Jak namierzyć kogoś po IP? Fakty i mity na temat namierzania IP

Namierzanie IP

Teksty takie jak „kolega już namierza twoje IP”, „mam twoje IP i zaraz do ciebie jadę”, „już wysyłam twoje IP policji” widział lub otrzymał w sieci niemal każdy, kto uczestniczył lub obserwował internetowe sprzeczki, konflikty i awantury. Grożenie namierzeniem IP komputera, a dzięki niemu również adresu zamieszkania do dzisiaj jest używane jako internetowy straszak, mimo że z rzeczywistością nie ma zbyt wiele wspólnego. Jak jest naprawdę? Czy można bez problemu namierzyć IP dowolnego użytkownika sieci czy jest to może wciąż powielany mit?

Przeświadczenie części użytkowników sieci o tym, że pierwsza lepsza osoba z ulicy może znaleźć kogoś po IP, bierze się przede wszystkim z niewystarczającej wiedzy. Nie każdy wie jak dokładnie funkcjonuje Internet, co to jest IP, jakie informacje portale internetowe gromadzą na swoich serwerach oraz jakie są zadania i obowiązki dostawcy internetu. A także jakie uprawnienia mają służby w Polsce takie jak np. policja czy prokuratura.

Postaramy się rozwiać wszystkie mity, niejasności i wątpliwości na temat tego kto może, a kto nie:

  • namierzyć adres IP komputera lub telefonu
  • zidentyfikować nadawcę wiadomości e-mail (lub w komunikatorze czy w serwisie internetowym)
  • namierzyć autora komentarza w sieci
  • znaleźć kogoś po IP

Namierzanie IP – o co w tym chodzi i jak to się odbywa?

Krążące po sieci pojęcie „namierzenie IP” to nic innego jak identyfikacja adresu IP, którym posługuje się konkretny internauta. W zależności od tego, jaką usługę sieciową rozpatrujemy, adres IP jest zapisywany w logach serwera lub w przypadku serwisu internetowy lub aplikacji – w bazie danych. Dostęp do niego ma wyłącznie administrator usługi. Nikt z zewnątrz nie ma możliwości uzyskania informacji na temat tego adresu IP od administratora oprócz służb państwowych takich jak policja, prokuratura czy sądy.

Sam adres IP nie wystarczy, żeby namierzyć używającego go użytkownika. Żeby zidentyfikować fizyczny adres internauty, oprócz adresu IP potrzebna jest również dokładna data i godzina połączenia, kiedy była wykonywana dana czynność jak np. wysłanie wiadomości, dodanie komentarza itp. Jest to potrzebne, żeby dostawca internetu, do którego zgłoszą się odpowiednie służby, mógł na podstawie swoich logów zidentyfikować użytkownika, która posługiwał się tym adresem IP. Dopiero komplet takich danych pozwala na określenie abonenta internetu i tym samym jego adresu.

Jak w uproszczeniu odbywa się cała procedura?

Droga do identyfikacji danych internauty w sieci w dużym uproszczeniu przebiega w kilku krokach. Zakładamy przy tym, że nie korzystał on z żadnych narzędzi do ochrony prywatności w sieci jak VPN lub Tor.

  1. Zakładamy, że ktoś chce pozwać za jakiś komentarz na stronie internetowej internautę. Przede wszystkim musi on łamać przepisy kodeksu karnego (na drodze cywilnej nie da się zidentyfikować użytkownika).
  2. Po zgłoszeniu się do odpowiednich służb, na wniosek np. sądu lub prokuratury, policja występuje o wydanie informacji, wszystkich danych, czasu połączeń i adresu IP użytkownika do administratora serwisu internetowego.
  3. Po rozpatrzeniu wniosku, administrator serwisu internetowego wydaje policji informacje na temat użytkownika.
  4. Mając adres IP i dokładne daty i godziny zdarzenia, policja określa dostawcę internetu użytkownika, Następnie kieruje się do niego z wnioskiem o identyfikację i wydanie danych internauty.
  5. Dostawca internetu analizuje swoje logi i na ich podstawie przekazuje informacje o użytkowniku, który jest obiektem zainteresowania służb państwa.

