Wielu użytkowników sieci coraz częściej szuka odpowiedzi na pytanie, jak ukryć swoje IP. Myśląc poważnie o ochronie prywatności w sieci, warto zadbać o ukrycie prawdziwego IP. Jest to pierwszy krok, aby zostawiać po sobie mniej śladów w internecie. Dlaczego warto ukryć adres IP? Jakie są najlepsze sposoby na ukrycie IP? Sprawdź, jak ukryć swoje IP i być anonimowym w sieci.
Jak ukryć IP? 4 sposoby
Jest kilka sposobów na ukrycie swojego IP w sieci. Jak się można łatwo domyślić niektóre są bardziej, a inne o wiele mniej skuteczne. Metod jest kilka i różnią się nie tylko skutecznością, ale też wygodą stosowania oraz łatwością skorzystania przez zwykłego użytkownika. Adres IP można ukryć przy pomocy:
- Serwera VPN
- Serwera proxy
- Sieci Tor
- Publicznych Wi-Fi
W zależności od potrzeb, poszczególne rozwiązania sprawdzą się lepiej lub gorzej. To jak skuteczne okaże się konkretne narzędzie zależy od sytuacji.
Jak ukryć adres IP przy pomocy VPN
Jednym z najlepszych sposobów na ochronę prywatności w Internecie jest użycie VPN. Korzystając z sieci VPN można ukryć swój adres IP i łączyć się z siecią mając całkowicie zamaskowaną prawdziwą lokalizację.
Żeby ukryć swój adres IP trzeba:
- Wybrać i wykupić dostęp do sieci VPN od dostawcy usługi VPN. Polecamy w tym celu NordVPN. lub Surfshark
- Pobrać na komputer lub telefon program, który umożliwi łączenie się z serwerami VPN.
- Uruchomić aplikację i zalogować się w niej na swoje konto założone u dostawcy VPN.
- Wybrać w aplikacji lokalizację (kraj) przez jaki będziemy się łączyć z siecią (adres IP będzie przypisany do tego kraju).
- Połączyć się serwerem. Gdy program pokaże, że połączenie jest aktywne to będzie to oznaczać, że ukrycie adresu IP się powiodło.
- W aplikacji warto włączyć tzw. kill switch. Jest to mechanizm, który zablokuje ruch sieciowy w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN. Dzięki temu prawdziwy adres nie wycieknie.
Działanie VPN opiera się na utworzeniu szyfrowanego tunelu między komputerem lub telefonem a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu prawdziwy adres IP jest widoczny tylko dla tego serwera, a dla „reszty świata” Twoje urządzenie jest widoczne pod zmienionym IP, przypisanym do serwera pośredniczącego. Prawdziwy adres IP pozostaje ukryty i nie można go łatwo przypisać do Ciebie.
Dostawca internetu, który normalnie ma możliwość analizy i monitorowania zachowania użytkowników, widzi jedynie zaszyfrowaną transmisję danych między Twoim urządzeniem a serwerem VPN, z którym jesteś połączony. Więcej na temat działania VPN możesz przeczytać w naszym artykule, gdzie szczegółowo dowiesz się, czym jest VPN.
Poniżej znajdziesz dostawców usług VPN, którzy świetnie sprawdzą się do maskowania adresu IP. Wszyscy przedstawieni poniżej dostawcy VPN nie zapisują aktywności użytkowników i umożliwiają korzystanie z bezpiecznych protokołów OpenVPN oraz WireGuard.
Oznacza to, że na ich serwerach nie zostają ślady po tym, co robiłeś, a połączenie jest szyfrowane przy pomocy najlepszych standardów i algorytmów. Dodatkowo oferują szeroki wybór różnych lokalizacji serwerów oraz proste i wygodne w obsłudze aplikacje klienckie.
