Jak ukryć IP i anonimowo korzystać z sieci

Każda, nawet z pozoru nieistotna czynność w sieci pozostawia po sobie ślad w postaci adresu IP. Nie ma znaczenia, czy jest to zwykłe przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, rozmowa ze znajomymi czy aktywność na forach i portalach społecznościowych. Wraz z każdą aktywnością w sieci zostawiasz informacje o swoim IP. Na szczęście prywatność w sieci można chronić, a adres IP ukryć. Z tego poradnika dowiesz się jak ukryć adres IP przy pomocy prostych sposobów. Będziesz w stanie nieco bardziej anonimowo korzystać z Internetu.

Co to jest adres IP i dlaczego warto go ukryć

Adres IP to Twój identyfikator w Internecie. To właśnie dzięki niemu różne urządzenia sieciowe wiedzą z kim się komunikować i gdzie mają przesyłać dane. Nie identyfikuje on jednoznacznie Twojego komputera, gdyż z konkretnego adresu może jednocześnie korzystać wiele urządzeń, które wychodzą na świat z jednej sieci lokalnej. Jednak mimo tego po adresie IP można namierzyć dowolnego użytkownika sieci. Dzieje się tak dlatego, że operatorzy i dostawcy Internetu zapisują całą aktywność zachodzącą w ich infrastrukturze. Wiedzą kto, co i kiedy robił i to wszystko ląduje w logach.

Nawet jeśli współdzielimy adres IP z innymi użytkownikami sieci – korzystając np. z sieci osiedlowej lub komórkowej, to nasz dostawca internetu przechowuje dokładne logi i informacje dotyczące połączeń. Może powiązać je ze sobą i będzie w stanie wskazać osobę, która wykonywała określoną czynność w sieci w danym momencie.

W dzisiejszych czasach coraz więcej aspektów codziennego życia przenosi się do sieci. W Internecie spędzamy coraz więcej czasu, zarówno na pracy jak i na rozrywce, załatwiając za jego pośrednictwem coraz więcej codziennych spraw. Jesteśmy przy tym z każdej strony bombardowani przez reklamy. Każdy nasz ruch w sieci jest śledzony. Jesteśmy profilowani – nasze zachowanie, zwyczaje i upodobania są dokładnie analizowane i zapisywane.

Dlatego też ukrycie adresu IP, a przy tym naszej lokalizacji staje się coraz ważniejszym elementem codziennego, bezpiecznego i prywatnego korzystania z sieci. Jeżeli nie zamaskujemy i nie ukryjemy naszego prawdziwego adresu IP to namierzenie nas lub uprzykrzenie nam życia nie będzie problemem dla zdeterminowanych osób. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których skrytykujemy firmę, polityka lub jakiegoś „celebrytę”. Również wtedy, gdy nieopatrznie udostępnimy plik chroniony prawami autorskimi. I wtedy gdy będziemy grać przez sieć lub prowadzić transmisję online, a ktoś pozna nasz adres IP i postanowi przeprowadzić atak DDOS. Powodów jest cała masa.

Pomimo tego, że w Internecie nie podpisujemy się pod wszystkim imieniem i nazwiskiem, to wszystko co w nim robimy pozostawia po sobie ślad. I jest nim właśnie adres IP. Ślad po nas pozostaje w logach serwerów. Każde działanie, czynność czy dodany komentarz na stronie ma do siebie przypisany adres IP urządzenia, z którego pochodzi.

Argumenty za ukrywaniem prawdziwego adresu IP to:

 • ochrona przed pozostawianiem po sobie wszędzie cyfrowych śladów
 • ochrona przed targetowaniem i profilowaniem na podstawie adresu IP
 • względnie anonimowe dodawanie komentarzy i opinii w sieci (pod warunkiem, że nie zostawimy przy tym innych identyfikujących nas danych)
 • ominięcie blokad regionalnych i ograniczeń nakładanych na adresy IP przypisane do określonej lokalizacji
 • możliwość skorzystania z lepszych cen lub ofert na np. bilety lotnicze
 • bezpieczne korzystanie z sieci P2P i torrentów
 • ochrona przed atakami DDOS – podczas transmisji live np. na Youtube czy podczas gier multiplayer, gdy inni mogą poznać nasze IP np. przy pomocy TS (TeamSpeak)

Jakie są najlepsze sposoby na ukrycie IP?

