Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Radek Król Aktualizacja: 25.07.2018
Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany od 1977 stał się tak popularny, że zapotrzebowanie na adresy IPv4 przerosło oczekiwania twórców. Wymusiło to rozwój i zmiany, które zaowocowały powstaniem i stopniowym wdrażaniem IPv6, dostarczającego globalnej infrastrukturze sieciowej o wiele większej liczby adresów. Adres IP jest narzucany z góry przez dostawcę Internetu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zmienić IP, to w tym poradniku znajdziesz na to odpowiedź.

W tym tekście wyjaśnimy co to jest IP, pokażemy jak każdy może sprawdzić swoje IP oraz jak w można w prosty sposób zmienić IP na polskie lub zagraniczne przy pomocy VPN.

W dalszej części omówimy poniższych dostawców VPN przy pomocy których swobodnie zmienisz IP na polskie lub na zagraniczne. Możesz sprawdzić ich ofertę już teraz lub przejść do dalszej części tekstu.

Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Szczegóły oferty
1
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
2
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
3
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy

Co to jest IP?

Podczas codziennego poruszania się po Internecie, adres IP jest naszym identyfikatorem, w oparciu o który różne usługi mogą komunikować się z naszym urządzeniem. Wyróżnić możemy dynamiczny adres IP - który będzie zmieniać się za każdym razem, gdy połączymy się z siecią oraz stały adresu IP - w tym przypadku będziemy za każdym razem widoczni w sieci przy pomocy tego samego numeru. Zarówno dostawcy usług dostępnych przez Internet, jak i rozmaite serwisy internetowe mogą zablokować adres IP (zbanować), którym się posługujemy i tym samym uniemożliwić nam korzystanie ze swoich zasobów. Wtedy przydaje się możliwość szybkiej i prostej zmiany IP o czym powiemy w dalszej części artykułu.

Można dokonać również podziału na adresy IP publiczne i prywatne. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie. Istnieje pewna pula adresów IP, które jest zarezerwowana i przeznaczone tylko do wykorzystywania w sieciach prywatnych (jak np. 192.168.X.X).

Adresy publiczne służą natomiast do identyfikacji poszczególnych urządzeń sieciowych w Internecie. To dzięki nim odbywa się transmisja danych pomiędzy poszczególnymi elementami globalnej sieci. Przy pomocy adresów publicznych komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer. Wszystko zależy od tego z jaką siecią mamy do czynienia i jak jest skonfigurowana. Bardzo często jeden adres IP identyfikuje całą sieć (np. sieć osiedlową dostarczaną przez operatora kablówki), a co za tym idzie - wszystkie komputery działające w tej sieci są widoczne w Internecie za pomocą jednego, wspólnego adresu IP. Gdy jeden z użytkowników sieci osiedlowej coś przeskrobie i doprowadzi do nałożenia blokady na dany adres IP, to konsekwencje tego typu blokady (bana) dotkną również pozostałych użytkowników, którzy posługują się tym samym adresem IP.

Po co zmieniać IP? Co daje zmiana IP?

Można wskazać wiele różnych przyczyn i powodów, dla których użytkownik sieci może zechcieć zmienić swój adres IP, którym posługuje się na co dzień. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

 • Blokada adresu IP (ban) w usłudze dostępnej przez sieć, w grze komputerowej, na serwerze lub stronie internetowej. Po zmianie IP blokada przestanie nas ograniczać.
 • Uzyskanie dostępu do stron, które dostępne są tylko z konkretnego kraju (np. USA, Niemiec, Francji) i co z a tym idzie wymagają zagranicznego adresu IP. Zmiana IP pozwala obejść tego typu ograniczenia.
 • Uzyskanie dostępu do oferty dostępnej tylko w konkretnym kraju, co wymaga adresu IP który jest do niego przypisany. 
 • Uzyskanie dostępu do polskich serwisów VOD takich jak ipla, TVN, TVP podczas pobytu za granicą, które wymagają polskiego adresu IP. Dzięki zmianie IP na polskie można obejść tego rodzaju ograniczenia.
 • Obejście blokady i uzyskanie dostępu do oferty w usługach VOD przeznaczonych dla innych krajów (np. amerykański Netflix, BBC albo transmisje online meczy w Niemczech).
 • Ochrona prywatności w sieci - zmiana IP pozwala na ukrycie naszego prawdziwego adresu IP (przyznawanego przez dostawcę) i tym samym ochronę przed namierzeniem i śledzeniem w Internecie.
 • W zastosowaniu biznesowym - podgląd i analiza treści np. reklamowych wyświetlanych tylko dla konkretnej lokalizacji geograficznej przypisanej do adresu IP.

