybkie, nieobciążone serwery pośredniczące. Sporą wadą jest również ograniczenie korzystania z tora praktycznie tylko do specjalnej przeglądarki.

Ale oczywiście tor umożliwia zmianę IP i to za darmo. Jest to dobre rozwiązanie wtedy, gdy chcesz zmienić IP w celu jego ukrycia przed innymi. Jest to świetne narzędzie do ochrony prywatności i anonimizacji, ale trzeba mieć świadomość jego wad.

4. Udostępnianie sieci komórkowej z telefonu

Może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to oczywiste, ale do zmiany IP można również użyć telefonu komórkowego, w którym jest dostęp do internetu. Z większości współczesnych telefonów można zrobić mobilny router i udostępnić połączenie z siecią za pomocą WiFi. Dzięki temu możesz przyłączyć do niego komputer i korzystać na nim z nowego adresu IP – takiego jak ten, który przydzielił Ci dostawca internetu mobilnego.

Oczywistą wadą tego rozwiązania jest to, że jesteś skazany na adres IP, który przydzielił dostawca sieci. Nie ma możliwości zmiany kraju. Również nie ukrywasz w ten sposób swojego prawdziwego adresu i nie chronisz prywatności. Kolejna wada to szybkie zużycie transferu. Internet mobilny ma bardzo często dość małe limity danych, które można przesłać.

5. Restart routera w celu otrzymania nowego adresu

Jeżeli masz dynamiczny adres IP od dostawcy internetu (np. korzystasz z neostrady) to w celu jego zmiany możesz zresetować router. Wystarczy uruchomić go ponownie, a wtedy gdy nawiąże na nowo połączenie z siecią otrzymasz nowy adres IP. Będzie on jednak nadal przypisany do lokalizacji i kraju, w którym przebywasz.

Inna opcja to wejście do panelu administracyjnego routera i zrestartowanie wyłącznie połączenia sieciowego. Wtedy nie ma konieczności wyłączania całego urządzenia. W zależności od modelu routera, może to pozwolić zaoszczędzić kilka minut.

6. Publiczne WiFi

Do mniej skutecznych, a przede wszystkim wyjątkowo niewygodnych metod na zmianę IP należy użycie publicznych sieci WiFi. Ale z racji tego, że jest to rozwiązanie z którego może akurat ktoś będzie miał możliwość skorzystać to o nim również wspominamy. Wystarczy znaleźć miejsce, w którym dostępna jest sieć WiFi do publicznego korzystania i się z nią połączyć. Otrzymasz adres IP, taki jaki należy do tej sieci.

Zmiana adresu IP przy pomocy VPN – instrukcja krok po kroku

Teraz pokażemy jak zmienić IP za pomocą VPN w bardzo prosty sposób. Zajmie to nie więcej niż 5 minut i poradzisz sobie z tym nawet wtedy, gdy nie czujesz się bardzo pewnie z obsługą nowinek technologicznych. Pokażemy to na przykładzie ExpressVPN, który w naszej opinii jest obecnie najlepszym VPN-em jaki można kupić.

W innych firmach wygląda to bardzo podobnie, więc jeśli ich oferta wydaje Ci się lepsza, to na pewno sobie z tym poradzisz!

Krok 1 – Założenie konta i kupno VPN

Kupno VPN sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć. Gdy już wybierzesz firmę, z której usługi chcesz korzystać, będziesz musiał wypełnić prosty formularz. Będziesz musiał dodatkowo podjąć decyzję na jak długi okres chcesz wykupić dostęp do VPN i jak zapłacić za usługę.

W pierwszej kolejności wybierz najkorzystniejszy dla siebie plan. Zastanów się przez jaki okres chcesz korzystać z możliwości zmiany IP. Najwięcej zaoszczędzisz kupując abonament VPN na dłuższy okres (rok i więcej). W każdym planie masz też możliwość skorzystania z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Wybór planu ExpressVPN
Wybór planu ExpressVPN

ExpressVPN do rejestracji konta wymaga podania jedynie adresu e-mail. Wystarczy go wprowadzić w kolejnym polu. Na ten adres dostaniesz kod, przy pomocy którego aktywujesz dostęp do programu na komputerze.

Adres e-mail przy rejestracji w ExpressVPN
Pole do wprowadzenia adresu e-mail

Na samym końcu wybierz sposób płatności. ExpressVPN oferuje ich dość spory wybór – najpopularniejsze jak płatność kartą lub przez PayPal oraz takie jak Bitcoin i alternatywne systemy płatności. Wybierz najdogodniejszą dla siebie metodę.

zmiana ip k 3
Formy płatności dostępne w ExpressVPN

Następnie wystarczy wszystko potwierdzić i dokonać płatności. Zostaniesz przekierowany na stronę, z której będziesz mógł pobrać program, a na adres e-email dostaniesz potwierdzenie i kod do aktywacji.

Krok 2 – Pobranie pobranie programu do zmiany IP

Kolejnym krokiem jest pobranie specjalnego programu (klienta VPN) przy pomocy którego będziesz w stanie zmienić IP na swoim komputerze. Po dokonaniu płatności powinieneś zostać przekierowany na stronę z linkami do ich ściągnięcia. Kliknij w link dla swojego systemu i ściągnij program na dysk.

Systemy i urządzenia na które można ściągnąć ExpressVPN
Systemy i urządzenia na które można ściągnąć ExpressVPN

Krok 3 – Instalacja i uruchomienie klienta VPN

Otwórz probrany plik i uruchom instalatora. Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia, VPN instaluje się tak samo jak wszystkie inne programy komputerowe. System może zapytać o specjalne uprawnienia dla aplikacji związane z działaniem sieci, na które trzeba wyrazić zgodę.

Po uruchomieniu programu do zmiany IP za pomocą VPN trzeba jeszcze go aktywować. W przypadku ExpressVPN wystarczy skopiować kod aktywacyjny, który masz na mailu oraz stronie (jak na zrzucie ekranu powyżej).

Aktywacja programu
Aktywacja programu

Następnie kliknij zaloguj się. Jeżeli wszystko się udało, to zostaniesz poprawnie zalogowany. Idziemy dalej!

Krok 4 – Wybór kraju, na który chcesz zmienić IP

Teraz moment kluczowy. Po uruchomieniu programu zobaczysz propozycję inteligentnej lokalizacji, przez którą możesz się połączyć. Program dobiera ją w sposób automatyczny – tak żeby połączenie było jak najlepsze. Ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby samemu wybrać lokalizację VPN. Kliknij na trzy kropki (tak jak na zrzucie ekranu poniżej), a wyświetli się okno z serwerami VPN. W tym miejscu możesz wybrać dowolną lokalizację. Kliknij na nią i się połącz.

Po kilku sekundach program połączy się z serwerem i będziesz mieć nowe IP. Nic więcej nie trzeba robić.

Widok okna programu, gdzie możesz wybrać lokalizację i zmienić serwer VPN
Widok okna programu, gdzie możesz wybrać lokalizację i zmienić serwer VPN

W ten sposób bez problemu zmienisz IP na amerykańskie, niemieckie, polskie, czeskie czy brytyjskie. Masz pełną dowolność i ogromny wybór. ExpressVPN posiada serwery w ponad 90 różnych krajach, ale inni dostawcy nie odbiegają zbyt mocno od tej liczby.

Krok 5 – Sprawdzenie czy masz nowe IP

Sprawdzenie swojego adresu IP jest proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Najprostszy, to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli się w wynikach wyszukiwania otrzymasz swój aktualny adres oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica).

Swój aktualny adres IP możesz też sprawdzić przy pomocy naszego narzędzia do sprawdzenia swojego IP.

Zmiana IP na inny kraj

Jakie są korzyści ze zmiany IP inny kraj (ale nie tylko)?

Dlaczego tak właściwie ludzie szukają sposobów na zmianę IP komputera w Internecie, zamiast korzystać z tego który dostali od dostawcy sieci? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, gdyż nie każdy kieruje się tym samym celem. Postaramy się krótko przedstawić wszystkie zalety i korzyści ze zmiany IP:

