VPN do gier – jak wybrać VPN dla gracza?

VPN do gier

VPN w grach online może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Okazuje się, że również gracze mogą skorzystać z wielu możliwości jakie daje sieć VPN podczas rozgrywek w sieci. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wielu użytkowników korzystających z komputerów również do rozrywki, rozgląda się za dobrymi usługami VPN do gier komputerowych. W tym poradniku omówimy do czego może się przydać VPN podczas gier online, jak może pomóc oraz jaki jest najlepszy VPN dla graczy.

Najlepszy VPN do gier online 2023

Przejrzeliśmy ofertę wielu dostawców sieci VPN i wybraliśmy tych, których usługa VPN najlepiej nadaje się do gier komputerowych. Nie powinno dziwić, że znajdują się wśród nich polecane przez nas od lat usługi takie jak NordVPN czy Surfshark. Mają szybkie serwery i można przy ich pomocy mieć na prawdę niski ping, więc aktywne połączenie z siecią VPN nie wpłynie negatywnie na jakość rozgrywki. A dzięki 30 dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy, można bez przeszkód przetestować usługę i jeżeli będziemy z niej niezadowoleni – odzyskać pieniądze.

 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Obsługa do 6 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 69% zniżki i 3 miesiące gratis
od
3,99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 86% zniżki i 3 miesiące gratis
od
1.99€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
od
6,67$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Obsługa do 7 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 83% zniżki
od
2€
za miesiąc
Sprawdź ❯❯
 • 700+ serwerów w 64 krajach
 • Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Aktualna promocja: 50% zniżki
od
5$
za miesiąc
Sprawdź ❯❯

VPN do gier – jaki wybrać?

Jest kilka ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego VPN do gier:

 • szybkość i stabilność połączenia z siecią VPN
 • średni ping podczas połączenia z serwerami
 • lokalizacja geograficzna serwerów VPN
 • dostępne protokoły VPN

Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę jest szybkość połączenia. To właśnie ona jest kluczową wartością, na którą osoby szukające VPN do gier powinny zwrócić uwagę. Niska prędkość sieci VPN lub duże skoki szybkości i stabilności połączenia przełożą się bezpośrednio na wysoki ping i lagi w grze. Mogą one w dość mocnym stopniu uprzykrzyć, a nawet uniemożliwić rozrywkę online, dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy się kierować szybkością usługi wybierając ją.

Na szybkość i średni ping ma również wpływ lokalizacja geograficzna serwerów VPN, z których będziemy korzystać. Tutaj zasada jest prosta – im dalej geograficznie położony jest serwer, tym dłuższą drogę muszą przebyć dane, a co z a tym idzie – wzrośnie ping. Jeżeli nie korzystamy z VPN do odblokowania gry za pośrednictwem zagranicznych serwerów, to najlepszym wyjściem będzie użycie polskiego serwera VPN (pod warunkiem, że przebywamy obecnie w Polsce).

Ostatnia ważna kwestia, to protokół VPN z którego będziemy korzystać do łączenia się z VPN. O ile w każdej innej sytuacji polecamy korzystać z protokołu OpenVPN lub WireGuard, to w przypadku gier protokół PPTP może sprawdzić się nieco lepiej. Niestety jest to najmniej bezpieczny protokół, który ma jednak jedną bardzo ważną cechę – jest bardzo szybki dzięki temu, że ma słabe szyfrowanie. Jeżeli nie planujemy korzystać z VPN do ochrony prywatności i poprawy bezpieczeństwa w sieci, to możemy rozważyć PPTP podczas grania online. Jednak obecnie protokół PPTP jest wycofywany z oferty większości firm świadczących usługi VPN, więc nie zawsze go znajdziemy

Inną, bezpieczniejszą opcją będzie protokół IKEv2, który jednak nie jest dostępny na wszystkich systemach i urządzeniach (znajdziemy go na Windowsie, Macu i iOSie). OpenVPN oraz WireGuard silnie szyfrują transmisję danych i możemy to odczuć w postaci lagów i wysokiego pingu (ale warto sprawdzić w praktyce, może akurat w Twoim przypadku nie będzie to problemem).

