Jak zmienić IP? Poradnik – zmiana IP komputera przez VPN

Zmiana IP komputera to bardzo prosta i szybka czynność, jeżeli wiesz co trzeba robić. Przy pomocy adresu IP strony i różne usługi internetowe wiedzą kim jesteś i z jakiego miejsca na świecie łączysz się z siecią. Z tego poradnika dowiesz się jak przebiega zmiana IP przy pomocy VPN oraz innych narzędzi. Poznasz na to 6 różnych sposobów. Przekonasz się jak łatwo możesz zmienić IP na inny kraj, a tym samym zmienić lokalizację komputera.

Co to jest adres IP?

Adres IP (Internet Protocol) jest sieciowym identyfikatorem, w oparciu o który różne usługi mogą komunikować się z Twoim komputerem i telefonem podczas codziennego poruszania się po internecie. Możesz mieć dynamiczne IP – który będzie zmieniać się za każdym razem, gdy połączysz się z siecią (np. zresetujesz router) oraz stałe IP (dedykowany) – ten jest niezmienny i przypisany na stałe do Twojej sieci domowej lub firmowej.

Wyróżnia się również publiczny adres IP oraz prywatny. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie (to np. te, które mają format 192.168.X.X). Publiczne IP służą natomiast do identyfikacji poszczególnych urządzeń w globalnej sieci. To dzięki nim odbywa się transmisja danych pomiędzy wszystkimi elementami internetu. Przy pomocy adresów publicznych komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer albo telefon. Wszystko zależy od tego z jaką siecią masz do czynienia i jak jest skonfigurowana. Bardzo często z jednego, wspólnego adresu IP korzysta jednocześnie wielu użytkowników. Wtedy, gdy jeden z doprowadzi do nałożenia blokady na dane IP (bana), to konsekwencje tego dotkną wszystkie osoby, które się nim posługują.

Jak zmienić adres IP – 6 sposobów

Publiczny adres IP otrzymujesz od dostawcy internetu i używasz go na co dzień. Od zawartej umowy zależy czy będzie to stałe IP (nie będzie się nigdy zmieniał) czy zmienne IP (adres będzie się zmieniał np. co 24 godziny lub po restarcie routera). Żeby zmienić to IP trzeba wykorzystać jedno z narzędzi do zmiany IP.

Jest kilka sposobów na zmianę IP komputera. Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z VPN. Ale to nie jedyna metoda, jest jeszcze kilka innych sposobów, które poznasz z tego poradnika. Wszystkie mają pewne zalety oraz wady i nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Ale warto wiedzieć, że taki sposób istnieje bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie mógł się przydać.

Sposoby na zmianę IP to:

 1. VPN
 2. Serwer proxy
 3. Sieć Tor
 4. Sieć komórkowa
 5. Publiczne WiFi
 6. Reset routera (zadziała tylko niektórych przypadkach)

VPN – najlepszy sposób nazmianę IP komputera

Żeby zmienić IP trzeba zdobyć nowy adres IP, którym będziesz posługiwać się w sieci. Pojawia się zatem pytanie – skąd wziąć taki adres? I tutaj z pomocą przychodzi VPN (Virtual Private Network). Sieć VPN umożliwia łączenie się z internetem za pośrednictwem specjalnego serwera, który pełni rolę pośredniczącą pomiędzy użytkownikiem, a całą globalną siecią internet.

Podczas korzystania z internetu za pośrednictwem VPN, wszystkie połączenia z Twojego komputera zanim trafią do Internetu przechodzą przez serwer VPN. Od tego serwera otrzymujesz nowe IP i tym samym zmienia się Twoje IP. W skrócie można powiedzieć, że korzystanie z VPN sprowadza się do instalacji prostego programu do zmiany IP, żeby w kilku chwil mieć nowy adres.

