Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

05.03.2017
Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany od 1977 stał się tak popularny, że zapotrzebowanie na adresy IPv4 przerosło oczekiwania twórców. Wymusiło to rozwój i zmiany, które zaowocowały powstaniem i obecnie stopniowym wdrożeniem IPv6, dostarczającego dla globalnej infrastruktury sieciowej większej ilości adresów.

W tym tekście wyjaśnimy co to jest IP, pokażemy jak każdy może sprawdzić swoje IP, jak je ukryć oraz zmienić na polskie lub zagraniczne przy pomocy VPN.

 1. Co to jest IP
 2. Jak sprawdzić IP
 3. Przyczyny zmiany IP
 4. Jak ukryć lub zmienić IP?
 5. Zmiana IP na polskie lub zagraniczne przez VPN
 6. VPN i co dalej

Co to jest IP

Podczas poruszania się po Internecie, adres IP staje się swego rodzaju identyfikatorem, w oparciu o który jesteśmy widoczni w sieci. Może być dynamiczny lub stały. Dynamiczny adres IP będzie zmieniać się za każdym razem gdy na nowo połączymy się z siecią. Natomiast w przypadku stałego adresu, będziemy za każdym razem widoczni w sieci przy pomocy tego samego identyfikatora. Różnego rodzaju dostawcy usług lub serwisy internetowe będą mogły go zablokować i uniemożliwić nam korzystanie ze swoich zasobów.

Można wyróżnić IP publiczne i prywatne. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie. Istnieje pewna pula adresów IP, które przeznaczone są tylko do wykorzystywania w sieciach prywatnych.

Adresy publiczne służą do identyfikacji w Internecie. To dzięki nim odbywa się przesył danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w globalnej sieci. Przy ich pomocy komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer. Wszystko od tego z jaką siecią mamy do czynienia i od jej konfiguracji. Bardzo często jeden adres IP identyfikuje całą sieć (np. sieć osiedlową), a co za tym idzie, wszystkie komputery działające w tej sieci są posługują się w Internecie jednym, wspólnym adresem IP. Gdy jeden z użytkowników sieci osiedlowej coś przeskrobie i doprowadzi do nałożenia blokady na dany adres IP, to konsekwencje tego dotkną również pozostałych użytkowników, którzy się nim posługują.

Jak sprawdzić IP?

Sprawdzenie IP jest proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Najprostszy, to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli nam się w wynikach wyszukiwania otrzymamy nasz aktualny adres oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica). Przykładowa strona, na której możemy sprawdzić nasz adres IP to np.: http://whatismyipaddress.com/pl/moj-ip.

To nie jedyny sposób. Sprawdzić IP możemy również w ustawieniach naszego systemu, ale podana powyżej metoda jest szybsza i prostsza, z tym że dotyczy jedynie publicznych adresów IP. Jeżeli chcemy sprawdzić prywatny adres (czyli adres, przy pomocy którego jesteśmy widoczni w lokalnej sieci), to będziemy musieli zajrzeć do ustawień naszego urządzenia.

Przyczyny zmiany IP

Przyczyn, dla których możemy chcieć zmienić swoje IP może być naprawdę wiele. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

 • adres IP został zablokowany (zbanowany) w usłudze, w grze komputerowej, na serwerze lub stronie internetowej
 • chcemy uzyskać dostęp do stron, które dostępne są tylko z konkretnego kraju (np. USA, Niemiec, Francji)
 • chcemy uzyskać dostęp do polskich serwisów VOD jak ipla, TVN, TVP podczas pobytu za granicą
 • chcemy uzyskać dostęp do oferty w usługach VOD przeznaczonej dla innych krajów (np. amerykański Netflix, BBC albo transmisje online meczy w Niemczech)

W każdym z wymienionych wyżej przypadków, nie ominiemy nałożonych ograniczeń bez zmiany adresu IP. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zmianę IP jest skorzystanie z usługi VPN.

Jak ukryć lub zmienić IP?

Jednym z prostszych sposobów żeby zmienić IP komputera jest skorzystanie z VPN. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat to tutaj przeczytasz co to jest VPN. W możliwie największym skrócie - VPN pozwala na łączenie się z siecią za pomocą szyfrowanego tunelu poprzez specjalny serwer. Korzystając z VPN wszystkie połączenie idące z naszego komputera zanim trafią do Internetu przechodzą przez pośrednika - serwer VPN. Dzięki temu jesteśmy widoczni w sieci jako serwer, który aktualnie wybraliśmy do połączenia. Tym samym nasze IP zmienia się na to, które jest przypisane do konkretnego serwera.

Większość dostawców usług VPN udostępnia swoim klientom gotowe aplikacje, przy pomocy których można w prosty sposób połączyć się z usługą. Nie wymaga to wiedzy technicznej i informatycznej. Tego typu aplikacja to nie tylko program do zmiany IP, gdyż przy jej pomocy możemy konfigurować i zarządzać naszym połączeniem z usługą, określić stopień szyfrowania i ochrony.

Dzięki użyciu VPN, przy pomocy jednej usługi będziemy mogli zmienić IP na zagraniczne (niemieckie, amerykańskie, brytyjskie - w zależności od lokalizacji serwerów oferowanych przez dostawcę) lub polskie, jeżeli przebywamy na emigracji lub wyjedziemy np. na wakacje.

Zmiana IP na polskie lub zagraniczne przez VPN

Kryterium, jakie braliśmy pod uwagę to duża liczba dostępnych lokalizacji (serwery w wielu krajach) oraz posiadanie serwera zlokalizowanego w Polsce.

Najlepsze VPN-y do zmiany IP:

NordVPN logo NordVPN

od 3,29$ miesięcznie

 • serwery w ponad 55 krajach
 • korzystanie na 6 urządzeniach jednocześnie
 • polski serwer z polskim IP
 • niska cena i brak jakichkolwiek logów
 • świetna ochrona prywatności
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

ExpressVPN logo ExpressVPN

od 8,33$ miesięcznie

 • serwery w ponad 95 krajach
 • korzystanie na 3 urządzeniach jednocześnie
 • polski serwer z polskim IP
 • bardzo duża szybkość i jakość połączenia
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Private Internet Access logo Private Internet Access

od 3,33$ miesięcznie

 • szybkie serwery w 25 krajach
 • korzystanie na 5 urządzeniach jednocześnie
 • brak jakichkolwiek logów
 • bardzo niska cena - 6,95$ / mies. lub 39,95$ / rok
 • 7 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • brak polskiego serwera

Jeżeli chcemy mieć duży wybór krajów, a tym samym lokalizacji na które możemy zmienić IP, to warto zainteresować się HideMyAss!, który obecnie posiada serwery aż w 218 krajach.

VPN i co dalej

Gdy już wybierzemy konkretnego dostawcę VPN, to kolejnym krokiem będzie założenie konta i wykupienie usługi. Zazwyczaj wystarczy podanie tylko adresu email (VPN-y wykupuje się bardzo często do ochrony prywatności w Internecie, stąd powszechny brak wymogu podawania danych osobowych) oraz opłacanie abonamentu (większość dostawców oferuje zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, warto z tego skorzystać). Następnie musimy pobrać aplikację umożliwiającą połączenie się z serwerem ze strony wybranego dostawcy, zainstalować ją i zalogować się podając nasz login i hasło. Po zalogowaniu wystarczy wybrać kraj, przez jaki chcemy się łączyć i gotowe! Od tej chwili będziemy widoczni w sieci ze zmienionym adresem IP.

Jeżeli zmianę IP wymusza na nas krótkotrwała sytuacja jak np. wyjazd zagraniczny lub transmisja online meczy lub innych wydarzeń sportowych w innym kraju, to mamy możliwość wykupienia abonamentu tylko na miesiąc. Przy dłuższych okresach zdecydowanie bardziej opłaca się kupno abonamentu na rok lub dwa lata - wtedy średnia cena za miesiąc potrafi być nawet o 70% niższa!

Natomiast jeżeli potrzebujemy zmienić IP jednorazowo, to możemy spróbować skorzystać z darmowego VPN-a, z tym że tutaj musimy się liczyć z dużymi ograniczeniami (mała ilość dostępnego transferu oraz ograniczenia prędkości i krajów, w których oferowane są darmowe serwery).

Udostępnij artykuł:

Wykop

Komentarze

Oferta specjalna