Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?

Strona internetowa z której regularnie korzystasz nagle przestała działać? A może nagle zaczął wyświetlać się komunikat, że została zablokowana lub dostęp do niej jest ograniczony z twojego państwa? Z blokadą stron internetowych można spotkać się w różnych sytuacjach podczas korzystania z Internetu. Strony mogą być blokowane przez dostawcę Internetu lub władze państwa. Czasami to właściciel serwisu internetowego ogranicza do niego dostęp. Na szczęście bardzo łatwo można odblokować strony internetowe. W tym poradniku opiszemy najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody.

Szukasz sposobu na szybki dostęp do strony internetowej, która z jakiegoś powodu została zablokowana? Sprawdź VPN odNordVPN przy pomocy którego z łatwością odblokujesz niedostępne serwisy internetowe. Ponad 5000 serwerów w ponad 60 różnych krajach pozwoli ominąć wszystkie blokady stron internetowych.

Strony internetowe mogą być blokowane na różne sposoby, w zależności od tego kto wprowadza cenzurę i na jakim etapie połączenia z Internetem się ona odbywa. Blokady stron możemy podzielić na dwie kategorie – te, które wprowadzamy samodzielnie i mamy nad nimi kontrolę – najczęściej aby ograniczyć dostęp naszym dzieciom do niektórych treści – są to blokady rodzicielskie i nie będziemy się nimi zajmować w tym artykule. Drugą grupą są blokady i cenzura narzucane z góry, na które nie mamy najmniejszego wpływu. Bez zastosowania odpowiednich narzędzi nie ominiemy ograniczeń, które nakładają. I to na nich się skupimy w tym poradniku.

Po czym poznać, że strona została zablokowana?

Jeżeli strona internetowa się nie wczytuje, to nie od razu oznacza to że została zablokowana. Mogło się zdarzyć, że serwis internetowy ma chwilową awarię. Takie sytuacje występują i trzeba być tego świadomym. Jeżeli strona nie działa, a masz podejrzenia że to może być tylko awaria, to możesz skorzystać z narzędzia takiego jak downforeveryoneorjustme.com. Jest to serwis, który pozwala sprawdzić czy interesująca nas strona działa. Jeżeli dla badanej strony pokazuje, że jest ona „up” to znaczy że ze stroną jest wszystko w porządku. I problem leży po stronie Twojego dostawcy Internetu.

Co jest sygnałem, ze strona została zablokowana przez dostawcę internetu lub rząd? Pierwszy sygnał, to oczywiście problemy z wczytywaniem jej przez przeglądarkę internetową. Może się to objawiać pokazywaniem przez przeglądarkę komunikatu takiego jak „Ta witryna jest nieosiągalna” i błąd connection timeout. Zablokowana strona internetowa nie otworzy się poprawnie w żadnej przeglądarce, w której będziemy próbowali uzyskać do niej dostęp (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge). Wyświetlane komunikaty mogą się nieznacznie różnić między nimi, jednak efekt będzie ten sam.

Po wejściu na zablokowaną stronę, możesz równie dobrze zobaczyć komunikat informujący o cenzurze i blokadzie nałożonej przez władze państwa, w którym przebywasz i łączysz się z siecią. Najlepszym przykładem tego jest działająca w Polsce blokada stron hazardowych. Przy próbie wejścia na zakazaną stronę, użytkownik zobaczy komunikat przygotowany przez Ministerstwo Finansów z wyjaśnieniem dlaczego strona hazardowa została zablokowana.

Kto odpowiada za blokowanie stron internetowych?

Blokady stron internetowych mogą obowiązywać zarówno na poziomie całego państwa jak i w ramach sieci lokalnej. W przypadku blokad na poziomie krajowym, za ich wprowadzenie odpowiadają różne grupy wpływów. Są to politycy (ograniczanie wolności słowa), aktywiści (np. walczący z pornografią czy hazardem), wszelkiej maści lobbyści lub służby.

