Polska telewizja w Niemczech przez Internet - jak oglądać?

09.04.2019
Polska telewizja w Niemczech przez Internet - jak oglądać?

Żeby oglądać polską telewizję online w Niemczech trzeba uzyskać polski adres IP. Niestety, w wyniku różnych regulacji i licencji, dostęp do polskich serwisów VOD jest blokowany dla osób przebywających u sąsiadów za zachodnią granicą. Niemcy to kraj, do gdzie mieszka ogromna rzesza Polaków, którzy wyjechali tam za pracą lub poszukując lepszego życia. Dla wielu z nich VPN stał się narzędziem, dzięki któremu mogą bez problemu korzystać z polskiej telewizji przez Internet w Niemczech.

Jak oglądać polską telewizję online w Niemczech?

Żeby być w stanie oglądać oglądać seriale, filmy i programy rozrywkowe w polskich serwisach VOD podczas pobytu w Niemczech, trzeba uzyskać polski adres IP. Tak to niestety działa - dla osób, które łączą się z internetem z innego kraju niż Polska, dostęp do polskiej telewizji online jest blokowany. Dzieje się to za sprawą licencji i ograniczeń, które nakładają na platformy internetowe obowiązek filtrowania ruchu i przyznawania dostępu wyłączenie osobom, które łączą się ze ściśle określonych państw. Polskojęzyczne treści są w związku z tym dostępne tylko dla osób, które posiadają polski adres IP.

VPN to usługa, która pozwala wybrać kraj, przez jaki będziemy się "wirtualnie" łączyć z siecią. Najbardziej obrazowo można to opisać tak: VPN tworzy szyfrowany tunel pomiędzy urządzeniem użytkownika, a specjalnym serwerem pośredniczącym. Ten serwer, może znajdować się w dowolnym państwie, w naszym przypadku będzie to Polska (ale może być to dowolny kraj, wszystko zależy od tego, jakie IP chcemy uzyskać). Serwer pośredniczy następnie w ruchu pomiędzy użytkownikiem, a interesującą go stroną internetową, np. serwisem VOD. Dzięki temu, że ruch sieciowy użytkownika przechodzi przez serwer zlokalizowany w Polsce, to wszystkie usługi sieciowe "myślą", że on też przebywa w Polsce. A w rzeczywistości może przebywać w Niemczech, USA czy dowolnym innym kraju.

VPN to świetne narzędzie do zmiany IP. Dzięki temu, że zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo, prywatność i szybkość połączenia (w przeciwieństwie do innych rozwiązań jak np. proxy), wiele osób korzysta z niego na co dzień do łączenia się z siecią. Dodatkowo możliwość odblokowania dostępu do polskiej telewizji online w Niemczech i nie tylko to dodatkowy atut.

Jaki jest najlepszy VPN do polskich VOD w Niemczech

Na rynku można znaleźć bardzo dużo usług VPN i osobom, które nie śledzą na co dzień zagadnień technologicznych może być trudno odróżnić dobrą usługę, od takiej która nie należy do najlepszych. Przedstawione poniżej usługi VPN naszym zdaniem najlepiej nadają się do odblokowania polskiej telewizji w Niemczech gdyż:

  • posiadają szybkie, polskie serwery (nie każdy dostawca VPN ma je w swojej ofercie)
  • skutecznie radzą sobie z omijaniem rozmaitych blokad regionalnych i umożliwiają dostęp do wielu polskich serwisów VOD
  • posiadają również niemieckie serwery VPN, dzięki czemu będziemy w stanie korzystać z niemieckich VOD bez utraty ochrony zapewnianej przez VPN
  • są w absolutnej czołówce jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność, którą zapewniają użytkownikom - nie gromadzą i nie przechowują danych na ich temat
  • mają długi okres gwarancji zwrotu pieniędzy - możemy je testować bez ryzyka, a gdy nie spełnią oczekiwań - wystąpić o zwrot pieniędzy
#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.44
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.4
3
CyberGhost
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy
8.58

Jakie są inne zastosowania VPN?

Oprócz omijania blokad regionalnych, VPN ma również inne zastosowania. Szczegółowo opisaliśmy to w tym artykule, gdzie wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z tym pojęciem. W skrócie, zastosowania VPN to:

  • całkowite szyfrowanie połączenia użytkownika z siecią (nikt nie ma możliwości sprawdzenia tego, co robisz w internecie)
  • ukrycie prawdziwego adresu IP w sieci, pod warunkiem korzystania z VPN, które nie zapisują informacji o aktywności użytkowników (nikt Cię nie namierzy po adresie IP jeśli np. napiszesz niepoprawny politycznie komentarz w sieci)
  • wygodna i prosta zmiana adresu IP na taki, który należy do zupełnie innego kraju
  • bezpieczne korzystanie z Wi-Fi na lotniskach, w kawiarniach czy hotelach dzięki szyfrowanemu połączeniu z siecią
  • omijanie cenzury i wszystkich form blokad i ograniczeń w Internecie

Polska telewizja online - co można oglądać w sieci?

