Jak wybrać VPN do gier? Przyglądamy się najlepszym opcjom

VPN do gier

VPN w grach online może być niezwykle przydatnym narzędziem. Gracze mogą skorzystać z wielu korzyści, jakie daje sieć VPN podczas rozgrywek. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników komputerów, korzystających z nich również do rozrywki, poszukuje dobrych usług VPN do gier komputerowych. W tym poradniku omówimy, do czego może przydać się VPN podczas gier online, jak może pomóc oraz jaki jest najlepszy VPN dla graczy.

Jak jest najlepszy VPN do gier?

Przejrzeliśmy ofertę wielu dostawców sieci VPN i wybraliśmy tych, których usługi najlepiej nadają się do gier komputerowych. Dzięki szybkim serwerom zapewniają one niski ping, co sprawia, że aktywne połączenie z siecią VPN nie wpływa negatywnie na jakość rozgrywki. Dodatkowo, dzięki 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy, można bez przeszkód przetestować usługę i w razie niezadowolenia odzyskać pieniądze.

 • 6000+ serwerów w 111 krajach
 • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
od
2,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 84% zniżki
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 700+ serwerów w 64 krajach
 • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 50% zniżki
od
5$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

Na co zwrócić uwagę wybierając VPN do gier?

Jest kilka ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego VPN do gier:

 • szybkość i stabilność połączenia z siecią VPN
 • średni ping podczas połączenia z serwerami
 • lokalizacja geograficzna serwerów VPN
 • dostępne protokoły VPN

Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze VPN do gier, jest szybkość połączenia. To właśnie ona jest kluczowa dla graczy. Niska prędkość sieci VPN lub duże wahania szybkości i stabilności połączenia mogą prowadzić do wysokiego pingu i lagów w grze. Mogą one znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić rozrywkę online. Dlatego przy wyborze usługi VPN należy przede wszystkim kierować się jej szybkością.

Na szybkość i średni ping ma również wpływ lokalizacja geograficzna serwerów VPN, z których będziemy korzystać. Zasada jest prosta: im dalej geograficznie położony jest serwer, tym dłuższą drogę muszą przebyć dane, co powoduje wzrost pingu. Jeśli nie korzystamy z VPN do odblokowania gry za pośrednictwem zagranicznych serwerów, najlepszym wyborem będzie polski serwer VPN, pod warunkiem, że przebywamy w Polsce.

Kolejną ważną kwestią jest protokół VPN, którego będziemy używać do łączenia się z VPN. W większości przypadków zalecamy korzystanie z protokołów OpenVPN lub WireGuard, jednak w przypadku gier protokół PPTP może sprawdzić się lepiej. Niestety, jest to najmniej bezpieczny protokół, charakteryzujący się szybkim działaniem dzięki słabemu szyfrowaniu. Jeśli nie planujemy korzystać z VPN do ochrony prywatności i poprawy bezpieczeństwa w sieci, możemy rozważyć PPTP podczas grania online. Należy jednak pamiętać, że protokół PPTP jest stopniowo wycofywany z oferty większości firm świadczących usługi VPN, więc może być trudno go znaleźć.

Bezpieczniejszą opcją będzie protokół IKEv2, który jednak nie jest dostępny na wszystkich systemach i urządzeniach (znajdziemy go na Windowsie, Macu i iOSie). OpenVPN oraz WireGuard zapewniają silne szyfrowanie transmisji danych, co może skutkować lagami i wysokim pingiem, ale warto to przetestować w praktyce – być może w Twoim przypadku nie będzie to problemem.

Streaming gier z VPN
VPN jest szczególnie przydatny dla streamerów gier

VPN do gier a ochrona przed DDoS

Jeżeli zaczynamy traktować e-sport na poważnie, to musimy być świadomi, że prędzej czy później możemy paść ofiarą ataków DDoS. Są to ataki, które często wymierzane są popularnych streamerów czy profesjonalnych graczy. DDoS czyli distributed denial of service jest w stanie skutecznie zablokować niemal każdą sieć.

Ofiarą ataku DDoS możemy zostać gdy nasz adres IP wycieknie do sieci. Może do tego dojść na różne sposoby, ale w przypadku graczy najpopularniejsze to:

 • Skype – w minionych latach aplikacja Skype była głównym źródłem do pozyskiwania adresów IP graczy. Wystarczyło znać nazwę użytkownika, a przy pomocy serwisów określanych potocznie jako „Skype Resolver”, można było zdobyć adres IP osoby posługujących się konkretnym loginem. Pomimo załatania błędów przez Microsoft, w 2017 roku znowu pojawiła się taka możliwość. Pomimo załatania większości błędów, wprawiona osoba wciąż będzie w stanie poznać adres IP użytkownika podczas rozmowy głosowej lub wideo. Dlatego, dla świętego spokoju, do komunikacji lepiej postawić na aplikacje takie jak Discord.
 • Team Speak – podobnie jak w przypadku Skype, możliwe jest poznanie adresów IP rozmówców z TS.
 • Adres IP wyświetlony w grze, a tym samym na streamie. Niektóre gry (zwłaszcza starsze) mają tendencję do wyświetlania adresu IP gracza podczas łączenia się z serwerami. Jeżeli w tym czasie prowadzimy stream, to każdy może go poznać. Gdy taka sytuacja występuje, to warto zasłonić to miejsce na ekranie.
 • Ujawnienie adresu IP przez admina serwera – jeżeli trafimy na złośliwego admina serwera, to może się zdarzyć że nasz adres IP zostanie ujawniony szerszej publiczności.
 • Kliknięcie w link. Najprostszą techniką na zdobycie adresu IP jest rozsyłanie we wszystkie możliwe miejsca – przez komunikatory, serwisy społecznościowe, na maila czy na czat na streamie – odpowiednio spreparowanego linka, który po kliknięciu przez ofiarę zapisze jej adres IP w bazie atakującego. Dlatego warto wystrzegać się podejrzanych adresów i NIE KLIKAĆ w nie, jeśli gramy lub prowadzimy stream i nie chcemy za chwilę stać się ofiarą ataku DDoS.

