Jak korzystać z Internetu w Chinach? Najlepsze sposoby

Internet w Chinach

Internet w Chinach działa inaczej niż w Polsce i Europie. Dostęp do większości zachodnich stron internetowych, serwisów społecznościowych i aplikacji jest ograniczony. Kupno karty SIM w Chinach lub połączenie się z lokalnym Wi-Fi jest bardziej skomplikowane. Planując podróż do Chin warto wcześniej poznać specyfikę działania sieci w tym kraju i odpowiednio się przygotować. Z tego artykułu dowiesz się jak działa internet w Chinach, jak kupić kartę SIM oraz jak odblokować strony i usługi internetowe w Chinach.

Jak działa internet w Chinach?

Dla osób przyzwyczajonych do korzystania z nieograniczonego niczym internetu, wizyta w Chinach może okazać się zaskoczeniem. Większość popularnych usług i stron internetowych jest w Chinach zablokowana. Internet w Chinach mocno różni się od tego, który znamy z Polski i państw zachodnich. Kraj ten jest znany ze stosowania tzw. „Wielkiego Chińskiego Firewalla” – systemu cenzury i kontroli internetu, który blokuje dostęp do wielu popularnych na świecie serwisów i platform.

Blokady treści

Globalne giganty informatyczne takie jak Google, Facebook, Twitter, YouTube, a nawet Wikipedia, są niedostępne dla przeciętnego użytkownika internetu w Chinach. Zamiast nich, lokalne firmy tworzą własne rozwiązania, które są dostosowane do chińskiego rynku, regulacji i w pełni kontrolowane przez władze.

Dla przeciętnych obywateli tego kraju, cenzura internetu w Chinach i brak dostępu do zachodnich serwisów internetowych i usług sieciowych nie jest większym problemem, gdyż mają swoje zamienniki. Przykładowe chińskie odpowiedniki zachodnich serwisów to Baidu (odpowiednik Google), Weibo (Twitter), Youku (YouTube), czy WeChat (mieszanka WhatsApp, Facebooka i Instagrama). Dominują one na tamtejszym rynku i stanowią podstawę funkcjonowania chińskiego internetu. WeChat to wszechstronna platforma, która pełni wiele funkcji – od komunikatora, przez płatności, po zakupy online. Niemal każdy w tym kraju z niego korzysta.

Monitoring i cenzura

Jednocześnie korzystanie z internetu w Chinach wiąże się z intensywnym monitoringiem i cenzurą ze strony władz. Rządowy organ odpowiedzialny za kontrolę internetu, Cyberspace Administration of China, reguluje treści publikowane online, cenzuruje informacje uważane za nieodpowiednie i zarządza licencjami dla usługodawców internetowych.

Osoby podróżujące do Chin, które chcą korzystać z zablokowanych w tym kraju stron internetowych, są zmuszone do używania sieci VPN. To technologia, która pozwala na prywatne i bezpieczne przeglądanie Internetu, „maskując” rzeczywiste położenie użytkownika i umożliwiając dostęp do zablokowanych stron i w ten sposób ominięcie cenzury.

Władze chińskie walczą z usługami VPN i tylko nieliczne firmy są w stanie przebić się przez chiński firewall. Nie każda sieć VPN w Chinach działa skutecznie i jest w stanie zapewnić użytkownikom dostęp do zachodnich stron i usług.

Mimo tych wyzwań, sieć internet w Chinach rozwija się bardzo dynamicznie. Kraj ten jest liderem w implementacji technologii 5G, a liczba użytkowników Internetu przekracza 900 milionów – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie.

Dostęp do internetu w Chinach

Planując podróż do Chin, warto poznać lokalne opcje dostępu do internetu. Chociaż sieć jest w Chinach powszechnie dostępna, istotne różnice mogą występować w zależności od miejsca, które zamierzasz odwiedzić. W metropoliach takich jak Pekin czy Szanghaj, dostęp do szybkiej sieci jest na porządku dziennym. Natomiast w bardziej odległych prowincjach, dostępność i jakość połączenia mogą być różne.

