Internet w Chinach – co musisz wiedzieć przed podróżą

Internet w Chinach

Internet w Chinach działa zupełnie inaczej niż w Polsce i innych państwach zachodnich. Wizja korzystania z sieci w kraju, gdzie dostęp do większości globalnych serwisów internetowych jest ograniczony może wydawać się nieco abstrakcyjna. Jak korzystać z Internetu w Chinach, gdy standardowe aplikacje, strony i platformy społecznościowe są niedostępne? Jeśli planujesz podróż do Chin, to z tego artykułu dowiesz się jak działa internet w Chinach, jak uzyskać dostęp do sieci oraz w jaki sposób odblokować strony i usługi internetowe w Chinach za pomocą VPN.

Jak działa internet w Chinach?

Dla osób przyzwyczajonych do korzystania z nieograniczonego niczym internetu, wizyta w Chinach może okazać się zaskoczeniem. Większość popularnych usług i stron internetowych oraz usług jest w Chinach zablokowana. Internet w Chinach mocno różni się od tego, który znamy z Polski i państw zachodnich. Kraj ten jest znany z implementacji tzw. „Wielkiego Chińskiego Firewalla” – systemu cenzury i kontroli internetu, który blokuje dostęp do wielu popularnych na świecie serwisów i platform.

Globalne giganty informatyczne takie jak Google, Facebook, Twitter, YouTube, a nawet Wikipedia, są niedostępne dla przeciętnego użytkownika internetu w Chinach. Zamiast nich, lokalne firmy tworzą lokalne rozwiązania i alternatywy, które są dostosowane do chińskiego rynku i regulacji rządu.

Dla przeciętnych Chińczyków brak dostępu do zachodnich serwisów Internetowych i usług sieciowych nie jest większym problemem, gdyż mają swoje zamienniki. Przykładowe chińskie odpowiedniki zachodnich serwisów to Baidu (odpowiednik Google), Weibo (Twitter), Youku (YouTube), czy WeChat (mieszanka WhatsApp, Facebooka i Instagrama). Dominują one na tamtejszym rynku i stanowią podstawę funkcjonowania chińskiego internetu. WeChat to wszechstronna platforma, która pełni wiele funkcji – od komunikacji, przez bankowość, po zakupy online. Niemal każdy z niego korzysta.

Jednocześnie korzystanie z internetu w Chinach wiąże się z intensywnym monitoringiem i cenzurą ze strony władz. Rządowy organ odpowiedzialny za kontrolę internetu, Cyberspace Administration of China, reguluje treści publikowane online, usuwa informacje uważane za nieodpowiednie i zarządza licencjami dla usługodawców internetowych.

Osoby podróżujące do Chin, które chcą korzystać z zablokowanych serwisów są zmuszone do używania sieci VPN (Virtual Private Network). To technologia, która pozwala na prywatne i bezpieczne przeglądanie Internetu, „maskując” rzeczywiste położenie użytkownika i umożliwiając dostęp do zablokowanych stron. Pozwala na łączenie się z siecią za pomocą serwerów pośredniczących zlokalizowanych w innych krajach, a tym samym omijanie lokalnej cenzury.

Władze chińskie walczą z usługami VPN i tylko nieliczne firmy są w stanie przebić się przez chiński firewall. Nie każda sieć VPN w Chinach działa skutecznie i jest w stanie zapewnić użytkownikom dostęp do zachodnich stron i usług.

Mimo tych wyzwań, Internet w Chinach rozwija się dynamicznie. Kraj ten jest liderem w implementacji technologii 5G, a liczba użytkowników Internetu przekracza 900 milionów – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie.

Dostęp do internetu w Chinach

Planując podróż do Chin, warto poznać lokalne opcje dostępu do internetu. Chociaż sieć jest w Chinach powszechnie dostępna, istotne różnice mogą występować w zależności od miejsca, które zamierzasz odwiedzić. W metropoliach takich jak Pekin czy Szanghaj, dostęp do szybkiej sieci jest na porządku dziennym. Natomiast w bardziej odległych prowincjach, dostępność i jakość połączenia mogą być różne.

Dostawcy internetu w Chinach

W Chinach jest trzech głównych dostawców internetu – China Unicom, China Telecom i China Mobile. Wszystkie firmy są własnością państwa, które sprawuje nad nimi kontrolę i nimi zarządza. Dostarczają internet stacjonarny i mobilny. Oczywiście znajdziemy również inne przedsiębiorstwa i marki oferujące dostęp do sieci, jednak ich oferta oparta jest o ścisłą współpracę z trzema firmami państwowymi.

