Jak odblokować stronę internetową i obejść blokady internetu w 2023?

Cenzura i blokady stron

Coraz częściej się zdarza, że dostęp do różnych stron internetowych jest zablokowany. Jeżeli strona nie działa to czasami jest to chwilowa awaria. Jednak coraz częściej zdarza się że strony internetowe zostają zablokowane przez dostawcę internetu lub władze państwowe. A czasami to właściciel strony internetowej ogranicza do niej dostęp. Jest na szczęście kilka bardzo łatwych sposobów na usunięcie blokad stron internetowych. Z tego poradnika dowiesz się jak odblokować strony internetowe i poznasz najlepsze metody.

Szukasz sposobu na szybkie odblokowanie do strony internetowej, która z jakiegoś powodu została zablokowana? Sprawdź VPN odNordVPN przy pomocy którego z bez problemu odblokujesz wszystkie niedostępne strony internetowe.

Strony internetowe mogą być blokowane na różne sposoby, w zależności od tego kto wprowadza cenzurę i na jakim etapie połączenia z internetem się ona odbywa. Blokady stron możemy podzielić na dwie kategorie – te, które wprowadzamy samodzielnie i mamy nad nimi kontrolę – najczęściej aby ograniczyć dostęp naszym dzieciom do niektórych treści – są to blokady rodzicielskie i nie będziemy się nimi zajmować w tym artykule. Drugą grupą są blokady i cenzura stron internetowych nakładane przez dostawców sieci i władze państwowe, na które nie mamy najmniejszego wpływu. Aby ominąć te ograniczenia trzeba zastosowań na komputerze i telefonie specjalne narzędzia. I na tym skupimy się w tym poradniku.

Jak sprawdzić czy strona została zablokowana?

Jeżeli strona internetowa się nie ładuje, to nie oznacza to od razu to że została zablokowana. Mogło się zdarzyć, że serwis internetowy ma chwilową awarię. Takie sytuacje występują i trzeba być tego świadomym. Do sprawdzenia czy strona nie działa przez jakąś awarię na serwerze służy serwis taki jak downforeveryoneorjustme.com. Można w nim wpisać adres strony i sprawdzić czy innym osobom również się nie wczytuje. Jeżeli okaże się, że nam strona nie działa a w tym serwisie pokazuję ją jako „up„, to znaczy że ze stroną jest wszystko w porządku a problem leży po naszej stronie – może być blokowana.

Co jest sygnałem, ze strona została zablokowana przez dostawcę internetu lub rząd? Pierwszy sygnał, to oczywiście problemy z wczytywaniem jej przez przeglądarkę internetową. Może się to objawiać pokazywaniem przez przeglądarkę komunikatu takiego jak „Ta witryna jest nieosiągalna” i błąd connection timeout (przekroczono czas połączenia). Zablokowana strona internetowa nie otworzy się poprawnie w żadnej przeglądarce, w której będziemy próbowali uzyskać do niej dostęp (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge). Wyświetlane komunikaty mogą się nieznacznie różnić między nimi, jednak efekt będzie ten sam.

Po wejściu na zablokowaną stronę czasami można zobaczyć komunikat informujący o cenzurze i blokadzie nałożonej przez władze państwa, w którym aktualnie się przebywa i łączy się z siecią. Najlepszym przykładem tego jest działająca w Polsce blokada stron hazardowych. Przy próbie wejścia na zakazaną stronę, użytkownik zobaczy komunikat przygotowany przez Ministerstwo Finansów z wyjaśnieniem dlaczego strona hazardowa została zablokowana.

Kto odpowiada za blokowanie stron internetowych?

Blokady stron internetowych mogą obowiązywać zarówno na poziomie całego państwa jak i w ramach sieci lokalnej. W przypadku blokad na poziomie krajowym, za ich wprowadzenie odpowiadają różne grupy wpływów. Są to politycy (ograniczanie wolności słowa), aktywiści (np. walczący z pornografią czy hazardem), wszelkiej maści lobbyści lub służby.

