Recenzja ExpressVPN 2024

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN jaki możesz kupić. Rewelacyjne możliwości, świetna szybkość i stabilność połączenia oraz dobra ochrona prywatności. Streaming, bezpieczeństwo w sieci, omijanie cenzury. ExpressVPN to #1 w każdej z tych dziedzin.

Recenzja ExpressVPN 2020

Na ExpressVPN natkniesz się niemal w każdej dyskusji w sieci na temat VPN. Nie ma się co dziwić. Jest to obecnie absolutna czołówka jeśli chodzi o usługi VPN klasy premium. Do dyspozycji dostajesz 160 lokalizacji serwerów w 94 państwach. Szybkość ExpressVPN bije na głowę większość konkurencji. Praktycznie nie poczujesz, że korzystasz z VPN. Odblokujesz polskie VOD, Netflixa i inne platformy streamingowe.

Brzmi dobrze? I tak jest w rzeczywistości. ExpressVPN to kompleksowa usługa, która zaspokaja wszystkie oczekiwania, jakie można mieć w odniesienie do VPN. Fakt, jest nieco droższy od konkurencji. Ale za jakość się płaci.

Test ExpressVPN – jak szybkie i stabilne jest połączenie?

Szybkość działania VPN to ten element usługi, który interesuje najwięcej osób. Dlatego przeprowadziliśmy test szybkości ExpressVPN. Nasze łącze internetowe, na jakim był przeprowadzany test pozwala na uzyskanie prędkości w okolicach 300 Mb/s przy pobieraniu oraz około 30 Mb/s przy wysyłaniu danych. Jest to światłowód, Neostrada od Orange.

Do przeprowadzenia testu prędkości ExpressVPN użyliśmy narzędzia speedtest.net. Przed przeprowadzeniem pomiaru zrobiliśmy również pomiar kontrolny, który umieszczony jest na końcu tego opracowania – jest to to test prędkości bez użycia jakiegokolwiek VPN.

Sprawdziliśmy najpopularniejsze lokalizacje serwerów z punktu widzenia osób mieszkających w Polsce czyli polskie, amerykańskie i brytyjskie serwery VPN. W trakcie korzystania z ExpressVPN nie odnotowaliśmy problemów takich jak rozłączanie się usługi, spadek prędkości czy nagłe i nieoczekiwane zrywanie połączenia. Połączenie z serwerami VPN od ExpressVPN działało bardzo stabilnie.

Test szybkości serwerów ExpressVPN w Polsce

Szybkość serwerów VPN w Polsce
Szybkość serwerów w Polsce

Połączenie z polskim serwerem od ExpressVPN zachowuje się bardzo stabilnie i zapewnia dobrą szybkość połączenia. Nie będzie większych problemów ze streamingiem czy szybkim pobieraniem dużych plików. Polskie serwisy VOD działały płynnie i bez zakłóceń. Jest to

Test szybkości serwerów w UK

Szybkość serwerów ExpressVPN w UK
Szybkość serwerów w UK

W przypadku serwerów ExpressVPN w UK mamy do czynienia z nieco lepszym wynikiem od tych polskich. Jest to bardzo dobry wynik, który plasuje tego dostawcę w absolutnej czołówce jeśli chodzi o dostępnych na rynku dostawców usług VPN. BBC i inne brytyjskie programy obejrzysz bez problemu.

Test szybkości serwerów w USA

Szybkość serwerów ExpressVPN w USA
Szybkość serwerów w USA

Jeżeli chodzi o szybkość amerykańskich serwerów VPN, to ExpressVPN jest naszym zdaniem obecnie na pierwszym miejscu. A to właśnie z tych serwerów bardzo często korzystamy, jeżeli chcemy uzyskać dostęp do amerykańskiego Netflixa oraz innych usług dostępnych wyłącznie za oceanem. Ponad 70 Mb/s to wynik, który gwarantuje sprawne pobieranie oraz streaming niemal każdego materiału.

