Jak oglądać polską telewizję online w Norwegii?

07.05.2018
Jak oglądać polską telewizję online w Norwegii?

Norwegia stała się domem i miejscem pracy dla tysięcy Polaków. Wysoki standard życia, dobre zarobki, piękna, dziewicza i surowa przyroda. W Norwegii można sobie urządzić wygodne życie, a dzięki dobrodziejstwom Internetu pozostawać na bieżąco z rodziną, znajomymi i wydarzeniami w Polsce. Jednak jest pewien uciążliwy problem, który dotyka Polaków w tym skandynawskim kraju, czyli brak dostępu do polskiej telewizji online w Norwegii. Na szczęście są na to skuteczne sposoby, o czym w dalszej części.

Polska telewizja przez Internet i VOD w Norwegii

Brak dostępu do polskiej telewizji internetowej i serwisów VOD w Norwegii wynika z blokad regionalnych i ograniczeń licencyjnych. Sprawiają one, że dostęp do określonych treści możliwy jest tylko z konkretnego kraju, w naszym przypadku - z Polski. Każdy użytkownik wchodzący na stronę jest identyfikowany za pomocą adresu IP. Jeżeli przebywamy w Polsce, to posiadamy polski adres IP, natomiast łącząc się z siecią z Norwegii - będziemy mieć norweskie IP. Wchodząc na strony telewizji online i VOD (TVP, ipla, Player, NC+ GO, WP Pilot, Showmax i wiele innych) otrzymamy komunikat o blokadzie ze względu na przebywanie poza Polską. Może on pojawić się dopiero przy próbie odtworzenia materiału wideo lub po samym wejściu do serwisu - zobaczymy okrojoną ofertę, lub mocno ograniczone pakiety. Dla ponad 100 000 Polaków mieszkających w Norwegii, dostęp do polskiej kultury jest mocno ograniczony. Filmy i seriale z lektorem lub polskimi napisami oraz programy rozrywkowe i wydarzenia sportowe (a w tym mecze reprezentacji), są niedostępne na platformach VOD podczas pobytu w Norwegii.

Sposobem na ominięcie tego problemu jest uzyskanie polskiego adresu IP. Jak to zrobić najprościej? Przy pomocy VPN. Jest to usługa, które pozwala na łączenie się z Internetem przy pomocy specjalnego, szyfrowanego tunelu (tutaj przeczytasz więcej na temat działania VPN), pozwalając na wybór kraju, przez który będziemy się łączyć z Internetem w danym momencie. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać polski adres IP i dla całego świata być użytkownikiem przebywającym w Polsce, mimo że na co dzień mieszkamy w Norwegii.

Samo korzystanie z VPN jest bardzo proste. Wszystko sprowadza się do wykupienia usługi od firmy oferującej VPN, a następnie pobrania na swoje urządzenie (komputer, tablet, telefon) odpowiedniej aplikacji, przy pomocy której można połączyć się z polskim serwerem VPN.

Najlepszy VPN do polskiej TV w Norwegii

W sieci możemy znaleźć wiele firm oferujących usługi VPN. Jednak nie o każdej z nich można powiedzieć, że oferuje dobrą i skuteczną usługę. Jeżeli zależy nam na jakości połączenia i dobrej szybkości, to najlepiej postawić na sprawdzony, płatny VPN. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo, dobrą prędkość usługi, wysoką jakość i wsparcie ze strony pomocy technicznej w przypadku problemów. Szukając w Internecie informacji na temat VPN, możemy również natknąć się na darmowe usługi VPN. W tym przypadku musimy jednak bardzo uważać - większość darmowych usług VPN zarabia na sprzedaży danych użytkowników lub mocy obliczeniowej ich komputerów. Są niebezpieczne i stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa w sieci.

Poniżej przedstawiamy dwie usługi VPN - NordVPN i ExpressVPN, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w przypadku oglądania polskiej telewizji w Norwegii. Przede wszystkim cechuje je prostota obsługi, dostępność dużej liczby serwerów w Polsce i bardzo dobra prędkość, dzięki czemu są w stanie zapewnić jakość HD transmisji i lepszą. Dodatkowo, są to jedne z najbezpieczniejszych i najlepiej chroniących prywatność usług VPN dostępnych na rynku, co oprócz dostępu do polskiego VOD, jest dodatkowym atutem.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.34
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.27
3
CyberGhost
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy
8.58

1. ExpressVPN - 9.34 /10

ExpressVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 3 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 95 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 6.67$ miesięcznie

2. NordVPN - 9.27 /10

NordVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 6 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 60 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.99$ miesięcznie

APLIKACJE

3. CyberGhost - 8.58 /10

CyberGhost logo
Jednoczesne połączenia: na 7 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 59 państw
Zwrot pieniędzy: 45 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.75$ miesięcznie

Jak wygląda sytuacja z poszczególnymi polskimi serwisami VOD w Norwegii?

Niestety praktycznie wszystkie polskojęzyczne serwisy VOD są niedostępne w tym skandynawskim kraju. 

TVP w Norwegii

Aby oglądać TVP w Norwegii przez Internet potrzebujemy polskiego adresu IP. Niestety, dostęp do zasobów telewizji publicznej jest ograniczony dla Polaków przebywających w Norwegii. Dotyczy to zarówno filmów, seriali i programów dostępnych w serwisie TVP VOD oraz transmisji meczy i innych wydarzeń sportowych w TVP Sport.

ipla w Norwegii

W przypadku serwisu ipla, jeżeli połączymy się z nim przebywając w Norwegii i posługując się norweskim IP, to zostanie nam wyświetlony wyłącznie dostęp do pakietu ipla Polonia (zawiera głównie kanały Polsatu). Nie zobaczymy i nie będziemy w stanie wykupić innych pakietów bez posiadania polskiego IP.

Player w Norwegii

W serwisie Player.pl znajdziemy filmy, seriale i programy znane ze stacji TVN. Kuchenne rewolucje, MasterChef, Kuba Wojewódzki, Milionerzy, Agent, X-Factor i wiele innych programów dostępnych jest wyłącznie na platformie Player.pl. Niestety w Norwegii dostęp do niego jest zablokowany i bez pomocy VPN nie obejrzymy naszych ulubionych programów.

NC+ GO, Showmax i inne polskie VOD w Norwegii

Z pozostałymi serwisami VOD takimi jak NC+ GO, Showmax czy WP Pilot w Norwegii sprawa wygląda podobnie jak z opisanymi wcześniej. Bez posiadania polskiego adresu IP nie uzyskamy do nich dostępu, a przy próbie odtworzenia materiałów wideo otrzymamy komunikat o blokadzie.

Podsumowanie

Chcąc uzyskać dostęp do polskiej telewizji online w Norwegii i serwisów VOD, z których korzystaliśmy na co dzień przebywając w Polsce, musimy wspomóc się VPN. Bez niego, ze względu na ograniczenia i blokady terytorialne wynikające z ograniczeń licencyjnych, nie uda nam się odtworzyć filmów, seriali i programów w ulubionych serwisach. Może się zdarzyć, że adres IP wybranego serwera VPN będzie zbanowany przez wybrany serwis VOD. Rzadko się to zdarza, ale wtedy można szybko połączyć się z innym.

Udostępnij artykuł:

Wykop