VPN Rosja – zmiana IP na rosyjskie

Rosyjski VPN ma wiele zastosowań, ale większość osób używa go głównie do uzyskania rosyjskiego IP. Jest to najszybszy i najprostszy sposób, żeby wirtualnie przenieść się do Rosji. W tym tekście pokażemy Ci jak możesz w bezpieczny sposób zmienić IP na rosyjskie przy pomocy VPN. Niestety jest to państwo, które stara się mocno kontrolować i cenzurować Internet, więc serwery VPN w Rosji oferuje coraz mniej firm, również tych oferujących darmowy VPN. Na szczęście wciąż są na rynku takie, które działają i poznasz je w tym tekście.

Najlepsze serwery VPN Rosja 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze firmy, które mają w swojej ofercie serwery VPN w Rosji. Pomimo trudności, problemów i ograniczeń jakie dotykają w tym kraju firmy, które chcą udostępniać tego typu usługę, wciąż działają. Przy ich pomocy możesz bez problemu zmienić IP na rosyjskie. Rosyjski VPN umożliwi odblokowanie usług i treści, które dostępne są tylko na terenie tego kraju w sposób bezpieczny i szyfrowany.

Wymienione wyżej firmy zapewniają gwarancję zwrotu pieniędzy. Dzięki niej możesz bez ryzyka korzystać i testować rosyjskie usługi VPN przez 30 dni. Coś nie działa, uznasz że jednak tak naprawdę nie potrzebujesz VPN? Odzyskasz wszystkie wpłacone pieniądze. Jest to ważne, gdyż w każdej chwili może się okazać, że dana firma została do zamknięcia i likwidacji serwerów w Rosji (takie przypadki już były). Z tego też powodu są duże problemy ze znalezieniem firmy, która by oferowała bezpieczne, darmowe VPN w Rosji. Dlaczego tak się dzieje tłumaczymy w dalszej części tego tekstu.

Żeby ominąć blokady i problemy ze służbami i władzą, niektóre firmy stosują trik techniczny, w którym adresy IP są rosyjskie, ale fizyczna lokalizacja serwerów jest poza tym krajem. Są to tak zwane wirtualne serwery VPN.

Jak zmienić IP na rosyjskie?

Zmiana adresu IP na rosyjski przy pomocy serwera VPN zlokalizowanego w tym kraju jest bardzo prosta. Najdłużej potrwa pobranie i instalacja specjalnego programu, który umożliwi łączenie się z serwerami. Cały proces w uproszczeniu sprowadza się do następujących kroków, które musisz wykonać:

  1. Wybierz dostawcę VPN, którego oferta i cena usługi najbardziej Ci pasuje. Pamiętaj, że im dłuższy abonament tym mniej zapłacisz. Zawsze masz też opcję skorzystania z gwarancji zwrotu pieniędzy.
  2. Wykup usługę i jednocześnie zarejestruj konto użytkownika. Login i hasło będą potrzebne do uruchomienia programu – klienta VPN.
  3. Pobierz aplikację na swój system i urządzenie ze strony Twojego dostawcy VPN.
  4. Zainstaluj, uruchom i zaloguj się w aplikacji VPN.
  5. Na liście serwerów znajdź Rosję i połącz się z serwerem.
  6. Wszystko gotowe – masz rosyjskie IP. Od tej pory strony internetowe będą „myśleć”, że łączysz się właśnie z tego kraju.

Do czego można użyć rosyjskiego VPN?

Może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn będziemy musieli uzyskać dostęp do Runetu, czyli rosyjskiej części Internetu. Niektóre usługi czy też strony internetowe mogą stosować blokady regionalne i uniemożliwiać dostęp do swoich zasobów osobom, które nie przebywają w Rosji.

Popularnym wykorzystaniem rosyjskich serwerów VPN jest zakup i aktywacji gier komputerowych, programów, usług lub streamingu, który dostępny jest tylko w rosyjskojęzycznym internecie. Zazwyczaj zachęca do tego wyjątkowo atrakcyjna cena, która potrafi być o wiele niższa niż w Polsce czy innych zachodnich krajach. O ile barierę językową ominiemy przy pomocy internetowych translatorów lub samą znajomością języka, to gorzej wygląda sprawa z ograniczeniem regionalnym.

Obejście takiej blokady możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy posiada się rosyjski adres IP. Można to zrobić na kilka sposobów: pojechać do Rosji, skorzystać z proxy lub użyć VPN. To właśnie ta ostatnia opcja, czyli VPN jest najlepsza, gdyż umożliwia skuteczną zmianę IP na inny kraj. Dając przy tym użytkownikom bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z sieci.

Skąd biorą się problemy z serwerami VPN w Rosji

W 2019 roku rosyjski urząd Roskomnadzor rozesłał do największych firm świadczących usługi VPN pismo, w którym zażądał dostępu do serwerów utrzymywanych w tym kraju. W skrócie – zagraniczne firmy posiadające serwery VPN w Rosji miały zapewnić wpływ i kontrolę na to, do czego wykorzystywane są ich usługi. Rosyjskie służby miały dostać możliwość cenzurowania treści oraz kontroli tego, co za pomocą serwerów w tym kraju robią użytkownicy.

Z powodów tych nacisków oraz ogólnych trudności, jakie firmy z branży IT mają w tym kraju, niektórzy dostawcy VPN zlikwidowali tam swoje serwery. Nawet najwięksi gracze – jak ExpressVPN, NordVPN czy Private Internet Access. Pozostałe firmy wciąż są tam aktywne – ale na jak długo? Tego nie wiadomo.

