Recenzja NordVPN 2024

NordVPN.com

NordVPN to świetny VPN, który posiada najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości ze wszystkich testowanych przez nas usług. Przy jego pomocy możemy skutecznie chronić prywatność w sieci, całkowicie zaszyfrować połączenie z Internetem, omijać cenzurę, ograniczenia i blokady sieciowe oraz i w pełni korzystać ze streamingu z całego świata. A przy tym nie wydamy na abonament NordVPN dużych pieniędzy. NordVPN to absolutna czołówka, jeśli chodzi o dostawców VPN w 2019 roku!

Test NordVPN – jak szybkie i stabilne jest połączenie?

W ramach naszej analizy i testu NordVPN, zbadaliśmy dokładnie szybkość działania usługi. Łącze, na jakim był przeprowadzany test pozwala na uzyskanie prędkości w okolicy 94 Mb/s zarówno przy pobieraniu jak i przy wysyłaniu danych.

Test prędkości został przeprowadzony w oparciu o narzędzie speedtest.net. Jako źródło odniesienia, w wykonany został również pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em, który jest widoczny na ostatniej grafice. Test prędkości wykonany został dla najpopularniejszych lokalizacji serwerów, z perspektywy polskiego użytkownika usługi, czyli Polski, USA oraz UK. Podczas korzystania z NordVPN nie odnotowaliśmy problemów takich jak rozłączanie się usługi czy zrywanie połączenia. Wszystko działało sprawnie i stabilnie.

Test szybkości serwerów w Polsce

Szybkość polskiego serwera NordVPN

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, korzystanie z polskiego serwera w NordVPN małe straty jeżeli chodzi o szybkość i jakość połączenia z Internetem. Przy bardzo szybkim łączu różnica jest praktycznie nieodczuwalna podczas codziennego korzystania z sieci. Ping jest bardzo niski i nie przeszkodzi nawet podczas grania online.

Test szybkości serwerów w UK

Szybkość serwera NordVPN w UK
Wynik testu szybkości serwera w UK

Prędkość serwerów w UK jest również dobra, w naszych testach wypadła nawet nieco lepiej od tych zlokalizowanych w Polsce. Nieco wyższy jest natomiast średni ping, ale z tym trzeba się liczyć ze względu na odległość geograficzną.

Test szybkości serwerów w USA

Test szybkości serwera NordVPN w USA
Wynik testu szybkości serwera w USA

Połączenie za pośrednictwem serwera w USA nie ma zbyt rewelacyjnej prędkości, jednak wciąż są to dość dobre i akceptowalne wartości. Nie przeszkodzą w szybkim streamingu materiałów wideo, przeglądaniu stron czy pobieraniu plików. Jedynym problemem jest wzrastający ping, jednak z tym trzeba się liczyć gdy z Europy korzystamy z amerykańskich serwerów – nie tylko w przypadku VPN – odległości geograficznej nie da się oszukać.

Pomiar kontrolny bez VPN

Pomiar kontrolny łącza
Pomiar kontrolny łącza

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawiony został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia się z serwerem VPN. Jak widać po wynikach nie obniżyły one drastycznie jakości połączenia.

Bezpieczeństwo NordVPN

W kwestii bezpieczeństwa,NordVPN stosuje wszystkie najlepsze rozwiązania z zakresu szyfrowania i kryptografii, będące powszechnie stosowanym standardem. Używane algorytmy i protokoły gwarantują bezpieczeństwo transmisji danych pomiędzy użytkownikiem, a serwerem VPN.

Silne szyfrowanie, to jedna z najważniejszych cech dobrego VPN-a. To właśnie od tego zależy, czy połączenie będzie bezpieczne czy może będzie tylko stwarzać pozory bezpieczeństwa. W NordVPN przykłada się do tego najwyższą uwagę. To właśnie od szyfrowania i zabezpieczenia połączenia z serwerem VPN zależy to, czy ktoś będzie w stanie podejrzeć i podsłuchać naszą aktywność sieciową. Silne protokoły VPN chronią przed podsłuchem ze strony hakerów i cyberprzestępców, dostawcy internetu, służb i rządów różnych państw i wielu innych podmiotów, które chciały by poznać co robimy w sieci.