Jak zmienić IP? Najlepszy sposób

Jednym z najprostszych i najwygodniejszych sposobów żeby wygodnie zmieniać IP komputera jest skorzystanie z VPN. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tej usługi, to w tym artykule przeczytasz co to jest VPN. W możliwie największym skrócie - VPN pozwala na łączenie się z siecią za pomocą szyfrowanego tunelu, przy pomocy specjalnego serwera pośredniczącego. Łącząc się z Internetem za pomocą VPN, wszystkie połączenie idące z naszego komputera zanim trafią do Internetu przechodzą przez sieć VPN.

Dzięki temu, w sieci jesteśmy widoczni za pomocą adresu IP, który jest przypisany do serwera VPN, z którym w danym momencie jesteśmy połączeni. Zmianie ulega adres IP, za pomocą którego widzą nas inni. W zależności od tego, w jakim kraju zlokalizowany jest serwer, przez który się łączymy, nasz nowy adres IP może być polski lub zagraniczny.

Większość dostawców usług VPN udostępnia swoim klientom gotowe programy do zmiany IP, przy pomocy których można w prosty sposób połączyć się z usługą i dowolnym serwerem. Nie wymaga to skomplikowanej wiedzy technicznej i informatycznej - wystarczy kilka kliknięć żeby zainstalować aplikację. Tego typu aplikacja to nie tylko program do zmiany IP i wyboru serwera. Przy jej pomocy możemy konfigurować i zarządzać całym połączeniem z usługą, określić stopień szyfrowania, ochrony i konfiguracji. Z VPN możemy korzystać na telefonach (aplikacje są dostępne na Androida i iOS), tabletach czy komputerach (Windows, Linux, macOS). Dzięki temu będziemy mogli bez problemu zmienić IP telefonu przy pomocy prostej w obsłudze aplikacji.

Dzięki użyciu VPN, przy pomocy jednej usługi będziemy mogli zmienić IP na zagraniczne (niemieckie, amerykańskie, brytyjskie - w zależności od lokalizacji serwerów oferowanych przez dostawcę) lub polskie, jeżeli przebywamy na emigracji lub wyjedziemy np. na wakacje.

Zmiana IP na polskie lub zagraniczne przez VPN

Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze usługi VPN do zmiany IP. Kryterium, jakie braliśmy pod uwagę to wysoka szybkość i stabilność usługi, duża liczba dostępnych lokalizacji geograficznych (serwery w wielu krajach), posiadanie polskiego serwera VPN w ofercie oraz dobra ochrona prywatności użytkowników. Przy ich pomocy bez problemu ominiesz blokady w polskich i zagranicznych serwisach VOD czy np. uzyskasz dostęp do kanału DailyMotion Ekstraklasy.

1. ExpressVPN - 9.44 /10

ExpressVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 5 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 95 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 6.67$ miesięcznie

APLIKACJE

ExpressVPN to obecnie najszybszy VPN dostępny na rynku. Dzięki sieci ponad 3000 serwerów VPN w 90 krajach, można przy jego pomocy zmienić IP na niemal wszystkie liczące się lokalizacje. Prosty w obsłudze program do wyboru serwerów sprawi, że zmiana IP będzie możliwa przy pomocy jednego kliknięcia i nie zajmie więcej niż kilka sekund. W ofercie ExpressVPN znajdziemy również polskie serwery VPN, jeżeli okaże się że zależy nam na posiadaniu polskiego adresu IP.

Przy pomocy ExpressVPN bez problemu odblokujemy dostęp do usług VOD i telewizji internetowej z dowolnego kraju, czy np. uzyskamy dostęp do oferty Netflixa niedostępnej na terytorium państwa, w którym przebywamy. Świetna szybkość połączenia sprawia, że przy jego pomocy bez problemu obejrzymy materiały w jakości HD i lepszej.

2. NordVPN - 9.4 /10

NordVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 6 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 60 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.99$ miesięcznie

APLIKACJE

NordVPN nie ma sobie równych jeśli chodzi o liczbę dostępnych serwerów w ramach swojej sieci VPN. Na chwilę obecną jest to ponad 5000 maszyn i ta liczba jest systematycznie zwiększana. Podobnie jak poprzednik, NordVPN posiada w ofercie liczne serwery VPN zlokalizowane w Polsce.

