Jak ukryć IP? Sprawdzone sposoby na ukrywanie IP

Robiąc cokolwiek w sieci, zostawiamy po sobie ślad w postaci adresu IP. Nie ma znaczenia, czy jest to zwykłe przeglądanie stron, rozmowa ze znajomymi, aktywność na forach i portalach społecznościowych czy inne czynności, które wykonujemy na co dzień w sieci. Jeżeli zależy nam na chociaż odrobinie prywatności, to warto ukryć IP w Internecie. Mamy w tej kwestii kilka możliwości – jedne bardziej skuteczne, inne mniej. W tym artykule przedstawimy sposoby, przy pomocy których można zamaskować adres IP komputera (i nie tylko – również innych urządzeń łączących się z siecią).

Dlaczego warto ukryć IP? Kto może poznać naszą tożsamość?

W dzisiejszych czasach coraz więcej aspektów codziennego życia przenosi się do sieci. W Internecie spędzamy coraz więcej czasu, zarówno na pracy jak i na rozrywce, załatwiając za jego pośrednictwem coraz więcej codziennych spraw. Jesteśmy przy tym z każdej strony bombardowani przez reklamy. Każdy nasz ruch w sieci jest śledzony. Jesteśmy profilowani – nasze zachowanie, zwyczaje i upodobania są dokładnie analizowane.

Dlatego też ukrycie adresu IP, a przy tym naszej lokalizacji staje się coraz ważniejszym elementem codziennego, bezpiecznego korzystania z sieci. Jeżeli nie zamaskujemy i nie ukryjemy naszego prawdziwego adresu IP to namierzenie nas lub uprzykrzenie nam życia nie będzie problemem dla zdeterminowanych osób. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których skrytykujemy firmę, polityka lub jakiegoś „celebrytę”, ale również gdy nieopatrznie udostępnimy plik lub gdy będziemy grać przez sieć lub prowadzić transmisję online, a ktoś pozna nasz adres IP i postanowi przeprowadzić atak DDOS.

Pomimo tego, że w Internecie nie podpisujemy się pod wszystkim imieniem i nazwiskiem, to wszystko co w nim robimy pozostawia po sobie ślad. Jest nim właśnie adres IP. Ślad po nas pozostaje w logach serwerów. Każde działanie, czynność czy dodany komentarz na stronie ma do siebie przypisany adres IP urządzenia, z którego pochodzi.

Nawet jeśli współdzielimy adres IP z innymi użytkownikami sieci – korzystając np. z sieci osiedlowej, to nasz dostawca internetu przechowuje dokładne logi i informacje dotyczące połączeń. W oparciu o te logi będzie w stanie wskazać osobę, która wykonywała określoną czynność w sieci w danym momencie, nawet jeśli korzystała ze wspólnego IP.

Najważniejsze argumenty przemawiające za ukryciem adresu IP w sieci to:

 • ochrona przed pozostawianiem po sobie wszędzie cyfrowych śladów
 • ochrona przed targetowaniem i profilowaniem na podstawie adresu IP
 • ominięcie blokad regionalnych i ograniczeń nakładanych na adresy IP przypisane do określonej lokalizacji
 • możliwość skorzystania z lepszych cen lub ofert na np. bilety lotnicze
 • bezpieczne korzystanie z sieci P2P i torrentów
 • ochrona przed atakami DDOS – podczas transmisji live np. na Youtube czy podczas gier multiplayer, gdy inni mogą poznać nasze IP np. przy pomocy TS (TeamSpeak)

Jak ukryć IP przy pomocy VPN

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę naszej prywatności w Internecie jest użycie VPN. Przy jego pomocy możemy ukryć IP komputera oraz innych urządzeń łączących się z siecią.

