Co to jest VPN? Jak działa serwer VPN?

Radek Król Aktualizacja: 22.11.2018
Co to jest VPN? Jak działa serwer VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie szyfrowanego tunelu pomiędzy urządzeniem użytkownika a siecią, dzięki czemu może on zabezpieczyć przesyłane dane oraz chronić swoją prywatność. Używając VPN, użytkownik łączy się z Internetem za pośrednictwem specjalnego serwera pośredniczącego. W tym tekście wyjaśnimy dokładnie co to jest VPN, jak działa serwer VPN, jakie ma zastosowania oraz do czego można go wykorzystać.

Co to jest VPN?

VPN to usługa, która jest coraz częściej stosowana nie tylko przez osoby z branży IT oraz pracowników wielkich korporacji, ale również przez zwykłych użytkowników Internetu. Osoby, które szukają informacji na temat bezpieczeństwa w sieci oraz sposobów na ochronę prywatności, prędzej lub później trafiają na pojawiające się w różnych miejscach pojęcie - VPN.

VPN dosłownie oznacza Wirtualną Sieć Prywatną (ang. Virtual Private Network), wirtualność w tym pojęciu odnosi się do tego, że jest to sieć, która fizycznie nie istnieje. Funkcjonuje jedynie jako umowne powiązanie dwóch obiektów, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci publicznej. Prywatna - dlatego, że dostęp do niej mają tylko określone osoby, które zostały uwierzytelnione, a podmioty z zewnątrz nie są w stanie uzyskać do niej dostępu.

Treść i zawartość danych, których wymiana odbywa się za pośrednictwem VPN, jest chroniona przed dostępem osób trzecich. Chcąc odpowiedzieć na pytanie co to takiego VPN, można podać najprostszą definicję VPN - jest to szyfrowany tunel, który łączy ze sobą dwa punkty w sieci. Dzięki tym właściwościom VPN, otrzymujemy możliwość przesyłania danych w taki sposób, jakby urządzenia połączone za pośrednictwem VPN-a były również połączone ze sobą fizycznie, przy pomocy zwykłej sieci. 

Komunikację poprzez VPN można zobrazować przy pomocy poniższej ilustracji:

Jak działa VPN - uproszczony schemat

Schemat działania sieci VPN

Jak działa VPN? Co to jest serwer VPN?

W połączeniu z Internetem za pośrednictwem VPN bierze udział specjalny serwer pośredniczący, który określa się jako serwer VPN i jest one niezbędny do działania takiej sieci. To właśnie pomiędzy tym serwerem, a urządzeniem użytkownika powstaje szyfrowany tunel, którym bezpiecznie transmitowane są dane. Ta właściwość VPN, która pozwala na utworzenie bezpiecznego, szyfrowanego tunelu wychodzącego z naszego komputera i łączącego nas ze specjalnym serwerem pośredniczącym, zabezpiecza naszą komunikację w sieci przed dostępem osób trzecich. Dopiero połączenie wychodzące z serwera VPN jest odszyfrowane - wszystkie dane będą przesłane w takiej formie jakby wychodziły z naszego komputera bez pośrednictwa VPN - czy to do Internetu czy do sieci firmowej. W ten sposób serwer VPN chroni korzystających z niego użytkowników przed kradzieżą danych przez cyberprzestępców, podsłuchem czy analizą ruchu ze strony osób trzecich oraz umożliwia ukrycie lokalizacji i IP w sieci - ale o tym w dalszej części tego tekstu. 

Połączenie z VPN możemy skonfigurować nie tylko na komputerze, ale również telefonie z Androidem, iPhonie, tablecie czy routerze. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna, gdyż dzięki temu można zabezpieczyć całą sieć domową - wszystkie połączenia będą przechodziły przez serwer VPN, zanim dotrą do Internetu.

Łącząc się z Internetem przy wykorzystaniu VPN, nasz prawdziwy adres IP zostaje ukryty. W sieci jesteśmy widoczni przy pomocy nowego adresu IP, który zostaje nam nadany przez serwer VPN, z którym aktualnie jesteśmy połączeni. Wszystkie serwisy i usługi w Internecie będą nas identyfikować w oparciu o jego adres IP i fizyczną lokalizację - fora internetowe, serwisy społecznościowe czy usługi VOD. Wyjaśniając to bardziej obrazowo - jeżeli połączymy się z niemieckim serwerem VPN, to uzyskamy niemiecki adres IP, a wszystkie usługi i serwisy w Internecie będą myślały, że znajdujemy się fizycznie w Niemczech. Nasz prawdziwy adres IP będzie niewidoczny i niedostępny.

