Co to jest blokada regionalna? Jak omijać blokady regionalne w 2022?

Blokady regionalne to coś, co potrafi zaskoczyć użytkowników sieci w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej wtedy, gdy bardzo chce się obejrzeć jakiś materiał wideo lub skorzystać z aplikacji. Blokada regionalna sprawia, że dostęp do interesującego nas materiału jest zablokowany w kraju aktualnego pobytu. Geoblokady spotyka się najczęściej w serwisach wideo, ale nie tylko. Również sklepy internetowe, aplikacje czy programy stosują blokady regionalne. Na szczęście są skuteczne sposoby, żeby ominąć blokady regionalne, o czym w dalszej części tego artykułu.

Co to są blokady regionalne?

Blokada regionalna to mechanizm, który sprawia że dostęp do określonych materiałów online jest dostępny tylko z terenu niektórych państw, a z innych zablokowany. Z blokadami regionalnymi (które występują również pod pojęciem geoblokad) można mieć do czynienia w Polsce i podczas wyjazdu do innego kraju. Dotyczą usług cyfrowych jak platformy streamingowe, aplikacje i programy w chmurze oraz gry komputerowe oraz produktów fizycznych. Możemy się z nimi również spotkać korzystając np. z konsol, telefonów czy płyt DVD. Głównym zadaniem blokad regionalnych jest zamknięcie dostępu do produktu lub usługi osobom spoza określonych państw.

Blokada regionalna działa na tej zasadzie, że istnieje specjalna baza danych, w której znajdują się adresy IP z uwzględnieniem geolokalizacji. Po wejściu użytkownika na stronę, jego IP jest sprawdzane i w zależności od tego czy znajduje się na liście dopuszczonych adresów – otrzymuje dostęp, a w przeciwnym przypadku – widzi komunikat o blokadzie.

Platformy streamingowe stosują blokady ze względu na umowy i porozumienia jakie mają zawarte z podmiotami, do których należą prawa do dostępnych tam filmów, seriali czy wydarzeń sportowych. Platformy VOD takie jak TVP, CDA, ipla, Netflix czy HBO muszą blokować dostęp do swojej usługi osobom, które przebywają poza krajem. Dlatego dla wielu Polaków za granicą, zmiana IP pozostaje czasem jednym sposobem na dostęp do krajowe telewizji internetowej.

Geoblokady a cenzura

Jednym z zastosowań blokad regionalnych jest również cenzura sieci. Jeżeli jakiś materiał jest drażliwy w konkretnym państwie lub w myśl jego prawodawstwa nie może być oglądany przez obywateli, to władze mogą wystąpić do platformy lub serwisu internetowego, w którym się znajduje o zablokowanie dostępu z danego kraju. Takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości wiele razy. Blokady regionalne zostały szeroko zastosowane przez amerykańskie portale po wejściu RODO (GDPR) w Unii Europejskiej. Wiele firm, zamiast wdrażać wytyczne zdecydowało się na zablokowanie wszystkich adresów IP przypisanych do UE.

Również YouTube stosuje blokady i ogranicza dostęp do teledysków, filmów czy transmisji na żywo w zależności od tego, co zażyczy sobie autor materiału. W Niemczech praktycznie wszystkie teledyski na YT są zablokowane ze względu na brak porozumienia pomiędzy platforma, a tamtejszą organizacją odpowiedzialną za zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że również strony dla dorosłych stosują ograniczenia w dostępie do swoich usług w zależności od kraju użytkownika. Twórcy wideo w takich serwisach streamingowych jak PornHub czy Chaturbate mogą wybrać w jakim kraju ich materiały mają być zablokowane i niedostępne np. w celu ochrony swojej prywatności (mogą nie chcieć, żeby ktoś przypadkiem ich rozpoznał).

 • Ten film nie jest dostępny w twoim kraju
 • Materiał jest zablokowany w Twoim kraju
 • Ten film wideo jest niedostępny
 • This video is not available in your country
 • Przesyłający nie udostępnił tego filmu w twoim kraju

Jak omijać blokady regionalne?

Żeby ominąć blokadę „Ten film nie jest dostępny w twoim kraju” i podobne trzeba zmienić adres IP. Musi on być przypisany do takiego kraju, który nie jest blokowany. Czyli jeżeli polski adres IP jest zablokowany w interesującym nas serwisie, to trzeba połączyć się z nim za pośrednictwem innego kraju – np. Francji, Holandii czy USA. Jeśli natomiast blokują nas polskie usługi w czasie pobytu za granicą – trzeba użyć polskiej lokalizacji.

Najłatwiej to zrobić przy pomocy VPN. Nie wdając się w szczegóły techniczne, można powiedzieć że jest to specjalny program do zmiany IP. Dzięki niemu można zmienić lokalizację komputera na taką, jaka akurat jest nam potrzebna. Dobry VPN to usługa płatna, dzięki której nie tylko ominiesz zablokowane strony w internecie, ale również będziesz chronić prywatność w sieci i bezpieczeństwo.

Trzy obecnie najlepsze usługi VPN, które polecamy znajdziesz poniżej. Gwarantują one gwarancję zwrotu pieniędzy, która trwa aż 30 dni, więc możesz je testować bez ryzyka.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%
4
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Korzystanie na 7 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2€
miesięcznie Odwiedź CyberGhost ❯❯ Promocja -83%

Czy VPN zawsze działa i umożliwia omijanie blokad regionalnych?

Można powiedzieć, że skuteczność VPN w omijaniu wszelkich blokad i ograniczeń w sieci wynosi w okolicy 90-95%. Są bowiem usługi, które aktywnie walczą z ruchem pochodzącym z usług VPN. Platformy streamingowe takie jak HBO GO, NC+ GO czy Netflix wykrywają i blokują niektóre serwery VPN i przez to nie każda firma dostarczająca usługę sobie z tym radzi. W przypadku HBO GO nie udało nam się znaleźć takiej usługi VPN, z którą ta platforma by działała.

W przypadku Netflixa często przypomina to zabawę w kotka i myszkę, gdzie dostawcy VPN dodają nowe sprawne serwery, a Netflix za jakiś czas je blokuje. Dlatego tylko najlepsze firmy są w stanie to zapewnić dostęp do tej usługi, gdyż wymaga to rozbudowanej infrastruktury.

Nie radzą sobie z tym usługi VPN dostępne za darmo, które mają spore ograniczenia i w większości przypadków nie spełniają swojej roli tak dobrze jak płatne rozwiązania. Jeżeli cos jest za darmo, to nigdy nie będzie równie dobre jak coś za co płacimy. Ale w pewnych mało wymagających sytuacjach, darmowe sposoby mogą poradzić sobie z ominięciem prostych blokad.

Jednak w ogólnym rozrachunku VPN pozwala na ominięcie większości blokad regionalnych. Dzięki niemu możesz się skutecznie pozbyć wiadomości o blokadzie Ten film nie jest dostępny w twoim kraju.