Chiny są światowym liderem w implementacji technologii 5G, co stanowi kluczowy element ich ambicji w dziedzinie technologii i innowacji. Rząd chiński, wraz z kluczowymi dostawcami usług telekomunikacyjnych, takimi jak, zainwestował miliardy dolarów w rozwój i wdrożenie sieci 5G.

Efektem tych działań jest obecność sieci 5G w większości dużych miast i rosnąca liczba urządzeń 5G dostępnych dla konsumentów. Ta zaawansowana technologia przekłada się na szybsze prędkości przesyłania danych, niższe opóźnienia, a także możliwość obsługi większej liczby urządzeń jednocześnie.

Chińska karta SIM

Obcokrajowcy mogą kupić chińską kartę SIM zarówno przed wyjazdem jak i na miejscu. Tak jak u nas, jej cena uzależniona jest od parametrów – ilości dostępnych GB czy minut na połączenia. Można kupić karty SIM tylko z internetem mobilnym jak i z możliwością wykonywania połączeń. Jednak aby z nich korzystać konieczna jest wcześniejsza aktywacja, do której będzie wymagane okazanie paszportu w sklepie.

Karty SIM w Chinach najlepiej kupować w oficjalnych punktach China Mobile, China Unicom lub China Telecom. Te kupione np. w kioskach mogą po prostu nie działać lub możemy mieć problem z ich aktywacją. W sklepach tych firm jest też większa szansa na to, że znajdziemy kogoś z kim będzie można porozumieć się po angielsku.

Sieci WiFi w Chinach

Sieć WiFi stała się praktycznie nieodłącznym elementem wszelkich miejsc często odwiedzanych przez turystów w Chinach. Hotele, niezależnie od klasy, zazwyczaj oferują swoim gościom dostęp do bezprzewodowego Internetu, co stanowi jedną z podstawowych usług. Ale nie tylko miejsca zakwaterowania idą z duchem czasu. Coraz częściej spotkamy się z dostępem do WiFi w chińskim metrze, restauracjach, kawiarniach i innych miejscach publicznych, co znacznie ułatwia komunikację i dostęp do informacji.

Jednak sytuacja wygląda inaczej na mniej uczęszczanych trasach turystycznych, zwłaszcza na prowincji. W tych rejonach, gdzie turystyka nie jest jeszcze tak rozwinięta, dostęp do WiFi może być ograniczony lub nieobecny. W związku z tym, jeżeli chcemy mieć pewność niezawodnego połączenia z siecią przez cały okres pobytu w Chinach, niezależnie od miejsca, warto rozważyć zaopatrzenie się w mobilny Internet. Chińskie karty SIM oferują dostęp do danych, co pozwoli Ci na utrzymanie połączenia nawet tam, gdzie WiFi może zawieść.

Sieć VPN do Chin

Podczas planowania podróży do Chin, warto rozważyć kwestię korzystania z usług sieciowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w domu. Ze względu na specyfikę regulacji Internetu w Chinach, dostęp do wielu popularnych stron, usług i aplikacji jest ograniczony. W takim przypadku nieocenioną pomocą okaże się sieć VPN.

Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie usługi VPN będą działać na terytorium Chin. Rząd tego kraju prowadzi intensywne działania mające na celu ograniczenie możliwości obchodzenia cenzury, co obejmuje również blokowanie sieci VPN. Dlatego, jeżeli planujesz korzystanie z tego typu usług, ważne jest, aby wyposażyć się w sprawdzoną, skuteczną sieć VPN, dedykowaną do użytku w Chinach. Przeczytaj nasz poradnik, w którym opisujemy najlepsze sieci VPN do Chin, które nadal działają.

chiny siec dostawcy
Internet w Chinach rozwija się w szybkim tempie

Co to jest Wielki Chiński Firewall?

Chiny posiadają system kontroli nad internetem, potocznie nazywany Wielkim Chińskim Firewallem, który jest częścią projektu określanego mianem Złotej Tarczy. Jego początki sięgają 1998 roku, gdy zaczęto nad nim pracować, a prace nad nim zostały ukończone w 2006 roku. Kontrolę nad jego działaniem sprawuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Wielki Chiński Firewall służy do kontroli i blokady treści dostępnych na terenie ChRL. Jak tłumaczą to władze chińskie, firewall ma służyć do ochrony obywateli przed nieodpowiednimi materiałami i wspierać działania policji.

Jednak w praktyce, za pomocą Wielkiego Chińskiego Firewalla władze blokują dostęp do:

  • Wiadomości i treści na tematy polityczne oraz historyczne, które są niewygodne dla Komunistycznej Partii Chin.
  • Blogów i sieci społecznościowych, gdzie możliwa jest nieskrępowana wymiana poglądów i panuje wolność słowa.
  • Zachodnich serwisów i stron informacyjnych.
  • Treści religijnych
  • Pornografii i materiałów erotycznych
  • Wszystkich innych informacji, które cenzorzy uznają za niewłaściwe i szkodliwe dla społeczeństwa.
  • Usług, które nie udostępniają chińskim służbom danych użytkowników.