Polecane usługi VPN do ukrycia adresu IP
- 6000+ serwerów w 111 krajach
- Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 84% zniżki
- 3000+ serwerów w 95 krajach
- Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
- 7400+ serwerów w 91 krajach
- Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 83% zniżki
VPN ma tę zaletę, że można go skonfigurować niemal na dowolnym urządzeniu:
- komputerze stacjonarnym i laptopie (obsługiwanym przez Windowsa, macOSa czy Linuxa)
- telefonie i tablecie (z Androidem i iOSem)
- na routerze, zabezpieczając całą sieć domową
- w przeglądarce (Chrome, Firefox, Safari) w formie proxy
Jak ukryć IP przy pomocy serwera proxy?
Serwer proxy, to po prostu zwykły serwer pośredniczący. O VPN można powiedzieć, że jest bardziej bezpieczną, zaawansowaną i rozbudowaną wersją serwera proxy.
Serwery proxy można podzielić na:
- Transparentne – czyli takie, które przekazują dalej pełną informację o korzystającym z nich użytkowników (w tym adres IP).
- Anonimowe – czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku i jego adresie IP
- Wysoce anonimowe – czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku i maskują fakt, że korzysta on z proxy.
Przy pomocy anonimowego proxy można ukryć adres IP, jednak niesie to ze sobą kilka niedogodności oraz wad. Przede wszystkim proxy nie zapewnia takiego samego poziomu szyfrowania jak ma to miejsce w przypadku VPN. Również prędkość może (ale nie musi) być bardzo słaba. Oprócz tego, połączenie przez proxy w większości przypadków można skonfigurować tylko na poziomie aplikacji, a nie np. na poziomie całego systemu operacyjnego jak ma to miejsce w przypadku usługi VPN.
Do okazjonalnego skorzystania z proxy można użyć bramki proxy. Jeden z opisywanych w naszym serwisie dostawców VPN, hide.me oferuje możliwość skorzystania z darmowej bramki proxy, za pomocą której można prywatnie (ukrywając IP) odwiedzić strony internetowe. Nie jest to jednak ani zbyt wygodne, ani szybkie, ani praktyczne na dłuższą metę.
W przeglądarce można korzystać z proxy przy pomocy specjalnych wtyczek. Druga opcja to ręczna konfiguracja proxy bezpośrednio w ustawieniach przeglądarki jeśli zna się dane dostępowe do serwera proxy. Trzeba znać adres IP serwera i port na którym działa oraz czasami nazwę użytkownika oraz hasło (w przypadku prywatnych proxy). Tak wygląda konfiguracja proxy w Firefoxie:
Korzystanie z proxy, co do którego nie mamy pewności (czyli nie wiemy kto zarządza serwerem i do kogo on należy) jest niebezpieczne. Może to spowodować, że dane które przesyłamy za jego pośrednictwem wpadną w niepowołane ręce.
Nie bez powodu w sieci możemy trafić na wiele darmowych proxy (z czego bardzo dużo jest rosyjskich lub chińskich). Bardzo często pełnią rolę pułapki, która ma sprawić że ludzie będą z nich korzystać, a ich właściciele będą mogli przechwycić ich dane – loginy, hasła, numery kart kredytowych lub inne poufne dane. Jeżeli jednak zdecydujesz się na użycie darmowych proxy do ukrycia IP – to pod warunkiem, że usługi oraz strony które będziesz odwiedzać będą wykorzystywać protokół HTTPS.
Ukrywanie IP przy pomocy sieci Tor
Kwestię Tora (czyli The Onion Router) i sposobu w jaki zapewnia prywatność dokładnie omówiliśmy w poradniku jak korzystać z Tora. Przy pomocy Tora można ukryć IP i w pewnych sytuacjach sprawdzi się bardzo dobrze, a w innych natomiast nie będzie najlepszym wyborem. Przede wszystkim za Tora nic nie płacisz, jest to bezpłatne narzędzie do maskowania IP. Sieć jest utrzymywana przez wolontariuszy i dzięki temu pozwala na darmowe ukrycie IP.
Przede wszystkim połączenie z Torem odbywa się w głównej mierze za pomocą klienta – przeglądarki Tor. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przeglądarka internetowa, wiec przy jej pomocy można zamaskować IP w tych sytuacjach, w których korzystalibyśmy np. z Chroma czy Firefoxa. Dlatego przy pomocy Tora nie ukryjemy swojej lokalizacji np. w sieciach P2P, grach komputerowych, kliencie poczty na komputerze.
