Recenzja ProtonVPN - analiza, test i opinie

Radek Król - Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019

Recenzja ProtonVPN
Jeżeli prywatność jest dla Ciebie kluczową sprawą i to właśnie do jej ochrony szukasz usługi VPN, to zdecydowanie warto poznać możliwości ProtonVPN. Sprawdź jak usługa od twórców ProtonMail wypadła w naszym teście i analizie.
Odwiedź ProtonVPN
od 8.0$ miesięcznie
 • Aplikacje
Informacje o ProtonVPN
Ocena8,14
Ocena redakcji
8,70/10
Prywatność i bezpieczeństwo
9,52/10
Funkcje i możliwości
6,20/10
Aktualna promocja:

ProtonVPN - podstawowe informacje

Firma, która zarządza ProtonVPN zlokalizowana jest w Szwajcarii, kraju słynącym z z bardzo poważnego traktowania spraw związanych z prywatnością. W porównaniu do konkurencji jest to usługa dość nowa i wciąż się zmienia i rozwija. Systematycznie dodawane są nowe serwery i zwiększana prędkość i przepustowość oraz możliwości samej usługi.

Zalety

 • VPN od twórców ProtonMaila, prywatnej poczty
 • świetna ochrona prywatności
 • specjalne prywatne serwery z silnymi zabezpieczeniami
 • korzystanie nawet na 10 urządzeniach jednocześnie
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
 • działa amerykański Netflix

Wady

 • mało serwerów i ich lokalizacji
 • dostęp do wszystkich możliwości wymaga kupna najdroższego planu
 • nienajlepsza prędkość usługi

Parametry

 • Połączenia: 5
 • Dostępne kraje: 43
 • Dostępne serwery: 500+
 • OpenVPN:
 • Wsparcie 24/7:
 • Siedziba firmy: Szwajcaria

Zastosowania

 • Polskie IP:
 • Netflix:
 • Bloker reklam:
 • Torrenty:
 • Ochrona prywatności:
 • Omijanie cenzury:

Cena

od 8.0$ miesięcznie30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Sprawdź również

ExpressVPN
9,31 /10
od 6,67$ miesięcznie
Odwiedź
NordVPN
9,13 /10
od 3,49$ miesięcznie
Odwiedź
CyberGhost
8,58 /10
od 2,75$ miesięcznie
Odwiedź

Test ProtonVPN - jak szybkie i stabilne jest połączenie?

Szybkość nie jest mocną stroną ProtonVPN. Jeżeli liczymy na rewelacyjne prędkości, porównywalne z usługami takimi jak ExpressVPN czy NordVPN to w tym przypadku spotka nas rozczarowanie. W naszych testach na światłowodzie od Orange - Neostradzie do 300 Mbit/s - nie udało się przekroczyć 50 Mbit/s. Nie jest to tragiczny wynik, ale wynik mógłby być lepszy.

Test prędkości usługi VPN od ProtonMail został przeprowadzony w oparciu o narzędzie speedtest.net. Jako źródło odniesienia, w wykonany został również pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em, który jest widoczny na ostatnim zrzucie ekranu. Sprawdziliśmy szybkość serwerów w najpopularniejszych lokalizacjach serwerów, z perspektywy polskiego użytkownika: polskiego, brytyjskiego i w USA

Jeżeli nie zależy nam na ogromnych prędkościach, to ProtonVPN sprawdzi się świetnie, gdyż prędkości w zakresie 35-50 Mbit/s są przyzwoite i przekraczają limity wielu łącz internetowych, które posiadają niektórzy użytkownicy. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać w pełni całą przepustowość naszego łącza, to lepiej rozejrzeć się za innym dostawcą.

Test szybkości polskich serwerów

Polski serwer ProtonVPN

Polskie serwery wypadły mocno przeciętnie, na tle innych usług VPN. Udało nam się uzyskać wynik w okolicy 36-40 Mbit/s podczas testowania wszystkich 4 dostępnych w usłudze serwerów. Ping również nie jest najlepszy, waha się w okolicy 45 ms.

Test szybkości amerykańskich serwerów

Serwer USA ProtonVPN

W przypadku serwerów ProtonVPN w USA nie ma znacznej poprawy, ich szybkość również oscyluje w okolicy 40 Mbit/s. Ping ma wartość w okolic 110-115 ms i temu nie można nic zarzucić. Odległość geograficzna robi swoje.

