NordVPN

NordVPN to VPN, któremu nasz algorytm przyznał najwiecej punktów. Jest to uniwersalna usługa, która łączy w sobie wysoki stopień ochrony prywatności, duże bezpieczeństwo połączenia, bogaty pakiet możliwości oraz atrakcyjną cenę. NordVPN to jedna z ciekawszych pozycji, która może zaspokoić oczekiwania w stosunku do VPN większości użytkowników.
Średnia ocena
9,31 /10
Cena
8,08 /10
Usługa
9 /10
Prywatność
10 /10

Recenzja i test NordVPN

Spis treści

 1. Początek
 2. Możliwości i funkcje
 3. Prywatność i bezpieczeństwo
 4. Test szybkości działania
 5. Cennik
 6. Lokalizacja serwerów NordVPN
 7. Szczegóły techniczne (tabela)
 8. Podsumowanie
 9. Opinie

Możliwości i funkcje

Możliwości i funkcje NordVPN

NordVPN wyraźnie wyróżnia się na tle konkurencji pod względem bogatego pakietu usług jakie oferuje swoim użytkownikom.

Jeżeli nie lubisz czytać dużej ilości tekstu, to możesz od razu przejść na koniec, gdzie znajdziesz tabelę ze wszystkimi parametrami usługi.

NordVPN oferuje ogromny zakres możliwości. Wykupując abonament możemy liczyć na:

 • brak limitu transferu
 • możliwość jednoczesnego korzystania z usługi na 6 urządzeniach
 • 1473 serwerów w 59 krajach (ta liczba jest systematycznie zwiększana)
 • możliwość korzystania z P2P (na wybranych serwerach)
 • dostęp do proxy SOCKS5 bez dodatkowych opłat
 • usługę Smart DNS (Smart Play) do streamingu
 • prostą w użyciu aplikację do łączenia się z VPN lub możliwość skonfigurowania aplikacji zewnętrznych
 • aplikacje dostępne na najpopularniejsze systemy operacyjne i urządzenia
 • możliwość wykupienia dedykowanego IP
 • Double VPN
 • Tor over VPN
 • protokoły OpenVPN, L2TP/IPSec, IKEv2, SSTP, PPTP
 • brak jakichkolwiek logów
 • możliwość anonimowego zakupienia usługi i płatności przez Bitcoin
 • możliwość zapłacenia z usługę przelewem z polskiego banku (jeżeli nie zależy nam na prywatności)

Kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem wymagają osobnego punktu i szczegółowo opisaliśmy je w dalszej części recenzji.

6 urządzeń jednocześnie

Z NordVPN możemy korzystać bez ograniczeń transferu na 6 urządzeniach jednocześnie. Oznacza to, że możemy w jednej chwili mieć skonfigurowane i aktywne połączenie z serwerem VPN na telefonie, tablecie, laptopie, komputerze stacjonarnym i innych urządzeniach. Jedyne ograniczenie polega na tym, że jeżeli chcemy aby wszystkie urządzenia łączyły się przez ten sam serwer, to musi się to odbywać przy pomocy innych protokołów. Czyli: z tym samym serwerem możemy połączyć się jednej chwili przez OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, L2TP i np. PPTP. Zasada jest prosta - jedno urządzenie, z którego się logujemy zajmuje jeden protokół na danym serwerze.

VOD i omijanie blokad regionalnych

Dzięki NordVPN możemy uzyskać dostęp do treści, które normalnie są niedostępne w naszym kraju z uwagi na blokady geograficzne. NordVPN wykorzystuje technologię Smart Play do ich omijania. W momencie testowania usługi (kwiecień 2017) udało nam się z powodzeniem uruchomić i oglądać amerykańską wersję Netflixa. Może się jednak zdarzyć, że niektóre serwery będą zablokowane - trzeba wtedy zmienić serwer przez który się łączymy i wszystko powinno poprawnie działać. Oprócz tego, przy pomocy NordVPN możemy uzyskać dostęp do francuskiej, kanadyjskiej i indyjskiej oferty Netflixa. Przy jego pomocy odblokujemy również dostęp do innych zagranicznych serwisów VOD z ograniczeniami regionalnymi jak np. BBC iPlayer, Amazon Prime, Hulu, Showtime, Pandora czy SkyGo.