NordVPN nie jest darmowy, ale ma za to najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości. Płacąc 95,85$ za dwa lata z góry, możemy korzystać z profesjonalnej usługi VPN za 3,99$ miesięcznie, co daje dużą oszczędność przez cały okres trwania abonamentu.

3. CyberGhost - 8.58 /10

CyberGhost logo
Jednoczesne połączenia: na 7 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 59 państw
Zwrot pieniędzy: 45 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.75$ miesięcznie

APLIKACJE

CyberGhost posiada ponad 3000 serwerów w 60 krajach. Dzięki tak bogatej liczbie maszyn bez problemu zmienimy IP przy jego pomocy. Do wyboru mamy również ponad 50 serwerów w Polsce, dzięki czemu możemy korzystać z dość sporej puli polskich adresów IP.

Jeżeli chcemy mieć duży wybór krajów, a tym samym lokalizacji na które możemy zmienić IP, to warto zainteresować się ofertą HideMyAss!, który obecnie posiada serwy VPN z adresami IP z ponad 190 państw. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie jeśli zależy nam na usłudze VPN dobrze chroniącej prywatność.

Zmiana IP - ilustracja

Mam już VPN - jak mogę zmienić IP?

Gdy już wybierzemy dostawcę VPN, którego oferta najbardziej nam odpowiada, kolejnym krokiem będzie założenie konta i wykupienie usługi. Skuteczny i dobry VPN jest płatny i jeżeli chcemy korzystać z pewnej i solidnej usługi, nie martwiąc się o bezpieczeństwo naszych danych to musimy za to zapłacić. Dostępne w sieci darmowe usługi VPN, często sprzedają dane użytkowników (jeśli coś jest za darmo, to towarem jesteś Ty lub Twoje dane).

Do wykupienia usługi zazwyczaj wystarczy podanie tylko adresu email oraz opłacanie abonamentu. Pamiętajmy, że większość dostawców oferuje gwarancję zwrotu pieniędzy nawet do 30-dni jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi. Warto z tego skorzystać, jeśli okaże się że VPN nie spełnia naszych oczekiwań. Następnie ze strony dostawcy musimy pobrać program umożliwiający nawiązanie połączenia z serwerem, zainstalować go i zalogować się podając nasz login i hasło. Po zalogowaniu wystarczy wybrać kraj i serwer, za pośrednictwem którego chcemy się łączyć i gotowe! Od tej chwili będziemy widoczni w sieci ze zmienionym adresem IP.

Aby zmienić IP przy pomocy VPN musimy wykonać następujące kroki:

 1. Wybrać dostawcę VPN
 2. Założyć konto i wykupić usługę
 3. Pobrać na nasze urządzenie (komputer, tablet, telefon) aplikację do łączenia się z VPN ze strony dostawcy
 4. Zainstalować i zalogować się w aplikacji
 5. W aplikacji wybrać kraj przez jaki chcemy się łączyć (możemy również wybrać konkretny serwer)
 6. Od tej pory mamy zmieniony adres IP

Jeżeli zmianę IP wymusza na nas krótkotrwała sytuacja jak np. wyjazd zagraniczny lub transmisja online meczy lub innych wydarzeń sportowych, które dostępne są w innym kraju, to mamy możliwość wykupienia abonamentu tylko na miesiąc. Przy dłuższych okresach zdecydowanie bardziej opłaca się kupno abonamentu na rok lub dwa lata - wtedy średnia cena za miesiąc potrafi być nawet o 70% niższa!

Jak sprawdzić IP?

Sprawdzenie aktualnego adresu IP jest proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Najprostszy, to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli nam się w wynikach wyszukiwania otrzymamy nasz aktualny adres oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica). Swój aktualny adres IP możesz sprawdzić przy pomocy naszego narzędzia do sprawdzenia swojego IP.

To nie jedyny sposób. Sprawdzić IP możemy również w ustawieniach naszego systemu, ale podana powyżej metoda jest szybsza i prostsza, z tym że dotyczy jedynie publicznych adresów IP. Jeżeli chcemy sprawdzić prywatny adres (czyli adres, przy pomocy którego jesteśmy widoczni w lokalnej sieci), to będziemy musieli zajrzeć do ustawień sieciowych naszego urządzenia.

Adres IP na Macu

Na komputerach Mac, wchodząc w ustawienia sieciowe uzyskamy następujące informacje na temat naszego prywatne adresu IP w sieci wewnętrznej. Adres IP komputera oraz adres IP routera.

Czytaj również: