Torrenty i strony z torrentami – czy jeszcze działają w 2020?

Torrenty

Czasy, kiedy strony z torrentami były jednymi z najpopularniejszych witryn w Internecie już dawno mięły. Wygodny, a przy tym atrakcyjny cenowo dostęp do filmów, seriali oraz gier za pośrednictwem różnorodnych platform dystrybucji sprawił, że torrenty, P2P i szeroko pojęte piractwo w sieci powoli zamiera. Mimo spadku zainteresowania tymi stronami, są one wciąż źródłem materiałów, które niekiedy są niedostępne w normalnej dystrybucji. Cenzura, ograniczenia regionalne, blokady i inne czynniki sprawiają, że część internautów wciąż sięga po torrenty.

Co jakiś czas serwisy internetowe poświęcone nowym technologiom obiega informacja o tym, że popularny serwis z torrentami został zamknięty lub władze któregoś państwa zatrzymały jego twórcę. Walka służb z torrentami toczy się od wielu lat. Niegdyś bardzo popularne torrenty takie jak ExtraTorrent, Kickass Torrents, Torrent Project czy Torrenty.org już dawno zniknęły z sieci.

Oprócz legalnych źródeł, torrenty dotyka spadek zainteresowania związany z pojawieniem się i wzrostem popularności nielegalnych serwisów streamingowych (które, o czym niektórzy użytkownicy nie wiedzą, mogą korzystać z technologi P2P do transmisji danych).

Czym tak właściwie są torrenty?

Określenie „torrenty” pochodzi od nazwy protokołu, przy pomocy którego przesyłane są pliki w sieciach Peer-to-Peer – BitTorrent. Jest to protokół, w którym łącze jest dzielone pomiędzy wszystkie osoby, które w danym momencie pobierają konkretny plik. Za jego pośrednictwem dane pobierane są w niewielkich fragmentach, które następnie są dalej udostępniane pozostałym użytkownikom sieci P2P. Czyli mówiąc najprościej – jeżeli pobieramy coś przy pomocy protokołu BitTorrent, to automatycznie udostępniamy też innym już pobrane przez nas fragmenty danych. Stajemy się niejako serwerem, z którego pobierane są treści.

Z punktu widzenia dystrybucji zasobów cyfrowych jest to ogromna zaleta, gdyż powoduje znaczne odciążenie głównego serwera i jego łącza sieciowego. Samo działanie mechanizmu opiera się o pobranie pliku .torrent, który zawiera informacje na temat interesującej nas treści, adres trackera i umożliwia weryfikację danych. Tracker to specjalny serwer, który gromadzi i udostępnia informacje o innych użytkownikach pobierających i udostępniających treści w sieci P2P. Umożliwia ich wyszukiwanie i nawiązywanie połączenia.

Protokół BitTorrent nie jest stosowany tylko do nielegalnego pobierania treści. Stał się powszechnym sposobem dystrybucji oprogramowania na wolnych licencjach. Oprócz tego, wiele aktualizacji systemów operacyjnych (np. Microsoftu) czy instalatorów programów oraz gier komputerowych opiera swoje działanie o P2P. Jest to szczególnie przydatne w trakcie głośnych premier np. popularnych gier komputerowych, gdy jednego dnia wszyscy rzucają się do pobierania z sieci oczekiwanego tytułu. Zastosowanie protokołu BitTorrent sprawia, że łącza i serwery są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie. Duża popularność tego protokołu wśród osób łamiących prawa autorskiego sprawiła, że do P2P przylgnęła niechlubna łatka.

Jakie są najpopularniejsze torrenty w 2020 roku?

W kwestii popularności stron z torrentami w ostatnich latach nastąpiły dość duże zmiany. Wszystko za sprawą tego, że wiele serwisów z absolutnej czołówki zostało zamkniętych przez właścicieli lub służby różnych państw. Jednak Internet nie znosi próżni i użytkownicy niegdyś najlepszych platform przeszli do innych serwisów.

