VPN Rosja – zmiana IP na rosyjskie

Rosja

Rosyjski VPN pozwala zmienić IP na rosyjskie i odblokować dostęp do runetu. Jest to bardzo szybki i prosty sposób, żeby wirtualnie przenieść się do Rosji. I korzystać z tych stron i serwisów internetowych, które zostały zablokowane poza nim. VPN Rosja to bardzo skuteczne narzędzie żeby uzyskać rosyjskie IP. Serwery VPN w Rosji oferuje coraz dostawców VPN, ale wciąż kilka firm ma je w swojej ofercie. W tym poradniku poznasz najlepsze sieci VPN w Rosji.

Po bandyckiej inwazji na Ukrainę, Rosja zaczęła blokować wiele zachodnich serwisów takich jak YouTube, Twitter czy Facebook. Jednocześnie zablokowany został dostęp do niektórych rosyjskojęzycznych treści dla użytkowników z Polski oraz pozostałych państw. Przy pomocy VPN z rosyjskim IP można wejść na strony RT i innych propagandowych serwisów reżimu z Kremla i często zostawić tam komentarze. Może on okazać się również niezbędny przy prowadzonych w internecie akcjach protestacyjnych przeciwko wywołanej przez Rosję wojnie i próbie dotarcia do obywateli tego kraju.

Najlepsze VPN Rosja 2024

Poniżej zebraliśmy oferty dostawców VPN, którzy wciąż mają w swojej ofercie usługi VPN w Rosji. Pomimo trudności, problemów i ograniczeń jakie dotykają w tym kraju firmy świadczące VPN. Przy ich pomocy można bez problemu zmienić IP na rosyjskie. Rosyjski VPN umożliwi odblokowanie usług i treści, które dostępne są tylko na terenie tego kraju w sposób bezpieczny i szyfrowany.

Najlepsze sieci VPN z serwerami w Rosji to:

 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 86% zniżki i 3 miesiące gratis
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 1500+ serwerów w 61 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Brak całodobowego wsparcia
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 20% zniżki
od
4,99$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Wymienione wyżej firmy zapewniają gwarancję zwrotu pieniędzy swoim klientom. Dzięki niej można bez ryzyka korzystać i testować rosyjskie sieci VPN przez 30 dni. Gdy okaże się, że coś nie będzie działać (lub firma zlikwiduje nagle serwery w Rosji) to pieniądze zostaną zwrócone. Jest to ważne, gdyż w każdej chwili może się okazać, że dana firma została zmuszona do zamknięcia i likwidacji serwerów w Rosji (takie przypadki już były). Z tego też powodu są duże problemy ze znalezieniem firmy, która oferuje bezpieczne i darmowe sieci VPN Rosja. Dlaczego tak się dzieje tłumaczymy w dalszej części tego tekstu.

Żeby ominąć blokady i problemy z rosyjskim rządem i służbami, niektóre firmy stosują pewien wybieg techniczny. Wykorzystują wirtualne serwery VPN, w których adresy IP są rosyjskie, ale fizyczna lokalizacja serwerów jest poza tym krajem.

Jak zmienić IP na rosyjskie?

Zmiana swojego adresu IP na rosyjski przy pomocy serwera VPN zlokalizowanego w tym kraju jest bardzo prosta. Trzeba pobrać na swój komputer lub telefon klienta VPN i go uruchomić. Cały proces w uproszczeniu sprowadza się do kilku kroków, które należy wykonać. Żeby zmienić IP na rosyjskie trzeba:

 1. Wybrać dostawcę VPN z serwerami w Rosji, którego oferta najbardziej nam odpowiada.
 2. Wykupić usługę i założyć jednocześnie konto użytkownika. Login i hasło będą potrzebne do uruchomienia programu – klienta VPN.
 3. Pobrać aplikację na swoje urządzenie i system operacyjny ze strony swojego dostawcy usług VPN.
 4. Zainstalować, uruchomić i zalogować się w aplikacji VPN.
 5. Na liście serwerów odszukać Rosję i połączyć się z rosyjskim serwerem.
 6. W tym momencie adres IP zmieni się na rosyjski. Zawsze można sprawdzić swoje IP i się upewnić.
surfshark vpn rosja
Surfshark posiada serwery w Moskwie. Źródło: Surfshark.com

Geolokalizacją adresu IP który otrzymamy najczęściej będzie Moskwa albo Petersburg.

VPN Rosja – do czego można go użyć?

Może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn będziemy musieli uzyskać dostęp do Runetu, czyli rosyjskiej części Internetu – w szczególności w domenach .ru. Niektóre usługi oraz strony internetowe mogą stosować blokady regionalne i uniemożliwiać dostęp osobom bez rosyjskiego IP.