Jest kilka sposobów na ukrywanie IP w sieci. Jak łatwo się domyślić niektóre są bardziej, a inne o wiele mniej skuteczne. W tym poradniku omówię większość powszechnie wykorzystywanych metod, wskazując też na ich plusy i minusy. Chcąc zamaskować prawdziwy IP masz następujące opcje:

 • VPN
 • proxy
 • sieć Tor
 • użycie publicznych WiFi

W zależności od potrzeb, poszczególne rozwiązania sprawdzą się lepiej lub gorzej. To jak skuteczne okaże się konkretne narzędzie zależy od sytuacji.

Jak ukryć IP przy pomocy VPN

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę prywatności w Internecie jest użycie VPN. Przy jego pomocy można ukryć IP komputera oraz innych urządzeń łączących się z siecią.

Działanie VPN opiera się o utworzenie szyfrowanego tunelu pomiędzy komputerem lub telefonem, a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu, nasz adres IP jest widoczny tylko dla tego serwera, a dla „reszty świata” jesteśmy widoczni przy pomocy zmienionego adresu IP, który jest przypisany do serwera pośredniczącego. Prawdziwy adres IP jest ukryty, tak samo jak aktywność sieciowa.

Dostawca internetu, który w normalnej sytuacji ma możliwość analizy i monitorowania zachowania użytkowników, widzi jedynie zaszyfrowaną transmisję danych pomiędzy jego urządzeniem, a serwerem VPN z którym jest połączony. Więcej na ten temat działania VPN możesz przeczytać w naszym artykule, gdzie szczegółowo omawiamy tą kwestię.

VPN ma tę zaletę, że można go skonfigurować niemal na dowolnym urządzeniu:

 • komputerze stacjonarnym i laptopie (obsługiwanym przez Windowsa, macOSa czy Linuxa)
 • telefonie i tablecie (z Androidem i iOSem)
 • w przeglądarce (Chrome, Firefox, Safari)
 • na routerze, zabezpieczając całą sieć domową

Dlaczego VPN to najlepsze narzędzie do ukrycia adresu IP? Najważniejsze argumenty za jego wyborem to:

 • pozwala na wybór kraju, przez jaki chcemy się łączyć z Internetem
 • umożliwia proste i szybkie ukrycie prawdziwego IP oraz swobodne zmienianie IP – wystarczy wybrać inny serwer i w ciągu kilku sekund mamy nowe IP
 • zapewnia wysoki stopień ochrony połączenia z siecią dzięki silnemu szyfrowaniu
 • można przy jego pomocy zabezpieczyć całe połączenie sieciowe wychodzące z urządzenia, przy pomocy którego łączymy się z siecią, a nie tylko przeglądarkę
 • połączenie z VPN można skonfigurować na routerze
 • nie odczujemy dużej utraty prędkości i jakości połączenia z Internetem

Na rynku dostępnych jest wiele usług VPN, jedne lepsze, inne gorsze. Można oczywiście samodzielnie skonfigurować swój własny serwer VPN np. na serwerze VPS lub dedykowanym, ale wtedy nie będzie on zbyt dobrze chronić naszej prywatności. W końcu to my jesteśmy właścicielem tego serwera i jest kupiony na nasze dane. W przypadku kupna usługi od dostawcy jesteśmy jednym z tysięcy użytkowników korzystających z ich bogatej bazy serwerów, z której możemy swobodnie wybierać.

Poniżej przedstawiamy dostawców usług VPN, którzy w omawianym tutaj przypadku – czyli maskowania adresu IP, spełnią świetnie swoją rolę. Wszyscy przedstawieni poniżej dostawcy VPN nie logują żadnej aktywności użytkowników i umożliwiają korzystanie z protokołu OpenVPN (najbezpieczniejszy). Ponadto mają duży wybór lokalizacji serwerów oraz posiadają wygodne w obsłudze aplikacje klienckie.

Korzystanie z VPN sprowadza się do zainstalowania specjalnej aplikacji na urządzeniu, które chcemy chronić – komputerze, tablecie lub telefonie. Taką aplikację można potraktować wyłącznie jako program do ukrywania IP w określonych sytuacjach, ale również jako narzędzie zwiększające codzienne bezpieczeństwo w sieci. Wybór leży po stronie użytkownika

Wykorzystanie proxy do ukrycia prawdziwego IP

Serwer proxy, to po prostu zwykły serwer pośredniczący. O VPN można powiedzieć, że jest bardziej bezpieczną i zaawansowaną formą serwera proxy.

Serwery proxy można podzielić na:

 • transparentne, czyli takie, które przekazują dalej pełną informację o korzystającym z nich użytkowników (w tym adres IP)
 • anonimowe, czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku i jego adresie IP
 • wysoce anonimowe, czyli takie które nie przekazują informacji o użytkowniku i maskują fakt, że korzysta on z proxy

Przy pomocy anonimowego proxy możemy ukryć adres IP, jednak niesie to ze sobą kilka niedogodności oraz wad. Przede wszystkim proxy nie zapewnia takiego samego poziomu szyfrowania jak ma to miejsce w przypadku VPN. Również prędkość może (ale nie musi) być bardzo słaba. Oprócz tego, połączenie przez proxy w większości przypadków skonfigurujemy tylko na poziomie aplikacji, a nie np. na poziomie całego systemu operacyjnego.

Do okazjonalnego skorzystania z proxy można użyć bramki proxy. Jeden z opisywanych w naszym serwisie dostawców VPN, hide.me oferuje możliwość skorzystania z darmowej bramki proxy, za pomocą której możemy prywatnie (ukrywając IP) odwiedzić strony internetowe. Nie jest to jednak ani zbyt wygodne, ani praktyczne na dłuższą metę.

W przeglądarce z proxy można korzystać przy pomocy specjalnej wtyczki. Druga opcja to ręczna konfiguracja bezpośrednio w przeglądarce, jeżeli znamy dane dostępowe do serwera proxy. Trzeba znać adres IP serwera i port na którym działa oraz czasami nazwę użytkownika oraz hasło (w przypadku prywatnych proxy). Tak wygląda konfiguracja proxy w Firefoxie:

ustawienia proxy
Ustawienia proxy w Firefox

Korzystanie z proxy, co do którego nie mamy pewności (czyli nie wiemy kto zarządza serwerem i do kogo on należy) jest niebezpieczne. Może to spowodować, że dane które przesyłamy za jego pośrednictwem wpadną w niepowołane ręce. Nie bez powodu w sieci możemy trafić na wiele darmowych proxy (z czego bardzo dużo jest rosyjskich lub chińskich). Bardzo często pełnią rolę pułapki, która ma sprawić że ludzie będą z nich korzystać, a ich właściciele będą mogli przechwycić ich dane – loginy, hasła, numery kart kredytowych lub inne poufne dane. Jeżeli jednak zdecydujesz się na użycie darmowych proxy do ukrycia IP – to pod warunkiem, że usługi oraz strony które będziesz odwiedzać będą wykorzystywać protokół HTTPS.

Tor czyli sieć cebulowa

Kwestię Tora (czyli The Onion Router) i zapewnianej przez niego prywatności dokładnie omówiliśmy w poradniku jak z niego korzystać. Przy pomocy Tora można ukryć IP i w pewnych sytuacjach sprawdzi się to wprost idealnie, w innych natomiast nie będzie najlepszym wyborem. Za Tora nic nie płacisz, to bezpłatne narzędzie. Sieć jest utrzymywana przez wolontariuszy i dzięki temu pozwala na darmowe ukrycie IP.

Przede wszystkim połączenie z Torem odbywa się w głównej mierze za pomocą klienta – przeglądarki Tor. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przeglądarka, wiec przy jej pomocy będziemy w stanie zamaskować IP tylko tam, gdzie w normalnej sytuacji korzystalibyśmy również z przeglądarki takiej jak np. Chrome czy Firefox. Przy pomocy Tora nie ukryjemy swojej lokalizacji np. w sieciach P2P.

Dużym minusem Tora jest to, że jest bardzo wolny. Działa o wiele wolniej niż VPN oraz serwery proxy, co może uniemożliwić wygodne, codzienne korzystanie z sieci. Nie daje również tak swobodnej możliwości wyboru lokalizacji, za pośrednictwem której chcemy łączyć się z siecią.

Niewątpliwą zaletą jest jednak wysoki stopień ochrony prawdziwego adresu IP przed wydostaniem się na zewnątrz. Z Tora korzystają dziennikarze, aktywiści polityczni i wszystkie inne osoby, które chcą ujawnić pewne informacje, a jednocześnie obawiają się służb i zemsty ze stron władz państwa.