Działanie VPN opiera się o utworzenie szyfrowanego tunelu pomiędzy naszym urządzeniem, a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu, nasz adres IP jest widoczny tylko dla tego serwera, a dla „reszty świata” jesteśmy widoczni przy pomocy zmienionego adresu IP, który jest przypisany do serwera pośredniczącego. Nasz adres IP jest ukryty, tak samo jak aktywność sieciowa. Dostawca internetu, który w normalnej sytuacji ma możliwość analizy i monitorowania zachowania użytkowników, widzi jedynie zaszyfrowaną transmisję danych pomiędzy naszym urządzeniem, a serwerem VPN. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule, w którym wyjaśniamy co to jest i jak działa VPN.

VPN ma tę zaletę, że możemy go skonfigurować niemal na dowolnym urządzeniu:

 • komputerze stacjonarnym i laptopie (obsługiwanym przez Windowsa, macOSa czy Linuxa)
 • telefonie i tablecie (z Androidem i iOSem)
 • w przeglądarce (Chrome, Firefox, Safari)
 • na routerze, zabezpieczając całą sieć domową

Dlaczego VPN będzie najlepszy w tej sytuacji? Najważniejsze argumenty za jego wyborem to:

 • pozwala na wybór kraju, przez jaki chcemy się łączyć z Internetem
 • umożliwia proste i szybkie ukrycie prawdziwego IP oraz swobodne zmienianie IP – wystarczy wybrać inny serwer
 • zapewnia wysoki stopień ochrony połączenia z siecią dzięki silnemu szyfrowaniu
 • można przy jego pomocy zabezpieczyć całe połączenie sieciowe wychodzące z urządzenia, przy pomocy którego łączymy się z siecią
 • połączenie z VPN można skonfigurować na routerze
 • nie odczujemy dużej utraty prędkości i jakości połączenia z Internetem

Na rynku dostępnych jest wiele usług VPN, jedne lepsze, inne gorsze. Można oczywiście samodzielnie skonfigurować swój własny serwer VPN np. na serwerze VPS lub dedykowanym, ale wtedy nie będzie on zbyt dobrze chronić naszej prywatności – w końcu to my jesteśmy właścicielem tego serwera i jest kupiony na nasze dane. W przypadku kupna usługi od dostawcy jesteśmy jednym z tysięcy użytkowników korzystających z ich bogatej bazy serwerów, z której możemy swobodnie wybierać.

Poniżej przedstawiamy dostawców usług VPN, którzy w omawianym tutaj przypadku – czyli maskowania adresu IP, spełnią najlepiej swoją rolę. Wszyscy przedstawieni poniżej dostawcy VPN nie logują żadnej aktywności użytkowników, umożliwiają korzystanie z protokołu OpenVPN (najbezpieczniejszy), mają duży wybór serwerów oraz posiadają wygodne w obsłudze aplikacje klienckie.

Korzystanie z VPN sprowadza się do zainstalowania specjalnej aplikacji na naszym urządzeniu – komputerze, tablecie lub telefonie. Możemy ją potraktować wyłącznie jako program do ukrywania IP, ale również jako narzędzie zwiększające codzienne bezpieczeństwo w sieci.

Inne sposoby na ukrywanie IP

VPN to nie jedyny sposób, przy pomocy którego możemy zmienić adres IP, jednak przy codziennym korzystaniu z sieci – najwygodniejszy i najlepszy. Pozostałe dwie metody to skorzystanie z proxy lub tora. Niestety nie są bez wad.

Proxy

Serwer proxy, to po prostu serwer pośredniczący. O VPN można powiedzieć, że jest bardziej bezpieczną i zaawansowaną formą serwera proxy.

Serwery proxy można podzielić na:

 • transparentne, czyli takie, które przekazują dalej pełną informację o korzystającym z nich użytkowników (w tym adres IP)
 • anonimowe, czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku
 • wysoce anonimowe, czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku i maskują fakt, że korzysta on z proxy

Przy pomocy anonimowego proxy możemy ukryć adres IP, jednak niesie to ze sobą kilka niedogodności oraz wad. Przede wszystkim proxy nie zapewnia takiego samego poziomu szyfrowania jak ma to miejsce w przypadku VPN. Również prędkość może (ale nie musi) być bardzo słaba. Oprócz tego, połączenie przez proxy w większości przypadków skonfigurujemy tylko na poziomie aplikacji, a nie np. na poziomie całego systemu.