Sprowadza się to do tego, że w Chinach zablokowane są takie serwisy i usługi internetowe jak:

  • Facebook, Instagram oraz WhatsApp
  • Google i należących do tej firmy usług (YouTube, Gmail, Blogspot)
  • Snapchat
  • Twitter
  • Dropbox
  • WordPress
  • BBC, CNN, The New York Times, The Wall Street Journal i wiele innych zachodnich portali

To czy strona jest zablokowana w Chinach można sprawdzić na stronie GreatFire.org.

O ile obywatele ChRL mają swoje odpowiedniki tych serwisów i problem cenzury dotyka ich w głównej mierze przy dostępie do treści w zachodnich mediach (lub tych niewygodnych dla partii komunistycznej), to dla obcokrajowców brak dostępu do tych serwisów może okazać się dużym problemem i z tego też w Chinach VPN okazuje się koniecznością.

Jak Chiny cenzurują sieć?

O ile jeszcze parę lat temu bramki proxy i najprostszy protokół VPN (nawet darmowy) w zupełności wystarczały żeby obejść chińską cenzurę internetu, to obecnie władze skutecznie walczą z różnymi metodami na ominięcie blokad. Bramki proxy praktycznie nie działają, a pewna część usług VPN (nawet tych ze ścisłej czołówki) również ma problemy z przebiciem się przez chiński firewall lub jest bardzo szybko jest blokowana.

Większość sposobów na obchodzenie blokad stron, które bez problemów działają w innych krajach, w Chinach po prostu nie zadziała. Sytuacja obecnie przypomina w pewnym sensie zabawę w kotka i myszkę jednej i drugiej strony. Z jednej strony władze, a z drugiej dostawcy usług VPN, gdyż tylko one radzą sobie z cenzurą w tym kraju.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, cenzura i blokowanie internetu w Chinach polega na:

  • Blokadzie i filtrowaniu DNS – „złe” domeny są blokowane na poziomie DNS
  • Blokadzie adresów IP – serwery o określonych adresach IP są po prostu blokowane przez firewall
  • Aktywnej analizie przeglądanych treści pod kątem nieodpowiedniej zawartości – po wykryciu zakazanych słów kluczowych Internet zwalnia lub rozłącza użytkownika (tak wynika z relacji przekazywanych przez internautów z Chin)
  • Deep Packet Inspection – czyli głęboka analiza pakietów, jest to zaawansowana analiza zawartości pakietów przesyłanych przez sieć – po pewnych charakterystycznych cechach można zidentyfikować, że ktoś korzysta np. z VPN. Zidentyfikowany pakiet może zostać następnie zablokowany. To właśnie największy problem dla dostawców chińskich VPN.

Na szczęście pomimo walki władz chińskich z dostawcami VPN wciąż są firmy, które oferują skuteczne rozwiązania, umożliwiające omijanie cenzury i swobodne korzystanie z sieci.

Podsumowanie

Chiny to z pewnością ciekawy i atrakcyjny kierunek zarówno turystycznie jak i biznesowo. Trzeba jednak pamiętać o wszystkich niedogodnościach, które wiążą się z wyjazdem do tego państwa. Dlatego jeszcze w Polsce warto zawczasu przygotować swoje urządzenie i zainstalować na nim sieć VPN.

Internet w Chinach – pytania i odpowiedzi

Czy mogę korzystać z Google, Facebooka, Instagrama i innych popularnych serwisów w Chinach?

Nie, wiele popularnych serwisów takich jak Google, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter i inne są zablokowane w Chinach z powodu cenzury internetowej.

Czy mogę korzystać z WiFi w Chinach?

Tak, WiFi jest powszechnie dostępne w wielu miejscach, takich jak hotele, restauracje, kawiarnie, a nawet niektóre publiczne miejsca takie jak stacje metra.

Jak mogę korzystać z zablokowanych serwisów w Chinach?

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie sieci VPN, która pozwala na obchodzenie lokalnych blokad, ograniczeń internetowych i cenzury.

Czy mogę kupić kartę SIM w Chinach?

Tak, karty SIM są dostępne do zakupu dla obcokrajowców. Najlepiej kupić je na lotniskach lub w dużych sklepach, gdyż mamy wtedy większą szansę że obsługa będzie mówić w języku angielskim.

Czy wszystkie sieci VPN działają w Chinach?

Nie, wiele sieci VPN jest zablokowanych w Chinach. Warto zatem zainwestować w sieć VPN, która jest znana z efektywnego działania na terenie tego kraju.