Nie wnikając w zawiłości prawne i formalne, tak można w dużym skrócie i uproszczeniu opisać proces identyfikacji użytkownika po adresie IP.

Czyli żeby poznać adres IP użytkownika na platformie Facebook, Instagram, Twittera, forach internetowych, komentarzach w serwisach i portalach czy lokalnych dziennikach, trzeba wystąpić na oficjalną i formalną ścieżkę. Zwykły obywatel nie ma legalnych sposobów na uzyskanie od administratorów serwisów internetowych poufnych danych takich jak IP na temat innych osób.

Kto może namierzyć IP i zidentyfikować użytkownika?

W Polsce realne uprawnienia do zidentyfikowania dowolnego użytkownika sieci w oparciu o adres IP mają tylko służby państwowe takie jak np. policja czy prokuratura. To na ich wniosek administratorzy serwisów internetowych muszą przekazać IP użytkownika, a dostawcy internetu zidentyfikować jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

Pozostałe podmioty (osoby prywatne czy firmy) muszą wystąpić do odpowiednich organów na drodze karnej (procedura cywilna nie przewiduje wydania danych użytkownika przez operatorów telekomunikacyjnych).

Jako osoba prywatna nie otrzymasz adresu IP od operatora serwisu internetowego czy administratora serwera. Również dostawca internetu nie udostępni Ci danych użytkownika, jeśli w jakiś sposób poznałeś jego adres IP i będziesz chciał uzyskać jego dane takie jak imię i nazwisko czy adres. Jeśli się do nich zgłosisz to zostaniesz poinformowany, że takie dane mogą uzyskać tylko odpowiednie organy lub zignorowany.

Nie tylko służby są w stanie poznać adres IP użytkownika sieci

Powyżej opisaliśmy oficjalną ścieżkę, przy pomocy której można uzyskać adres IP użytkownika serwisów społecznościowych, komentujących na forach dyskusyjnych czy stronach internetowych. Ale warto wiedzieć, że osoby znające się dość dobrze na zagadnieniach informatycznych będą w stanie poznać Twój adres IP przy zastosowaniu odpowiedniej socjotechniki, która skłoni Cię do kliknięcia w odpowiednio przygotowany przez nie link.

Dowolny serwer można skonfigurować tak, żeby zapisywał wszystkie informacje o wchodzących na niego osobach. Na takim serwerze można można postawić prostą stronę internetową, której jedynym zadaniem będzie zapisywanie i gromadzenie adres IP osób, które na nią wejdą. Teraz wystarczy wysłać go do ofiary przez komunikator, Instagrama czy Facebooka i czekać aż kliknie. Jeśli kliknie, to IP od razu pojawi się w logach serwera. Dlatego tak ważne jest, żeby nie klikać podejrzanych linków od nieznanych osób.

Inny sposób, to wysłanie do użytkownika e-maila z ukrytym obrazkiem, który znajduje się na wspomnianym serwerze. Jeżeli w kliencie poczty użytkownik ma włączone pobieranie zdalnej zawartości, to na serwerze zostanie odnotowany adres IP, z którego obrazek został załadowany – czyli komputera lub telefonu użytkownika. Tej metody używają np. serwisy z newsletterami, że prowadzić analizy ile osób otworzyło i przeczytało maila. Ale można jej też użyć w niecnych celach.

Są metody, żeby się o chronić się przed ujawnieniem IP w ten sposób, o czym w dalszej części artykułu.

Namierzanie IP nadawcy wiadomości e-mail

Pewnym wyjątkiem jest namierzenie IP nadawcy wiadomości e-mail, gdyż w pewnych sytuacjach klient poczty e-mail przekazuje adres IP w nagłówku wiadomości. Wpływ na to ma konfiguracja klienta pocztowego oraz samej skrzynki pocztowej, z której korzysta użytkownik. O ile wysyłając wiadomość przez przeglądarkę internetową takie zjawisko jest rzadsze, to już programy pocztowe używane na komputerze lub telefonie często przekazują adres IP nadawcy w nagłówku wiadomości.

Nagłówek wiadomości to specjalne informacje dla serwerów i programów pocztowych, które informują je o tym jak mają przetworzyć wiadomość i jak ją tratować. Zawierają czysto techniczne dane, które w codziennym korzystaniu z maila nie są do niczego potrzebne. I to właśnie w nich można czasem znaleźć adres IP nadawcy. Przykład poniżej:

Adres IP nadawcy maila
Adres IP nadawcy wiadomości przekazany przez klienta poczty na Macu

Programy pocztowe czasami posiadają opcję wyłączenia przekazywania adresu IP nadawcy w celu ochrony prywatności, ale nie zawsze.

Podstawowe informacje o IP czyli geolokalizacja adresu

Jeżeli okaże się, że znasz adres IP konkretnej osoby, to jedyne informacje jakie jesteś w stanie poznać na własną rękę to te, które udostępniają strony i narzędzia umożliwiające geolokalizację IP. Przy ich pomocy można poznać kraj, miasto, dostawcę internetu oraz przybliżony kod pocztowy i współrzędne geograficzne sieci, do której należy użytkownik korzystający z tego adresu IP.

Te dane pochodzą z globalnych baz danych, które używane są przez serwisy internetowe do lokalizacji użytkownika, określania kraju pochodzenia, miasta czy języka żeby lepiej dostosować możliwości strony internetowej (np. wyświetlać automatycznie prognozę pogody dla miasta, z którego się łączy).

Nie są to jednak dane mocno precyzyjne i nie można na nich w pełni polegać. Jedyne, w miarę pewne informacje to kraj i miasto. Jednak gdy ktoś używa VPN do ukrycia IP, to nawet one nie będą miały nic wspólnego z rzeczywistością.

Co zrobić żeby nie dało się namierzyć Twojego IP?

Jeżeli chcesz chronić prywatność w sieci i uniknąć możliwości namierzenia IP to jest na to kilka sposobów, które są powszechnie stosowane przez miliony internautów na co dzień. Za najlepszy z nich uznawane jest korzystanie z VPN. Jest to usługa, dzięki której można chronić prywatność w sieci i zapewnić sobie bezpieczeństwo dzięki szyfrowanemu połączeniu.

VPN tworzy specjalny szyfrowany tunel pomiędzy komputerem lub telefonem użytkownika, a specjalnym serwerem pośredniczącym. Dopiero z tego serwera połączenie użytkownika „wychodzi w świat”. Dzięki temu, prawdziwy adres IP zostaje całkowicie ukryty, gdyż dociera tylko do serwera VPN. Poza serwerem VPN, widoczny jest tylko nowy adres IP nadany właśnie przez ten serwer.

Jeżeli przy aktywnym połączenie z VPN ktoś będzie chciał zidentyfikować użytkownika w oparciu o adres IP, to będzie musiał wystąpić o ujawnienie danych do operatora VPN. Tylko że… są dostawcy usług VPN, którzy nie przechowują żadnych informacji na temat aktywności użytkowników, korzystających z ich usług – adresów IP, czasu połączeń, odwiedzanych stron czy przesyłanych danych. A w dodatku, mają siedziby w państwach, gdzie nie ma obowiązku gromadzenia żadnych danych w usługach telekomunikacyjnych (jak np. Panama czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze).

VPN jest powszechnie używany w krajach jak np. Chiny, Turcja, Rosja czy Iran, gdzie działają blokady stron i panuje cenzura internetu (VPN pozwala na jej omijanie), a za publikowanie niepoprawnych treści (np. krytykujących władze) można trafić do więzienia.

Sprawdź nasz aktualny ranking VPN tutaj lub skorzystaj z polecanych VPN widocznych poniżej, żeby ukryć swoje prawdziwe IP.

  • 6000+ serwerów w 111 krajach
  • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
od
2,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3200+ serwerów w 100 krajach
  • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 84% zniżki
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
  • 3000+ serwerów w 95 krajach
  • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
  • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
  • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Czy stały i zmienny wpływa na możliwość namierzenia IP?

Nie. Jak już wyjaśniliśmy, dostawcy internetu logują informacje o aktywności swoich klientów i nie ma znaczenia czy mają oni zmienne czy stałe IP. Gdy odpowiednie służby wystąpią o dane internauty to dostawca sieci będzie w stanie zidentyfikować konkretnego użytkownika oraz jego adres zamieszkania.

Nie ma znaczenia, że masz inne IP za każdym razem gdy logujesz się na forum internetowe lub Facebooka. W większości przypadków, jest ono każdorazowo zapisywane w logach serwera, wraz z datą i godziną.

Przy stałym IP łatwiejsze i precyzyjniejsze może okazać się za to działanie narzędzi, które umożliwiają geolokalizację adresu IP. Z racji tego, że jest on na stałe przypisany do konkretnej sieci osiedlowej lub indywidualnego użytkownika, firmy tworzące bazy z danymi adresów IP mogą łatwiej określić dokładniejszą lokalizację – w końcu adres się nie zmienia.

Podsumowanie

Jak wyjaśniliśmy szczegółowo w tym artykule, namierzyć komputer po adresie IP mogą w Polsce tylko upoważnione do tego służby. Muszą one wystąpić do dostawcy internetu o dokładne logi i przekazanie informacji na temat użytkownika, który o podanej dacie i godzinie korzystał z konkretnego adresu IP. Staje się to praktycznie niemożliwe przy korzystaniu z VPN, który nie zapisuje informacji o aktywności użytkowników. Zwykły internauta nie ma możliwości namierzenia adresu i lokalizacji osoby tylko w oparciu o adres IP.

Namierzanie IP – pytania i odpowiedzi

Czy po IP można dojść do adresu?

Po IP dojść do adresu użytkownika internetu mogą tylko służby państwowe takie jak policja, prokuratura czy sądy. Zwykła osoba nie ma takiej możliwości, gdyż żaden dostawca sieci nie wyda danych swoich klientów przypadkowej osobie.

Jak namierzyć IP telefonu?

Namierzyć IP telefonu mogą tylko państwowe służby. Zwykły użytkownik nie może namierzyć adresu IP telefonu z którego wysłano wiadomość lub dodano komentarz. Tylko służby mogą wystąpić do właścicieli i administratorów serwisów internetowych w sprawie ustalenia IP użytkownika telefonu. A następnie operatorów komórkowych (jak Orange, Play, T-Mobile czy Plus) lub dostawców internetu stacjonarnego w celu ustalenia jego danych.

Jak namierzyć kogoś IP?

Informacje na temat czyjegoś adresu IP mogą uzyskać w Polsce tylko służby państwowe. I to w tych sytuacjach, gdy w sprawie użytkownika którego adres ma zostać zdobyty, będzie prowadzone postępowanie karne. Zwykły Kowalski nie ma możliwości uzyskania adresu IP użytkownika od administratorów serwisów internetowych, również na drodze cywilnej.

Czy można sprawdzić IP konta na Instagramie?

Nie, nie ma możliwości żeby sprawdzić adres IP czyjegoś konta na Instagramie. Takie uprawnienia mają tylko organy państwowe, które muszą mieć poważne przesłanki żeby wystąpić do firmy Meta (dawniej Facebook, właściciel Instagrama) o wydanie adresu IP użytkownika. Nie ma innego, legalnego sposobu na ustalenie tożsamości niż przy pomocy oficjalnej ścieżki z zaangażowaniem służb.

Jak policja namierza IP?

Policja występuje do sądu i prokuratury z odpowiednimi wnioskami. Na ich podstawie otrzymuje odpowiednie pisma, z którymi zgłasza się do administratorów i operatorów serwisów i usług internetowych o wydanie adresu IP konkretnego użytkownika oraz innych informacji na jego temat. Kolejny krok to uzyskanie od dostawcy internetu, który obsługuje ten adres IP, danych posługującego się nim użytkownika.

Czy istnieje program do namierzania IP?

Nie ma czegoś takiego jak program do namierzania IP. Są za to lokalizatory adresu IP, które pozwalają na przybliżone określenie lokalizacji geograficznej dla danego IP. Wykorzystują internetowe bazy danych, które dla każdego adresu IP mają zapisane miasto, kod pocztowy, współrzędne geograficzne czy dostawcę internetu. Takie informacje są następnie powszechnie wykorzystywane np. w marketingu do kierowania reklam na użytkowników z konkretnych lokalizacji.