Coraz częściej możesz trafić w internecie na zablokowane strony internetowe. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że strona po prostu nie działa. Ale w rzeczywistości może być tak, że strona internetowa została zablokowana przez służby państwowe lub dostawcę internetu. Również jej właściciel mógł zablokować dostęp z wybranych państw lub rejonów świata. Jest na szczęście kilka bardzo łatwych sposobów żeby odblokować stronę internetową i ominąć cenzurę internetu. W tym poradniku pokażemy jak usunąć blokady stron internetowych za pomocą prostych i skutecznych narzędzi.
Szukasz szybkiego sposobu na odblokowanie strony internetowej do której nie masz dostępu? Zrobisz to w 3 prostych krokach:
- Pobierz i zainstaluj VPN na swoim komputerze lub telefonie. Z odblokowaniem stron internetowych świetnie radzi sobie polecany przez nasNordVPN.
- Uruchom aplikację VPN i połącz się z serwerem VPN w Polsce (jeśli chcesz odblokować strony niedostępne za granicą) lub innym kraju (jeśli chcesz odblokować strony zablokowane w Polsce).
- Wejdź na wcześniej zablokowaną stronę, w tym momencie powinna działać bez problemu nawet wtedy gdy jest zablokowana przez dostawcę internetu lub rząd.
Strony internetowe mogą być blokowane na różne sposoby, w zależności od tego kto wprowadza cenzurę i na jakim etapie Twojego połączenia z internetem jest ona realizowana. Blokady stron możemy podzielić na dwie kategorie:
- Blokady rodzicielskie – uruchamiane samodzielnie przez użytkownika, który ma nad nimi pełną kontrolę. Są stosowane aby ograniczyć dostęp dzieciom do nieodpowiednich dla nich treści. Nie będziemy się nimi zajmować w tym poradniku.
- Blokady nakładane przez władze i dostawców internetu – na które użytkownik nie ma wpływu. Taka forma cenzury internetu robi się coraz powszechniejsza i może dotykać serwisów informacyjnych, rozrywkowych, stron dla dorosłych lub różnych aplikacji. Aby ominąć takie blokady trzeba skorzystać ze specjalnych narzędzi na komputerze i telefonie. I na usunięciu tych blokad skupimy się w tym poradniku.
Jak sprawdzić czy strona została zablokowana?
Nie zawsze brak dostępu do strony internetowej oznacza, że jest ona zablokowana. Czasami, nawet najlepsze serwisy internetowe doświadczają chwilowych awarii. Warto pamiętać, że takie sytuacje są częścią życia w cyfrowym świecie. Aby sprawdzić, czy problem z dostępem do strony wynika z awarii, możemy skorzystać ze sprawdzonego narzędzia – strony downforeveryoneorjustme.com. Wystarczy wprowadzić adres problematycznej strony i zobaczyć, czy strona działa. Jeżeli nasza strona nie ładuje się u nas, ale w wymienionym serwisie jest widoczna jako „up„, to oznacza, że strona działa prawidłowo. A problem leży po naszej stronie – możliwe, że jest blokowana.
Jak poznać czy strona została zablokowana przez dostawcę internetu lub rząd? Pierwszy sygnał, to oczywiście problemy z wczytywaniem jej przez przeglądarkę internetową. Może się to objawiać pokazywaniem przez przeglądarkę komunikatu takiego jak „Ta witryna jest nieosiągalna” i błąd connection timeout (przekroczono czas połączenia). Zablokowana strona internetowa nie otworzy się poprawnie w żadnej przeglądarce, w której będziemy próbowali uzyskać do niej dostęp (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge). Wyświetlane komunikaty mogą się nieznacznie różnić między nimi, jednak efekt będzie ten sam.
Po wejściu na zablokowaną stronę możesz również zobaczyć komunikat informujący o cenzurze i blokadzie nałożonej przez władze państwa, w którym aktualnie przebywasz i łączysz się z siecią. Najlepszym przykładem tego jest działająca w Polsce blokada stron hazardowych. Przy próbie wejścia na stronę z pokerem lub zakładami sportowymi, użytkownik zobaczy komunikat przygotowany przez Ministerstwo Finansów z wyjaśnieniem dlaczego strona hazardowa została zablokowana.