W tej sytuacji częstym rozwiązaniem jest stosowanie wirtualnych serwerów VPN. Działa to tak, że IP serwera jest rosyjskie i pozwala w większości sytuacji na obejście blokad regionalnych, ale sam serwer nie znajduje się fizycznie w Rosji, a w innym kraju. Takie rozwiązanie stosuje np. wymieniony powyżej CyberGhost.

Czy korzystanie z rosyjskich VPN jest bezpieczne?

Wiele osób z pewnością zastanawia się czy korzystanie z serwerów VPN położonych w Rosji jest bezpieczne. I słusznie. Wszak ciągle się słyszy o pomysłach na własny internet, a także próbach inwigilacji i kontroli wszystkich aspektów życia cyfrowego na wzór Chin. Trzeba rozpatrzyć tutaj dwie sytuacje:

  • Serwery VPN firm rosyjskich lub współpracujących z rosyjskimi służbami
  • Serwery VPN utrzymywane przez niezależne firmy zagraniczne, które nie układają się z rządem Rosji

Pierwsza sytuacja to oczywiście pełny wgląd rosyjskich służb w to, co robi się w sieci. Oraz wszystko co wiąże się z ograniczeniami, do których muszą stosować się przedsiębiorstwa działające oficjalnie w Rosji. Możemy być pewni, że odwiedzane strony, komunikacja i wszystko co przejdzie przez taki serwer będzie logowane.

W tej drugiej sytuacji, gdy postawi się na usługi od firm nie mających związków biznesowych z Rosją, można czuć się względnie bezpiecznie. Przy dość małej liczbie usługodawców, którzy zdecydowali się na pozostanie w tym kraju dużego wyboru jednak nie ma. Można za to być pewnym, że taki VPN zapewni silne szyfrowanie połączenia internetowego. Polecane przez nas firmy nie gromadzą żadnych logów, więc żadnych śladów po aktywności nie zostawimy po sobie nawet w przypadku fizycznego przejęcia serwera przez rosyjskie służby.

Jeżeli korzystamy z VPN, Rosja nie powinna być lokalizacją do codziennej ochrony ze strony tej usługi. Najlepszą praktyką będzie wykorzystywanie połączenia przez ten kraj do zrobienia tego co trzeba, a następnie połączenia się z dowolnym serwerem w innym kraju. Może to być Polska, Niemcy lub Holandia. Każde miejsce będzie lepsze od kraju, gdzie usługi VPN są poddawane ciągłym atakom.

Darmowy VPN Rosja – czy jest jakiś sprawdzony i bezpieczny

Wiele osób w pierwszej kolejności szuka darmowych VPN zanim zdecyduje się na usługi płatne. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż mało kto wie z jakimi niebezpieczeństwami łączy się korzystanie z bezpłatnych VPN. W podlinkowanym poradniku dokładnie to tłumaczymy. Tutaj opiszemy to w dużym skrócie. Zasada jest jedna – jeśli coś jest w sieci za darmo, to najcześciej płacisz za to swoimi danymi. Nie inaczej jest w przypadku darmowych VPN, a w Rosji powinno się na to uważać jeszcze bardziej.

Te darmowe VPN, które są bezpieczne najcześciej są udostępniane przez różne firmy obok planów płatnych. Mają zachęcić do usługi płatnej i pokazać możliwości VPN. Mają wiele ograniczeń – limit przesłanych danych, ograniczenia prędkości czy lokalizacji, z których można się łączyć. W związku z tym, że utrzymywanie i prowadzenie serwerów VPN w Rosji jest ryzykowane, problematyczne i kosztowne, to żadna firma świadcząca profesjonalne usługi nie decyduje

Oczywiście w sieci znajdziesz darmowe VPN w Rosji. Niestety nie można wykluczyć sytuacji, w której darmowe serwery VPN działające w Rosji są nie tylko pod kontrolą, ale są prowadzone przez rosyjskie służby lub firmy działające na ich zlecenie. A wtedy wszystkie dane, zwyczaje i zachowania sieciowe trafiają prosto w ich ręce gdy zdecydujesz się na skorzystanie z nich. Nikt nie będzie dokładał do biznesu, więc za udostępnianiem takiej usługi muszą stać jakieś powody.

Jeżeli nie masz pewności, czy VPN to jednak to czego potrzebujesz, to rozwiązaniem jest skorzystanie z okresu próbnego. Każdy polecany przez nas dostawca usługi oferuje taki przez okres co najmniej 30 dni. Pozwala to na testowanie VPN bez ryzyka. W trakcie tego okresu możesz wystąpić o zwrot pieniędzy, jeżeli będziesz niezadowolony z usługi lub uznasz, że jej jednak nie potrzebujesz.

Rosyjskie proxy vs VPN

Po tym co napisaliśmy wyżej, chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego VPN to jedyne sensowne rozwiązanie na zmianę IP na rosyjskie. Jeżeli nie chcesz być podsłuchiwany przez rosyjskie służby, to zapomnij o proxy z rosyjskim IP. Podobnie jak darmowy VPN, korzystanie z rosyjskich proxy to wystawianie na tacy wszystkiego co robisz w sieci. Rosyjskie proxy pozwoli ci zmienić IP, ale jednocześnie przechwyci i przeanalizuje dokładnie wszystko co będziesz robić w sieci za jego pomocą. Chyba, że nie zależy ci na prywatności i własnych danych.

Podsumowując, jeżeli chcesz w bezpieczny sposób zmienić adres IP na rosyjski to jedyna sensowna opcja to płatny VPN. Zarówno rosyjskie proxy jak i darmowe VPN-y obarczone są dużym ryzykiem i są poważnym zagrożeniem dla Twojej prywatności i bezpieczeństwa danych.