Streaming gier z VPN
VPN jest szczególnie przydatny dla streamerów gier

VPN do ochrony przed DDoS w grach online

Jeżeli zaczynamy traktować e-sport na poważnie, to musimy być świadomi, że prędzej czy później możemy paść ofiarą ataków DDoS. Są to ataki, które często wymierzane są popularnych streamerów czy profesjonalnych graczy. DDoS czyli distributed denial of service jest w stanie skutecznie zablokować niemal każdą sieć.

Ofiarą ataku DDoS możemy zostać gdy nasz adres IP wycieknie do sieci. Może do tego dojść na różne sposoby, ale w przypadku graczy najpopularniejsze to:

 • Skype – w minionych latach aplikacja Skype była głównym źródłem do pozyskiwania adresów IP graczy. Wystarczyło znać nazwę użytkownika, a przy pomocy serwisów określanych potocznie jako „Skype Resolver”, można było zdobyć adres IP osoby posługujących się konkretnym loginem. Pomimo załatania błędów przez Microsoft, w 2017 roku znowu pojawiła się taka możliwość. Pomimo załatania większości błędów, wprawiona osoba wciąż będzie w stanie poznać adres IP użytkownika podczas rozmowy głosowej lub wideo. Dlatego, dla świętego spokoju, do komunikacji lepiej postawić na aplikacje takie jak Discord.
 • Team Speak – podobnie jak w przypadku Skype, możliwe jest poznanie adresów IP rozmówców z TS.
 • Adres IP wyświetlony w grze, a tym samym na streamie. Niektóre gry (zwłaszcza starsze) mają tendencję do wyświetlania adresu IP gracza podczas łączenia się z serwerami. Jeżeli w tym czasie prowadzimy stream, to każdy może go poznać. Gdy taka sytuacja występuje, to warto zasłonić to miejsce na ekranie.
 • Ujawnienie adresu IP przez admina serwera – jeżeli trafimy na złośliwego admina serwera, to może się zdarzyć że nasz adres IP zostanie ujawniony szerszej publiczności.
 • Kliknięcie w link. Najprostszą techniką na zdobycie adresu IP jest rozsyłanie we wszystkie możliwe miejsca – przez komunikatory, serwisy społecznościowe, na maila czy na czat na streamie – odpowiednio spreparowanego linka, który po kliknięciu przez ofiarę zapisze jej adres IP w bazie atakującego. Dlatego warto wystrzegać się podejrzanych adresów i NIE KLIKAĆ w nie, jeśli gramy lub prowadzimy stream i nie chcemy za chwilę stać się ofiarą ataku DDoS.

Przed częścią tych problemów VPN pozwoli się zabezpieczyć. Dzięki temu, że VPN pozwala na ukrycie adresu IP, to nawet w sytuacji jego wycieku, będziemy mogli szybko połączyć się z innym serwerem i grać za jego pośrednictwem. Również infrastruktura najlepszych dostawców VPN uwzględnia ochronę przed atakami DDoS i może lepiej je znieść niż nasza sieć domowa.

Gry online z VPN
VPN może się przydać podczas gier online

VPN dla gracza – pozostałe zastosowania

Przy pomocy VPN gracze mogą osiągnąć rozmaite korzyści, które bezpośrednio przełożą się na rozgrywkę. Jakie są zastosowania VPN w grach online – o tym przeczytasz poniżej.

Dostęp do zablokowanych gier komputerowych ze względu na lokalizację

W niektórych krajach pewne gry są niedostępne w sklepach i na platformach cyfrowej dystrybucji. Cenzura, ograniczenia dostępu, uwarunkowania licencyjne – bywają tego różne przyczyny. Przepisy niektórych państw oraz funkcjonujące w nich organy cenzorskie nie dopuszczają do sprzedaży niektórych produkcji. Dzięki temu, że VPN pozwala na zmianę lokalizacji i kraju, przez który łączymy się z siecią, będziemy w stanie obejść tego typu ograniczenia. Przykładem może tutaj być GTA V Online, w którym niektóre funkcje i możliwości są niedostępne w Polsce.

