Czym jest kill switch w usłudze VPN?

VPN kill switch (czasami określany również jako Network Lock) w usłudze VPN automatycznie „zabija” połączenie internetowe gdy tylko wykryje, że połączenie z serwerem VPN zostało przerwane lub nie nie jest włączone. Oznacza to, że jakakolwiek komunikacja pomiędzy komputerem, a Internetem nie będzie możliwa bez pośrednictwa VPN. Kill switch monitoruje stan połączenia i jeżeli wykryje utratę połączenia z VPN, doprowadzi do blokady połączenia z siecią.

Dlaczego warto używać funkcji kill switch w VPN?

Przede wszystkim ta funkcja służy poprawieniu bezpieczeństwa oraz prywatności i jest swoistą ostatnią linią obrony. Większość dostawców najlepszych VPN wyposaża w nią swoje aplikacje, więc nawet bez większej wiedzy technologicznej będzie można z powodzeniem korzystać z tego typu zabezpieczenia.

Mając włączony kill switch nie trzeba obawiać się, że w przypadku nagłej utraty połączenia z VPN transmisja danych z siecią przestanie być szyfrowana i będzie mogła zostać podejrzana lub podsłuchana przez niepowołane osoby. Nie nastąpi dzięki temu także wyciek prawdziwego adresu IP, które podczas połączenia przez VPN jest chronione i ukryte. Dopiero ponowne połączenie z VPN odblokuje i wznowi ruch sieciowy.

Rodzaje stosowanych rozwiązań

Zakres i sposób działania tzw. kill switcha możemy podzielić na dwa rodzaje

  • działające na poziomie systemu
  • działające na poziomie aplikacji

Kill switch działający na poziomie systemu odcina dostęp do sieci całego komputera, uniemożliwiając przy tym wszystkim systemowi oraz wszystkim zainstalowanym aplikacjom łączenie z się z siecią. Dopiero ponowne połączenie z VPN da możliwość poprawnej komunikacji z siecią. Zabezpieczenie to działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych.

Kill switch działający na poziomie aplikacji zamyka lub blokuje dostęp do sieci konkretnej aplikacji w przypadku utraty połączenia z VPN. Inne programy wciąż będą działać i komunikować się z Internetem, nawet jeżeli połączenie z VPN zostanie przerwane.

Kill switch VPN – kiedy warto z niego korzystać?

Z kill switcha powinno się korzystać zawsze wtedy, gdy korzystamy z VPN do ochrony prywatności i podniesienia bezpieczeństwa transmisji danych. Mamy wtedy pewność, że nawet w przypadku utraty połączenia z VPN, osoby niepowołane nie będą miały dostępu do naszej aktywności w sieci.

Jeżeli z VPN korzystamy głównie do ominięcia blokady regionalnej, wtedy nie musimy się zbytnio martwić kwestią oferowania przez VPN tej funkcjonalności.

Pytania i odpowiedzi

Do czego służy kill switch w VPN?

Kill switch w VPN automatycznie blokuje połączenie z siecią po zerwaniu połączenia z serwerem VPN. Służy to ochronie prywatności i zabezpiecza przed wyciekiem prawdziwego IP.

Czy warto włączyć kill switch w programie VPN?

Tak! Dzięki temu masz pewność, że pomimo utraty połączenia z serwerem VPN, Twój prawdziwy adres IP nie stanie się publicznie widoczny.