Jako pewien wyznacznik popularności stron internetowych (choć nie w 100% dokładny) można przyjąć ranking Alexa. I to właśnie w oparciu o niego przeanalizowaliśmy strony z torrentami, aby określić jakie jest obecne, światowe top 5 pod względem popularności.

Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z torrentów, to rób to wyłącznie za pośrednictwem VPN. O tym dlaczego, wyjaśniamy w tym artykule gdzie znajdziesz najlepsze VPN do torrentów.

The Pirate Bay

Ten serwis to swego rodzaju legenda. Działa już od 15 lat i przez cały ten czas obronił się przed zamknięciem przez władze różnych państw. Nie ma chyba drugiej wyszukiwarki torrentów, która by równie często zmieniała adres domeny co właśnie Pirate Bay. Jest to strona z torrentami, która jest chyba najczęściej banowana ze wszystkich i bez przerwy zmienia domenę. Torrenty na Pirate Bay są w największej ilości też przez to, że jest to strona którą zna lub kojarzy większość internautów.

RARBG

Jest to specjalizujący się w materiałach wideo serwis, który z powodzeniem działa i funkcjonuje bez przerw począwszy od 2008 roku. Strona jest zablokowana w wielu krajach i dostęp do niej bywa ograniczany przez dostawców sieci. Torrenty z filmami i serialami przyciągają duże ilości internautów, co sprawia że ten serwis jest dość popularny.

1337X

1337X zyskuje na popularności głównie z tego względu, że podczas gdy inne torrenty zostały zamknięte, ten serwis przetrwał. Wraz z napływem nowych użytkowników pojawiło się dużo materiałów.

TORRENTZ2

Jest to następca i nieoficjalny klon niezwykle popularnej strony Torrentz, która działała w latach 2003-2016 i ostatecznie została zamknięta przez twórców. Te torrenty niegdyś cieszyły się bardzo dużą popularnością, jednak następca nie ma już tak dużego ruchu i materiałów jak poprzednik.

YTS.AM

Jest to strona, która wyrosła na fali popularności grup YTS YIFY, wydających torrenty. Pomimo odcięcia się YIFY od serwisu, jest to piąta najpopularniejsza strona w tej tematyce na świecie.

Korzystasz z torrentów? Nie zapomnij o VPN

Jeżeli korzystasz na co dzień z torrentów, to Twój adres IP jest publicznie dostępny w sieci P2P. Jednym z najlepszych rozwiązań, które pozwala ukryć adres IP i nie przeszkadzają w korzystaniu z torrentów jest VPN. Nie każdy dostawca tej usługi, pozwala jednak na wykorzystywanie swoich serwerów VPN do P2P. Przedstawieni poniżej dostawcy nie logują jakiejkolwiek aktywności swoich użytkowników i zezwalają na korzystanie z torrentów.

 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 69% zniżki i 3 miesiące gratis
od
3,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 86% zniżki i 3 miesiące gratis
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 1500+ serwerów w 61 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Brak całodobowego wsparcia
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 20% zniżki
od
4,99$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Torrenty tracą zainteresowanie użytkowników

To, że coraz mniej osób korzysta z torrentów najlepiej widać po zainteresowaniu, jakim zapytania torrents oraz torrenty cieszyły się w wyszukiwarce Google na przestrzeni ostatnich 5 lat. Można to bez problemu podejrzeć w usłudze Google Trends.

Poniżej widać jak wyglądały zapytania o hasło torrents na całym świecie w ostatnich latach. Spadek jest dość znaczący.

Nie inaczej wygląda to w Polsce. Zapytanie torrenty cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem internautów. Polskie torrenty tracą na rzecz legalnych platform oraz serwisów streamingowych (również tych nie do końca legalnych).

Torrenty przegrywają walkę o użytkownika i nie powinno dziwić, że coraz mniej osób jest nimi zainteresowane niż kiedyś. Jeszcze do niedawana, torrenty cieszyły się ogromnym ruchem i przynosiły właścicielom duże zyski, jednak to czasy przeszłości.

