Jak oglądać TVP i TVP Sport za granicą? Sposób krok po kroku

Na platformie TVP VOD można trafić na całą masę polskich filmów, seriali oraz programów rozrywkowych i dokumentalnych. Oprócz tego, w TVP Sport regularnie transmitowane są mecze i najważniejsze wydarzenia sportowe online. Stream TVP za granicą nie działa i możliwość oglądania jest zablokowana – ale są na to sposoby. Sprawdź co zrobić żeby oglądać TVP za granicą. Zobacz jak odblokujesz polskie transmisje w TVP Sport w innych krajach. A wszystko to zrobisz w bardzo prosty sposób.

Szukasz sposobu na dostęp do TVP i TVP Sport za granicą, ale nie chcesz czytać całego poradnika? Przy pomocy ExpressVPN bez problemu zmienisz IP na polskie i uzyskasz dostęp do serwisów TVP za granicą. W specjalnej promocji możesz zdobyć 3 miesiące abonamentu gratis.

Dlaczego TVP nie działa za granicą?

Próbując oglądać TVP za granicą napotkasz na komunikat, z którego dowiesz się że materiał wideo może być oglądany tylko z terytorium Polski. Oznacza to, że w Twojej lokalizacji, w kraju w którym aktualnie przebywasz, dostęp do tego materiału lub transmisji na żywo jest zablokowany. Nie wchodząc w zbytnie szczegóły, jest to spowodowane blokadami regionalnymi, które są zmorą użytkowników sieci. To właśnie przez nie nie można oglądać różnych filmów i seriali na platformach wideo z całego świata. Tak jest również w przypadku TVP, nie można tam oglądać dostępnych w serwisie za darmo filmów, seriali i transmisji sportowych poza Polską.

Wchodząc na stronę TVP, sprawdzany jest Twój adres IP. Jeżeli nie jest to polskie IP, to dostęp jest automatycznie blokowany. Objawiać się to może komunikatem o blokadzie, brakiem działania odtwarza wideo lub informacją o braku połączenia. Dlatego, żeby oglądać TVP za granicą trzeba zmienić swój adres IP i z zagranicznego zrobić polski. Na szczęście jest na to prosty sposób, przy pomocy którego każdy z powodzeniem będzie w stanie uzyskać nowy adres IP i zmienić lokalizację komputera.

Zrobić to można przy pomocy VPN (tutaj przeczytasz jak VPN działa od strony technicznej). Jest to narzędzie, przy pomocy którego w łatwy sposób można zmieniać adres IP. Przykładowo – będąc w Niemczech i łącząc się za pomocą polskiego serwera VPN, uzyskujemy polski adres IP. Dzięki temu, mając zmieniony adres IP można będzie oglądać TVP i TVP Sport za granicą. Takie rozwiązanie działa w Niemczech, Holandii, USA czy UK oraz innych krajach, w których możesz przebywać.

W jaki sposób można oglądać TVP za granicą?

Jak już wspomnieliśmy, do oglądania TVP w innych krajach niż Polska trzeba zdobyć polski adres IP i zmienić swój kraj w sieci (oczywiście w sposób wirtualny). W tym celu należy skorzystać z VPN, żeby połączyć się ze specjalnym serwerem pośredniczącym. Całe połączenie z internetem będzie przez niego przechodzić, a dzięki temu możliwe będzie oglądanie filmów, seriali, meczy i transmisji sportowych na żywo w TVP (ale nie tylko, w ten sposób można odblokować również inne platformy)

Nie każdy VPN dobrze sprawdzi się do odblokowania dostępu do TVP. Tego typu usług musi przede wszystkim:

 • posiadać serwery z polskim IP
 • oferować dużą prędkość połączenia (dzięki temu można oglądać streaming w jakości HD lepszej)
 • mieć stabilne serwery, które nie będą powodować lagów i buforowania wideo
 • udostępniać użytkownikom prostą, intuicyjną i wygodną w obsłudze aplikację

W sieci możemy znaleźć bardzo wielu różnych dostawców usług VPN, jednak nie każdy z nich dobrze radzi sobie z zapewnieniem stabilnego dostępu do streamingu VOD TVP1, TVP2, Info czy Sport. Dotychczas przetestowaliśmy wielu dostawców usług VPN i nie wszyscy spełniają oczekiwania jeśli chodzi o swobodne oglądanie filmów, seriali i meczy przez internet.

