Private Internet Access jest usługą cieszącą się dużą popularnością wśród użytkowników sieci. W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii zarówno w serwisach technologicznych, jak i na forach oraz w mediach społecznościowych. Private Internet Access zapewnia dużą prostotę obsługi, nieograniczony transfer, skuteczną ochronę prywatności, bezpieczeństwo, możliwość omijania cenzury i blokady serwisów internetowych. Na chwilę obecną jego infrastruktura złożona jest z 3444 serwerów w 25 krajach.
Private Internet Access to VPN, który najlepiej sprawdzi się do:
Oprócz klasycznej funkcjonalności VPN, dodatkową funkcją, dostępną w ramach opłaconego konta, jest proxy SOCKS5 - przyda się ono jeżeli z jakiś powodów, w konkretnej aplikacji chcemy połączyć się przez proxy, a nie poprzez VPN.
Możemy również opcjonalnie skorzystać funkcji PIA Mace, która blokuje wszelkiego rodzaju reklamy i trackery. Może się to okazać wyjątkowo przydatne na urządzeniach mobilnych, gdzie instalacja skutecznego blokera reklam bywa problematyczna.
Osoby poszukujące VPN-a do zabezpieczenia swojego prawdziwego adresu IP podczas korzystania z P2P mogą bez obaw wybrać Private Internet Access na swojego dostawcę VPN. W przeciwieństwie do wielu dostawców VPN, nie on zabrania korzystania z protokołów i usług związanych z wymianą plików. Wiąże się to również z tym, że PIA nie monitoruje i nie loguje jakiejkolwiek aktywności swoich użytkowników, więc nie ma technicznej możliwości wprowadzenia ograniczeń.
Private Internet Access udostępnia własną aplikację kliencką na wszystkie urządzenia. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, a opis dokładnej konfiguracji dla każdego urządzenia lub systemu znajdziemy na stronie dostawcy. Jeżeli nie chcemy korzystać z udostępnionej aplikacji, możemy również skonfigurować i używać Private Internet Access w oparciu o OpenVPN.
W aplikacji możemy m.in. wybrać lokalizację z jaką chcemy się łączyć, rodzaj połączenia, poziom szyfrowania, przekierowanie portów, włączyć Kill Switch czy ochronę przed wyciekiem IPv6.
Aplikacje są udostępnione na najpopularniejsze systemy i urządzenia. Na stronie PIA znajdziemy aplikacje przeznaczone dla systemów i urządzeń takich jak:
przeglądarka Chrome (wtyczka)
Oprócz tego, jeżeli chcemy skonfigurować VPN-a na routerze to na stronie PIA jest przygotowany dokładny poradnik z instrukcją jak to zrobić.Z Private Internet Access możemy korzystać jednocześnie na 5 urządzeniach, co plasuje ich w czołówce pod tym względem w zestawieniu z innymi dostawcami VPN.
W razie problemów możemy skorzystać ze wsparcia technicznego, dostępnego przez całą dobę. Pomoc odbywa się za pomocą prostego i przejrzystego systemu do obsługi zgłoszeń.
Strona Private Internet Access posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę wiedzy oraz sekcję instrukcji i porad. Nawet osoby średnio orientujące się w kwestiach technicznych, w oparciu o poradniki i instrukcje umieszczone na stronie, będą w stanie poradzić sobie z instalacją i konfiguracją usługi.
Zrzut ekranu aplikacji
Jednym z etapów naszego testu Private Internet Access było zbadanie prędkości pobierania oraz wysyłania danych podczas korzystania z tego VPN-a. Łącze internetowe, na jakim był przeprowadzony test, pozwala na osiągnięcie prędkości do 20 Mbit na sekundę w trakcie pobierania oraz około 10Mbit podczas wysyłania danych.
W trakcie testu wykonany został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em (na wykresach słupek szary). Następnie wykonany został ten sam test prędkości z tym, że tym razem połączenie odbywało się za pośrednictwem VPN dostarczanego przez Private Internet Access. Test oparty został o narzędzie http://www.speedtest.net/. Podczas testu, serwer z którym było wykonywane połączenie to serwer Orange S.A. zlokalizowany w Warszawie. Każdy pomiar umieszczony na wykresie to średnia arytmetyczna z trzech połączeń testowych wykonanych w niewielkich odstępach czasu.
Na poniższych wykresach widać, że podczas połączenia z VPN-em prędkość transmisji danych zarówno podczas pobierania i wysyłania do Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec tylko nieznacznie spadła. Świadczy to o dobrej przepustowości i wydajności łączy oraz serwerów które dostarcza Private Internet Access. Połączenie przez ten VPN nie wpływa niekorzystnie na komfort użytkowania Internetu i nie powinno być odczuwalne przy wyborze tych serwerów. Niestety, gorzej wygląda sprawa z serwerem VPN w Australii, gdzie wynik testu prędkości wyszedł bardzo niekorzystnie.
Pamiętajmy, że łączenie się z Polski przez amerykański i australijski serwer VPN (i każdy inny położony w dużej odległości geograficznej od Polski) z zasobami internetowymi na polskich serwerach wpłynie niekorzystnie na średni ping. Jeśli zależy nam, żeby był niski, warto wybrać blisko położony serwer (jak np. Niemcy czy Szwecja).
Private Internet Access prezentuje swoją usługę jako zwiększającą prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. I to głównie pod tym kątem firma rozwija swoją infrastrukturę i możliwości.
Lokalizacja firmy w USA może być dla niektórych problematyczna, ze względu na amerykańską agencję wywiadowczą NSA, która posiada duże możliwości w zakresie podsłuchiwaniu i przechwytywaniu komunikacji elektronicznej. Z drugiej strony w USA nie ma prawa takiego jak w Unii Europejskiej, które nakazuje przechowywanie danych telekomunikacyjnych operatorom usług.
Private Internet Access jest VPN-em, który ma politykę absolutnego braku logów. Oznacza to, że nie zapisuje w żadnej formie aktywności i wykorzystania przez użytkowników swojej infrastruktury sieciowej. Polityka prywatności dostępna na stronie jest przejrzysta i jednoznacznie sformułowana. Znajdziemy tam informację, że firma na potrzeby działania usługi gromadzi jedynie dane na temat adresu email, płatności i generuje opcjonalne ciasteczko dla osób, które chcą automatycznie logować się do panelu. Oprócz tego, w polityce prywatności znajdziemy standardowe informacje o danych gromadzonych podczas odwiedzin strony internetowej oraz w trakcie korespondencji elektronicznej z PIA.
Użytkownik może wybrać z jakiego szyfrowania chce korzystać podczas używania VPN od PIA. Najsilniejsze dostępne szyfrowania to:
RSA–4096 dla handshake czyli nawiązania połączenia i weryfikacji urządzeń
Tego rodzaju szyfrowanie zapewnia najwyższy i będący standardem poziom zabezpieczenia połączenia, co gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie się do przesyłanych danych. Można też zdecydować się na szybsze, 128-bitowe szyfrowanie, jeśli uznamy, że najwyższy stopień zabezpieczeń nie jest nam potrzebny.Konto w Private Internet Access możemy założyć w pełni anonimowo, podając wyłącznie email oraz hasło przy rejestracji. Anonimowa płatność jest możliwa przy pomocy Bitcoina lub kart podarunkowych.
W aplikację kliencką PIA wbudowana jest ochrona przed DNS leak i IPv6 leak, co ma na celu ochronę przed ewentualnym wyciekiem naszego adresu IP. Ochronę przed IPv6 leak możemy włączyć w aplikacji. Ochrona przed DNS leak jest domyślnie włączona na Mac OS X, a na Windowsie możemy ją włączyć lub wyłączyć.
Dodatkowo, aplikacja PIA ma wbudowany Kill Switch, który automatycznie zablokuje połączenie z Internetem w przypadku utraty połączenia z VPN - dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy połączeni z siecią bez pośrednictwa VPN-a.
Oprócz aplikacji dostarczanej przez PIA możemy również skorzystać z OpenVPN. Na stronie PIA znajdziemy pełną instrukcję dla każdego urządzenia jak skonfigurować Private Internet Access z OpenVPN.
Aktualny cennik PIA dostępny na stronie. Źródło: Private Internet Access
Okres | 1 miesiąc | 12 miesięcy | 24 miesiące |
---|---|---|---|
Cena za miesiąc | 6,95 USD | 3,33 USD | 2,88 USD |
Koszt całkowity | 6,95 USD | 39,95 USD | 69,00 USD |
Koszt roczny | 83,40 USD | 39,95 USD | 34,50 USD |
Częstotliwość płatności | co miesiąc | co 12 miesięcy | co 24 miesiące |
Oszczędności | brak |
-52 % oszczędzasz 43,45 USD rocznie |
-59 % oszczędzasz 97,80 USD przez dwa lata |
Private Internet Access, na tle konkurencji, ma bardzo atrakcyjne ceny abonamentu za swoje usługi. Wybierając abonament miesięczny, za usługę zapłacimy 6.95$, co plasuje PIA w grupie dostawców o najtańszym abonamencie rozliczanym co miesiąc. Rocznie da to koszt usługi wynoszący 83.40$, co jest porównywalne z ceną konkurencyjnych usług przy płatności za rok z góry..
Do wyboru mamy jeszcze plan 6-miesięczny, za który zapłacimy 35,94$ co w skali roku (2 abonamenty 6-miesięczne) da 71.90$ czyli zaoszczędzimy około 14%.
Najkorzystniej wypada tutaj plan roczny, dzięki któremu możemy zaoszczędzić aż 52% w stosunku do rozliczeń miesięcznych. Za plan roczny zapłacimy 39.95$, co przeliczając to na poszczególne miesiące da nam 3.33$ za każdy miesiąc, więc wyjątkowo atrakcyjną cenę.
Za usługę możemy zapłacić przy pomocy karty kredytowej, PayPala, Bitcoina lub kart podarunkowych z tym że w przypadku tych ostatnich będzie to możliwe tylko przy pomocy kart powszechnie używanych na zachodzie, które w Polsce może być ciężko dostać.
Jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 7 dni od jej wykupienia możemy wystąpić o zwrot pieniędzy. Wystarczy skontaktować się z obsługą klienta PIA. Ta opcja nie jest jedynie dostępna przy zakupie usługi przy pomocy karty podarunkowej.
W porównaniu do konkurencyjnych usług, Private Internet Access nie oferuje dużej liczby lokalizacji geograficznych serwerów, bo na chwilę obecną jest to tylko 25 państw. Na plus możemy zaliczyć samą liczbę serwerów, posiadanych przez dostawcę, bo jest to na chwilę obecną ponad 3444 maszyn. Niestety, na liście serwerów nie znajdziemy polskiej lokalizacji, przez co PIA nie będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą uzyskać dostęp do usług blokowanych dla połączeń z zagranicy, jak np. polskie usługi VOD.
Wśród dostępnych serwerów znajdziemy najpopularniejsze lokalizacje takie jak USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Kanada czy Australia oraz wiele innych. Dzięki temu odblokujemy dostęp do usług mających ograniczenia regionalne oraz uzyskamy dostęp do ofert kierowanych tylko dla poszczególnych państw. Niestety, po wypowiedzeniu przez Netflixa wojny VPN-om, Private Internet Access jest zazwyczaj wykrywany i blokowany przez tego dostawcę VOD. PIA nie walczy aktywnie z blokadami nakładanymi przez Netflixa, więc jeżeli szukamy VPN-a głównie do tego, to warto rozejrzeć się za innymi dostawcami, którzy gwarantują dostęp do Netflixa za pośrednictwem swojej usługi.
Aktualnie dostępne lokalizacje serwerów PIA. Źródło: Private Internet Access
Usługa | |
---|---|
Dostępne kraje: | 29 |
Jednoczesne urządzenia: | 5 |
Dostępny plan darmowy: | nie |
Dostępny okres próbny: | nie |
Dozwolone P2P: | tak |
Szyfrowanie 256-bit: | tak |
Prywatność | |
Siedziba firmy: | USA |
Killswitch: | tak |
Multihop / Double VPN: | nie |
Anonimowy zakup: | tak |
Poza krajami "5 eyes": | tak |
Brak logowania ruchu: | tak |
Brak logowania czasu połączenia: | tak |
Brak logowania transferu: | tak |
Cennik | |
1 miesiąc | 6,95 USD |
12 miesięcy | 39,95 USD (3,33 USD za miesiąc) |
24 miesiące | 69 USD (2,88 USD za miesiąc) |
Płatności | |
Metody płatności: |
|
Możliwy zwrot pięniędzy | tak |
Ilość dni na zwrot pieniędzy: | 7 dni |
Protokoły | |
OpenVPN | tak |
PPTP | tak |
IKEv2 | nie |
L2TP/IPSec | tak |
SSTP | nie |
SoftEther | nie |
SmartDNS | nie |
SOCKS5 Proxy | tak |
Wsparcie użytkownika | |
Wsparcie 24/7 | nie |
Kanały wsparcia: |
|
Systemy i urządzenia | |
Systemy operacyjne |
|
Urządzenia |
|
Private Internet Access to wyjątkowo atrakcyjny cenowo VPN dla osób, które szukają tego rodzaju usługi do ochrony swojej prywatności oraz podniesienia bezpieczeństwa korzystania z sieci. Dużo funkcji chroniących prywatność, szybkie serwery oraz prosta i wygodna w obsłudze aplikacja przygotowana praktycznie na wszystkie systemy urządzenia, sprawiają że z obsługą PIA każdy poradzi sobie bez większych problemów.
PIA nie jest natomiast najlepszym wyborem, jeżeli chcemy oglądać polską telewizję przez internet (brak polskiego serwera) lub uzyskać dostęp do zagranicznej oferty VOD z terenu naszego kraju. Do tego dochodzi również mała (bo tylko 25 krajów) liczba lokalizacji.
Zatem jeżeli szukasz VPN, który pomoże chronić prywatność w sieci za niewielkie pieniądze - Private Internet Access będzie dobrym wyborem.
Opinie o Private Internet Access