Recenzja Avast SecureLine VPN 2024

Avast

Twórca popularnego programu antywirusowego, firma Avast posiada w swojej ofercie również rozwiązanie z zakresu VPN. Jest to stosunkowo nowa usługa, której na tle konkurencji wciąż brakuje wielu funkcji i możliwości. Jednak można się spodziewać, że w najbliższym czasie zostanie dość mocno rozbudowana.

Test Avast SecureLine VPN – jak szybkie i stabilne jest połączenie?

Przeprowadziliśmy test szybkości VPN od Avast i wyniki bardzo pozytywnie zaskoczyły. Prędkość jest bardzo duża i nie można jej nic zarzucić. Nie dopatrzyliśmy się również większych problemów ze stabilnością usługi. Sprawdziliśmy serwery w Polsce, UK oraz USA czyli najpopularniejszych lokalizacjach, z których się korzysta do streamingu. Bo tylko do tego polecamy ten VPN z racji gromadzenia danych o użytkownikach.

Łącze, na którym przeprowadzono test to Neostrada od Orange, światłowód o prędkości maksymalnej do 300 Mbit/s. Testy wykonano w oparciu o narzędzie speedtest.net. Na końcu znajduje się pomiar kontrolny, wykonany w czasie testów bez pośrednictwa VPN.

Test szybkości serwerów w Polsce

Test szybkości polskiego serwera Avast
Test szybkości polskiego serwera Avast

Test polskiego serwera wypadł rewelacyjnie, prędkość jest duża a jej spadki w praktyce nie są odczuwalne. Avast zyskuje tutaj duży plus.

Test szybkości serwerów w UK

Szybkość serwerów Avast w UK
Test szybkości serwera Avast w UK

Podobnie ma się sprawa z serwerami położonymi w Wielkiej Brytanii. Tutaj wynik jest jeszcze lepszy i praktycznie nie odbiega od tego, co na co dzień możemy wyciągnąć z naszego łącza bez korzystania z VPN.

Test szybkości serwerów w USA

Wynik testu szybkości Avast w USA
Szybkość serwerów Avast w USA

Szybkość serwerów w USA jest przyzwoita, ale nie tak dobra jak tych położonych w Europie. Jednak z powodzeniem wystarczy do swobodnego streamingu czy pobierania plików.

Pomiar kontrolny bez VPN

Pomiar kontrolny testu szybkości
Pomiar kontrolny

Bez VPN nasze łącze zazwyczaj osiąga taki wynik. Tak jak zawsze, ten pomiar kontrolny został przeprowadzony razem z testami VPN żeby pokazać punkt odniesienia.

Bezpieczeństwo Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN oferuje do wyboru dwa protokoły: OpenVPN i IKEv2. Są to mocne protokoły, które potrafią dobrze zabezpieczyć połączenie z siecią.

Szyfrowanie odbywa się przy pomocy algorytmu AES-256 bit. Czyli na dzisiejsze możliwości obliczeniowe jest nie do złamania. Avast nie podaje dokładnych szczegółów technicznych co do dokładnej specyfiki szyfrowania na swojej stronie, która jest dość uboga w informacje.

Mając do wyboru OpenVPN oraz IKEv2 zdecydowanie lepiej postawić na OpenVPN, ale oba protokoły są tak samo dobre i skuteczne. W kwestii bezpieczeństwa nic można za wiele zarzucić Avast SecureLine VPN. Wszystko jest ok.

Ochrona prywatności w Avast SecureLine VPN

Jeśli od VPN oczekujesz przede wszystkim ochrony prywatności, to odradzamy wybranie Avast SecureLine VPN. Jest to usługa, która loguje adresy IP użytkowników, czasy połączenia oraz wykorzystany transfer. Co prawda aktywność podczas korzystania z usługi nie jest monitorowana i zapisywana, to jednak gromadzenie opisanych poniżej danych powinno zapalić lampkę ostrzegawczą u każdego, komu zależy na prywatności ze strony VPN. W polityce prywatności Avast SecureLine VPN możemy przeczytać:

We will store a time stamp and IP address when you connect and disconnect to our VPN service, the amount of data transmitted (up- and download) during your session together with the IP address of the individual VPN server used by you. We do not store details of, or monitor, the websites you connect to when using our VPN service. We collect aggregated statistical (non-personal) data about the usage of the VPN mobile apps and software.