Jak odblokować stronę internetową i ominąć cenzurę?
Co w takim razie zrobić, gdy strona na którą chcesz wejść została zablokowana? Jak skutecznie usunąć blokadę stron internetowych? Pokażemy cztery sposoby przy pomocy których możesz ominąć cenzurę internetu. To, który sposób najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku zależy w dużej mierze od zastosowanej metody cenzury, tego kto blokuje witrynę i na jakim etapie połączenia z siecią to się odbywa. Ale na pewno któraś z opisanych metod umożliwi przeglądanie zablokowanych stron.
Sposoby na odblokowanie stron internetowych to:
- Użycie sieci VPN
- Zmiana DNS otrzymanych od dostawcy internetu
- Wykorzystanie serwera proxy
- Połączenie się z siecią Tor
Tabela poniżej pokazuje uproszczone porównanie sposobów na odblokowanie stron internetowych:
Narzędzie | Skuteczność | Bezpieczeństwo | Łatwość użycia |
---|---|---|---|
VPN | +++ | +++ | +++ |
Zmiana DNS | + | + | +++ |
Proxy | + | + | ++ |
Tor | +++ | +++ | + |
Odblokowanie stron internetowych przy pomocy VPN
VPN to usługa, która tworzy szyfrowany tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie sieci przy pomocy bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Przy pomocy sieci VPN można skutecznie ominąć cenzurę internetu oraz wszelkie blokady i ograniczenia. Bez względu na to, czy stoi za nimi rząd, dostawca usług internetowych czy właściciel strony.
VPN jest prosty w obsłudze i wyjątkowo skuteczny w usuwaniu blokad stron internetowych. Radzi sobie ze wszystkimi metodami blokowania stron internetowych i cenzury sieci. To właśnie VPN jest powszechnie używany do omijania cenzury sieci w Chinach. Z sieci VPN można korzystać na komputerze, telefonie i tablecie oraz skonfigurować na routerze. Działa niezależnie od przeglądarki, ale można też zainstalować specjalną wtyczkę VPN np. do Chrome.
VPN oferuje wiele więcej niż tylko dostęp do zablokowanych stron internetowych. Jego główną zaletą jest zapewnienie prywatności podczas surfowania w sieci, dzięki szyfrowaniu połączenia. To oznacza, że wszystkie nasze działania online są ukrywane – ani rząd, ani dostawca internetu nie będą wiedzieli, które strony odwiedzamy.
VPN nie tylko zabezpiecza naszą prywatność, ale także umożliwia wirtualne przeniesienie się do dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu, jeśli obecny dostawca sieci ogranicza dostęp do pewnych treści – na przykład w hotelu czy akademiku – wystarczy połączyć się z serwerem VPN zlokalizowanym w tym samym kraju, aby obejść te ograniczenia. Jeśli natomiast doświadczamy cenzury na szczeblu krajowym, możemy po prostu wybrać serwer VPN w innym państwie i wirtualnie tam się przenieść. Pozwoli to przeglądać strony internetowe i korzystać z treści, do których dostęp jest utrudniony. Ta funkcjonalność jest również niewiarygodnie przydatna do omijania blokad regionalnych.
Poniżej przedstawiamy sprawdzone usługi VPN, które świetnie radzą sobie z omijaniem blokad stron internetowych i cenzurą internetu.
- 6000+ serwerów w 111 krajach
- Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 84% zniżki
- 3000+ serwerów w 95 krajach
- Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
- 7400+ serwerów w 91 krajach
- Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 83% zniżki
- 4650+ serwerów w 95 krajach
- Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
- Brak całodobowego wsparcia
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 20% zniżki
Jak usunąć blokadę na strony internetowe za pomocą VPN – krok po kroku
Aby ominąć blokadę strony internetowej przy pomocy VPN należy:
- Wykupić dostęp do usługi VPN.
