Jak zmienić adres serwera DNS na Macu?

Zmiana DNS Mac

Zmiana adresu serwera DNS jest jednym z najprostszych sposobów, na rozwiązanie wielu problemów z działaniem internetu. Jeżeli jakieś strony nam się nie otwierają lub długo czekamy aż się załadują, to zawsze warto sprawdzić czy problem nie leży właśnie w serwerze DNS. Dostarczane domyślnie przez dostawcę sieci adresy mogą być często objęte cenzurą lub filtrami treści. W tym poradniku pokażemy jak można to zrobić jeżeli korzystamy z komputerów firmy Apple z systemem Mac OS X (obecnie nazywany macOS).

1. Otwórz preferencje systemowe

Do Preferencji systemowych możesz wejść klikając na logo Apple w lewym górnym rogu ekranu. Będąc w preferencjach systemowych kliknij w ikonę podpisaną Sieć.

zmiana dns mac 1
Widok preferencji systemowych

2. Przejdź do ustawień zaawansowanych

Gdy otworzysz ustawienia sieciowe, w prawym dolnym rogu znajdziesz przycisk Zaawansowane. Pamiętaj, aby w lewej części okna było wybrane odpowiednie połączenie sieciowe (zazwyczaj będzie to WiFi).

zmiana dns mac 2
Ustawienia sieciowe

3. Zmień adresy DNS

Będąc w ustawieniach zaawansowanych, wybierz zakładkę DNS. Na ekranie pojawi się okno z możliwością dodawania oraz usuwania adresów serwerów DNS. Zapisz w notatniku aktualne adresy serwera DNS (gdyby okazały się kiedyś potrzebne), a następnie je usuń klikając na adres, a następnie przycisk „-” w na dole okna.

Następnie dodaj nowe adresy. Możesz skorzystać z darmowych adresów serwerów DNS utrzymywanych przez Google:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

lub skorzystać z innych, jeśli takie posiadasz (istnieje wiele darmowych serwerów DNS, niektórzy dostawcy VPN również w ramach usługi zapewniają dostęp do swoich serwerów DNS).

zmiana dns mac 3
Dodanie własnych adresów DNS

Zmiana serwerów DNS to jeden z najprostszych sposobów na obejście blokad stron internetowych na poziomie DNS, które nakładają dostawcy sieci. Jeżeli natomiast szukasz dobrej usługi VPN na komputer od Apple, to sprawdź nasze zestawienie najlepszych VPN na Maca.