Rosyjski internet może okazać się źródłem wielu cennych informacji dla dziennikarzy, aktywistów czy specjalistów z sektora IT. I w tej sytuacji uzyskanie rosyjskiego adresu IP przydaje się szczególnie. Bo bez niego może się okazać, że rząd rosyjski odciął resztę świata od dostępu do treści przeznaczonych dla swoich obywateli.

Również popularnym zastosowaniem serwerów VPN dla Rosji jest zakup i aktywacji gier komputerowych, programów, usług lub streamingu, który dostępny jest tylko w rosyjskojęzycznym internecie. Zazwyczaj zachęca do tego wyjątkowo atrakcyjna cena, która potrafi być o wiele niższa niż w Polsce czy innych zachodnich krajach. Zwłaszcza przy bardzo niskim kursie rubla.

O ile barierę językową ominiemy przy pomocy internetowych translatorów lub samą znajomością języka, to gorzej wygląda sprawa z zablokowanymi stronami. Obejście takiej blokady możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy posiada się rosyjski adres IP. I to właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi VPN, który pozwala na łatwą zmianę IP komputera. Dając przy tym użytkownikom bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z sieci.

VPN Rosja – przyczyny problemów i trudnej dostępności

W 2019 roku rosyjski urząd Roskomnadzor rozesłał do największych firm świadczących usługi VPN pismo, w którym zażądał dostępu do serwerów utrzymywanych w tym kraju. W skrócie – zagraniczne firmy posiadające serwery VPN w Rosji miały zapewnić wpływ i kontrolę na to, do czego wykorzystywane są ich usługi. Rosyjskie służby miały dostać możliwość cenzurowania treści oraz kontroli tego, co za pomocą serwerów w tym kraju robią użytkownicy.

Z powodów tych nacisków oraz ogólnych trudności, jakie firmy z branży IT mają w tym kraju, niektórzy dostawcy VPN zlikwidowali tam swoje serwery. Nawet najwięksi gracze – jak ExpressVPN, NordVPN czy Private Internet Access. Pozostałe firmy wciąż są tam aktywne – ale na jak długo? Tego nie wiadomo.

W tej sytuacji częstym rozwiązaniem jest stosowanie wirtualnych serwerów VPN. Działa to tak, że IP serwera jest rosyjskie i pozwala w większości sytuacji na obejście blokad regionalnych, ale sam serwer nie znajduje się fizycznie w Rosji, a w innym kraju. Takie rozwiązanie stosuje np. wymieniony powyżej CyberGhost.

Rosyjskie sieci VPN – czy korzystanie jest bezpieczne?

Wiele może się zastanawiać czy korzystanie z usług VPN pochodzących z Rosji jest bezpieczne. I słusznie, gdyż ciągle się słyszy o pomysłach na własny internet, a także próbach inwigilacji i kontroli wszystkich aspektów życia cyfrowego na wzór Chin. Trzeba rozpatrzyć tutaj dwie sytuacje:

 • Serwery VPN firm rosyjskich lub współpracujących z rosyjskimi służbami.
 • Serwery VPN utrzymywane przez zagraniczne i niezależne firmy, które nie układają się z rządem Rosji.

Pierwsza sytuacja to oczywiście pełny wgląd rosyjskich służb i rządu w to, co robi się w sieci za pomocą tych serwerów. Oraz ograniczenia i cenzura treści, których wymaga Roskomnadzor, a do których muszą stosować się przedsiębiorstwa oficjalnie świadczące sieci VPN w Rosji. Możemy być pewni, że odwiedzane strony, komunikacja i wszystko co przejdzie przez taki serwer będzie logowane.

W tej drugiej sytuacji, gdy postawi się na usługi od firm nie mających związków biznesowych z Rosją, można czuć się względnie bezpiecznie. Przy dość małej liczbie usługodawców, którzy zdecydowali się na pozostanie w tym kraju dużego wyboru jednak nie ma. Można za to być pewnym, że taki VPN zapewni silne szyfrowanie połączenia internetowego. Opisywane przez nas najlepsze sieci VPN nie gromadzą żadnych logów.

Jeżeli korzystamy z VPN, Rosja nie powinna być lokalizacją do codziennej ochrony ze strony tej usługi. Najlepszą praktyką będzie wykorzystywanie połączenia przez ten kraj do zrobienia tego co trzeba, a następnie połączenia się z dowolnym serwerem w innym kraju. Może to być polski VPN, Niemcy lub Holandia. Każde miejsce będzie lepsze od kraju, gdzie usługi VPN są poddawane ciągłym atakom.

Darmowy VPN Rosja – czy jest jakiś sprawdzony i bezpieczny?