Do okazjonalnego skorzystania z proxy można użyć bramki proxy. Jeden z opisywanych w naszym serwisie dostawców VPN, hide.me oferuje możliwość skorzystania z darmowej bramki proxy, za pomocą której możemy prywatnie (ukrywając IP) odwiedzić strony internetowe.

Korzystanie z proxy, co do którego nie mamy pewności (czyli nie wiemy kto zarządza serwerem i do kogo on należy), może sprawić że dane, które przesyłamy za jego pośrednictwem wpadną w niepowołane ręce. Nie bez powodu w sieci możemy trafić na wiele darmowych proxy (z czego bardzo dużo jest rosyjskich lub chińskich). Bardzo często pełnią rolę pułapki, która ma sprawić że ludzie będą z nich korzystać, a ich właściciele będą mogli przechwycić ich dane – loginy, hasła, numery kart kredytowych lub inne poufne dane. Jeżeli już zdecydujemy się na użycie darmowych proxy do ukrycia IP – to pod warunkiem, że usługi oraz strony które będziemy odwiedzać będą wykorzystywać protokół HTTPS.

Tor

Kwestię Tora (czyli The Onion Router) i zapewnianej przez niego prywatności dokładnie omówiliśmy w tekście, w którym wyjaśniamy co to jest Tor. Tor jest rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w niektórych sytuacjach, w innych natomiast nie będzie najlepszym sposobem na ukrycie adresu IP.

Przede wszystkim połączenie z Torem odbywa się w głównej mierze za pomocą klienta – przeglądarki Tor. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przeglądarka, wiec przy jej pomocy będziemy w stanie zamaskować IP tylko tam, gdzie w normalnej sytuacji korzystalibyśmy również z przeglądarki. Nie ukryjemy przy jego pomocy swojej lokalizacji np. w sieciach P2P. W dodatku Tor jest wolny. O wiele wolniejszy niż VPN oraz serwery proxy, co może uniemożliwić wygodne korzystanie z sieci. Nie daje również tak swobodnej możliwości wyboru lokalizacji, za pośrednictwem której chcemy łączyć się z siecią.

Jak skuteczne jest ukrycie IP?

Najsłabszym ogniwem wszystkich narzędzi do ochrony prywatności jest użytkownik i to właśnie od niego zależy jak będą one skuteczne. Jeżeli zawsze logowaliśmy się do jakiejś usługi za pośrednictwem VPN, proxy czy Tora, a raz przez przypadek zalogujemy się bez ochrony, to pozostawimy na serwerze swoje prawdziwe IP. Zostanie po nas ślad. Dlatego też aplikacje klienckie VPN są najczęściej wyposażone w tzw. killswitch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa – w zależności od implementacji opiera się on albo o całkowitą blokadę połączenia w siecią w przypadku utraty połączenia z VPN lub o automatyczne wyłączenie określonych i wybranych przez użytkownika aplikacji. Należy również pamiętać o takich zjawiskach jak IP leak i DNS leak.

Podsumowanie

W sieci można chronić swoją prywatność ukrywając adres IP i istnieje na to kilka sposobów. To, na który się zdecydujesz powinno w głównej mierzy zależeć od tego, jakiego stopnia ochrony swojej prywatności oczekujesz i w jakim zakresie. Przy pomocy VPN skutecznie zabezpieczysz całe połączenie z siecią bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz. Tor pozwoli ukryć IP tam, gdzie wystarczy zwykła przeglądarka – jednak musisz liczyć się z jego wadami. Proxy to niestety często dość ryzykowne posunięcie – chyba, że masz pewność że za serwerem nie stoi nikt o nieczystych intencjach.