Wygoda i dostępność bierze górę nad torrentami

Na spadek zainteresowania torrentami i pobieraniem plików z sieci P2P musimy patrzeć przez pryzmat materiałów, jakie wymieniali użytkownicy sieci za pośrednictwem protokołu BitTorrent. Gdyż to właśnie rozwój różnych sposobów dystrybucji poszczególnych materiałów przełożył się w dużej mierze na to, jak obecnie wygląda sytuacja.

Niegdyś niezwykle często pobierane z torrentów gry komputerowe, dziś są piracone w o wiele mniejszym stopniu. Duża w tym zasługa ogromnego wzrostu popularności gier online, gdzie aby dołączyć do rozgrywki multiplayer trzeba posiadać własny, oryginalny egzemplarz gry. Również platformy takie jak Steam czy GOG, gdzie gracze w wygodny i prosty sposób mogą kupić gry oraz trafić na zniżki i przeceny nawet o 80% i więcej, dołożyły swoje do spadku popularności torrentów. Pewien wpływ na spadek piractwa gier komputerowych miało też z pewnością wprowadzenie trudnych do złamanie mechanizmów DRM, jednak odbiło się to również na samych graczach, utrudniając im korzystanie z kupionej gry i obciążając dodatkowo komputer.

Nieco inaczej wygląda kwestia programów komputerowych. Tutaj dużo się zmienia ze względu na modele dystrybucji licencji, które coraz częściej opierają się płaconym co miesiąc lub rok abonamencie, który zapewnia dostęp do oprogramowania i aktualizacji (co np. wprowadziła firma Adobe). Microsoft zaczął oferować w niskiej cenie pakiet Office do użytku niekomercyjnego w formie licencji rodzinnych, które pozwalają na instalację na kilku komputerach w domu. Rośnie również świadomość firm i zaczynają one traktować zakup legalnego oprogramowania jako koszt, który trzeba ponieść.

Filmy i seriale to naszym zdaniem ten element, który jeszcze trzyma strony z torrentami przy życiu. Wystarczy wejść w sekcję najpopularniejszych materiałów na dowolnej stronie z torrentami, żeby przekonać się że królują tam materiały wideo. Obecność platform takich jak Netflix, HBO MAX czy Showmax wciąż nie jest skutecznym lekarstwem na istnienie piractwa w tym zakresie. Głównie za sprawą blokad regionalnych, dużego rozrzucenia materiałów pomiędzy wieloma platformami streamingowymi oraz sporego opóźnienia w dostępności filmu czy serialu od daty premiery. Użytkownicy chcą treści tu i teraz, a nie czekać aż interesujący ich film pojawi się rok po premierze w Internecie. Zwłaszcza, gdy torrenty już umożliwiają jego szybkie pobranie. Jest to nisza, którą starają się wykorzystać serwisy, oferujące nielegalnie streaming filmów i seriali do których nie posiadają odpowiednich praw. Tego typu strony regularnie się pojawiają i znikają ciesząc się ciągłą popularnością wśród użytkowników sieci.

Piractwo w zakresie muzyki zabił serwis YouTube oraz Spotify i serwisy pokrewne. To one są obecnie podstawowym źródłem zarówno słuchania jak i pobierania muzyki na komputer i urządzenia przenośne. Wygoda, reklamy lub niska miesięczna cena i wszystko funkcjonuje.

Jaka przyszłość czeka torrenty?

Popularność torrentów spada. To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Zmniejsza się zarówno ilość dostępnych stron z torrentami jak i użytkowników, którzy udostępniają w nich treści innym przy pomocy protokołu BitTorrent. Pomimo tego, zdeterminowani użytkownicy znajdą w nich wciąż interesujące ich materiały i torrenty w pewnym zakresie wciąż będą funkcjonować.

Coraz bardziej atrakcyjne dla użytkowników modele dystrybucji zarówno filmów, seriali, muzyki jak i gier czy oprogramowania sprawiają, że coraz mniej internautów sięga po nielegalne źródła, aby je zdobyć. I wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się cały czas utrzymywał.