Test szybkości serwerów w UK

Serwery ProtonVPN w UK

Serwery w UK wypadły najlepiej, bo w nich średnia uzyskana prędkość wynosiła około 50 Mbit/s. Wciąż jest to jednak o wiele mniej niż u konkurencyjnych usług.

Pomiar kontrolny bez VPN

Pomiar kontrolny

Na powyższym zrzucie ekranu przedstawiony został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia się z serwerem VPN. Jak widać ProtonVPN nie był w stanie zapewnić szybkości zgodnej z pełną przepustowością łącza internetowego.

Bezpieczeństwo ProtonVPN

Bezpieczeństwo

ProtonVPN udostępnia swoim użytkownikom następujące protokoły VPN:
 • OpenVPN
 • IKEv2

Wśród dostępnych w ramach abonamentu w ProtonVPN protokołów znajdzimy protokół OpenVPN, uznawany obecnie za najbezpieczniejszy.

Ochrona prywatności w ProtonVPN

ProtonVPN to usługa w absolutnej czołówce jeśli chodzi o ochronę prywatności.

Plusy

ProtonVPN nie gromadzi żadnych logów i informacji na temat tego, co robią użytkownicy. Aktywność (czyli np. z czym się łączymy, jakie strony odwiedzamy), czas połączenia oraz wykorzystany transfer nie są logowane. Aplikacja kliencka ProtonVPN jest wyposażona w killswitch, który zablokuje połączenie z siecią w sytuacji utraty połączenia z VPN. Warto również wspomnieć o tym, że użytkownicy ProtonVPN mogą skorzystać dla dodatkowej ochrony z serwerów Double VPN czyli podwójnego VPN-a. Dzięki możliwości płatności przy pomocy Bitcoina, mamy możliwość dokonania całkowicie anonimowego zakupu usługi. Lokalizacja firmy odpowiedzialnej za ProtonVPN to Szwajcaria, kraj poza grupą tzw. Państw Pięciu Oczu.

Minusy

Streaming i P2P z ProtonVPN

Wiele osób decyduje się na korzystanie z VPN tylko i wyłącznie ze względu na streaming. Zmiana IP na inny kraj pozwala na odblokowanie dostępu do wielu różnych filmów i seriali. O ile w momencie swojego startu ProtonVPN nie wspierał zbytnio streamingu, to obecnie usługa umożliwia dostęp do wielu zagranicznych i krajowych serwisów VOD.

Oficjalnie ProtonVPN gwarantuje dostęp do Netflixa z USA, UK i Niemiec oraz amerykańskiego Hulu. Ale tylko i wyłącznie na serwerach z planu Plus, które w aplikacji oznaczone są literą P.

Przetestowaliśmy jak ProtonVPN sprawdza się w praktyce. Zarówno w przypadku polskich serwisów VOD, posługując się polskimi serwerami jak i w przypadku usług zagranicznych. Oto efekty:

Polskie serwisy streamingowe

W przypadku polskich VOD rezultat był taki jak się spodziewaliśmy jeszcze przed przystąpieniem do testu. Jak w większości przypadków, zarówno polski Netflix jak i HBO GO wykrywały połączenie z ProtonVPN. Natomiast nasze rodzime usługi i portale takie jak TVP, Ipla czy Player działały bez problemu i udało się połączyć.

Z pewnością na wykrywalność i problemy z omijaniem wpływa fakt, że ProtonVPN oferuje tylko 4 serwery w Polsce. 2 dostępne w planie podstawowym oraz dwa tylko dla abonentów planu Plus.

Zagraniczny streaming

W przypadku usług zagranicznych, wszystkich zawsze interesuje amerykański Netflix. Nie inaczej było w naszym przypadku. Po połączeniu się z amerykańskimi serwerami Plus w aplikacji ProtonVPN byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Netflix działał bez problemu, stabilnie i z dobrą prędkością. Mogliśmy w pełni przeglądać bibliotekę Netflixa USA i oglądać dostępne tam filmy oraz seriale. Jest to zdecydowanie duży plus ProtonVPN.

Trzeba tylko pamiętać, że Netflix USA jest dostępny tylko w droższym planie Plus (8$ miesięcznie).