W sieci można znaleźć bardzo wiele ofert usług VPN. Jeżeli szukasz najlepszych, to w naszej ocenie te firmy świadczą aktualnie najlepszą usługę w tym zakresie. Posiadają serwery liczone w tysiącach rozlokowane w licznych krajach, co da możliwość wyboru tysięcy adresów IP – zagranicznych i polskich – z których można korzystać.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%

Co ważne dla użytkownika, te usługi VPN zapewniają gwarancję zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że w ciągu 30 dni można wystąpić o zwrot środków przy braku satysfakcji z działania usługi. Pieniądze zostaną zwrócone bez zbędnych pytań ze strony firmy dostarczającej usługę.

Dlaczego warto wybrać właśnie VPN do zmiany IP? Przemawia za tym szereg argumentów:

 • Jest to najlepszy wybór, gdy chcesz zmienić IP i odblokować filmy i seriale niedostępne w Twoim kraju na platformach VOD.
 • Możesz swobodnie zmieniać kraj i lokalizację komputera, skacząc pomiędzy różnymi państwami.
 • Możesz korzystać z polskiego IP za granicą.
 • Masz do wyboru nawet kilka tysięcy adresów IP z których możesz korzystać (z różnych państw).
 • Możesz szybko przełączać się pomiędzy różnymi lokalizacjami i adresami IP – w jednej chwili jesteś w USA, żeby za moment wirtualnie przenieść się do Niemiec.
 • Przy pomocy jednego abonamentu VPN możesz zmieniać IP na telefonie, komputerze, tablecie, urządzeniach takich jak smart TV oraz skonfigurować je na routerze.
 • Dodatkowo otrzymujesz narzędzie, które pomaga chronić prywatność w sieci i szyfruje całe połączenie.
 • Ukrywasz to co robisz w sieci przed wzrokiem dostawcy internetu.

W dalszej części poradnika znajdziesz dokładną instrukcję krok po kroku jak zainstalować i uruchomić VPN, a następnie przy jego pomocy zmienić IP.

Zmiana IP za pomocą serwera proxy

Proxy działa podobnie jak VPN, ale w mocno ograniczonym zakresie i z licznymi wadami. Serwer proxy pośredniczy w komunikacji sieciowej, ale nic nie szyfruje połączenia i nie chroni prywatności. Przesyłane dane są widoczne, a stopień bezpieczeństwa jest o wiele niższy niż w przypadku VPN. Połączenie przez serwery proxy ograniczone jest również w większości przypadków do przeglądarki internetowej, z której korzystasz, więc nie zmienisz w ten sposób IP komputera.

Darmowe serwery proxy, które możesz znaleźć w sieci mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Jest to związane z tym, że bardzo często są udostępniane za darmo tylko po to, żeby ich właściciel mógł przechwytywać, podsłuchiwać i gromadzić dane na temat osób, które za ich pomocą połączą się z siecią.

Sensownym rozwiązaniem są tylko proxy prywatne, które musisz wykupić lub samodzielnie skonfigurować, a następnie ustawić w przeglądarce. Ma to dość sporą wadę – każdorazowo, gdy będziesz chciał użyć nowego adresu IP lub zmienić lokalizację na inny kraj – będziesz musiał zdobyć nowe proxy i zmienić wszystkie ustawienia.

Użycie serwera proxy może okazać się lepszym wyborem niż VPN tylko wtedy, gdy będziesz potrzebować adresów IP z takich lokalizacji, w których ciężko znaleźć serwery VPN – np. z innych miast Polski niż Warszawa (gdyż większość znajduje się właśnie tam) lub bardzo egzotycznych państw. Żeby używać serwera proxy wystarczą tylko dane dostępowe – trzeba je wpisać w odpowiednie pola w przeglądarce.

Użycie Tora do zdobycia nowego IP

Sieć Tor może większości kojarzyć się z hakerami i przestępcami. Jest to częściowo uzasadnione, gdyż ta grupa często korzysta z Tora do ukrycia swojej tożsamości w sieci. Ale nie tylko, bo Tor umożliwia również omijanie cenzury i anonimową komunikację w miejscach, gdzie internauta narażony jest na represje np. ze strony władz. Więc nie można wyłącznie demonizować tego narzędzia. Tor podobnie jak proxy nie jest idealnym narzędziem do zmiany IP, ale w pewnych sytuacjach się sprawdzi.

Podstawowa wada Tora jako narzędzia do zmiany IP to brak kontroli nad lokalizacją, za pośrednictwem której będziesz łączyć się z internetem. Tor losowo przyznaje adresy IP i wybiera lokalizacje (co wiąże się też z wysokim stopniem ochrony prywatności tego narzędzia). Może być to dowolny kraj z całego świata. Pośrednio wiąże się z tym dość wolne działanie tej usługi, gdyż nie ma gwarancji, że trafi się na szybkie, nieobciążone węzły sieci. Sporą wadą jest też ograniczenie korzystania z tora praktycznie tylko do specjalnej przeglądarki.

Mimo kilku wad, Tor umożliwia zmianę IP i to za darmo. Jest to dobre rozwiązanie wtedy, gdy chcesz zmienić IP w celu jego ukrycia przed innymi. Jest to świetne narzędzie do ochrony prywatności i anonimizacji, ale trzeba mieć pamiętać że nie sprawdzi się do wszystkich zastosowań. Przy pomocy Tora odpada streaming wideo, pobieranie torrentów czy po prostu codzienne, wygodne korzystanie z szybkiego połączenia z siecią.

Udostępnianie internetu z telefonu

Może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to oczywiste, ale do zmiany IP można również użyć telefonu komórkowego, w którym jest dostęp do internetu. Z większości współczesnych telefonów można zrobić mobilny router i udostępnić połączenie z siecią za pomocą WiFi. Dzięki temu możesz przyłączyć do niego komputer i korzystać na nim z nowego adresu IP – takiego jak ten, który przydzielił Ci dostawca internetu mobilnego.

Oczywistą wadą tego rozwiązania jest to, że jesteś skazany na IP, który przydzielił dostawca sieci. Nie ma możliwości zmiany kraju. Również nie ukrywasz w ten sposób swojego prawdziwego adresu i nie chronisz prywatności. Kolejna wada to szybkie zużycie transferu. Internet mobilny ma bardzo często spore limity danych, które można przesłać każdego miesiąca.

Publiczne WiFi

Do mniej skutecznych, a przede wszystkim mało praktycznych rozwiązań do zmiany adresu IP należy użycie publicznych sieci WiFi. Ale zawsze jest to jakiś sposób, który w pewnych sytuacjach może okazać się pomocny, więc o nim wspominamy. Wystarczy znaleźć miejsce, w którym dostępna jest sieć WiFi do publicznego korzystania i się z nią połączyć. Otrzymasz inny adres IP z sieci, z którego będziesz mógł korzystać.

Restart routera w celu otrzymania nowego adresu

Jeżeli masz dynamiczne IP od dostawcy internetu (np. korzystasz z neostrady) to aby go zmienić możesz zresetować router. Wystarczy uruchomić go ponownie, a wtedy gdy nawiąże na nowo połączenie z siecią otrzymasz nowy adres IP. Będzie on jednak nadal przypisany do lokalizacji i kraju, w którym przebywasz.

Inna opcja to wejście do panelu administracyjnego routera i zrestartowanie wyłącznie połączenia sieciowego. Wtedy nie ma konieczności ponownego uruchamiania całego urządzenia.

Zmiana adresu IP przy pomocy VPN – krok po kroku

Teraz pokażemy jak zmienić adres IP za pomocą VPN w bardzo prosty sposób. Zajmie to nie więcej niż 5 minut i poradzisz sobie z tym nawet wtedy, gdy nie czujesz się bardzo pewnie z obsługą nowinek technologicznych. Pokażemy to na przykładzie NordVPN.

W innych firmach wygląda to bardzo podobnie, więc jeśli ich oferta wydaje Ci się lepsza, to na pewno sobie z tym poradzisz!

