Private Internet Access - recenzja, test, opinie

Private Internet Access zalicza się do grupy dostawców VPN, dobrze dbających o ochronę prywatności i poprawę bezpieczeństwa w sieci swoich użytkowników. Usługa oraz funkcje dostępne w ramach PIA są przygotowane z naciskiem na zwiększenia anonimowości w sieci. Jeżeli głównie tego oczekujesz od VPN-a - nie zawiedziesz się wybierając Private Internet Access.
Recenzja Private Internet Access
31LOKALIZACJE SERWERÓW
5JEDNOCZESNE POŁĄCZENIA
7 dniZWROT PIENIĘDZY
2.91 $ABONAMENT MIESIĘCZNY
Ocena redakcji
7,50/10
Możliwości i funkcje
7,61/10
Prywatność i bezpieczeństwo
8,00/10
Średnia ocena
7,70/10

Możliwości i funkcje Private Internet Access

Możliwości i funkcje Private Internet Access

Private Internet Access jest usługą cieszącą się dużą popularnością wśród użytkowników sieci. W Internecie można znaleźć wiele pozytywnych opinii zarówno w serwisach technologicznych, jak i na forach oraz w mediach społecznościowych. Private Internet Access zapewnia dużą prostotę obsługi, nieograniczony transfer, skuteczną ochronę prywatności, bezpieczeństwo, możliwość omijania cenzury i blokady serwisów internetowych. Na chwilę obecną jego infrastruktura złożona jest z 3444 serwerów w 25 krajach.

Private Internet Access to VPN, który najlepiej sprawdzi się do:

 • ochrony prywatności w sieci i zwiększenia anonimowości
 • zaszyfrowania danych przesyłanych przez sieć, a tym samym poprawy bezpieczeństwa
 • ominięcia cenzury nakładanej przez dostawców internetu lub rządy poszczególnych państw

Oprócz klasycznej funkcjonalności VPN, dodatkową funkcją, dostępną w ramach opłaconego konta, jest proxy SOCKS5 - przyda się ono jeżeli z jakiś powodów, w konkretnej aplikacji chcemy połączyć się przez proxy, a nie poprzez VPN.

Możemy również opcjonalnie skorzystać funkcji PIA Mace, która blokuje wszelkiego rodzaju reklamy i trackery. Może się to okazać wyjątkowo przydatne na urządzeniach mobilnych, gdzie instalacja skutecznego blokera reklam bywa problematyczna.

Osoby poszukujące VPN-a do zabezpieczenia swojego prawdziwego adresu IP podczas korzystania z P2P mogą bez obaw wybrać Private Internet Access na swojego dostawcę VPN. W przeciwieństwie do wielu dostawców VPN, nie on zabrania korzystania z protokołów i usług związanych z wymianą plików. Wiąże się to również z tym, że PIA nie monitoruje i nie loguje jakiejkolwiek aktywności swoich użytkowników, więc nie ma technicznej możliwości wprowadzenia ograniczeń.

Aplikacje i urządzenia

Private Internet Access udostępnia własną aplikację kliencką na wszystkie urządzenia. Jest ona bardzo prosta w obsłudze, a opis dokładnej konfiguracji dla każdego urządzenia lub systemu znajdziemy na stronie dostawcy. Jeżeli nie chcemy korzystać z udostępnionej aplikacji, możemy również skonfigurować i używać Private Internet Access w oparciu o OpenVPN.

W aplikacji możemy m.in. wybrać lokalizację z jaką chcemy się łączyć, rodzaj połączenia, poziom szyfrowania, przekierowanie portów, włączyć Kill Switch czy ochronę przed wyciekiem IPv6.

Aplikacje są udostępnione na najpopularniejsze systemy i urządzenia. Na stronie PIA znajdziemy aplikacje przeznaczone dla systemów i urządzeń takich jak:

 • Windows
 • Mac OS X
 • Linux
 • iOS
 • Android
 • przeglądarka Chrome (wtyczka)

  Oprócz tego, jeżeli chcemy skonfigurować VPN-a na routerze to na stronie PIA jest przygotowany dokładny poradnik z instrukcją jak to zrobić.

Z Private Internet Access możemy korzystać jednocześnie na 5 urządzeniach, co plasuje ich w czołówce pod tym względem w zestawieniu z innymi dostawcami VPN.

Wsparcie użytkownika

W razie problemów możemy skorzystać ze wsparcia technicznego, dostępnego przez całą dobę. Pomoc odbywa się za pomocą prostego i przejrzystego systemu do obsługi zgłoszeń.

Strona Private Internet Access posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę wiedzy oraz sekcję instrukcji i porad. Nawet osoby średnio orientujące się w kwestiach technicznych, w oparciu o poradniki i instrukcje umieszczone na stronie, będą w stanie poradzić sobie z instalacją i konfiguracją usługi.

Aplikacja Private Internet Access

Zrzut ekranu aplikacji

Sprawdź również

ExpressVPN
9,34 /10
od 6,67$ miesięcznie
Odwiedź
NordVPN
9,27 /10
od 2,99$ miesięcznie
Odwiedź
CyberGhost
8,58 /10
od 2,75$ miesięcznie
Odwiedź

Test Private Internet Access - szybkość i stabilność połączenia

Jednym z etapów naszego testu Private Internet Access było zbadanie prędkości pobierania oraz wysyłania danych podczas korzystania z tego VPN-a. Łącze internetowe, na jakim był przeprowadzony test, pozwala na osiągnięcie prędkości do 20 Mbit na sekundę w trakcie pobierania oraz około 10Mbit podczas wysyłania danych.

W trakcie testu wykonany został pomiar kontrolny prędkości bez połączenia z VPN-em (na wykresach słupek szary). Następnie wykonany został ten sam test prędkości z tym, że tym razem połączenie odbywało się za pośrednictwem VPN dostarczanego przez Private Internet Access. Test oparty został o narzędzie http://www.speedtest.net/. Podczas testu, serwer z którym było wykonywane połączenie to serwer Orange S.A. zlokalizowany w Warszawie. Każdy pomiar umieszczony na wykresie to średnia arytmetyczna z trzech połączeń testowych wykonanych w niewielkich odstępach czasu.

Na poniższych wykresach widać, że podczas połączenia z VPN-em prędkość transmisji danych zarówno podczas pobierania i wysyłania do Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec tylko nieznacznie spadła. Świadczy to o dobrej przepustowości i wydajności łączy oraz serwerów które dostarcza Private Internet Access. Połączenie przez ten VPN nie wpływa niekorzystnie na komfort użytkowania Internetu i nie powinno być odczuwalne przy wyborze tych serwerów. Niestety, gorzej wygląda sprawa z serwerem VPN w Australii, gdzie wynik testu prędkości wyszedł bardzo niekorzystnie.

Pamiętajmy, że łączenie się z Polski przez amerykański i australijski serwer VPN (i każdy inny położony w dużej odległości geograficznej od Polski) z zasobami internetowymi na polskich serwerach wpłynie niekorzystnie na średni ping. Jeśli zależy nam, żeby był niski, warto wybrać blisko położony serwer (jak np. Niemcy czy Szwecja).

Prywatność i bezpieczeństwo Private Internet Access

Private Internet Access prezentuje swoją usługę jako zwiększającą prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. I to głównie pod tym kątem firma rozwija swoją infrastrukturę i możliwości.

Lokalizacja firmy w USA może być dla niektórych problematyczna, ze względu na amerykańską agencję wywiadowczą NSA, która posiada duże możliwości w zakresie podsłuchiwaniu i przechwytywaniu komunikacji elektronicznej. Z drugiej strony w USA nie ma prawa takiego jak w Unii Europejskiej, które nakazuje przechowywanie danych telekomunikacyjnych operatorom usług.

Private Internet Access jest VPN-em, który ma politykę absolutnego braku logów. Oznacza to, że nie zapisuje w żadnej formie aktywności i wykorzystania przez użytkowników swojej infrastruktury sieciowej. Polityka prywatności dostępna na stronie jest przejrzysta i jednoznacznie sformułowana. Znajdziemy tam informację, że firma na potrzeby działania usługi gromadzi jedynie dane na temat adresu email, płatności i generuje opcjonalne ciasteczko dla osób, które chcą automatycznie logować się do panelu. Oprócz tego, w polityce prywatności znajdziemy standardowe informacje o danych gromadzonych podczas odwiedzin strony internetowej oraz w trakcie korespondencji elektronicznej z PIA.

