Co to jest PING i jak możesz go zmierzyć?

Ping i diagnostyka sieci

PING to często spotykane pojęcie, zwłaszcza w kontekście sieci oraz gier komputerowych. Nie ma jasnej historii powstania tej nazwy, jednak najczęściej nawiązuje się do dźwięku sonaru oraz skrótu od słów Packet Internet Groper.

Czym tak właściwie jest ping?

Ping to polecenie, którego używa się do diagnostyki połączeń sieciowych. Działa to w ten sposób, że z naszego komputera wysyłany jest specjalny pakiet danych do innego urządzenia, a następnie odbierana jest odpowiedź. Na jej podstawie odbywa się diagnostyka oraz pomiar parametrów połączenia sieciowego.

Ping umożliwia:

  • sprawdzenie czy istnieje połączenie pomiędzy naszym urządzeniem, a serwerem z podanym adresem IP
  • sprawdzenie jakie jest opóźnienie w transmisji danych pomiędzy naszym urządzeniem, a serwerem
  • sprawdzenie ile pakietów danych jest gubionych w trakcie komunikacji sieciowej

W języku potocznym mianem pingu określa się wynik, jakie zwraca polecenie. Często na pytanie „jaki masz ping?” pada po prostu odpowiedź odnosząca się do jego wartości.

Jak sprawdzić ping?

Ping można samodzielnie sprawdzić przy pomocy narzędzia, które już jest wbudowane w każdy system operacyjny.

  • Windows – otwieramy wiersz poleceń. Wystarczy, że w polu uruchom w menu Start wpiszemy cmd i naciśniemy Enter lub wyszukamy program cmd.exe.
  • Mac i Linux – otwieramy program Terminal.

Można sprawdzić ping IP lokalnego, IP publicznego oraz dla domen internetowych (zostaną automatycznie przetłumaczone na IP przez DNS).

ping 192.162.1.1
ping 104.28.20.235
ping wp.pl
Wyniki polecenia ping
Przykładowe wyniki polecenia ping dla IP lokalnego i publicznego

Jak interpretować wyniki ping?

Najważniejszą informacją, jaką otrzymamy po wpisaniu komendy ping w wiersz poleceń będzie opóźnienie w transmisji danych. To właśnie do tego będziesz najczęściej korzystać z tego polecenia.

Niski ping to wartości opóźnienia w okolicy 30 ms i mniej. Przy takim pingu nie będą objawiały się żadne negatywne skutki związane z opóźnieniem w transmisji pakietów pomiędzy komputerem, a serwerem. Lagi nie będą występować, a strony będą ładować się płynie.

Za wysoki ping można już uznać wartości rzędu 60-70 ms, a już na pewno jeżeli opóźnienie przekroczy 100 ms. Pojawienie się lagów w grze czy opóźnienie w ładowaniu się stron internetowych zacznie być odczuwalne.

Polecenie ping pokazuje również ile pakietów jest traconych. Jest wyrażane procentowo i informuje jaka część pakietów nie dociera do miejsca docelowego. Im wyższa wartość tym więcej problemów występuje z połączeniem. Utrata pakietów jest negatywnym zjawiskiem i może być powodowana przez problemy w sieci.

Co wpływa na wysokość pingu?

To jaką wartość opóźnienia otrzymamy po użyciu polecenia ping i czy będzie ona wysoka czy niska może zależeć od bardzo wielu czynników. Na wysokość ping wpływa:

  • Odległość geograficzna pomiędzy urządzeniami – to podstawowy problem który potrafi dość negatywnie wpływać na wysokość pingu. I ciężko coś z nim zrobić z perspektywy użytkownika. Chyba, że mamy możliwość połączenia się innym serwerem, który leży bliżej nas (geograficznie). Pomimo stosowania światłowodów i szybkich łącz – fizyki się nie oszuka i sygnał zawsze będzie miał pewne opóźnienie przy konieczności przebycia paru tysięcy kilometrów w obie strony.
  • Przepustowość i aktualne obciążenie łącza – na ping wpływa przepustowość łącza sieciowego i to w jakim stopniu jest aktualnie obciążone. Jeżeli domowe połączenie z Internetem jest wykorzystywane w pełni, bo jednocześnie ściągamy pliki z torrentów, oglądamy VOD i chcemy grać w gry komputerowe (np. takie jak CS GO czy Fortnite, gdzie mały ping jest kluczowy) to nie można się spodziewać, że ping będzie niski. Stabilne połączenie z siecią potrzebuje trochę zapasu żeby swobodnie i bez opóźnień przesyłać dane.
  • Konfiguracja sieci – błędna konfiguracja sieci może również przyczynić się do nienaturalnie wysokiego pingu. Przyczyn może być wiele i zależą one od specyfiki sieci. Warto o tym pamiętać szukając u siebie przyczyn lagów i opóźnień.
  • Ataki na sieć – ataki takie jak np. DDoS są w stanie całkowicie zablokować dostęp do usług oraz zapchać łącze sieciowe. Jeżeli są przeprowadzane w mniejszej skali to mogą spowodować dość mocny wzrost pingu.

Co ping mówi o serwerze VPN?

Ping to również wskaźnik, przy pomocy którego można określić jak stabilne jest połączenie z serwerem VPN. Łatwo to sprawdzić korzystając z darmowego narzędzia takiego jak https://www.speedtest.net/pl. Po połączeniu się z serwerem VPN, wystarczy wykonać test. W jego wynikach zobaczymy ping, średnią prędkość pobierania oraz wysyłania.

Im niższy ping, tym lepsze będzie Twoje połączenie z serwerem VPN.

Na ping serwera VPN bardzo negatywnie wpływa jego odległość geograficzna od miejsca, z którego się łączymy. Z perspektywy użytkownika z Polski, europejskie serwery będą miały niski ping i będą najlepszym wyborem. Natomiast takie lokalizacje jak Australia, Japonia, Ameryka Południowa będą wiązać się z bardzo wysokim pingiem, który będzie odczuwalny i negatywnie wpłynie nawet na przeglądanie stron (nie mówiąc np. o grach komputerowych).

Obrazując dość skrajny przypadek, cała trasa jaką może przebyć pakiet danych jeżeli z Polski będziemy korzystać z australijskiego serwera VPN do przeglądania polskich stron będzie wyglądać tak:

Komputer w Polsce (start) ->
Serwer VPN w Australii ->
Serwer ze stroną internetową w Polsce ->
Serwer VPN w Australii ->
Komputer w Polsce (koniec)

Łatwo sobie wyobrazić ile tysięcy kilometrów będą musiały przebyć dane. Pomiędzy Polską a Australią jest około 13 tys. km w linii prostej, a łącza internetowe nie biegną w linii prostej.

Czy da się zmniejszyć PING?

Nie ma zestawu uniwersalnych porad, które zagwarantują że ping będzie bardzo niski i problem lagów zniknie. Można jednak spróbować stosować się do tego zestawu porad:

  1. Jeżeli grasz w gry online, to korzystaj z serwerów regionalnych (np. europejskich), a nie tych na drugim krańcu świata.
  2. Gdy zależy Ci na niskim pingu, to nie ściągaj w tym czasie dużych plików lub nie oglądaj streamingu w wysokiej jakości. Dotyczy to również innych użytkowników sieci.
  3. Wyłącz zbędne programy pracujące w sieci, które mogą obciążać zarówno łącze internetowe jak i komputer (np. aktualizacje w tle).
  4. Zadbaj o prawidłową konfigurację routera i urządzeń sieciowych.
  5. Wybierz taki router, który będzie w stanie obsłużyć wszystkich użytkowników sieci lokalnej. Konieczne może być zakupienie nowego urządzenia.
  6. Jeżeli korzystasz z Wi-Fi to umieść router w takim miejscu, żeby ściany i inne przeszkody nie blokowały i zakłócały sygnału.
  7. Jeżeli korzystasz z VPN, to łącz się z najbliżej położonymi serwerami.
  8. A jeżeli jesteś twórcą strony internetowej lub usługi działającej w sieci, to korzystaj z CDN żeby zmniejszyć średni ping do jej zasobów.

Pytania i odpowiedzi

Czym jest ping?

Ping to polecenie i narzędzie, które pozwala sprawdzić czy istnieje połączenie między dwoma urządzeniami w sieci. Umożliwia również określenie jaki jest stan połączenia sieciowego, jego opóźnienie (lagi) i ile pakietów jest traconych w trakcie transmisji danych.

Jak zmniejszyć ping?

Żeby zmniejszyć ping trzeba znaleźć i usunąć przyczynę, która powoduje że jest wysoki. Najczęściej przyczyną wysokiego pingu jest równoczesne pobieranie dużych plików, streaming wideo, a w przypadku gier korzystanie z położonego daleko lub mocno obciążonego serwera.

Jak sprawdzić ping?

Ping można sprawdzić przy pomocy narzędzia systemowego i polecenia „ping”. Wystarczy otworzyć linię poleceń cmd (Windows) lub terminal (Mac) i wpisać polecenie „ping adres_IP” i w ten sposób będzie można sprawdzić jaki jest ping.

Jaki ping jest dobry?

Dobry ping nie przekracza wartości 30 ms, wtedy praktycznie nie odczuwamy żadnych negatywnych skutków opóźnienia. Ping powyżej 60 ms zaczyna powodować lagi i wraz z jego wzrostem coraz bardziej odczuwane negatywne efekty.

Jak zmniejszyć ping w grach?

Wysoki ping w grach, również tych wymagających bardzo niskiego pingu jak Fortnite czy CS GO jest najczęściej powodowany przez błędny wybór regionu i serwera, w którym się gra. Trzeba korzystać z serwerów możliwie blisko położonych Polski, co sprowadzi ping do najniższych wartości. Warto również wyłączyć wszystkie programy, które mogą coś w tym czasie pobierać (również na innych komputerach lub urządzeniach).