Również w różnych miejscach publicznych administrator sieci może ograniczyć dostęp do pewnych treści. Z wielu różnych powodów. Strony internetowe są często blokowane przez administratora:

 • w pracy
 • w urzędach i instytucjach państwowych
 • w szkole (na poziomie sieci OSE)
 • w kawiarni, restauracji
 • w hotelu, pensjonacie
 • na uczelniach
 • w akademiku
 • podczas korzystania z publicznych WiFi

Najczęściej blokowane są strony o tematyce takiej jak:

 • polityka i opozycja względem władzy
 • religia
 • erotyka i seksualność człowieka
 • hazard
 • rozrywka
 • sieci P2P i pobieranie torrentów
 • treści wulgarne i kontrowersyjne
 • treści naruszające prawo
 • serwisy społecznościowe oraz streamingowe (np. Facebook, YouTube, Instagram)
 • Gmail oraz pozostałe usługi Google

Wszystko zależy od tego kto odpowiada za nałożenie blokad. Pracodawcy lub uczelnie mogą chcieć ograniczyć dostęp do serwisów społecznościowych i rozrywkowych – może się okazać, że został zablokowany Facebook czy YouTube. Liczne analizy i badania wskazują, że Facebook jest najczęściej blokowaną stroną internetową – zarówno przez władze państw z restrykcyjną cenzurą Internetu jak i pojedyncze podmioty, które chcą mieć kontrolę nad tym, co można robić przy pomocy ich sieci lokalnej. Równie często możemy się spotkać z blokadą stron erotycznych – szkoła, akademik, hotel, kawiarnia – dostęp do stron związanych z seksualnością jest bardzo bywa ograniczany lub całkowicie blokowany.

Cenzura
Blokady stron stają się coraz większym problemem.

W jaki sposób blokowane są strony internetowe?

Istnieje kilka podstawowych metod, które stosowane do cenzury Internetu. Poniżej wymienimy i krótko omówimy każdą z nich.

 • blokowanie na poziomie DNS
 • blokowanie na poziomie IP
 • blokowanie na poziomie adresów URL
 • blokowanie na poziomie słów kluczowych

Blokowanie stron na poziomie DNS

Jest to blokowanie nazwy konkretnej domeny na serwerze DNS dostawcy internetu. W efekcie strona nie jest wyświetlana przez przeglądarkę użytkownika. Blokada jest całkowita (blokowana jest domena) i uniemożliwia dostęp do zawartości wybranej witryny. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda cenzury stron internetowym, ale przy tym banalnie prosta do obejścia. Żeby usunąć tą blokadę na strony internetowe, wystarczy zmienić adres serwera DNS w komputerze, telefonie lub na routerze.

Dostawcy internetu zwykle prowadzą własne serwery DNS, z których ich klienci domyślnie korzystają. Blokowanie strony odbywa się poprzez usunięcie konkretnej domeny z serwera DNS – przez to komputer nie może połączyć się z powiązanym z nią adresem IP serwera, na którym znajduje się strona. Inny sposób to przekierowania ruchu po wejściu na blokowaną stronę w inne miejsce sieci, np. do komunikatu wyjaśniającego, dlaczego strona jest niedostępna. Jest to m.in. wykorzystywane przez różne państwa przy blokowaniu stron o torrentach czy hazardzie.

Blokowanie stron na poziomie adresu IP

Kolejna metoda cenzury opiera się o blokowanie adresu IP serwera, z którym powiązana jest konkretna strona. Podobnie jak wcześniejsza metoda, jest to tani i prosty sposób na ograniczenie dostępu do konkretnych zasobów sieciowych. Ma on jednak poważną wadę – stosując blokowanie po IP blokuje się wszystkie zasoby, które przypisane są do danego adresu IP. Przykładowo – jeżeli na danym serwerze znajduje się 20 różnych stron internetowych i jedna strona zostanie wytypowana do blokady, a adres IP zostanie zablokowany, to dostęp do pozostałych stron również będzie niemożliwy.

