Jak zmienić adres IP? Proste sposoby na zmianę IP w 2023

Jak zmienić adres IP

Zmiana swojego adresu IP jest bardzo prosta, jeśli się wie co trzeba zrobić. Stosując odpowiednie narzędzia można bez problemu zmienić IP na komputerze z Windowsem w zaledwie kilka chwil. W tym poradniku opisujemy 6 najlepszych sposobów na zmianę IP komputera. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zmienić IP na inny kraj i nie tylko to zapraszamy do czytania.

Z tego poradnika dowiesz się jak zmienić adres IP i jak zmienić lokalizację komputera na inny kraj.

Co to jest adres IP?

Adres IP (Internet Protocol) jest sieciowym identyfikatorem, w oparciu o który różne usługi mogą komunikować się z naszym komputerem podczas codziennego poruszania się po sieci. Można mieć dynamiczne IP – które będzie zmieniać się za każdym razem, gdy połączymy się z siecią (np. po restarcie routera) oraz stałe IP (dedykowane) – ten adres jest niezmienny i przypisany na stałe do sieci domowej lub firmowej.

Wyróżnia się również publiczny adres IP oraz prywatny. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie (to np. te, które mają format 192.168.X.X). Publiczne IP służą natomiast do identyfikacji poszczególnych urządzeń w globalnej sieci. To dzięki nim odbywa się transmisja danych pomiędzy wszystkimi elementami internetu. Przy pomocy adresów publicznych komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer albo telefon. Wszystko zależy od tego z jaką siecią mamy do czynienia i jak jest skonfigurowana. Bardzo często z jednego, wspólnego adresu IP korzysta jednocześnie wielu użytkowników. Wtedy, gdy jeden z doprowadzi do nałożenia blokady na dane IP (bana), to konsekwencje tego dotkną wszystkich w sieci.

Jak zmienić IP za pomocą VPN?

Najlepsze sieci VPN do zmiany IP

Zmiana adresu IP – sposoby

Jest kilka sposobów na zmianę IP komputera, zarówno pod kontrolą Windowsa jak i Maca. Bardzo prostym i wygodnym sposobem jest jest skorzystanie z VPN. Ale to nie jedyna metoda, jest jeszcze kilka innych, które pokażemy w tym poradniku. Wszystkie mają pewne zalety oraz wady i nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Ale warto je poznać, bo kiedyś mogą się przydać.

Najlepsze sposoby na zmianę IP komputera to:

 1. VPN
 2. Serwer proxy
 3. Sieć Tor
 4. Sieć komórkowa
 5. Publiczne WiFi
 6. Restart routera (zadziała tylko niektórych przypadkach)

Wszystkie te metody dokładnie opiszemy, żeby czytelnik mógł sobie wyrobić zdanie i wybrać taką, która w jego konkretny przypadku sprawdzi się najlepiej. Opisane sposoby pozwalają na uzyskanie zupełnie nowego adresu IP, którym można posługiwać się w sieci. Jedne mają większe, a inne mniejsze możliwości. Ale dzięki nim będzie można zmienić adres IP na Windowsie i Macu bez problemu.

Jak zmienić IP komputera za pomocą VPN?

Jednym ze sposobów żeby zmienić IP jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej czyli VPN. Sieć VPN umożliwia łączenie się z internetem za pośrednictwem specjalnego serwera pośredniczącego. Od tego serwera otrzymuje się nowy adres IP – w ten sposób zmienia się IP komputera (będzie taki sam, jak ten który ma serwer VPN).

Zmiana adresu IP przy pomocy VPN sprowadza się do instalacji prostego programu, który umożliwia łączenie się serwerami VPN, od których dostaje się nowe IP.

W sieci można znaleźć bardzo wiele ofert usług VPN. My polecamy te firmy opisane poniżej, gdyż posiadają tysiące serwerów położonych w licznych krajach. A to da możliwość wyboru tysięcy adresów IP, zarówno polskich jak i zagranicznych, z których można korzystać.

