Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2019

08.05.2017
Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2019

Podróżując do ChRL musimy mieć świadomość, że Internet w Chinach funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce i innych zachodnich krajach. Bez odpowiednich narzędzi nie skorzystamy tam z takich serwisów jak Google, Facebook, Instagram, Twitter czy YouTube, które są ocenzurowane i zablokowane. Bez obejścia Wielkiego Chińskiego Firewalla nie uda nam się uzyskać dostępu do sieci, którą powszechnie znamy. W tym artykule przedstawimy jeden z najlepszych i działających (jeszcze) sposobów na ominięcie chińskiej cenzury, jakim jest VPN.

UWAGA! W Chinach blokowane są wszystkie informacje na temat VPN i obchodzenia cenzury. Radzimy zapoznać się z tym poradnikiem i przygotować odpowiednio swoje urządzenia przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możesz mieć problem z wykupieniem usługi, pobraniem odpowiedniego oprogramowania czy dostępem do informacji na temat konfiguracji. To czy strona jest zablokowana w Chinach możesz sprawdzić wcześniej na stronie GreatFire.org.

 1. Wstęp
 2. Szybkie zestawienie VPN do Chin
 3. Jak działa Internet w Chinach?
 4. Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?
 5. Jaki VPN do Chin wybrać?
 6. Najlepsze VPN do Chin

Zawarte tutaj porady sprawdzą się również w przypadku innych państw, w których swobodny dostęp do Internetu może być ograniczony jak np. Iran, Turcja, Bahrajn czy Birma. Aby skorzystać z opisanych w tym artykule porad i ominąć chińską cenzurę nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy technicznej na temat sieci i działania Internetu.

Szybkie zestawienie VPN do Chin

Poniżej przedstawiamy szybkie zestawienie najlepszych VPN do Chin, przy pomocy których odblokujesz Internet i ominiesz cenzurę. Ich szczegółowy opis znajdziesz na końcu tego poradnika.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.34
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.27
3
VyprVPN
od 5.0$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
6.75

Jak działa Internet w Chinach?

Dla osób przyzwyczajonych do nieograniczonego w żaden sposób Internetu, wizyta w Chinach może okazać się szokująca, gdy po raz pierwszy nawiążą połączenie z siecią w tym kraju. Większość znanych i popularnych serwisów oraz usług jest tam bowiem zablokowana. Internet w Chinach mocno różni się od tego, który znamy z Polski czy z Europy.

W Chinach jest trzech głównych dostawców Internetu - China Unicom, China Telecom i China Mobile. Wszystkie firmy są własnością państwa, które sprawuje nad nimi kontrolę i nimi zarządza. Dostarczają one zarówno Internetu stacjonarnego jak i mobilnego. Oczywiście na terenie Chin znajdziemy również inne przedsiębiorstwa i marki oferujące dostęp do sieci, jednak ich oferta oparta jest o ścisłą współpracę z firmami państwowymi.

WiFi jest powszechnie dostępne w hotelach odwiedzanych przez turystów, a w metrze, restauracjach czy kawiarniach jego dostępność systematycznie rośnie. Na prowincji, gdzie dociera mniej turystów sytuacja wygląda oczywiście gorzej. Jeśli chcemy mieć pewność, że przez cały okres pobytu będziemy mieć połączenie z siecią, należy zaopatrzyć się w Internet mobilny. Obcokrajowcy mogą kupić chińską kartę SIM zarówno przed wyjazdem jak i na miejscu. Tak jak u nas, jej cena uzależniona jest od parametrów - ilości dostępnych GB czy minut na połączenia. Można kupić zarówno karty SIM tylko z Internetem mobilnym jak i z możliwością wykonywania połączeń. Jednak aby z nich korzystać konieczna jest wcześniejsza aktywacja, do której będzie wymagane okazanie paszportu w sklepie. Tutaj uwaga - karty najlepiej kupować w oficjalnych punktach China Mobile, China Unicom lub China Telecom - te kupione np. w kioskach mogą nie działać oraz możemy mieć problem z ich aktywacją. W sklepach tych firm jest też większa szansa, że znajdziemy kogoś z kim damy radę porozumieć się po angielsku.

Dla przeciętnych Chińczyków brak dostępu do zachodnich serwisów Internetowych i usług sieciowych nie jest większym problemem, bowiem mają oni ich swoje odpowiedniki (Weibo zamiast Twittera i Facebooka, Baidu zamiast Google czy np. WeChat zamiast WhatsApp). Wspomniany WeChat jest wyjątkowo popularną aplikacją w Chinach i jest najważniejszym komunikatorem. Możemy być niemal pewni, że jeżeli będziemy chcieli utrzymywać kontakt online z Chińczykami, to zaproponują nam właśnie WeChat. Obywatele, którym zależy na dostępie do zagranicznych treści korzystają na co dzień z VPN w Chinach.

Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?

System kontroli nad Internetem w Chinach, potocznie nazywany Wielkim Chińskim Firewallem jest częścią projektu określanego mianem Złotej Tarczy. Jego początki sięgają 1998 roku, kiedy to zapoczątkowano nad nim prace, które zostały ukończone w 2006 roku. Kontrolę nad jego działaniem sprawuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wielki Chiński Firewall służy do kontroli i blokady treści, które są dostępne w Internecie w Państwie Środka. Jak tłumaczą to władze chińskie, ma służyć do ochrony obywateli przed nieodpowiednimi materiałami i wspierać działania policji, jednak w praktyce służy do blokady dostępu do:

 • wiadomości i treści na tematy polityczne oraz historyczne, które są niewygodne dla Komunistycznej Partii Chin
 • blogów i sieci społecznościowych, gdzie możliwa jest nieskrępowana wymiana poglądów i panuje wolność słowa
 • zachodnich serwisów informacyjnych
 • treści religijnych
 • pornografii
 • wszystkich innych informacji, które cenzorzy uznają za niewłaściwe

Sprowadza się to do tego, że możemy zapomnieć o dostępie do takich serwisów jak np.:

 • Facebook, Instagram oraz WhatsApp
 • Google i należących do tej firmy usług (YouTube, Gmail, Blogspot)
 • Snapchat
 • Twitter
 • Dropbox
 • Wordpress 
 • BBC, CNN, The New York Times, The Wall Street Journal i inne zachodnie media

O ile obywatele ChRL mają swoje odpowiedniki tych serwisów i problem cenzury dotyka ich w głównej mierze przy dostępie do treści w zachodnich mediach (lub tych niewygodnych dla partii komunistycznej), to dla obcokrajowców brak dostępu do tych serwisów może okazać się dużym problemem.

Jeżeli na co dzień korzystamy z Facebooka, Gmaila czy WhatsAppa do utrzymywania kontaktu z bliskimi lub prowadzenia biznesu, to brak dostępu do nich za granicą może okazać się kłopotliwy. Internet w Chinach jest nieprzyjazny dla obcokrajowców, którzy chcą swobodnie korzystać z serwisów i usług sieciowych, do których są przyzwyczajeni. Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli korzystać w Chinach z Internetu mobilnego w telefonie czy z WiFi w hotelu. Zarówno Internet mobilny jak i stacjonarny podlega tej samej cenzurze.

Na ratunek dobry VPN do Chin

Najskuteczniejszym obecnie sposobem na obejście chińskiego firewalla jest skorzystanie z VPN. Niestety sprawa nie wygląda tak prosto, że uruchomimy dowolny VPN i od razu uzyskamy dostęp do treści zablokowanych przez chińskie władze. Omijanie cenzury w ChRL jest coraz trudniejsze. O ile jeszcze parę lat temu bramki proxy i najprostszy protokół VPN (a nawet darmowy VPN) w zupełności wystarczały, to obecnie cenzorzy skutecznie walczą z różnymi metodami ominięcia blokad. Bramki proxy praktycznie nie działają, pewna część VPN-ów również ma problemy z przebiciem się przez chiński firewall lub bardzo szybko jest blokowana. Większość sposobów na omijanie blokad stron, które bez problemów działają w innych krajach, w Chinach po prostu nie zadziała. Sytuacja obecnie przypomina w pewnym sensie zabawę w kotka i myszkę jednej i drugiej strony.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, cenzura Internetu w Chinach opiera się m.in. o:

 • Blokadę i filtrowanie DNS - „złe” domeny blokowane na poziomie DNS
 • Blokadę adresów IP - serwery o określonych adresach IP są po prostu blokowane
 • Analizę przeglądanej treści pod kątem nieodpowiedniej zawartości - po wykryciu zakazanych słów kluczowych Internet zwalnia lub się rozłącza (tak wynika z relacji przekazywanych przez Internautów z Chin)
 • Deep Packet Inspection - analiza zawartości pakietów przesyłanych przez sieć - po pewnych charakterystycznych cechach można zidentyfikować, że ktoś korzysta z VPN. Zidentyfikowany pakiet może zostać następnie zablokowany

Na szczęście pomimo walki przez władze chińskie z dostawcami VPN wciąż są firmy, które oferują skuteczne rozwiązania, umożliwiające omijanie cenzury i swobodne korzystanie z sieci.