Torrenty z ProtonVPN

Dostawca usługi umożliwia bezproblemowe korzystanie z torrentów oraz P2P na swoich serwerach. Nie robi problemów, a w aplikacji możemy znaleźć oznaczenie serwerów do P2P (dwie strzałki), które zostały w tym celu odpowiednio zoptymalizowane.

Lokalizacje serwerów ProtonVPN

ProtonVPN posiada aktualnie serwery w następujących państwach:

Na ten moment (druga połowa 2019 roku) ProtonVPN ma serwery w 43 różnych państwach, na każdym kontynencie. Zapewnia dostęp do wszystkich najpopularniejszych lokalizacji, z których możemy chcieć skorzystać.

Łącznie jest to ponad 550 serwerów. Dostęp do nich podzielony jest w zależności od planu, który wykupił użytkownik. Osoby korzystające z darmowej wersji mogą łączyć się tylko z Japonią, USA i Holandią.

Plan podstawowy i Plus to dostęp do wszystkich możliwych lokalizacji, z czego dla użytkowników Plus przewidziana jest dodatkowa pula serwerów, z których tylko oni mogą korzystać.

Użytkownicy planu Plus mają dodatkowo dostęp do specjalnych, bezpiecznych serwerów, które ProtonVPN określa mianem "Secure Core". Są one wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia.

W przypadku Polski, są to tylko cztery serwery co jest dość słabym wynikiem - dostajemy tylko 4 polskie adresy IP, z których można korzystać. Jednak nawet w godzinach szczytu serwery te nie są bardzo mocno obciążone więc nie jest aż tak tragicznie.

Cennik ProtonVPN

Cennik ProtonVPN

Okres 1 miesiąc 12 miesięcy
Cena za miesiąc 10,00 USD
Koszt całkowity 10,00 USD
Koszt roczny 120,00 USD
Częstotliwość płatności co miesiąc
Oszczędności brak

ProtonVPN oferuję aż 4 różne plany, które różnią się od siebie możliwościami i jak można się domyślać - również ceną. Istnieje możliwość wyboru płatności miesięcznych lub zapłaty za cały rok z góry. Przy płatności rocznej zniżka wynosi 20% od całkowitej ceny usługi. 

Największe możliwości daje plan Plus, który na podstawy tej recenzji jest używany do porównania ProtonVPN z innymi dostawcami VPN. Cena z uwzględnieniem rocznej zniżki to 8$ miesięcznie, co jest nieco większym kosztem w porównaniu do pozostałych dostawców VPN, które testowaliśmy. 

Na uwagę zasługuje plan Visionary, czyli wspólny abonament za ProtonVPN oraz ProtonMail. Jego cena to 24 dolary miesięcznie (z uwzględnieniem 20% zniżki za płatność za rok z góry). Wybór tego planu zwiększa jednocześnie dostępną liczbę jednoczesnych połączeń w planie Plus, który otrzymujemy z 5 do 10.

Do wyboru mamy 3 różne waluty: dolary amerykańskie, euro oraz franki szwajcarskie. Cena jest przeliczana 1:1 więc jeżeli rozliczamy się w złotówkach, to najlepiej wybrać dolary, gdyż ich kurs jest najbardziej korzystny. Można naprawdę dużo zaoszczędzić.

ProtonVPN gwarantuje 30-dniowy zwrot pieniędzy, jeżeli usługa nie spełni oczekiwań. Nie ma żadnych kruczków, wystarczy skontaktować się z pomocą i poprosić o zwrot środków.

Za ProtonVPN zapłacić można przy pomocy PayPala, karty płatniczej oraz Bitcoina. Pierwsze dwie metody płatności są dość oczywiste i nie trzeba ich tłumaczyć, wystarczy podać dane w momencie zakładania konta i dokonać płatności. Sprawa komplikuje się, gdy zechcemy zapłacić przy pomocy Bitcoina.

Bitcoin w ProtonVPN dostępny jest wyłącznie z poziomu ulepszania konta, nie zobaczymy go podczas składania zamówienia. Dlatego, jeżeli koniecznie zależy nam na tym względnie anonimowym środku płatności to musimy wykonać następujące kroki:

 1. Założyć darmowe konto w ProtonVPN (czyli wybrać Free Plan)
 2. Zalogować się na konto i wybrać nowy plan, za który chcemy zapłacić
 3. Wybrać Bitcoin spośród dostępnych opcji
 4. Wyświetli się informacja o sposobie dokonania płatności, postępujemy zgodnie z wymaganymi krokami
 5. Weryfikacja płatności może zająć nawet 24 godziny, po jej pomyślnym potwierdzeniu otrzymamy powiadomienie o dodaniu środków do konta
 6. Przy pomocy środków, które pojawiły się na koncie, aktywujemy dostęp do wybranego planu

Szczegółowy opis płatności przy pomocy BitCoina znajduje się w sekcji pomocy ProtonVPN.

