Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

05.03.2017
Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany od 1977 stał się tak popularny, że zapotrzebowanie na adresy IPv4 przerosło oczekiwania twórców. Wymusiło to rozwój i zmiany, które zaowocowały powstaniem i stopniowym wdrażaniem IPv6, dostarczającego globalnej infrastrukturze sieciowej o wiele większej liczby adresów.

W tym tekście wyjaśnimy co to jest IP, pokażemy jak każdy może sprawdzić swoje IP oraz jak w prosty sposób ukryć i zmienić IP na polskie lub zagraniczne przy pomocy VPN.

 1. Co to jest IP
 2. Po co zmieniać IP?
 3. Jak ukryć lub zmienić IP?
 4. Zmiana IP na polskie lub zagraniczne przez VPN
 5. Kupiłem VPN - jak mam zmienić IP?
 6. Jak sprawdzić IP

Co to jest IP

Podczas codziennego poruszania się po Internecie, adres IP jest naszym identyfikatorem, w oparciu o który jesteśmy widoczni w sieci i przy pomocy którego, różne usługi mogą komunikować się z naszym urządzeniem. Wyróżnić możemy dynamiczny adres IP - który będzie zmieniać się za każdym razem, gdy połączymy się z siecią oraz stały adresu IP - w tym przypadku będziemy za każdym razem widoczni w sieci przy pomocy tego samego numeru. Zarówno dostawcy usług dostępnych przez Internet, jak i serwisy internetowe mogą zablokować adres IP, którym się posługujemy i tym samym uniemożliwić nam korzystanie ze swoich zasobów. Wtedy przydaje się możliwość szybkiej i prostej zmiany IP o czym w dalszej części artykułu.

Można również dokonać podziału na IP publiczne i prywatne. Adresy prywatne przydzielane są w sieci lokalnej i wykorzystywane tylko w jej obrębie. Istnieje pewna pula adresów IP, które jest zarezerwowana i przeznaczone tylko do wykorzystywania w sieciach prywatnych (jak np. 192.168.X.X).

Adresy publiczne służą do identyfikacji poszczególnych urządzeń sieciowych w Internecie. To dzięki nim odbywa się transmisja danych pomiędzy poszczególnymi elementami globalnej sieci. Przy pomocy adresów publicznych komunikują się zarówno całe sieci jak i pojedyncze urządzenia.

Adres IP może identyfikować całą sieć, działające w jej ramach urządzenie, router lub konkretny komputer. Wszystko zależy od tego z jaką siecią mamy do czynienia i jak jest skonfigurowana. Bardzo często jeden adres IP identyfikuje całą sieć (np. sieć osiedlową dostarczaną przez operatora kablówki), a co za tym idzie - wszystkie komputery działające w tej sieci są widoczne w Internecie za pomocą jednego, wspólnego adresu IP. Gdy jeden z użytkowników sieci osiedlowej coś przeskrobie i doprowadzi do nałożenia blokady na dany adres IP, to konsekwencje tego typu blokady (bana) dotkną również pozostałych użytkowników, którzy posługują się tym samym adresem IP.

Po co zmieniać IP?

Można wskazać wiele przyczyn i powodów, dla których użytkownik Internetu może chcieć zmienić adres IP, którym posługuje się w sieci. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

 • blokadę adresu IP (ban) w usłudze dostępnej przez sieć, w grze komputerowej, na serwerze lub stronie internetowej
 • uzyskanie dostępu do stron, które dostępne są tylko z konkretnego kraju (np. USA, Niemiec, Francji) i co z a tym idzie wymagają zagranicznego adresu IP
 • uzyskanie dostępu do polskich serwisów VOD takich jak ipla, TVN, TVP podczas pobytu za granicą, które wymagają polskiego adresu IP
 • obejście blokady i uzyskanie dostępu do oferty w usługach VOD przeznaczonych dla innych krajów (np. amerykański Netflix, BBC albo transmisje online meczy w Niemczech)
 • ochrona prywatności w sieci - zmiana IP pozwala na ukrycie naszego prawdziwego adresu IP (przyznawanego przez dostawcę) i tym samym ochronę przed namierzeniem i śledzeniem w Internecie

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zmianę oraz ukrycie naszego adresu IP jest skorzystanie z VPN.

Jak ukryć lub zmienić IP?

Jednym z prostszych sposobów żeby skutecznie zmienić IP komputera jest skorzystanie z VPN. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tej usługi to w tym artykule przeczytasz co to jest VPN. W możliwie największym skrócie - VPN pozwala na łączenie się z siecią za pomocą szyfrowanego tunelu, przy pomocy specjalnego serwera. Łącząc się z Internetem za pomocą VPN, wszystkie połączenie idące z naszego komputera zanim trafią do Internetu przechodzą przez pośrednika - serwer VPN. Otrzymujemy przy tym adres IP serwera, przez który się aktualnie łączymy i tym samym jednocześnie zmieniamy i ukrywamy nasz prawdziwy adres IP. W zależności od tego, w jakim kraju zlokalizowany jest konkretny serwer, IP może być polskie lub zagraniczne.