Jaki VPN do Chin wybrać? Jak go używać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, VPN jest obecnie najlepiej działającym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie normalnego dostępu do sieci podczas pobytu w Chinach. A przy tym jest to sposób, który nie wymaga od użytkownika „umiejętności hakerskich”. Musimy być świadomi tego, że korzystając z VPN prędkość połączenia może być o niższa niż normalnie (jest to spowodowane szyfrowaniem i koniecznością połączenia się przez dodatkowy serwer w innym kraju, zanim uzyskamy dostęp do interesującej nas treści). Dobry VPN Chiny musi charakteryzować się dostępnością silnych protokołów, przy pomocy których można szyfrować ruch, a tym samym ominąć cenzurę. Równie istotna jest prędkość i stabilność połączenia.

Do połączenia z starajmy się używać serwerów zlokalizowanych geograficznie blisko Chin - np. w Japonii, Australii czy Hong Kongu - tym samym nie odczujemy aż tak na jakości połączenia mocno odległości geograficznej od serwera VPN.

Aby odblokować Internet w Chinach przy pomocy VPN musimy:

 1. Założyć konto i wykupić abonament u wybranego dostawcy VPN .
 2. Ze strony wybranego dostawcy pobrać i zainstalować program umożliwiający łączenie się przez VPN. W przypadku urządzeń mobilnych pobierzemy je z AppStore lub Sklepu Play.
 3. Uruchomić program, zalogować się, wybrać serwer VPN poza terytorium Chin i połączyć się z nim.
 4. W tym momencie powinniśmy uzyskać dostęp do nieocenzurowanego podczas pobytu Internetu w ChRL.
 5. Jeżeli połączenie z Internetem nie działa lub jest bardzo wolne - spróbujmy połączyć się z innym serwerem, zlokalizowanym w innym kraju.

Aplikacje mobilne

iOS - AppStore Po naciskach władz chińskich na Apple, z chińskiego App Store zostały usunięte aplikacji większości liczących się dostawców VPN. Dlatego też ważne jest, aby pobrać i aktywować aplikację wybranego dostawcy VPN jeszcze przed wyjazdem do Chin!

Android - Sklep Play W związku z tym, że Google i jego usługi są zablokowane w Chinach, nie uzyskamy tam dostępu do Sklepu Play, z którego tradycyjnie można pobierać aplikacje. Również musimy się przygotować się odpowiednio wcześniej. Z terenu Chin możemy próbować pobrać pliki .apk umożliwiające instalację aplikacji na naszym telefonie lub tablecie, pod warunkiem, że źródła z których będziemy je pobierać nie zostały zablokowane.

Najlepsze VPN do Chin 2019

Przy wyborze VPN do poniższego zestawienia kierowaliśmy się następującymi kryteriami:

 • potwierdzona w wielu miejscach Internetu skuteczność w obchodzeniu i omijaniu chińskiej cenzury
 • dobra szybkość działania
 • silne szyfrowanie i ochrona prywatności
 • prostota instalacji i obsługi zarówno na komputerze jak i urządzeniach mobilnych
 • gwarancja zwrotu pieniędzy lub możliwość przetestowania usługi za darmo

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych VPN do Chin, które w chwili obecnej pozwalają skutecznie ominąć cenzurę:

1. ExpressVPN - 9.34 /10

ExpressVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 3 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 95 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 6.67$ miesięcznie

ExpressVPN od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób podróżujących oraz mieszkających w Chinach. W Internecie można znaleźć wiele informacji potwierdzających skuteczność ExpressVPN w obchodzeniu blokad Internetu w tym kraju. ExpressVPN cechuje świetna prędkość, jest to obecnie jeden z najszybszych VPN-ów dostępnych na rynku.

Do omijania chińskiej cenzury Internetu ExpressVPN posiada odpowiednio zoptymalizowane serwery w Hongkongu. Oprócz nich, możemy również skorzystać z wielu innych serwerów zlokalizowanych w Azji (np. Singapur, Japonia czy Tajwan).

Na tle pozostałych jest to usługa dość droga, ale jakość i skuteczność kosztuje. Za ExpressVPN zapłacimy:

 • 12,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 9,99$ za miesiąc przy płatności za pół roku z góry (59,95$ łącznie)
 • 6,67$ za miesiąc przy płatności za cały rok z góry (99,95$ łącznie)

Otrzymujemy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy - jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 30 dniu możemy wystąpić o zwrot pieniędzy, które zostaną nam zwrócone bez zadawania pytań.