Jest parę wyjątków, jak te usługi VPN wymienione poniżej. Co ważne, oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu nawet jeśli nie do końca jest się przekonanym czy VPN spełni nasze oczekiwania, to możemy go bez ryzyka przetestować. Procedura zwrotu pieniędzy jest szybka i nieskomplikowana. Warto dodać, że przy pomocy tych VPN nie tylko odblokujesz TVP, ale również inne serwisy oferujące telewizję internetową.

A poniżej – dokładny opis jak uruchomić VPN i oglądać za jego pomocą TVP poza krajem.

Jak oglądać TVP za granicą – krok po kroku

Pokażemy to na przykładzie polecanego przez nas ExpressVPN. Całość nie powinna zająć więcej niż 5 minut. Kolejne kroki, które trzeba wykonać żeby oglądać stream TVP online są proste i sprowadzają się do następujących czynności:

Krok 1 – rejestracja konta

Pierwszy krok to rejestracja konta i opłacenie abonamentu u wybranego dostawcy VPN. Należy wybrać okres, na jaki chce się wykupić usługę, podać adres na jaki przyjdą dane dostępowe do konta oraz wybrać sposób płatności.

Rejestracja w ExpressVPN

Krok 2 – pobranie aplikacji

Kolejnym krokiem po założeniu konta jest pobranie aplikacji. Po rejestracji zostaniesz przekierowany do odpowiedniej strony, z której będziesz mógł pobrać aplikację do łączenia się z serwerem VPN na swoje urządzenie. W przypadku komputera, aplikację pobierzesz na dysk, na telefonie i tablecie przekieruje Cię do sklepu z aplikacjami, skąd pobierzesz je za darmo. Jeśli jesteś na komputerze, to od razu skopiuj kod aktywacyjny.

Pobieranie ExpressVPN do TV w UK

Krok 3 – instalacja aplikacji

Kolejny krok to instalacja aplikacji. Nie ma tu nic skomplikowanego, po prostu zainstaluj program na swoim komputerze lub telefonie albo tablecie. Zajmie to nie więcej niż minutę.

Krok 4 – uruchomienie aplikacji

Jesteśmy już prawie na samym końcu, pora na uruchomienie aplikacji. Zatem do dzieła, włącz program i w oknie które zobaczysz wprowadź dane do logowania:

 • Na komputerze – zalogujesz się przy pomocy kodu aktywacyjnego skopiowanego ze strony ExpressVPN
 • Na telefonie – zalogujesz się przy pomocy adresu e-mail i hasła
aktywacja

Krok 5 – połączenie z polskim serwerem

Po uruchomieniu aplikacji powita Cię okno z sugerowaną lokalizacją (wybierana automatycznie przez program, to który powinien być najszybszy). Żeby ją zmienić trzeba kliknąć na trzy kropki jak na obrazku i wtedy wyświetli się okno z listą dostępnych państw. Odszukaj Polskę na liście lub użyj wyszukiwarki. Kliknij dwa razy i połącz się.

Po paru sekundach aplikacja VPN nawiąże połączenie, a Ty będziesz mieć polskie IP żeby oglądać TVP. Działa to tak samo na komputerze jak i na telefonie.

Wybór polskiego serwera

Krok 6 – czas na oglądanie

Jeżeli wszystko zrobiłeś tak jak w powyższych krokach, to od tej pory masz polskie IP (możesz się upewnić w naszym narzędziu do sprawdzania IP) i możesz oglądać TVP za granicą! Wystarczy teraz wejść na zablokowaną transmisję, odświeżyć stronę, a wszystko powinno bez problemu działać.