Dużym minusem Tora jest to, że jest bardzo wolny. Połączenie ma niższą prędkość niż w sieciach VPN oraz serwerach proxy. A to może uniemożliwić wygodne korzystanie z sieci przy codziennych sprawach. Nie daje również tak swobody wyboru lokalizacji, na którą można zmienić IP.
Niewątpliwą zaletą jest jednak wysoki stopień ochrony prawdziwego adresu IP przed wydostaniem się na zewnątrz. Z Tora korzystają dziennikarze, aktywiści polityczni i wszystkie inne osoby, które chcą ujawnić pewne informacje, a jednocześnie obawiają się służb i zemsty ze stron władz państwa. Tor maskuje IP kilkukrotnie, gdyż łączy się przez kilka węzłów zanim dojdzie do miejsca docelowego. Na podobnej zasadzie jak multi-hop w sieciach VPN.
Przy pomocy oficjalnego oprogramowania (tylko ono zapewnia pełną gwarancję bezpieczeństwa) z Tora można korzystać na Windowsie, Macu, Linuxie oraz telefonie z Androidem. Na iPhona niestety nie ma oficjalnego klienta, a nieoficjalne budzą wątpliwości co do bezpieczeństwa.
Jak ukryć IP przy pomocy publicznych Wi-Fi?
Skorzystanie z publicznych sieci Wi-Fi też jest opcją na ukrycie aktywności w sieci, ale najmniej bezpieczną. Mimo, że może wydawać się to dobrym pomysłem w pierwszej chwili, gdyż jest to rozwiązanie całkowicie darmowe.
Publiczne sieci Wi-Fi coraz częściej wymagają na użytkownikach pewnej formy logowania. Czy to zostawienia numeru telefonu czy też e-maila, zanim otrzyma się dostęp do Internetu. A to samo w sobie wyklucza anonimowość.
Nawet wtedy, gdy do sieci może podłączyć się każdy bez logowania i podawania danych, prywatność jest tylko pozorna. W wielu miejscach są kamery, które nagrywają ruch i wszystko co dzieje się w okolicy. Łącząc ślady zostawione w internecie, czas ich wystąpienia i nagrania z okolic miejsca gdzie publiczna sieć Wi-Fi jest dostępna można namierzyć użytkownika.
Różne programy i usługi działające w tle, które użytkownik ma zainstalowane na komputerze lub w telefonie mogą go również zdeanonimizować. Wystarczy, że dołączy do publicznej sieci Wi-Fi, a aplikacje i programy zalogują się na jego konta np. w mediach społecznościowych przy pomocy nowego adresu IP. I ślad pozostaje.
Jak ukryć IP przy pomocy publicznych sieci Wi-Fi i nie narazić się na demaskację? Użyć jednocześnie VPN albo Tora. Tylko wtedy można mówić o jakiejś ochronie, bo nie dość że mamy zabezpieczenie w postaci tych usług, to dodatkowo jesteśmy poza domem lub pracą.
Czym jest adres IP?
Adres IP to Twój identyfikator w internecie. To właśnie dzięki niemu urządzenia w sieci wiedzą z kim się komunikują i gdzie mają przesyłać dane. Nie identyfikuje on jednoznacznie komputera, gdyż z jednego adresu IP może jednocześnie korzystać wiele urządzeń. Jednak mimo tego po adresie IP można namierzyć dowolnego użytkownika sieci. Dzieje się tak dlatego, że operatorzy i dostawcy usług internetowych zapisują całą aktywność swoich klientów. Wiedzą kto, co i kiedy robił i to wszystko ląduje w logach.
Nawet jeśli współdzielisz adres IP z innymi użytkownikami sieci – korzystając np. z sieci osiedlowej lub komórkowej, to dostawca internetu przechowuje dokładne logi i informacje dotyczące połączeń zachodzących wewnątrz sieci. Może powiązać je ze sobą i dzięki temu jest w stanie wskazać osobę, która wykonywała określoną czynność w sieci w danym momencie.
