Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2018

08.05.2017
Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2018

Podróżując do ChRL musimy mieć świadomość, że Internet w Chinach funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce i innych zachodnich krajach. Bez odpowiednich narzędzi nie skorzystamy tam z takich serwisów jak Google, Facebook, Instagram, Twitter czy YouTube, które są ocenzurowane i zablokowane. Bez obejścia Wielkiego Chińskiego Firewalla nie uda nam się uzyskać dostępu do sieci, którą powszechnie znamy. W tym artykule przedstawimy jeden z najlepszych i działających (jeszcze) sposobów na ominięcie chińskiej cenzury, jakim jest VPN.

UWAGA! W Chinach blokowane są wszystkie informacje na temat VPN i obchodzenia cenzury. Radzimy zapoznać się z tym poradnikiem i przygotować odpowiednio swoje urządzenia przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możesz mieć problem z wykupieniem usługi, pobraniem odpowiedniego oprogramowania czy dostępem do informacji na temat konfiguracji. To czy strona jest zablokowana w Chinach możesz sprawdzić wcześniej na stronie GreatFire.org.

 1. Wstęp
 2. Szybkie zestawienie VPN do Chin
 3. Jak działa Internet w Chinach?
 4. Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?
 5. Jaki VPN do Chin wybrać?
 6. Najlepsze VPN do Chin

Zawarte tutaj porady sprawdzą się również w przypadku innych państw, w których swobodny dostęp do Internetu może być ograniczony jak np. Iran, Turcja, Bahrajn czy Birma. Aby skorzystać z opisanych w tym artykule porad i ominąć chińską cenzurę nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy technicznej na temat sieci i działania Internetu.

Szybkie zestawienie VPN do Chin

Poniżej przedstawiamy szybkie zestawienie najlepszych VPN do Chin, przy pomocy których odblokujesz Internet i ominiesz cenzurę. Ich szczegółowy opis znajdziesz na końcu tego poradnika.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni
9.29
2
NordVPN
od 2.75$ miesięcznie
30 dni
9.1
3
VyprVPN
od 5.0$ miesięcznie
darmowy okres próbny
9.29

Jak działa Internet w Chinach?

Dla osób przyzwyczajonych do nieograniczonego w żaden sposób Internetu, wizyta w Chinach może od tej strony okazać się szokująca gdy po raz pierwszy połączą się z siecią. Większość znanych i popularnych serwisów i i usług jest tam bowiem zablokowana. Internet w Chinach mocno różni się od tego, który znamy z Polski czy z Europy.

W Chinach jest trzech głównych dostawców Internetu - China Unicom, China Telecom i China Mobile. Wszystkie firmy są własnością państwa, które sprawuje nad nimi kontrolę i nimi zarządza. Dostarczają one zarówno Internetu stacjonarnego jak i mobilnego. Oczywiście na znajdziemy również inne firmy oferujące dostęp do sieci, jednak ich oferta oparta jest o ścisła współpracę z wymienionymi powyżej firmami.

WiFi jest powszechnie dostępne w hotelach odwiedzanych przez turystów, a w metrze, restauracjach czy kawiarniach dostępność systematycznie rośnie. Na prowincji, gdzie dociera mniej turystów sytuacja wygląda oczywiście gorzej. Jeśli chcemy mieć pewność, że przez cały czas będziemy mieli połączenie z siecią, należy zaopatrzyć się w Internet mobilny. Obcokrajowcy mogą kupić chińską kartę SIM zarówno przed wyjazdem jak i na miejscu. Tak jak u nas, jej cena uzależniona jest od parametrów - ilości dostępnych GB czy minut. Można kupić zarówno karty tylko z Internetem mobilnym jak i z możliwością wykonywania połączeń. Jednak aby z nich korzystać konieczna jest wcześniejsza aktywacja, do której będzie wymagane okazanie paszportu w sklepie. Tutaj uwaga - karty najlepiej kupować w oficjalnych punktach China Mobile, China Unicom lub China Telecom - te kupione np. w kioskach mogą nie działać oraz możemy mieć problem z ich aktywacją. W ich punktach jest też szansa, że znajdziemy kogoś, z kim damy radę porozumieć się po angielsku.

Dla przeciętnych Chińczyków brak dostępu do zachodnich serwisów Internetowych i usług sieciowych nie jest większym problemem, bowiem mają oni ich swoje odpowiedniki (Weibo zamiast Twittera i Facebooka, Baidu zamiast Google czy np. WeChat zamiast WhatsApp). Wspomniany WeChat jest wyjątkowo popularną aplikacją w Chinach i jest najważniejszym komunikatorem. Możemy być pewni, że jeżeli będziemy chcieli się z kimś komunikować, to zaproponuje nam właśnie WeChat.

Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?

System kontroli nad Internetem w Chinach, potocznie nazywany Wielkim Chińskim Firewallem jest częścią projektu określanego mianem Złotej Tarczy. Jego początki sięgają 1998 roku, kiedy to zapoczątkowano nad nim prace, które zostały ukończone w 2006 roku. Kontrolę nad jego działaniem sprawuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wielki Chiński Firewall służy do kontroli i blokady treści, które są dostępne w Internecie w Państwie Środka. Jak tłumaczą to władze chińskie, ma służyć do ochrony obywateli przed nieodpowiednimi materiałami i wspierać działania policji, jednak w praktyce służy do blokady dostępu do:

 • wiadomości i treści na tematy polityczne oraz historyczne, które są niewygodne dla Komunistycznej Partii Chin
 • blogów i sieci społecznościowych, gdzie możliwa jest nieskrępowana wymiana poglądów i panuje wolność słowa
 • zachodnich serwisów informacyjnych
 • treści religijnych
 • pornografii
 • wszystkich innych informacji, które cenzorzy uznają za niewłaściwe

Sprowadza się to do tego, że możemy zapomnieć o dostępie do takich serwisów jak np.:

 • Facebook, Instagram i WhatsApp
 • Google i należących do tej firmy usług (YouTube, Gmail, Blogspot)
 • Snapchat
 • Twitter
 • Dropbox
 • Wordpress 
 • BBC, CNN, The New York Times, The Wall Street Journal i inne zachodnie media

O ile obywatele ChRL mają swoje odpowiedniki tych serwisów i problem cenzury dotyka ich w głównej mierze przy dostępie do treści zachodnich mediach (lub tych niewygodnych dla partii komunistycznej), to dla obcokrajowców brak dostępu do tych serwisów może okazać się dużym problemem.

Jeżeli na co dzień korzystamy z Facebooka, Gmaila czy WhatsAppa do utrzymywania kontaktu z bliskimi lub prowadzenia biznesu, to brak dostępu do nich za granicą może sprawić nam poważne problemy. Internet w Chinach jest nieprzyjazny dla obcokrajowców, którzy chcą swobodnie korzystać z serwisów i usług sieciowych, do których są przyzwyczajeni. Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli korzystać w Chinach z Internetu mobilnego w telefonie czy z WiFi w hotelu. Zarówno Internet mobilny jak i stacjonarny podlega tej samej cenzurze.

Na ratunek VPN

Najskuteczniejszym obecnie sposobem na obejście chińskiego firewalla jest skorzystanie z VPN. Niestety sprawa nie wygląda tak prosto, że uruchomimy dowolny VPN i od razu uzyskamy dostęp do treści zablokowanych przez chińskie władze. Omijanie cenzury w ChRL jest coraz trudniejsze. O ile jeszcze parę lat temu bramki proxy i najprostszy protokół VPN (a nawet darmowy VPN) w zupełności wystarczały, to obecnie cenzorzy skutecznie walczą z różnymi metodami na ominięcie blokad. Bramki proxy praktycznie nie działają, pewna część VPN-ów również ma problemy z przebiciem się przez chiński firewall lub bardzo szybko jest blokowana. Większość sposobów na omijanie blokad stron, które bez problemów działają w innych krajach, w Chinach po prostu nie zadziała. Sytuacja obecnie przypomina w pewnym sensie zabawę w kotka i myszkę jednej i drugiej strony.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, cenzura Internetu w Chinach opiera się m.in. o:

 • Blokadę i filtrowanie DNS - „złe” domeny blokowane na poziomie DNS
 • Blokadę adresów IP - serwery o określonych adresach IP są po prostu blokowane
 • Analizę przeglądanej treści pod kątem nieodpowiedniej zawartości - po wykryciu zakazanych słów kluczowych Internet zwalnia lub się rozłącza (tak wynika z relacji przekazywanych przez Internautów z Chin)
 • Deep Packet Inspection - analiza zawartości pakietów przesyłanych przez sieć - po pewnych charakterystycznych cechach można zidentyfikować, że ktoś korzysta z VPN. Zidentyfikowany pakiet może zostać następnie zablokowany

Na szczęście pomimo walki przez władze chińskie z dostawcami VPN wciąż są firmy, które oferują skuteczne rozwiązania, umożliwiające omijanie cenzury i swobodne korzystanie z sieci.

Jaki VPN do Chin wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, VPN jest obecnie najlepiej działającym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie normalnego dostępu do sieci podczas pobytu w Chinach. A przy tym jest to sposób, który nie wymaga od użytkownika „umiejętności hakerskich”. Musimy być świadomi tego, że korzystając z VPN prędkość połączenia może być o niższa niż normalnie (jest to spowodowane szyfrowaniem i koniecznością połączenia się przez dodatkowy serwer w innym kraju, zanim uzyskamy dostęp do interesującej nas treści). Dobry VPN Chiny musi charakteryzować się dostępnością silnych protokołów, przy pomocy których można szyfrować ruch, a tym samym ominąć cenzurę. Równie istotna jest prędkość i stabilność połączenia.

Do połączenia z starajmy się używać serwerów zlokalizowanych geograficznie blisko Chin - np. w Japonii, Australii czy Hong Kongu - tym samym nie odczujemy aż tak na jakości połączenia mocno odległości geograficznej od serwera VPN.

Aby odblokować Internet w Chinach przy pomocy VPN musimy:

 1. Założyć konto i wykupić abonament u wybranego dostawcy VPN .
 2. Ze strony wybranego dostawcy pobrać i zainstalować program umożliwiający łączenie się przez VPN. W przypadku urządzeń mobilnych pobierzemy je z AppStore lub Sklepu Play.
 3. Uruchomić program, zalogować się, wybrać serwer VPN poza terytorium Chin i połączyć się z nim.
 4. W tym momencie powinniśmy uzyskać dostęp do nieocenzurowanego podczas pobytu Internetu w ChRL.
 5. Jeżeli połączenie z Internetem nie działa lub jest bardzo wolne - spróbujmy połączyć się z innym serwerem, zlokalizowanym w innym kraju.

Aplikacje mobilne

iOS - AppStore Po naciskach władz chińskich na Apple, z chińskiego App Store zostały usunięte aplikacji większości liczących się dostawców VPN. Dlatego też ważne jest, aby pobrać i aktywować aplikację wybranego dostawcy VPN jeszcze przed wyjazdem.

Android - Sklep Play W związku z tym, że Google i jego usługi są zablokowane w Chinach, nie uzyskamy tam dostępu do sklepu Play, z którego tradycyjnie można pobierać aplikacje. Również musimy się przygotować się odpowiednio wcześniej. Z terenu Chin możemy próbować pobrać pliki .apk umożliwiające instalację aplikacji na naszym telefonie lub tablecie, pod warunkiem, że źródła z których będziemy je pobierać nie zostały zablokowane.

Najlepsze VPN do Chin 2018

Przy wyborze VPN do poniższego zestawienia kierowaliśmy się następującymi kryteriami:

 • potwierdzona w wielu miejscach Internetu skuteczność w obchodzeniu i omijaniu chińskiej cenzury
 • dobra szybkość działania
 • silne szyfrowanie i ochrona prywatności
 • prostota instalacji i obsługi zarówno na komputerze jak i urządzeniach mobilnych
 • gwarancja zwrotu pieniędzy lub możliwość darmowego przetestowania

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych VPN do Chin, które w chwili obecnej pozwalają skutecznie ominąć cenzurę:

ExpressVPN logo

ExpressVPN cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób podróżujących oraz mieszkających w Chinach. W Internecie można znaleźć wiele informacji potwierdzających skuteczność ExpressVPN w obchodzeniu blokad Internetu. ExpressVPN cechuje świetna prędkość, jest to obecnie jeden z najszybszych VPN-ów dostępnych na rynku.

Do omijania chińskiej cenzury Internetu ExpressVPN posiada odpowiednio zoptymalizowane serwery w Hongkongu. Oprócz nich, możemy również skorzystać z wielu innych serwerów zlokalizowanych w Azji (np. Singapur, Japonia czy Tajwan).

Na tle pozostałych jest to usługa dość droga, ale jakość i skuteczność kosztuje. Za ExpressVPN zapłacimy:

 • 12,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 9,99$ za miesiąc przy płatności za pół roku z góry (59,95$ łącznie)
 • 6,67$ za miesiąc przy płatności za cały rok z góry (99,95$ łącznie)

Otrzymujemy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy - jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 30 dniu możemy wystąpić o zwrot pieniędzy, które zostaną nam zwrócone bez zadawania pytań.

Odwiedź ExpressVPN


VyprVPN logo

Największą zaletą VyprVPN jest opracowany przez firmę autorski protokół Chameleon, którego zadaniem jest maskowanie i ukrycie połączenia z VPN. Jest on oparty o OpenVPN i pozwala na maskowanie połączenia z VPN, co w niektórych przypadkach jest jedynym sposobem na przebicie się przez przez chiński firewall.

Za usługę zapłacimy 12,95$ za miesiąc wybierając rozliczenie miesięczne lub 6,62$ za miesiąc jeżeli zapłacimy za cały rok z góry (80$ rocznie). Mamy również możliwość skorzystania z bezpłatnego 3 dniowego okresu testowego - wymaga on podania danych do płatności, ale jeżeli anulujemy usługę przed upływem 3 dni, to opłata nie zostanie pobrana.

Protokół Chameleon jest dostępny tylko w planie premium (pamiętajmy o tym przy zakupie) i działa na urządzeniach z systemem Windows, MacOS, Android i na routerach. Niestety nie jest obsługiwany przez urządzenia z iOS (Apple uniemożliwia firmie tworzącej VyprVPN umieszczenie aplikacji z protokołem Chameleon w AppStore).

Odwiedź VyprVPN


NordVPN logo

NordVPN jest w momencie pisania tego artykułu najlepiej ocenianą usługą a naszym rankingu VPN. Również dobrze radzi sobie z odblokowaniem Internetu w Chinach. Intuicyjne aplikacje na komputery z systemem Windows lub OSX oraz aplikacje na Androida i iOSa pozwalają łączyć się za pomocą dowolnego urządzenia.

NordVPN udostępnia specjalne serwery maskowane (obsfucated servers) do maskowania połączenia z Internetem za pomocą VPN. Może to być przydatne w Chinach, jeżeli okaże się nagle, że nasze połączenie z VPN jest blokowane. Dostępne są one tylko w wybranych lokalizacjach. W przypadku Chin, najbliższe znajdują się w Hong Kongu i Japonii.

Niewątpliwą zaletą NordVPN jest możliwość skorzystania z 30 dniowego okresu na zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi.

Za NordVPN zapłacimy:

 • 11,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 5,75$ miesięcznie przy płatności za rok z góry (69$ całość)
 • 3,29$ miesięcznie przy kupnie planu na 2 lata (78,96$ całość)
 • 2,75$ miesięcznie przy kupnie planu na 3 lata (99$ całość)

Odwiedź NordVPN


Miałeś okazję przetestować którąś z wymienionych usług w Chinach? Znasz inny VPN, przy pomocy którego udało Ci się ominąć cenzurę w Chinach? Podziel się doświadczeniem i informacjami w komentarzu do tego artykułu.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Facebook i Instagram w Chinach - skuteczne VPN w 2018
04.07.2017 Cenzura

Facebook i Instagram w Chinach - skuteczne VPN w 2018

Jeżeli aktualnie przebywasz lub planujesz podróż do Chin i chcesz korzystać z Facebooka lub Instagrama w telefonie lub na komputerze to musisz się ...

Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?
13.10.2017 Cenzura

Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?

Z blokadą stron internetowych możemy spotkać się w różnych sytuacjach i okolicznościach podczas przeglądania Internetu. Zazwyczaj nie mamy żadnego ...