Obejście chińskiego firewalla

Przy pomocy NordVPN można ominąć chiński wielki firewall. Odbywa się to przy pomocy maskowania połączenia NordVPN przy pomocy Obfsproxy. Pamiętajmy! Przygotujmy do tego nasze urządzenia przed wyjazdem do Chin, gdyż na miejscu możemy mieć problemy z pobraniem i odpowiednim skonfigurowaniem usługi, gdyż większość materiałów na ten temat jest blokowanych.

P2P

NordVPN zezwala na korzystanie z P2P na specjalnie przeznaczonych do tego serwerach. Ich aktualną listę zawsze znajdziemy w aplikacji w kategorii P2P.

SOCKS5 Proxy

Wykupując usługę otrzymujemy również możliwość korzystania z SOCKS5 Proxy, przydatnego wtedy gdy nie chcemy korzystać z VPN, a chcemy ukryć swoje prawdziwe IP.

Aplikacje i urządzenia

NordVPN posiada własną aplikację, przy pomocy której możemy łączyć się z serwerami VPN.

Dedykowana aplikacja kliencka dostępna jest na poniższe systemy:

 • Windows (od XP aż do Windowsa 10)
 • Mac OS X
 • Android
 • iOS

Nie większych problemów jeżeli chcemy uruchomić usługę na Linuxie, routerze lub przy pomocy innej aplikacji (jak np. oficjalny klient OpenVPN) niż ta, którą udostępnia NordVPN. Ze strony możemy pobrać odpowiednie pliki konfiguracyjne OpenVPN, dzięki czemu skonfigurujemy usługę według swoich potrzeb. Do nas należy wybór w jaki sposób będziemy chcieli korzystać z usługi.

Dla Windowsa jest również opcja pobrania plików PBK przy pomocy których możemy skonfigurować połączenie w oparciu o L2TP lub SSTP.

Sama aplikacja kliencka stworzona przez NordVPN wykorzystuje protokół OpenVPN i jest przy tym prosta w obsłudze oraz intuicyjna. Możemy w niej wybrać kraj oraz serwer przez jaki chcemy się łączyć, włączyć Kill Switch (automatycznie zablokuje lub wyłączy działanie wybranych aplikacji po utracie połączenia z VPN), wybrać protokół połączenia - TCP lub UDP, włączyć uruchamianie usługi przy starcie systemu i dostosować szereg ustawień kosmetycznych.

Podobnie ma się sprawa z aplikacjami na urządzenia mobilne. Duża prostota i funkcjonalność bez konieczności samodzielnego konfigurowania wszystkich ustawień. Oczywiście i w tym przypadku możemy zdecydować się na korzystanie z OpenVPN Connect, innego klienta lub konfigurację L2TP lub innych protokołów.

Wsparcie użytkownika

W przypadku problemów z usługą lub jej konfiguracją możemy skorzystać ze wsparcia użytkownika w postaci bazy wiedzy i systemu zgłoszeń.

Baza wiedzy jest dobrze przygotowana i znajdziemy w niej odpowiedzi na najczęstsze problemy oraz szczegółowe instrukcje i poradniki opisujące krok po kroku rozmaite zagadnienia dotyczące usługi i tematyki VPN. Nawet jeżeli nie czujemy się pewnie w kwestiach technicznych to z ich pomocą powinniśmy sobie poradzić z większością spraw.

Jeżeli informacje zawarte w bazie wiedzy nam nie pomogą, to możemy skontaktować się ze wsparciem poprzez system zgłoszeń. Na odpowiedź nie trzeba długo czekać, jest pomocna i po wymianie kilku informacji najczęściej udaje się rozwiązać problem lub uzyskać niezbędne informacje.

Aplikacja NordVPN

Zrzut ekranu aplikacji na Windowsa

Test szybkości działania

W ramach testowania NordVPN zbadaliśmy szybkość działania usługi. Łącze, na jakim był przeprowadzany test pozwala na uzyskanie prędkości do 20 Mbit na sekundę w trakcie pobierania oraz około 10 Mbit podczas wysyłania danych.

Test prędkości został przeprowadzony w oparciu o narzędzie http://www.speedtest.net/, a serwer z którym się łączono to Orange S.A. zlokalizowany w Warszawie. W trakcie testu w pierwszej kolejności wykonany został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em (słupek szary) oraz następnie przy połączeniu z NordVPN. Każdy pomiar umieszczony na wykresie to średnia arytmetyczna z trzech połączeń testowych wykonanych w niewielkich odstępach czasu.

