Co to jest blokada regionalna? Jak obejść geoblokadę w 2024?

Blokady regionalne

Blokady regionalne występują na wielu stronach, serwisach i usługach internetowych. Geoblokady sprawdzają lokalizację użytkownika i decydują, czy może uzyskać dostęp do treści. Blokada regionalna może uniemożliwić dostęp do filmu, serialu, strony internetowej, a nawet zakupów w sieci. Najczęściej spotykane są w serwisach wideo, gdzie dostęp do różnych filmów jest często ograniczony. Jak ominąć geoblokadę? Tego dowiesz się z tego poradnika.

Co to jest blokada regionalna i jak działa?

Blokada regionalna (inaczej geoblokada) to mechanizm, który sprawia, że dostęp do określonych materiałów online jest możliwy tylko z pewnych lokalizacji geograficznych. Z blokadami regionalnymi możemy mieć do czynienia w Polsce oraz podczas wyjazdów do innych państw.

Geoblokady regulują dostęp do usług cyfrowych jak platformy streamingowe, aplikacje i programy w chmurze, gry komputerowe oraz produkty fizyczne. Możemy się z nimi również spotkać korzystając np. z konsol, telefonów czy płyt DVD, a także chcąc zrobić w sieci zakupy. Głównym zadaniem blokad regionalnych jest zamknięcie dostępu do produktu lub usługi osobom spoza określonych obszarów, najczęściej całych państw.

Jak geoblokada sprawdza Twoją lokalizację?

Blokada regionalna sprawdza adres IP użytkownika, a następnie porównuje go ze specjalną bazą danych. Znajdują się w niej adresy IP z przypisaną do nich geolokalizacją. Po wejściu użytkownika na stronę z geoblokadą, jego IP jest sprawdzane i w zależności od tego czy znajduje się na liście dopuszczonych lokalizacji – otrzymuje dostęp, a w przeciwnym przypadku – widzi komunikat o blokadzie lub ograniczeniach.

Platformy streamingowe stosują blokady ze względu na umowy i porozumienia jakie mają zawarte z podmiotami, do których należą prawa do dostępnych na nich filmów, seriali czy wydarzeń sportowych. Powszechnie stosują to polskie serwisy z VOD i telewizją internetową takie jak TVP, CDA, Polsat, Player czy polski Netflix. Muszą blokować dostęp do swojej usługi osobom, które przebywają za granicą. Dlatego, dla wielu Polaków podczas wyjazdów zagranicznych, zmiana IP pozostaje czasem jednym sposobem na dostęp do polskiej TV online.

Jak omijać blokady regionalne?

Żeby ominąć geoblokadę, trzeba zmienić swoją lokalizację na kraj, w którym ona nie obowiązuje. Jeśli polski adres IP jest zablokowany w interesującym nas serwisie, należy połączyć się z nim za pośrednictwem innego kraju, na przykład Francji, Niemiec, Holandii czy USA. Jeśli natomiast blokują nas polskie usługi podczas pobytu za granicą, to trzeba użyć polskiej lokalizacji.

Najłatwiej to zrobić przy pomocy specjalnego narzędzia jakim jest VPN. Dzięki niemu, instalując specjalny program do zmiany IP, można zmienić swoją lokalizację na inny kraj. Dobry VPN to usługa płatna, dzięki której nie tylko ominiemy zablokowane strony w internecie, ale również będziemy chronić prywatność w sieci i zaszyfrujemy wszystkie dane.

Do ominięcia geoblokad z powodzeniem sprawdzą się sieci VPN polecane poniżej. Zapewniają one gwarancję zwrotu pieniędzy, która trwa aż 30 dni, więc można je testować bez ryzyka.

 • 6000+ serwerów w 111 krajach
 • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
od
2,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 84% zniżki
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Czy każdy VPN umożliwia omijanie blokad regionalnych?