 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 57% zniżki
od
3,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 81% zniżki
od
2,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Dlaczego warto wybrać właśnie VPN do zmiany IP? Przemawia za tym szereg argumentów:

 • Jest to najlepszy wybór, gdy chcemy zmienić IP i odblokować filmy i seriale niedostępne w Twoim kraju na platformach VOD i telewizji online.
 • Można swobodnie zmieniać kraj i lokalizację komputera, skacząc pomiędzy różnymi państwami.
 • Można korzystać z polskiego IP za granicą.
 • Do wyboru jest nawet kilka tysięcy adresów IP z których można korzystać (z różnych państw).
 • Można się szybko przełączać pomiędzy różnymi lokalizacjami i adresami IP – w jednej chwili jest się w USA, a za moment w Niemczech.
 • Przy pomocy jednego abonamentu VPN można zmieniać IP na telefonie, komputerze, tablecie, urządzeniach takich jak smart TV oraz skonfigurować je na routerze.
 • Dodatkowo otrzymujemy narzędzie, które pomaga chronić prywatność w sieci i szyfruje całe połączenie.
 • Pozwala na ukrycie tego, co się robi w sieci przed wzrokiem dostawcy internetu.

Zmiana IP za pomocą VPN krok po kroku

Teraz pokażemy jak zmienić adres IP za pomocą VPN krok po kroku, z dokładnym opisem poszczególnych etapów. Zajmie to nie więcej niż 5 minut i poradzi sobie z tym każdy, nie jest potrzebna wiedza i umiejętności informatyczne. VPN umożliwia zmianę IP komputera z Windowsem, Macu oraz Linuxie. Cały proces pokażemy na przykładzie usługi VPN od NordVPN.

Krok 1 – Założenie konta i kupno VPN

Dobry VPN do zmiany IP to usługa płatna. Więc pierwszy krok to wybór firmy, której oferta najbardziej nam odpowiada i wykupienie usługi.

W pierwszej kolejności wybieramy najkorzystniejszy dla nas plan abonamentowy. Najwięcej można zaoszczędzić kupując abonament VPN na dłuższy okres (rok i więcej). W każdym planie jest też możliwość skorzystania z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Wybór planu abonamentu
Wybór planu w NordVPN

Rejestracji konta wymaga podania jedynie adresu e-mail. Wystarczy go wprowadzić w odpowiednim polu. Trzeba też wybrać sposób płatności, zazwyczaj jest kilka opcji jak przelew, płatność kartą, PayPal, kryptowaluty i alternatywne systemy płatności.

Rejestracja konta NordVPN

Następnie wystarczy wszystko potwierdzić i dokonać płatności. Nastąpi przekierowanie na stronę, z której będzie można pobrać program do zmiany IP, a na adres e-email przyjdzie potwierdzenie i wszystkie dane do aktywacji.

Krok 2 – Pobranie programu do zmiany IP komputera

Kolejnym krokiem jest pobranie programu do zmiany IP na swój komputer (klienta VPN). Po dokonaniu płatności zostaniemy przekierowani na stronę z linkami do jego ściągnięcia. Klikamy w link do programu na swój system operacyjny. Są specjalne aplikacje na Windowsa 10 i starsze wersje oraz macOSa i Linuxa. Także na urządzenia mobilne.

Pobieranie programu do zmiany IP
Pobieranie program do zmiany IP

Krok 3 – Instalacja i uruchomienie klienta VPN

Otwieramy pobrany plik i uruchamiamy instalator, VPN instaluje się tak samo jak wszystkie inne programy komputerowe. System może zapytać o specjalne uprawnienia dla aplikacji związane z działaniem sieci, na które trzeba wyrazić zgodę.

Po uruchomieniu klienta VPN, trzeba się w nim jeszcze zalogować na swoje konto. Spowoduje to aktywację programu.

NordVPN logowanie
Logowanie się do aplikacji

Krok 4 – Wybór lokalizacji serwera VPN i zmiana IP

Już prawie koniec. Po zalogowaniu się na konto będzie możliwość wyboru lokalizacji serwera VPN, przez którą komputer będzie się łączyć z siecią. Wybieramy lokalizację (np. Polskę, Niemcy lub USA) i łączymy się. Po kilku chwilach nasze IP się zmieni. Klikając na trzy kropki przy każdym z wymienionych państw można wybrać konkretny serwer.

Zmiana IP przy pomocy programu NordVPN
Zmiana IP przy pomocy NordVPN

I gotowe, udało nam się zmienić IP komputera! W ten sposób można bez problemu zmienić IP na amerykańskie, niemieckie, polskie, czeskie lub brytyjskie. Jest pełna dowolność i ogromny wybór.

Krok 5 – Sprawdzenie adresu IP

Jeżeli nie mamy pewności czy wszytko poszło prawidłowo, to można od razu sprawdzić IP. Jest to proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Jedna z nich to skorzystanie z naszego narzędzia do sprawdzenia IP.