Również w różnych miejscach publicznych administrator sieci może ograniczyć dostęp do pewnych treści. Z wielu różnych powodów. Na brak dostępu do niektórych treści możesz trafić w takich miejscach jak:

 • w pracy
 • w urzędach i instytucjach państwowych
 • w szkole
 • w kawiarni, restauracji
 • w hotelu, pensjonacie
 • na uczelniach
 • w akademiku
 • podczas korzystania z publicznych WiFi

Tematyka, jaka najcześciej jest blokowana to w szczególności:

 • polityka i opozycja względem władzy
 • religia
 • erotyka i seksualność człowieka
 • hazard
 • rozrywka
 • p2p i torrenty
 • treści wulgarne i kontrowersyjne
 • treści naruszające prawo
 • serwisy społecznościowe oraz streamingowe (np. Facebook, YouTube, Instagram)
 • Gmail oraz pozostałe usługi Google

Wszystko zależy od tego kto odpowiada za nałożenie blokad. Pracodawcy lub uczelnie mogą chcieć ograniczyć dostęp do serwisów społecznościowych i rozrywkowych – może się okazać, że został zablokowany Facebook czy YouTube. Liczne analizy i badania wskazują, że Facebook jest najczęściej blokowaną stroną internetową – zarówno przez władze państw z restrykcyjną cenzurą Internetu jak i pojedyncze podmioty, które chcą mieć kontrolę nad tym, co można robić przy pomocy ich sieci lokalnej. Równie często możemy się spotkać z blokadą stron erotycznych – szkoła, akademik, hotel, kawiarnia – dostęp do stron związanych z seksualnością jest bardzo bywa ograniczany lub całkowicie blokowany.

W jaki sposób blokowane są strony internetowe?

Istnieje kilka podstawowych metod, które stosowane do cenzury Internetu. Poniżej wymienimy i krótko omówimy każdą z nich.

 • blokowanie na poziomie DNS
 • blokowanie na poziomie IP
 • blokowanie na poziomie adresów URL
 • blokowanie na poziomie słów kluczowych

Blokowanie na poziomie DNS

Jest to blokowanie nazwy konkretnej domeny na serwerze DNS dostawcy internetu. W efekcie strona nie jest wyświetlana przez przeglądarkę użytkownika. Blokada jest całkowita (blokowana jest domena) i uniemożliwia dostęp do zawartości wybranej witryny. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda cenzury stron internetowym, ale przy tym banalnie prosta do obejścia. Wystarczy zmienić adres serwera DNS w komputerze, telefonie lub na routerze.

Dostawcy internetu zwykle prowadzą własne serwery DNS, z których ich klienci domyślnie korzystają. Blokowanie strony odbywa się poprzez usunięcie konkretnej domeny z serwera DNS – przez to nie można połączyć się z powiązanym z nią adresem IP serwera, na którym znajduje się strona. Lub przekierowania ruchu w inne miejsce sieci, np. do komunikatu wyjaśniającego, dlaczego strona jest niedostępna. Jest to m.in. wykorzystywane w różnych państwach przy blokowaniu stron o torrentach czy hazardzie.

Blokowanie na poziomie adresu IP

Kolejna metoda cenzury opiera się o blokowanie adresu IP, z którym powiązana jest konkretna strona. Podobnie jak wcześniejsza metoda, jest to tani i prosty sposób uniemożliwienia dostępu do konkretnych zasobów sieciowych. Ma on jednak poważną wadę – stosując blokowanie po IP blokuje się wszystkie zasoby, które przypisane są do danego adresu IP. Przykładowo – jeżeli na danym serwerze znajduje się 20 różnych stron internetowych i jedna strona zostanie wytypowana do blokady, a adres IP zostanie zablokowany, to dostęp do pozostałych stron również będzie niemożliwy.

Blokowanie po IP może być dokonywane bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych lub przez instytucję cenzorską, do której operator musi przekierować swój cały ruch. Obejście tego typu blokady jest nieco trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku blokowania po DNS, ale wciąż nie nastręczy większych problemów użytkownikom.