Dzięki zastosowaniu szyfrowania możemy być spokojni, że nikt nie będzie w stanie dowiedzieć się co robimy w Internecie – czy gramy w gry, ściągamy coś z sieci, oglądamy filmy i seriale, wchodzimy na strony dla dorosłych czy czytamy ocenzurowane i zablokowane treści. Ktoś – np. dostawca internetu – kto będzie chciał podsłuchiwać nasze połączenie sieciowe, zobaczy tylko ciąg zaszyfrowanych, losowych znaków, zamiast np. treści wiadomości czy haseł wpisywanych do wyszukiwarki.

W NordVPN do dyspozycji są dwa protokoły, za pomocą których można łączyć się z serwerami VPN:

  • OpenVPN
  • IKEv2/IPSec

Do końca 2018 roku oferowane były również protokoły L2TP oraz PPTP. Jednak ze względu na ich słabości i małą popularność wśród użytkowników, NordVPN zdecydował o zakończeniu ich udostępniania. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym porównaniu protokołów VPN.

Mamy więc dostęp do dwóch najmocniejszych obecnie protokołów VPN, które skutecznie ochronią nas przed dostępem niepowołanych osób do naszych danych. My polecamy, żeby tam gdzie to tylko możliwe do połączenia z NordVPN wybierać protokół OpenVPN.

Szyfrowanie w NordVPN odbywa się za pomocą:

  • OpenVPN: AES–256-CBC z kluczem 2048 bit DH do perfect forward secrecy
  • IKEv2: AES–256-GCM do szyfrowania danych, SHA2–384 do spójności oraz 3072-bitowe klucze do perfect forward secrecy. IPSec dla utworzonego tunelu wykorzystuje algorytm AES256. Jest to domyślny protokół dla iOS i macOS.

Aplikacje, które udostępnia NordVPN swoim użytkownikom automatycznie wybierają najlepszy protokół, dostosowany do systemu operacyjnego. Użytkownicy mają także możliwość samodzielnego skonfigurowania połączenia z wybranym protokołem.

Powyższe rozwiązania najwyższy stopień bezpieczeństwa przesyłanych danych. Korzystając z OpenVPN lub IKEv2 będziemy w stanie zapewnić swoim danym pełne bezpieczeństwo podczas przesyłania ich za pomocą NordVPN.

Ochrona prywatności w NordVPN

Kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością są jedną z najmocniejszych stron NordVPN. Dlatego też w zestawieniu z pozostałymi możliwościami tego VPN-a, konkurencyjne usługi pozostają często dość mocno w tyle.

Operatorem i podmiotem zarządzającym całą infrastrukturą NordVPN jest Teficon S.A. firma zarejestrowana w Panamie, kraju słynącym z prawodawstwa przyjaznego prywatności. Oznacza to również, że firma znajduje się poza tzw. grupą krajów Pięciu Oczu – Five Eyes, do których zaliczają się Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Są to kraje, których służby współpracują ze sobą w zakresie wymiany informacji i inwigilacji sieci. Jest to jedno z kryteriów, na które warto zwrócić uwagę szukając VPN do ochrony prywatności. Panamskie prawo nie nakłada obowiązku przechowywania jakichkolwiek logów na operatorów usług telekomunikacyjnych.

NordVPN posiada politykę całkowitego braku logów jeśli chodzi o gromadzenie danych o użytkownikach. Oznacza to, że ten dostawca VPN nie gromadzi jakichkolwiek danych na temat aktywności użytkowników w sieci, ilości zużytego transferu, adresów IP oraz dat i czasów połączenia. NordVPN nie przechowuje nic na temat tego, co robimy w sieci – co jest wyraźnie zapisane w regulaminie usługi oraz polityce prywatności. Dlatego też jest rewelacyjnym wyborem dla osób, które chcą odzyskać prywatność w sieci.

Usługę VPN od NordVPN można zakupić anonimowo. Do rejestracji i założenia konta wystarczy podanie adresu email oraz hasła. Co istotne, płatności możemy dokonać przy pomocy Bitcoina lub alternatywnych kryptowalut (jak np. Ethereum, Ripple i inne). Nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek identyfikujących nas danych, aby móc korzystać z usługi.

Serwery maskowane (obfuscated servers)

Oprócz standardowych serwerów VPN, użytkownicy NordVPN mają również możliwość korzystania ze specjalnych serwerów maskowanych, w aplikacji określanych jako obfuscated servers. Są to serwery, które ukrywają fakt łączenia się z VPN i są szczególnie przydatne wtedy, gdy chcemy ominąć cenzurę w takich krajach jak Chiny, gdzie władze blokują i walczą z usługami VPN. NordVPN to dobry wybór jeśli chodzi o VPN do Chin.

Double VPN

W ramach abonamentu NordVPN do dyspozycji otrzymujemy dostęp do serwerów Double VPN czyli tzw. podwójnego VPN. NordVPN jest jednym z nielicznych dostawców VPN, którzy posiadają je w ramach swojej standardowej oferty. Double VPN działa na tej zasadzie, że zamiast jednego serwera, łączymy się z Internetem przez dwa połączone ze sobą serwery VPN.

Dla przykładu: najpierw łączymy się z serwerem VPN we Francji, następnie połączenie z niego idzie do serwera VPN w Holandii i dopiero po jego opuszczeniu łączy nas z siecią. W przypadku Double VPN szyfrowanie w NordVPN odbywa się przy pomocy algorytmu AES–256-CBC. Pamiętajmy, że łączenie się za pomocą podwójnego VPN może dość mocno spowolnić szybkość naszego połączenia z Internetem.

Onion over VPN

Mamy również możliwość skorzystania z połączenia Onion over VPN. Wygląda to tak, że najpierw łączymy się z serwerem VPN, a następnie nasz ruch przechodzi przez sieć Tor. Potrafi to znacząco zwiększyć prywatność podczas korzystania z Tora, gdyż dodawane jest dodatkowe połączenie z serwerem VPN zanim połączymy się z siecią cebulową. Bardzo uproszczony schemat takiego połączenia można przedstawić następująco:

Komputer użytkownika -> Serwer VPN -> Serwer Tor 1 -> Serwer Tor 2 -> Serwer Tor 3 -> Internet

Dzięki temu, nikt nie wie że korzystamy z sieci Tor – np. dla dostawcy internetu widoczne jest wyłącznie to, że korzystamy z serwera VPN. Nie wie o tym, że tak naprawdę łączymy się z Torem.

Kill Switch

Aplikacja kliencka, którą możemy pobrać ze strony NordVPN jest wyposażona w Kill Switch czyli wyłącznik bezpieczeństwa. Jego włączenie zabezpieczy nas przed wyciekiem naszego prawdziwego adresu IP w przypadku utraty połączenia z siecią VPN. Kill switch w NordVPN opiera się o automatyczne wyłączenie wybranych przez użytkownika aplikacji po utracie z serwerem VPN. Niestety nie jest jest to Kill Switch oparty o firewall, co jest małym minusem.

Wycieki DNS i IP

Aplikacja NordVPN jest wyposażona w zabezpieczenia uniemożliwiające IPv4 DNS leaks, czyli wyciek adresu IP podczas odpytywania serwerów DNS. Począwszy od 2018 w aplikacji zostały wprowadzone również zabezpieczenia chroniące przed wyciekiem adresów IPv6, aby chronić użytkowników przed ujawnieniem ich prawdziwego adresu IP.

Dostęp do SOCKS5 Proxy

Wykupując usługę otrzymujemy również możliwość korzystania z SOCKS5 Proxy, przydatnego wtedy gdy nie chcemy korzystać z VPN, a chcemy ukryć swoje prawdziwe IP.

