Recenzja Private Internet Access 2024

PrivateInternetAccess.com

Private Internet Access można zaliczyć do tej grupy dostawców VPN, którzy w pierwszej kolejności stawiają na ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników. To właśnie zapewnienie użytkownikom w sieci anonimowości przyświeca twórcom tej usługi VPN. Jeżeli tego właśnie oczekujesz od usługi VPN – nie zawiedziesz się na Private Internet Access. Jeśli natomiast zależy Ci również na swobodnym streamingu materiałów z całego świata, to PIA nie będzie w tej kwestii najlepszym wyborem.

W ramach abonamentu w Private Internet Access znajdziemy szereg różnych funkcji i możliwości z których możemy skorzystać. Decydując się na VPN od Private Internet Access możemy liczyć na dostęp do serwerów w 33 krajach. Ten dostawca VPN zapewnia szyfrowanie 256-bit.

Z usługi możemy korzystać na 10 urządzeniach jednocześnie. Private Internet Access udostępnia gotowe aplikacje na Windowsa, macOSa oraz Linuxa, a w przypadku urządzeń mobilnych na Androida i iOSa. Wsparcie użytkownika w przypadku problemów możliwe jest za pośrednictwem .

Private Internet Access pozwala na korzystania z usług P2P za pośrednictwem swoich serwerów.

Test Private Internet Access – jak szybkie i stabilne jest połączenie?

Jednym z etapów naszego testu Private Internet Access było zbadanie prędkości pobierania oraz wysyłania danych podczas korzystania z tego VPN-a. Łącze internetowe, na jakim był przeprowadzony test, pozwala na osiągnięcie prędkości do 20 Mbit na sekundę w trakcie pobierania oraz około 10Mbit podczas wysyłania danych.

W czasie przeprowadzonego przez nas testu szybkość Private Internet Access nie odczuliśmy większych opóźnień i problemów z korzystaniem z sieci. Wszystkie strony ładowały się szybko, a utrata prędkości w stosunku do połączenia bez VPN nie wyniosła więcej niż 5-10% co jest bardzo dobrym wynikiem.

Bezpieczeństwo Private Internet Access

Bezpieczeństwo

Private Internet Access udostępnia swoim użytkownikom następujące protokoły VPN:

  • OpenVPN
  • PPTP
  • L2TP/IPSec

Wśród dostępnych w ramach abonamentu w Private Internet Access protokołów znajdzimy protokół OpenVPN, uznawany obecnie za najbezpieczniejszy.

Ochrona prywatności w Private Internet Access

Private Internet Access prezentuje swoją usługę jako zwiększającą prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. I to głównie pod tym kątem firma rozwija swoją infrastrukturę i możliwości.

Lokalizacja firmy w USA może być dla niektórych problematyczna, ze względu na amerykańską agencję wywiadowczą NSA, która posiada duże możliwości w zakresie podsłuchiwaniu i przechwytywaniu komunikacji elektronicznej. Z drugiej strony w USA nie ma prawa takiego jak w Unii Europejskiej, które nakazuje przechowywanie danych telekomunikacyjnych operatorom usług.

Private Internet Access jest VPN-em, który ma politykę absolutnego braku logów. Oznacza to, że nie zapisuje w żadnej formie aktywności i wykorzystania przez użytkowników swojej infrastruktury sieciowej. Polityka prywatności dostępna na stronie jest przejrzysta i jednoznacznie sformułowana. Znajdziemy tam informację, że firma na potrzeby działania usługi gromadzi jedynie dane na temat adresu email, płatności i generuje opcjonalne ciasteczko dla osób, które chcą automatycznie logować się do panelu. Oprócz tego, w polityce prywatności znajdziemy standardowe informacje o danych gromadzonych podczas odwiedzin strony internetowej oraz w trakcie korespondencji elektronicznej z PIA.

Użytkownik może wybrać z jakiego szyfrowania chce korzystać podczas używania VPN od PIA. Najsilniejsze dostępne szyfrowania to:

  • AES–256 dla szyfrowania danych
  • SHA256 dla uwierzytelniania
  • RSA–4096 dla handshake czyli nawiązania połączenia i weryfikacji urządzeń

Tego rodzaju szyfrowanie zapewnia najwyższy i będący standardem poziom zabezpieczenia połączenia, co gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie się do przesyłanych danych. Można też zdecydować się na szybsze, 128-bitowe szyfrowanie, jeśli uznamy, że najwyższy stopień zabezpieczeń nie jest nam potrzebny.

Konto w Private Internet Access możemy założyć w pełni anonimowo, podając wyłącznie email oraz hasło przy rejestracji. Anonimowa płatność jest możliwa przy pomocy Bitcoina lub kart podarunkowych.

