Recenzja ProtonVPN 2024

ProtonVPN.com

Jeżeli prywatność jest dla Ciebie kluczową sprawą i to właśnie do jej ochrony szukasz usługi VPN, to zdecydowanie warto poznać możliwości ProtonVPN. Sprawdź jak usługa od twórców ProtonMail wypadła w naszym teście i analizie.

Firma, która zarządza ProtonVPN zlokalizowana jest w Szwajcarii, kraju słynącym z z bardzo poważnego traktowania spraw związanych z prywatnością. W porównaniu do konkurencji jest to usługa dość nowa i wciąż się zmienia i rozwija. Systematycznie dodawane są nowe serwery i zwiększana prędkość i przepustowość oraz możliwości samej usługi.

Test ProtonVPN – jak szybkie i stabilne jest połączenie?

Szybkość nie jest mocną stroną ProtonVPN. Jeżeli liczymy na rewelacyjne prędkości, porównywalne z usługami takimi jak ExpressVPN czy NordVPN to w tym przypadku spotka nas rozczarowanie. W naszych testach na światłowodzie od Orange – Neostradzie do 300 Mbit/s – nie udało się przekroczyć 50 Mbit/s. Nie jest to tragiczny wynik, ale zdecydowanie mógłby być lepszy.

Test prędkości usługi VPN od ProtonMail został przeprowadzony w oparciu o narzędzie speedtest.net. Jako źródło odniesienia, w wykonany został również pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em, który jest widoczny na ostatnim zrzucie ekranu. Sprawdziliśmy szybkość serwerów w najpopularniejszych lokalizacjach serwerów, z perspektywy polskiego użytkownika: polskiego, brytyjskiego i w USA.

Jeżeli nie zależy nam na ogromnych prędkościach, to ProtonVPN sprawdzi się świetnie, gdyż prędkości w zakresie 35-50 Mbit/s są przyzwoite i przekraczają limity wielu łącz internetowych, które posiadają niektórzy użytkownicy. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać w pełni całą przepustowość naszego łącza, to lepiej rozejrzeć się za innym dostawcą.

Test szybkości polskich serwerów

Szybkość polskiego serwera ProtonVPN
Wynik testu szybkości polskich serwerów

Polskie serwery wypadły mocno przeciętnie, na tle innych usług VPN. Udało nam się uzyskać wynik w okolicy 36-40 Mbit/s podczas testowania wszystkich 4 dostępnych w usłudze serwerów. Ping również nie jest najlepszy, waha się w okolicy 45 ms.

Test szybkości amerykańskich serwerów

Wynik testu szybkości serwerów ProtonVPN w USA
Szybkość serwerów ProtonVPN w USA

W przypadku serwerów ProtonVPN w USA nie ma znacznej poprawy, ich szybkość również oscyluje w okolicy 40 Mbit/s. Ping ma wartość w okolic 110-115 ms i temu nie można nic zarzucić. Odległość geograficzna robi swoje.

Test szybkości serwerów w UK

Wynik testu szybkości serwerów ProtonVPN w UK
Szybkość serwerów ProtonVPN w UK

Serwery w UK wypadły najlepiej, bo w nich średnia uzyskana prędkość wynosiła około 50 Mbit/s. Wciąż jest to jednak o wiele mniej niż u konkurencyjnych usług.

Pomiar kontrolny bez VPN

Pomiar kontrolny bez połączenia z VPN
Pomiar kontrolny bez połączenia z VPN

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawiony został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia się z serwerem VPN. Jak widać ProtonVPN nie był w stanie zapewnić szybkości zgodnej z pełną przepustowością łącza internetowego.

Bezpieczeństwo ProtonVPN

ProtonVPN udostępnia swoim użytkownikom następujące protokoły VPN:

  • OpenVPN
  • IKEv2

Wśród dostępnych w ramach abonamentu w ProtonVPN protokołów znajdzimy protokół OpenVPN, uznawany obecnie za najbezpieczniejszy.

Ochrona prywatności w ProtonVPN

ProtonVPN to usługa w absolutnej czołówce jeśli chodzi o ochronę prywatności.

ProtonVPN nie gromadzi żadnych logów i informacji na temat tego, co robią użytkownicy. Aktywność (czyli np. z czym się łączymy, jakie strony odwiedzamy), czas połączenia oraz wykorzystany transfer nie są logowane. Aplikacja kliencka ProtonVPN jest wyposażona w killswitch, który zablokuje połączenie z siecią w sytuacji utraty połączenia z VPN. Warto również wspomnieć o tym, że użytkownicy ProtonVPN mogą skorzystać dla dodatkowej ochrony z serwerów Double VPN czyli podwójnego VPN-a. Dzięki możliwości płatności przy pomocy Bitcoina, mamy możliwość dokonania całkowicie anonimowego zakupu usługi. Lokalizacja firmy odpowiedzialnej za ProtonVPN to Szwajcaria, kraj poza grupą tzw. Państw Pięciu Oczu.

Streaming i P2P z ProtonVPN

Wiele osób decyduje się na korzystanie z VPN tylko i wyłącznie ze względu na streaming. Zmiana IP na inny kraj pozwala na odblokowanie dostępu do wielu różnych filmów i seriali. O ile w momencie swojego startu ProtonVPN nie wspierał zbytnio streamingu, to obecnie usługa umożliwia dostęp do wielu zagranicznych i krajowych serwisów VOD.

Oficjalnie ProtonVPN gwarantuje dostęp do Netflixa z USA, UK i Niemiec oraz amerykańskiego Hulu. Ale tylko i wyłącznie na serwerach z planu Plus, które w aplikacji oznaczone są literą P.

Przetestowaliśmy jak ProtonVPN sprawdza się w praktyce. Zarówno w przypadku polskich serwisów VOD, posługując się polskimi serwerami jak i w przypadku usług zagranicznych. Oto efekty:

Polskie serwisy streamingowe

W przypadku polskich VOD rezultat był taki jak się spodziewaliśmy jeszcze przed przystąpieniem do testu. Jak w większości przypadków, zarówno polski Netflix jak i HBO GO wykrywały połączenie z ProtonVPN. Natomiast nasze rodzime usługi i portale takie jak TVP, Ipla czy Player działały bez problemu i udało się połączyć.

Zagraniczny streaming

W przypadku usług zagranicznych, wszystkich zawsze interesuje amerykański Netflix. Nie inaczej było w naszym przypadku. Po połączeniu się z amerykańskimi serwerami Plus w aplikacji ProtonVPN byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Netflix działał bez problemu, stabilnie i z dobrą prędkością. Mogliśmy w pełni przeglądać bibliotekę Netflixa USA i oglądać dostępne tam filmy oraz seriale. Jest to zdecydowanie duży plus ProtonVPN.

Trzeba tylko pamiętać, że Netflix USA jest dostępny tylko w droższym planie Plus (8$ miesięcznie).

Torrenty z ProtonVPN

Dostawca usługi umożliwia bezproblemowe korzystanie z torrentów oraz P2P na swoich serwerach. Nie robi problemów, a w aplikacji możemy znaleźć oznaczenie serwerów do P2P (dwie strzałki), które zostały w tym celu odpowiednio zoptymalizowane.

Lokalizacje serwerów ProtonVPN

Na ten moment (druga połowa 2019 roku) ProtonVPN ma serwery w 43 różnych państwach, na każdym kontynencie. Zapewnia dostęp do wszystkich najpopularniejszych lokalizacji, z których możemy chcieć skorzystać.

Łącznie jest to ponad 550 serwerów. Dostęp do nich podzielony jest w zależności od planu, który wykupił użytkownik. Osoby korzystające z darmowej wersji mogą łączyć się tylko z Japonią, USA i Holandią.

Plan podstawowy i Plus to dostęp do wszystkich możliwych lokalizacji, z czego dla użytkowników Plus przewidziana jest dodatkowa pula serwerów, z których tylko oni mogą korzystać.

Użytkownicy planu Plus mają dodatkowo dostęp do specjalnych, bezpiecznych serwerów, które ProtonVPN określa mianem „Secure Core”. Są one wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia.

W przypadku Polski, są to tylko cztery serwery co jest dość słabym wynikiem – dostajemy tylko 4 polskie adresy IP, z których można korzystać. Jednak nawet w godzinach szczytu serwery te nie są bardzo mocno obciążone więc nie jest aż tak tragicznie.

Cena ProtonVPN

Cennik ProtonVPN
Aktualne plany i cennik ProtonVPN

ProtonVPN oferuję aż 4 różne plany, które różnią się od siebie możliwościami i jak można się domyślać – również ceną. Istnieje możliwość wyboru płatności miesięcznych lub zapłaty za cały rok z góry. Przy płatności rocznej zniżka wynosi 20% od całkowitej ceny usługi.

Największe możliwości daje plan Plus, który na podstawy tej recenzji jest używany do porównania ProtonVPN z innymi dostawcami VPN. Cena z uwzględnieniem rocznej zniżki to 8$ miesięcznie, co jest nieco większym kosztem w porównaniu do pozostałych dostawców VPN, które testowaliśmy.

Okres1 miesiąc12 miesięcy
Cena za miesiąc10,00 USD8,00 USD
Koszt całkowity10,00 USD96,00 USD
Koszt roczny120,00 USD96,00 USD
Częstotliwość płatnościco miesiącco 12 miesięcy
Oszczędnościbrak-20 %

Na uwagę zasługuje plan Visionary, czyli wspólny abonament za ProtonVPN oraz ProtonMail. Jego cena to 24 dolary miesięcznie (z uwzględnieniem 20% zniżki za płatność za rok z góry). Wybór tego planu zwiększa jednocześnie dostępną liczbę jednoczesnych połączeń w planie Plus, który otrzymujemy z 5 do 10.

Do wyboru mamy 3 różne waluty: dolary amerykańskie, euro oraz franki szwajcarskie. Cena jest przeliczana 1:1 więc jeżeli rozliczamy się w złotówkach, to najlepiej wybrać dolary, gdyż ich kurs jest najbardziej korzystny. Można naprawdę dużo zaoszczędzić.

ProtonVPN gwarantuje 30-dniowy zwrot pieniędzy, jeżeli usługa nie spełni oczekiwań. Nie ma żadnych kruczków, wystarczy skontaktować się z pomocą i poprosić o zwrot środków.

Za ProtonVPN zapłacić można przy pomocy PayPala, karty płatniczej oraz Bitcoina. Pierwsze dwie metody płatności są dość oczywiste i nie trzeba ich tłumaczyć, wystarczy podać dane w momencie zakładania konta i dokonać płatności. Sprawa komplikuje się, gdy zechcemy zapłacić przy pomocy Bitcoina.

Bitcoin w ProtonVPN dostępny jest wyłącznie z poziomu ulepszania konta, nie zobaczymy go podczas składania zamówienia. Dlatego, jeżeli koniecznie zależy nam na tym względnie anonimowym środku płatności to musimy wykonać następujące kroki:

  1. Założyć darmowe konto w ProtonVPN (czyli wybrać Free Plan)
  2. Zalogować się na konto i wybrać nowy plan, za który chcemy zapłacić
  3. Wybrać Bitcoin spośród dostępnych opcji
  4. Wyświetli się informacja o sposobie dokonania płatności, postępujemy zgodnie z wymaganymi krokami
  5. Weryfikacja płatności może zająć nawet 24 godziny, po jej pomyślnym potwierdzeniu otrzymamy powiadomienie o dodaniu środków do konta
  6. Przy pomocy środków, które pojawiły się na koncie, aktywujemy dostęp do wybranego planu

Szczegółowy opis płatności przy pomocy BitCoina znajduje się w sekcji pomocy ProtonVPN.

Podsumowanie recenzji ProtonVPN

ProtonVPN w najlepszym planie to dość drogi VPN na tle pozostałych usług, jednak cenę częściowo rekompensuje to możliwościami i podejściem do spraw prywatności. Jeżeli szukasz sprawdzonej usługi VPN do jej ochrony, to ProtonVPN będzie dobrym wyborem. Brak logów, szwajcarskie podejście do prywatności i specjalne bezpieczne serwery to tylko nieliczne zalety.

Nieco do życzenia pozostawia prędkość samej usługi, więc jeżeli VPN ma być używany również wtedy gdy będziesz oglądał coś w streamingu czy grał online, to warto również rozważyć inne usługi.