Streaming i P2P z NordVPN

Dzięki NordVPN możemy uzyskać dostęp do treści, które normalnie są niedostępne w kraju którym aktualnie przebywamy (w Polsce lub za granicą) z uwagi na blokady geograficzne. Dzięki szybkim serwerom w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja czy Niemcy uzyskamy dostęp do oferty Netflixa USA, BBC, Hulu czy transmisji sportowych, które dostępne są tylko z konkretnego kraju. Polacy za granicą mogą skorzystać z serwerów z polskim IP, aby uzyskać dostęp do polskiej telewizji online i usług VOD. W momencie aktualizacji tej recenzji (kwiecień 2019) udało nam się z powodzeniem uzyskać dostęp do amerykańskiego Netflixa przy pomocy NordVPN.

Netflix z NordVPN

Przy pomocy NordVPN możemy ominąć blokady regionalne nakładane przez Netflixa i uzyskać dostęp do biblioteki filmów i seriali z innych państw. Dostawca radzi sobie z tym dość dobrze, niestety nie jest jednak w stanie zagwarantować 100% skuteczności. W zależności od kraju, którego bibliotekę Netflixa chcemy odblokować, skuteczność będzie różna.

Bez problemu odblokujemy Netflixa USA przy pomocy amerykańskich serwerów NordVPN. W większości przypadków, serwer z którym automatycznie połączy nas usługa umożliwi bezproblemowy dostęp. Jeśli jednak się zdarzy, że zobaczymy komunikat o wykryciu VPN i proxy, to trzeba spróbować z innym serwerem. Do skutku. Zawsze można też napisać na czacie do pomocy, gdzie podane zostaną nam serwery aktualnie działające. W amerykańskim Netflixie jest najwięcej filmów i seriali, więc z tego względu zapoznać się z jego zawartością.

W przypadku Netflixa po polsku sprawa wygląda nieco gorzej. Często możemy natknąć się na zablokowane serwery i komunikaty o błędzie. Skuteczność nie jest duża, ale czasami udaje się trafić na serwer NordVPN, którego Netflix nie zablokował i można dzięki temu oglądać polskie treści za granicą lub w Polsce mając włączoną ochronę ze strony VPN.

Biblioteka Netflixa po połączeniu z serwerami NordVPN w USA
Biblioteka Netflixa po połączeniu z serwerami NordVPN w USA

P2P i torrenty

NordVPN nie wprowadza ograniczeń co do P2P i pozwala na swobodne korzystanie z torrentów na swoich serwerach. Nie robi z tym problemów i na swojej stronie informuje, że chroni prywatność osób korzystających z nich przy pomocy swojej usługi. Serwery, na których można korzystać z P2P są specjalnie oznaczone w aplikacji. Na polskich serwerach możemy korzystać z sieci P2P.

NordVPN dobrze sprawdza się jako VPN do torrentów z kilku przyczyn. Przede wszystkim posiada politykę braku logów, więc nie wie co robią użytkownicy przy pomocy usługi. Oprócz tego killswitch w który wyposażony jest aplikacja kliencka umożliwia zatrzymanie aplikacji lub połączenia w przypadku zerwania połączenia z serwerem VPN. Szyfrowanie połączenia sprawia, że dostawca internetu nie wie, co robi w sieci i z czym się łączymy. Dzięki temu, że serwer VPN pośredniczy w ruchu, to nasz adres IP pozostaje ukryty.

Dzięki dostępowi do SOCKS5 proxy, w kliencie P2P możemy skonfigurować osobne połączenie za pomocą proxy.

Aplikacje NordVPN i ich możliwości

Z NordVPN możemy korzystać bez ograniczeń na 6 urządzeniach jednocześnie. Oznacza to, że możemy w jednej chwili mieć skonfigurowane i aktywne połączenie z serwerem VPN na telefonie, tablecie, laptopie, komputerze stacjonarnym czy routerze. Jedyne ograniczenie polega na tym, że jeżeli chcemy aby wszystkie urządzenia łączyły się przez ten sam serwer, to musi się to odbywać przy pomocy innych protokołów.

Czyli: z tym samym serwerem możemy połączyć się jednej chwili przez OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, i IKEv2/IPSec. Zasada jest prosta – jedno urządzenie, z którego się logujemy zajmuje jeden protokół na danym serwerze. Ale NordVPN w chwili obecnej oferuje tak dużą liczbę serwerów, że nie będzie problemem skonfigurowanie wszystkich naszych urządzeń tak, aby wszystkie korzystały z protokołu OpenVPN.