W dalszej części polityki prywatności możemy znaleźć zasady logowania i gromadzenia danych na temat użytkowników i w nich wyszczególnione są dokładnie informacje, które są przechowywane w związku z korzystaniem z usługi:

  • nazwa użytkownika
  • data i godzina nawiązania połączenia i zakończenia połączenia z VPN
  • ilość przesłanych danych (zarówno wysłanych jak i pobranych)
  • prawdziwy adres IP użytkownika
  • adres IP serwera, z którym było się połączonym

Logi przechowywane są na serwerach Avast przez minimum 30 dni. Ten okres może zostać przedłużony w razie potrzeby w przypadku poszczególnych użytkowników (jeśli np. zajdzie podejrzenie, że wykorzystują usługę niezgodnie z przeznaczeniem). Jeżeli szukasz VPN do ochrony prywatności, to radzimy rozejrzeć się za inną usługą.

Na plus trzeba zaliczyć wbudowany w aplikacje wyłącznik awaryjny (kill switch), w który zostały wyposażone aplikacje. Dzięki niemu połączenie z siecią jest blokowane po utracie połączenia z VPN.

Streaming i P2P z Avast SecureLine VPN

VPN Avast warto rozważyć jeżeli szukamy czegoś do streamingu. Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale z różnymi usługami w z powodzeniem działa i umożliwia ich odblokowanie i ominięcie blokad regionalnych.

Przy jego pomocy serwerów położonych w USA bez problemu udało nam się uzyskać dostęp do oferty Netflixa USA, dzięki czemu można znacznie poszerzyć bibliotekę filmów i seriali które możemy oglądać. Transmisja jest stabilna i bez problemu można oglądać materiały, które są tylko tam dostępne.

Natomiast brytyjski BBC iPlayer wykrywa serwery Avast i je blokuje, w tym przypadku wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem.

Polskie VOD z Avast SecureLine VPN

W przypadku polskich VOD część udało się nam uruchomić, a część nie. Tradycyjnie, to z czym są zawsze największe problemy – HBO GO oraz polski Netflix nie działają z Avast SecureLine VPN.

Lepiej na szczęście wygląda sprawa z pozostałymi serwisami oferującymi filmy i seriale. TVP działa bez problemu, podobnie jest z Player.pl oraz Ipla. Bez problemu obejrzymy polskie materiały, które można znaleźć w tych serwisach. W połączeniu z dobrą prędkością, jest to VPN VPN wart rozważenia.

P2P

Avast oficjalnie zezwala na korzystanie z P2P, pisze o tym nawet na swojej stronie – że umożliwia korzystanie z P2P. W aplikacji są do tego odpowiednio oznaczone serwery. Jednak jak pisaliśmy wcześniej, jest to VPN który loguje adresy IP i inne dane o użytkownikach. Więc jest to bardzo zły wybór jeśli chodzi o VPN do torrentów. Odradzamy korzystanie z niego do takiego celu.

Aplikacje Avast SecureLine VPN i ich możliwości

Avast SecureLine VPN jest dostępny tylko i wyłącznie na cztery systemy operacyjne:

  • Windows
  • macOS
  • Android
  • iOS (iPhone i iPad)

Aplikacja Avast VPN jest wyjątkowo intuicyjna i prosta w obsłudze. Wszystko jest przetłumaczone na język polski i zrozumiałe. W opcjach i konfiguracji możemy wybrać kilka ustawień, które nas interesują – warto je przejrzeć po instalacji programu na komputerze. Wart włączenia jest kill switch, czyli wyłącznik awaryjny który będzie nas chronił w sytuacji, w której połączenie z serwerem VPN mogłoby zostać przerwane.

Podobnie wygląda sprawa z aplikacją mobilną, jest prosta i wygodna w obsłudze.

