Jak oglądać polską telewizję online w Norwegii?

Dostęp do polskiej telewizji przez Internet w Norwegii nie jest możliwy bez zastosowania specjalnych narzędzi. Wysoki standard życia, dobre zarobki, piękna, dziewicza i surowa przyroda. W Norwegii można sobie urządzić wygodne życie, a dzięki dobrodziejstwom Internetu pozostawać na bieżąco z rodziną, znajomymi i wydarzeniami w Polsce. Jednak brak dostępu do polskiej telewizji online w Norwegii to dość uciążliwy problem dla wielu Polaków. Na szczęście są na to skuteczne sposoby.

Polska telewizja przez Internet w Norwegii

Brak dostępu do polskiej telewizji internetowej w Norwegii jest spowodowany z blokadami regionalnymi, które są związane z ograniczeniami licencyjnymi. Dotyka to wszystkie większe serwisy VOD, z których na co dzień korzystamy w Polsce. Blokady sprawiają, że dostęp do określonych treści możliwy jest tylko z konkretnego kraju, w naszym przypadku – z Polski. Adres IP każdego użytkownika wchodzącego na stronę z Norwegii jest identyfikowany i wykrywany. Jeżeli przebywamy w Polsce, to posiadamy polski adres IP, natomiast łącząc się z siecią z Norwegii – będziemy mieć norweskie IP.

Wchodząc na strony serwisów VOD i telewizji online (np. TVP, ipla, Player, NC+ GO, WP Pilot, CDA, HBO i innych) zobaczymy komunikat o blokadzie ze względu na przebywanie poza Polską. Może on pojawić się dopiero przy próbie odtworzenia materiału wideo lub po samym wejściu do serwisu – zobaczymy niepełną ofertę, lub mocno ograniczone pakiety. Tutaj różnie wygląda to w każdym przypadku.

Tym samym dla ponad 100 000 Polaków mieszkających w Norwegii, dostęp do polskiej kultury jest mocno ograniczony. Filmy i seriale z lektorem lub polskimi napisami oraz programy rozrywkowe i wydarzenia sportowe (a w tym mecze reprezentacji), są niedostępne podczas pobytu w Norwegii. Chyba, że skorzystasz z Wirtualnej Sieci Prywatnej i zmienisz IP!

Jak możesz oglądać polską telewizję internetową w Norwegii?

Sposobem na ominięcie tego problemu jest uzyskanie polskiego adresu IP i łączenie się z nim z siecią w Norwegii. Jak to zrobić najprościej? Przy pomocy VPN. Jest to usługa, które pozwala na łączenie się z Internetem przy pomocy specjalnego, szyfrowanego tunelu. Pozwala przy tym na wybór kraju, przez który będzie przechodzić połączenie, wszystko wirtualnie. Dzięki temu w prosty sposób możemy dla całego świata być internautom przebywającym w Polsce, mimo że na co dzień mieszkamy w Norwegii.

Samo korzystanie z VPN jest bardzo proste. Wszystko sprowadza się do wykupienia usługi od firmy oferującej VPN, a następnie pobrania na swoje urządzenie (komputer, tablet, telefon) odpowiedniej aplikacji, przy pomocy której można połączyć się z polskim serwerem VPN.

Najlepszy VPN do polskiej TV w Norwegii

W sieci możemy znaleźć wiele firm oferujących usługi VPN. Jednak nie o każdej z nich można powiedzieć, że oferuje dobrą i skuteczną usługę. Jeżeli zależy nam na jakości połączenia i dobrej szybkości, to najlepiej postawić na sprawdzony, płatny VPN. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo, dobrą prędkość usługi, wysoką jakość i wsparcie ze strony pomocy technicznej w przypadku problemów.

Szukając w Internecie informacji na temat VPN, możemy również natknąć się na darmowe usługi VPN. W tym przypadku musimy jednak bardzo uważać – większość darmowych usług VPN zarabia na sprzedaży danych użytkowników lub mocy obliczeniowej ich komputerów. Są niebezpieczne i stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy usługi VPN, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w przypadku oglądania polskiej telewizji w Norwegii. Przede wszystkim cechuje je prostota obsługi, dostępność dużej liczby serwerów w Polsce i bardzo dobra prędkość, dzięki czemu są w stanie zapewnić jakość HD transmisji i lepszą. Dodatkowo, są to jedne z najbezpieczniejszych i najlepiej chroniących prywatność usług VPN dostępnych na rynku, co oprócz dostępu do polskiego VOD, jest dodatkowym atutem.

