Jak zmienić IP w telefonie? Prosty sposób krok po kroku

Chcesz zmienić IP w telefonie? Nic prostszego, jest na to szybki sposób i poradzisz sobie z tym bez problemu. Zmiana IP w telefonie nie wymaga od Ciebie żadnych umiejętności informatycznych. Wystarczy pobrać specjalny program, zainstalować go i w ciągu kilku minut będziesz mieć nowe IP. Dzięki temu będziesz chronić prywatność, odblokujesz niedostępne strony i streaming z całego świata.

Z pewnością nie rozstajesz się z telefonem i towarzyszy Ci przez cały dzień. Korzystasz też z niego do przeglądania internetu i załatwiania różnych spraw przez sieć. Za każdym razem gdy coś robisz, zostawiasz po sobie w sieci ślad w postaci adresu IP. A razem z adresem IP, informacje o swojej geolokalizacji. Nie ma znaczenia czy masz telefon z Androidem czy iPhona, sposoby które tu opiszemy działają na obu systemach.

Jak sprawdzić aktualne IP w telefonie?

Są dwa rodzaje adresów IP, z którymi masz do czynienia podczas codziennego korzystania z sieci:

 • adres publiczny – przy jego pomocy jesteś widoczny w globalnej sieci. Publiczny adres IP przyznaje dostawca internetu (ISP). Może to być operator mobilny (Play, Orange, Plus, T-mobile) lub firma zapewniająca internet w sieci Wi-Fi do której jesteś podłączony.
 • adres prywatny – służy do komunikacji w sieci lokalnej. Jeżeli jesteś połączony z Wi-Fi, to przy pomocy prywatnego adresu IP urządzenia sieciowe są w stanie się komunikować z Twoim urządzeniem.

To właśnie adres publiczny identyfikuje każdego użytkownika w sieci. Przy jego pomocy służby mogą namierzyć kogoś, kto przeskrobał coś w sieci. I to właśnie ze zmiany tego adresu IP w telefonie płynie najwięcej korzyści.

Swój aktualny adres IP telefonu możesz sprawdzić w naszym darmowym narzędziu do sprawdzania IP. Zobaczysz również jaka jest lokalizacja Twojego adresu oraz do jakiego kraju jest przypisany.

Jakie są korzyści ze zmiany IP w telefonie?

Ze zmianą IP telefonu wiąże się szereg korzyści, które na pierwszy rzut oka mogą się z tą czynnością nie kojarzyć. Ma to sporo plusów i w prosty sposób potrafi zwiększyć możliwości smartfona. Czas się im przyjrzeć:

 • Ukrycie prawdziwego IP – dzięki temu możesz znacznie lepiej chronić prywatność w Internecie i zapewnić sobie nieco większą anonimowość. Jednak to nigdy nie będzie pełne w 100% anonimowe przeglądanie sieci. Telefony zostawiają w Internecie więcej śladów niż komputery i wysyłają w różne miejsca sieci znacznie więcej informacji i danych o użytkowniku. Ukrycie IP pozwoli jednak na chociaż częściowe zminimalizowanie informacji, które zostawiasz o sobie w sieci. Np. wyświetlając strony w przeglądarce mobilnej w trybie prywatnym (zamiast w dedykowanej aplikacji!).
 • Wirtualna zmiana lokalizacji – zmieniając adres IP można jednocześnie zmienić swoją geolokalizację. Dzięki temu można w sposób wirtualny przenieść się do innego państwa i korzystać ze wszystkich profitów jakie to ze sobą niesie.
 • Obchodzenie bana – czasami adres IP, który dostajesz od dostawcy internetu jest zbanowany w różnych usługach sieciowych.
 • Bezpieczeństwo – narzędzie, które opiszemy do zmiany IP to VPN. Jego ogromną zaletą jest całkowite szyfrowanie połączenia z siecią, gdy jesteś z nim połączony. Chroni to przesyłane dane przed dostępem hakerów, służb czy dostawcy internetu.
 • Odblokowanie streamingu – współczesne telefonu świetnie nadają się do oglądania filmów i seriali przez Internet. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to Android czy iOS – filmy, seriale i streaming działają na obu. Zmieniając adres IP w telefonie możesz odblokować dostęp do VOD z innych państw lub np. do polskojęzycznych serwisów jak Netflix, Ipla, TVP czy Player za granicą.
 • Odblokowanie niedostępnych i ocenzurowanych stron – nie tylko streaming można odblokować przy pomocy VPN. Również strony internetowe blokują dostęp osobom z niektórych państw (np. amerykańskie dzienniki w związku z GDPR/RODO). To samo dotyczy cenzury, niektóre serwisy są niedostępne w pewnych państwach (pierwszeństwo w tym temacie wiodą Chiny).
 • Ukrycie aktywności w sieci – zmieniając IP przy pomocy VPN możesz ukryć całą swoją aktywność internetową przed wzrokiem niepowołanych osób. Nie ma znaczenia czy jest to ISP, służby, rządy, hakerzy czy przestępcy. VPN chroni i maskuje połączenie przed podsłuchem przez wszystkie podmioty.
 • Telefon jako router z nowym IP – telefon można bardzo łatwo zamienić w router i udostępniać za jego pomocą połączenie z internetem. Może z niego korzystać komputer, Smart TV czy inne urządzenia podłączane do sieci. Jeżeli uruchomisz w telefonie VPN i zrobisz z niego router, to również urządzenia podłączone do telefonu będą mieć zmienione IP – np. na Polskę lub jakiś kraj za granicą.