Krok 1 – Założenie konta i kupno VPN

Kupno VPN sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć. Gdy już wybierzesz firmę, z której usługi chcesz korzystać, będziesz musiał wypełnić prosty formularz w celu założenia konta. Dodatkowo to moment na podjecie decyzji na jak długi okres chcesz wykupić VPN i jak zapłacić za usługę.

W pierwszej kolejności wybierz najkorzystniejszy dla siebie plan. Najwięcej zaoszczędzisz kupując abonament VPN na dłuższy okres (rok i więcej). W każdym planie masz też możliwość skorzystania z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Wybór planu abonamentu
Wybór planu NordVPN

Rejestracji konta wymaga podania jedynie adresu e-mail. Wystarczy go wprowadzić w odpowiednim polu. Wybierz też sposób płatności. NordVPN oferuje ich dość spory wybór – dostępny jest przelew, płatność kartą, PayPa, kryptowaluty i alternatywne systemy płatności. Wybierz najdogodniejszą dla siebie metodę.

Rejestracja konta NordVPN

Następnie wystarczy wszystko potwierdzić i dokonać płatności. Zostaniesz przekierowany na stronę, z której będziesz mógł pobrać program do zmiany IP, a na adres e-email dostaniesz potwierdzenie i wszystkie dane do aktywacji.

Krok 2 – Pobranie programu do zmiany IP komputera

Kolejnym krokiem jest pobranie specjalnego programu do zmiany IP na swój komputer (klienta VPN). Po dokonaniu płatności powinieneś zostać przekierowany na stronę z linkami do ich ściągnięcia. Kliknij w link dla swojego systemu i ściągnij program na dysk.

Pobieranie programu do zmiany IP
Pobierz program do zmiany IP na swój system operacyjny

Krok 3 – Instalacja i uruchomienie klienta VPN

Otwórz probrany plik i uruchom instalatora. Tutaj nie będzie żadnego zaskoczenia, VPN instaluje się tak samo jak wszystkie inne programy komputerowe. System może zapytać o specjalne uprawnienia dla aplikacji związane z działaniem sieci, na które trzeba wyrazić zgodę.

Po uruchomieniu klienta VPN, trzeba się w nim jeszcze zalogować na swoje konto. Spowoduje to aktywację programu.

NordVPN logowanie
Logowanie się do aplikacji

Krok 4 – Wybór lokalizacji do zmiany IP

Już prawie koniec. Po zalogowaniu się na konto będziesz mieć możliwość wyboru lokalizacji, przez którą będziesz się łączyć. Wybierz lokalizację, połącz się i po kilku chwilach zmieni się Twoje IP. Klikając na trzy kropki przy każdym z wymienionych państw będziesz mieć możliwość wyboru konkretnego serwera.

Zmiana IP przy pomocy programu NordVPN
Zmiana IP przy pomocy NordVPN

I gotowe, udało Ci się zmienić IP komputera! W ten sposób bez problemu zmienisz IP na amerykańskie, niemieckie, polskie, czeskie czy brytyjskie. Masz pełną dowolność i ogromny wybór.

Krok 5 – Sprawdzenie adresu IP

Jeżeli nie masz pewności czy wszytko poszło poprawnie, to możesz sprawdzić IP. Jest to proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Najprostszy, to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli się w wynikach wyszukiwania otrzymasz swój aktualny adres oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica).

Aktualny adres IP możesz też sprawdzić przy pomocy naszego narzędzia do sprawdzenia IP.

Zmiana IP na inny kraj

Zmiana lokalizacji komputera – na czym polega?

W jaki sposób działa zmiana lokalizacji i IP komputera i jak to wszystko się odbywa? Postaramy się to krótko wytłumaczyć. Chociaż może wydawać się to dość skomplikowane, to w rzeczywistości cały proces jest bardzo prosty.

Dla każdego adresu IP można w dużym stopniu określić jego geolokalizację, czyli lokalizację geograficzną do której jest przypisany. To dzięki temu większość usług sieciowych w z bardzo dużym przybliżeniem jest w stanie określić gdzie się znajdujesz w danym momencie. Z dokładnością do kodu pocztowego, a czasami nawet konkretnego adresu budynku.