Wszystkie polecane przez nas usługi VPN oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Dzięki temu można je testować bez ryzyka. W każdej chwili w ciągu 30 dni od kupna możemy wystąpić o zwrot, a pieniądze zostaną nam zwrócone bez zadawania zbędnych pytań i niepotrzebnych formalności. Może się zdarzyć, że adres IP wybranego serwera VPN będzie zbanowany przez wybrany serwis VOD. Rzadko się to zdarza, ale wtedy trzeba po prostu połączyć się z innym serwerem dostępnym na liście.

Co możesz oglądać przy pomocy telewizji internetowej w Norwegii?

Niestety praktycznie wszystkie polskojęzyczne serwisy VOD są niedostępne w tym skandynawskim kraju. Jeżeli telewizja satelitarna nie wchodzi w grę i możesz jedynie oglądać telewizję internetową to VPN jest najlepszym sposobem. To, że Norwegia nie znajduje się w Unii Europejskiej sprawia również, że nie została objęta regulacją, która znosi blokady VOD przy krótkotrwałych wyjazdach do krajów UE. Satelita również nie rozwiązuje wszystkich problemów (nie wszystko jest odkodowane lub czasem nie ma możliwości legalnego odkodowania kanałów za granicą).

Do wyboru mamy kilka różnych serwisów internetowych, które oferują legalną transmisję telewizji online oraz oglądanie seriali i filmów. Nie tylko polskich, bo można w nich oglądać również zagraniczne produkcje. Wszystko zależy od oferty serwisu, ale seriale które znamy z telewizji naziemnej zobaczymy głównie w różnych polskich serwisach VOD. Niemal każda stacja ma swoją stronę, na której udostępnia stream swoich materiałów.

Dostęp do TVP Sport i TVP w Norwegii

TVP czyli nasz publiczny nadawca prowadzi swój własny serwis VOD, w którym udostępnia seriale, filmy oraz programy rozrywkowe znane z anteny Jedynki, Dwójki i innych kanałów. Oprócz tego w serwisie sport.tvp.pl odbywają się regularnie transmisje na żywo wydarzeń sportowych, w tym meczy Polskiej Reprezentacji w piłkę nożną. Serwis TVP ze streamingiem jest bardzo dobrze zrobiony i umożliwia wygodne oglądanie materiałów wideo na komputerze.

Aby oglądać TVP w Norwegii przez Internet potrzebujemy polskiego adresu IP. Niestety telewizja publiczna blokuje dostęp, dostęp do swoich zasobów dla Polaków przebywających w Norwegii. Wszystko przez licencje, które ograniczają teren, z którego można je oglądać. Dotyczy to zarówno filmów, seriali i programów dostępnych w serwisie TVP VOD oraz transmisji meczy i innych wydarzeń sportowych w TVP Sport.

Przy pomocy polskiego IP uzyskanego za pomocą usługi VPN bez problemu odblokujemy TVP w Norwegii, również transmisje w TVP Sport.

Czy WP Pilot działa w Norwegii?

Bez polskiego IP niestety nie. WP Pilot w Norwegii wyświetla komunikat o blokadzie – że działa tylko w Polsce i UE. W pozostałych krajach ten niezwykle popularnych serwis VOD jest niedostępny. Powód jest ten sam co zawsze – blokady regionalne. A szkoda, bo jest to serwis który pozwala

Żeby oglądać WP Pilot w Norwegii trzeba skorzystać z usługi VPN i zmienić adres IP na polski. Wtedy programy stają się dostępne zarówno w wariancie darmowym (pakiet starter to 31 kanałów) jak i w dodatkowo płatnych pakietach, które rozszerzają możliwości telewizji WP Pilot do 92 kanałów. Jest to świetna alternatywa dla kablówki i telewizji satelitarnej.

W WP Pilot dostępne są takie kanały jak TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN, 4, TV Puls, FilmBox, MTV i wiele, wiele innych. W najlepszym wariancie to aż 92 kanały. Wszystkie transmitowane na żywo, tak jakbyśmy oglądali normalną telewizję (jeśli podepniemy komputer do telewizora, to nie będzie się niczym różnić).

Jak obejrzeć Player w Norwegii?