Co to jest VPN? Jak działa w telefonie?

VPN to specyficzny rodzaj sieci, której głównym elementem jest specjalny serwer pośredniczący, z którym łączy się użytkownik. Połączenie z tym serwerem można sobie wyobrazić jako tunel, do którego nikt nie ma dostępu – wszystko dlatego, że dane które nim biegną są w szyfrowane. Szyfrowanie odbywa się na drodze użytkownik – serwer VPN. Dopiero z niego dane wychodzą na świat w postaci odszyfrowanej, do konkretnych miejsc w sieci. Połączenie z VPN to dodatkowe ogniowo na drodze połączenia z Internetem.

VPN wymaga specjalnego protokołu VPN do komunikacji. Definiuje on zasady wymiany danych, sposób szyfrowania i deszyfrowania oraz wszystkie kwestie techniczne.

Każdy serwer VPN ma swój adres IP. Jest on unikatowy, a jego geolokalizacja jest przypisana do państwa, w którym fizycznie znajduje się serwer. Gdy użytkownik połączy się swoim telefonem z serwerem VPN, to uzyskuje adres IP tego serwera i to właśnie za pomocą tego adresu przedstawia się w sieci. Możesz sobie to wyobrazić w ten sposób, że nowy adres IP uzyskany od serwera VPN to taka jakby maska, którą nakłada się na twarz i za pomocą, której wszyscy Cię widzą.

Do połączenia się z VPN w telefonie potrzebny jest specjalna aplikacja, która będzie nawiązywać połączenie z serwerem i zmieniać adres IP. Możesz ją pobrać ze sklepu z aplikacjami w swoim telefonie. Są usługi płatne oraz darmowe. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety oraz wady. Płatny VPN to przede wszystkim bezpieczeństwo i duża solidność. Najlepsze rozwiązanie jeśli potrzebujesz zmienić IP telefonu żeby odblokować streaming.

Warte polecenia są te usługi VPN na telefon. Świetnie działają zarówno na Androidzie jak i na iPhonach:

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%
4
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Korzystanie na 7 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2€
miesięcznie Odwiedź CyberGhost ❯❯ Promocja -83%
5
 • 1500+ serwerów w 61 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Brak całodobowego wsparcia
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
4,99$
miesięcznie Odwiedź ProtonVPN ❯❯ Promocja -20%

Z kolei z usługami VPN za darmo wiąże się trochę ograniczeń. Przede wszystkim – w dostępnych lokalizacjach serwerów (tylko kilka państw), ograniczeniach prędkości (filmy będą się długo buforować, a pliki wolno ściągać) czy sporych limitach transferu.