Wiedząc to, oczywistym staje się fakt że po zmianie IP, zmieni się również lokalizacja komputera. Mimo, że tylko wirtualnie, to wszystkie usługi będą „myśleć”, że użytkownik przeniósł się w takie miejsce, do jakiego przypisany jest nowy adres IP.

Łącząc się np. przez serwer VPN, będziesz mieć nowe IP właśnie takie, jak ma ten serwer. Więc zmieni się też lokalizacja, za pomocą której będziesz widoczny w sieci. Mogą to być Niemcy, Anglia, USA i dowolne inne miejsce na świecie.

Zmiana IP – jakie daje korzyści

Dlaczego tak właściwie ludzie szukają sposobów na zmianę IP komputera w Internecie, zamiast korzystać z adresu który dostali od dostawcy sieci? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, gdyż nie każdy kieruje się tym samym celem. Postaramy się krótko przedstawić wszystkie korzyści ze zmiany IP:

 • Omijanie blokad regionalnych – istnieje wiele stron internetowych oraz usług sieciowych, które są dostępne tylko dla osób posiadających adresy IP z określonych państw. Bez adresu IP z odpowiedniej lokalizacji, użytkownik który będzie próbował z nich korzystać zobaczy komunikat, że materiał jest niedostępny w jego kraju.
 • Ochrona prywatności w sieci – zmiana IP to najprostszy sposób na ukrycie prawdziwego adresu IP (tego, który otrzymuje się od dostawcy internetu) i tym samym ochronę przed namierzeniem i śledzeniem w Internecie. Dzięki temu możesz swobodnie wypowiadać się z sieci i korzystać z jej dobrodziejstw bez obaw, że komuś coś się nie spodoba i będzie chciał Ci robić problemy.
 • Blokada adresu IP (ban) – banowanie czyli blokowanie adresów IP w grach komputerowych, na stronach internetowych i w wielu innych usługach sieciowych to popularna metoda na ograniczenie do nich dostępu różnym osobom. Bardzo często dotyka to zupełnie niewinne osoby, które mają tego pecha, że dzielą jedno IP z innymi. W ten sposób można ominąć bana na adres IP.
 • Dostęp do polskich treści – wiele polskich materiałów (zwłaszcza wideo w serwisach VOD) jest zablokowanych dla osób które przebywają za granicą. Używając np. VPN można uzyskać za granicą polski adres IP i korzystać z nich bez przeszkód z dowolnego miejsca na świecie. Można wtedy bez problemu oglądać polską telewizję online za granicą i inne platformy wideo w języku polskim.
 • Tańsze zakupy online – niektóre firmy oferują różne ceny na swoje produkty osobom z różnych państw. Bilety lotnicze, hotele czy wycieczki potrafią być sporo tańsze jeśli tylko połączysz się z siecią z innego państwa. Zmiana IP sprawia, że możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. W ten sposób możesz taniej kupić gry komputerowe, bilety lotnicze lub oprogramowanie.
 • Ominięcie ograniczeń związanych z RODO (GDPR) – wiele amerykańskich serwisów zablokowało dostęp do swoich stron osobom z Unii Europejskiej po wejściu w życie RODO. W przypadku portali z USA, wystarczy że zmienisz IP na amerykańskie i bez problemu będziesz w stanie czytać wiadomości i artykuły z amerykańskiej prasy online.
 • Podgląd zagranicznego Internetu – jeżeli na co dzień zajmujesz się marketingiem lub reklamą w sieci, to zmieniając adres IP masz szansę zobaczyć jak wyglądają treści reklamowe w innych państwach. Z polskim IP mogą się one nie wyświetlać, gdyż są celowane tylko w osoby z poszczególnych państw. Korzystając z zagranicznego IP zobaczysz jak wygląda to z perspektywy osób mieszkających w innych państwach.