Omijanie bana w grze

Zdarza się, że adres IP gracza zostanie zbanowany lub zablokowane na serwerach gry online. Z różnych powodów – błąd narzędzia wychwytującego cheatowanie, działanie innych graczy, złośliwy admin czy w końcu faktycznie przeskrobanie czegoś na serwerze.

Dzięki temu, że przy pomocy VPN można zmienić swój adres IP, tego typu blokada będzie możliwa do ominięcia. Wystarczy połączyć się z serwerem żeby w ciągu kilku sekund otrzymać nowy adres. I odzyskać możliwość gry.

Aktywacja gier przez VPN

VPN to czasem jedyny sposób na aktywację gry, która jest przypisane do innego kraju. Jeżeli np. otrzymamy od rodziny lub znajomego z innego kraju prezent w postaci klucza do gry, to może się tak zdarzyć, że nie będziemy w stanie go aktywować bez zmiany swojego adresu IP. Wtedy pomocna będzie aktywacja przez VPN. Przy pomocy VPN bez problemu połączymy się z siecią za pośrednictwem kraju, w którym można aktywować grę i ominiemy ewentualne restrykcje.

VPN może być również jedynym ratunkiem, gdy chcemy kupić grę w oryginalnym języku, w sytuacji gdy w naszym kraju dystrybutor dopuścił do sprzedaży jedynie wersję zlokalizowaną, np. wyłącznie z polskimi dialogami i dubbingiem.

Kupno gier w lepszej cenie dzięki VPN

Ceny gier komputerowych mogą mieć bardzo duże różnice w cenie, w zależności od kraju w którym dokonujemy zakupu. Niektóre sklepy mają w zwyczaju przeliczać cenę w dolarach i euro w stosunku 1:1, co przy dość dużej różnicy w ich kursie może dać sporą oszczędność przy płatnościach USD. Dzięki temu, że VPN pozwala na zmianę IP, a tym samym wirtualną zmianę kraju w którym przebywamy, możemy być w stanie sporo zaoszczędzić przy zakupie gier komputerowych.

VPN a lagi i wysoki ping w grach online

Czy VPN może pomóc w zmniejszeniu lagów w grze? I tak i nie. To zależy od sytuacji. VPN jest w stanie ustabilizować w pewnych sytuacjach połączenie sieciowe i zmniejszyć utratę pakietów. Jednak nie zawsze. Jeżeli masz po prostu wolne łącze, to VPN nie zda się na zbyt wiele – trzeba pomyśleć o zmianie dostawcy Internetu w pierwszej kolejności.

Jeżeli Twój dostawca sieci ogranicza przepustowość sieci przy dostępie do pewnych usług – w naszym przypadku będą to serwery gier – to VPN w tym pomoże, gdyż ukryje całą Twoją aktywność sieciową. Również jeżeli lokalne serwery są mocno obciążone i wolno działają, a dostęp do zagranicznych wymaga zmiany IP, to VPN może okazać się pomocny w zmniejszeniu lagów.

Trzeba mieć jednak świadomość, że w ostatecznym rozrachunku VPN może obniżyć szybkość i zwiększyć ping. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i wybranego dostawcy.

VPN do gier – podsumowanie

Gracze mogą wykorzystać wiele możliwości, jakie daje sieć VPN do gier. W ich przypadku jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli nie tylko na ochronę podczas rozgrywek online, ale również może zwiększyć dostęp do różnorodnych tytułów niedostępnych na krajowym rynku. Dobry VPN dla gracza można znaleźć wśród ofert wielu firm oferujących sprawdzone usługi wirtualnej sieci prywatnej.