Polskie serwisy VOD mają bardzo bogatą ofertę i są w stanie zapewnić rozrywkę na długi godziny. TVP VOD, Ipla, Player czy WP Pilot mają coraz większe grono regularnych użytkowników. Znajdziemy w nich polskie seriale, filmy i programy rozrywkowe oraz produkcje zagraniczne z polskim lektorem lub napisami. Oprócz tego, transmisje sportowe coraz częściej są udostępniane w internecie. Mecze naszej reprezentacji z polskim komentarzem bez problemu obejrzymy w sieci (oczywiście pod warunkiem, że będziemy mieć polskie IP).

Platforma streamingowa TVP czyli TVP VOD udostępnia filmy, programy i seriale, które znamy z telewizji publicznej. Jako, że jest to nadawca publiczny, który utrzymuje się z powszechnego abonamentu, TVP VOD nie został objęty regulacjami unijnymi dotyczącymi "roamingu" usług streamingowych. Jeżeli będziemy chcieli oglądać dostępne tam materiały w czasie pobytu w Niemczech, to nie obejdzie się bez VPN. Dotyczy to również transmisji meczy piłkarskich reprezentacji i innych wydarzeń sportowych, które są dostępne na platformie TVP Sport. Będąc za granicą zobaczymy komunikat o blokadzie, chyba że skorzystamy z VPN.

Ipla to jedna z najpopularniejszych platform VOD w Polsce. Jest związana z Cyfrowym Polsatem (Polsat, Polsat Sport) i znajdziemy tam produkcje, znane z tej stacji. Łącząc się z serwisem posiadając niemieckie IP zobaczymy jedynie bardzo mocno okrojoną ofertę platformy. Większość materiałów będzie niewidoczna. Dopiero zmiana IP na polskie umożliwi dostęp do pełnej oferty Ipla w Niemczech. Na platformie możemy korzystać z płatnych planów abonamentowych lub oglądać wyłącznie produkcje darmowe, z reklamami.

Player to przede wszystkim materiały i produkcje które znamy z TVN. Platforma VOD Player.pl oferuje szeroki wybór filmów i seriali oraz programów rozrywkowych, których autorem jest TVN oraz materiały produkcji zagranicznej. Znajdziemy tam wiele godzin rozrywki. Player oferuje możliwość oglądania części materiałów za darmo lub wykupienia płatnych pakietów, dających większe możliwości.

Polski Netflix w Niemczech jest możliwy do obejrzenia za pośrednictwem VPN, jednak nie ma tutaj 100% skuteczności. Niektóre serwery są zablokowane, inne działają bez problemu. Podczas naszych testów udało nam się połączyć z polskim Netflixem, ale sytuacja zmienia się cały czas i ciężko stwierdzić czy akurat np. dzisiaj nie okaże się że Netflix zablokował wszystkie polskie serwery VPN. Jeżeli zależy nam tylko na polskim Netflixie w Niemczech, to warto skorzystać z możliwości 30-dniowego zwrotu pieniędzy oferowanego przez poszczególnych dostawców VPN jeśli okaże się, że skuteczność w odblokowywaniu Netflixa spadła do zera. 

Dla miłośników HBO GO oraz NC+ GO mamy złą wiadomość. Te dwie platformy skutecznie wykrywają i blokują polskie serwery VPN od większości dostawców i przy pomocy testowanych przez nas usług VPN nie udało się nam odblokować do nich dostępu z Niemiec.

Czy da się za darmo oglądać polską telewizję przez Internet w Niemczech?

Jeżeli wyjechaliśmy do Niemiec na krótko i mamy możliwość zweryfikowania tego, że na co dzień mieszkamy w Polsce, to w większości przypadków powinniśmy być w stanie uzyskać dostęp do płatnych, polskich serwisów VOD za sprawą wprowadzonych przez UE regulacji w 2018 roku. Jednak dotyczy to wyłącznie usług płatnych (nie obejmuje więc TVP) i tylko wtedy, gdy kraj opuszczamy na krótko, np. w czasie wakacji. Sama weryfikacja przebiega w różny sposób u poszczególnych dostawców usług VOD i telewizji online i może potrwać nawet kilka dni.

Wiele osób myśli, że będzie w stanie oglądać polską telewizję w Niemczech za darmo przy pomocy bezpłatnych usług VPN. Niestety mamy złą wiadomość. Z darmowymi usługami VPN jest poważny problem - nie są bezpieczne. Najczęściej opierają cały swój biznes na sprzedaży danych użytkowników (czyli analizują i zapisują to co robisz w sieci, a następnie sprzedają to różnym firmom). Ponadto, mało kiedy mają w ofercie polskie serwery. A przede wszystkim, jeśli chodzi o opisywane tutaj zastosowanie VPN, czyli streaming - oferują ograniczoną ilość transferu (tylko kilka GB) lub mają bardzo duże ograniczenia co do prędkości połączenia - przez co obraz będzie się zacinać lub działać tylko w najgorszej jakości.

Udostępnij artykuł:

Wykop