Jak korzystać z Facebooka w Chinach w 2020? Sprawdzone sposoby

Jeśli planujesz podróż do Chin i chcesz w tym kraju używać Facebooka i Instagrama, to musisz się do tego odpowiednio przygotować. Rząd tego kraju blokuje dostęp do tych serwisów społecznościowych swoim mieszkańcom. Żeby Facebook w Chinach działał, trzeba korzystać z VPN. Podobnie ma się sprawa z Instagramem. Bez pośrednictwa serwera VPN możemy zapomnieć o swobodnym korzystaniu z tych wszystkich serwisów i usług internetowych, które znamy z domu.

Ograniczenia dostępu nakładane przez chińskie władze na różne stron internetowe, serwisy i aplikacje wymierzone są w Chińczyków, ale jednocześnie mocno uprzykrzają życie osobom podróżującym do tego kraju. Brak dostępu do większości serwisów, z których korzystamy na co dzień w Polsce może znacznie ograniczyć możliwość wymiany wiadomości czy dzielenia się zdjęciami podczas podróży. Dotyka to również Facebooka w Chinach oraz należący do Marka Zuckenberga serwis Instagram. Oficjalnie są one zablokowane i mieszkańcy Chin oraz turyści muszą korzystać z VPN żeby ominąć cenzurę i uzyskać do nich dostęp.

Oprócz Facebooka, Instagrama, Google czy WhatsAppa w Chinach blokowanych jest również wiele innych serwisów społecznościowych oraz usług, z których osoby mieszkające poza ChRL korzystają na co dzień. Szczegółowo ten problem opisaliśmy w naszym artykule na temat Internetu w Chinach.

Oczywiście Internet nie znosi próżni i w Chinach funkcjonują lokalne odpowiedniki Facebooka, z których korzystają Chińczycy. Są one oczywiście pod kontrolą władz tego kraju. Do najpopularniejszych należą RenRen, Douban, Pengyou i QZone. Jednak turyście z Polski zbytnio się one nie przydadzą.

Jak korzystać z Facebooka w Chinach? Jak w prosty sposób odblokować Instagram?

Blokada Facebooka w Chinach oraz należącego do niego Instagrama jest na szczęście możliwa do obejścia w prosty sposób. Aby uzyskać do niego dostęp w naszym telefonie, na tablecie czy komputerze należy skorzystać z usługi określanej mianem VPN. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat kwestii technicznych, to tutaj możesz przeczytać co to jest VPN i jak działa. Ważne jest, żeby uruchomić VPN na swoim urządzeniu jeszcze przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możemy mieć duże problemy z pobraniem aplikacji oraz wykupieniem usługi.

Aby odblokować Facebooka i Instagram w Chinach przy pomocy VPN należy:

  1. Założyć konto i wykupić usługę u wybranego dostawcy VPN (niestety, darmowe VPN nie radzą sobie z chińską cenzurą).
  2. Ściągnąć na telefon lub komputer aplikację ze strony wybranej przez nas firmy.
  3. Włączyć aplikację i zalogować się do niej.
  4. Wybrać serwer VPN położony blisko Chin, ale nie na terenie tego państwa (np. Hongkong lub Japonia) i połączyć się z nim.
  5. Od tej pory nasz cały ruch sieciowy przechodzi przez inny kraj, z pominięciem cenzury, a blokada Instagrama i Facebooka w Chinach nie powinna nam przeszkadzać.

Nie wszyscy dostawcy usług VPN radzą sobie z chińską cenzurą. Poniżej prezentujemy te usługi, które wciąż skutecznie działają i umożliwią bezproblemowy dostęp do Facebooka, Instagrama i innych blokowanych stron, serwisów i usług Internetowych podczas pobytu w Chinach. W Internecie są też dostępne darmowe usługi VPN, jednak odradzamy ich użycie w tym przypadku – zapewniają niski poziom bezpieczeństwa i w 99% przypadków nie działają w Chinach.

Najlepsze VPN do Facebooka i Instagrama w Chinach 2020

Poniżej przedstawimy trzy najbardziej skuteczne usługi VPN, które z powodzeniem pomogą turystom w Chinach w odblokowaniu dostępu do Facebooka i Instagrama. Korzystają z nich zarówno Chińczycy jak i turyści z całego świata, którzy przyjeżdżają do Państwa Środka.

Opisane powyżej usługi VPN pozwalają na skuteczne omijanie cenzury i uzyskanie dostępu do Facebooka, Instagrama i innych serwisów społecznościowych oraz usług sieciowych podczas pobytu w Chinach. Warto korzystać z nich również po powrocie z podróży. VPN ma naprawdę wiele zastosowań w sieci.

Jak skutecznie VPN radzi sobie z blokadą Facebooka w Chinach?

Rząd chiński walczy od lat z usługami VPN i wszelkimi sposobami obchodzenia Wielkiego Firewalla. W efekcie tego, tylko nieliczne firmy skutecznie radzą sobie z omijaniem blokad – te najlepsze. Inne po prostu dały sobie z tym spokój, gdyż wymaga to odpowiedniego zaplecza technicznego, środków i wiedzy. Instagram i Facebook znalazły się na celowniku władz Chin przede wszystkim z tego powodu, że umożliwiają swobodną komunikację oraz nie wprowadzają przy tym mechanizmów cenzury i kontroli, które chciałby mieć rząd Chin.

Oficjalnie Facebook w Chinach nie zagości zbyt szybko, chyba że Mark Zuckenberg dogada się z rządem tego kraju i wprowadzi na platformę mechanizmy, które zaakceptują władze tego kraju. Jednak obywatelom tego kraju nie brakuje szczególnie możliwości jakie daje ten portal – chyba, że chcą utrzymywać kontakt ze znajomymi z innych krajów. Pustkę po Facebooku i Instagramie wypełniają lokalne odpowiedniki, z których korzystają miliony użytkowników.

Jakie jeszcze są korzyści z korzystania z VPN w Chinach?

Korzystanie z Facebooka w Chinach to nie jedyna korzyść płynąca z VPN. Jest to usługa, która pozwoli nam również na skuteczne zabezpieczenie połączenia z siecią np. podczas korzystania z publicznych WiFi w tym kraju. Trzeba pamiętać, że Chiny to kraj z którego wywodzi się sporo ataków hakerskich na cały świat. Mieszka tam wiele osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności dzięki którym mogą dokonać ataków i włamań na nieświadomych niczego turystów. VPN pozwala na znaczne zmniejszenie takiego ryzyka.

VPN to również ochrona przed szpiegowaniem i podsłuchem tego co robimy w sieci. Z racji tego, że Internet w Chinach jest monitorowany i kontrolowany, niekoniecznie możemy chcieć aby cała aktywność sieciowa była podglądana. VPN pozwala się przed tym zabezpieczyć.