W dzisiejszych czasach coraz więcej aspektów codziennego życia przenosi się do sieci. W Internecie spędzamy coraz więcej czasu, zarówno na pracy jak i na rozrywce, załatwiając za jego pośrednictwem coraz więcej codziennych spraw. W każdym miejscu zostawiamy swój adres IP, każdy nasz ruch w sieci jest śledzony. Jesteśmy profilowani – nasze zachowanie, zwyczaje i upodobania są dokładnie analizowane i zapisywane. Dlatego maskowanie IP jest pierwszym krokiem w ochronie własnej prywatności w internecie.
Dlaczego warto ukryć swój adres IP?
Z ukrywania swojego prawdziwego adresu IP płynie szereg korzyści, które nie dotyczą tylko bezpośrednio ochrony prywatności w internecie. Zamaskowanie swojego adresu IP i posługiwanie się w sieci nowym IP może dać również inne korzyści.
Przede wszystkim, ukrywanie adresu IP znacznie utrudnia namierzenie Twojej tożsamości w sieci. Dlatego staje się coraz ważniejszym elementem codziennego, bezpiecznego i prywatnego korzystania z sieci. Bez skutecznego zamaskowania prawdziwego adresu IP, zdeterminowane ku temu osoby będą w stanie namierzyć dowolnego użytkownika wykorzystując możliwości służb państwowych.
Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których skrytykuje się firmę, polityka lub jakiegoś „celebrytę” i ruszy machina sądowa. Również wtedy, gdy nieopatrznie udostępni się plik chroniony prawami autorskimi. I także wtedy gdy będzie się grać przez sieć lub prowadzić transmisję online, a ktoś pozna adres IP i postanowi przeprowadzić atak DDoS. Powodów jest cała masa.
Ale oprócz tego ukrycie swojego adresu IP pozwala również na dostępem do treści, które normalnie są zablokowane. Dzięki temu można omijać blokady regionalne, zmienić lokalizację komputera na inny kraj. A to pozwoli odblokować streaming i wideo z zupełnie innych państw. Ukrycie adresu IP pozwala też na uzyskanie o wiele lepszych cen na bilety lotnicze czy w sklepach internetowych. Bo w wielu przypadkach na podstawie lokalizacji użytkownika ustalany jest cennik.
Jak ukrywanie IP pozwala chronić prywatność?
Pomimo tego, że w internecie nie trzeba podpisywać się pod wszystkim imieniem i nazwiskiem, to wszystko co w nim robisz pozostawia po sobie ślad. I jest nim właśnie adres IP. Ślad po użytkowniku pozostaje w logach serwerów. Każde działanie, czynność czy dodany komentarz na stronie ma do siebie przypisany adres IP urządzenia, z którego pochodzi. I dostawca usług internetowych dysponuje informacjami, które pozwalają namierzyć użytkownika.
Najsłabszym ogniwem wszystkich sposobów na ochronę prywatności jest użytkownik. I to właśnie od niego i jego zachowania zależy jak skuteczne będą narzędzia i programy do szyfrowania IP komputera czy telefonu. Skuteczną ochronę i ukrycie IP jest w stanie zapewnić VPN oraz Tor, reszta to wątpliwa skuteczność.
Jeżeli zawsze logowaliśmy się do jakiejś usługi za pośrednictwem VPN, proxy czy Tora, a raz przez przypadek zalogujemy się bez ochrony, to pozostawimy na serwerze swoje prawdziwe IP. Zostanie po nas ślad.
Dlatego też aplikacje klienckie VPN są najczęściej wyposażone w tzw. killswitch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa – w zależności od implementacji opiera się on albo o całkowitą blokadę połączenia w siecią w przypadku utraty połączenia z VPN lub o automatyczne wyłączenie określonych i wybranych przez użytkownika aplikacji. Należy również pamiętać o takich zjawiskach jak IP leak i DNS leak.
