Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?

Z blokadą stron internetowych możemy spotkać się w różnych sytuacjach i okolicznościach podczas przeglądania Internetu. Zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu na to, że konkretna witryna jest zablokowana, gdyż odpowiada za to podmiot, z którego sieci w danym momencie korzystamy, dostawca Internetu lub regulacje prawne obowiązujące w danym kraju, które narzucają cenzurę Internetu. Z tego poradnika dowiesz się jak możesz odblokować strony internetowe na komputerze, telefonie lub tablecie.

Blokada stron internetowych

Strony internetowe mogą być blokowane na różne sposoby, w zależności od tego kto wprowadza cenzurę i na jakim etapie naszego połączenia z Internetem się ona odbywa. Blokady stron możemy podzielić na dwie kategorie – te, które wprowadzamy samodzielnie i mamy nad nimi kontrolę – najczęściej aby ograniczyć dostęp naszym dzieciom do niektórych treści – są to blokady rodzicielskie i nie będziemy się nimi zajmować w tym artykule. Drugą grupą są blokady i cenzura narzucane z góry, na które nie mamy najmniejszego wpływu. Bez zastosowania odpowiednich narzędzi nie ominiemy ograniczeń, które nakładają.

Objawem tego, że konkretna strona jest zablokowana jest zazwyczaj problem z jej wczytywaniem przez przeglądarkę. Komunikat o błędzie, informacja że przeglądarka nie może otworzyć strony, przekierowanie na inną stronę lub informacja o blokadzie. Zablokowana strona internetowa nie otworzy się w żadnej przeglądarce, w której będziemy próbowali uzyskać do niej dostęp (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge).

W tym poradniku przedstawimy różne metody blokowania stron oraz sposoby na ich ominięcie. Omówimy też krótko trzy usługi VPN, przy pomocy których można skutecznie ominąć wszystkie blokady stron, bez względu na ich rodzaj oraz urządzenie, którego używasz (komputer, tablet lub telefon).

Gdzie i przez kogo najczęściej blokowane są strony internetowe?

Z blokadami stron internetowych możemy spotkać się w różnych miejscach, w których przyjdzie nam korzystać z Internetu.

Za cenzurą Internetu stoją różne grupy wpływu, które mają różne, często sprzeczne ze sobą cele. Politycy (ograniczanie wolności słowa), aktywiści (np. walczący z pornografią), wszelkiej maści lobbyści czy służby. Oprócz powszechnej blokady niektórych stron na obszarze całego kraju, z utrudnieniami dostępu do niektórych rodzajów stron możemy również spotkać się również lokalnie:

 • w pracy
 • w urzędach i instytucjach państwowych
 • w szkole
 • w kawiarni, restauracji
 • w hotelu, pensjonacie
 • na uczelniach
 • w akademiku
 • podczas korzystania z publicznych WiFi

Jakie strony są najczęściej blokowane?

Najczęściej ofiarą blokad i cenzury padają strony internetowe związane z następującą tematyką:

 • polityka i opozycja względem władzy
 • religia
 • erotyka i seksualność
 • hazard
 • rozrywka
 • p2p i torrenty
 • treści wulgarne i kontrowersyjne
 • treści naruszające prawo
 • serwisy społecznościowe oraz streamingowe (np. Facebook, YouTube)
 • Gmail oraz pozostałe usługi Google

Wszystko zależy od tego kto odpowiada za nałożenie blokad. Pracodawcy lub uczelnie mogą chcieć ograniczyć dostęp do serwisów społecznościowych i rozrywkowych – może się okazać, że został zablokowany Facebook czy YouTube podczas korzystania z udostępnionego nam połączenia sieciowego. Liczne analizy i badania wskazują, że Facebook jest najczęściej blokowaną stroną internetową – zarówno przez władze państw z restrykcyjną cenzurą Internetu jak i pojedyncze podmioty, które chcą mieć kontrolę nad tym, co można robić przy pomocy ich sieci lokalnej. Równie często możemy się spotkać z blokadą stron erotycznych – akademik, hotel, kawiarnia – dostęp do stron związanych z seksualnością jest bardzo często ograniczany lub całkowicie blokowany.

