Protokół PPTP - co musisz wiedzieć

05.07.2016
Protokół PPTP - co musisz wiedzieć

PPTP jest jest jednym z protokołów, w oparciu o które tworzy się wirtualne sieci prywatne. Protokół PPTP został opracowany w 1999 roku przez konsorcjum złożone m.in. z takich firm jak Microsoft i 3Com. Począwszy od Windowsa 98 oraz NT, jest standardowym wyposażeniem systemów Microsoftu.

O PPTP można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju standardem i ciężko byłoby znaleźć dostawcę VPN, który nie oferuje tego protokołu. Bardzo często darmowe plany VPN są oparte właśnie o PPTP, a dostęp do innych (lepszych) protokołów jest dopiero dostępny po opłaceniu abonamentu. Dzieje się tak głównie w związku z tym, że dostęp przy pomocy PPTP jest prosty i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Można z niego z powodzeniem korzystać w oparciu o standardowe oprogramowanie dostępne na komputerach większości użytkowników.

Bezpieczeństwo PPTP opiera się głównie o 128 bitowe szyfrowanie, za uwierzytelnianie klienta mogą odpowiadać protokoły PAP, CHA, MS-CHAP, MS-CHAP v2 lub EAP-TLS. PPTP jest obecnie uznawany za protokół, który nie jest bezpieczny. Przyczyną tego są słabości protokołów uwierzytelniania, które nie są bezpieczne, zostały złamane i pozwalają atakującym na przejęcie i odszyfrowanie danych przesyłanych przy pomocy PPTP. Sam Microsoft zaleca używanie innych protokołów jak L2TP, IPSEC IKEv2 czy SSTP.

Korzystanie z protokołu PPTP nie jest zalecane. Pomimo tego, że jest powszechnie oferowany i korzystanie z niego (przede wszystkich na systemach Microsoft) nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania, zastanówmy się dwa razy zanim oprzemy o ten protokół swoje bezpieczeństwo w sieci. Zdecydowanie lepiej postawić na bardziej bezpieczne protokoły jak OpenVPN, L2TP/IPsec czy SSTP.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Co to jest VPN?

Co to jest VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to szyfrowany tunel, przez który przechodzi cały ruch ...

Tor - co to jest i jak z niego korzystać?

Tor - co to jest i jak z niego korzystać?

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie prywatności i anonimowości w sieci. Jednym z nich jest Tor, którego podstawy omówimy w tym artykule - ...

Komentarze