Czym jest kill switch w usłudze VPN i co daje?

Kill switch w VPN

Kill switch to funkcja wielu aplikacji VPN, która dodatkowo chroni prywatność w sytuacji utraty połączenia z serwerem VPN. Dzięki wyłącznikowi bezpieczeństwa jakiekolwiek dane przestają być przesyłane, gdy nie są szyfrowane przez VPN. Kill switch chroni prywatność i sprawia, że prawdziwy adres IP nie zostanie ujawniony w internecie.

Co to jest kill switch w VPN?

VPN kill switch (czasami określany również jako Network Lock) to funkcja aplikacji VPN, która automatycznie zatrzymuje połączenie internetowe gdy tylko wykryje, że połączenie z serwerem VPN zostało przerwane lub nie jest aktywne. Oznacza to, że jakakolwiek komunikacja pomiędzy komputerem, a Internetem nie będzie możliwa bez pośrednictwa VPN. Kill switch cały czas monitoruje stan połączenia i jeżeli wykryje utratę połączenia z VPN, doprowadzi do blokady połączenia z siecią.

Pojęcie kill switch występuje w aplikacjach VPN również jako Network Lock, wyłącznik awaryjny lub wyłącznik bezpieczeństwa. Nazwy mogą być różne, ale idea działania jest ta sama.

Mając włączony kill switch nie trzeba obawiać się, że w przypadku nagłej utraty połączenia z VPN transmisja danych z siecią przestanie być szyfrowana i będzie mogła zostać podejrzana lub podsłuchana przez niepowołane osoby. Nie nastąpi dzięki temu także wyciek i odkrycie prawdziwego adresu IP, które podczas połączenia przez VPN jest chronione. Dopiero ponowne nawiązanie połączenia z VPN odblokuje i wznowi ruch sieciowy. Wszystko dzieje się automatycznie.

Dlaczego warto używać funkcji kill switch w VPN?

Przede wszystkim ta funkcja to dodatkowy stopień ochrony. Podnosi bezpieczeństwo oraz poprawia ochronę prywatności i jest swoistą ostatnią linią obrony. Większość sieci VPN wyposaża w nią swoje aplikacje, więc nawet bez większej wiedzy technologicznej będzie można z powodzeniem korzystać z tego typu zabezpieczenia.

Kill switch powinno się mieć włączony zawsze wtedy gdy:

  • używasz VPN do bezpiecznego i prywatnego pobierania plików z torrentów i sieci P2P
  • zależy Ci na ukryciu adresu IP podczas korzystania z sieci
  • mieszkasz w państwie gdzie władza szpieguje obywateli i to co robią w sieci
  • nie chcesz pozostawać bez ochrony i szyfrowania ze strony VPN podczas połączenia z siecią
  • masz podejrzenia, że ktoś może podsłuchiwać co robisz w sieci i chcesz dobrze chronić swoją prywatność

Jeżeli z VPN korzystamy głównie do ominięcia blokady regionalnej, wtedy nie musimy się zbytnio martwić kwestią oferowania przez VPN tej funkcjonalności.

Kill switch w programie VPN – stosowane rozwiązania

Zakres i sposób działania kill switcha możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • działające na poziomie systemu
  • działające na poziomie aplikacji

Kill switch działający na poziomie systemu odcina dostęp do sieci całego komputera, uniemożliwiając przy tym systemowi operacyjnemu oraz wszystkim zainstalowanym aplikacjom łączenie z się z Internetem. Dopiero ponowne nawiązanie połączenia z VPN przywraca możliwość komunikacji z siecią. Zabezpieczenie to działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych.

Kill switch działający na poziomie aplikacji zamyka lub blokuje dostęp do sieci konkretnej aplikacji w przypadku utraty połączenia z VPN. Inne programy wciąż będą działać i komunikować się z Internetem, nawet jeżeli połączenie z VPN zostanie przerwane. Przykładem zastosowania może być tu klient sieci P2P, który zostanie automatycznie zablokowany gdy utracimy połączenie z serwerem VPN.

Kill switch w aplikacji ExpressVPN
Network Lock w aplikacji od ExpressVPN

Przyczyny zrywania połączenia z serwerem VPN

Wiemy już dlaczego warto stosować kill switch do ochrony przed nagłym przerwaniem połączenia z serwerem VPN. Ale jakie są tego główne przyczyny? Dlaczego połączenie z serwerem VPN nagle przestaje działać?

1. Problemy z siecią u dostawcy internetu

Jeżeli dostawca sieci ma awarię lub dostarczana przez niego usługa pozostawia wiele do życzenia (np. z powodu częstego przeciążenia sieci), to może to powodować nagłe i niespodziewane zrywanie połączenia z VPN. W sytuacji, w której cały internet przestaje działać nawet na 1-2 sekundy, również aktywne połączenie z VPN jest zrywane. Ponowne nawiązanie połączenia z serwerem VPN może potrwać nawet kilka sekund, więc przez ten czas pozostajesz bez ochrony. Kill switch przed tym chroni.

2. Problemy z routerem

Jeżeli Twój router jest przestarzały i po prostu nie wyrabia albo zaczął się psuć, to również może powodować niestabilne połączenie z Internetem. A to będzie się przekładało na zrywanie połączenia także z usługą VPN, z której korzystasz.

3. Firewall

Nieprawidłowa konfiguracja firewalla może przyczyniać się do nieprawidłowego działania zarówno samej aplikacji VPN jak i Twojego urządzenia. Może powodować blokowanie niektórych połączeń lub ich zrywanie. Warto to sprawdzić jeśli pojawiają się problemy.

4. Protokół VPN

Niektóre protokoły VPN działają lepiej, a niektóre gorzej w zależności od sieci użytkownika. Jest to spowodowane szeregiem różnych czynników, ale warto mieć to na uwadze gdy okaże się że połączenie z serwerem VPN jest regularnie przerywane. Warto sprawdzić jaki protokół zaleca Twój dostawca VPN, często opis tego znajdziesz w aplikacji.

5. Utrata zasięgu

Utrata zasięgu sieci to najbardziej oczywista przyczyna, o której jednak trzeba pamiętać. Dotyka zarówno osoby, które łączą się z siecią przy pomocy routera jak i sieci komórkowej. Gdy odejdziemy zbyt daleko od routera, wejdziemy do miejsca, gdzie znajdują się przeszkody dla sygnału to połączenie może zostać zerwane. Kill switch przed tym ochroni, gdyż uniemożliwi transmisję danych dopóki urządzenie nie połączy się ponownie z serwerem VPN.

Jakie firmy VPN mają wbudowany w aplikację wyłącznik awaryjny?

Niemal wszystkie liczące się firmy oferujące profesjonalne usługi VPN mają aplikacje klienckie wyposażone w wyłącznik awaryjny. Jeżeli szukasz takiej usługi, to możesz sprawdzić ofertę:

Pamiętaj, żeby korzystać z tej funkcji trzeba zainstalować klienta VPN dostarczonego od wybranego dostawcy usługi.

Pytania i odpowiedzi

Do czego służy kill switch w VPN?

Kill switch w VPN automatycznie blokuje połączenie z siecią po zerwaniu połączenia z serwerem VPN. Służy to ochronie prywatności i zabezpiecza przed wyciekiem prawdziwego IP.

Czy warto włączyć kill switch w programie VPN?

Tak! Dzięki temu masz pewność, że pomimo utraty połączenia z serwerem VPN, Twój prawdziwy adres IP nie stanie się publicznie widoczny.

Czy kill switch uruchamia się automatycznie?

Tak, kill switch aktywuje się automatycznie jak tylko połączenie z siecią VPN zostanie przerwane. Pod warunkiem, że został włączony w aplikacji przy pomocy której łączysz się z usługą.

Czy kill switch jest domyślnie włączony w programie VPN?

To zależy. W aplikacjach niektórych dostawców VPN ta funkcja jest włączona od samego początku, natomiast u innych użytkownik musi ją włączyć ręcznie samemu.