Najlepszy darmowy VPN 2019

Darmowe VPN

Czy istnieje coś takiego jak darmowy VPN, który jest jednocześnie w stanie chronić prywatność, zapewnić bezpieczeństwo, umożliwiać i umożliwić szybki i wygodny streaming? Niestety nie. Ale są usługi, które w pewnym (mocno ograniczonym stopniu) umożliwiają skorzystanie z możliwości, jakie daje VPN bez ponoszenia ryzyka, że odbędzie się to kosztem naszego bezpieczeństwa bądź prywatności.

VPN to usługa, która umożliwia utworzenie wirtualnego, szyfrowanego tunelu pomiędzy naszym urządzeniem, a globalną siecią. Pomaga w ochronie prywatności oraz zapewnia bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z Internetu. Pozwala omijać cenzurę, odblokować strony internetowe, w prosty sposób zmienić IP , uzyskać dostęp do zagranicznych serwisów streamingowych w Polsce oraz polskich VOD za granicą. VPN można skonfigurować samodzielnie na własnym serwerze VPN, wykupić od dostawcy VPN lub skorzystać z jednej z ofert na darmowy VPN.

Rozmaite firmy oferują darmowy VPN na różnych zasadach. Niestety, tego typu usługi nigdy nie będą porównywalne z tym, co można obecnie znaleźć w ofercie najlepszych VPN, za które zapłacimy i w zamian będziemy mogli oczekiwać wysokiej jakości. Nawet najtańszy VPN, będzie o wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od każdej bezpłatnej usługi.

Darmowy VPN nigdy nie zastąpi usługi płatnej i nie będzie tak samo skutecznie chronił Twojej prywatności w sieci. W Internecie co jakiś czas jest głośno o tym, że użytkownicy któregoś z kolei bezpłatnego VPN-a byli częścią botnetu lub ich dane były sprzedawane do reklamodawców czy wielkich korporacji. Dotyczy to np. popularnego darmowego VPN-a, znanego jako Hola – Free VPN.

Poniżej znajdziesz zestawienie naszym zdaniem najlepszych, darmowych VPN w 2019 roku. W większości przypadków są to dodatkowe, promocyjne plany abonamentowe, które firmy oferujące usługi VPN udostępniają aby zachęcić użytkowników do skorzystania ze swoich płatnych usług. Decydując się na plan darmowy, musisz mieć świadomość, że ma on liczne ograniczenia: transferu, prędkości, czasu połączenia czy dostępnej liczby lokalizacji serwerów VPN.

Jednym z rozwiązań, które może z powodzeniem zastąpić darmową usługę, gdy potrzebujemy skorzystać z możliwości jakie daje VPN, jest oferta dostawców VPN z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Jak to działa? Zakładasz konto u wybranego dostawcy VPN, wykupujesz usługę, a następnie masz 30 dni na testy. Jeżeli przed upływem 30 dni uznasz, że dana usługa nie spełnia Twoich oczekiwań, to pieniądze zostaną Ci zwrócone, bez zadawania zbędnych pytań. Jedyny warunek, to wystąpienie o zwrot środków przed upływem 30 dni od momenty dokonania płatności. Taką formę przetestowania usługi oferują najlepsze firmy w naszym rankingu:

W ich ofercie znajdziesz polskie serwery VPN, które praktycznie są niespotykane u dostawców darmowych usług. Poniżej natomiast znajdują się najlepsze (naszym zdaniem) darmowe usługi VPN.

Najlepsze bezpłatne usługi VPN

Windscribe

Windscribe

 • Limit transferu: 10.0 GB
 • Siedziba firmy: Kanada

Zdecydowany faworyt jeśli chodzi o darmowe VPN-y. Od Windscribe dostaniemy 10 GB transferu miesięcznie do wykorzystania na przeglądanie sieci korzystając z VPN-a. Oczywiście jak w wielu innych przypadkach, tutaj również są pewne ograniczenia. Wybierając plan darmowy możemy korzystać z Windscribe na 1 urządzeniu i łączyć się za pośrednictwem serwerów w 8 lokalizacjach (USA, Kanada, Wielka Brytania, Hong Kong, Francja, Niemcy, Luksemburg, Holandia). Ponadto nie mamy możliwości skorzystania z protokołu OpenVPN. Poza tymi ograniczeniami wszystko pozostałe jest jak w planie premium.


ProtonVPN

ProtonVPN

 • Limit transferu: brak
 • Siedziba firmy: Szwajcaria

W ramach planu darmowego oferowanego przez ProtonVPN mamy nielimitowaną ilość transferu, lecz niestety możliwość korzystania z usługi tylko na 1 urządzeniu i w oparciu o serwery w 3 krajach (USA, Holandia, Japonia). Niska prędkość usługi to kolejne ograniczenie nakładane na użytkowników darmowej wersji usługi.


hide.me

hide.me

 • Limit transferu: 2.0 GB
 • Siedziba firmy: Malezja

Hide.me jest jednym z lepiej chroniących prywatność dostawców VPN dostępnych w naszym rankingu. W planie darmowym uzyskamy 2 GB transferu miesięcznie, który możemy wykorzystać na połączenia za pośrednictwem VPN. Usługa w przypadku planu bezpłatnego ma pewne ograniczenia: tylko 3 dostępne lokalizacje (Kanada, Holandia, Singapur), pewne ograniczenia prędkości (gwarantowane są minimum 3 Mb/s), możliwość korzystania tylko z protokołów PPTP, SSTP, IPSec i L2TP oraz możliwość korzystania tylko na jednym urządzeniu.


TunnelBear

TunnelBear

 • Limit transferu: 0.5 GB
 • Siedziba firmy: Kanada

TunnelBear w swoim planie darmowym oferuje 500 MB darmowego transferu miesięcznie, w ramach którego możemy korzystać z pełnej oferty VPN tego dostawcy i wszystkich udogodnień, które są dostępne w planie płatnym. Jedyne ograniczenie to transfer. Niestety przy 500 MB na przesył danych, nie będziemy w stanie zbyt długo korzystać z usługi. TunnelBear nie pozwala również na korzystanie z P2P.

Z usługi możemy skorzystać na 5 urządzeniach na raz i łączyć się za pośrednictwem 20 różnych lokalizacji.


Jak bezpieczny jest darmowy VPN?

Bezpieczeństwo i prywatność rzadko kiedy idą w parze z czymś, co jest w sieci za darmo. Niestety sprawa ma się podobnie z kwestią usług VPN. Jeśli coś jest „za free” to zazwyczaj płacimy za to w sposób, którego na pierwszy rzut oka możemy nie być świadomi. W Internecie są to najczęściej reklamy, które musimy oglądać lub w gorszym wariancie – nasze dane lub prywatność, którymi płacimy za dostęp do usług.

Bezpłatne usługi VPN najczęściej operują w oparciu o następujące modele biznesowe:

 • darmowy plan z dużymi ograniczeniami, głównie co do transferu i dostępnych serwerów – ma zachęcić do kupna płatnego
 • wyświetlanie własnych reklam – kod reklam jest dodawany do odwiedzanych przez użytkowników stron
 • gromadzenie, monitoring i analiza aktywności użytkowników w sieci i odwiedzanych przez nich stron podczas korzystania z VPN, a następnie sprzedaż tych informacji do hurtowni danych i firm reklamowych
 • wykorzystywanie zasobów i mocy obliczeniowej urządzeń użytkowników – komputery osób korzystających wykorzystywane są w formie podobnej do botnetu

Darmowy VPN, w którym znajdziesz niski limit bezpłatnego transferu lub duże ograniczenia w prędkości jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż jest po prostu działaniem marketingowym dostawcy usługi, wpisanym w jej koszty utrzymania. Firma przy jego pomocy chce zachęcić do przetestowania swojego VPN-a i przejścia na plan płatny. Natomiast inne formy korzystania z usług szeroko reklamowanych jako „free VPN„, już nie są takie kolorowe.

Wyświetlanie reklam, to jedna z form zarabiania na bezpłatnej usłudze. Najczęściej sprowadza się ona do dokładania do odwiedzanych przez użytkowników stron reklam od firm, z którymi współpracuje dostawca oferujący darmowy VPN. Odwiedzane przez użytkowników strony są przesyłane do serwera reklamowego, który dostarcza dopasowane do nich treści reklamowe. O tym jakie jest to zagrożenie dla prywatności nie trzeba mówić.

Wiele firm oferujących darmowy VPN oparło swój model biznesowy o sprzedaż danych. Tego typu informacje, zgromadzone przez szpiegowanie aktywności użytkowników, są bardzo cenne dla wielu podmiotów gospodarczych – firm z sektora e-commerce, agencji marketingowych, sieci reklamowych, firm zajmujących się analizą danych i przygotowywaniem raportów – są one za nie w stanie zapłacić bardzo dużo pieniędzy. Na czym to polega? Korzystając z darmowego serwera VPN – przeglądając strony, korzystając z serwisów społecznościowych, aplikacji mobilnych, – cała aktywność sieciowa użytkownika, która przechodzi przez serwer jest analizowana, profilowana i zapisywana. Następnie informacje na temat setek tysięcy Internautów, którzy dali się zwabić na hasło „Free VPN” trafiają na sprzedaż. Oczywiście informacji o tym nie znajdziemy w widocznym miejscu na stronie takiej firmy, ale głęboko schowaną w regulaminie lub polityce prywatności.

Jeszcze gorszym działaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności, jest stosowany przez jedną z popularniejszych, bezpłatnych usług – Hola Free VPN. W jej modelu biznesowym, urządzenia użytkowników pełnią funkcję swego rodzaju botnetu. Ich zasoby sieciowe mogą zostać kupione przez różne podmioty, które potrzebują np. szybkiego dostępu do dużej liczby adresów IP z całego świata. Na to wszystko się zgadzamy, korzystając z darmowej usługi. Instalując aplikację lub wtyczkę do przeglądarki Chrome lub Firefox udostępniamy zasoby swojego komputera.

Pamiętaj, jeżeli coś jest za darmo w Internecie, to najczęściej sprzedawanym produktem jesteś Ty i Twoja prywatność.