Z internetem w Chinach można się łączyć za pomocą:

  • Karty eSIM kupionej jeszcze przed wyjazdem do tego kraju
  • Karty SIM kupionej w Chinach
  • Sieci Wi-Fi

Karta eSIM do Chin

Karta eSIM to najwygodniejszy sposób na swobodny dostęp do internetu w Chinach. Zarówno podczas wakacyjnej podróży jak i w trakcie dłuższych wyjazdy do tego kraju. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które stopniowo wypiera tradycyjne, fizyczne karty SIM. Niestety, karty eSIM są obsługiwane tylko przez nowsze telefony (np. iPhone 11 i nowsze, Samsung Galaxy S20 i nowsze). eSIM to proste rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Jest wielu globalnych operatorów kart eSIM, którzy oferują dostęp do internet w Chinach. Do popularnych zaliczyć można:

  1. Airalo
  2. Saily
  3. Holafly

Jak korzystać i uruchomić kartę eSIM z pakietem internetu do Chin? Jest to bardzo proste i można to zrobić jeszcze przed wylotem, aby na miejscu mieć już wszystko gotowe.

  1. Pobranie i instalacja na telefonie aplikacji od wybranego operatora eSIM
  2. Wybór pakietu internetu do Chin
  3. Opłacenie pakietu
  4. Aktywacja karty eSIM

W zależności od wybranego operatora, otrzymasz dokładną instrukcję krok po kroku jak aktywować kartę eSIM z pakietem internetu do Chin. Jest to bardzo proste i zajmuje zaledwo kilka chwil.

Ceny kart eSIM do Chin zaczynają się od około 18 zł za 1 GB danych na 7 dni. Najdłuższe, 30-dniowe pakiety to koszt w okolicy 200 zł za 20 GB. Cena uzależniona jest od kursu dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki.

Chińska karta SIM

Obcokrajowcy mogą kupić chińską kartę SIM zarówno przed wyjazdem jak i na miejscu. Tak jak u nas, jej cena uzależniona jest od parametrów – pakietu internetu i limitu danych czy dostępnych minut na połączenia. Można kupić karty SIM tylko z internetem mobilnym jak i z możliwością wykonywania połączeń. Jednak aby z nich korzystać konieczna jest wcześniejsza aktywacja, do której wymagane jest okazanie paszportu w sklepie.

Karty SIM w Chinach najlepiej kupować w oficjalnych punktach China Mobile, China Unicom lub China Telecom. Te kupione np. w kioskach mogą po prostu nie działać lub mogą pojawić się problemy z ich aktywacją. W sklepach tych firm jest też większa szansa na to, że znajdziemy kogoś z kim będzie można porozumieć się po angielsku.

Sieć Wi-Fi w Chinach

Sieć Wi-Fi stała się praktycznie nieodłącznym elementem wszelkich miejsc często odwiedzanych przez turystów w Chinach. Hotele, niezależnie od klasy, zazwyczaj oferują swoim gościom dostęp do bezprzewodowego Internetu, co stanowi jedną z podstawowych usług. Coraz częściej spotkamy się z dostępem do Wi-Fi w chińskim metrze, restauracjach, kawiarniach i innych miejscach publicznych, co znacznie ułatwia komunikację i dostęp do informacji.

Jednak sytuacja wygląda inaczej na mniej uczęszczanych trasach turystycznych, zwłaszcza na prowincji. W tych rejonach, gdzie turystyka nie jest jeszcze tak rozwinięta, dostęp do Wi-Fi może być ograniczony lub nieobecny. W związku z tym, jeżeli chcemy mieć pewność niezawodnego połączenia z siecią przez cały okres pobytu w Chinach, niezależnie od miejsca, warto rozważyć zaopatrzenie się w pakiet mobilnego internetu. Karty eSIM lub chińskie karty SIM oferują dostęp do danych z dowolnego miejsca, co pozwoli Ci na utrzymanie połączenia nawet tam, gdzie Wi-Fi może zawieść.

