Jak odblokować Internet w Chinach - przegląd VPN do Chin

08.05.2017
Jak odblokować Internet w Chinach - przegląd VPN do Chin

Podróżując do Chin musimy mieć świadomość, że Internet funkcjonuje tam zupełnie inaczej niż w Polsce i innych zachodnich krajach. Nie skorzystamy tam z takich serwisów jak Google, Facebook, Twitter czy YouTube, które są cenzurowane i zablokowane. Bez obejścia Wielkiego Chińskiego Firewalla nie uda nam się uzyskać dostępu do Internetu, który powszechnie znamy. W tym artykule przedstawimy jeden z najlepszych, działających (jeszcze) sposobów na ominięcie chińskiej cenzury, jakim jest VPN.

UWAGA! W Chinach blokowane są wszystkie informacje na temat VPN i obchodzenia cenzury. Radzimy zapoznać się z tym poradnikiem i przygotować odpowiednio swoje urządzenia przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możesz mieć problem z wykupieniem usługi, pobraniem odpowiedniego oprogramowania czy dostępem do informacji na temat konfiguracji. To czy strona jest zablokowana w Chinach możesz sprawdzić wcześniej na stronie GreatFire.org.

 1. Wstęp
 2. Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?
 3. Jaki VPN do Chin wybrać?
 4. Najlepsze VPN do Chin

Zawarte tutaj porady sprawdzą się również w przypadku innych państw, w których swobodny dostęp do Internetu może być ograniczony jak np. Iran, Turcja, Bahrajn czy Birma.

Porady przedstawione w tym tekście napisane są językiem zrozumiałym dla wszystkich użytkowników Internetu. Aby z nich skorzystać i ominąć chińską cenzurę nie potrzebna jest wiedza techniczna na temat sieci i działania Internetu.

Czym jest i jak działa Wielki Chiński Firewall?

System kontroli nad Internetem, potocznie nazywany Wielkim Chińskim Firewallem jest częścią chińskiego projektu określanego mianem Złotej Tarczy. Służy on do kontroli i blokady treści, dostępnych za pośrednictwem Internetu w Państwie Środka. Jak tłumaczą to władze chińskie, ma służyć do ochrony obywateli przed nieodpowiednimi materiałami, jednak w praktyce służy do blokady dostępu do:

 • wiadomości i treści politycznych oraz historycznych, które są niewygodne dla Komunistycznej Partii Chin
 • blogów i sieci społecznościowych, gdzie możliwa jest nieskrępowana wymiana poglądów i panuje wolność słowa
 • zachodnich serwisów informacyjnych
 • treści religijnych
 • pornografii
 • wszystkich innych informacji, które cenzorzy uznają za niewłaściwe

Sprowadza się to do tego, że możemy zapomnieć o dostępie do takich serwisów jak np.:

 • Facebook
 • Google i należących do tej firmy usług (YouTube, Gmail, Blogspot)
 • Twitter
 • Dropbox
 • Wordpress

Jeżeli na co dzień korzystamy z nich do utrzymywania kontaktu z bliskimi lub prowadzenia biznesu, to brak dostępu za granicą może nam sprawić duże problemy. Internet w Chinach jest nieprzyjazny dla obcokrajowców, którzy chcą swobodnie używać zasobów sieciowych, z których korzystają na co dzień w swoim kraju. Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli korzystać w Chinach z Internetu w telefonie czy z laptopa w kawiarni. Zarówno Internet mobilny jak i stacjonarny podlega tym samym zasadom cenzury.

Najskuteczniejszym obecnie sposobem na obejście chińskiego firewalla jest skorzystanie z VPN. Niestety sprawa nie wygląda tak prosto, że uruchomimy dowolny VPN i od razu uzyskamy dostęp do treści zablokowanych przez chińskie władze. Omijanie cenzury w ChRL jest coraz trudniejsze. O ile jeszcze parę lat temu bramki proxy i najprostszy protokół VPN w zupełności wystarczały, to obecnie cenzorzy skutecznie walczą z różnymi metodami na ominięcie blokad. Bramki proxy praktycznie nie działają, pewna część VPN-ów również ma problemy z przebiciem się przez chiński firewall. Większość sposobów na omijanie blokad stron, które bez problemów działają w innych krajach, w Chinach po prostu nie zadziała. Sytuacja obecnie przypomina w pewnym sensie zabawę w kotka i myszkę jednej i drugiej strony.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, cenzura Internetu w Chinach opiera się m.in. o:

 • Blokadę i filtrowanie DNS - „złe” domeny blokowane na poziomie DNS
 • Blokadę adresów IP - serwery o określonych adresach IP są po prostu blokowane
 • Analizę przeglądanej treści pod kątem nieodpowiedniej zawartości - po wykryciu zakazanych słów kluczowych Internet zwalnia lub się rozłącza (tak wynika z relacji przekazywanych przez Internautów z Chin)
 • Deep Packet Inspection - analiza zawartości pakietów przesyłanych przez sieć - po pewnych charakterystycznych cechach można zidentyfikować, że ktoś korzysta z VPN. Zidentyfikowany pakiet może zostać następnie zablokowany.

Jaki VPN do Chin wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, VPN jest obecnie najlepiej działającym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie normalnego dostępu do sieci podczas pobytu w Chinach. A przy tym nie wymaga od użytkownika „umiejętności hakerskich”. Musimy być świadomi tego, że korzystając z VPN prędkość może być o wiele niższa niż normalnie (jest to spowodowane szyfrowaniem i koniecznością połączenia się przez dodatkowy serwer, zanim uzyskamy dostęp do interesującej nas treści).