Tor pozwoli na ukrycie adresu IP tam, gdzie wystarczy zwykła przeglądarka – jednak musisz liczyć się z jego wadami. Jest również na celowniku wszystkich służb, które od lat starają się opracować metody na namierzanie użytkowników tej sieci z mniejszymi lub większymi sukcesami. Są przypadki, że użytkownicy Tora byli namierzani za pomocą węzłów tej sieci, które założyły i prowadziły służby różnych państw.
Czy VPN to najlepszy sposób na ukrycie IP?
Najważniejsze argumenty za skorzystaniem z sieci VPN do ukrycia adresu IP to:
- Pozwala na swobodny wybór kraju, przez jaki użytkownik będzie łączyć się z Internetem
- Umożliwia proste i szybkie ukrycie prawdziwego IP oraz jego swobodne zmienianie – wystarczy wybrać inny serwer i w ciągu kilku sekund otrzymuje się nowe IP
- Korzystając z usług profesjonalnej firmy dostaje się dużą pulę adresów IP, z których można korzystać.
- Jest się jednym z wielu użytkowników, którzy równocześnie wykorzystują te same serwery VPN i adresy IP.
- Decydując się na usługę od firmy ze ścisłą polityką braku logów, na serwerze VPN nie zostają ślady po naszej aktywności.
- Dostawcy VPN mają specjalnie zoptymalizowane serwery pod streaming dla użytkowników, którzy chcą odblokować treści z innych państw.
- Zapewnia wysoki stopień ochrony dzięki silnemu szyfrowaniu połączenia z siecią.
- Można przy jego pomocy zabezpieczyć całe połączenie internetowe wychodzące z urządzenia, przy pomocy którego łączy się z siecią.
- Połączenie z VPN można skonfigurować na routerze i zanonimizować całą sieć domową lub firmową.
- Nie odczuwa się dużej utraty prędkości i spadku jakości połączenia z Internetem.
Pytania i odpowiedzi
Jak ukryć IP komputera?
Najprościej IP komputera można ukryć za pomocą dobrej sieci VPN z dużą pulą adresów IP w różnych lokalizacjach do wyboru. Sprowadza się to do instalacji prostego programu na komputerze, którego zadaniem będzie zmienianie i w efekcie maskowanie adresu IP użytkownika.
Jak ukryć IP telefonu?
Telefon daje mniejsze możliwości konfiguracji niż komputer, dlatego najszybszym i najłatwiejszym sposobem na ukrycie IP w telefonie jest instalacja specjalnej aplikacji, która będzie to robić za użytkownika. Najlepiej użyć aplikacji VPN, która przy pomocy kilku pozwoli zmienić swój adres IP.
Jak ukryć swój adres IP za darmo?
Żeby ukryć IP za darmo można skorzystać z bezpłatnych sieci VPN, proxy, Tora lub publicznych sieci Wi-Fi. Każda z tych metod maskowania adresu IP ma swoje wady i zalety, co szerzej opisujemy w tym poradniku. Skorzystanie z VPN lub Tora jest w tej sytuacji najlepszym sposobem.
Jak ukryć IP w programach takich jak Team Speak?
Najłatwiej to zrobić przy pomocy VPN. Wystarczy zainstalować aplikację na komputerze lub telefonie i połączyć się z serwerem. Dzięki temu nikt nie pozna Twojego adresu IP i nie dokona np. ataku DDoS.
Co to znaczy „Twój adres IP jest widoczny”
Takie komunikat można często znaleźć w programach i na stronach firm VPN. Oznacza on, że adres IP który został nadany przez dostawcę usług internetowych jest widoczny publicznie w sieci i zostawia w niej ślady.
Czy darmowe narzędzia do ukrywania IP są bezpieczne?
Są pewne sposoby na darmowe ukrywanie IP, ale odradzamy korzystać z darmowych proxy i VPN do tego celu IP, jeśli zależy nam na ochronie prywatności w sieci. Jednym wyjątkiem jest Tor, który jest darmowym narzędziem i jest dość bezpieczny. Pamiętaj, jak coś jest za darmo w sieci, to najcześciej płacisz za to swoją prywatnością.