Serwer VPN to specjalnie skonfigurowany serwer w sieci, który zajmuje się obsługą połączeń i działa w oparciu o serwer dedykowany lub VPS. Użytkownik loguje się na serwer przy pomocy odpowiedniego loginu oraz hasła i po uwierzytelnieniu może się łączyć za jego pośrednictwem z siecią. Jeżeli nie chcemy wykupić usługi VPN od dostawcy komercyjnego, to możemy zdecydować się na samodzielną konfigurację, jednak gotowa sieć VPN jest w wielu przypadkach o wiele lepszym rozwiązaniem.

Konfiguracja i działanie serwera VPN może opierać się o kilka różnych protokołów VPN. Różnią się one szybkością, stopniem szyfrowania, zapewnianym poziomem bezpieczeństwa i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Do najczęściej używanych i najpopularniejszych protokołów VPN należą:

Obecnie za najlepszy protokół pod względem bezpieczeństwa i prywatności jest uznawany protokół open source OpenVPN. Więcej na ten temat możesz przeczytać w przygotowanym przez nas porównaniu protokołów VPN.

Rolą serwera VPN jest odszyfrowanie danych przesłanych za pośrednictwem tunelu przez użytkownika, a następnie przekazanie ich dalej do globalnej sieci. Podobnie ma się sprawa z danymi przychodzącymi z Internetu. Serwer je szyfruje, a następnie przesyła do użytkownika. Jak widać z powyższego opisu, całość komunikacji na drodze użytkownik - serwer jest szyfrowana.

Sprawdzeni dostawcy VPN

Wiedząc co to jest VPN, dochodzimy do momentu odpowiedzi na pytanie - skąd wziąć taką usługę? Na rynku jest wielu komercyjnych dostawców płatnych usług VPN. Aby to ułatwić przygotowaliśmy ranking VPN, gdzie znajdziesz najlepsze obecnie usługi VPN. Poniżej przedstawiamy trzech dostawców VPN, którzy oferują naszym zdaniem na ten moment najlepsze, uniwersalne usługi VPN - szybkie, dobrze chroniące prywatność w sieci, podnoszące bezpieczeństwo i pozwalające na omijanie cenzury i blokad regionalnych. Aby zacząć z nich korzystać wystarczy wykupić usługę, pobrać odpowiednie oprogramowanie ze strony dostawcy, zalogować się i połączyć z serwerem. Wszystko nie powinno zająć więcej niż 5-10 minut.

Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Szczegóły oferty
1
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
2
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
3
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy

1. ExpressVPN - 9.44 /10

ExpressVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 5 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 95 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 6.67$ miesięcznie

APLIKACJE

ExpressVPN można określić mianem usługi premium. Ten dostawca posiada bardzo szybkie serwery, w naszej ocenie jest to najszybsza sieć VPN dostępna na rynku, która kompleksowo zaspokaja wszystkie oczekiwania użytkowników względem tego rodzaju usługi.

ExpressVPN będzie dobrym wyborem zarówno jeżeli zależy nam na ochronie prywatności, podniesieniu bezpieczeństwa i omijaniu cenzury jak i gdy będziemy chcieli korzystać bez ograniczeń ze streamingu i omijać blokady regionalne. ExpressVPN to dostawca, który w chwili obecnej najlepiej radzi sobie z omijaniem cenzury w Chinach, która jak wiadomo jest wyjątkowo zaawansowana od strony technologicznej.

2. NordVPN - 9.4 /10

NordVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 6 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 60 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.99$ miesięcznie

APLIKACJE

NordVPN to usługa VPN, którą charakteryzuje najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości. Jest to VPN, który bardzo mocno stawia na ochronę prywatności: siedziba firmy znajduje się w Panamie, dostarcza specjalne serwery double VPN oraz Tor over VPN, nie loguje żadnych informacji na temat użytkowników - to zaledwie część możliwości. Oprócz tego, równie dobrze sprawdzi się w omijaniu cenzury, ukrywaniu i zmienianiu IP czy dostępie do treści z ograniczeniami regionalnymi.