Użytkownik może wybrać z jakiego szyfrowania chce korzystać podczas używania VPN od PIA. Najsilniejsze dostępne szyfrowania to:

 • AES–256 dla szyfrowania danych
 • SHA256 dla uwierzytelniania
 • RSA–4096 dla handshake czyli nawiązania połączenia i weryfikacji urządzeń

  Tego rodzaju szyfrowanie zapewnia najwyższy i będący standardem poziom zabezpieczenia połączenia, co gwarantuje, że nikt niepowołany nie dostanie się do przesyłanych danych. Można też zdecydować się na szybsze, 128-bitowe szyfrowanie, jeśli uznamy, że najwyższy stopień zabezpieczeń nie jest nam potrzebny.

Konto w Private Internet Access możemy założyć w pełni anonimowo, podając wyłącznie email oraz hasło przy rejestracji. Anonimowa płatność jest możliwa przy pomocy Bitcoina lub kart podarunkowych.

W aplikację kliencką PIA wbudowana jest ochrona przed DNS leak i IPv6 leak, co ma na celu ochronę przed ewentualnym wyciekiem naszego adresu IP. Ochronę przed IPv6 leak możemy włączyć w aplikacji. Ochrona przed DNS leak jest domyślnie włączona na Mac OS X, a na Windowsie możemy ją włączyć lub wyłączyć.

Dodatkowo, aplikacja PIA ma wbudowany Kill Switch, który automatycznie zablokuje połączenie z Internetem w przypadku utraty połączenia z VPN - dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy połączeni z siecią bez pośrednictwa VPN-a.

Oprócz aplikacji dostarczanej przez PIA możemy również skorzystać z OpenVPN. Na stronie PIA znajdziemy pełną instrukcję dla każdego urządzenia jak skonfigurować Private Internet Access z OpenVPN.

Cennik Private Internet Access

Cennik Private Internet Access

Aktualny cennik PIA dostępny na stronie. Źródło: Private Internet Access

Okres 1 miesiąc 12 miesięcy 24 miesiące
Cena za miesiąc 6,95 USD 3,33 USD
Koszt całkowity 6,95 USD 39,95 USD
Koszt roczny 83,40 USD 39,95 USD
Częstotliwość płatności co miesiąc co 12 miesięcy
Oszczędności brak -52 %
oszczędzasz 43,45 USD rocznie

Private Internet Access, na tle konkurencji, ma bardzo atrakcyjne ceny abonamentu za swoje usługi. Wybierając abonament miesięczny, za usługę zapłacimy 6.95$, co plasuje PIA w grupie dostawców o najtańszym abonamencie rozliczanym co miesiąc. Rocznie da to koszt usługi wynoszący 83.40$, co jest porównywalne z ceną konkurencyjnych usług przy płatności za rok z góry..

Do wyboru mamy jeszcze plan 6-miesięczny, za który zapłacimy 35,94$ co w skali roku (2 abonamenty 6-miesięczne) da 71.90$ czyli zaoszczędzimy około 14%.

Najkorzystniej wypada tutaj plan roczny, dzięki któremu możemy zaoszczędzić aż 52% w stosunku do rozliczeń miesięcznych. Za plan roczny zapłacimy 39.95$, co przeliczając to na poszczególne miesiące da nam 3.33$ za każdy miesiąc, więc wyjątkowo atrakcyjną cenę.

Za usługę możemy zapłacić przy pomocy karty kredytowej, PayPala, Bitcoina lub kart podarunkowych z tym że w przypadku tych ostatnich będzie to możliwe tylko przy pomocy kart powszechnie używanych na zachodzie, które w Polsce może być ciężko dostać.

Jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 7 dni od jej wykupienia możemy wystąpić o zwrot pieniędzy. Wystarczy skontaktować się z obsługą klienta PIA. Ta opcja nie jest jedynie dostępna przy zakupie usługi przy pomocy karty podarunkowej.

W porównaniu do konkurencyjnych usług, Private Internet Access nie oferuje dużej liczby lokalizacji geograficznych serwerów, bo na chwilę obecną jest to tylko 30 państw. Na plus możemy zaliczyć samą liczbę serwerów, posiadanych przez dostawcę, bo jest to na chwilę obecną ponad 3444 maszyn. Od niedawna, na liście serwerów znajdziemy Polskę, przez co PIA będzie również dobrym wyborem dla osób, które chcą uzyskać dostęp do usług blokowanych z zagranicy, jak np. polskich usług VOD.