Uzyskane w trakcie testu prędkości są bardzo dobre i nie wpływają negatywnie na komfort korzystania z Internetu podczas połączenia z VPN-em od NordVPN. Niewielkie spadki prędkości są normalne podczas korzystania z VPN-a.

Prędkość pobierania

Prędkość wysyłania

Prywatność i bezpieczeństwo

To właśnie kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem są w głównej mierze tym, co może przekonać sporą rzeszę osób, do wyboru NordVPN na swojego dostawcę usług VPN.

Operatorem NordVPN jest firma zarejestrowana w Panamie. Oznacza to, że firma znajduje się poza grupą krajów Five Eyes (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), co jest jednym z kryteriów na które warto zwrócić uwagę szukając VPN-a pod kątem ochrony prywatności. Panamskie prawo nie nakłada obowiązku przechowywania jakichkolwiek logów na operatorów usług telekomunikacyjnych.

NordVPN posiada politykę całkowitego braku logów. Nie są logowane jakiekolwiek dane na temat naszej aktywności w sieci, ilości przesyłanego transferu, adresów IP czy dat oraz czasów połączenia. Dostawca nie przechowuje nic na temat tego, co robimy w sieci - co jest wyraźnie zapisane w regulaminie usługi oraz polityce prywatności.

Usługę można zakupić anonimowo. Do rejestracji konta wystarczy podanie adresu email oraz hasła. Płatności możemy dokonać przy pomocy Bitcoina. Nie jest wymagane podanie jakichkolwiek danych, które by nas identyfikowały.

Aplikacja jest wyposażona w Kill Switch (wyłącznik bezpieczeństwa), który zabezpieczy nas przed wyciekiem naszego prawdziwego adresu IP w przypadku rozłączenia z siecią VPN. Jego działanie opiera się o wyłączanie aplikacji natychmiast po utracie połączenia z VPN. Nie jest to Kill Switch oparty o firewall.

Dla jeszcze większego zwiększenia naszej prywatności mamy również możliwość skorzystania z Double VPN. NordVPN jest jednym z nielicznych dostawców VPN, który oferuje taką usługę. Double VPN działa na tej zasadzie, że zamiast jednego serwera, łączymy się z Internetem przez dwa serwery VPN. Dla przykładu: najpierw łączymy się z serwerem VPN we Francji, następnie połączenie z niego idzie do serwera VPN w Holandii i dopiero do konkretnego zasobu sieciowego, który nas interesuje. W przypadku Double VPN szyfrowanie odbywa się przy pomocy algorytmu AES–256-CBC. Pamiętajmy, że wybór takiego połączenia może dość mocno spowolnić szybkość naszego połączenia z Internetem.

Mamy również możliwość skorzystania z połączenia Tor over VPN. Wygląda to tak, że najpierw łączymy się z serwerem VPN, a następnie nasz ruch przechodzi przez sieć Tor. Czyli:

Komputer użytkownika -> Serwer VPN -> Sieć Tor -> Internet

Nie jest to rewolucyjne rozwiązanie, gdyż możemy to samo osiągnąć korzystając po prostu z przeglądarki Tor podczas połączenia z VPN.

Aplikacja NordVPN jest wyposażona w zabezpieczenia uniemożliwiające IPv4 DNS leaks, czyli wyciek adresu IP podczas odpytywania serwerów DNS. Niestety, na chwilę obecną IPv6 nie jest wspierane i usługodawca zaleca wyłączenie jego obsługi w ustawieniach naszego systemu operacyjnego aby udaremnić IPv6 DNS leaks. Wprowadzenie wsparcia IPv6 dla jest planowane na 2017 rok. Tutaj przeczytasz więcej na temat DNS leaks.

Bezpieczeństwo

Z serwerami NordVPN możemy się łączyć przy pomocy następujących protokołów:

 • OpenVPN po UDP lub TCP
 • L2TP/IPSec
 • IKEv2
 • SSTP
 • PPTP

Mamy więc dostęp do wszystkich powszechnie używanych protokołów do połączeń z VPN. My oczywiście zalecamy stosowanie protokołu OpenVPN, jako że jest on powszechnie uznawany za najbezpieczniejszy. Więcej na temat protokołów VPN można dowiedzieć się z przygotowanego przez nas szczegółowego porównania i opisu protokołów VPN.