- Zainstalować aplikację VPN na komputerze, telefonie lub tablecie.
- Zalogować się i aktywować aplikację na swoim urządzeniu.
- Wybrać lokalizację przez którą będziesz łączyć się z siecią. Jeżeli blokada obowiązuje na terenie całego kraju – wybierz lokalizację serwera w innym państwie, najlepiej możliwie bliskim geograficznie (będą mniejsze straty na szybkości połączenia). Jeśli strony zablokowane są tylko przez konkretnego dostawcę sieci (np. w szkole lub hotelu) wybierz serwer w kraju, w którym się znajdujesz (np. w Polsce).
- Połączyć się z serwerem VPN. W aplikacji kliknij połącz przy wybranym serwerze. Po kilku sekundach połączenie z siecią VPN stanie się aktywne. Od tej chwili możesz prywatnie i bez ograniczeń przeglądać internet nie martwiąc się blokadami.
Uwaga! Radzimy wystrzegać się większości darmowych VPN, bo z bezpieczeństwem i prywatnością nie mają za wiele wspólnego.
Odblokowanie stron dzięki zmianie DNS
Cenzura oparta o blokadę domen na serwerach DNS jest najprostsza do ominięcia. I jednocześnie bardzo powszechna, bo prosta w implementacji. Jak sobie z nią poradzić?
Najczęściej w systemie operacyjnym komputera lub telefonu są ustawione adresy serwerów DNS domyślnie przyznanych przez dostawcę usług internetowych. Orange, Netia, UPC oraz inni dostawcy internetu prowadzą i utrzymują swoje własne serwery DNS, na których nazwy domen są tłumaczone na adresy IP serwerów (a na nich znajdują się konkretne strony). Jeżeli jakaś strona ma zostać zablokowana, to jest po prostu usuwana z listy domen lub tak konfigurowana, że przy próbie dostępu jest wyświetlany komunikat o blokadzie.
Najprostszym sposobem na ominięcie blokady i cenzury stron internetowych nakładanych na poziomie DNS jest po prostu ręczna zmiana i ustawienie nowych adresów serwerów DNS. Zamiast używać tych od dostawcy sieci, wystarczy użyć zagranicznych serwerów DNS, na których żadne strony internetowe nie są blokowane. Serwery DNS można skonfigurować w ustawieniach połączenia sieciowego na komputerze, telefonie lub routerze. Poniżej przedstawiamy najszybsze i najpopularniejsze serwery DNS.
Dostawca usługi | Adresy DNS |
---|---|
CloudFlare | 1.1.1.1 1.0.0.1 |
Quad9 | 9.9.9.9 149.112.112.112 |
8.8.8.8 8.8.4.4 | |
OpenDNS | 208.67.222.222 208.67.220.220 |
Podczas łączenia się z internetem przez Wi-Fi lub przewodowo adresy serwerów DNS można zmienić wchodząc w ustawienia połączenia sieciowego. Należy odszukać tam opcję konfiguracji adresów DNS, usunąć aktualne i wprowadzić nowe. Można to zrobić na Macu, Windowsie, Androidzie i iPhonie i jest to bardzo proste. Tutaj przykład jak zmienić DNS na Macu.
Żeby zmienić adresy DNS na telefonie z Androidem należy:
- Wejść w Ustawienia.
- Wejść w Sieć i Internet, a następnie Prywatny DNS.
- Wybrać Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS.
- Podać adresy DNS wybranego dostawcy usługi.
Żeby zmienić adres DNS na iPhonie trzeba:
- Wejść w Ustawienia.
- Wejść w ustawienia Wi-Fi.
- Kliknąć ikonę „i” przy połączeniu sieciowym, które chcemy skonfigurować.
- Zjechać na sam dół i kliknąć Konfiguruj DNS.
- Kliknąć Ręcznie.
- Wprowadzić adresy DNS wybranego dostawcy.
Zmiana adresu DNS na iPhonie (iOS) jest możliwa tylko dla połączenia przez Wi-Fi. Dla połączeń przez sieć komórkową trzeba użyć albo aplikacji zmieniającej DNS albo sieci VPN.