Zmiana IP w telefonie krok po kroku

Przejdźmy teraz do tego, jak skorzystać z VPN i zmienić IP w telefonie w kilku prostych krokach. Postaramy się poprowadzić Cię za rękę po wszystkich niezbędnych czynnościach, które musisz wykonać. Jako przykład posłuży oferta firmy ExpressVPN.

 1. Wybierz ofertę VPN
  Wybierz dostawcę VPN i wejdź na jego stronę w przeglądarce mobilnej. Na stronie dostawcy VPN wybierz plan, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Decydując się na dłuższy okres abonamentu możesz najwięcej zaoszczędzić.
 2. Załóż konto i dokonaj płatności
  Kolejny krok to założenie konta opłacenie usługi. W przypadku ExpressVPN wystarczy podać swój adres e-mail (przyjdzie tam hasło) i wybrać sposób płatności. Do wyboru jest karta, PayPal, Bitcoin i płatności za pomocą różnych bramek do obsługi transakcji.
  Zakładanie konta
 3. Sprawdź pocztę i dane do logowania
  Na maila dostaniesz swoje hasło, do konta które zostało przed chwilą założone. Będzie Ci potrzebne do zalogowania się na konto w aplikacji.
 4. Pobierz aplikacje ze sklepu Play lub AppStore
  Po założeniu konta zobaczysz instrukcję jak pobrać aplikację na swój telefon. Możesz też od razu samemu przejść do sklepu z aplikacjami i poszukać wybranej usługi. W omawianej sytuacji wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ExpressVPN, a następnie pobrać i zainstalować program.
 5. Zaloguj się na konto w aplikacji
  Możesz zostać poproszony o przyznanie uprawnień aplikacji do zmieniania ustawień VPN w systemie. Jest to potrzebne, gdyż konfiguracja połączenia z VPN odbywa się przez odpowiednie ustawienia w systemie operacyjnym telefonu.
  Logowanie do aplikacji VPN w telefonie
 6. Wybierz lokalizację i połącz się z serwerem
  To już prawie koniec. Teraz musisz wybrać lokalizację swojego nowego adresu IP. Może to być Polska, USA, Niemcy, UK lub dowolna inna lokalizacja. Znajdź kraj na liście (w niektórych przypadkach jest też opcja wyboru miasta) i kliknij w telefonie połącz.
  Wybór lokalizacji adresu IP w telefonie
 7. Od tej pory masz zmienione IP w telefonie
  I to by było na tyle! Od tej pory masz zmienione IP w telefonie i możesz w pełni korzystać z możliwości jakie daje VPN.
  Połączenie z serwerem VPN z nowym adresem IP

Darmowe sposoby na zmianę IP w telefonie

Jeżeli nie potrzebujesz wszystkich możliwości jakie daje profesjonalny VPN, to możesz skorzystać z którejś z darmowych ofert firm oferujących VPN. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, mają one pewne ograniczenia, które mogą sprawić że zupełnie nie sprawdzą się w zastosowaniach, do których potrzebujesz usługi VPN. Darmowy VPN pozwoli na zmianę IP, ale będzie miał spore limity.

Jeżeli nie przeszkadza Ci:

 • limit transferu
 • ograniczenia w prędkości
 • ograniczenia w dostępnych lokalizacjach (w darmowych planach nie ma np. serwerów za pomocą których można zmienić IP na polskie)
 • brak wsparcia i pomocy technicznej

to możesz spróbować skorzystać z oferty z któregoś z dostawców z darmowymi planami. My polecamy Windscribe, ProtonVPN oraz hide.me. Są proste w obsłudze i działają na telefonach z Androidem i iOS.

Podsumowanie

Przy pomocy opisanego tutaj sposobu bez problemu zmienisz IP w telefonie za pomocą VPN. Jest to prosta metoda, dzięki której w ciągu paru minut będziesz mieć nowe IP do swoich konkretnych zastosowań i potrzeb. Wszystko jest bardzo proste i tak zaprojektowane, żeby każdy to ma telefon mógł poradzić sobie z uruchomieniem takiej usługi.