W serwisie Player.pl znajdziemy filmy, seriale i programy znane ze stacji TVN. Jest związany z tą telewizją i wyłącznie tam znajdziemy filmy i seriale z tej popularnej stacji telewizyjnej. Programy takie jak Kuchenne rewolucje, MasterChef, Kuba Wojewódzki, Milionerzy, Agent czy X-Factor to właśnie TVN. W Player dostępny jest również Canal+ oraz HBO.

Dostęp do Player w Norwegii jest zablokowany i bez pomocy VPN się nie obejdzie – jeżeli chcemy oglądać ulubione programy lub seriale. Użytkownicy, którzy z Norwegii otworzą stronę Player zobaczą komunikat o blokadzie i nie będą w stanie oglądać znajdujących się tam materiałów. Jedyna opcja to zmiana IP (lub powrót do kraju).

Informacja, jaką wyświetli Player w Norwegii jeśli nie będziemy mieć polskiego IP można zobaczyć poniżej:

komunikat player w norwegii

Ipla w Norwegii – jak tu wygląda sytuacja?

Serwis Ipla jest związany z Cyfrowym Polsatem, który jest jego właścicielem. Dlatego jest to jedyne miejsce, gdzie zobaczymy filmy i seriale znane z kanałów telewizyjnych tej stacji – ma na nie wyłączność. Jest to serwis VOD z prawdziwego zdarzenia, więc Ipla w Norwegii może być naprawdę dobrym źródłem polskich seriali i filmów. Znajdziemy tam zarówno transmisje na żywo tego, co obecnie leci w kanałach telewizyjnych jak i bogaty wybór wideo do oglądania w formule VOD. Obejrzymy tam również transmisje wydarzeń sportowych – piłki nożnej, sportów walki (m.in. KSW) i innych dyscyplin. W Ipla dostępne są takie kanały jak Polsat, Polsat 2, HBO, Eurosport, AXN, Polsat Sport, FilmBox i wiele innych.

Ipla ma kilka różnych pakietów, które można wykupić, ale pełna ich oferta jest widoczna tylko dla użytkowników z polskim adresem IP. Jeżeli wejdziemy na stronę Ipla w Norwegii i posługując się norweskim IP, to zostanie nam wyświetlony wyłącznie dostęp do mocno ograniczonego pakietu Ipla Polonia (zawiera głównie kanały Polsatu). Nie zobaczymy i nie będziemy w stanie wykupić innych pakietów bez posiadania polskiego IP.

HBO GO, Canal+, Netflix i inne platformy VOD w Norwegii

Z pozostałymi polskimi serwisami VOD w Norwegii sprawa wygląda podobnie jak z tymi opisanymi wcześniej. Bez posiadania polskiego adresu IP nie uzyskamy do nich dostępu, a przy próbie odtworzenia materiałów wideo otrzymamy komunikat o blokadzie. Jest to standard, do którego trzeba się przyzwyczaić.

Dla miłośników HBO w Norwegii mamy złą wiadomość – serwis wykrywa i blokuje wszystkie znane nam usługi VPN. Nie mieliśmy sukcesu z odblokowaniem do niego dostępu. Zarówno wejście przez stronę internetową HBO jak i aplikację na telefon lub tablet wyrzuca błąd. Ale jest na to inny sposób. HBO jest dostępne w ofercie Player.pl oraz Ipla. Można tam wykupić usługę i oglądać za pośrednictwem jednego z tych dwóch serwisów.

Canal+ jest dostępny w ofercie Player i to za pośrednictwem tego serwisu możemy spróbować oglądać tą stację.

Jeżeli natomiast interesuje Cię Netflix, to tutaj przeczytasz jak to wygląda z polską wersją za granicą.

Podsumowanie

Chcąc uzyskać dostęp do polskiej telewizji w Norwegii i ulubionych serwisów VOD, musimy wspomóc się VPN. Jeżeli korzystaliśmy z nich na co dzień przebywając w Polsce i chcemy to robić w Norwegii, to bez tego rodzaju pomocy się nie obejdzie. Ze względu na ograniczenia i blokady terytorialne wynikające z ograniczeń licencyjnych, nie uda nam się odtworzyć filmów, seriali i programów w ulubionych serwisach. Nie ma znaczenia, że mówimy po Polsku – ważne gdzie jesteśmy. Dlatego VPN wciąż pozostaje skutecznym rozwiązaniem na oglądanie telewizji Internetowej w Norwegii.