TVP za granicą z ExpressVPN

Czy za pomocą VPN można bez problemu oglądać sport, filmy i seriale w TVP za granicą?

Problemy z oglądaniem Telewizji Polskiej za granicą wynikają z blokad regionalnych, które szczegółowo regulują w jakich krajach poszczególne materiały wideo mogą być odtwarzane online. W ich założeniu, dostęp do treści jest uzależniony od tego, z jakiej lokalizacji łączy się użytkownik.

Nie ma znaczenia jakiego kraju jest obywatelem. Liczy się adres IP. Licencje, które serwisy VOD wykupują od właścicieli praw autorskich, pozwalają na dostęp do materiałów tylko z określonych państw. Dlatego też polska biblioteka Netflixa jest o wiele mniejsza niż np. amerykańskiego Netflixa.

To właśnie geoblokady są przyczyną tego, że gdy chcąć obejrzeć TVP 1, TVP 2 czy TVP Sport online w innych krajach użytkownik zobaczy komunikat: „Przepraszamy. Z uwagi na ograniczenia licencyjne, materiał jest niedostępny w kraju z którego się łączysz.” Dlatego mecze reprezentacji, seriale, filmy i programy będą przez to niedostępne podczas zagranicznych podróży, delegacji czy całkowitej emigracji.

Właśnie z tego powodu wielu Polaków korzysta z usług VPN w najpopularniejszych kierunkach emigracji takich jak UK, Niemcy, Norwegia, Holandia czy Dania. Szybka zmiana IP umożliwia dostęp polskojęzycznych treści.

Niestety wprowadzone w 2018 roku przez Unię Europejską regulacje dotyczące dostępu do usług streamingowych podczas krótkich pobytów za granicą nie obejmują TVP VOD. Wszystko przez to, że dostęp do streamingu Telewizji Polskiej jest darmowy – jest finansowana z powszechnego abonamentu, który płacą wszyscy posiadacze telewizorów. A wprowadzone regulacje dotyczą jedynie płatnych usług, za które płaci się abonament (czyli gdy posiadamy konto w serwisie i je regularnie opłacamy).

Komunikat TVP
Jeden z komunikatów, jaki możesz zobaczyć chcąc oglądać TVP za granicą

Mecze i wydarzenia sportowe w TVP Sport za granicą

W ramach oferty TVP online znajduje się również TVP Sport (sport.tvp.pl), gdzie obejrzymy m.in. transmisje meczy piłki nożnej oraz wiele innych programów sportowych – skoki, siatkówkę czy piłkę ręczną. Od niedawna w TVP można także oglądać Ligę Mistrzów, co jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników piłki nożnej.

Jest to platforma, gdzie prowadzone są transmisje na żywo większości wydarzeń sportowych związanych z Polską Reprezentacją, nie tylko w piłce nożnej. To właśnie tam można oglądać mecze reprezentacji na Euro czy Mistrzostwach Świata. Stream sport.tvp.pl za granicą jest również dostępny tylko wtedy, jeżeli posiadamy polski adres IP. Takie są wymogi licencyjne organizacji sportowych, które zarządzają prawami do transmisji.

Mecze z polskim komentarzem ogląda się o wiele przyjemniej niż w języku kraju, w którym przebywamy. Chyba każdy miłośnik piłki nożnej to potwierdzi, że nasi komentatorzy są nieodłącznym elementem świetnej rozrywki podczas oglądania meczu w telewizji. A mecze polskiej reprezentacji, to coś co od lat łączy Polaków.

Transmisje na żywo odbywają się w telewizji na TVP1 lub TVP2, a w przypadku internetu dostępne są w serwisie TVP Sport. Dlatego dla wielu osób jedynym sposobem żeby oglądać sport.tvp.pl za granicą staje się skorzystanie z VPN do zmiany IP. Wtedy nie ma znaczenia czy jesteśmy w Niemczech, UK, USA, Francji, Norwegii czy Holandii.

Co można oglądać w TVP VOD

Telewizja Polska S.A. posiada własny serwis VOD TVP, w którym oferuje darmowy dostęp online do programów oraz seriali swojej produkcji, znanych z TVP 1 i TVP 2. Cieszące się ogromną popularnością seriale obyczajowe i komediowe gromadzą przed telewizorami rzesze widzów w różnym wieku. Niezwykle popularne produkcje serialowe takie jak:

 • Ojciec Mateusz,
 • Barwy szczęścia,
 • Na dobre i na złe,
 • rodzinka.pl,
 • M jak Miłość,
 • O mnie się nie martw,
 • Klan,
 • Blondynka,
 • Za marzenia,
 • Trzecia połowa,
 • Pod wspólnym niebem

Oprócz seriali, dzięki posiadaniu polskiego IP za granicą w TVP VOD można oglądać takie programy rozrywkowe i kabarety jak:

 • Rolnik szuka żony
 • Familiada
 • The Voice of Poland
 • Jaka to melodia?
 • Jeden z dziesięciu
 • The Voice Kids

To tylko niewielki wycinek tego, co można oglądać w TVP VOD. Warto również sprawdzić strefę ABO, w której znajdują się specjalne udogodnienia jak np. możliwość oglądania odcinków seriali przed ich oficjalną premierą w telewizji.

Czy są darmowe sposoby na dostęp TVP w innych krajach?

Jeżeli ktoś szukamy sposobów jak za darmo oglądać TVP za granicą to niestety się zawiedzie. Nie ma bowiem bezpiecznych i dbających o prywatność usług VPN, które jednocześnie umożliwiają odblokowanie polskich serwisów VOD. Przestrzegamy przed usługami, które pod hasłami oferującymi darmową usługę, tak naprawdę szpiegują użytkowników. Bezpieczne, darmowe VPNy które opisujemy i polecamy niestety nie posiadają w swojej ofercie polskich serwerów VPN. W związku z tym nie da się za ich pomocą uzyskać polskiego adresu IP.

Oglądanie TVP za granicą – pytania i odpowiedzi

Czy TVP działa za granicą?

TVP nie działa za granicą, jeżeli nie posiada się polskiego adresu IP. Dopiero po zmianie IP na polskie za pomocą VPN można swobodnie oglądać filmy, seriale, programy oraz sport.

Dlaczego TVP nie działa za granicą?

Powodem, przez który TVP nie działa za granicą są blokady regionalne. Regulują one na platformach ze streamingiem z jakich państwo można oglądać dostępne w nich materiały wideo, a z jakich nie. W przypadku TVP dostęp możliwy jest tylko z terenu Polski, przez użytkowników z polskim adresem IP.

Jak odblokować TVP za granicą?

Żeby odblokować TVP za granicą należy skorzystać z narzędzia do zmiany adresu IP jakim jest VPN. Przy jego pomocy można w łatwy i szybki sposób zmienić IP i tym samym lokalizację komputera lub telefonu. Dzięki temu można oglądać stream TVP z dowolnego miejsca na świecie.

Czy można oglądać TVP przez VPN w wysokiej jakości?

Tak, dobry i sprawdzony VPN zapewnia bardzo dużą szybkość połączenia z internetem i nic nie spowalnia. Dzięki temu można bez problemu oglądać transmisje w jakości HD oraz lepszej przez internet.

Jak oglądać TVP Sport za granicą?

Do oglądania TVP Sport za granicą niezbędna jest zmiana adresu IP na polski przy pomocy VPN. Dzięki temu zmienisz lokalizację komputera lub telefonu i będziesz w stanie odblokować dostęp do transmisji w TVP Sport. Bez polskiego IP nie uzyskasz dostępu do oficjalnego streamingu.

Czy można oglądać transmisje na żywo w TVP Sport w innych krajach?

Oficjalny stream sport.tvp.pl nie jest dostępny w innych krajach niż Polska i nie można go w nich oglądać. Żeby uzyskać dostęp trzeba zmienić lokalizację komputera lub telefonu w sieci, np. korzystając z VPN. W ten sposób odblokujesz dostęp do transmisji.