Można powiedzieć, że skuteczność VPN w omijaniu wszelkich blokad i ograniczeń w sieci wynosi około 90-95%. Istnieją jednak usługi, które aktywnie walczą z ruchem pochodzącym z sieci VPN. Platformy streamingowe takie jak HBO MAX, NC+ GO czy Netflix USA wykrywają i blokują niektóre serwery VPN, co oznacza, że nie każda firma dostarczająca takie rozwiązania ma skuteczną usługę.

W przypadku Netflixa często przypomina to zabawę w kotka i myszkę, gdzie dostawcy VPN dodają nowe, działające serwery, a Netflix po jakimś czasie je blokuje. Tylko najlepsze firmy mogą zapewnić stały dostęp do tej usługi, gdyż wymaga to rozbudowanej infrastruktury. Większość serwerów proxy nie radzi sobie z tym zadaniem.

Bezpłatne usługi VPN również mają trudności z omijaniem blokad, ponieważ mają spore ograniczenia i zazwyczaj nie spełniają swojej roli tak dobrze jak płatne rozwiązania. Darmowe opcje nigdy nie będą tak skuteczne jak te, za które płacimy, choć w niektórych mniej wymagających sytuacjach mogą poradzić sobie z ominięciem prostych blokad, na przykład na stronach internetowych.

Dobry VPN pozwala na ominięcie większości blokad regionalnych. Dzięki niemu można skutecznie pozbyć się komunikatów o blokadzie typu „Ten film nie jest dostępny w twoim kraju.”

Blokady regionalne to nie tylko streaming i VOD


YouTube również stosuje blokady i ogranicza dostęp do teledysków, filmów czy transmisji na żywo w zależności od decyzji właściciela treści. Przez lata w Niemczech praktycznie wszystkie teledyski na YouTube były niedostępne ze względu na brak porozumienia między platformą a tamtejszą organizacją odpowiedzialną za zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Podobne metody stosują serwisy muzyczne, takie jak Spotify czy SoundCloud.

Ograniczenia oparte na lokalizacji pojawiają się także na Steamie. Wydawcy gier mogą zdecydować, w jakich krajach ich gry będą dostępne, a w jakich zablokowane.

Warto również zaznaczyć, że strony dla dorosłych stosują ograniczenia dostępu do swoich usług w zależności od kraju użytkownika. Twórcy wideo na takich serwisach streamingowych jak PornHub, OnlyFans czy Chaturbate mogą wybrać, w jakich krajach ich materiały mają być zablokowane i niedostępne, np. w celu ochrony swojej prywatności, aby uniknąć rozpoznania.

Geoblokady jako narzędzie cenzury internetowej


Blokady regionalne mogą z powodzeniem służyć jako forma cenzury internetu. Jeśli jakiś materiał jest drażliwy w konkretnym państwie lub nie może być oglądany przez obywateli zgodnie z lokalnym prawem, władze mogą wystąpić do platformy lub serwisu internetowego o zablokowanie dostępu z danego kraju. Takie sytuacje zdarzały się już wielokrotnie w przeszłości. Pod naciskiem władz pewne filmy stawały się niedostępne w Rosji, Indiach czy Turcji.

Geoblokady zostały szeroko zastosowane przez amerykańskie portale po wprowadzeniu RODO (GDPR) w Unii Europejskiej. Wiele firm i stron internetowych, zamiast wdrażać wytyczne dotyczące ochrony prywatności, zdecydowało się na zablokowanie dostępu dla adresów IP przypisanych do UE.

Co to jest blokada regionalna?

Blokada regionalna to mechanizm, który ogranicza i reguluje oglądanie wybranych treści w internecie na podstawie lokalizacji użytkownika. To właśnie przez nie osoby z jednych państw mogą przeglądać materiały, a inne otrzymują komunikat o blokadzie lub błędzie.

Jak ominąć geoblokadę?

Geoblokady można ominąć przy pomocy usług VPN, które pozwalają na szybką i prostą zmianę adresu IP. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie dostępu do sieci z zupełnie innego kraju i odblokowanie materiału.

Czy omijanie blokad regionalnych jest legalne?

Korzystanie z narzędzi do omijania blokad regionalnych jest legalne, ale może łamać regulaminy różnych usług i serwisów internetowych, które je stosują.