W aplikację kliencką PIA wbudowana jest ochrona przed DNS leak i IPv6 leak, co ma na celu ochronę przed ewentualnym wyciekiem naszego adresu IP. Ochronę przed IPv6 leak możemy włączyć w aplikacji. Ochrona przed DNS leak jest domyślnie włączona na Mac OS X, a na Windowsie możemy ją włączyć lub wyłączyć.

Dodatkowo, aplikacja PIA ma wbudowany Kill Switch, który automatycznie zablokuje połączenie z Internetem w przypadku utraty połączenia z VPN – dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy połączeni z siecią bez pośrednictwa VPN-a.

Oprócz aplikacji dostarczanej przez PIA możemy również skorzystać z OpenVPN. Na stronie PIA znajdziemy pełną instrukcję dla każdego urządzenia jak skonfigurować Private Internet Access z OpenVPN.

Lokalizacje serwerów Private Internet Access

W porównaniu do konkurencyjnych usług, Private Internet Access nie oferuje dużej liczby lokalizacji geograficznych serwerów, bo na chwilę obecną jest to tylko 32 państw. Na plus możemy zaliczyć samą liczbę serwerów, posiadanych przez dostawcę, bo jest to na chwilę obecną ponad 3300 maszyn. Od niedawna, na liście serwerów znajdziemy Polskę, przez co PIA będzie również dobrym wyborem dla osób, które chcą uzyskać dostęp do usług blokowanych z zagranicy, jak np. polskich usług VOD.

Wśród dostępnych serwerów znajdziemy najpopularniejsze lokalizacje takie jak USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Kanada czy Australia oraz wiele innych. Dzięki temu odblokujemy dostęp do usług mających ograniczenia regionalne oraz uzyskamy dostęp do ofert kierowanych tylko dla poszczególnych państw. Niestety, po wypowiedzeniu przez Netflixa wojny VPN-om, Private Internet Access jest zazwyczaj wykrywany i blokowany przez tego dostawcę VOD. PIA nie walczy aktywnie z blokadami nakładanymi przez Netflixa, więc jeżeli szukamy VPN-a głównie do tego, to warto rozejrzeć się za innymi dostawcami, którzy gwarantują dostęp do Netflixa za pośrednictwem swojej usługi.

Aktualne serwery PIA na całym świecie
Aktualny stan serwerów Private Internet Access

Cena Private Internet Access

Okres1 miesiąc6 miesięcy12 miesiące
Cena za miesiąc9,95 USD4,99 USD2,91 USD
Koszt całkowity9,95 USD29,95 USD34,95 USD
Koszt roczny119,40 USD59,90 USD34,95 USD
Częstotliwość płatnościco miesiącco 6 miesięcyco 12 miesięcy
Oszczędnościbrak-50%-71%

Private Internet Access, miał kiedyś bardzo niskie i atrakcyjne ceny abonamentu za swoje usługi, jednak ostatnio uległy one zmianie. Wybierając abonament miesięczny, za usługę zapłacimy 9.95$. Rocznie da to koszt usługi wynoszący 119,40$.

Znacznie korzystniejszy jest plan roczny oraz dwuletni, za które zapłacimy odpowiednio 71,88$ za 12 miesięcy lub 83,87$ za 24 miesiące. W najdłuższym wariancie średni miesięczny koszt ochrony zapewnianej przez Private Internet Access wyniesie nas 3,49$. dzięki któremu możemy zaoszczędzić aż 65% w stosunku do rozliczeń miesięcznych.

Za usługę możemy zapłacić przy pomocy karty kredytowej, PayPala, Bitcoina lub kart podarunkowych z tym że w przypadku tych ostatnich będzie to możliwe tylko przy pomocy kart powszechnie używanych na zachodzie, które w Polsce może być ciężko dostać.

Jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 7 dni od jej wykupienia możemy wystąpić o zwrot pieniędzy. Wystarczy skontaktować się z obsługą klienta PIA. Ta opcja nie jest jedynie dostępna przy zakupie usługi przy pomocy karty podarunkowej. Nie jest to zbyt długi okres w porównaniu do 30 dni, które oferuje konkurencja.

Cennik i plany Private Internet Access
Aktualna cena i plany Private Internet Access dostępne na stronie

Podsumowanie recenzji Private Internet Access

Private Internet Access to wyjątkowo atrakcyjny VPN dla osób, które szukają tego rodzaju usługi do ochrony swojej prywatności oraz podniesienia bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Dużo funkcji chroniących prywatność, szybkie serwery oraz prosta i wygodna w obsłudze aplikacja przygotowana praktycznie na wszystkie systemy urządzenia, sprawiają że z obsługą PIA każdy poradzi sobie bez większych problemów. Private Internet Access nie jest natomiast najlepszym wyborem, jeżeli szukamy usługi VPN przede wszystkim do streamingu, odblokowania Netflixa czy oglądania telewizji online za granicą.

Zatem jeżeli szukasz VPN, który pomoże chronić prywatność w sieci za niezbyt wygórowaną cenę – Private Internet Access będzie dobrym wyborem.