Jak odblokować i korzystać z Facebooka w Chinach w 2022 roku

Facebook w Chinach jest zablokowany i jeśli planujesz podróż do tego kraju i jednocześnie chcesz tam używać Facebooka i Instagrama, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Rząd chiński nakłada obowiązek blokowania dostępu do tych serwisów społecznościowych na dostawców internetu. Żeby bez problemu korzystać Facebooka w Chinach działał trzeba skorzystać z VPN. Z tego poradnika dowiesz się jak wszystko skonfigurować i odblokować Facebooka w Chinach podczas podróży.

Problemy z dostępem do Facebooka w Chinach

Ograniczenia dostępu nakładane przez chińskie władze na różne stron internetowe, serwisy i aplikacje wymierzone są w Chińczyków, ale jednocześnie mocno uprzykrzają życie osobom podróżującym do tego kraju. Brak dostępu do większości serwisów, z których korzystamy na co dzień w Polsce może znacznie ograniczyć możliwość wymiany wiadomości czy dzielenia się zdjęciami podczas podróży. Dotyka to również Facebooka w Chinach oraz innego serwisu należącego do Marka Zuckenberga – Instagrama. Oficjalnie są one zablokowane i mieszkańcy Chin oraz turyści muszą korzystać z VPN żeby ominąć cenzurę i uzyskać do nich dostęp.

Oprócz Facebooka, Instagrama, Google czy WhatsAppa w Chinach blokowanych jest również wiele innych serwisów społecznościowych oraz usług, z których osoby mieszkające poza ChRL korzystają na co dzień. Szczegółowo ten problem opisaliśmy w naszym artykule na temat Internetu i działania VPN w Chinach. Zazwyczaj jest tak, że te serwisy które nie chcą współpracować z władzami tego kraju lub wprowadzić narzuconych przez nie ograniczeń są niemal z automatu blokowane.

Oczywiście Internet nie znosi próżni i w Chinach funkcjonują lokalne odpowiedniki Facebooka, z których korzystają Chińczycy. Są one oczywiście pod kontrolą władz tego kraju. Do najpopularniejszych należą RenRen, Douban, Pengyou i QZone. Jednak turyście z Polski zbytnio się one nie przydadzą.

Jak uzyskać dostęp do Instagrama i Facebooka w Chinach?

Blokada Facebooka w Chinach oraz należącego do niego Instagrama jest na szczęście możliwa do obejścia w prosty sposób. Aby uzyskać do niego dostęp w telefonie, na tablecie czy komputerze należy skorzystać z VPN. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat kwestii technicznych, to tutaj możesz przeczytać co to jest VPN i jak działa. Ważne jest, żeby uruchomić VPN na swoim urządzeniu jeszcze przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możesz mieć duże problemy z pobraniem aplikacji oraz wykupieniem usługi. Władze blokują dostęp nie tylko do treści, ale również sposobów na obchodzenie blokad.

Aby odblokować Facebooka w Chinach trzeba:

 1. Założyć konto i wykupić usługę u wybranego dostawcy VPN (niestety, darmowe VPN nie radzą sobie z chińską cenzurą).
 2. Ściągnąć na telefon lub komputer aplikację VPN ze strony wybranej przez nas firmy.
 3. Włączyć aplikację i zalogować się na konto utworzone w pierwszym kroku.
 4. Wybrać serwer VPN położony blisko Chin, ale nie na terenie tego państwa (np. Hongkong, Tajwan lub Japonia) i połączyć się z nim.
 5. Od tej pory Facebook i Instagram powinny działać, gdyż cały ruch sieciowy będzie przechodzić przez inny kraj, z pominięciem cenzury i ograniczeń nałożonych przez władze chińskie.

Nie wszyscy dostawcy usług VPN radzą sobie z chińską cenzurą. Poniżej znajdziesz te usługi, które wciąż skutecznie działają i umożliwią dostęp do Facebooka, Instagrama i innych blokowanych stron, serwisów i usług Internetowych podczas pobytu w Chinach. W Internecie są też dostępne darmowe usługi VPN, jednak odradzamy ich użycie w tym przypadku – zapewniają niski poziom bezpieczeństwa i w 99% przypadków nie działają w Chinach.

Najlepsze VPN do Facebooka i Instagrama w Chinach 2022

Poniżej przedstawimy trzy najbardziej skuteczne usługi VPN, które z powodzeniem pomogą turystom w Chinach w odblokowaniu dostępu do Facebooka i Instagrama. Korzystają z nich zarówno Chińczycy jak i turyści z całego świata, którzy przyjeżdżają do Państwa Środka.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -66%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%

Opisane powyżej usługi VPN pozwalają na skuteczne omijanie cenzury i uzyskanie dostępu do Facebooka, Instagrama i innych serwisów społecznościowych oraz usług sieciowych podczas pobytu w Chinach. Ale przydadzą się również w Polsce do odblokowania streamingu oraz poprawy prywatności w sieci.

Jak skutecznie VPN omija blokady Facebooka w Chinach?

Rząd chiński walczy od lat z usługami VPN i wszelkimi sposobami obchodzenia Wielkiego Firewalla. W efekcie tego, tylko nieliczne firmy skutecznie radzą sobie z omijaniem blokad – te najlepsze. Inne po prostu dały sobie z tym spokój, gdyż wymaga to odpowiedniego zaplecza technicznego, środków i wiedzy. Instagram i Facebook znalazły się na celowniku władz Chin przede wszystkim z tego powodu, że umożliwiają swobodną komunikację oraz nie wprowadzają przy tym mechanizmów cenzury i kontroli, które chciałby mieć rząd Chin. Mimo całej krytyki, która spada na tę korporację, w tej kwestii nadal nie poszła na ugody z chińskimi władzami.

Oficjalnie Facebook w Chinach nie zagości zbyt szybko, chyba że Mark Zuckenberg dogada się z rządem tego kraju i wprowadzi na platformę mechanizmy, które zaakceptują władze tego kraju. Jednak obywatelom tego kraju nie brakuje szczególnie możliwości jakie daje ten portal – chyba, że chcą utrzymywać kontakt ze znajomymi z innych krajów. Pustkę po Facebooku i Instagramie wypełniają lokalne odpowiedniki, z których korzystają miliony użytkowników. I które są poddawane przy tym nadzorowi władz.

Co oprócz Facebooka można odblokować w Chinach dzięki VPN?

Korzystanie z Facebooka w Chinach to nie jedyna korzyść płynąca z VPN. Jest to usługa, która pozwoli nam również na skuteczne zabezpieczenie połączenia z siecią np. podczas korzystania z publicznych WiFi w tym kraju. Trzeba pamiętać, że Chiny to kraj z którego wywodzi się sporo ataków hakerskich na cały świat. Mieszka tam wiele osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności dzięki którym mogą dokonać ataków i włamań na nieświadomych niczego turystów. VPN pozwala na znaczne zmniejszenie takiego ryzyka.

VPN to również ochrona przed szpiegowaniem i podsłuchem tego co robimy w sieci. Z racji tego, że Internet w Chinach jest monitorowany i kontrolowany, niekoniecznie możemy chcieć aby cała aktywność sieciowa była podglądana. VPN pozwala się przed tym zabezpieczyć.