Blokowanie po IP może być dokonywane bezpośrednio przez dostawcę usług internetowych lub przez instytucję cenzorską, do której operator musi przekierować swój cały ruch. Obejście tego typu blokady jest nieco trudniejsze niż w przypadku blokowania po DNS, ale wciąż nie nastręczy większych problemów użytkownikom.

Blokowanie na poziomie dokładnych adresów URL

Blokowanie konkretnych adresów jest o wiele dokładniejszą metodą niż dwie poprzednie. Pozwala na precyzyjną blokadę dostępu do konkretnych zasobów sieciowych, bez ryzyka że przy okazji zostanie utrudniony dostęp do pozostałych treści. Może to być zablokowany konkretny artykuł np. w Wikipedii lub

Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i bardziej skomplikowane niż poprzednie. Opiera się o głęboką penetrację pakietów (Deep Packet Inspection), przy pomocy której analizowane są treści przeglądane przez użytkowników. Jego obejście jest nieco trudniejsze niż w przypadku wcześniejszych metod, jednak wciąż nie sprawi problemów przeciętnemu użytkownikowi sieci.

Blokowanie na poziomie słów kluczowych

Jest to rodzaj cenzury, która uniemożliwia dostęp do stron internetowych jeżeli wystąpią na nich specyficzne słowa kluczowe, zdefiniowane wcześniej na czarnej liście. Pojawienie się na stronie określonego słowa lub frazy spowoduje wyłapanie jej przez odpowiednie filtry i blokadę dostępu. Opiera się, podobnie jak wcześniejsza metoda, o głęboką penetrację pakietów (DPI).

O ile jest to metoda pozwalająca na cenzurę konkretnie określonych treści, to ma wiele wad – wiąże się z nią duże nadblokowanie treści. Wystarczy, że zakazane słowo słowo kluczowe jak np. „poker”, „opozycja” czy „sex” znajdzie się na zupełnie niewinnej stronie, będzie częścią innego wyrazu lub pojawi się w komentarzu dodanym przez użytkownika to strona zostanie zablokowana. W efekcie tego może zostać ograniczony dostęp do przypadkowych strony. Koszt utrzymania i wprowadzenia tego rodzaju blokady jest wysoki w stosunku do skuteczności cenzury jaką zapewnia i wymaga przy tym dużych zasobów sprzętowych. Podobnie jak inne, również ten sposób nie jest trudny do ominięcia.

Jak odblokować stronę internetową i ominąć cenzurę?

Co w takim razie robić, gdy strona którą na którą chcemy wejść została zablokowana? Jak skutecznie usunąć blokadę stron internetowych? Omówimy tutaj cztery popularne sposoby, przy pomocy których można to zrobić. To, który sposób najlepiej się sprawdzi w konkretnym przypadku sprawdzi w dużej mierze zależy od zastosowanej metody cenzury, tego kto blokuje witrynę i na jakim etapie połączenia z siecią. Ale na pewno któraś z opisanych metod umożliwi przeglądanie zablokowanych stron.

Sposoby na odblokowanie stron internetowych to:

 • Użycie sieci VPN
 • Zmiana DNS otrzymanych od dostawcy internetu
 • Wykorzystanie serwera proxy
 • Połączenie się z siecią Tor
NarzędzieSkutecznośćBezpieczeństwoŁatwość użycia
Zmiana DNS+++++
VPN+++++++++
Proxy++++
Tor+++++++
Porównanie sposobów na usunięcie blokad stron internetowych

Odblokowanie stron internetowych przy pomocy VPN

VPN to usługa, która tworzy szyfrowany tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie sieci przy pomocy bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule, w którym dokładnie wyjaśniamy co to jest VPN. Przy pomocy sieci VPN można skutecznie usunąć cenzurę internetu oraz wszelkie blokady i ograniczenia nakładane na połączenie z siecią. Bez względu na to, czy stoi za nimi rząd czy aktualny dostawca sieci.