W zakresie szyfrowania NordVPN stosuje następujące algorytmy:

 • OpenVPN: AES–256-CBC z kluczem 2048 bit DH do perfect forward secrecy
 • IKEv2: AES–256-GCM do szyfrowania danych, SHA2–384 do spójności oraz 3072-bitowe klucze do perfect forward secrecy. IPSec dla utworzonego tunelu wykorzystuje algorytm AES256.
 • L2TP/IPSec: AES–256
 • PPTP: szyfrowanie MPPE–128

Powyższe rozwiązania gwarantują duży stopień bezpieczeństwa przesyłanych danych i w przypadku OpenVPN i IKEv2 są w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo danych przesyłanych za pośrednictwem VPN.

Cennik NordVPN

Cennik NordVPN

Aktualny cennik NordVPN

Cena NordVPN jest mocno zależna od długości okresu, na jaki wykupimy abonament. Jak można się spodziewać, im dłuższy okres abonamentu, tym niższa będzie średnia cena miesięczna jaką przyjdzie nam zapłacić za usługę.

Do wyboru mamy trzy okresy:

 • 1 miesiąc za 11,95$
 • 6 miesięcy za 42$
 • 1 rok za 69$
 • 2 lata za 78,96$ w ofercie specjalnej

Za abonament miesięczny, w którym opłata będzie pobierana co miesiąc zapłacimy za każdym razem 11,95$. Jest to najmniej korzystna opcja jeżeli planujemy korzystać z NordVPN w dłuższym horyzoncie czasowym. Zdecydować na nią warto się tylko wtedy, jeżeli potrzebujemy VPN tylko na krótki okres np. zagraniczny wyjazd lub chcemy po prostu przetestować usługę, a nie chcemy zamrozić większej kwoty.

Abonament półroczny kosztuje 42$ dolary, co da 7$ na każdy miesiąc korzystania z usługi.

Najkorzystniej cenowo wypada abonament roczny oraz dwuletni. W przypadku abonamentu rocznego za usługę zapłacimy 69$ co da nam 5,75$ w skali miesiąca. W przypadku abonamentu na dwa lata obowiązuje obecnie oferta specjalna. Z promocji można skorzystać pod tym linkiem lub podając kod promocyjny 2YSpecial2017 podczas składania zamówienia. Wtedy cena jednego miesiąca wyniesie 3,29$, a za całość zapłacimy 78,96$.

Płatności dokonać możemy na wiele sposobów. Do podstawowych należą karta kredytowa, PayPal oraz Bitcoin, ale możemy również zapłacić przy pomocy systemu Paymentwall, który udostępnia szereg możliwości w zależności od kraju, w którym się znajdujemy. W Polsce mamy możliwość zapłacić przy pomocy szybkich przelewów bankowych (Przelewy24 lub Dotpay), MINT oraz Neosurf.

NordVPN oferuje gwarancję 30 dniowego zwrotu pieniędzy, jeżeli będziemy niezadowoleni z usługi. Należy skontaktować się z działem obsługi klienta i jeżeli nie uda się rozwiązać problemów, z usługę, to pieniądze zostaną nam zwrócone. Należy pamiętać, że mamy na to tylko 30 dni. Ta opcja nie obowiązuje w przypadku zakupu usługi przez iTunes/App Store oraz sklep Google Play, gdyż te platformy mają swoje regulacje w tej kwestii.

NordVPN oferuje również 3 dniowy okres próbny, podczas którego możemy przetestować usługę.

Okres 1 miesiąc 6 miesięcy 12 miesięcy 24 miesiące
Cena za miesiąc 11,95 USD 7,00 USD 5,75 USD
Koszt roczny 143,40 USD 84,00 USD 69,00 USD
Częstotliwość płatności co miesiąc co 6 miesięcy co 12 miesięcy
Oszczędności brak -41 %
oszczędzasz 59,40 USD rocznie
-52 %
oszczędzasz 74,40 USD rocznie

Sprawdź również

ibVPN
9,18 /10

4,84 USD

(~16,48 zł) miesięcznie
Sprawdź
PrivateVPN
8,73 /10

4,50 USD

(~15,32 zł) miesięcznie
Sprawdź
VPNArea
8,69 /10

4,92 USD

(~16,75 zł) miesięcznie
Sprawdź

NordVPN w chwili obecnej posiada 1473 serwery w 59 krajach co plasuje go w czołówce pod względem liczby dostępnych lokalizacji. Wśród lokalizacji jest również dostępna Polska, dzięki czemu korzystając z VPN nie utracimy dostępu do VOD dostępnych tylko z terenu Polski, a przebywając za granicą uzyskamy do nich dostęp.

