VPN dla Mac OS – na co najlepiej się zdecydować?

VPN Mac

Pomimo tego, że Mac’i nie są tak popularne jak komputery obsługiwane przez system Microsoftu, to mają swoje wierne grono użytkowników. Mając komputer Mac VPN skonfigurujemy bezpośrednio w ustawieniach systemowych lub za pomocą odpowiedniej aplikacji. W tym poradniku opiszemy jak w prosty sposób można zabezpieczyć swojego Macbooka lub iMaca przy pomocy VPN oraz przedstawimy najlepsze usługi VPN na Maca.

Dlaczego warto korzystać z VPN na Mac OS?

Za korzystaniem z VPN podczas codziennej pracy w sieci, bez względu na to z jakiego systemu korzystamy, stoją dwa główne argumenty – bezpieczeństwo oraz ochrona prywatności. VPN jest w stanie pomóc zarówno z jednym jak i z drugim. Przede wszystkim, VPN umożliwia zaszyfrowanie całego naszego połączenia sieciowego. Co to oznacza w praktyce? Otóż nikt nie będzie w stanie podejrzeć lub podsłuchać tego co przesyłamy za pośrednictwem sieci – cyberprzestępcy, dostawca internetu czy nawet służby (jest to szczególnie istotne, jeżeli mieszkamy w kraju, w którym łamane są prawa człowieka). Nasze hasła, wiadomości, pliki oraz pozostałe dane będą chronione przed dostępem niepowołanych osób.

Korzystając z VPN będziemy w stanie także lepiej chronić prywatność w sieci. Jest to związane z tym, że podczas połączenia z Internetem za pośrednictwem VPN, nasz prawdziwy adres IP jest ukryty, a w Internecie jesteśmy widoczni za pośrednictwem adresu, przypisanego do serwera VPN. Przy pomocy VPN można również swobodnie zmieniać IP na Macu, omijać cenzurę oraz blokady regionalne (i np. bez problemu oglądać polską telewizję w USA). Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat VPN, to tutaj dokładnie wyjaśniamy co to jest i jak działa VPN.

Jaki VPN na macOS?

Przy wyborze najlepszej usługi VPN na komputery Mac powinniśmy uwzględnić przede wszystkim następujące czynniki:

 • dostępność bezpiecznych protokołów VPN
 • stopień ochrony prywatności
 • dostępność aplikacji (programów) klienckich na Maca
 • szybkość, jakość i stabilność podczas połączenia z siecią za pośrednictwem VPN

Trzeba zaznaczyć, że do wyboru mamy dwie możliwości – kupno VPN od wyspecjalizowanej firmy, która oferuje tego typu usługę lub kupno serwera i samodzielną konfigurację serwera VPN. Zarówno jedno i drugie ma plusy i minusy. Tutaj skupimy się na wyborze VPN od dostawcy tego rodzaju usługi, jako że jest to rozwiązanie, które nie wymaga od użytkownika wiedzy i umiejętności technicznych, w przeciwieństwie do samodzielnej konfiguracji serwera VPN.

Na rynku można znaleźć naprawdę wiele różnych firm, które oferują usługi VPN. O ile jeszcze kilka lat temu aplikacje klienckie na Maca nie były standardem, to obecnie znajdziemy je u prawie każdego liczącego się dostawcy VPN. Dokładne informacje o dostawcach VPN możesz znaleźć w naszym aktualnym rankingu VPN. Poniżej natomiast prezentujemy dwóch dostawców VPN, których usługi polecamy i przetestowaliśmy ich działanie na Macu. Charakteryzuje ich bardzo dobra szybkość usługi, wysoki stopień bezpieczeństwa i ochrony prywatności, skutecznie omijanie cenzury oraz blokad regionalnych oraz proste i wygodne w obsłudze aplikacje na Maca.

 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 57% zniżki
od
3,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 81% zniżki
od
2,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Jeżeli zdecydujemy się na VPN od któregoś z powyższych dostawców, to wystarczy założyć u niego konto i wykupić usługę, a następnie pobrać ze strony aplikację i zainstalować ją na naszym Maku. Całość nie powinna zająć więcej niż 5-10 minut.

Konfiguracja VPN na Macu

Jeżeli nie chcemy korzystać z przygotowanej przez dostawcę usługi VPN aplikacji, to mamy możliwość skorzystania z możliwości naszego systemu operacyjnego (jednak korzystanie z gotowej aplikacji jest po prostu wygodniejsze).

System macOS pozwala na skonfigurowanie połączenia z VPN bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Taką możliwość mamy dla trzech protokołów VPN:

 • IKEv2
 • L2TP/IPSec
 • IPSec

Aby skonfigurować połączenie z VPN będą nam potrzebne: nazwa protokołu, adres serwera, nazwa użytkownika oraz hasło.

Ustawienia VPN Mac - sieć

W pierwszej kolejności należy wejść w preferencje systemowe, a następnie w ustawienia sieci. Tam klikamy na przycisk plus (1) na dole kolumny po prawej stronie. Następnie w oknie, które się pojawi z pierwszej listy (2) wybieramy z VPN. Z następnej listy wybieramy protokół VPN, z którego będziemy korzystać (3) i klikamy utwórz.

Ustawienia VPN Mac - aktywny protokół

W oknie, które się pojawi w miejscu adres serwera wprowadzamy adres serwera VPN, z którym będziemy się łączyć. W zależności od wybranego protokołu, będziemy musieli również wprowadzić dodatkowe oraz informacje uwierzytelniające (nazwa użytkownika, hasło).

Jeżeli natomiast będziemy chcieli korzystać z najbezpieczniejszego protokołu, czyli OpenVPN, to mamy dwie opcje – pobranie aplikacji do łączenia się z VPN ze strony wybranego przez nas dostawcy VPN lub niezależnego klienta OpenVPN – Tunnelblick.

Tunnelblick – klient OpenVPN na Mac OS

TunnelBlick to darmowy klient OpenVPN na Maca. Nie jest skomplikowany w obsłudze i umożliwia proste łączenie się z serwerami VPN działającymi w oparciu o OpenVPN. Aby z niego korzystać należy:

 1. pobrać i uruchomić instalator TunnelBlick
 2. zainstalować TunnelBlick (wymagane będzie podanie danych administratora – TunnelBlick musi mieć dostęp na poziomie administratora do konfiguracji ustawień sieciowych)
 3. pobrać pliki konfiguracyjne ze strony dostawcy VPN – będą miały rozszerzenie .ovpn, .conf lub .tblk
 4. przeciągnąć pliki konfiguracyjne w ikonę aplikacji
 5. po automatycznej konfiguracji, w aplikacji będziemy mogli wybrać serwer i połączyć się
 6. podczas pierwszego połączenia zostaniemy zapytani o nazwę użytkownika i hasło
Tunnelblick na Macu

Podsumowanie

Komputery z system macOS można prosto zabezpieczyć przy pomocy VPN i nie wymaga to zaawansowanej wiedzy informatycznej od użytkownika. Instalacja prostej w obsłudze aplikacji, połączenie się z serwerem i możemy cieszyć się z ochrony zapewnianej przez VPN na naszym Macu.