Blokowanie na poziomie adresów URL

Blokowanie konkretnych adresów jest o wiele dokładniejszą metodą niż dwie poprzednie. Pozwala na precyzyjną blokadę dostępu do konkretnych zasobów sieciowych, bez ryzyka że przy okazji zostanie utrudniony dostęp do pozostałych treści. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i bardziej skomplikowane niż poprzednie. Opiera się o głęboką penetrację pakietów (Deep Packet Inspection), przy pomocy której analizowane są treści przeglądane przez użytkowników. Jego obejście jest nieco trudniejsze niż w przypadku wcześniejszych metod, jednak wciąż nie sprawi problemów przeciętnemu użytkownikowi sieci.

Blokowanie na poziomie słów kluczowych

Jest to rodzaj cenzury, która uniemożliwia dostęp do stron internetowych jeżeli wystąpią na nich specyficzne słowa kluczowe, zdefiniowane wcześniej na czarnej liście. Pojawienie się na stronie określonego słowa lub frazy spowoduje wyłapanie jej przez odpowiednie filtry i blokadę dostępu. Opiera się, podobnie jak wcześniejsza metoda, o głęboką penetrację pakietów.

O ile jest to metoda pozwalająca na cenzurę konkretnie określonych treści, to ma wiele wad – wiąże się z nią duże nadblokowanie treści. Wystarczy, że zakazane słowo słowo kluczowe jak np. „poker”, „opozycja” czy „sex” znajdzie się na zupełnie niewinnej stronie, będzie częścią innego wyrazu lub pojawi się w komentarzu dodanym przez użytkownika to strona zostanie zablokowana. W efekcie tego może zostać ograniczony dostęp do przypadkowych strony. Koszt utrzymania i wprowadzenia tego rodzaju blokady jest wysoki w stosunku do skuteczności cenzury jaką zapewnia i wymaga przy tym dużych zasobów sprzętowych. No i nie jest przy tym trudny do obejścia.

Jak odblokować stronę internetową i ominąć cenzurę?

Co w takim razie robić, gdy strona którą chcesz odwiedzić jest zablokowana? Jak skutecznie usunąć blokadę stron internetowych? Omówimy tutaj cztery popularne sposoby, przy pomocy których można to zrobić. To, który w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej w dużej mierze zależy od zastosowanej metody cenzury, tego kto blokuje witrynę i na jakim etapie połączenia z siecią. Ale na pewno któraś z opisanych metod umożliwi przeglądanie zablokowanych stron.

Zmiana DNS

Cenzura oparta o blokadę domen na serwerach DNS jest najprostsza do ominięcia. Najczęściej w systemie operacyjnym komputera lub telefonu są ustawione adresy serwerów DNS domyślnie przyznawanych przez dostawcę usług internetowych. Orange, Netia, UPC oraz inni dostawcy internetu prowadzą i utrzymują swoje własne serwery DNS, na których nazwy domen są tłumaczone na adresy IP serwerów (a na nich znajdują się konkretne strony). Jeżeli jakaś strona ma zostać zablokowana, to jest po prostu usuwana z listy domen lub tak konfigurowana, że przy próbie dostępu jest wyświetlany komunikat o blokadzie.

Najprostszym sposobem na ominięcie blokady i cenzury stron internetowych nakładanych na poziomie DNS jest po prostu ręczna zmiana adresów serwerów DNS. Zamiast używać tych od dostawcy sieci, wystarczy użyć zagranicznych serwerów DNS, na których interesujące nas treści nie są niczym ograniczane. Serwery DNS można skonfigurować w ustawieniach połączenia sieciowego na komputerze, w urządzeniach mobilnych czy na routerze. Poniżej przedstawiamy najszybsze i najpopularniejsze serwery DNS.

Dostawca usługiAdresy DNS
CloudFlare1.1.1.1
1.0.0.1
Quad99.9.9.9
149.112.112.112
Google8.8.8.8
8.8.4.4
OpenDNS208.67.222.222
208.67.220.220
Zestawienie najpopularniejszych darmowych serwerów DNS

Jeżeli łączysz się z siecią przy pomocy Wi-Fi lub przewodowo, to adresy serwera DNS zmienisz wchodząc w ustawienia połączenia sieciowego. Należy odszukać tam opcję konfiguracji adresów DNS, usunąć aktualne i wprowadzić nowe. Można to zrobić na Macu, Windowsie, Androidzie i iPhonie i jest to bardzo proste. Tutaj przykład jak to zrobić na Macu.

Sprawa się nieco komplikuje w przypadku urządzeń mobilnych i korzystania z Internetu za pomocą sieci komórkowej. Na Androidzie dopiero od wersji 9 można ręcznie skonfigurować adresy DNS w sieci komórkowej, tutaj instrukcja jak to zrobić. Na iOS czyli iPhonie i iPadzie aktualnie nie ma takiej możliwości i żeby korzystać z innych DNSów, niż te przyznawane przez dostawcę internetu mobilnego, trzeba skorzystać z dodatkowej aplikacji. Każdy liczący się dostawca VPN oferuje taką możliwość w swojej aplikacji mobilnej. Możesz też skorzystać z przygotowanej do tego aplikacji od CloudFlare na iPhona.

Odblokowanie stron przy pomocy VPN

VPN to usługa, która tworzy szyfrowany tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie sieci przy pomocy bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule, w którym dokładnie wyjaśniamy co to jest VPN. Przy pomocy VPN można skutecznie omijać cenzurę Internetu oraz wszelkie blokady i ograniczenia nakładane na połączenie z siecią. Bez względu na to, czy stoi za nimi rząd czy aktualny dostawca sieci.

VPN jest prosty w obsłudze i wyjątkowo skuteczny. Pozwala na ominięcie praktycznie wszystkich sposobów na blokady sieci i prób jej cenzury. Jest to narzędzie, które jest powszechnie stosowane do obchodzenia chińskiej cenzury Internetu. Sam fakt, że przy pomocy VPN internauci są w stanie poradzić sobie z chińskim firewallem, czyli najskuteczniejszym mechanizmem ograniczającymi dostęp do sieci, powinien być dla każdego argumentem za użyciem tej usługi. Można go użyć na komputerze, telefonie i tablecie oraz skonfigurować na routerze.

W omawianym przypadku, czyli omijaniu blokad stron, VPN ma dwie niewątpliwe zalety. Po pierwsze połączenie z serwerem VPN ukrywa Twoją aktywność w sieci dzięki szyfrowaniu połączenia. Nikt nie będzie wiedział na jakie strony wchodzisz, ani rząd ani dostawca internetu. Po drugie VPN umożliwia połączenie się z siecią za pomocą serwera, który może być zlokalizowany w dowolnym kraju. Jeśli to tylko aktualny dostawca sieci blokuje pewne materiały, np. w hotelu lub akademiku to wystarczy połączyć się serwerem VPN w tym samym kraju żeby to ominąć. Ale jeżeli cenzura jest na poziomie całego kraju, to wystarczy wybrać inne państwo i przenieść się do niego wirtualnie. I to właśnie z jego terytorium przeglądać sieć i strony internetowe, do których władza chce utrudnić dostęp. Sprawdza się to również świetnie przy omijaniu blokad regionalnych.

Warte polecenia usługi znajdziesz poniżej, ale w sieci można ich znaleźć całą masę. Radzimy tylko wystrzegać się darmowych VPN, bo z bezpieczeństwem nie mają za wiele wspólnego.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%
4
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Korzystanie na 7 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2€
miesięcznie Odwiedź CyberGhost ❯❯ Promocja -83%
5
 • 1500+ serwerów w 61 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Brak całodobowego wsparcia
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
4,99$
miesięcznie Odwiedź ProtonVPN ❯❯ Promocja -20%

Aby ominąć blokadę strony internetowej przy pomocy VPN trzeba:

 1. Wykupić usługę u dostawcy VPN.
 2. Zainstalować aplikację VPN na komputerze, telefonie lub tablecie.
 3. Zalogować się i aktywować aplikację.
 4. Wybrać lokalizację, przez którą chcesz się łączyć. Jeżeli blokada obowiązuje na terenie całego kraju to wybierz lokalizację serwera w innym państwie, najlepiej możliwie bliskim geograficznie (będą mniejsze straty na szybkości połączenia). Jeśli strony zablokowane są tylko przez konkretnego dostawcę (np. w hotelu), to wybierz serwer z kraju w którym przebywasz.
 5. Połącz się z serwerem. Od tej pory możesz swobodnie przeglądać sieć nie martwiąc się cenzurą i jednocześnie chroniąc prywatność.