3. CyberGhost - 8.58 /10

CyberGhost logo
Jednoczesne połączenia: na 7 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 59 państw
Zwrot pieniędzy: 45 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.75$ miesięcznie

APLIKACJE

CyberGhost to solidna usługa VPN w dobrej cenie. Cieszy się coraz większą popularnością, a jakością usług zaczyna dorównywać konkurencji. CyberGhost zdecydowanie wyróżnia się oferowanym przez siebie 45-dniowym okresem na zwrot pieniędzy. Nie ma obecnie dostawcy VPN, który oferowałby równie długi okres na podjęcie decyzji.

CyberGhost sprawdzi się świetnie zarówno wtedy gdy szukamy usługi do streamingu jak i gdy VPN jest nam potrzebny w głównej mierze do ochrony prywatności i szyfrowania połączenia sieciowego.

Jakie są najważniejsze zastosowania VPN?

Skoro wiemy już co to jest VPN, to pora wyjaśnić do czego służy VPN i jakie ma podstawowe zastosowania. VPN jest narzędziem powszechnie stosowanym do różnych celów - zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, a w szczególności duże korporacje.

Najważniejsze zastosowania VPN to:

  • bezpieczne połączenie z Internetem z dowolnego miejsca dzięki silnemu szyfrowaniu połączenia
  • ochrona prywatności w sieci i zwiększenie anonimowości
  • bezpieczny dostęp do sieci firmowej np. podczas pracy zdalnej
  • prosta i szybka zmiana IP
  • omijanie cenzury w Internecie
  • dostęp do zablokowanych stron 
  • omijanie blokad regionalnych - np. streaming amerykańskich usług VOD, oglądanie polskiej telewizji za granicą

Prywatność i bezpieczeństwo w VPN

Jak VPN poprawia bezpieczeństwo w sieci?

Korzystanie z VPN podnosi nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Łącząc się z Internetem za pośrednictwem VPN, szyfrujemy i tym samym ukrywamy przed osobami postronnymi całą naszą aktywność internetową. Dzięki temu cyberprzestępcy nie są w stanie przechwycić naszych danych, haseł czy poufnych informacji, które przesyłamy. Dostawca Internetu lub służby nie będą w stanie nas podsłuchiwać, analizować i monitorować, jaką zawartość przeglądamy lub co robimy w sieci. Osoby, które chciałyby poznać naszą aktywność w sieci zobaczą jedynie ciąg zaszyfrowanych, pozbawionych sensu danych, których przy obecnych możliwościach obliczeniowych nie da się złamać.

Nasza aktywność w sieci, odwiedzane strony oraz przesyłane dane będą chronione. Nikt nie będzie w stanie monitorować tego co robimy, piszemy i czym się interesujemy. O stosowaniu VPN-a powinniśmy poważnie pomyśleć podczas korzystania z publicznych sieci WiFi - podczas korzystania z nich, to co robimy w sieci może zostać bez problemu podsłuchane i przechwycone - szyfrowanie zapewniane przez VPN przed tym chroni. Bez szyfrowania cała nasza aktywność, hasła, treść wiadomości czy przesyłane pliki mogą wpaść w ręce niepowołanych osób i zostać użyte w złych celach. O ile jeśli korzystamy z WiFi w domu lub pracy, gdzie dostęp do sieci mają jedynie uprawnione osoby, możemy czuć się w miarę bezpieczni (chyba, że ktoś się włamie do naszej sieci) to w przypadku sieci publicznych każdy, posiadając odpowiednią wiedzę i narzędzia, może przechwycić zawartość przesyłaną przez innych użytkowników.

VPN ma również swoje zastosowanie w biznesie. Małe i średnie firmy oraz wielkie korporacje używają powszechnie go, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do zasobów firmowej sieci z dowolnego miejsca na świecie, w którym przyjdzie im pracować. Dzięki temu praca zdalna z domu, podczas delegacji do innego kraju czy bezpośrednio z siedziby klienta może odbywać się bez przeszkód. Wystarczy jedynie połączenie z Internetem, dzięki czemu za pośrednictwem serwera VPN można nawiązać bezpieczne połączenie z firmową siecią.

Jak VPN pomaga chronić prywatność w sieci?