Oprócz standardowych serwerów VPN możemy skorzystać z: serwerów dedykowanych do P2P, serwerów Double VPN, serwerów Onion over VPN, serwerów chroniących przed DDoS oraz serwerów z dedykowanym adresem IP (aby wykupić dedykowany adres IP należy skontaktować się z działem obsługi klienta).

Serwery NordVPN

Mapa serwerów NordVPN

Szczegóły techniczne

Usługa
Dostępne kraje: 59
Jednoczesne urządzenia: 6
Dostępny plan darmowy: nie
Dostępny okres próbny: tak
Dozwolone P2P: tak
Szyfrowanie 256-bit: tak
Prywatność
Siedziba firmy: Panama
Killswitch: tak
Multihop / Double VPN: tak
Anonimowy zakup: tak
Poza krajami "5 eyes": tak
Brak logowania ruchu: tak
Brak logowania czasu połączenia: tak
Brak logowania transferu: tak
Cennik
1 miesiąc 11,95 USD
6 miesięcy 42 USD (7 USD za miesiąc)
12 miesięcy 69 USD (5,75 USD za miesiąc)
24 miesiące 79 USD (3,29 USD za miesiąc)
Płatności
Metody płatności:
 • karta kredytowa
 • PayPal
 • Bitcoin
 • przelew bankowy
 • karty podarunkowe
Możliwy zwrot pięniędzy tak
Ilość dni na zwrot pieniędzy: 30 dni
Protokoły
OpenVPN tak
PPTP tak
IKEv2 tak
L2TP/IPSec tak
SSTP tak
SoftEther nie
SmartDNS tak
SOCKS5 Proxy tak
Wsparcie użytkownika
Wsparcie 24/7 tak
Kanały wsparcia:
 • system zgłoszeń
Systemy i urządzenia
Systemy operacyjne
 • Linux
 • OS X
 • Windows
Urządzenia
 • router
 • iOS
 • Android
 • Windows Phone

Podsumowanie

NordVPN to w naszej ocenie obecnie jedna z najlepszych ofert na rynku jeśli chodzi o stosunek ceny do oferowanych możliwości. Zadowoli zarówno osoby poszukujące rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i chroniących prywatność w sieci, jak i te które VPN potrzebują głównie do omijania blokad geograficznych czy cenzury.

Jest to bogata oferta z zakresu VPN za bardzo dobrą cenę, która w przeliczaniu na 6 urządzeń, na których możemy z niej korzystać jednocześnie staje się wyjątkowo niska.

Opinie o NordVPN

Najlepszy VPN z jakim miałem do tej pory do czynienia, a kilka już przetestowałem. Za te pieniądze chyba nic lepszego się nie znajdzie, co da takie możliwości. Jak ktoś szuka VPN do prywatności do brać Nord

karsomir, 06/09/2017

Polecam, świetny vpn za tą cenę, kupiłem do oglądania tvp przez internet z UK

Jacek, 19/09/2016

Dodaj opinię

Ocena:

Usługa

 • Lokalizacja: Panama Panama
 • Dostępne kraje: 59
 • Jednoczesne urządzenia: 6
 • Plan darmowy:
 • Okres próbny:
 • P2P dozwolone:
 • Szyfrowanie 256-bit:

Prywatność:

 • Brak logowania ruchu:
 • OpenVPN:
 • Anonimowy zakup:
 • Killswitch:
 • Multihop / DoubleVPN:

Protokoły

 • PPTP
 • L2TP/IPSec
 • OpenVPN
 • IKEv2
 • SSTP
 • SmartDNS

Płatność

Zwrot pieniędzy: (30 dni)

Metody płatności:

od 3,29 USD

(~11,20 PLN)

miesięcznie
Odwiedź NordVPN

Oferta specjalna
PROMOCJA ZIMOWA