Co to jest PING i jak możesz go zmierzyć?

PING to często spotykane pojęcie, zwłaszcza w kontekście sieci oraz gier komputerowych. Nie ma jasnej historii powstania tej nazwy, jednak najczęściej nawiązuje się do dźwięku sonaru oraz skrótu od słów Packet Internet Groper.

Czym tak właściwie jest ping?

Polecenia ping używa się do diagnostyki połączeń sieciowych. Działa to w ten sposób, że z Twojego komputera wysyłany jest specjalny pakiet danych do innego urządzenia, a następnie odbierana jest odpowiedź. Na jej podstawie odbywa się diagnostyka oraz pomiar parametrów połączenia sieciowego.

Ping umożliwia:

 • sprawdzenie czy istnieje połączenie pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem z podanym adresem IP
 • sprawdzenie jakie jest opóźnienie w transmisji danych pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwerem
 • sprawdzenie ile pakietów danych jest gubionych w trakcie komunikacji sieciowej

W języku potocznym mianem pingu określa się wynik, jakie zwraca polecenie. Często na pytanie „jaki masz ping?” pada po prostu odpowiedź odnosząca się do jego wartości.

Jak sprawdzić ping?

Ping możesz samodzielnie sprawdzić przy pomocy narzędzia, które już jest wbudowane w Twój system operacyjny.

 • Windows – otwórz wiersz poleceń. Wystarczy, że w polu uruchom w menu Start wpiszesz cmd i naciśniesz Enter lub wyszukasz program cmd.exe.
 • Mac i Linux – otwórz program Terminal.

Możesz sprawdzić ping IP lokalnego, IP publicznego oraz dla domen internetowych (zostaną automatycznie przetłumaczone na IP przez DNS).

ping 192.162.1.1
ping 104.28.20.235
ping wp.pl
Wyniki polecenia ping
Przykładowe wyniki polecenia ping dla IP lokalnego i publicznego

Jak interpretować wyniki polecenia ping?

Najważniejszą informacją, jaką otrzymasz po wpisaniu komendy ping w wiersz poleceń będzie opóźnienie w transmisji danych. To właśnie do tego będziesz najczęściej korzystać z tego polecenia.

Niski ping to wartości opóźnienia w okolicy 30 ms i mniej. Przy takim pingu nie będą objawiały się żadne negatywne skutki związane z opóźnieniem w transmisji pakietów pomiędzy komputerem, a serwerem. Lagi nie będą występować, a strony będą ładować się płynie.

Za wysoki ping można już uznać wartości rzędu 60-70 ms, a już na pewno jeżeli opóźnienie przekroczy 100 ms. Pojawienie się lagów w grze czy opóźnienie w ładowaniu się stron internetowych zacznie być odczuwalne.

Polecenie ping pokazuje również ile pakietów jest traconych. Jest wyrażane procentowo i informuje jaka część pakietów nie dociera do miejsca docelowego. Im wyższa wartość tym więcej problemów występuje z połączeniem. Utrata pakietów jest negatywnym zjawiskiem i może być powodowana przez problemy w sieci.

Co wpływa na wysokość pingu?

To jaką wartość opóźnienia otrzymasz po użyciu polecenia ping i czy będzie ona wysoka czy niska może zależeć od bardzo wielu czynników. Na wysokość ping wpływa:

 • Odległość geograficzna pomiędzy urządzeniami – to podstawowy problem z którym się zetkniesz, a który potrafi dość mocno negatywnie wpływać na wysokość pingu. I ciężko coś z nim zrobić z perspektywy użytkownika. Chyba, że masz możliwość połączyć się innym serwerem, który leży bliżej Twojego komputera. Pomimo stosowania światłowodów i szybkich łącz – fizyki się nie oszuka i sygnał zawsze będzie miał pewne opóźnienie przy konieczności przebycia paru tysięcy kilometrów w obie strony.
 • Przepustowość i aktualne obciążenie łącza – na ping wpływa przepustowość łącza sieciowego i to w jakim stopniu jest aktualnie obciążone. Jeżeli Twoje domowe połączenie z Internetem jest wykorzystywane w pełni bo jednocześnie ściągasz pliki z torrentów, oglądasz VOD i chcesz grać w grę online to nie spodziewaj się, że ping będzie niski. Stabilne połączenie z siecią potrzebuje trochę zapasu żeby swobodnie i bez opóźnień przesyłać dane.
 • Konfiguracja sieci – błędna konfiguracja sieci może również przyczynić się do nienaturalnie wysokiego pingu. Przyczyn może być wiele i zależą one od specyfiki sieci. Warto o tym pamiętać szukając u siebie przyczyn lagów i opóźnień.
 • Ataki na sieć – ataki takie jak np. DDoS są w stanie całkowicie zablokować dostęp do usług oraz zapchać łącze sieciowe. Jeżeli są przeprowadzane w mniejszej skali to mogą spowodować dość mocny wzrost pingu.

Co ping mówi o serwerze VPN?

Ping to również wskaźnik, przy pomocy którego możesz określić jak stabilne jest połączenie z serwerem VPN. Możesz to sprawdzić korzystając z darmowego narzędzia takiego jak https://www.speedtest.net/pl. Po połączeniu się z serwerem VPN, wystarczy że wykonasz test. W jego wynikach zobaczysz ping, średnią prędkość pobierania oraz wysyłania.

Im niższy ping, tym lepsze będzie Twoje połączenie z serwerem VPN.

Na ping serwera VPN bardzo negatywnie wpływa jego odległość geograficzna od miejsca, z którego się łączysz. Z perspektywy użytkownika z Polski, europejskie serwery będą miały niski ping i będą najlepszym wyborem. Natomiast takie lokalizacje jak Australia, Japonia, Ameryka Południowa będą wiązać się z bardzo wysokim pingiem, który będzie odczuwalny i negatywnie wpłynie nawet na przeglądanie stron (nie mówiąc np. o grach komputerowych).

Obrazując dość skrajny przypadek, cała trasa jaką może przebyć pakiet danych jeżeli z Polski będziesz korzystać z australijskiego serwera VPN do przeglądania polskich stron będzie wyglądać tak:

Twój komputer w Polsce (start) ->
Serwer VPN w Australii ->
Serwer ze stroną internetową w Polsce ->
Serwer VPN w Australii ->
Twój komputer w Polsce (koniec)

Łatwo sobie wyobrazić ile tysięcy kilometrów będą musiały przebyć dane. Pomiędzy Polską a Australią jest około 13 tys. km w linii prostej, a łącza internetowe nie biegną w linii prostej.

Czy da się zmniejszyć PING?

Nie ma zestawu uniwersalnych porad, które zagwarantują że Twój ping będzie bardzo niski i problem lagów zniknie. Możesz jednak spróbować stosować się do tego zestawu porad:

 1. Jeżeli grasz w gry online, to korzystaj z serwerów regionalnych (np. europejskich), a nie tych na drugim krańcu świata.
 2. Gdy zależy Ci na niskim pingu, to nie ściągaj w tym czasie dużych plików lub nie oglądaj streamingu w wysokiej jakości. Dotyczy to również innych użytkowników sieci.
 3. Wyłącz zbędne programy pracujące w sieci, które mogą obciążać zarówno łącze internetowe jak i komputer (np. aktualizacje w tle).
 4. Zadbaj o prawidłową konfigurację routera i urządzeń sieciowych.
 5. Wybierz taki router, który będzie w stanie obsłużyć wszystkich użytkowników sieci lokalnej. Konieczne może być zakupienie nowego urządzenia.
 6. Jeżeli korzystasz z Wi-Fi to umieść router w takim miejscu, żeby ściany i inne przeszkody nie blokowały i zakłócały sygnału.
 7. Jeżeli korzystasz z VPN, to łącz się z najbliżej położonymi serwerami.
 8. A jeżeli jesteś twórcą strony internetowej lub usługi działającej w sieci, to korzystaj z CDN żeby zmniejszyć średni ping do jej zasobów.