Wiele osób w pierwszej kolejności szuka darmowych VPN w Rosji zanim zdecyduje się na usługi płatne. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż mało kto wie z jakimi niebezpieczeństwami łączy się korzystanie z darmowych VPN. W podlinkowanym artykule dokładnie to tłumaczymy. Tutaj opiszemy to w dużym skrócie. Zasada jest jedna – jeśli coś jest w sieci za darmo, to najcześciej płacisz za to swoimi danymi. Nie inaczej jest w przypadku bezpłatnych VPN, a przy tych z Rosji powinno się uważać jeszcze bardziej.

Te darmowe sieci VPN, które uchodzą za stosunkowo bezpieczne, najcześciej udostępniane są przez różne firmy jako dodatek do planów płatnych. Mają zachęcić do usługi płatnej i pokazać możliwości VPN. Mają wiele ograniczeń – limit przesłanych danych, ograniczenia prędkości czy lokalizacji, z których można się łączyć. A jak opisywaliśmy to wcześniej, utrzymywanie i prowadzenie serwerów VPN w Rosji jest ryzykowane, problematyczne i kosztowne, więc firma świadcząca profesjonalne usługi nie decyduje się na udostępnienie usługi za darmo.

Oczywiście w sieci można znaleźć darmowe VPN w Rosji. Niestety nie można wykluczyć sytuacji, w której darmowe serwery VPN działające w Rosji są nie tylko pod kontrolą, ale są prowadzone przez rosyjskie służby lub firmy działające na ich zlecenie. A wtedy wszystkie dane, zwyczaje i aktywność sieciowa wykonywana za ich pomocą trafia prosto w ręce rosyjskich służb. Nikt nie daje nigdy nic za darmo, więc za udostępnianiem takiej usługi stoją jakieś powody.

Jeżeli nie mamy pewności czy VPN to właśnie to czego szukamy, to rozwiązaniem jest skorzystanie z okresu próbnego. Każda najlepsza sieć VPN oferuje taką gwarancję przez okres co najmniej 30 dni. Pozwala to na testowanie VPN bez ryzyka, gdyż w trakcie tego okresu można wystąpić o zwrot pieniędzy.

Rosyjski VPN vs proxy z rosyjskim IP

Po tym co napisaliśmy wyżej, chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego VPN to jedyne sensowne rozwiązanie na zmianę IP na rosyjskie. Jeżeli nie chcemy, aby rosyjskie służby nas podsłuchiwały podczas korzystania z jakiś podejrzanych serwerów, to lepiej zapomnieć o darmowych proxy z rosyjskim IP. Podobnie jak darmowe sieci VPN, korzystanie z rosyjskich proxy to wystawianie na tacy wszystkiego co robisz w sieci. Pozwoli zmienić IP, ale jednocześnie umożliwi przechwyt i analizę tego, co będzie się robić w sieci. No chyba, że nie zależy nam na prywatności i własnych danych.

Podsumowując, jeżeli chcemy w bezpieczny sposób zmienić adres IP na rosyjski to najlepiej postawić na płatny VPN. Zarówno rosyjskie proxy jak i darmowe usługi VPN obarczone są dużym ryzykiem i są poważnym zagrożeniem dla prywatności i bezpieczeństwa danych.

Jak zmienić IP na rosyjskie?

Najszybciej i najprościej można zmienić IP na rosyjskie przy pomocy VPN. Wystarczy założyć konto, opłacić dostęp i pobrać aplikację na swój komputer lub telefon. Przy jej pomocy będzie można się łączyć z serwerami w Rosji i zmieniać IP.

Czy VPN w Rosji jest legalny?

Funkcjonowanie usług VPN w Rosji jest regulowane przez przepisy i prawo tego kraju. Oficjalnie funkcjonować mogą tylko te, które dostały zgodę od Roskomnadzor (czyli poszły na współpracę ze służbami) i blokują „zakazane” treści oraz zapewniają służbą dostęp i wgląd do serwerów (i logów).

Jaka jest najlepsza sieć VPN dla Rosji?

Jest zaledwie kilka sprawdzonych firm, które oferują sieci VPN zlokalizowane na terenie Rosji. Aktualnie działające firmy oraz ich aktualne oferty prezentujemy w tym artykule.

Czy będąc w Rosji warto korzystać z VPN?

Tak, w Rosji warto korzystać z VPN gdyż dostawcy internetu w tym kraju są zmuszeni do blokowania i cenzury internetu. Oprócz tego VPN szyfruje połączenie i chroni przed podsłuchiwaniem aktywności w internecie, co jest szczególnie ważne w państwach takich jak Rosja.