Najlepszy darmowy VPN 2020 – kompletny przewodnik

Czy istnieje coś takiego jak darmowy VPN, który jest jednocześnie w stanie chronić prywatność, zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić szybki oraz wygodny streaming? Niestety nie. Ale są usługi, które w pewnym (mocno ograniczonym stopniu) umożliwiają skorzystanie z możliwości, jakie daje płatny VPN bez ponoszenia ryzyka, że odbędzie się to kosztem naszego bezpieczeństwa bądź prywatności. Przejrzeliśmy najpopularniejsze usługi i wybraliśmy najlepsze VPN za darmo, z których można bezpiecznie korzystać. Z tego poradnika dowiesz się na co koniecznie zwrócić uwagę korzystając z darmowych VPN.

VPN to usługa, która umożliwia utworzenie wirtualnego, szyfrowanego tunelu pomiędzy naszym urządzeniem, a globalną siecią internetową. Pomaga w ochronie prywatności oraz zapewnia bezpieczeństwo w trakcie codziennego korzystania z sieci. Pozwala omijać cenzurę, odblokować strony internetowe, w prosty sposób zmienić IP , uzyskać dostęp do takich stron jak Netflix USA w Polsce czy telewizji online za granicą. VPN można skonfigurować samodzielnie na własnym serwerze VPN, kupić profesjonalną usługę od wyspecjalizowanej firmy lub zdecydować się na skorzystanie z darmowego VPN.

VPN za darmo czy płatny?

Istnieje wiele firm, które oferują usługi określane jako darmowy VPN, które bardzo często z samym VPN mają niewiele wspólnego – są zwykłym proxy. Niestety, tego typu usługi nigdy nie będą porównywalne z tym, co można obecnie znaleźć w ofercie najlepszych VPN, za które zapłacimy i w zamian będziemy mogli oczekiwać wysokiej jakości. Nawet tani VPN, będzie o wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od każdej bezpłatnej usługi.

VPN można kupić w dość dobrej cenie i dość tanio, pod warunkiem że zdecydujemy się na długi okres abonamentu. Różnego rodzaju zniżki, promocje i kupony potrafią wtedy sprawić, że końcowa cena usługi za każdy miesiąc będzie się mieścić w granicy od 2$ do 4$ miesięcznie, co da nam około 10-20 zł za korzystanie z pełni możliwości. Chyba nie jest to wygórowana kwota za bezpieczeństwo i prywatność?

Darmowy VPN nigdy nie zastąpi usługi płatnej i nie będzie tak samo skutecznie chronił Twojej prywatności w sieci. W Internecie co jakiś czas jest głośno o tym, że użytkownicy któregoś z kolei bezpłatnego VPN-a byli częścią botnetu lub ich dane były sprzedawane do reklamodawców czy wielkich korporacji. Dotyczy to np. popularnego darmowego VPN-a, znanego jako Hola – Free VPN.

Przetestuj płatny VPN bez ryzyka

Jednym z rozwiązań, które może z powodzeniem zastąpić darmową usługę, gdy potrzebujemy skorzystać z możliwości jakie daje VPN, a nie jesteśmy zdecydowani czy to jest właśnie to czego potrzebujemy jest oferta firm VPN z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

Jak to działa? Zakładasz konto u wybranego dostawcy VPN, kupujesz usługę – na miesiąc, rok lub dłużej – a następnie masz 30 dni na testy. Jeżeli przed upływem 30 dni uznasz, że dana usługa nie spełnia Twoich oczekiwań, to pieniądze zostaną Ci zwrócone, bez zadawania zbędnych pytań. Jedyny warunek, to wystąpienie o zwrot środków przed upływem 30 dni od momenty dokonania płatności. Taką formę przetestowania usługi oferują najlepsze firmy w naszym rankingu VPN, które polecamy:

Co ważne, w ich ofercie znajdziesz polskie serwery VPN, które praktycznie są niespotykane u dostawców bezpłatnych VPN.