Wykorzystanie serwera proxy do odblokowania strony internetowej
Proxy to kolejna z metod na uniknięcie blokad stron internetowych. To serwer pośredniczący, który działa jako łącznik między użytkownikiem a docelową stroną internetową. Korzystanie z proxy umożliwia połączenie z wybranym zasobem sieciowym, co pozwala na obejście podstawowych ograniczeń w dostępie do sieci.
Różne typy serwerów proxy oferują różne stopnie prywatności i szyfrowania połączeń. Konfiguracja proxy jest dość prosta – wymaga jedynie wprowadzenia adresu serwera i portu w przeglądarce, a w przypadku proxy prywatnego także nazwy użytkownika i hasła. Niemniej jednak, VPN to zdecydowanie lepsza alternatywa. Działa on na podobnej zasadzie jak proxy, ale w bardziej zaawansowany sposób, zapewniając wyższy stopień bezpieczeństwa i prywatności – stąd też często określa się go jako specjalny, bezpieczny typ serwera proxy.
W sieci można znaleźć wiele darmowych proxy szukając w Google fraz takich jak „bramka proxy”, „darmowe proxy”, „free proxy”, „serwer proxy”. Należy mieć jednak na uwadze, że utrzymanie proxy kosztuje. Niektórzy dostawcy bezpłatnych proxy będą wyświetlać reklamy, a połączenie może być bardzo wolne, utrudniając swobodne przeglądanie sieci.
Darmowe proxy są często również udostępniane przez hakerów i oszustów, aby przechwycić Twoje dane, które przesyłasz przez Internet. Numery kart kredytowych, hasła czy poufne dane są cenne dla przestępców. Bardzo często darmowe proxy są aktywne bardzo przez bardzo krótki czas – serwery na których działają zostają wykupione przy pomocy skradzionych kart kredytowych i po wykryciu tego faktu są szybko zamykane.
Usunięcie blokady stron internetowych za pomocą sieci Tor
Kolejną z metod na obchodzenie cenzury Internetu jest Tor. Aby z niego korzystać należy pobrać przeglądarkę Tor. Tor pozwala na obchodzenie najbardziej restrykcyjnych metod cenzury, łącznie z tymi stosowanymi przez najbardziej opresyjne w tym względzie kraje jak Korea Północna, Chiny czy Rosja. Tor działa w oparciu trasowanie cebulowe. Idea jest nieco zbliżona do tego jak działa proxy i VPN, z tym że zamiast jednego serwera pośredniczącego, w przypadku Tora pojawia się ich kilka.
Niestety, Tor ma jedną bardzo poważna wadę – jest bardzo wolny. Korzystając z niego musisz mieć świadomość, że odczujesz dużą utratę prędkości połączenia sieciowego, a średni ping wzrośnie. Tor nie nadaje się również do odtwarzania wideo czyli obchodzenia blokad regionalnych w celach czysto rozrywkowych. Z Tora polecamy korzystać bardziej zaawansowanym użytkownikom sieci, którzy wiedzą jak użyć tego narzędzia. Odsyłamy też do naszego poradnika gdzie opisaliśmy jak działa Tor i jak z niego korzystać.
Kto i gdzie blokuje strony internetowe?
Blokady stron internetowych mogą obowiązywać zarówno na poziomie całego państwa jak i w ramach sieci lokalnej. W przypadku blokad na poziomie krajowym, za ich wprowadzenie odpowiadają różne grupy wpływów. Są to politycy (ograniczanie wolności słowa), aktywiści (np. walczący z pornografią czy hazardem), wszelkiej maści lobbyści lub służby (np. ABW w Polsce).
Również w wielu miejscach publicznych administrator sieci może ograniczyć dostęp do pewnych treści. Strony internetowe są często blokowane przez administratora sieci:
- w miejscach pracy
- w urzędach i instytucjach państwowych
- w szkole (na poziomie sieci OSE)
- w kawiarni, restauracji
- w hotelu, pensjonacie
- na uczelniach
- w akademiku
- podczas korzystania z publicznych WiFi
Najczęściej blokowane są strony internetowe z kategorii takich jak:
- polityka i opozycja względem władzy
- religia
- pornografia, erotyka i seksualność człowieka
- hazard i zakłady bukmacherskie
- rozrywka
- sieci P2P i pobieranie torrentów
- treści wulgarne i kontrowersyjne
- treści naruszające prawo
- serwisy społecznościowe oraz streamingowe (np. Facebook, YouTube, Instagram, TikTok)
- Gmail oraz pozostałe usługi Google
Poziom i stopień blokad zależy od tego, kto odpowiada za nałożenie blokad. Pracodawcy lub uczelnie mogą chcieć ograniczyć dostęp do serwisów społecznościowych i rozrywkowych – może się okazać, że zablokowany jest Facebook lub YouTube. Liczne analizy i badania wskazują, że Facebook jest najczęściej blokowaną stroną internetową – zarówno przez władze państw z restrykcyjną cenzurą internetu jak i pojedyncze podmioty, które chcą mieć kontrolę nad tym, co można robić przy pomocy ich sieci lokalnej.
Równie często możemy się spotkać z blokadą stron erotycznych – szkoła, akademik, hotel, kawiarnia – dostęp do stron związanych z seksualnością jest bardzo bywa ograniczany lub całkowicie blokowany.
W jaki sposób blokowane są strony internetowe?
Istnieje kilka podstawowych metod, które stosowane do cenzury i blokad internetu. Poniżej wymienimy i krótko omówimy każdą z nich.
- blokowanie na poziomie DNS
- blokowanie na poziomie IP
- blokowanie na poziomie adresów URL
- blokowanie na poziomie słów kluczowych
Blokowanie stron na poziomie DNS
Jest to blokowanie nazwy konkretnej domeny na serwerze DNS dostawcy internetu. W efekcie strona nie jest wyświetlana przez przeglądarkę użytkownika. Blokada jest całkowita (blokowana jest domena) i uniemożliwia dostęp do zawartości wybranej witryny. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda cenzury stron internetowym, ale przy tym banalnie prosta do obejścia. Żeby usunąć tą blokadę na strony internetowe, wystarczy zmienić adres serwera DNS w komputerze, telefonie lub na routerze.
Dostawcy internetu zwykle prowadzą własne serwery DNS, z których ich klienci domyślnie korzystają. Blokowanie strony odbywa się poprzez usunięcie konkretnej domeny z serwera DNS – przez to komputer nie może połączyć się z powiązanym z nią adresem IP serwera, na którym znajduje się strona. Inny sposób to przekierowania ruchu po wejściu na blokowaną stronę w inne miejsce sieci, np. do komunikatu wyjaśniającego, dlaczego strona jest niedostępna. Jest to m.in. wykorzystywane przez różne państwa przy blokowaniu stron o torrentach czy hazardzie.
Blokowanie stron na poziomie adresu IP
Kolejna metoda cenzury opiera się o blokowanie adresu IP serwera, z którym powiązana jest konkretna strona. Podobnie jak wcześniejsza metoda, jest to tani i prosty sposób na ograniczenie dostępu do konkretnych zasobów sieciowych. Ma on jednak poważną wadę – stosując blokowanie po IP blokuje się wszystkie zasoby, które przypisane są do danego adresu IP. Przykładowo – jeżeli na danym serwerze znajduje się 20 różnych stron internetowych i jedna strona zostanie wytypowana do blokady, a adres IP zostanie zablokowany, to dostęp do pozostałych stron również będzie niemożliwy.
Blokowanie po IP może być dokonywane bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych lub przez instytucję cenzorską, do której operator musi przekierować swój cały ruch. Obejście tego typu blokady jest nieco trudniejsze niż w przypadku blokowania po DNS, ale wciąż nie nastręczy większych problemów użytkownikom. Do obejścia tej blokady wystarczy proxy, Tor lub VPN.
Blokowanie na poziomie dokładnych adresów URL
Blokowanie konkretnych adresów jest o wiele dokładniejszą metodą niż dwie poprzednie. Pozwala na precyzyjną blokadę dostępu do konkretnych zasobów sieciowych, bez ryzyka że przy okazji zostanie utrudniony dostęp do pozostałych treści. Może to być zablokowany konkretny artykuł np. w Wikipedii lub wpis w serwisie społecznościowym.
Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i bardziej skomplikowane niż poprzednie. Opiera się o głęboką penetrację pakietów (Deep Packet Inspection), przy pomocy której analizowane są treści przeglądane przez użytkowników. Jego obejście jest nieco trudniejsze niż w przypadku wcześniejszych metod, jednak wciąż nie sprawi problemów przeciętnemu użytkownikowi sieci. Usługi VPN i Tor bez problemu sobie z tym radzą.
Blokowanie na poziomie słów kluczowych
Jest to rodzaj cenzury, która uniemożliwia dostęp do stron internetowych jeżeli wystąpią na nich specyficzne słowa kluczowe, zdefiniowane wcześniej na czarnej liście. Pojawienie się na stronie określonego słowa lub frazy spowoduje wyłapanie jej przez odpowiednie filtry i blokadę dostępu. Opiera się, podobnie jak wcześniejsza metoda, o głęboką penetrację pakietów (DPI).
O ile jest to metoda pozwalająca na cenzurę konkretnie określonych treści, to ma wiele wad – wiąże się z nią duże nadblokowanie treści. Wystarczy, że zakazane słowo słowo kluczowe jak np. „poker”, „opozycja” czy „sex” znajdzie się na zupełnie niewinnej stronie, będzie częścią innego wyrazu lub pojawi się w komentarzu dodanym przez użytkownika to strona zostanie zablokowana. W efekcie tego może zostać ograniczony dostęp do przypadkowych strony. Koszt utrzymania i wprowadzenia tego rodzaju blokady jest wysoki w stosunku do skuteczności cenzury jaką zapewnia i wymaga przy tym dużych zasobów sprzętowych. Podobnie jak inne, również ten sposób nie jest trudny do ominięcia.
Blokowanie stron internetowych – pytania i odpowiedzi
Jak usunąć blokadę na strony internetowe?
Najlepszym sposobem na usunięcie blokady strony internetowej jest połączenie się z siecią za pomocą serwera VPN. Umożliwi to odblokowanie strony i jednocześnie ukryje fakt, że się na nią wchodzi przed dostawcą internetu.
Jak odblokować strony zablokowane przez administratora?
Jeżeli administrator zablokował strony internetowe, to można skorzystać z jednego ze sposobów na omijanie blokad w sieci. Można zmienić adresy DNS komputera lub telefonu, połączyć się przez VPN, sieć Tor lub proxy.
Czy dostawca internetu może blokować strony?
Tak, dostawca internetu może blokować strony. W zależności od przepisów obowiązujących w kraju w którym się przebywa, niektóre strony mogą być niedostępne. Żeby je ominąć trzeba skorzystać z jednego ze sposobów, który pozwala na ich usunięcie. Omawiamy je dokładnie w tym poradniku.
Jak przeglądać zablokowane strony?
Wszystkie zablokowane strony, bez względu na to jaki sposób został wykorzystany do ograniczenia do nich dostępu, można przeglądać przy pomocy sieci VPN. Wystarczy połączyć się z serwerem VPN w innej lokalizacji i blokadę powinno udać się ominąć.
Jak odblokować stronę internetową w Chrome?
Żeby odblokować strony internetowe w Chrome można skorzystać z wtyczki VPN do przeglądarki lub zainstalować klienta sieci VPN na swoim komputerze. Ta druga opcja jest lepsza i pozwoli odblokować strony w Chrome i innych przeglądarkach.
Jak ominąć blokady w OSE?
W OSE blokowanych jest sporo zasobów sieciowych, czasami zupełnie niesłusznie. Żeby obejść blokady w OSE wystarczy skorzystać z sieci VPN do połączenia się z internetem na swoim urządzeniu. W ten sposób można ominąć ograniczenia OSE na komputerze lub telefonie.