Co to jest VPN?

21.06.2016
Co to jest VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to szyfrowany tunel, przez który przechodzi cały ruch pomiędzy dwoma urządzeniami, przy pośrednictwie sieci publicznej (którą w większości przypadków jest Internet). Dane, które są przesyłane za pomocą takiego tunelu mogą być szyfrowane oraz kompresowane, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo przesyłu.

 1. Co to jest VPN?
 2. Do czego służy VPN? Podstawowe zastosowania
  1. Bezpieczeństwo i prywatność
  2. Zmiana adresu IP
  3. Cenzura i blokady treści
  4. Dostęp do streamingu i usług VOD
 3. Wady VPN
 4. Podsumowanie

Co to jest VPN?

Wirtualna Sieć Prywatna - wirtualność w nazwie VPN odnosi się do faktu, że jest to sieć, która fizycznie nie istnieje. Funkcjonuje jedynie jako logiczna reprezentacja połączenia między dwoma punktami w sieci publicznej. Najprościej można to sobie wyobrazić jako wspomniany wcześniej tunel, który łączy dwa punkty. Dzięki temu otrzymujemy możliwość przesyłania danych w taki sposób, jakby urządzenia połączone za pośrednictwem VPN-a były również połączone ze sobą fizycznie, przy pomocy zwykłej sieci. O takie założenie opiera się działanie usług VPN, zarówno tych komercyjnych, jak i tych które skonfigurujemy samodzielnie np. na własnym serwerze.

Komunikację poprzez VPN można zobrazować przy pomocy poniższej ilustracji:

Schemat działania VPN

Użytkownik łączy się przy pomocy szyfrowanego połączenia z serwerem VPN i dopiero za jego pośrednictwem z Internetem. Czyli: VPN pozwala utworzyć bezpieczny tunel wychodzący z naszego komputera, przez który przejdą wszystkie dane jakie przesyłamy przez Internet. Połączenie z VPN możemy skonfigurować nie tylko na komputerze, ale również smartfonie, tablecie czy routerze. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna, gdyż wtedy wszystkie połączenia z naszej sieci będą przechodziły przez serwer VPN zanim dotrą do konkretnych zasobów sieciowych.

Podczas połączenia z Internetem z wykorzystaniem serwera VPN, w sieci jesteśmy widoczni jako serwer przez który w danym momencie się łączymy. Wszystkie usługi sieciowe będą nas identyfikować w oparciu o jego adres IP i fizyczną lokalizację. Czyli: jeżeli połączymy się z niemieckim serwerem VPN, to będziemy mieć niemiecki adres IP, a wszystkie usługi i serwisy w Internecie będą myślały, że znajdujemy się fizycznie w Niemczech.

Połączenia z siecią za pomocą VPN-a może opierać się o kilka różnych protokołów VPN. Różnią się one szybkością, stopniem szyfrowania, zapewnianym poziomem bezpieczeństwa i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Do najczęściej używanych i najpopularniejszych protokołów VPN należą PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2, SSTP, OpenVPN oraz stosunkowo nowy SoftEther. Za najlepszy pod względem bezpieczeństwa i ochrony prywatności jest obecnie uznawany protokół open source OpenVPN. Więcej na ten temat możesz przeczytać w przygotowanym przez nas porównaniu protokołów VPN.

VPN możemy samodzielnie skonfigurować na własnym serwerze (wystarczy do tego VPS) lub wykupić od komercyjnego dostawcy. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje zalety i wady.

Do czego służy VPN? Podstawowe zastosowania

Skoro wiemy już co to jest VPN, to warto jeszcze wyjaśnić do czego tego typu usługa może nam się przydać. VPN-y są powszechnie stosowane do różnych celów, zarówno przez osoby prywatne jak i firmy.

Najważniejsze zastosowania VPN to:

 • szyfrowanie połączenia z siecią i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa
 • ochrona prywatności i zapewnienie sobie anonimowości w sieci
 • bezpieczny dostęp do firmowej sieci np. podczas pracy zdalnej
 • zmiana adresu IP
 • dostęp do zablokowanych stron - omijanie cenzury w kraju i podczas podróży (np. do Chin)
 • omijanie blokad regionalnych - np. streaming amerykańskich usług VOD, oglądanie polskiej telewizji za granicą

Bezpieczeństwo i prywatność

VPN podnosi nasze bezpieczeństwo oraz zwiększa prywatność w Internecie. Podczas korzystania z sieci za pośrednictwem VPN dostawca Internetu, cyberprzestępcy lub służby nie zobaczą zawartości, którą przeglądamy. Zobaczą tylko ciąg zaszyfrowanych, pozbawionych sensu danych. Nasza aktywności w sieci, odwiedzane strony oraz przesyłane dane będą chronione. Nie będą w stanie monitorować tego co robimy, piszemy i czym się interesujemy. O stosowaniu VPN-a powinniśmy poważnie pomyśleć podczas korzystania z publicznych sieci WiFi - podsłuchanie naszej aktywności podczas połączenia z publiczną WiFi nie nastręczy zdeterminowanej osobie większych problemów. Bez szyfrowania nasza aktywność, hasła, treść wiadomości, przesyłane pliki mogą zostać przechwycone przez niepowołane osoby i użyte w złych celach.

VPN znajduje również zastosowanie w biznesie. Niektóre firmy, zarówno te duże jak i małe, używają VPN-ów aby zapewnić pracownikom bezpieczny dostęp do firmowych zasobów sieciowych z każdego miejsca na świecie, w którym przyjdzie im pracować. Dzięki temu praca zdalna z domu, podczas delegacji w innym kraju czy bezpośrednio u klienta może odbywać się bez przeszkód i w oparciu o wszystkie zasoby przedsiębiorstwa.

Zmiana adresu IP

VPN to również prosty sposób na zmianę adresu IP. W przypadku wyboru komercyjnego dostawcy usługi, mamy do wyboru adresy IP ze wszystkich krajów, w jakich posiada on serwery. Dzięki temu możemy zmienić adres na zagraniczny (amerykański, niemiecki, francuski itp.) lub polski jeżeli np. przebywamy za granicą. Można tutaj wskazać na niewątpliwą zaletę dostawców usług VPN, gdyż zazwyczaj mamy możliwość łączenia się za pośrednictwem serwerów znajdujących się w wielu krajach. W przypadku samodzielnej konfiguracji VPN uzyskanie dużego zakresu adresów IP z którch możemy korzystać jest bardziej problematyczne i kosztowne.

Cenzura i blokady treści

Cenzura

Cenzura i blokada dostępu do treści to poważne ograniczanie wolności słowa w sieci. Dzięki VPN możemy skutecznie z tym walczyć. Jeżeli nasz dostawca Internetu lub władze państwa, w którym przebywamy blokują niektóre zasoby internetowe, to VPN pozwoli nam na ominięcie cenzury. Wystarczy połączyć się z Internetem poprzez serwer położony w innym kraju, w którym panuje wolność w Internecie lub dane treści nie są cenzurowane. Dla wielu użytkowników nieograniczony dostęp do zasobów sieciowych jest głównym argumentem przemawiającym za decyzją o kupnie VPN-a.

Osoby mieszkające lub często podróżujące do państw, w których panuje powszechna cenzura Internetu, a dostęp do różnych serwisów i treści jest ograniczony, powinny rozważyć kupno VPN-a jeżeli chcą mieć swobodny dostęp do sieci. Dotyczy to zwłaszcza ChRL, gdzie musimy ominąć chińską cenzurę Internetu, jeżeli chcemy mieć dostęp do niedostępnych w tym kraju treści.

Dostęp do streamingu i usług VOD

Oprócz omijania cenzury, połączenie poprzez zagraniczny serwer VPN umożliwi nam dostęp do treści, które są objęte blokadami regionalnymi. Niestety, granice fizyczne państw przenoszą się również na granice w sieci i chcąc obejrzeć materiały będące w ofercie amerykańskiego Netflixa z Polski, na Playerze BBC i wielu innych zagranicznych serwisach VOD będziemy musieli zmienić adres IP na odpowiedni.

Osoby z Polski mieszkające za granicą, chcąc skorzystać z polskich serwisów VOD otrzymają komunikat błędzie i informację ograniczeniach licencyjnych związanych z lokalizacją. Przy pomocy VPN-a można ten problem rozwiązać. Szerzej ten temat omówiliśmy w naszym poradniku na temat oglądania TVP i polskich VOD za granicą.

Obchodzenie ograniczeń związanych z geolokalizacją polega na tym, że możemy wybrać przez jaki kraj chcemy się łączyć z Internetem. Serwer może być zlokalizowany w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech lub dowolnym innym, interesującym nas kraju. Upewnijmy się tylko wcześniej, przed zakupem usługi, że dostawca VPN posiada serwer w konkretnym kraju. Nasze połączenie z danym zasobem sieciowym (jak np. usługa VOD czy YouTube) będzie odbywać się za jego pośrednictwem - dzięki temu uzyskamy adres IP przypisany do tego państwa i ominiemy blokady treści.

Wady VPN

VPN nie jest usługą idealną. Oprócz licznych zalet i zastosowań posiada też pewne wady, których trzeba być świadomym.

Podstawową wadą VPN-a jest możliwy spadek prędkości naszego połączenia i zwiększenie się średniego pingu. Jest to związane z dojściem serwera pośredniczącego, przez który będzie przechodzić nasze połączenie. Dodatkowa droga do przebycia może wpłynąć na prędkość połączenia i ping. Co więcej, jeżeli serwer, przez który się łączymy jest mocno obciążony (korzysta z niego na raz wielu użytkowników) to również możemy odczuć spadek. Łącząc się z Polski przez serwer w Australii nie spodziewajmy się cudów. Ale łącząc się przez serwery zlokalizowane w Europie nie odczujemy praktycznie różnicy w jakości połączenia.

Samo szyfrowanie i deszyfrowanie również może nieznacznie wpłynąć na prędkość. Im mocniejsze szyfrowanie, tym spadek może być większy. Jednak zazwyczaj jest to mało odczuwalne i spadek prędkości wynosi do 5%.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym krótkim poradnikiem udało nam się w sposób przystępny i zrozumiały wyjaśnić co to jest VPN oraz przedstawić najważniejsze zastosowania tej usługi oraz jej wady i zalety. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki wyposażonej w liczne filtry, dzięki której znalezienie idealnego VPN-a powinno być prostsze.

W obecnych czasach coraz więcej różnych aspektów naszego życia toczy się w Internecie. Wraz z tym, rośnie poziom zagrożeń ze strony cyberprzestępczości. VPN to jeden ze sposobów na zdecydowane zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Protokół PPTP - co musisz wiedzieć

Protokół PPTP - co musisz wiedzieć

PPTP jest jest jednym z protokołów, w oparciu o które tworzy się wirtualne sieci prywatne. Protokół PPTP został opracowany w 1999 roku przez konsor...

Tor - co to jest i jak z niego korzystać?

Tor - co to jest i jak z niego korzystać?

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie prywatności i anonimowości w sieci. Jednym z nich jest Tor, którego podstawy omówimy w tym artykule - ...

Komentarze