Zrzuty ekranu aplikacji na komputer prezentują się następująco:

Aplikacja Avast Mac
Widok głównego okna aplikacji Avast SecureLine VPN
Ustawienia aplikacji Avast
Ustawienia aplikacji Avast

Wsparcie użytkownika i pomoc w Avast SecureLine VPN

Wsparcie Avast odbywa się za pośrednictwem bazy wiedzy z poradnikami i instrukcjami online. Możemy znaleźć tam odpowiedzi na podstawowe problemy i zagadnienia związane z obsługą i uruchomieniem usługi. Poradniki są po polsku, więc jeżeli język angielski jest przeszkodą to w przypadku Avast nie będzie to problemem.

Jeżeli nie znajdziemy odpowiedzi w sekcji pomocy, to możemy również skontaktować się z obsługą techniczną przez sytem zgłoszeń online.

Lokalizacje serwerów Avast SecureLine VPN

Avast nie wyróżnia się jakoś specjalnie liczbą dostępnych lokalizacji serwerów. Obecnie dostępne 34 kraje to dość przeciętna wartość – ani niska, ani wysoka. Znajdziemy wszystkie potrzebne w codziennym korzystaniu z VPN lokalizacje, w tym co ważne dla Polaków – polski serwer VPN.

Avast nie podaje dokładnej liczby serwerów, którymi dysponuje. Sprawdzić możemy tylko jakie kraje są dostępne oraz w niektórych przypadkach mamy możliwość wyboru konkretnych miast.

Lokalizacje serwerów Avast VPN
Widok dostępnych serwerów w aplikacji

Cena Avast SecureLine VPN

Okres1 miesiąc12 miesięcy24 miesiące36 miesięcy
Cena za miesiąc8,99 USD6,67 USD6,25 USD6,11 USD
Koszt całkowity8,99 USD79,99 USD149,99 USD219,99 USD
Koszt roczny107,88 USD79,99 USD75,00 USD73,33 USD
Częstotliwość płatnościco miesiącco 12 miesięcyco 24 miesiąceco 36 miesięcy
Oszczędnościbrak-26 %
oszczędzasz 27,89 USD rocznie
-30 %
oszczędzasz 65,77 USD przez dwa lata
-32 %
oszczędzasz 103,65 USD przez 3 lata

Cena Avast nie zachwyca. Jest to dość drogi VPN, które w najbardziej korzystnym wariancie, gdzie otrzymujemy najwyższą zniżkę kosztuje średnio 6,11$ miesięcznie. W zestawieniu z możliwościami i ofertą tego dostawcy jest to w naszej ocenie zdecydowanie zbyt drogo.

Avast oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, ale jest ona obarczona warunkami. Nie jest to zatem równie atrakcyjna opcja jak w przypadku pozostałych usług, trzeba jednak pamiętać, że Avast oferuje bezpłatny, 7-dniowy okres próbny – bez konieczności podawania danych do płatności. Wyciąg z zasad zwrotu pieniędzy dostępnych na stronie:

Inne ograniczenia. Nie anulujemy subskrypcji ani nie przyznajemy zwrotu pieniędzy za zakup:

(…)

_ Rozwiązania VPN albo innego Rozwiązania komunikacyjnego, wykorzystanego do przesłania lub pobrania łącznie ponad 10 GB danych albo wykorzystanego do połączenia z naszą siecią VPN albo inną usługą komunikacyjną ponad 100 razy

Czyli jeżeli prześlemy w dowolną stronę łącznie ponad 10 GB oraz nawiążemy ponad 100 połączeń z serwerami VPN, to możemy zapomnieć o ewentualnym zwrocie pieniędzy. Dodając do tego wysoką cenę, warto zastanowić się poważnie zanim kupimy ten VPN.

Aktualny cennik Avast
Cennik Avast widoczny na stronie

Podsumowanie recenzji Avast SecureLine VPN

Avast nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle najlepszych VPN, które opisujemy na naszej stronie. Na pewno nie jest to dobry VPN do ochrony prywatności w sieci z racji logów jakie gromadzi. Na plus zdecydowanie przemawia bardzo duża szybkość oraz przyzwoita skuteczność w omijaniu blokad regionalnych. Warto również zaznaczyć darmowy, 7-dniowy okres próbny, z którego można skorzystać.

Jednak warto zastanowić się czy ceną, jaką firma ustaliła za usługę jest tak naprawdę warta tego, co otrzymujemy w zamian.