Protokół PPTP - co to jest? Czy jest bezpieczny?

05.07.2016
Protokół PPTP - co to jest? Czy jest bezpieczny?

PPTP jest jest jednym z protokołów, w oparciu o który mogą działać wirtualne sieci prywatne. Protokół PPTP został opracowany w 1999 roku przez konsorcjum złożone z takich firm jak Microsoft i 3Com. Począwszy od Windowsa 98 oraz NT, jest standardowym wyposażeniem systemów Microsoftu i można z niego korzystać bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

PPTP to rozwinięcie skrótu Point to Point Tunneling Protocol, co można przetłumaczyć jako "protokół tunelujący punkt do punktu". O PPTP można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju standardem i podstawą wśród używanych protokołów VPN i ciężko byłoby znaleźć dostawcę VPN, u którego nie jest on dostępny. Bardzo często darmowy VPN oferowany przez niektórych dostawców jest oparty właśnie o PPTP, a dostęp do lepszych i bezpieczniejszych protokołów jest możliwy dopiero po opłaceniu abonamentu. Jest to związane z tym, że implementacja i konfiguracja protokołu PPTP jest prosta i wymaga zaangażowania o wiele mniejszych zasobów niż pozostałe protokoły VPN. Z protokołu PPTP można z powodzeniem korzystać przy pomocy wbudowanych w system operacyjny narzędzi umożliwiających łączenie się z siecią za pośrednictwem VPN. Oprócz Windowsa, był on również dostępny w starszych wersjach systemu OS X, jednak począwszy od macOS Sierra, Apple wycofało PPTP ze swojego systemu na rzecz bezpieczniejszych protokołów. Na nowszych komputerach Mac VPN skonfigurujemy tylko w oparciu o protokoły IKEv2, L2TP oraz IPSec (możemy oczywiście skorzystać z niezależnej aplikacji klienckiej - wtedy będziemy mogli ustawić połączenie za pomocą PPTP).

Bezpieczeństwo PPTP

Protokół PPTP ma niestety poważne wady. Bezpieczeństwo opiera się głównie o 128-bitowe szyfrowanie, za uwierzytelnianie klienta mogą zaś odpowiadać protokoły PAP, CHA, MS-CHAP, MS-CHAP v2 lub EAP-TLS. W związku z tym PPTP jest obecnie uznawany za protokół, który nie jest bezpieczny. Przyczyną tego są słabości protokołów uwierzytelniania, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony - zostały złamane i tym samym pozwalają atakującym na przejęcie i odszyfrowanie danych przesyłanych przy pomocy PPTP. Sam Microsoft zaleca używanie innych protokołów jak L2TP, IPSEC IKEv2 czy SSTP.

Jeżeli od VPN oczekujemy wysokiego bezpieczeństwa, to powinniśmy unikać korzystania z protokołu PPTP. Pomimo tego, że jest powszechnie oferowany i używanie go (przede wszystkich na systemach Microsoft) nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania, zastanówmy się dwa razy zanim oprzemy swoje bezpieczeństwo w sieci o ten protokół. Zdecydowanie lepiej postawić na bardziej bezpieczne protokoły jak OpenVPN, L2TP/IPsec czy SSTP.

VPN z Point to Point Tunneling Protocol

Protokół PPTP jest dostępny u większości dostawców VPN. Znajdziesz go również w ofercie najlepiej ocenianych w naszym serwisie firm. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeżeli bezpieczeństwo jest tym, czego głównie oczekujemy od VPN, to powinniśmy zdecydować się na bezpieczniejszy protokół.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.34
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.27
3
CyberGhost
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy
8.58

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Co to jest VPN? Jak działa VPN?
21.06.2016

Co to jest VPN? Jak działa VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie szyfrowane...

Najlepszy VPN na Windows 10
13.02.2019

Najlepszy VPN na Windows 10

W tym poradniku dowiesz się jaki VPN na Windowsa najlepiej wybrać w 2019 roku. Windows od dawna króluje jako najpopularniejszy system operacyjny na...