NordVPN możemy korzystać przy pomocy dostępnej dla użytkowników aplikacji klienckiej lub samodzielnie konfigurując połączenie swoim systemie lub w oparciu o niezależny program umożliwiający łączenie się z VPN. Najwygodniejsze (i najszybsze) jest skorzystanie z przygotowanych przez NordVPN aplikacji, która są intuicyjne i proste w obsłudze. Została wyposażona w Kill Switch (wyłącznik bezpieczeństwa), który wyłącza wybrane aplikacje po utracie połączenia z VPN. Wygodną funkcją w aplikacji jest możliwość dodania wybranych serwerów do listy ulubionych, dzięki czemu szybko połączymy z wybranymi i sprawdzonymi serwerami.

Dedykowana aplikacja kliencka (oraz wtyczki do przeglądarki) przygotowano na poniższe systemy:

  • Windows (od XP aż do Windowsa 10)
  • Mac OS X
  • Android
  • iOS
  • Linux
  • Android TV
  • Chrome
  • Firefox

Aplikacja na Windowsa i Maca

Aplikacja na Windowsa oraz Maca domyślnie korzysta z protokołu OpenVPN. Możemy wybrać w niej, czy ma się to odbywać przy pomocy protokołu TCP czy UDP. Ponadto możemy skonfigurować automatyczne uruchamianie przy starcie systemu, ustawić własne DNSy, włączyć CyberSec czy aktywować korzystanie z tzw. obfuscated servers (więcej na ten temat w sekcji opisującej bezpieczeństwo) czyli utajnionych serwerów.

Jeżeli nie wiemy co powinniśmy wybrać, to spokojnie możemy zdać się na ustawienia domyślne, które ustawienia zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Niestety Kill Switch wbudowany w aplikację opiera się jedynie o wyłączanie wybranych przez użytkownika programów, a nie na zasadzie firewalla, blokującego jakiekolwiek połączenia sieciowe po utracie połączenia z VPN-em. Z uzyskanych przez nas informacji wynika jednak, że twórcy VPN planują to zmienić.

Aplikacja NordVPN Mac
Aplikacja NordVPN na desktop (widok na Macu)
Okno ustawień aplikacji NordVPN
Okno ustawień aplikacji NordVPN

Aplikacja mobilna NordVPN

Zarówno na Androida jak i iOS, NordVPN przygotował aplikacje mobilne, za pomocą których można skonfigurować i połączyć się z serwerami VPN. Ich ogromną zaletą jest duża prostota i funkcjonalność, bez konieczności samodzielnego konfigurowania wszystkich ustawień. Oczywiście, zawsze możemy zdecydować się na korzystanie z alternatywnych aplikacji jak np. OpenVPN Connect lub innego klienta. Jednak nic nie da takiej wygody jak autorskie aplikacje dostawcy, gdyż na bieżąco aktualizowana jest w nich lista serwerów oraz wszystkich najważniejszych zabezpieczeń.

Aplikacje NordVPN można pobrać ze sklepu Play oraz z AppStore. Po ich uruchomieniu wystarczy się zalogować przy pomocy adresu e-mail podanego przy rejestracji oraz hasła. Następnie wybrać kraj, przez który chcemy się łączyć lub konkretny serwer i nawiązać połączenie.

Poniżej zrzuty ekranu aplikacji mobilnej NordVPN na przykładzie iPhone’a.

aplikacja mobilna nordvpn logowanie
aplikacja mobilna nordvpn polaczenie
Połączenie z polskim serwerem w aplikacji mobilnej na iOS
aplikacja mobilna nordvpn ustawienia
Ekran ustawień aplikacji mobilnej

Pozostałe urządzenia

NordVPN bez problemów uruchomimy przy pomocy innych aplikacji klienckich (jak np. oficjalny klient OpenVPN) oraz na Linuxie czy routerze. Ze strony dostawcy możemy pobrać odpowiednie pliki konfiguracyjne OpenVPN, dzięki czemu skonfigurujemy usługę według swoich potrzeb. To do nas należy wybór w jaki sposób będziemy chcieli korzystać z usługi. W licznych poradnikach opisane są kroki jakie należy wykonać, żeby uruchomić NordVPN na Kodi, Android TV, Amazon Firestick i innych urządzeniach.

W sekcji pomocy znajdziemy obszerne instrukcje jak skonfigurować i uruchomić NordVPN na routerze. Omówiona została większość dostępnych urządzeń, które wspierają VPN. Plusem instalacji VPN na routerze jest to, że możemy zabezpieczyć całą sieć w domu lub firmie, niezależnie od tego czy korzystająca z niej osoba będzie miała zainstalowany NordVPN na swoim urządzeniu. Takie rozwiązanie to również najlepszy sposób, żeby zmienić IP na smart TV, konsoli i innych urządzeniach, na których nie ma możliwości instalacji VPN.

Wtyczki do przeglądarki

Do Chrome oraz Firefoxa możemy pobrać wtyczki, dzięki którym możemy uruchomić NordVPN w przeglądarce, bez konieczności instalacji aplikacji na komputerze. Wtyczki nie działają jak pełnoprawny VPN, bardziej na zasadzie proxy. Umożliwiają zmianę oraz ukrycie IP, ale tylko i wyłącznie w przeglądarce. Całe połączenie w innych aplikacjach nie przechodzi przez serwery NordVPN.

Jest to rozwiązanie, które warto stosować tylko do streamingu czy dostępu do stron z geoblokadami. W pozostałych przypadkach korzystajmy z VPN zainstalowanego na komputerze.

CyberSec czyli bloker reklam od NordVPN

Jedną ze świetnych funkcji NordVPN, które możemy włączyć jest CyberSec. Jest to wbudowany bloker reklam, dzięki któremu zablokujemy wszystkie reklamy, skrypty śledzące i złośliwe mechanizmy, które występują na stronach internetowych. Chroni również przed atakami DDoS.

Działa zarówno w aplikacji na komputer jak i w aplikacjach mobilnych. Jest to ogromny plus, bo w przeciwieństwie do komputera, uruchomienie i instalacja AdBlocka w telefonie lub tablecie nie jest tak prosta. Ich skuteczność również bywa dyskusyjna. A dzięki CyberSec możemy blokować wszystkie reklamy w telefonie bez problemu.

CyberSec działa to na tej zasadzie, że wszystkie skrypty i reklamy są wykrywane i blokowane na serwerach NordVPN, jeszcze zanim dotrą do użytkownika. Jest to więc dość przydatna funkcja, którą warto włączyć jeżeli nie mamy dostępnej innej formy blokera reklam.

Wsparcie użytkownika i pomoc w NordVPN

W przypadku problemów z NordVPN lub jego konfiguracją możemy skorzystać ze wsparcia użytkownika za pośrednictwem trzech kanałów:

  • bazy wiedzy
  • e-maila
  • czatu na żywo

Baza wiedzy jest dobrze przygotowana i znajdziemy w niej odpowiedzi na najczęstsze problemy. Zwiera szczegółowe instrukcje i poradniki opisujące krok po kroku rozmaite zagadnienia, dotyczące konfiguracji usługi oraz korzystania z niej. Nawet jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestiach technicznych to z ich pomocą powinniśmy sobie poradzić z większością spraw. Wszystkie poradniki zawierają dokładne ilustracje i zrzuty ekranu, które pokazują jak co zrobić.

Jeżeli informacje zawarte w bazie wiedzy nam nie pomogą, to możemy skontaktować się ze wsparciem przez e-mail lub czat. Najszybciej pomoc uzyskamy przy pomocy czata, konsultanci dostępni są codziennie, przez całą dobę. Pomagają w rozwiązywaniu większości problemów np. z połączeniem czy wyborem serwerów do streamingu. Na odpowiedź nie trzeba długo czekać. Wsparcie techniczne stara się zawsze pomóc w rozwiązaniu problemów i po wymianie kilku wiadomości, zazwyczaj otrzymujemy kompletą instrukcję. Nie bez powodu opinie o NordVPN są tak pozytywne.

Uwaga! Czat online może być niewidoczny jeżeli stosujesz niektóre wtyczki do blokowania reklam, które mają dość agresywne filtry (np. uBlock blokuje skrypt uruchamiający czat).

Lokalizacje serwerów NordVPN

NordVPN w chwili obecnej posiada ponad 5200 serwerów w 60 krajach co plasuje go w czołówce pod względem liczby dostępnych lokalizacji. Wśród lokalizacji jest oczywiście dostępna Polska, dzięki czemu będziemy mogli w pełni korzystać z ochrony zapewnianej przez VPN, zachowując jednocześnie polski adres IP. Dzięki temu nie utracimy dostępu np. do usług VOD dostępnych tylko z naszego kraju podczas połączenia z VPN, a przebywając za granicą na wakacjach uzyskamy do nich bezproblemowy dostęp.

Duża liczba serwerów to duży zakres adresów IP, z których możemy korzystać. Bez ujawniania naszego prawdziwego adresu w sieci. Dzięki dużej dostępności serwerów w najpopularniejszych lokalizacjach takich jak USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Kanada, bez problemu uzyskamy dostęp do oferty VOD dostępnej tylko dla posiadaczy adresów IP przypisanych do tych krajów. Ponadto wiele usług sieciowych ma dwa różne cenniki – w euro i dolarach, które obowiązują w stosunku 1:1. Warto sprawdzić czy dana usługa nie wyjdzie korzystniej cenowo w dolarach, których kurs w stosunku do złotówki jest zazwyczaj o wiele lepszy niż euro.

Oprócz standardowych serwerów VPN możemy skorzystać z serwerów dedykowanych do P2P, serwerów opartych o Double VPN, serwerów Onion over VPN, serwerów chroniących przed DDoS oraz serwerów z dedykowanym adresem IP (aby wykupić dedykowany adres IP należy skontaktować się z działem obsługi klienta).

nordvpn lokalizacje serwerow nordvpn
Aktualna mapa serwerów NordVPN

Cena NordVPN

aktualny cennik nordvpn
Aktualny cennik NordVPN 2020

Cena NordVPN w stosunku do możliwości, jakie oferuje jest rewelacyjna. W obowiązującej obecnie promocji, za abonament zapłacimy zaledwie 3,17€ miesięcznie. Oferta promocyjna jest uzależniona od długości okresu, na jaki wykupimy abonament. Jak można się spodziewać, im dłuższy okres abonamentu, tym niższa będzie średnia cena miesięczna, jaką przyjdzie nam zapłacić za usługę.

Okres1 miesiąc12 miesięcy24 miesiące36 miesięcy
Cena za miesiąc10,87€6,36€4,54€3,17€
Koszt całkowity10,87€76,33€108,98€114,33€
Koszt roczny130,44€73,33€54,49€38,11€
Częstotliwość płatnościco miesiącco 12 miesięcyco 24 miesiąceco 36 miesięcy
Oszczędnościbrak-41 %-58 %-70 %

Do wyboru mamy cztery okresy:

  • 1 miesiąc za 10,87€
  • 1 rok za 76,33€ – 6,36€ za każdy miesiąc korzystania z usługi
  • 2 lata za 108,98€ – 4,54€ za każdy miesiąc korzystania z usługi
  • 3 lata za 114,33€ – 3,17€ za każdy miesiąc korzystania z usługi

Za abonament miesięczny, w którym opłata będzie pobierana co miesiąc zapłacimy za każdym razem 10,87€. Jest to najmniej korzystna opcja jeżeli planujemy korzystać z NordVPN w dłuższej perspektywie czasowej. Zdecydować na nią warto się tylko wtedy, jeżeli potrzebujemy VPN tylko na krótki okres np. zagraniczny wyjazd lub chcemy po prostu przetestować usługę, a nie chcemy wydawać większej kwoty od razu.

Za abonament roczny zapłacimy z góry 76,33€, co da nam średnią cenę miesięczną w wysokości 6,36€.