Większość dostawców usług VPN udostępnia swoim klientom gotowe aplikacje, przy pomocy których można w prosty sposób połączyć się z usługą. Nie wymaga to wiedzy technicznej i informatycznej, wystarczy kilka kliknięć żeby zainstalować program. Tego typu aplikacja to nie tylko program do zmiany IP, gdyż przy jej pomocy możemy konfigurować i zarządzać całym połączeniem z usługą, określić stopień szyfrowania, ochrony i konfiguracji.

Dzięki użyciu VPN, przy pomocy jednej usługi będziemy mogli zmienić IP na zagraniczne (niemieckie, amerykańskie, brytyjskie - w zależności od lokalizacji serwerów oferowanych przez dostawcę) lub polskie, jeżeli przebywamy na emigracji lub wyjedziemy np. na wakacje.

Zmiana IP na polskie lub zagraniczne przez VPN

Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze usługi VPN do zmiany IP. Kryterium, jakie braliśmy pod uwagę to wysoka szybkość i stabilność usługi, duża liczba dostępnych lokalizacji geograficznych (serwery w wielu krajach) oraz posiadanie serwera zlokalizowanego w Polsce.

NordVPN logo NordVPN

od 3,29$ miesięcznie

 • 2500+ serwerów do dyspozycji w ponad 55 krajach
 • korzystanie na 6 urządzeniach jednocześnie
 • polski serwer z polskim IP
 • niska cena
 • świetna ochrona prywatności
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • aplikacje na wszystkie systemy

ExpressVPN logo ExpressVPN

od 8,33$ miesięcznie

 • serwery w ponad 95 krajach
 • korzystanie na 3 urządzeniach jednocześnie
 • polski serwer z polskim IP
 • bardzo duża szybkość, stabilność i jakość połączenia
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • aplikacje na wszystkie systemy

Jeżeli chcemy mieć duży wybór krajów, a tym samym lokalizacji na które możemy zmienić IP, to warto zainteresować się ofertą HideMyAss!, który obecnie posiada serwy VPN z adresami IP z ponad 190 państw. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie jeśli zależy nam na usłudze VPN dobrze chroniącej prywatność.

Zmiana IP - ilustracja

Kupiłem VPN - jak mam zmienić IP?

Gdy wybierzemy dostawcę VPN, którego oferta najbardziej nam odpowiada, kolejnym krokiem będzie założenie konta i wykupienie usługi. Tak, dobry VPN to usługa płatna i jeżeli chcemy korzystać z niego bezpiecznie, nie martwiąc się o nasze dane to musimy za to zapłacić. Liczne darmowe VPN-y dostępne w sieci sprzedają dane użytkowników (nie ma nic za darmo, a jeśli coś jest, to towarem jesteś Ty).

Zazwyczaj wystarczy podanie tylko adresu email (VPN-y wykupuje się również do ochrony prywatności w Internecie, stąd powszechny brak wymogu podawania danych osobowych) oraz opłacanie abonamentu. Pamiętajmy, że większość dostawców oferuje zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi - warto z tego skorzystać, jeśli okaże się że VPN nie sprawdza się w naszym przypadku. Następnie musimy pobrać program umożliwiający połączenie się z serwerem ze strony wybranego dostawcy, zainstalować go i zalogować się podając nasz login i hasło. Po zalogowaniu wystarczy wybrać kraj, przez jaki chcemy się łączyć i gotowe! Od tej chwili będziemy widoczni w sieci ze zmienionym adresem IP.

Jeżeli zmianę IP wymusza na nas krótkotrwała sytuacja jak np. wyjazd zagraniczny lub transmisja online meczy lub innych wydarzeń sportowych w innym kraju, to mamy możliwość wykupienia abonamentu tylko na miesiąc. Przy dłuższych okresach zdecydowanie bardziej opłaca się kupno abonamentu na rok lub dwa lata - wtedy średnia cena za miesiąc potrafi być nawet o 70% niższa!

Jak sprawdzić IP?

Sprawdzenie IP jest proste i można to zrobić na naprawdę bardzo wiele sposobów. Najprostszy, to wpisanie w wyszukiwarce internetowej „mój adres IP” lub „my IP”. Wchodząc na dowolną stronę, która wyświetli nam się w wynikach wyszukiwania otrzymamy nasz aktualny adres oraz jego geolokalizację, czyli miejsce na mapie do którego jest przypisany w globalnych bazach (kraj, miasto, a nawet ulica). Przykładowa strona, na której możemy sprawdzić nasz adres IP to np.: http://whatismyipaddress.com/pl/moj-ip.

To nie jedyny sposób. Sprawdzić IP możemy również w ustawieniach naszego systemu, ale podana powyżej metoda jest szybsza i prostsza, z tym że dotyczy jedynie publicznych adresów IP. Jeżeli chcemy sprawdzić prywatny adres (czyli adres, przy pomocy którego jesteśmy widoczni w lokalnej sieci), to będziemy musieli zajrzeć do ustawień naszego urządzenia.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Jak zmienić adres serwera DNS na Macu?

Jak zmienić adres serwera DNS na Macu?

Zmiana adresu serwera DNS jest jednym z najprostszych sposobów, na rozwiązanie wielu problemów z działaniem internetu. Jeżeli jakieś strony nam się...

Komentarze

Oferta specjalna
PROMOCJA ZIMOWA