Recenzja ProtonMail – czy jest bezpieczny i warto z niego korzystać 2024

ProtonMail.com

Firma Proton Technologies AG, która stworzyła Protonmail ma siedzibę w Szwajcarii. Kraju, którego podejście do ochrony prywatności stało się niemal legendarne za sprawą tamtejszych banków. Ochrona prywatność użytkowników była jednym z podstawowych założeń, które przyświecały twórcom tej poczty. Po ogromnym sukcesie swojej poczty, wprowadzone zostało również inne narzędzie do ochrony prywatności, które trzyma te same standardy – ProtonVPN.

Odwiedź ProtonMail

Wysoka prywatność w ProtonMail – w końcu to Szwajcaria

Serwery ProtonMail znajdują się w Szwajcarii i podlegają tylko i wyłącznie prawu tego kraju. ProtonMail nie posiada i nie przechowuje danych użytkowników poza Szwajcarią. Fizyczny dostęp do serwerówmają tylko i wyłączenie pracownicy firmy.

Założenie konta nie wymaga podawania żadnych prywatnych danych. Po prostu wybieramy login i hasło. Adresy IP zarówno podczas zakładania jak i korzystania ze skrzynki pocztowej nie są zapisywane i przechowywane. Są jedynie przetwarzane w momencie rejestracji (w ramach mechanizmów blokady spamów i masowego zakładania kont). Nie możesz w żaden sposób zostać powiązany z utworzonym kontem pocztowym. Tworząc konto wybieramy nazwę użytkownika (mamy do wyboru dwie domeny dla skrzynki: protonmail.com oraz protonmail.ch) oraz tworzymy hasło. Istnieje również opcjonalnie możliwość podania innego adresu do odzyskiwania hasła. Bardzo ważne jest zapamiętanie hasła, gdyż w przypadku jego utraty stracimy dostęp do całej korespondencji (więcej o tym w opisie bezpieczeństwa i szyfrowania).

ProtonMail zastrzega w swojej polityce prywatności, że może gromadzić adresy IP w przypadku łamania zasad korzystania z poczty. Chodzi tu głównie na ataki na infrastrukturę firmy i spam:

„However, IP logs are sometimes kept to combat abuse and fraud, and your IP address may be retained if you are engaged in activities that breach our terms and conditions (spamming, DDoS attacks against ProtonMail infrastructure, brute force attacks, etc). The legal basis of this processing is our legitimate interest to protect our service against nefarious activities.”

ProtonMail stosuje rozwiązania Open Source. Zarówno je wykorzystuje jak i udostępnia publicznie swoje własne narzędzia. Szczegóły można sprawdzić na koncie ProtonMail na platformie Github.

Za pocztę można zapłacić przy pomocy BitCoina, jednak ta opcja nie jest dostępna przy zakładaniu konta. Szczegółowo opisaliśmy to w sekcji dotyczącej planów i cen.

Bezpieczeństwo w ProtonMail – jak szyfrowana jest poczta?

Poczta jest szyfrowana end-to-end. Wiadomości są przechowywane w formie zaszyfrowanej, przesyłane w formie zaszyfrowanej pomiędzy urządzeniami użytkownika, a serwerami ProtonMail. Również przesyłanie wiadomości pomiędzy dwoma użytkownikami ProtonMail jest w pełni szyfrowane. Do szyfrowania używane są biblioteki Open Source.

W przypadku wysyłania wiadomości do innych dostawców poczty jak Gmaila, trzeba zadbać samodzielnie o szyfrowanie jej treści (np. przy pomocy PGP) lub skorzystać ze specjalnej opcji wysłania linku do zaszyfrowanej wiadomości. Działa to tak, że odbiorca otrzymuje link do treści wiadomości, którą otwiera w przeglądarce – jest ona zaszyfrowana. Dopiero po podaniu specjalnego hasła (które możemy przekazać innym kanałem), uzyska dostęp do treści. Taka możliwość dostępna jest w najdroższym planie Visionary.

Zespół ProtonMail nie ma możliwości odczytania zawartości skrzynki. Wszystko jest szyfrowane po stronie użytkownika. Tym samym ProtonMail nie jest w stanie wydać nikomu zawartości korespondencji użytkownika. Jest to tym samym wyjątkowo interesująca opcja dla osób, którym zależy na dużej poufności swojej korespondencji.