Szczegóły techniczne ProtonVPN

Możliwości
Dostępne kraje:43
Jednoczesne połączenia:5
Dozwolone P2P: tak
Działa z Netflixem: tak
SmartDNS: nie
SOCKS5 Proxy: nie
Split tunneling: tak
Wbudowany adblock: nie
Dostępny plan darmowy: tak
Protokoły
OpenVPN: tak
PPTP: nie
IKEv2: tak
L2TP/IPSec: nie
SSTP: nie
SoftEther: nie
Prywatność
Siedziba firmy:Szwajcaria
Killswitch: tak
Multihop / Double VPN: tak
Anonimowy zakup: tak
Siedziba poza państwami "5 eyes": tak
Siedziba poza państwami "14 eyes": tak
Ochrona przed DNS leak: tak
Ochrona przed IPv6 leak: tak
Brak logowania ruchu: tak
Brak logowania czasu połączenia: tak
Brak logowania transferu: tak
Brak logowania IP tak
Serwery "stealth" nie
Brak naruszeń prywatności w przeszłości tak
Systemy i urządzenia
Windows: tak
Mac: tak
Linux: nie
Android: tak
iOS: tak
Router: tak
Wtyczka Chrome: nie
Wtyczka Firefox: nie
Wtyczka Safari: nie
Wsparcie użytkownika
Pomoc na żywo 24/7: nie
Czat na żywo: nie
System zgłoszeń: tak
Wsparcie przez forum: tak
Wsparcie przez telefon: nie
Baza wiedzy: tak
Płatności
Dostępny okres próbny: nie
Gwarancja zwrotu pieniędzy: tak
Liczba dni na zwrot pieniędzy:30 dni
Płatność kartą: tak
Płatność PayPalem: tak
Płatność Bitcoinem: tak
Płatność przelewem bankowym: nie
Płatność kartami podarunkowymi: nie
Alternatywne kryptowaluty: nie
Cennik
1 miesiąc10.0 USD
12 miesięcy96.0 USD (8.0 USD miesięcznie)

Porównanie ProtonVPN z innymi dostawcami VPN

ExpressVPN vs ProtonVPN

Podsumowanie recenzji ProtonVPN

ProtonVPN w najlepszym planie to dość drogi VPN na tle pozostałych usług, jednak cenę częściowo rekompensuje to możliwościami i podejściem do spraw prywatności. Jeżeli szukasz sprawdzonej usługi VPN do jej ochrony, to ProtonVPN będzie dobrym wyborem. Brak logów, szwajcarskie podejście do prywatności i specjalne bezpieczne serwery to tylko nieliczne zalety.

Nieco do życzenia pozostawia prędkość samej usługi, więc jeżeli VPN ma być używany również wtedy gdy będziesz oglądał coś w streamingu czy grał online, to warto również rozważyć inne usługi.

Opinie o ProtonVPN

G 01/09/2018

Bardzo dobry VPN. Co najważniejsze posiada Polskie serwery - tak, tak już dodali. Mamy tu podwójny vpn, sieć tor, secure core, kill switch. Nie ma może tylu serwerów co konkurencja, ale ma te najważniejsze. Po co tyle serwerów skoro większość i tak nie będzie się łączyć z Ugandą czy Albanią. Szyfrowanie na najwyższym poziomie, brak logów, aplikacja, mimo że po angielsku, to jest łatwa i czytelna. Proton się rozwija i coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z ich usług. Na blogu można pytać o serwery których nie ma, zazwyczaj dodają jak jest większe zainteresowanie. Także polecam :)

Dodaj swoją ocenę i opinię o ProtonVPN

Ocena:

Szanujemy Twoją prywatność. Opinię na temat ProtonVPN możesz dodać całkowicie anonimowo - wystarczy Twoje imię lub pseudonim. Nie gromadzimy adresów IP oceniających.