Zmiana IP za darmo – możliwe sposoby

A co jeżeli chcesz zmienić IP za darmo i nie bierzesz pod uwagę płatnych rozwiązań takich jak VPN? Pewne możliwości wciąż pozostają, ale nie są one tak bogate jak w przypadku użycia profesjonalnych usług VPN. Zmiana IP za darmo jest możliwa na kilka sposobów.

Darmowe usługi VPN

W ich przypadku trzeba się liczyć z dużymi ograniczeniami. Te usługi VPN, które są jednocześnie darmowe i bezpieczne są dostępne w mocno ograniczonych planach, które mają zachęcić użytkownika do wykupienia płatnej usługi. Przez to oferują bardzo małą liczbę serwerów i zaledwie kilka lokalizacji (dostępne są często mało popularne kraje – z punktu widzenia użytkownika).

Natomiast te usługi VPN, które na pierwszy rzut oka są darmowe bez żadnych ograniczeń – na nie musisz uważać. Zarabiają na sprzedaży Twoich danych – śledzą to co robisz łącząc się z ich serwerami, gromadzą informacje, a następnie je sprzedają każdemu, kto za to zapłaci.

Bezpieczne i darmowe usługi VPN znajdziesz w naszym rankingu i przy ich pomocy możesz zmienić IP za darmo.

Użycie Tora

Wspomniany już wcześniej w tym artykule Tor jest całkowicie darmowy. Dlatego jest też jedną z opcji do rozważenia, gdy nie chcesz płacić za VPN. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż darmowe serwery proxy. Z Tora może korzystać każdy i nie trzeba za to płacić.

Trzeba pamiętać, że Tor ogranicza się tylko do przeglądarki, więc jeżeli potrzebujesz skorzystać ze zmienionego IP w jakimś programie komputerowym, to ta opcja się nie sprawdzi. Wtedy warto rozważyć VPN.

Bezpłatne proxy

Z darmowymi serwerami proxy trzeba bardzo uważać, nawet bardziej niż z darmowymi VPN-ami. Nigdy nie przesyłaj przez internet poufnych danych łącząc się przez darmowe proxy.

W odróżnieniu od płatnych usług, darmowe proxy są bardzo często uruchamiane i udostępniane przez cyberprzestępców, żeby przechwytywać dane użytkowników, którzy nieświadomie z nich skorzystają. Jeżeli nie masz pewności co do podmiotu, który odpowiada za usługę, to pod żadnym pozorem z niej nie korzystaj!

Pytania i odpowiedzi

Jak najszybciej zmienić IP komputera?

Najszybszy (i najskuteczniejszy) sposób na zmianę IP komputera to użycie VPN. Korzystając z tej usługi można uzyskać nowe IP przy pomocy specjalnego programu do zmiany IP. Jest to rozwiązanie, które daje największe możliwości.

Jaki jest najlepszy program do zmiany IP?

Najlepszy program do zmiany IP komputera to klient VPN. To aplikacja przy pomocy której można łączyć się z serwerami pośredniczącymi z całego świata i uzyskać dostęp do tysięcy adresów IP. Pozwala na swobodną, wirtualną zmianę lokalizacji.

Jak zmienić IP za darmo?

Adres IP można zmienić za darmo korzystając z bezpłatnych sieci VPN, serwerów proxy, przeglądarki Tor, łącząc się z publicznym WiFi czy robiąc router z telefonu komórkowego i udostępniając internet. Każda z tych metod pozwala na mniej lub bardziej skuteczną zmianę adresu IP.

Jak zmienić lokalizację komputera?

Żeby zmienić lokalizację komputera i wirtualnie przenieść się do np. innego kraju trzeba zmienić IP na takie, jakie przypisane jest do tego miejsca. Jeżeli chce się regularnie skakać po całym świecie i zmieniać regularnie lokalizację na różne miejsca to najlepiej w tym celu użyć sprawdzonego dostawcy usług VPN. Wtedy zazwyczaj dostaje się dostęp do ponad 60 różnych lokalizacji i tysięcy adresów IP.