 • Omijanie blokad regionalnych – istnieje wiele stron internetowych oraz usług sieciowych, które są dostępne tylko dla osób, które posiadają adresy IP z określonych państw. Bez odpowiedniego adresu IP, użytkownik który będzie próbował z nich korzystać zobaczy komunikat, że materiał jest niedostępny w jego kraju.
 • Ochrona prywatności w sieci – zmiana IP to najprostszy sposób na ukrycie prawdziwego adresu IP (tego, który otrzymuje się od dostawcy internetu) i tym samym ochronę przed namierzeniem i śledzeniem w Internecie. Dzięki temu możesz swobodnie wypowiadać się z sieci i korzystać z jej dobrodziejstw bez obaw, że komuś coś się nie spodoba i będzie chciał Ci robić problemy.
 • Blokada adresu IP (ban) – banowanie czyli blokowanie adresów IP w grach komputerowych, na stronach internetowych i w wielu innych usługach sieciowych to popularna metoda na ograniczenie do nich dostępu różnym osobom. Bardzo często dotyka to zupełnie niewinne osoby, które mają tego pecha, że dzielą jedno IP z innymi. W ten sposób można ominąć bana na adres IP.
 • Dostęp do polskich treści – wiele polskich materiałów (zwłaszcza wideo w serwisach VOD) jest zablokowanych dla osób które przebywają za granicą. Używając np. VPN można uzyskać za granicą polski adres IP i korzystać z nich bez przeszkód z dowolnego miejsca na świecie. Można wtedy bez problemu oglądać polską telewizję online za granicą i inne platformy wideo w języku polskim.
 • Tańsze zakupy online – niektóre firmy oferują różne ceny na swoje produkty osobom z różnych państw. Bilety lotnicze, hotele czy wycieczki potrafią być sporo tańsze jeśli tylko połączysz się z siecią z innego państwa. Zmiana IP sprawia, że możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. W ten sposób możesz taniej kupić gry komputerowe, bilety lotnicze lub oprogramowanie.
 • Ominięcie ograniczeń związanych z RODO (GDPR) – wiele amerykańskich serwisów zablokowało dostęp do swoich stron osobom z Unii Europejskiej po wejściu w życie RODO. W przypadku portali z USA, wystarczy że zmienisz IP na amerykańskie i bez problemu będziesz w stanie czytać wiadomości i artykuły z amerykańskiej prasy online.
 • Podgląd zagranicznego Internetu – jeżeli na co dzień zajmujesz się marketingiem lub reklamą w sieci, to zmieniając adres IP masz szansę zobaczyć jak wyglądają treści reklamowe w innych państwach. Z polskim IP mogą się one nie wyświetlać, gdyż są celowane tylko w osoby z poszczególnych państw. Korzystając z zagranicznego IP zobaczysz jak wygląda to z perspektywy osób mieszkających w innych państwach.

Zmiana IP za darmo – możliwe sposoby

A co jeżeli chcesz zmienić IP za darmo i nie bierzesz pod uwagę płatnych rozwiązań takich jak VPN? Pewne możliwości wciąż pozostają, ale nie są one tak bogate jak w przypadku użycia profesjonalnych usług VPN. Zmiana IP za darmo jest możliwa na kilka sposobów.

Darmowe usługi VPN

W ich przypadku trzeba się liczyć z bardzo dużymi ograniczeniami. Te usługi, które są jednocześnie darmowe i bezpieczne są w formie ograniczonych planów, które mają zachęcić użytkownika do wykupienia płatnej usługi. Przez to oferują bardzo małą liczbę serwerów i ograniczone lokalizacje (dostępne są często mało popularne kraje – z punktu widzenia użytkownika).

Natomiast te usług VPN, które na pierwszy rzut oka są darmowe bez żadnych ograniczeń – na nie musisz uważać. Zarabiają na sprzedaży Twoich danych – śledzą to co robisz łącząc się z ich serwerami, gromadzą informacje, a następnie je sprzedają każdemu, kto za to zapłaci.

Bezpieczne i darmowe usługi VPN znajdziesz tutaj, przy ich pomocy bezpłatnie zmienisz IP. Dodatkowo, przez to że z darmowych usług korzysta wiele osób to adresy IP są często zablokowane w wielu miejscach.

Przy pomocy tora

Wspomniany w tym artykule już wcześniej tor jest darmowy, więc jest też jedną z opcji do rozważenia, gdy nie chce się płacić za VPN. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż opisane dalej darmowe proxy. Z tora może korzystać każdy, nie trzeba nic płacić. Jednak ogranicza się tylko do przeglądarki, więc jeżeli potrzebujesz skorzystać ze zmienionego IP w jakimś programie komputerowym, to ta opcja się nie sprawdzi. Wtedy warto rozważyć VPN.

Bezpłatne proxy

Z darmowymi proxy trzeba bardzo uważać, nawet bardziej niż z darmowymi VPN-ami. Nigdy nie przesyłaj przez internet poufnych danych łącząc się przez darmowe proxy. W odróżnieniu od płatnych usług, darmowe proxy są bardzo często uruchamiane i udostępniane przez cyberprzestępców, żeby przechwytywać dane użytkowników, którzy nieświadomie z nich skorzystają. Jeżeli nie masz pewności co do podmiotu, który odpowiada za usługę, to pod żadnym pozorem z niej nie korzystaj!

Można znaleźć darmowe proxy, które są względnie ok, ale nie jest to proste. Czasami firmy technologiczne (również te świadczące VPN) oferują taką usługę jako element marketingu. Taką usługę oferuje na swojej stronie miedzy innymi HMA oraz Hide.me.