Z punktu widzenia ochrony prywatności w sieci, korzystanie z VPN pozwala na ukrycie adresu IP. Dzięki dojściu serwera pośredniczącego, nasz prawdziwy adres IP pozostaje ukryty przed usługami sieciowymi, z których w danym momencie korzystamy. W sieci jesteśmy widoczni jedynie przy pomocy adresu IP przypisanego do serwera VPN, za pomocą którego w danym momencie się łączymy. Dzięki temu możemy zachować prywatność i nie ujawniać naszej prawdziwej lokalizacji - np. na forach internetowych, w serwisach społecznościowych czy podczas korzystania z P2P i torrentów. Jeżeli ktoś będzie chciał nas namierzyć, to dotrze jedynie do serwera VPN, z którego korzystają setki innych użytkowników oprócz nas.

Tutaj uwaga - jeżeli zależy nam na prywatności, to kluczowe jest abyśmy wybrali dostawcę VPN, który nie przechowuje logów aktywności użytkowników na swoich serwerach.

Dzięki VPN zmienisz lokalizację komputera w Internecie

VPN to również prosty i wygodny sposób na zmianę adresu IP - zarówno na adres polski jak i zagraniczny. W tej sytuacji ogromną przewagę mają usługi, które możemy kupić od dostawcy, w przeciwieństwie do samodzielnej konfiguracji serwera VPN. Firmy oferujące tego typu usługi posiadają bowiem w swojej ofercie bardzo dużą liczbę serwerów, zlokalizowanych w różnych krajach. Dzięki temu, bez problemu możemy swobodnie zmieniać kraj przez jaki będziemy się łączyć (np. na USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję). Najlepsi dostawcy oferują zazwyczaj ponad 50 dostępnych państw, w których mają ponad 2000 serwerów. 

W przypadku samodzielnej konfiguracji VPN uzyskanie dużego zakresu adresów IP z których możemy korzystać jest bardziej problematyczne i kosztowne, gdyż cena nie rozkłada się na dużą liczbę użytkowników, którzy korzystają z danego serwera.

Cenzura

VPN jako skuteczne narzędzie do walki z cenzurą sieci i blokadami treści

Cenzura i blokada dostępu do treści stanowią poważne zagrożenie dla wolności słowa w Internecie. VPN pozwala na skuteczne omijanie wszelkich ograniczeń w swobodnym dostępie do sieci. Jeżeli nasz dostawca Internetu lub władze państwa, w którym przebywamy, uniemożliwiają dostęp do niektórych zasobów sieciowych, to z pomocą VPN ominiemy tego rodzaju ograniczenia. Wystarczy, że połączymy się z siecią za pośrednictwem serwera VPN, który jest zlokalizowany w innym kraju - w którym panuje wolność w Internecie, a treści nie są cenzurowane. Dla wielu użytkowników sieci, swobodny i nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów sieciowych jest jednym z głównych argumentów przemawiających za kupnem tej usługi.

Jeżeli dużo podróżujemy, zwłaszcza do państw w których panuje silna cenzura Internetu, a dostęp do różnych serwisów i treści jest ograniczony (zwłaszcza tych zachodnich), to przy pomocy VPN uzyskamy do nich dostęp. Dotyczy to zwłaszcza ChRL, gdzie musimy ominąć chińską cenzurę Internetu, jeżeli chcemy uzyskać dostęp do niedostępnych w tym kraju treści (jak np. serwisy społecznościowe czy usługi Google). VPN jest obecnie jednym z najlepszych sposobów na nieocenzurowany Internet w Chinach. Uruchamiając go na telefonie lub komputerze możemy korzystać z sieci nie martwiąc się o blokady.

Streaming i VOD z całego świata

Oprócz omijania cenzury, połączenie poprzez zagraniczny serwer VPN umożliwi nam dostęp do treści, które są objęte blokadami regionalnymi. Niestety, granice geograficzne państw mają również przełożenie na granice w sieci i chcąc obejrzeć materiały będące w ofercie amerykańskiego Netflixa z Polski, seriale dostępne w Playerze BBC, Hulu oraz w wielu innych zagranicznych serwisach VOD będziemy musieli zmienić adres IP na taki, który jest przypisany do państwa, w którym dostępna jest oferta konkretnego serwisu.

Ograniczenia regionalne dotyczą również Polaków mieszkających za granicą. Chcąc skorzystać z polskich serwisów VOD podczas pobytu w innym kraju otrzymamy komunikat o błędzie i informację o ograniczeniach licencyjnych związanych z lokalizacją. Przy pomocy usług VPN można ten problem rozwiązać. Szerzej ten temat omówiliśmy w naszym poradniku na temat oglądania polskiej telewizji za granicą.