Przed częścią tych problemów VPN pozwoli się zabezpieczyć. Dzięki temu, że VPN pozwala na ukrycie adresu IP, to nawet w sytuacji jego wycieku, będziemy mogli szybko połączyć się z innym serwerem i grać za jego pośrednictwem. Również infrastruktura najlepszych dostawców VPN uwzględnia ochronę przed atakami DDoS i może lepiej je znieść niż nasza sieć domowa.

Gry online z VPN
VPN może się przydać podczas gier online

Do czego może jeszcze przydać się VPN dla gracza?

Dzięki VPN gracze mogą osiągnąć różnorodne korzyści, które bezpośrednio wpływają na jakość rozgrywki. Jakie są zastosowania VPN w grach online? O tym przeczytasz poniżej.

Dostęp do zablokowanych gier komputerowych ze względu na lokalizację

W niektórych krajach pewne gry są niedostępne w sklepach i na platformach cyfrowej dystrybucji z powodu cenzury, ograniczeń dostępu lub uwarunkowań licencyjnych. Przepisy niektórych państw oraz działające tam organy cenzorskie blokują sprzedaż niektórych tytułów. Dzięki VPN, który pozwala na zmianę lokalizacji i kraju, przez który łączymy się z siecią, możemy obejść tego typu ograniczenia. Przykładem może być GTA V Online, w którym niektóre funkcje i możliwości są niedostępne w Polsce.

Omijanie bana w grze

Zdarza się, że adres IP gracza zostaje zbanowany lub zablokowany na serwerach gry online z różnych powodów, takich jak błąd narzędzia wychwytującego oszustwa, działania innych graczy, złośliwość administratora, czy faktyczne naruszenie zasad na serwerze.

Dzięki VPN, który pozwala na zmianę adresu IP, tego typu blokadę można łatwo ominąć. Wystarczy połączyć się z serwerem VPN, aby w ciągu kilku sekund otrzymać nowy adres IP i odzyskać możliwość gry.

Aktywacja gier przez VPN

VPN może być jedynym sposobem na aktywację gry przypisanej do innego kraju. Jeśli na przykład otrzymamy od rodziny lub znajomego z innego kraju klucz do gry, może się okazać, że nie będziemy w stanie go aktywować bez zmiany adresu IP. W takim przypadku pomocna będzie aktywacja przez VPN. Dzięki VPN możemy połączyć się z siecią za pośrednictwem kraju, w którym można aktywować grę i ominąć ewentualne restrykcje.

VPN może również być jedynym ratunkiem, gdy chcemy kupić grę w oryginalnym języku, a w naszym kraju dystrybutor udostępnia jedynie wersję zlokalizowaną, na przykład wyłącznie z polskimi dialogami i dubbingiem.

VPN do kupna tańszych gier

Ceny gier komputerowych mogą się znacznie różnić w zależności od kraju, w którym dokonujemy zakupu. Niektóre sklepy przeliczają ceny w dolarach i euro w stosunku 1:1, co przy dużej różnicy w ich kursie może dać znaczną oszczędność przy płatnościach w USD. Dzięki VPN, który pozwala na zmianę adresu IP i tym samym wirtualną zmianę kraju, możemy zaoszczędzić sporo przy zakupie gier komputerowych.

Wpływ VPN na lagi i ping w grach online

Czy VPN może pomóc w zmniejszeniu lagów w grze? To zależy od sytuacji. VPN może ustabilizować połączenie sieciowe i zmniejszyć utratę pakietów, ale nie zawsze. Jeśli masz wolne łącze, VPN niewiele pomoże – w takim przypadku warto rozważyć zmianę dostawcy Internetu.

Jeśli Twój dostawca ogranicza przepustowość przy dostępie do pewnych usług, takich jak serwery gier, VPN może pomóc, ukrywając Twoją aktywność sieciową. Również w sytuacji, gdy lokalne serwery są przeciążone, a dostęp do zagranicznych wymaga zmiany IP, VPN może zmniejszyć lagi.

Należy jednak pamiętać, że VPN może również obniżyć szybkość i zwiększyć ping. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i wybranego dostawcy VPN.

VPN do gier – podsumowanie

Gracze mogą skorzystać z wielu możliwości, jakie daje VPN w grach. To niezwykle przydatne narzędzie, które nie tylko chroni podczas rozgrywek online, ale także zwiększa dostęp do różnorodnych tytułów niedostępnych na krajowym rynku. Dobry VPN dla gracza można znaleźć wśród ofert wielu firm oferujących sprawdzone usługi wirtualnej sieci prywatnej.