Pomiar kontrolny bez VPN

Pomiar kontrolny bez używania VPN
Pomiar kontrolny bez VPN

Na powyższym zrzucie przedstawiony został kontrolny pomiar prędkości. Jest to szybkość naszego łącza, bez aktywnego połączenia z VPN. Czyli Neostrada taka, jaką ma wielu polskich Internautów.

Bezpieczeństwo ExpressVPN

ExpressVPN przykłada bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa oferowanych przez siebie rozwiązań, zapewniając przy tym użytkownikom możliwość wyboru technologii, za pomocą której będzie odbywała się komunikacja z serwerami VPN. Użytkownicy mogą korzystać z 4 protokołów VPN, przy pomocy których mogą łączyć się z serwerami:

  • OpenVPN
  • SSTP
  • L2TP/IPSec
  • PPTP

W aplikacjach przygotowanych przez ExpressVPN domyślnie używany jest protokół OpenVPN, z którego można korzystać w oparciu o protokoły UDP lub TCP, w zależności od tego które rozwiązanie lepiej sprawdzi się naszej sieci (UDP może nie działać w każdej sieci).

Do szyfrowania połączenia użytkowników ExpressVPN używa AES z 256-bitowym kluczem. Jest to powszechnie stosowany standard używany przez firmy, instytucje i ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem. Złamanie 256-bitowego szyfrowania AES jest przy dzisiejszej mocy obliczeniowej komputerów niewykonalne.

Uwierzytelnianie użytkownika na serwerach odbywa się przy przy pomocy certyfikatu RSA z kluczem 4096-bitowym do podpisu i algorytmem hashującym SHA-512.

ExpressVPN stosuje perfect forward secrecy do ochrony użytkownika przed sytuacją, w której atakujący byłby w stanie złamać zabezpieczenia i klucze stosowane do szyfrowania ruchu. Za każdym razem, gdy na nowo połączymy się z ExpressVPN generowany jest nowy, tajny klucz na potrzeby tej konkretnej sesji. Jeżeli połączenie z serwerem VPN będzie utrzymywane dłużej, to co każde 60 minut zostanie wygenerowany nowy klucz. Sprawia to, że jeżeli doszłoby do sytuacji, w której atakującemu udałoby się złamać zabezpieczenia, to będzie on w stanie uzyskać dostęp tylko do 60 minut transmisji danych.

Zabezpieczenia stosowane przez ExpressVPN zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zarówno tych którzy mieszkają w krajach, w których aktywność w sieci jest mocno inwigilowana i kontrolowana przez służby jak i tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed cyberprzestępcami.

O skuteczności ExpressVPN może świadczyć fakt, że jest to usługa która jest najczęściej wybierana przez osoby podróżujące do Chin. Cenzura Internetu w Chinach jest bardzo silna i mało który dostawca VPN radzi sobie z jej obchodzeniem. ExpressVPN to jeden z nielicznych VPN do Chin, które wciąż skutecznie działają i umożliwiają swobodny dostęp do sieci podczas pobytu w tym kraju.

Ochrona prywatności w ExpressVPN

Firma, która odpowiada za działanie ExpressVPN to Express VPN International Ltd. Jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i podlega prawu tego państwa. Jest to kraj, który nie ma żadnych regulacji dotyczących przechowywania danych przez operatorów w usług sieciowych, więc ExpressVPN może przez przeszkód i nacisków prowadzić politykę braku logów. Lokalizacja kraju, w którym znajduje się siedziba firmy dostarczającej usługę jest istotna, jeżeli zależy nam na prywatności. Należy unikać państw należących do tzw. sojuszu 5 oczu (oraz sojuszu 14 oczu). Brytyjskie Wyspy Dziewicze nie należą do sojuszy 5 oraz 14 oczu.

ExpressVPN to bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o VPN do ochrony prywatności w sieci. O tym, że firma traktuje na serio zagadnienia związane z prywatnością swoich użytkowników może świadczyć fakt, że władzom tureckim nie udało się uzyskać żadnych informacji na temat osoby korzystającej z jej infrastruktury.

ExpressVPN nie gromadzi logów aktywności użytkowników, odwiedzanych stron, przesyłanych danych, ich adresów IP, zapytań DNS oraz sposobu wykorzystania sieci. Nie są przechowywane żadne szczegółowe informacje dotyczące czasów połączeń oraz przesyłanych danych w ramach korzystania z usługi. Informacje na ten temat możemy znaleźć w polityce prywatności ExpressVPN:

We do not collect logs of your activity, including no logging of browsing history, traffic destination, data content, or DNS queries. We also never store connection logs, meaning no logs of your IP address, your outgoing VPN IP address, connection timestamp, or session duration.

Jedyne informacje, jakie przechowuje i gromadzi ExpressVPN to częściowe dane analityczne, które potrzebne są do optymalizacji usługi – informację o tym że udało się nawiązać konkretnego dnia połączenie oraz zbiorczą ilość przesłanych danych (nie są przechowywane informacje dotyczące transferu w poszczególnych jednostkach czasu). W dalszej części polityki prywatności możemy znaleźć opis tego, jak ExpressVPN podchodzi do zagadnień związanych z prywatnością użytkowników:

We’ve engineered our systems to categorically eliminate storage of sensitive data. We may know THAT a customer has used ExpressVPN, but we never know HOW they have utilized our Service. We stand by our firm commitment to our customers’ privacy by not possessing any data related to a user’s online activities.

Aplikacje ExpressVPN posiadają wbudowane mechanizmy, które chronią przed wyciekami(DNS i WebRTC) co zabezpiecza przed ujawnieniem prawdziwego adresu IP.

Aplikacje ExpressVPN mają wbudowany killswitch działający na poziomie systemu, w sposób zbliżony do firewalla. W momencie utraty połączenia z ExpressVPN cały ruch sieciowy między naszym urządzeniem, a Internetem zostaje zablokowany. Dzięki temu mamy pewność, że nagle nasz prawdziwy adres IP nie wycieknie do sieci. Jest to jedna z ważniejszych cech jeśli chodzi o funkcje programów do łączenia się z VPN, jeśli chodzi o ochronę prywatności.

Streaming

Dzięki temu, że ExpressVPN jest bardzo szybką usługą, to jest świetnym wyborem jeśli chodzi o streaming wideo. Przy jego pomocy obejrzymy polskie VOD za granica, Netflixa, BBC transmisje wydarzeń sportowych niedostępne w Polsce i inne serwisy VOD.

Przy pomocy ExpressVPN bez problemu obejrzymy amerykańskiego Netflixa. Jest to jeden z dostawców usługi VPN, który wciąż skutecznie radzi sobie z blokadami regionalnymi nakładanymi przez tego dostawcę. Jeśli chodzi o polskojęzycznego Netflixa, to sytuacja jest mocno zmienna – niektóre serwery są zablokowane, niektóre działają.

P2P i torrenty

Szybkość serwerów przydaje się nie tylko podczas streamingu, ale również przy korzystaniu z P2P. ExpressVPN to świetny VPN do torrentów, dzięki któremu zachowamy anonimowość w sieci P2P. Firma nie wprowadza ograniczeń co do tego, na jakich serwerach możemy korzystać z tego rodzaju usług (niektórzy dostawcy VPN ograniczają korzystanie z VPN to do serwerów w określonych państwach). Dzięki dużej szybkość usługi bez problemu pobierzemy np. najnowszą dystrybucję Linuxa z sieci torrent.

Aplikacje ExpressVPN i ich możliwości

Z ExpressVPN można korzystać na 3 urządzeniach jednocześnie. Z takim limitem bez problemu zabezpieczymy jednocześnie telefon, komputer oraz tablet. Jednak jeżeli mamy więcej urządzeń, to może okazać się to niewystarczające. Jest to naszym zdaniem jedyny poważny minus tej usługi.

Szeroki wybór aplikacji

ExpressVPN oferuje największy wybór gotowych aplikacji oraz rozszerzeń, które pozwalają na nawiązanie połączenia z VPN po instalacji i uruchomieniu. Nie potrzeba nic konfigurować – wszystko po prostu działa. Sama konfiguracja sprowadza się do tego, że w aplikacji wpisujemy nasz indywidualny kod aktywacyjny, który widoczny jest na naszym koncie. ExpressVPN jest dostępny na następujące systemy operacyjne i urządzenia mobilne:

  • Windows
  • Mac
  • iOS (czyli iPhone i iPad)
  • Android
  • Linux

Oprócz tego, mamy możliwość skorzystania z rozszerzeń do przeglądarek. Dostępne są dodatki do wszystkich najpopularniejszych, czyli:

  • Chrome
  • Firefox
  • Safari

Oczywiście, mamy również możliwość uruchomienia ExpressVPN na routerze. Dostawca udostępnia użytkownikom gotowe pliki konfiguracyjne dla wybranych modeli routerów. Dla pozostałych urządzeń znajdziemy dokładną instrukcję co należy zrobić krok po kroku, aby uruchomić usługę na routerze i zabezpieczyć całe połączenie sieciowe.

ExpressVPN udostępnia usługę MediaStreamer. Jest to usługa, która działa na zasadzie tzw. „Smart DNS„. Sprawia, że adresy DNS dostarczane przez dostawcę internetowego zastępowane są na takie, które pozwalają na obchodzenie ograniczeń regionalnych (np. nakładanych przez Netflixa). Dzięki MediaStreamer możemy bez problemu skonfigurować połączenie z VPN na PlayStation, Xboxie, Apple TV, Nintendo Switch, Amazon Fire TV oraz Samsung Smart TV. Uwaga – MediaStreamer nie szyfruje ruchu – służy tylko do ominięcia geoblokad.

W przypadku Chromecasta będziemy musieli skonfigurować usługę na routerze lub udostępnić połączenie sieciowe do urządzenia z naszego komputera.

Wsparcie użytkownika i pomoc techniczna w ExpressVPN

To co mocno wyróżnia na plus ExpressVPN to świetne wsparcie użytkownika. Podstawowym i najszybszym kanałem, przy pomocy którego możemy uzyskać wsparcie jest dostępny przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu czat na żywo. Dostępni na nim konsultanci pomogą w we wszystkich problemach, jakie możemy napotkać podczas korzystania z ExpressVPN (m.in. uzyskamy informacje jakie serwery działają z Netflixem USA). Oprócz czata, pomoc dostępna jest również za pośrednictwem e-maila oraz systemu zgłoszeń. Każdy może skorzystać z takiej formy, jaka jest dla niego najwygodniejsza.

ExpressVPN posiada bardzo dobrze przygotowaną dokumentację. W obszernej bazie wiedzy znajdziemy odpowiedzi niemal na wszystkie pytania i problemy. Konfiguracja na poszczególnych urządzeniach została opisana szczegółowo – jak co zrobić krok po kroku. Oprócz tego znajdziemy liczne poradniki dotyczące zastosowania usługi oraz materiały wideo, które tłumaczą poszczególne rozwiązania.

Lokalizacje serwerów ExpressVPN

ExpressVPN posiada ogromną – obecnie 145 miast w 94 krajach – sieć serwerów VPN, co umieszcza tego dostawcę na podium, jeśli chodzi o liczbę oferowanych lokalizacji. Dostępne są zarówno popularne lokalizacje jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Hiszpania, ale również te bardziej egzotyczne jak np. Wietnam czy Kostaryka. Jeżeli będziemy chcieli zmienić IP na adres przypisany do konkretnego kraju, to bez problemu zrobimy to przy pomocy ExpressVPN.

Co najważniejsze, ExpressVPN posiada również serwery zlokalizowane w Polsce. Dzięki nim bez problemu obejrzymy polską telewizję za granicą online i serwisy VOD takie jak ipla, Player czy TVP oraz nie utracimy dostępu do treści dostępnych w Polsce podczas codziennego korzystania z VPN do połączenia z Internetem za pośrednictwem VPN.

Zrzut ekranu aplikacji ExpressVPN
Widok wyboru serwerów w aplikacji ExpressVPN

Cena ExpressVPN

Cennik ExpressVPN
Ceny i plany ExpressVPN dostępne na stronie

Cena nie jest mocną stroną ExpressVPN. Nie jest to najtańsza usługa spośród VPN-ów dostępnych na rynku. Jeżeli cena jest dla nas kluczowym czynnikiem i szukamy taniego VPN-a, to warto rozważyć innych dostawców. Jednak w przypadku ExpressVPN, stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry. U mało którego dostawcy mamy możliwość dostępu aż do 94 różnych krajów, za pośrednictwem których możemy się łączyć, otrzymując jednocześnie wygodną i prostą w obsłudze aplikację oraz wyjątkowo szybkie serwery.

Do wyboru mamy trzy okresy abonamentu:

  • 1 miesiąc za 12,95$ miesięcznie
  • 6 miesięcy za 59,95$ (co da 9,99$ miesięcznie)
  • 12 miesięcy + 3 gratis za 99,99$ (co da 6,67$ miesięcznie) w ofercie specjalnej
Okres1 miesiąc6 miesięcy12 miesięcy + 3 gratis
Cena za miesiąc12,95 USD9,99 USD6,67 USD
Koszt całkowity12,95 USD59,95 USD99,95 USD
Koszt roczny155,40 USD119,90 USD99,95 USD
Częstotliwość płatnościco miesiącco 6 miesięcyco 12 miesięcy
Oszczędnościbrak-23 %
oszczędzasz 35,50 USD rocznie
-49%
oszczędzasz 94,3 USD przez pierwsze 15 miesięcy
Aktualny cennik ExpressVPN

Decydując się na płatności co miesiąc zapłacimy najwięcej, bo aż 12,95$. Płatności co pół roku to 59,95$ co w przeliczeniu na poszczególne miesiące da nam 9,99 za korzystanie z VPN. Zdecydowanie najkorzystniej wypada abonament roczny. Płacąc 99,99$ z góry za cały rok otrzymamy dodatkowe 3 miesiące gratis i zaoszczędzimy 49%. W przeliczeniu na kolejne miesiące cena wyniesie 6,67$ za każdy.

Za usługę można zapłącić przy pomocy wszystkich standardowych sposobów płatności – karty płatniczej, PayPala i Bitcoina. Dodatkowo, istnieje możliwość płatności przy pomocy systemu Paymentwall, który pośredniczy w płatności innymi metodami (jak np. Webmoney, AliPay, SOFORT itd.).

Jedną z rzeczy wyróżniających ExpressVPN na tle konkurencji jest 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy. Działa to na tej zasadzie, że przez 30 dni od momentu kupna usługi, możemy w dowolnej chwili wystąpić o zwrot pieniędzy jeżeli będziemy z niej niezadowoleni. Środki odzyskamy szybko i bez problemów – ExpressVPN ma politykę „no questions asked” w tej kwestii.

Podsumowanie recenzji ExpressVPN

ExpressVPN to jeden z najlepszych VPN-ów na rynku, który z powodzeniem spełni wszystkie oczekiwania co do tego rodzaju usługi większości użytkowników Internetu.

Bardzo duża szybkość połączenia, proste i wygodne w obsłudze aplikacje na telefon, tablet i komputer sprawiają, że usługę uruchomimy w ciągu kilku chwil od zakupu. W przypadku problemów możemy zawsze liczyć na pomoc ze strony wsparcia technicznego, które służy pomocą przez 24 godziny na dobę. Dzięki 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy możemy bez przeszkód przetestować usługę i jeżeli uznamy, że nie jesteśmy z niej zadowoleni – odzyskać pieniądze.