Prawdziwe oszczędności zaczynają się przy 2 i 3 letnich abonamentach. Najkorzystniej wypada oferta specjalna, w ramach której możemy kupić 3-letni abonament za 114,33€. W tym przypadku za każdy miesiąc zapłacimy 3,17€. Z tej promocji można skorzystać pod tym linkiem.

Do ceny doliczany jest podatek VAT jeżeli zmienimy domyślny kraj z USA na Polskę. Jeżeli pozostawimy w formularzu płatności USA to samodzielnie będziemy musieli rozliczyć VAT w kraju w którym mieszkamy.

Płatność za usługę

Płatności za abonament w NordVPN dokonać możemy na kilka sposobów. Podstawowe sposoby płatności to przelew bankowy, karta kredytowa, Amazon Pay, Alipay, Bitcoin oraz inne kryptowaluty. W Polsce przelewy realizowane są przez znany wszystkim dobrze system Przelewy24.

Wybór sposobów i metod płatności jest naprawdę duży i pozwala na dużą swobodę. Jeżeli nie mamy zaufania do podawania danych karty płatniczej w sieci, to zawsze możemy skorzystać z szybkiego przelewu.

W pierwszej połowie 2019 roku, NordVPN zrezygnował z obsługi płatności za pomocą PayPala. Jeżeli chcesz dokonać płatności przy pomocy tego systemu, to musisz rozejrzeć się za innym dostawcą usługi.

Zwrot pieniędzy w NordVPN

NordVPN oferuje gwarancję 30-dniowego zwrotu pieniędzy, jeżeli będziemy niezadowoleni z usługi. Oznacza, to że od momentu zakupienia usługi (nie ma znaczenia okres abonamentu), mamy 30 dni na korzystanie z niej bez ryzyka. Możemy instalować i testować na różnych urządzeniach, oglądać filmy, pobierać i przesyłać duże ilości danych – nie ma limitów.

Jeżeli jednak okaże się, że NordVPN nie spełnia naszych oczekiwań, to możemy wystąpić o zwrot pieniędzy. W tym celu należy skontaktować się z działem obsługi klienta, który w pierwszej kolejności postara się pomóc nam w ewentualnych problemach, które mogą zniechęcać nas do usługi. A jeśli to nie pomoże – zwróci nam pieniądze, bez zbędnych formalności.

Należy pamiętać, że mamy na to tylko 30 dni. Ta opcja nie obowiązuje w przypadku zakupu usługi przez iTunes/App Store oraz sklep Google Play, gdyż te platformy mają swoje regulacje w tej kwestii, dlatego lepiej zakupić usługę bezpośrednio przez stronę dostawcy.

Anonimowy zakup NordVPN

Do rejestracji i założenia konta w NordVPN niezbędne jest podanie tylko adresu e-mail. Oprócz tego, nie musimy podawać żadnych innych danych. Nikt nie będzie chciał od nas adresu, imienia i nazwiska czy innych identyfikujących nas danych.

Dostępność płatności przy pomocy kryptowalut – nie tylko BitCoina, ale również innych jak np. LiteCoin, Ethereum czy XRP sprawia, że możemy dokonać anonimowej płatności. Pośrednikiem w płatnościach za pomocą kryptowalut jest w tym wypadku system CoinPayments.

Dzięki temu, możemy w miarę anonimowo zakupić usługę, płacąc przy pomocy kryptowalut i korzystając z anonimowej poczty np. w ProtonMail.

Podsumowanie

NordVPN to w naszej ocenie jeden z najlepszych VPN dostępnych obecnie na rynku. Posiada świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości i funkcji, bardzo dobrą prędkość połączenia i bezkonkurencyjną liczbę serwerów, która systematycznie jest zwiększana. Jest to VPN, który zaspokoi oczekiwania szerokiej grupy użytkowników sieci. Zarówno tych, którzy poszukują usługi zapewniającej wysoki stopień prywatności i bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, jak i tych którzy chcą korzystać z Internetu bez granic i omijać wszelkie blokady, ograniczenia i cenzurę. NordVPN to dobry wybór, z którego będziesz zadowolony.