Inny sposób to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli się w wynikach wyszukiwania można będzie zobaczyć swoje aktualne IP oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica).

Jak zmienić adres IP za pomocą serwera proxy?

Proxy działa podobnie jak VPN, ale w bardziej ograniczonym zakresie i z licznymi wadami. Serwer proxy pośredniczy w komunikacji sieciowej, ale nie szyfruje połączenia i nie chroni prywatności. Przesyłane dane są widoczne, a stopień bezpieczeństwa jest o wiele niższy niż w przypadku serwera VPN. Połączenie z serwerem proxy ogranicza się zazwyczaj tylko do przeglądarki internetowej i nie zawsze da się zmienić za jego pomocą IP komputera.

Darmowe serwery proxy, które możesz znaleźć w sieci mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Bardzo często są udostępniane za darmo tylko po to, żeby ich właściciel mógł przechwytywać, podsłuchiwać i gromadzić dane na temat osób, które za ich pomocą połączą się z siecią. Są formą pułapki na nieświadomych użytkowników.

Sensownym rozwiązaniem są tylko proxy prywatne, które można kupić lub samodzielnie skonfigurować, a następnie ustawić w przeglądarce. Ma to jednak sporą wadę – każdorazowo, gdy będzie się chciało użyć nowego adresu IP lub zmienić lokalizację na inny kraj – trzeba zdobyć nowe proxy i zmienić wszystkie ustawienia.

Użycie serwera proxy może okazać się lepszym wyborem niż VPN wtedy, gdy będą nam potrzebne adresy IP z takich lokalizacji, w których ciężko znaleźć serwery VPN (np. z innych miast Polski niż Warszawa, gdyż to w niej zlokalizowana jest większość serwerów). Żeby używać serwera proxy wystarczą tylko dane dostępowe, nie jest potrzebne specjalne oprogramowanie.

Zmiana adresu IP za darmo – użycie sieci Tor

Sieć Tor może większości kojarzyć się z hakerami i przestępcami. Jest to częściowo uzasadnione, gdyż ta grupa często korzysta z Tora do ukrycia swojej tożsamości w sieci. Ale nie tylko, bo Tor umożliwia również omijanie cenzury i anonimową komunikację w miejscach, gdzie internauta narażony jest na represje np. ze strony władz. Więc nie można wyłącznie demonizować tego narzędzia. Tor podobnie jak proxy nie jest idealnym narzędziem do zmiany IP, ale w pewnych sytuacjach się sprawdzi.

Podstawową wadą Tora jako narzędzia do zmiany IP jest brak kontroli nad lokalizacją, za pośrednictwem której będziemy łączyć się z internetem. Tor losowo przyznaje adresy IP i wybiera lokalizacje (co wiąże się też z wysokim stopniem ochrony prywatności tego narzędzia). Może być to dowolny kraj z całego świata. Pośrednio wiąże się z tym dość wolne działanie tej usługi, gdyż nie ma gwarancji, że trafi się na szybkie, nieobciążone węzły sieci. Sporą wadą jest też ograniczenie korzystania z tora praktycznie tylko do specjalnej przeglądarki.

Mimo kilku wad, sieć Tor umożliwia zmianę IP za darmo. Jest to dobre rozwiązanie gdy chcemy zmienić aktualny adres IP i ukryć go przed innymi. Poza tym to świetne narzędzie do ochrony prywatności i anonimizacji, ale trzeba mieć pamiętać że nie sprawdzi się do wszystkich zastosowań. Przy pomocy Tora odpada streaming wideo z Netflixa, pobieranie torrentów czy po prostu codzienne, wygodne korzystanie z szybkiego połączenia z siecią.

Pozostałe sposoby na zmianę IP komputera – również darmowe

Opisane powyżej metody, to aktualnie najlepsze sposoby na zmianę adresu IP. Ale są też inne, mniej skuteczne i wygodne, ale w pewnych sytuacjach mogą okazać się wystarczające. Również wtedy, gdy chcemy zmienić IP za darmo.

Darmowe usługi VPN

Skorzystanie z darmowych usług VPN to jeden ze sposobów, gdy nie chcemy płacić za komercyjny VPN. Ale w ich przypadku trzeba się liczyć z dużymi ograniczeniami. Te usługi VPN, które są jednocześnie darmowe i bezpieczne są dostępne w mocno ograniczonych planach, które mają zachęcić użytkownika do wykupienia płatnej usługi. Przez to oferują bardzo małą liczbę serwerów i zaledwie kilka lokalizacji (dostępne są często mało popularne kraje – z punktu widzenia użytkownika).

Natomiast te usługi VPN, które na pierwszy rzut oka są darmowe bez żadnych ograniczeń – na nie trzeba uważać. Zarabiają na sprzedaży danych – śledzą to co się robi w sieci, gromadzą informacje, a następnie je sprzedają każdemu, kto za to zapłaci. Bezpieczne i darmowe usługi VPN znajdziesz w naszym rankingu i przy ich pomocy możesz zmienić IP za darmo.

Nowy adres IP z telefonu będącego routerem

Może na pierwszy rzut oka nie wydaje się to oczywiste, ale do zmiany IP można również użyć telefonu komórkowego, w którym jest dostęp do internetu. Z większości współczesnych telefonów można zrobić mobilny router i udostępnić połączenie z siecią za pomocą WiFi. Dzięki temu można przyłączyć do niego komputer i korzystać na nim z adresu IP, który telefon dostał od dostawcy internetu mobilnego.

Oczywistą wadą tego rozwiązania jest to, że jesteśmy skazani na IP, który przydzielił dostawca sieci. Nie ma też możliwości zmiany kraju. Nie ukryje się w ten sposób swojego prawdziwego adresu i nie ochroni prywatności. No i kolejną wadą jest szybkie zużycie transferu, a internet mobilny ma bardzo często spore limity danych, które można przesłać każdego miesiąca.

Zmiana IP za pomocą publicznych sieci Wi-Fi

Do mniej skutecznych, a przede wszystkim mało praktycznych sposobów na zmianę adresu IP należy użycie publicznych sieci Wi-Fi. Wystarczy znaleźć miejsce, w którym dostępna jest sieć Wi-Fi do publicznego korzystania i się z nią połączyć. Otrzymamy wtedy nowy adres IP, za pomocą którego będziemy widoczni w internecie.

To rozwiązanie ma więcej wad niż zalet, począwszy od wszystkich niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi. Ale warto wiedzieć, że taki sposób istnieje.

Restart routera jako sposób na nowe IP

Jeżeli mamy dynamiczne IP od dostawcy internetu (np. korzystasz z neostrady), to aby go zmienić można spróbować zrestartować router. Wystarczy uruchomić go ponownie, a wtedy gdy nawiąże na nowo połączenie z siecią otrzymasz nowy adres IP. Będzie on jednak nadal przypisany do lokalizacji i kraju, w którym przebywasz.

Inna opcja to wejście do panelu administracyjnego routera i zrestartowanie wyłącznie połączenia sieciowego. Wtedy nie ma konieczności ponownego uruchamiania całego urządzenia.

Zmiana lokalizacji komputera – jak to działa?

W jaki sposób działa zmiana lokalizacji komputera i jak to wszystko się odbywa? Postaramy się to krótko wytłumaczyć. Chociaż może wydawać się to dość skomplikowane, to w rzeczywistości jest to banalnie proste.

Dla każdego adresu IP można w dużym stopniu określić jego geolokalizację, czyli lokalizację geograficzną do której jest przypisany. To dzięki temu większość usług sieciowych w z bardzo dużym przybliżeniem jest w stanie określić gdzie w danym momencie znajduje się użytkownik. Z dokładnością do kodu pocztowego, a czasami nawet konkretnego adresu budynku.

Wiedząc to, oczywistym staje się fakt że po zmianie IP, zmieni się również lokalizacja komputera. Mimo, że tylko wirtualnie, to wszystkie usługi będą „myślały”, że użytkownik przeniósł się w takie miejsce, do jakiego przypisany jest nowy adres IP. Mimo, że w rzeczywistości ma inny adres IP.

Jest tak w przypadku łączenia się przez serwer VPN, gdy prawdziwe IP zostaje ukryte, a widoczny staje się adres IP serwera VPN. Wraz z tym zmienia się też lokalizacja, za pomocą której jesteśmy widoczni w sieci. Mogą to być Niemcy, Anglia, USA i dowolne inne miejsce na świecie.

Zmiana IP na inny kraj

Zmiana IP – jakie daje korzyści

Dlaczego tak właściwie ludzie szukają sposobów na zmianę IP komputera w Internecie, zamiast korzystać z adresu który dostali od dostawcy sieci? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi, gdyż nie każdy kieruje się tym samym celem. Postaramy się krótko przedstawić wszystkie korzyści ze zmiany IP:

 • Omijanie blokad regionalnych – istnieje wiele stron internetowych oraz usług sieciowych, które są dostępne tylko dla osób posiadających adresy IP z określonych państw. Bez adresu IP z odpowiedniej lokalizacji, użytkownik który będzie próbował z nich korzystać zobaczy komunikat, że materiał jest niedostępny w jego kraju.
 • Ochrona prywatności w sieci – zmiana IP to najprostszy sposób na ukrycie prawdziwego adresu IP (tego, który otrzymuje się od dostawcy internetu) i tym samym ochronę przed namierzeniem i śledzeniem w Internecie. Dzięki temu możesz swobodnie wypowiadać się z sieci i korzystać z jej dobrodziejstw bez obaw, że komuś coś się nie spodoba i będzie chciał Ci robić problemy.
 • Blokada adresu IP (ban) – banowanie czyli blokowanie adresów IP w grach komputerowych, na stronach internetowych i w wielu innych usługach sieciowych to popularna metoda na ograniczenie do nich dostępu różnym osobom. Bardzo często dotyka to zupełnie niewinne osoby, które mają tego pecha, że dzielą jedno IP z innymi. W ten sposób można ominąć bana na adres IP.
 • Dostęp do polskich treści – wiele polskich materiałów (zwłaszcza wideo w serwisach VOD) jest zablokowanych dla osób które przebywają za granicą. Używając np. VPN można uzyskać za granicą polski adres IP i korzystać z nich bez przeszkód z dowolnego miejsca na świecie. Można wtedy bez problemu oglądać polską telewizję online za granicą i inne platformy wideo w języku polskim.
 • Tańsze zakupy online – niektóre firmy oferują różne ceny na swoje produkty osobom z różnych państw. Bilety lotnicze, hotele czy wycieczki potrafią być sporo tańsze jeśli tylko połączysz się z siecią z innego państwa. Zmiana IP sprawia, że możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. W ten sposób możesz taniej kupić gry komputerowe, bilety lotnicze lub oprogramowanie.
 • Ominięcie ograniczeń związanych z RODO (GDPR) – wiele amerykańskich serwisów zablokowało dostęp do swoich stron osobom z Unii Europejskiej po wejściu w życie RODO. W przypadku portali z USA, wystarczy że zmienisz IP na amerykańskie i bez problemu będziesz w stanie czytać wiadomości i artykuły z amerykańskiej prasy online.
 • Podgląd zagranicznego Internetu – jeżeli na co dzień zajmujesz się marketingiem lub reklamą w sieci, to zmieniając adres IP masz szansę zobaczyć jak wyglądają treści reklamowe w innych państwach. Z polskim IP mogą się one nie wyświetlać, gdyż są celowane tylko w osoby z poszczególnych państw. Korzystając z zagranicznego IP zobaczysz jak wygląda to z perspektywy osób mieszkających w innych państwach.

Pytania i odpowiedzi

Jak najszybciej zmienić IP komputera?

Najszybszy (i najskuteczniejszy) sposób na zmianę IP komputera to użycie VPN. Korzystając z tej usługi można uzyskać nowe IP przy pomocy specjalnego programu do zmiany IP. Jest to rozwiązanie, które daje największe możliwości.

Jaki jest najlepszy program do zmiany IP?

Najlepszy program do zmiany IP komputera to klient VPN. To aplikacja przy pomocy której można łączyć się z serwerami pośredniczącymi z całego świata i uzyskać dostęp do tysięcy adresów IP. Pozwala na swobodną, wirtualną zmianę lokalizacji.

Jak zmienić IP za darmo?

Adres IP można zmienić za darmo korzystając z bezpłatnych sieci VPN, serwerów proxy, przeglądarki Tor, łącząc się z publicznym WiFi czy robiąc router z telefonu komórkowego i udostępniając internet. Każda z tych metod pozwala na mniej lub bardziej skuteczną zmianę adresu IP.

Jak zmienić lokalizację komputera?

Żeby zmienić lokalizację komputera i wirtualnie przenieść się do np. innego kraju trzeba zmienić IP na takie, jakie przypisane jest do tego miejsca. Jeżeli chce się regularnie skakać po całym świecie i zmieniać regularnie lokalizację na różne miejsca to najlepiej w tym celu użyć sprawdzonego dostawcy usług VPN. Wtedy zazwyczaj dostaje się dostęp do ponad 60 różnych lokalizacji i tysięcy adresów IP.

Jak zmienić VPN?

Aby zmienić