Obchodzenie ograniczeń związanych z geolokalizacją polega na tym, że mając wykupioną usługę VPN, możemy wybrać przez jaki kraj chcemy się w danym momencie łączyć z Internetem. Serwer VPN może być zlokalizowany w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech lub dowolnym innym, interesującym nas kraju. Polacy mieszkający za granicą, powinni upewnić się, że wybrany dostawca VPN polski serwer VPN. Upewnijmy się tylko wcześniej, przed zakupem usługi, czy interesujący nas dostawca VPN posiada w danym kraju serwer. Nasze połączenie z serwisem internetowym (jak np. dowolny VOD czy YouTube) będzie odbywać się za jego pośrednictwem - dzięki temu uzyskamy odpowiedni adres IP, przy pomocy którego ominiemy blokady treści.

Główne wady VPN

Wyjaśniając co to jest VPN należy również wspomnieć o jego wadach. Nie jest to usługa idealna i ma pewne wady, których musimy być świadomi nawet pomimo wielu opisanych wcześniej zalet.

Podstawową wadą VPN-ów jest możliwy spadek prędkości naszego połączenia sieciowego i zwiększenie się średniego pingu. Jest to związane z dojściem serwera pośredniczącego, przez który będzie następował połączenie z VPN. Dodatkowa droga, którą muszą przebyć dane może negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia i ping. Im bardziej oddalony od nas fizycznie będzie serwer, tym bardziej to odczujemy. Co więcej, jeżeli serwer VPN, przez który się łączymy jest mocno obciążony (korzysta z niego na raz wielu użytkowników) to również możemy odczuć spadek prędkości. Łącząc się z Polski przez serwer w Australii nie spodziewajmy się cudów. Ale łącząc się przez serwery zlokalizowane w Europie praktycznie nie odczujemy różnicy w szybkości połączenia.

Również samo szyfrowanie i deszyfrowanie może nieznacznie wpłynąć na prędkość. Im mocniejsze szyfrowanie, tym spadek może być większy. Jednak zazwyczaj jest to mało odczuwalne i spadek prędkości wynosi do 5%. Powinniśmy o tym pamiętać, gdy kupimy usługę i będziemy ją testować i nagle okaże się, że prędkości nas niezadawalają.

Darmowy VPN - dlaczego musisz na nie uważać?

W Internecie możesz się natknąć na wiele usług VPN, które są reklamowane jako "free VPN". To o czym ich twórcy już nie wspominają, to sposób w jaki utrzymują swoje usługi. A tutaj sprawa jest prosta - sprzedawane są dane użytkowników, którzy korzystają z darmowych usług VPN oraz moc obliczeniowa ich komputerów. Większość darmowych VPN opiera swój biznes o sprzedaż informacji o zachowaniach użytkowników, odwiedzanych przez nich stronach, czynnościach wykonywanych w sieci i wielu innych danych, które są wyjątkowo cenne dla firm marketingowych.

Niektóre firmy oferują natomiast zasoby komputerowe i łącze internetowe użytkowników, którzy zainstalowali ich aplikacje, do dalszej odsprzedaży. Przykładowo, od firm oferujących darmowy VPN z takim modelem biznesowym, można wykupić usługę wykorzystania komputerów i adresów IP przypisanych do mieszkańców Krakowa. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację do łączenia się z darmowym VPN-em, a przez Twój komputer ktoś będzie mógł robić w sieci rzeczy, o których nie będziesz miał pojęcia. Dlatego radzimy wystrzegać się darmowych VPN, gdyż stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w tym krótkim artykule udało nam się w sposób przystępny i zrozumiały wyjaśnić co to jest VPN oraz przedstawić najważniejsze zastosowania tej usługi oraz jej wady. Sprawdź również nasze porównanie VPN gdzie zestawiliśmy najważniejsze cechy wszystkich dostawców VPN opisanych w naszym serwisie.

W obecnych czasach coraz więcej aspektów naszego życia toczy się w Internecie. Wraz z tym, rośnie poziom zagrożeń płynących z różnych stron. VPN to tylko jedno z narzędzi, które może wspomóc nas w ochronie prywatności oraz podnieść poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Najważniejsze, żebyśmy byli świadomi, że w Internecie nigdy nie jesteśmy w 100% bezpieczni.

Czytaj również: