Jak zabezpieczyć telefon i komputer i bezpiecznie korzystać z internetu w trakcie podróży?

Internet w podróży

Podczas podróży nasz telefon i komputer może być łupem nie tylko złodziei, ale również cyberprzestępców. Ryzyko można jednak nieco zmniejszyć i odpowiednio zabezpieczyć się jeszcze przed podróżą. Z internetu można bezpiecznie korzystać w trakcie podróży i wrócić z niej bez utraty najcenniejszych danych. Stosując się do kilku prostych rad możemy skutecznie zabezpieczyć komputer i telefon i sprawić, że korzystanie z internetu w trakcie podróży będzie bezpieczne.

To co przesyłamy przez Internet i posiadamy na naszych urządzeniach to cenny łup dla każdego cyberprzestępcy. W oparciu o dostęp do zdobytych informacji na temat ofiary, może wyrządzić jej spore szkody oraz znacznie się wzbogacić. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie urządzeń elektronicznych, zwłaszcza podczas podróży – gdy przebywamy w zupełnie obcym kraju i środowisku.

W tym poradniku zebraliśmy garść porad, które mogą okazać się przydatne nie tylko przy planowaniu podróż do innego kraju, ale również na co dzień – w Polsce.

1. Zabezpieczenie telefonu i komputera przed kradzieżą w podróży

To co najczęściej spotyka turystów w podczas podróży to kradzieże telefonów lub laptopów. Nie znamy dnia i godziny, kiedy nasz sprzęt nagle zniknie. Zarówno iPhone jak i Android posiadają funkcję Find My iPhone oraz Find My Device (dla Androida). Pozwalają na znalezienie naszego urządzenia jeżeli zostało skradzione lub zgubione oraz w razie potrzeby zdalne skasowanie z niego wszystkich danych.

Jeśli posiadamy komputer od Apple, to podobnie jak w przypadku iPhona, możemy skorzystać z narzędzia które spróbuje namierzyć nasz komputer i w razie potrzeby go „wyczyści”. Na Windowsie (ale również na Macu i Linuxie) możemy zainstalować program Prey Project, który daje szerokie możliwości namierzania i zdalnego dostępu do urządzenia jeśli je utracimy.

2. Robienie KOPII BEZPIECZEŃSTWA przed podróżą

Jeśli nie chcemy trwale stracić wszystkich cennych danych, dokumentów, zdjęć to robienie regularnych kopii bezpieczeństwa powinno stać się nawykiem. Opcji jest multum – dysk zewnętrzny, chmura, gotowe rozwiązania jak Dropbox czy Google Drive. Wystarczy poświęcić chwilę i będziemy mieć pewność, że cenne dane sprzed wielu lat nagle nie znikną.

Przed podróżą, gdy komputer lub telefon mogą być szczególnie narażone na utratę, zrobienie kopii zapasowej wszystkich danych powinno być wręcz obowiązkowym nawykiem.

3. Szyfrowanie danych na telefonie i komputerze

Szyfrowanie dysków może uratować dane przed odczytaniem ich przez złodzieja lub niepowołane osoby, w których ręce wpadnie sprzęt. O ile utratę urządzeń można jeszcze przeżyć, to dostęp do całej zawartości dysku przez osoby trzecie może okazać się tragiczny w skutkach.

iPhone automatycznie szyfruje zawartość telefonu i tutaj nic nie trzeba. Na Androidzie można włączyć opcję szyfrowania – lepiej zrobić to jeszcze w domu. W przypadku komputerów, na Windowsie możemy skorzystać z BitLockera do zaszyfrowania danych, a na Macu z FileVault. Jest też szereg narzędzi płatnych lub open source, które umożliwiają bezpieczne zaszyfrowanie danych. Ważne żeby zrobić to jeszcze w domu, przed wyjazdem do innego państwa.

4. Korzystanie z internetu w podróży – zabezpieczenie się przy pomocy VPN

Publiczne sieci Wi-Fi oraz hotspoty w kawiarniach, w hotelach, na lotnisku czy restauracji nie są bezpieczne. To że każdy bez żadnej kontroli może się z nimi połączyć sprawia, że jesteśmy narażeni na szereg ataków ze strony cyberprzestępców.

Pod sieci Wi-Fi łatwo jest się również podszywać i stworzyć swoją – wystarczy nazwa odpowiadająca nazwie kawiarni po sąsiedzku i przestępca może mieć pewność, że znajdzie się ktoś kto spróbuje się z nią połączyć i będzie za jej pośrednictwem np. logował się do serwisów internetowych. Warto w swoim urządzeniu wyłączyć automatyczne łączenie się z siecią Wi-Fi, co w pewnym zakresie może nas uchronić przed połączeniem z siecią-pułapką.

Rozwiązaniem jest też korzystanie z połączenia przez VPN, czyli za pomocą narzędzia szyfrującego połączenie pomiędzy urządzeniem użytkownika, a serwerem dostawcy usługi w bezpieczny sposób. Dzięki temu nikt postronny nie będzie miał możliwości przechwycenia transmisji naszych danych lub podglądania aktywności sieciowej. Wszystko zostaje zaszyfrowane i tym samym ukryte przed wzrokiem osób trzecich. Tego typu usługi znajdziesz w naszym zestawieniu najlepszych VPN.

VPN umożliwia też omijanie cenzury Interentu. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli podróżujemy do takich państw jak np. Chiny, Iran czy Turcja, gdzie sieć jest cenzurowana i dostęp do wielu serwisów internetowych jest zablokowany i nie da się z nich skorzystać bez skorzystania z VPN.

5. Używanie aplikacji mobilnych zamiast przeglądarki internetowej

Aplikacje mobilne cechuje to, że są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone. Pozwalają uniknąć ataku w postaci np. phishingu. Dlatego gdy musimy zalogować się do banku, skorzystać z Facebooka czy innych serwisów internetowych to lepiej zrobić to przez oficjalne aplikacje, a nie logując się przez przeglądarkę.

6. Aktualizacja oprogramowania przed wyjazdem

Niby oczywista sprawa, a jednak nie każdy podchodzi do tego poważnie. Regularne i szybkie aktualizacje systemu i oprogramowania może ocalić komputer i telefon przed atakiem, który dopiero co został opracowany i ujrzał światło dzienne.

7. Ostrożne korzystanie z cudzych komputerów i telefonów

Jeżeli będzie trzeba skorzystać w czasie podróży z cudzego komputera lub telefonu, to trzeba zawsze zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiadomo jak dana osoba dba o zabezpieczenia (mogła paść ofiarą przestępców i jej komputer może być pełny np. keyloggerów) oraz czy nie udostępnia celowo komputera – żeby przechwycić dane do logowania.

Jeśli nie jest to absolutnie koniecznie, to nie logujmy się do banku, poczty, serwisów społecznościowych na obcych urządzeniach.

8. Nie ładuj urządzenia z podejrzanych źródeł

Swoje telefony i tablety powinniśmy ładować tylko za pomocą własnej ładowarki umieszczonej w gniazdku. Nie ulegajmy pokusie użycia publicznie oferowanych przez kogoś ładowarek – mogą posłużyć do włamania się do urządzenia i wykradzenia danych. A jeśli musimy z takich korzystać, to można kupić specjalna przejściówkę, która zabezpiecza przed jakąkolwiek transmisją danych i pozwala tylko na ładowanie.