Jak są blokowane strony internetowe?

Istnieje kilka podstawowych metod, które stosowane do cenzury Internetu. Poniżej wymienimy i krótko omówimy każdą z nich.

 • blokowanie na poziomie DNS
 • blokowanie na poziomie IP
 • blokowanie na poziomie adresów URL
 • blokowanie na poziomie słów kluczowych

Blokowanie na poziomie DNS

Jest to blokowanie nazwy konkretnej domeny na serwerze DNS dostawcy internetowego. W efekcie strona nie jest wyświetlana przez przeglądarkę użytkownika. Blokada jest całkowita (blokowana jest domena) i uniemożliwia dostęp do zawartości całej strony. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda cenzury stron internetowym, ale przy tym banalnie prosta do obejścia. Dostawcy internetu zwykle prowadzą własne serwery DNS, z których ich klienci domyślnie korzystają. Blokowanie strony odbywa się poprzez usunięcie konkretnej domeny z serwera DNS – przez to nie można połączyć się z powiązanym z nią adresem IP serwera, na którym znajduje się strona. Obejście – wystarczy zmienić adres serwera DNS.

Blokowanie na poziomie IP

Kolejna metoda cenzury opiera się o blokowanie adresu IP, z którym powiązana jest konkretna strona. Podobnie jak wcześniejsza metoda, jest to tani i prosty sposób uniemożliwienia dostępu do konkretnych zasobów sieciowych. Ma on jednak poważną wadę – stosując blokowanie po IP blokuje się wszystkie zasoby, które przypisane są do danego adresu IP. Przykładowo – jeżeli na danym serwerze znajduje się 20 różnych stron internetowych i jedna strona zostanie wytypowana do blokady, a adres IP zostanie zablokowany, to dostęp do pozostałych stron również będzie niemożliwy.

Blokowanie po IP może być dokonywane bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych lub przez instytucję cenzorską, do której operator musi przekierować swój cały ruch. Obejście tego typu blokady jest nieco trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku blokowania po DNS, ale wciąż nie nastręczy większych problemów użytkownikom.

Blokowanie na poziomie adresów URL

Blokowanie konkretnych adresów jest o wiele dokładniejszą metodą niż dwie poprzednie. Pozwala na precyzyjną blokadę dostępu do konkretnych zasobów sieciowych, bez ryzyka że przy okazji zostanie utrudniony dostęp do pozostałych treści. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i bardziej skomplikowane niż poprzednie. Opiera się o głęboką penetrację pakietów (Deep Packet Inspection), przy pomocy której analizowane są treści przeglądane przez użytkowników. Jego obejście jest nieco trudniejsze niż w przypadku wcześniejszych metod, jednak wciąż nie sprawi problemów przeciętnemu użytkownikowi sieci.

Blokowanie na poziomie słów kluczowych

Jest to rodzaj cenzury, która uniemożliwia dostęp do stron internetowych jeżeli wystąpią na nich specyficzne słowa kluczowe, zdefiniowane wcześniej na czarnej liście. Pojawienie się na stronie określonego słowa lub frazy spowoduje wyłapanie jej przez odpowiednie filtry i blokadę dostępu. Opiera się, podobnie jak wcześniejsza metoda, o głęboką penetrację pakietów.

O ile jest to metoda pozwalająca na cenzurę konkretnie określonych treści, to ma wiele wad – wiąże się z nią duże nadblokowanie treści – wystarczy, że „zakazane słowo” jak np. „poker”, „opozycja” czy „sex” znajdzie się na stronie, będzie częścią innego wyrazu czy będzie w komentarzu dodanym przez użytkownika, a strona zostanie zablokowana. W efekcie tego, zablokowane mogą zostać niewinne strony. Koszt utrzymania i wprowadzenia tego rodzaju blokady jest wysoki w stosunku do skuteczności cenzury jaką zapewnia i wymaga przy tym dużych zasobów sprzętowych. Nie jest przy tym trudny do obejścia.

Jak odblokować stronę internetową i ominąć cenzurę?

Blokady stron można ominąć na różne sposoby, które opiszemy w tym poradniku. Nie każdy sposób będzie skuteczny w każdej sytuacji, dużo zależy od zastosowanej metody cenzury, tego kto blokuje i na jakim etapie naszego połączenia.

Zmiana DNS

Cenzura oparta o blokadę domen na serwerach DNS jest najprostsza do obejścia. Najczęściej w naszym systemie operacyjnym mamy ustawione adresy serwerów DNS domyślnie przyznawanych przez dostawcę usług internetowych. Orange, Netia oraz inni dostawcy internetu prowadzą i utrzymują swoje własne serwery DNS, na których nazwy domen są tłumaczone na adresy IP serwerów (a na nich znajdują się konkretne strony). Jeżeli jakaś strona ma zostać zablokowana, to jest po prostu usuwana z listy domen. Cenzura i blokada stron internetowych na poziomie DNS ma miejsce w Polsce w związku z wprowadzeniem ustawy hazardowej.

Najprostszym sposobem na ominięcie blokady i cenzury stron internetowych nakładanych na poziomie DNS jest po prostu zmiana adresów serwerów DNS na inne. Jeżeli otworzymy konfigurację połączenia internetowego na naszym urządzeniu, to w ustawieniach DNS najczęściej znajdziemy serwery DNS prowadzone przez dostawcę internetu. Możemy zmienić je na takie, które są od niego niezależne i na których nie panuje cenzura. Tutaj możesz przeczytać jak zmienić DNS na Macu.

Do najcześciej stosowanych należą DNSy udostępniane przez Google:

 • 8.8.8.8
 • 8.8.4.4

oraz organizację OpenDNS:

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

VPN

VPN to usługa, która tworzy szyfrowany tunel pomiędzy naszym komputerem a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie sieci przy pomocy bezpiecznego, szyfrowane połączenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule, w którym wyjaśniamy co to jest VPN. Przy pomocy VPN można skutecznie omijać cenzurę Internetu oraz wszelkie blokady i ograniczenia nakładane na połączenie, bez względu na to, czy stoi za nimi rząd czy dostawca połączenia sieciowego. Instalując odpowiednią aplikację na komputerze, tablecie czy telefonie będziemy mogli łączyć się z siecią omijając blokady. Ogromną zaletą VPN jest również to, że możemy nim objąć całe nasze połączenie sieciowe, konfigurując go na routerze.

Przy pomocy VPN można łączyć się z siecią za pośrednictwem innego kraju. Wystarczy, że wybierzemy serwer zlokalizowany w innym państwie niż obecnie przebywamy, a ominiemy nie tylko cenzurę, ale również blokady regionalne. Zawartość stron które będziemy odwiedzać i przeglądać oraz treść przesyłanych wiadomości będzie szyfrowana, tym samym niepostronnych, hakerów i cyberprzestępców.

VPN możemy skonfigurować samodzielnie na własnym serwerze dedykowanym lub VPS, co wymaga jednak wiedzy technicznej z zakresu informatyki. Drugą możliwością, o wiele bardziej popularną wśród większości użytkowników Internetu, jest kupno gotowej usługi od dostawcy usług VPN. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest szybki czas uruchomienia usługi od momentu kupna (kilka minut na instalację i konfigurację) oraz szeroki wybór serwerów i ich lokalizacji (najlepsi dostawcy VPN mają serwery w ponad 50 różnych krajów).

Jak to wygląda w praktyce?