VPN jest prosty w obsłudze i wyjątkowo skuteczny w usuwaniu blokad stron internetowych. Pozwala na ominięcie praktycznie wszystkich sposobów na blokady sieci i prób jej cenzury. To właśnie VPN jest powszechnie używany do omijania blokad sieci w Chinach. Z VPN można korzystać na komputerze, telefonie i tablecie oraz skonfigurować na routerze. VPN działa niezależnie od przeglądarki, ale można też zainstalować specjalną wtyczkę np. do Chrome.

VPN nie tylko pozwala przeglądać zablokowane strony, ale ma jeszcze kilka innych zalet. Po pierwsze połączenie z serwerem VPN ukrywa całą aktywność w sieci dzięki szyfrowaniu połączenia. Nikt nie będzie wiedział na jakie strony się wchodzi – zarówno rząd jak i dostawca internetu.

Po drugie VPN umożliwia połączenie się z siecią za pomocą serwera, który może być zlokalizowany w dowolnym kraju. Jeśli to tylko aktualny dostawca sieci blokuje pewne materiały, np. w hotelu lub akademiku to wystarczy połączyć się serwerem VPN w tym samym kraju żeby to ominąć. Ale jeżeli cenzura jest na poziomie całego kraju, to wystarczy wybrać inne państwo i przenieść się do niego wirtualnie. I to właśnie z jego terytorium przeglądać sieć i strony internetowe, do których władza chce utrudnić dostęp. Sprawdza się to również świetnie przy omijaniu blokad regionalnych.

I po trzecie, VPN ukrywa prawdziwy adres IP użytkownika przed wszystkimi w sieci. Wchodząc na jakąś stronę podczas połączenia z VPN, nie zostawia się na niej swojego prawdziwego adresu IP.

Poniżej warte polecenia i sprawdzone usługi VPN, które świetnie sprawdzą się w omijaniu różnego rodzaju blokad, które mogły zostać nałożone na strony internetowe.

 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 57% zniżki
od
3,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 81% zniżki
od
2,49€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 1500+ serwerów w 61 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Brak całodobowego wsparcia
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 20% zniżki
od
4,99$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Aby ominąć blokadę strony internetowej przy pomocy VPN trzeba:

 1. Wykupić usługę u dostawcy VPN.
 2. Zainstalować aplikację VPN na komputerze, telefonie lub tablecie.
 3. Zalogować się i aktywować aplikację.
 4. Wybrać lokalizację, przez którą będziemy się łączyć z siecią. Jeżeli blokada obowiązuje na terenie całego kraju to wybieramy lokalizację serwera w innym państwie, najlepiej możliwie bliskim geograficznie (będą mniejsze straty na szybkości połączenia). Jeśli strony zablokowane są tylko przez konkretnego dostawcę (np. w szkole lub hotelu), to wybieramy serwer w kraju w którym mieszkamy.
 5. Połączyć się z serwerem. Od tej pory można swobodnie przeglądać sieć nie martwiąc się cenzurą i jednocześnie chroniąc prywatność.

Radzimy tylko wystrzegać się darmowych VPN, bo z bezpieczeństwem i prywatnością nie mają za wiele wspólnego.

Odblokowanie stron z VPN
VPN pozwala nie tylko na odblokowanie stron, ale również ochronę prywatności

Odblokowanie stron dzięki zmianie DNS

Cenzura oparta o blokadę domen na serwerach DNS jest najprostsza do ominięcia. Najczęściej w systemie operacyjnym komputera lub telefonu są ustawione adresy serwerów DNS domyślnie przyznawanych przez dostawcę usług internetowych. Orange, Netia, UPC oraz inni dostawcy internetu prowadzą i utrzymują swoje własne serwery DNS, na których nazwy domen są tłumaczone na adresy IP serwerów (a na nich znajdują się konkretne strony). Jeżeli jakaś strona ma zostać zablokowana, to jest po prostu usuwana z listy domen lub tak konfigurowana, że przy próbie dostępu jest wyświetlany komunikat o blokadzie.