Połączenie z Wi-Fi w Chinach działa różnie. Może wymagać zalogowania się, za pomocą chińskiego numeru telefonu. Co dla turystów okazuje się kłopotliwe, gdyż najczęściej go nie posiadają. Jest to związane z cenzurą i ograniczeniami, które obowiązują w tym kraju. Dlatego w wielu przypadkach posiadanie karty SIM okazuje się pewniejsze.

Sieć VPN do Chin

Ze względu na specyfikę regulacji internetu w Chinach, dostęp do wielu popularnych stron, usług i aplikacji jest ograniczony. Planując korzystanie z serwisów społecznościowych (aby np. udostępniać relacje), poczty (np. Gmail) i tych wszystkich stron internetowych, z których korzystamy w domu warto zainwestować w dobry VPN.

Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie usługi VPN będą działać na terytorium Chin. Rząd tego kraju prowadzi intensywne działania mające na celu ograniczenie możliwości obchodzenia cenzury, co obejmuje również blokowanie sieci VPN. Dlatego, jeżeli planujesz korzystanie z tego typu usług, ważne jest, aby wyposażyć się w sprawdzoną, skuteczną sieć VPN, dedykowaną do użytku w Chinach.

Jeżeli szukasz sprawdzonego VPN do Chin, to przeczytaj nasz poradnik, w którym opisujemy najlepsze sieci VPN do Chin, które nadal działają lub wybierz usługę z poniższego zestawienia

chiny siec dostawcy
Internet w Chinach rozwija się w szybkim tempie

Dostawcy internetu w Chinach

W Chinach jest trzech głównych dostawców internetu – China Unicom, China Telecom i China Mobile. Wszystkie firmy są własnością państwa, które sprawuje nad nimi kontrolę i nimi zarządza. Dostarczają internet stacjonarny i mobilny. Oczywiście znajdziemy również inne przedsiębiorstwa i marki oferujące dostęp do sieci, jednak ich oferta oparta jest o ścisłą współpracę z trzema firmami państwowymi.

Chiny są światowym liderem w implementacji technologii 5G, co stanowi kluczowy element ich ambicji w dziedzinie technologii i innowacji. Rząd chiński, wraz z kluczowymi dostawcami usług telekomunikacyjnych, takimi jak, zainwestował miliardy dolarów w rozwój i wdrożenie sieci 5G.

Efektem tych działań jest obecność sieci 5G w większości dużych miast i rosnąca liczba urządzeń 5G dostępnych dla konsumentów. Ta zaawansowana technologia przekłada się na szybsze prędkości przesyłania danych, niższe opóźnienia, a także możliwość obsługi większej liczby urządzeń jednocześnie.

Internet w Chinach – pytania i odpowiedzi

Czy są karty eSIM do Chin?

Tak, w Chinach działają karty eSIM, które można kupić jeszcze przed podróżą do tego kraju. Jest wielu dostawców takich rozwiązań, z pakietami internetu do Chin o różnej wielkości i cenie.

Czy mogę korzystać z WiFi w Chinach?

Tak, WiFi jest powszechnie dostępne w wielu miejscach, takich jak hotele, restauracje, kawiarnie, a nawet niektóre publiczne miejsca takie jak stacje metra. Dostęp może wymagać podania swoich danych.

Jak mogę korzystać z zablokowanych serwisów w Chinach?

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie sieci VPN, która pozwala na obchodzenie lokalnych blokad, ograniczeń internetowych i cenzury.

Czy mogę kupić kartę SIM w Chinach?

Tak, karty SIM są dostępne do zakupu dla obcokrajowców. Najlepiej kupić je na lotniskach lub w dużych sklepach, gdyż mamy wtedy większą szansę że obsługa będzie mówić w języku angielskim.

Czy wszystkie sieci VPN działają w Chinach?

Nie, wiele sieci VPN jest zablokowanych w Chinach. Warto zatem zainwestować w sieć VPN, która jest znana z efektywnego działania na terenie tego kraju.