Wśród dostępnych serwerów znajdziemy najpopularniejsze lokalizacje takie jak USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Kanada czy Australia oraz wiele innych. Dzięki temu odblokujemy dostęp do usług mających ograniczenia regionalne oraz uzyskamy dostęp do ofert kierowanych tylko dla poszczególnych państw. Niestety, po wypowiedzeniu przez Netflixa wojny VPN-om, Private Internet Access jest zazwyczaj wykrywany i blokowany przez tego dostawcę VOD. PIA nie walczy aktywnie z blokadami nakładanymi przez Netflixa, więc jeżeli szukamy VPN-a głównie do tego, to warto rozejrzeć się za innymi dostawcami, którzy gwarantują dostęp do Netflixa za pośrednictwem swojej usługi.

Serwery Private Internet Access

Aktualnie dostępne lokalizacje serwerów PIA. Źródło: Private Internet Access

Szczegóły techniczne Private Internet Access

Możliwości
Dostępne kraje:31
Jednoczesne połączenia:5
Dozwolone P2P: tak
Działa z Netflixem: nie
SmartDNS: nie
SOCKS5 Proxy: tak
Split tunneling: nie
Wbudowany adblock: nie
Dostępny plan darmowy: nie
Protokoły
OpenVPN: tak
PPTP: tak
IKEv2: nie
L2TP/IPSec: tak
SSTP: nie
SoftEther: nie
Prywatność
Siedziba firmy:USA
Killswitch: tak
Multihop / Double VPN: nie
Anonimowy zakup: tak
Siedziba poza państwami "5 eyes": nie
Siedziba poza państwami "14 eyes": nie
Ochrona przed DNS leak: tak
Ochrona przed IPv6 leak: tak
Brak logowania ruchu: tak
Brak logowania czasu połączenia: tak
Brak logowania transferu: tak
Brak logowania IP tak
Serwery "stealth" nie
Brak naruszeń prywatności w przeszłości tak
Systemy i urządzenia
Windows: tak
Mac: tak
Linux: tak
Android: tak
iOS: tak
Router: tak
Wtyczka Chrome: nie
Wtyczka Firefox: nie
Wtyczka Safari: nie
Wsparcie użytkownika
Pomoc na żywo 24/7: nie
Czat na żywo: nie
System zgłoszeń: nie
Wsparcie przez forum: nie
Wsparcie przez telefon: nie
Baza wiedzy: nie
Płatności
Dostępny okres próbny: nie
Gwarancja zwrotu pieniędzy: tak
Liczba dni na zwrot pieniędzy:7 dni
Płatność kartą: tak
Płatność PayPalem: tak
Płatność Bitcoinem: tak
Płatność przelewem bankowym: nie
Płatność kartami podarunkowymi: tak
Alternatywne kryptowaluty: nie
Cennik
1 miesiąc6.95 USD
12 miesięcy39.95 USD (3.33 USD miesięcznie)
24 miesięcy69.95 USD (2.91 USD miesięcznie)

Podsumowanie recenzji Private Internet Access

Private Internet Access to wyjątkowo atrakcyjny cenowo VPN dla osób, które szukają tego rodzaju usługi do ochrony swojej prywatności oraz podniesienia bezpieczeństwa korzystania z sieci. Dużo funkcji chroniących prywatność, szybkie serwery oraz prosta i wygodna w obsłudze aplikacja przygotowana praktycznie na wszystkie systemy urządzenia, sprawiają że z obsługą PIA każdy poradzi sobie bez większych problemów.

PIA nie jest natomiast najlepszym wyborem, jeżeli chcemy oglądać polską telewizję przez internet (brak polskiego serwera) lub uzyskać dostęp do zagranicznej oferty VOD z terenu naszego kraju. Do tego dochodzi również mała (bo tylko 25 krajów) liczba lokalizacji.

Zatem jeżeli szukasz VPN, który pomoże chronić prywatność w sieci za niewielkie pieniądze - Private Internet Access będzie dobrym wyborem.

Opinie o Private Internet Access

Brak opinii użytkowników. Twoja może być pierwsza!

Dodaj opinię

Ocena:

Szanujemy Twoją prywatność. Opinię na temat Private Internet Access możesz dodać całkowicie anonimowo - wystarczy Twoje imię lub pseudonim. Nie gromadzimy adresów IP oceniających.