2. NordVPN - 9.27 /10

NordVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 6 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 60 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.99$ miesięcznie

APLIKACJE

NordVPN dobrze radzi sobie z odblokowaniem Internetu w Chinach. Intuicyjne aplikacje na komputery z systemem Windows lub OSX oraz aplikacje na Androida i iOSa pozwalają łączyć się za pomocą dowolnego urządzenia.

NordVPN udostępnia specjalne serwery maskowane (obsfucated servers) do ukrycia połączenia z Internetem za pomocą VPN. Może to być przydatne w Chinach, jeżeli okaże się nagle, że nasze normalne połączenie z VPN jest blokowane. Dostępne są one tylko w wybranych lokalizacjach. W przypadku Chin, najbliższe znajdują się w Hong Kongu i Japonii.

Niewątpliwą zaletą NordVPN jest możliwość skorzystania z 30 dniowego okresu na zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi.

Za NordVPN zapłacimy:

 • 11,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 9,00$ miesięcznie przy płatności za pół roku z góry (54$ całość)
 • 6,99$ miesięcznie przy płatności za rok z góry (83,88$ całość)
 • 3,99$ miesięcznie przy kupnie planu na 2 lata (95,75$ całość)

3. VyprVPN - 6.75 /10

VyprVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 3 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 64 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: częściowe
Netflix: działa
Cena: od 5.0$ miesięcznie

APLIKACJE

Największą zaletą VyprVPN jest opracowany przez firmę autorski protokół Chameleon, którego zadaniem jest maskowanie i ukrycie połączenia z VPN. Jest on oparty o OpenVPN i pozwala na skutecznie ukrycia połączenia z VPN, co w niektórych przypadkach jest jedynym sposobem na przebicie się przez przez chiński firewall.

Za usługę zapłacimy 12,95$ za miesiąc wybierając rozliczenie miesięczne lub 6,62$ za miesiąc jeżeli zapłacimy za cały rok z góry (80$ rocznie). Mamy również możliwość skorzystania z bezpłatnego 3 dniowego okresu testowego - wymaga on podania danych do płatności, ale jeżeli anulujemy usługę przed upływem 3 dni, to opłata nie zostanie pobrana.

Protokół Chameleon jest dostępny tylko w planie premium (pamiętajmy o tym przy zakupie) i działa na urządzeniach z systemem Windows, MacOS, Android i na routerach. Niestety nie jest obsługiwany przez urządzenia z iOS (Apple uniemożliwia firmie tworzącej VyprVPN umieszczenie aplikacji z protokołem Chameleon w AppStore).

Miałeś okazję przetestować którąś z wymienionych usług w Chinach? Znasz inny VPN, przy pomocy którego udało Ci się ominąć cenzurę w Chinach? Podziel się doświadczeniem i informacjami w komentarzu do tego artykułu.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Popularne poradniki

Facebook i Instagram w Chinach - skuteczne VPN w 2019
04.07.2017

Facebook i Instagram w Chinach - skuteczne VPN w 2019

Jeżeli aktualnie przebywasz lub planujesz podróż do Chin i chcesz korzystać z Facebooka lub Instagrama w telefonie lub na komputerze to musisz się ...

Blokada stron dla dorosłych w UK
26.03.2019

Blokada stron dla dorosłych w UK

W Wielkiej Brytanii 1 kwietnia wchodzą nowe regulacje, w myśl których dostęp do stron dla dorosłych będzie możliwy tylko po zweryfikowaniu wieku uż...

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?
12.04.2019Prywatność i bezpieczeństwo

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?

Niemal każdy serwis internetowy, w którym mamy możliwość założenia konta wymaga od nas, abyśmy wymyślili i podali hasło, przy pomocy którego będzie...

Polska telewizja przez Internet w Niemczech - jak oglądać?
09.04.2019Blokady regionalne

Polska telewizja przez Internet w Niemczech - jak oglądać?

Żeby oglądać polską telewizję online w Niemczech trzeba uzyskać polski adres IP. Niestety, w wyniku różnych regulacji i licencji, dostęp do polskic...

Blokada stron dla dorosłych w UK
26.03.2019Cenzura

Blokada stron dla dorosłych w UK

W Wielkiej Brytanii 1 kwietnia wchodzą nowe regulacje, w myśl których dostęp do stron dla dorosłych będzie możliwy tylko po zweryfikowaniu wieku uż...

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?
08.03.2019Prywatność i bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?

Obecnie Internet towarzyszy nam bez przerwy, w każdym miejscu i o każdej porze. Nie ważne gdzie jesteśmy, w ciagu kilku sekund możemy korzystać z s...