Do połączenia starajmy się używać serwerów zlokalizowanych geograficznie blisko Chin - np. w Japonii, Australii czy Hong Kongu - tym samym nie odczujemy na jakości połączenia aż tak mocno odległości geograficznej serwera VPN od nas.

Aby odblokować Internet w Chinach przy pomocy VPN musimy:

 1. Założyć konto i wykupić abonament u wybranego dostawcy VPN (zapomnijmy o darmowych VPN-ach - w tym przypadku nie będą działać).
 2. Ze strony wybranego dostawcy pobrać i zainstalować program umożliwiający łączenie się przez VPN.
 3. Uruchomić program, zalogować się, wybrać serwer i połączyć się z nim.
 4. W tym momencie powinniśmy uzyskać dostęp do nieocenzurowanego Internetu w Chinach.

Jeżeli połączenie z Internetem nam nie działa lub jest bardzo wolne - spróbujmy połączyć się z innym serwerem, zlokalizowanym w innym kraju.

Najlepsze VPN do Chin

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych VPN, które w chwili obecnej pozwalają skutecznie ominąć cenzurę w Chinach:

ExpressVPN logo

ExpressVPN cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób podróżujących oraz mieszkających w Chinach. W Internecie można znaleźć wiele informacji o tym, że ExpressVPN wciąż działa i pozwala na skuteczne obejście blokady Internetu.

Do omijania chińskiej cenzury Internetu ExpressVPN posiada odpowiednio zoptymalizowane serwery w Hongkongu. Oprócz nich, możemy również skorzystać z wielu innych serwerów zlokalizowanych w Azji (np. Singapur, Japonia, Tajwan).

Na tle pozostałych jest to usługa niestety dość droga, ale jakość i skuteczność kosztuje. Za ExpressVPN zapłacimy:

 • 12,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 9,99$ za miesiąc przy płatności za pół roku z góry (59,95$ łącznie)
 • 8,32$ za miesiąc przy płatności za cały rok z góry (99,95$ łącznie)

Otrzymujemy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy - jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 30 dniu możemy wystąpić o zwrot pieniędzy.

Odwiedź ExpressVPN


VyprVPN logo

Największą zaletą VyprVPN jest opracowany przez firmę autorski protokół Chameleon, którego zadaniem jest maskowanie i ukrycie połączenia z VPN. Jest on oparty o OpenVPN, najbezpieczniejszy obecnie protokół VPN. Pozwala na maskowanie połączenia z VPN, co w niektórych przypadkach jest jedynym sposobem na przebicie się przez przez chiński firewall.

Za usługę zapłacimy 12,95$ za miesiąc wybierając rozliczenie miesięczne lub 5$ za miesiąc jeżeli zapłacimy za cały rok z góry (60$ rocznie). Mamy również możliwość skorzystania z bezpłatnego 3 dniowego okresu testowego - wymaga on podania danych do płatności, ale jeżeli anulujemy usługę przed upływem 3 dni, to opłata nie zostanie pobrana.

Protokół Chameleon jest dostępny tylko w planie premium (pamiętajmy o tym przy zakupie) i działa na urządzeniach z systemem Windows, MacOS, Android i routerach. Niestety nie jest obsługiwany przez urządzenia z iOS (Apple uniemożliwia firmie tworzącej VyprVPN umieszczenie aplikacji z protokołem Chameleon w AppStore).

Odwiedź VyprVPN


NordVPN logo

NordVPN jest w momencie pisania tego artykułu najlepiej ocenianą usługą a naszym rankingu VPN. Również dobrze radzi sobie z odblokowaniem Internetu w Chinach. Intuicyjne aplikacje na komputery z systemem Windows lub OSX oraz aplikacje na Androida i iOSa pozwalają łączyć się za pomocą dowolnego urządzenia.

NordVPN udostępnia usługę obsfproxy do maskowania połączenia z Internetem za pomocą VPN. Może to być przydatne w Chinach, jeżeli okaże się nagle, że nasze połączenie z VPN jest blokowane. Niestety rozwiązanie to działa tylko na komputerach. Nie uruchomimy go na urządzeniach mobilnych.

Niewątpliwą zaletą NordVPN jest możliwość skorzystania z 30 dniowego okresu na zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi.

Za NordVPN zapłacimy:

 • 11,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 7$ miesięcznie przy płatności za pół roku z góry (42$ całość)
 • 5,75$ miesięcznie przy płatności za rok z góry (69$ całość)
 • 3,29$ miesięcznie przy kupnie planu na 2 lata (78,96$ całość)

Najbliższe geograficznie serwery znajdziemy w Hong Kongu, Japoni, Korei Południowej, Singapurze, Malezji, Tajwanie, Tajlandii i Wietnamie.

Odwiedź NordVPN


Miałeś okazję przetestować którąś z wymienionych usług w Chinach? Znasz inny VPN, przy pomocy którego udało Ci się ominąć cenzurę w Chinach? Podziel się doświadczeniem i informacjami w komentarzu do tego artykułu.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Jak korzystać z Facebooka w Chinach?
04.07.2017 Cenzura

Jak korzystać z Facebooka w Chinach?

Jeżeli aktualnie przebywasz lub planujesz podróż do Chin i chcesz korzystać z Facebooka w telefonie lub na komputerze to musisz się do tego odpowie...

Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?
13.10.2017 Cenzura

Jak odblokować stronę internetową i obejść cenzurę Internetu?

Z blokadą stron internetowych możemy spotkać się w różnych sytuacjach i okolicznościach podczas przeglądania Internetu. Zazwyczaj nie mamy żadnego ...

Komentarze

Oferta specjalna
PROMOCJA ZIMOWA