Jednak przez to, że zostały zastosowane takie środki bezpieczeństwa, wiążą się również pewne niedogodności, których użytkownicy muszą być świadomi.

NIE MA MOŻLIWOŚCI ODZYSKANIA HASŁA.

Jeżeli zapomnisz hasło do konta, to utracisz dostęp do całej zawartości skrzynki pocztowej. Nawet jeżeli podasz drugi adres e-mail do odzyskiwania hasła i skorzystasz z tej procedury. W uproszczeniu, hasło jest jednym ze składników szyfrujących treść konta pocztowego i jego utrata lub zmiana sprawia, że nie da się uzyskać do niej dostępu – nie można odszyfrować zawartości. Dlatego ważne jest żeby stworzyć takie hasło, które będzie odpowiednio długie i je łatwo zapamiętamy. Sprawdź nasz poradnik jak tworzyć bezpieczne hasła, jeśli nie wiesz jak powinno się podejść do tematu. Czyli odzyskanie hasła sprawi, że jedynie odzyskamy dostęp do adresu (np. [email protected]), ale nie do starej, archiwalnej korespondencji.

Treści nieszyfrowanych wiadomości przychodzących od innych dostawców poczty są przed szyfrowaniem skanowane w poszukiwaniu spamu oraz wirusów. Dopiero po tym procesie zostają całkowicie zaszyfrowane

Ujawnienie przez ProtonMail posiadanych danych i informacji dotyczących konta będzie możliwe tylko wtedy, gdy wystąpią o to odpowiednio uprawnione służby, wyczerpując pełną ścieżkę prawnąnarzucaną przez szwajcarskie prawo. W przypadku dostępu do treści wiadomości, przekazane zostaną wyłącznie zaszyfrowane dane – odszyfrować może je tylko użytkownik.

„If a request is made for encrypted message content that ProtonMail does not possess the ability to decrypt, the fully encrypted message content may be turned over. If permitted by law, ProtonMail will always contact a user first before any data disclosure. Under Swiss law, it is obligatory to notify the target of a data request, although such notification may come from the authorities and not from the Company.”

Po usunięciu konta przez użytkownika, wszystkie dane zostają również skasowane z serwerów produkcyjnych ProtonMail. W backupie będą przechowywane przez 14 dni, po czym bezpowrotnie usunięte.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną polityką prywatności ProtonMail, są tam opisane wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem oraz prywatnością poczty.

Korzystanie z ProtonMail – nowoczesny interfejs webowy

Podstawowy sposób dostępu do poczty ProtonMail to strona internetowa. Jej wygląd i obsługa jest standardowa i nie odbiega znacząco od innych skrzynek pocztowych, które znamy. Jeśli biegle korzystamy np. z Gmaila, to z obsługą ProtonMaila również nie będzie problemu.

protonmail interfejs webowy
Interfejs ProtonMail dostępny przez przeglądarkę

Jeżeli z poczty korzystamy w oparciu o programy pocztowe takie jak Microsoft Outlook, Apple Mail czy Mozilla Thunderbird w połączeniu z protokołami IMAP i SMTP, to sprawa się komplikuje. Z racji tego, że poczta jest szyfrowana, musimy zainstalować specjalną aplikację, która będzie zajmować się szyfrowaniem i odszyfrowywaniem poczty. Jest ona dostępne tylko dla użytkowników płacących za usługę.

ProtonMail Bridge, bo to o nim mowa to specjalny program który działa w tle na komputerze. Jest aktualnie dostępny dla Windowsa i Maca, a na Linuxa dostępna jest wersja beta. Po jego integracji z naszym kontem w ProtonMail umożliwia szyfrowanie oraz deszyfrowanie wiadomości oraz ich przeszukiwanie. Bez jego pomocy nie skonfigurujemy i nie uruchomimy poczty w ulubionym kliencie poczty e-mail.

Aplikacje mobilne ProtonMail

ProtonMail jest dost dostępny na Androida i iOS (iPhone, iPad). Odpowiednie aplikacje można pobrać ze sklepu Play i App Store. W pełni obsługują one szyfrowanie i wszystkie funkcje poczty.

Są proste w obsłudze i intuicyjne, przetłumaczone na język polski. W swym działaniu i obsłudze przypominają inne aplikacje do poczty, które możemy znać – ciężko jest w tym temacie wymyślić coś nowego.

Poniżej zrzuty ekranu aplikacji mobilnych:

proton mail skrzynka odbiorcza ios
Skrzynka odbiorcza w aplikacji mobilnej
protonmail nowa wiadomosc ios
Tworzenie nowej wiadomości w aplikacji mobilnej
protonmail menu ios
Menu i opcje w aplikacji mobilnej ProtonMail

Cennik ProtonMail i dostępne plany

ProtonMail oferuje cztery różne plany, w tym jeden darmowy. Różnią się one możliwościami oraz ceną. Obecnie dostępne są następujące plany:

protonmail plany
Aktualny cennik ProtonMail
 • Free (plan darmowy)
 • Plus – 4€ miesięcznie
 • Visionary – 24€ miesięcznie
 • Professional – 6.25€ miesięcznie

Sprawdź aktualne ceny

Ceny podane są przy płatności z góry za cały rok. W przypadku płatności miesięcznych będą one wyższe o 20%. Przelicznik w stosunku do dolara (USD) jest 1:1, więc lepiej wybrać walutę amerykańską, która ma korzystniejszy kurs w stosunku do złotówki. Płatności można dokonać za pomocą PayPala, karty kredytowej oraz Bitcoina. Płatność przy pomocy BitCoina jest nieco skomplikowana – trzeba najpierw założyć darmowe konto i dopiero z niego dokonać opłaty. Po jej potwierdzeniu konto przejdzie w wybrany plan. Szczegóły krok po kroku opisane są w pomocy.

Plan Plus, czyli podstawowy plan płatny to:

 • 5GB miejsca
 • wysyłanie do 1000 wiadomości dziennie (limity są po to, żeby uniemożliwić wysyłanie spamu)
 • możliwość konfiguracji własnej domeny
 • priorytetowe wsparcie i pomoc techniczna
 • możliwość korzystania z 5 aliasów

Najwięcej możliwości daje plan Visionary, który jest równocześnie dość drogi. Daje to co w planie plus oraz:

 • 20 GB miejsca
 • nawet 10 różnych domen
 • do 50 różnych aliasów
 • brak limitu wysyłania wiadomości
 • wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości do innych dostawców poczty
 • wczesny dostęp do nowych możliwości i funkcji
 • dostęp do abonamentu Plus w ProtonVPN (wartego 8€ miesięcznie)

Ostatni plan – Professional – jest przeznaczony dla organizacji i firm, które chciałyby stosować ProtonVPN jako pocztę dla swoich pracowników.

Różnica pomiędzy dwoma płatnymi planami jest dość spora. Jeśli zdecydujemy się na plan płatny to raczej w większości przypadków wystarczy tańsza opcja. Jednak warto dokładnie przeanalizować potrzeby, bo może się okazać że wraz z ProtonVPN będzie to naprawdę korzystny zakup pod nasze potrzeby.

Jakie ograniczenia ma plan darmowy?

Plan darmowy ProtonMail – to co wybiera większość użytkowników w pierwszej kolejności. Ma on dość spore ograniczenia i może niezbyt dobrze się sprawdzić jako główna skrzynka pocztowa – zwłaszcza z racji miejsca. W jej ramach otrzymujemy:

 • tylko 500MB miejsca na wiadomości
 • limit 150 wiadomości wysyłanych dziennie
 • ograniczoną pomoc i wsparcie ze strony supportu

Jeżeli nie planujemy wysyłać i odbierać dużych załączników lub mamy sporą dyscyplinę przy czyszczeniu skrzynki pocztowej to 500MB może z powodzeniem wystarczyć. Bo limit 150 wiadomości dziennie raczej ciężko przekroczyć.

Podsumowanie – nasza opinia

W naszej ocenie ProtonMail to rewelacyjna usługa, z której warto korzystać nie tylko w wersji darmowej, ale również płatnej. Jeżeli mamy dość usług i monopolu Google, to ProtonMail jest świetną alternatywą. W opcji darmowej nie płacimy za nią swoją prywatnością, a jeżeli potrzeba nam więcej możliwości, to możemy przejść na plan płatny. Potwierdzają to również liczne opinie dostępne w sieci. ProtonMail z każdej strony zbiera pozytywne oceny. A wraz z uruchomieniem ProtonVPN, firma jest w stanie zaoferować kompleksowy pakiet ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci.

Odwiedź ProtonMail