Opcje pobrania Tora
Oficjalnego klienta Tor można pobrać na Windowsa, OS X, Linuxa i Androida

Przy pomocy oficjalnego oprogramowania (tylko ono zapewnia pełną gwarancję bezpieczeństwa) z Tora można korzystać na Windowsie, Macu, Linuxie oraz telefonie z Androidem. Na iPhona niestety nie ma oficjalnego klienta, a nieoficjalne budzą wątpliwości co do bezpieczeństwa.

Publiczne sieci Wi-Fi

Skorzystanie z publicznych sieci Wi-Fi też jest jakąś opcją na ukrycie aktywności w sieci, ale najmniej bezpieczną. Mimo, że może wydawać się to dobrym pomysłem w pierwszej chwili.

Publiczne sieci Wi-Fi coraz częściej wymagają na użytkownikach pewnej formy logowania. Czy to zostawienia numeru telefonu czy też e-maila, zanim otrzyma się dostęp do Internetu. A to samo w sobie wyklucza anonimowość.

Nawet wtedy, gdy do sieci może podłączyć się każdy bez logowania i podawania danych, prywatność jest tylko pozorna. W wielu miejscach są kamery, które nagrywają ruch i wszystko co dzieje się w okolicy. Łącząc ślady zostawione w internecie, czas ich wystąpienia i nagrania z okolic miejsca gdzie publiczna sieć Wi-Fi jest dostępna można namierzyć użytkownika.

Różne programy i usługi działające w tle, które masz na komputerze lub telefonie mogą również Cię zdeanonimizować. Wystarczy, że dołączysz do publicznej sieci Wi-Fi, a one zalogują się na Twoje konta przy pomocy nowego adresu IP. I ślad pozostaje.

Jak ukryć IP przy pomocy publicznych sieci Wi-Fi i nie narazić się na demaskację? Użyć jednocześnie VPN albo Tora. Tylko wtedy można mówić o jakiejś ochronie, bo nie dość że mamy zabezpieczenie w postaci tych usług, to dodatkowo jesteśmy poza domem lub pracą.

Kilka słów o skuteczności i bezpieczeństwie

Najsłabszym ogniwem wszystkich narzędzi do ochrony prywatności jest użytkownik i to właśnie od niego zależy jak będą one skuteczne. Jedyne sensowne narzędzia do ukrycia adresu IP to VPN oraz Tor, reszta zapewnia wątpliwą ochronę.

Jeżeli zawsze logowaliśmy się do jakiejś usługi za pośrednictwem VPN, proxy czy Tora, a raz przez przypadek zalogujemy się bez ochrony, to pozostawimy na serwerze swoje prawdziwe IP. Zostanie po nas ślad. Dlatego też aplikacje klienckie VPN są najczęściej wyposażone w tzw. killswitch, czyli wyłącznik bezpieczeństwa – w zależności od implementacji opiera się on albo o całkowitą blokadę połączenia w siecią w przypadku utraty połączenia z VPN lub o automatyczne wyłączenie określonych i wybranych przez użytkownika aplikacji. Należy również pamiętać o takich zjawiskach jak IP leak i DNS leak.

Tor pozwoli ukryć IP tam, gdzie wystarczy zwykła przeglądarka – jednak musisz liczyć się z jego wadami. Jest również na celowniku wszystkich służb, które od lat starają się opracować metody na namierzanie użytkowników tej sieci z mniejszymi lub większymi sukcesami.

Pytania i odpowiedzi

Jak ukryć IP w programach takich jak Team Speak?

Najłatwiej to zrobić przy pomocy VPN. Wystarczy zainstalować aplikację na komputerze lub telefonie i połączyć się z serwerem. Dzięki temu Twój prawdziwy adres IP nie będzie publicznie widoczny.

Jaki jest najlepszy sposób na ukrycie IP w telefonie?

Telefon daje mniejsze możliwości konfiguracji niż komputer, dlatego najlepszym sposobem na ukrycie IP jest instalacja specjalnej aplikacji. Najlepiej użyć aplikacji VPN (wariant bezpieczny) lub proxy (wariant mniej bezpieczny).

Czy darmowe narzędzia do ukrywania IP są bezpieczne?

Zdarzają się narzędzia bezpieczne, ale odradzamy korzystać z darmowych proxy i VPN. Jednym wyjątkiem jest Tor, który jest darmowym narzędziem i jest bezpieczny. Pamiętaj, jak coś jest za darmo w sieci, to najcześciej płacisz za to swoją prywatnością.