Najprostszym sposobem na ominięcie blokady i cenzury stron internetowych nakładanych na poziomie DNS jest po prostu ręczna zmiana i ustawienie nowych adresów serwerów DNS. Zamiast używać tych od dostawcy sieci, wystarczy użyć zagranicznych serwerów DNS, na których interesujące nas treści nie są niczym ograniczane. Serwery DNS można skonfigurować w ustawieniach połączenia sieciowego na komputerze, w urządzeniach mobilnych czy na routerze. Poniżej przedstawiamy najszybsze i najpopularniejsze serwery DNS.

Dostawca usługiAdresy DNS
CloudFlare1.1.1.1
1.0.0.1
Quad99.9.9.9
149.112.112.112
Google8.8.8.8
8.8.4.4
OpenDNS208.67.222.222
208.67.220.220
Zestawienie adresów najpopularniejszych darmowych serwerów DNS

Podczas łączenia się z internetem przez Wi-Fi lub przewodowo adresy serwerów DNS można zmienić wchodząc w ustawienia połączenia sieciowego. Należy odszukać tam opcję konfiguracji adresów DNS, usunąć aktualne i wprowadzić nowe. Można to zrobić na Macu, Windowsie, Androidzie i iPhonie i jest to bardzo proste. Tutaj przykład jak zmienić DNS na Macu.

Żeby zmienić adresy DNS na telefonie z Androidem należy:

 1. Wejść w Ustawienia.
 2. Wejść w Sieć i Internet, a następnie Prywatny DNS.
 3. Wybrać Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS.
 4. Podać adresy DNS wybranego dostawcy usługi.

Zmiana adresu DNS na iPhonie (iOS) jest możliwa tylko dla połączenia przez Wi-Fi. Dla połączeń przez sieć komórkową trzeba użyć dodatkowej aplikacji, idealnie sprawdzi się w tym przypadku dobra sieć VPN.

Żeby zmienić adres DNS na iPhonie trzeba:

 1. Wejść w Ustawienia.
 2. Wejść w ustawienia Wi-Fi.
 3. Kliknąć ikonę „i” przy połączeniu sieciowym, które chcemy skonfigurować.
 4. Zjechać na sam dół i kliknąć Konfiguruj DNS.
 5. Kliknąć Ręcznie.
 6. Wprowadzić adresy DNS wybranego dostawcy.

Wykorzystanie serwera proxy do odblokowania strony internetowej

Proxy jest jednym z najprostszych sposobów na obejście blokady stron internetowych. Proxy to nic innego jak serwer pośredniczący, który znajduje się pomiędzy użytkownikiem, a interesującą go stroną. Przy pomocy proxy można łączyć się z wybranym zasobem sieciowym. Dzięki temu można ominąć proste blokady występujące w sieci.

Jest wiele rodzajów proxy – otwarte, szyfrujące połączenie i zapewniające różny stopień prywatności. Proxy można prosto skonfigurować w przeglądarce, podając adres serwera i port, a jeśli nie jest to proxy publiczne – dodatkowo użytkownika i hasło. Znacznie lepszym wyborem od proxy jest VPN, który też działa na zasadzie proxy, jednak w bardziej zaawansowanej formie. VPN jest specyficznym, bezpiecznym rodzajem proxy.

W sieci znajdziemy wiele darmowych proxy szukając w Google fraz takich jak „bramka proxy”, „darmowe proxy”, „free proxy”, „serwer proxy”. Należy mieć jednak na uwadze, że utrzymanie proxy kosztuje. Niektórzy dostawcy bezpłatnych proxy będą wyświetlać reklamy, a połączenie może być bardzo wolne, utrudniając swobodne przeglądanie sieci.

Darmowe proxy są często również udostępniane przez hakerów i oszustów, aby przechwycić Twoje informacje osobiste i dane, które przesyłasz przez Internet. Numery kart kredytowych, hasła czy poufne dane są cenne dla przestępców. Bardzo często darmowe proxy są aktywne bardzo przez bardzo krótki czas – serwery na których działają zostają wykupione przy pomocy skradzionych kart kredytowych i po wykryciu tego faktu są szybko zamykane.

Ominięcie blokad stron internetowych za pomocą sieci Tor

Kolejną z metod na obchodzenie cenzury Internetu jest Tor. Aby z niego korzystać należy pobrać przeglądarkę Tor. Tor pozwala na obchodzenie najbardziej restrykcyjnych metod cenzury, łącznie z tymi stosowanymi przez najbardziej opresyjne w tym względzie kraje jak Korea Północna, Chiny czy Rosja. Tor działa w oparciu trasowanie cebulowe. Idea jest nieco zbliżona do tego jak działa proxy i VPN, z tym że zamiast jednego serwera pośredniczącego, w przypadku Tora pojawia się ich kilka.

Niestety, Tor ma jedną bardzo poważna wadę – jest bardzo wolny. Korzystając z niego musimy być świadomi, że odczujemy dużą utratę prędkości połączenia sieciowego. Nie nadaje się również do odtwarzania wideo czyli obchodzenia blokad regionalnych w celu rozrywkowym. Z Tora polecamy korzystać bardziej zaawansowanym użytkownikom sieci, którzy wiedzą jak użyć tego narzędzia. Odsyłamy też do naszego poradnika gdzie opisaliśmy jak działa Tor i jak z niego korzystać.

Na koniec krótkie zestawienie i porównanie narzędzi do odblokowania stron internetowych z uwzględnieniem ich skuteczności, bezpieczeństwa i łatwości w użyciu przez zwykłego użytkownika sieci.

Blokowanie stron internetowych – pytania i odpowiedzi

Jak usunąć blokadę na strony internetowe?

Najlepszym sposobem na usunięcie blokady strony internetowej jest połączenie się z siecią za pomocą serwera VPN. Umożliwi to odblokowanie strony i jednocześnie ukryje fakt, że się na nią wchodzi przed dostawcą internetu.

Jak odblokować strony zablokowane przez administratora?

Jeżeli administrator zablokował strony internetowe, to można skorzystać z jednego ze sposobów na omijanie blokad w sieci. Można zmienić adresy DNS komputera lub telefonu, połączyć się przez VPN, sieć Tor lub proxy.

Czy dostawca internetu może blokować strony?

Tak, dostawca internetu może blokować strony. W zależności od przepisów obowiązujących w kraju w którym się przebywa, niektóre strony mogą być niedostępne. Żeby je ominąć trzeba skorzystać z jednego ze sposobów, który pozwala na ich usunięcie. Omawiamy je dokładnie w tym poradniku.

Jak przeglądać zablokowane strony?

Wszystkie zablokowane strony, bez względu na to jaki sposób został wykorzystany do ograniczenia do nich dostępu, można przeglądać przy pomocy sieci VPN. Wystarczy połączyć się z serwerem VPN w innej lokalizacji i blokadę powinno udać się ominąć.

Jak odblokować stronę internetową w Chrome?

Żeby odblokować strony internetowe w Chrome można skorzystać z wtyczki VPN do przeglądarki lub zainstalować klienta sieci VPN na swoim komputerze. Ta druga opcja jest lepsza i pozwoli odblokować strony w Chrome i innych przeglądarkach.

Jak ominąć blokady w OSE?

W OSE blokowanych jest sporo zasobów sieciowych, czasami zupełnie niesłusznie. Żeby obejść blokady w OSE wystarczy skorzystać z sieci VPN do połączenia się z internetem na swoim urządzeniu. W ten sposób można ominąć ograniczenia OSE na komputerze lub telefonie.