Wykorzystanie proxy

Proxy jest jednym z najprostszych sposobów na obejście blokady stron internetowych. Proxy to nic innego jak serwer pośredniczący, który znajduje się pomiędzy użytkownikiem, a interesującą go stroną. Przy pomocy proxy można łączyć się z wybranym zasobem sieciowym. Dzięki temu możemy ominąć wszystkie proste blokady występujące w sieci. Jest wiele rodzajów proxy – otwarte, szyfrujące połączenie i zapewniające różny stopień prywatności. Proxy można prosto skonfigurować w przeglądarce, podając adres serwera i port, a jeśli nie jest to proxy publiczne – dodatkowo użytkownika i hasło. Również VPN działa na zasadzie proxy, jednak w bardziej zaawansowanej formie. VPN jest specyficznym, bezpiecznym rodzajem proxy.

W sieci znajdziemy wiele darmowych proxy szukając w Google fraz takich jak „bramka proxy”, „darmowe proxy”, „free proxy”, „serwer proxy”. Należy mieć jednak na uwadze, że utrzymanie proxy kosztuje. Niektórzy dostawcy bezpłatnych proxy będą wyświetlać reklamy, a połączenie może być bardzo wolne, utrudniając swobodne przeglądanie sieci. Darmowe proxy są często również udostępniane przez hakerów i oszustów, aby przechwycić Twoje informacje osobiste i dane, które przesyłasz przez Internet. Numery kart kredytowych, hasła czy poufne dane są cenne dla przestępców. Bardzo często darmowe proxy są aktywne bardzo przez bardzo krótki czas – serwery na których działają zostają wykupione przy pomocy skradzionych kart kredytowych i po wykryciu tego faktu są szybko zamykane.

Tor

Kolejną z metod na obchodzenie cenzury Internetu jest Tor. Aby z niego korzystać należy pobrać przeglądarkę Tor. Tor pozwala na obchodzenie najbardziej restrykcyjnych metod cenzury, łącznie z tymi stosowanymi przez najbardziej opresyjne w tym względzie kraje jak Korea Północna czy Chiny. Tor działa w oparciu trasowanie cebulowe. Idea jest nieco zbliżona do tego jak działa proxy i VPN, z tym że zamiast jednego serwera pośredniczącego, w przypadku Tora pojawia się ich kilka.

Niestety, Tor ma jedną bardzo poważna wadę – jest bardzo wolny. Korzystając z niego musimy być świadomi, że odczujemy dużą utratę prędkości połączenia sieciowego. Nie nadaje się również do odtwarzania wideo czyli obchodzenia blokad regionalnych w celu rozrywkowym. Z Tora polecamy korzystać bardziej zaawansowanym użytkownikom sieci, którzy wiedzą jak użyć tego narzędzia. Odsyłamy też do naszego poradnika gdzie opisaliśmy jak działa Tor i jak z niego korzystać.

Porównanie narzędzi do omijanie cenzury sieci

Na koniec krótkie zestawienie i porównanie narzędzi do odblokowania stron internetowych z uwzględnieniem ich skuteczności, bezpieczeństwa i łatwości w użyciu przez zwykłego użytkownika sieci.

NarzędzieSkutecznośćBezpieczeństwoŁatwość użycia
Serwery DNS+++++
VPN+++++++++
Proxy++++
Tor+++++++

Podsumowanie

Zablokowane strony można odblokować na kilka sposobów. Można w tym celu zmienić serwery DNS na niezależne, skorzystać z VPN, proxy lub Tora. Dla zwykłego Kowalskiego skorzystanie z VPN, to najlepszy wybór. Jest to usługa która pozwala na kompleksowane omijanie wszelkich form cenzury i usuwanie różnych blokad internetowych. A przy tym nie wpływa negatywnie na prędkość połączenia i działa niemal na każdym urządzeniu. Odblokować stronę internetową jest bardzo łatwo, wystarczy użyć odpowiedniego narzędzia.