 1. Wykupujemy usługę u wybranego dostawcy VPN.
 2. Instaluje aplikację na naszym komputerze, telefonie lub tablecie
 3. Logujemy się i aktywujemy aplikację
 4. Wybieramy lokalizację, przez którą chcemy się łączyć. Jeżeli blokada obowiązuje na terenie całego kraju to wybieramy lokalizację serwera w innym kraju – najlepiej możliwie bliskim geograficznie (będą mniejsze straty na szybkości połączenia). Jeśli strony zablokowane są tylko przez konkretnego dostawcę (np. w hotelu), to wybieramy serwer w kraju w którym przebywamy.
 5. Łączymy się z serwerem. Od tej pory możemy swobodnie przeglądać sieć nie martwiąc się cenzurą, jednocześnie chroniąc swoją prywatność.

Najlepsze w naszej ocenie usługi VPN znajdziesz poniżej.

Możesz skorzystać z naszego porównania VPN, w którym łatwo znajdziesz VPN spełniający określone kryteria.

Proxy

Proxy jest jednym z najprostszych sposobów na obejście blokady stron internetowych. Jest to serwer pośredniczący, który znajduje się pomiędzy nami, a interesującą nas stroną. Łączymy się za jego pośrednictwem z interesującym nas zasobem sieciowym. Dzięki temu możemy ominąć wszystkie blokady nakładane na drodze naszego połączenia. Jest wiele rodzajów proxy – otwarte, szyfrujące połączenie i zapewniające różny stopień prywatności. Proxy można prosto skonfigurować w przeglądarce, podając adres serwera i port, a jeśli nie jest to proxy publiczne – dodatkowo użytkownika i hasło. VPN jest specyficznym, bezpiecznym rodzajem proxy.

W sieci znajdziemy wiele darmowych proxy szukając w Google fraz takich jak „bramka proxy”, „darmowe proxy”, „free proxy”, „serwer proxy”. Należy mieć jednak na uwadze, że utrzymanie proxy kosztuje. Niektórzy dostawcy bezpłatnych proxy będą wyświetlać reklamy, a połączenie może być bardzo wolne, utrudniając swobodne przeglądanie sieci. Darmowe proxy są często również udostępniane przez hakerów i oszustów, aby przechwycić Twoje osobiste informacje i dane, które przesyłasz przez Internet. Numery kart kredytowych, hasła czy poufne dane osobiste są cenne dla przestępców. Bardzo często darmowe proxy są aktywne bardzo przez bardzo krótki czas – serwery na których działają zostają wykupione przy pomocy skradzionych kart kredytowych i po wykryciu tego faktu są szybko zamykane.

Tor

Kolejną z metod na obchodzenie cenzury Internetu jest Tor. Aby z niego korzystać należy pobrać przeglądarkę Tor. Tor pozwala na obchodzenie najbardziej restrykcyjnych metod cenzury, łącznie z tymi stosowanymi przez najbardziej opresyjne w tym względzie kraje jak Korea Północna czy Chiny. Tor działa w oparciu trasowanie cebulowe.

Niestety, Tor ma jedną bardzo poważna wadę – jest bardzo wolny. Korzystając z niego musimy być świadomi, że odczujemy dużą utratę prędkości połączenia sieciowego.

Podsumowanie

Zablokowane strony można odblokować na kilka sposobów. Jeden z najlepszych sposobów to skorzystanie z VPN, gdyż jest to usługa która kompleksowo pomaga w omijaniu wszelkich form cenzury, a przy tym nie tracimy prędkości połączenia i możemy nią objąć całe nasze urządzenie. Kolejna możliwość to proxy, przy pomocy którego również odblokujemy zablokowane strony, jednak jest to rozwiązanie, które możemy użyć tylko w przeglądarce oraz aplikacjach pozwalających na łączenie się przy pomocy proxy. Nie zastosujemy jego w obrębie całego nasze połączenia sieciowego jak ma to miejsce w przypadku VPN. Tor, czyli ostatni ze sposobów na ominięcie cenzury strony zapewnia znaczną anonimowość i pozwala na omijanie blokad stron jednak kosztem bardzo dużej utraty szybkości – czasami przeglądanie stron może stać się praktycznie niemożliwe.