Ranking – najlepszy darmowy VPN 2020

Poniżej znajdziesz zestawienie naszym zdaniem najlepszych, darmowych VPN w 2020 roku. W większości przypadków są to dodatkowe, promocyjne plany abonamentowe, które firmy oferujące usługi VPN udostępniają aby zachęcić użytkowników do skorzystania ze swoich płatnych usług. Decydując się na plan darmowy, musisz mieć świadomość, że ma on liczne ograniczenia: transferu, prędkości, czasu połączenia czy dostępnej liczby lokalizacji serwerów VPN.

1. Windscribe

Windscribe.com
 • Limit darmowego transferu: 10.0 GB
 • Siedziba firmy: Kanada

Windscribe to nasz zdecydowany faworyt jeśli chodzi o firmę, która oferuje darmowy VPN. Od Windscribe dostaniemy za darmo 10 GB transferu miesięcznie do wykorzystania. Kolejnym ograniczeniem planu darmowego jest to, że możemy korzystać z niego tylko na 1 urządzeniu oraz łączyć się z siecią za pośrednictwem serwerów w 8 lokalizacjach (USA, Kanada, Wielka Brytania, Hong Kong, Francja, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Rumunia, Norwegia). Niestety brak jest darmowego polskiego serwera VPN, który znajduje się w planie premium. Kolejne ograniczenie to brak dostępu do protokołu OpenVPN. Poza nimi – wszystko działa tak jak w planie płatnym.

Windscribe ze swoimi 10GB transferu za darmo nie ma konkurencji jeśli chodzi o taką formę udostępniania usługi. Nie ma się co dziwić, wiele osób w trakcie korzystania z niego decyduje się na przejście na plan premium. Jest to VPN, który nie przechowuje logów aktywności użytkowników (jednak przy planie darmowym ilość zużytego transferu będzie monitorowana), ma dobre rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i szeroki zakres możliwości. Oprócz tego możemy skorzystać z aplikacji na praktycznie każdy system i urządzenie. Możemy z niego śmiało korzystać, trzeba tylko pamiętać o ograniczeniu w ilości danych jakie możemy przesłać i o tym, że przy jego pomocy nie uzyskamy polskiego IP.

Odwiedź Windscribe


2. ProtonVPN

ProtonVPN.com
 • Limit darmowego transferu: brak
 • Siedziba firmy: Szwajcaria

Pierwsze skojarzenie, które powinno nasuwać się na hasło ProtonVPN i ProtonMail to prywatność. Ten szwajcarski dostawca bezpiecznej poczty, po dużym sukcesie jaki zdobyła, stworzył również usługę VPN. Tak jak w przypadku poczty, postawiono w niej przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz ochronę prywatności. Usługa została dobrze przyjęta przez społeczność sieciową, również z tego względu że firma zaoferowała ograniczony darmowy VPN.

Plan darmowy od ProtonVPN to:

 • nielimitowana ilość transferu
 • brak ograniczeń prędkości
 • możliwość korzystania na 1 urządzeniu
 • brak logowania aktywności użytkownika
 • dostęp do serwerów w trzech krajach: USA, Holandii i Japonii

To, że firma nie nakłada limitów co do transferu i prędkości jest dużą zaletą, ale jednocześnie wadą – serwery są cały czas mocno obciążone i bywa, że prędkość i stabilność połączenia jest bardzo niska. Bezpłatnie udostępnionych jest zaledwie kilka maszyn, które praktycznie przez cały czas są obciążone w 80-90% (można to sprawdzić na bieżąco na stronie ProtonVPN). Jeśli jednak to nie jest przeszkodą, to jest to naprawdę świetny wybór jeśli chodzi o darmowy VPN.

Odwiedź ProtonVPN


3. hide.me

Hide.me
 • Limit darmowego transferu: 10.0 GB
 • Siedziba firmy: Malezja

Hide.me to dostawca VPN, który mocno stawia na prywatność. Oferuje mocno ograniczony darmowy plan VPN, którego największym minusem jest dostępny transfer – tylko 2 GB miesięcznie. Jest to bardzo mało i przy oszczędnym korzystaniu starczy na 1-2 dni maksymalnie.

Dostępnych jest 5 lokalizacji: Singapur, Kanada, Holandia, zachodnie USA i wschodnie USA. Z usługi można korzystać tylko na jednym urządzeniu i jesteśmy ograniczeni do protokołów PPTP, SSTP, IPSec i L2TP.

Zaletą jest dostęp do pomocy technicznej 24/7, z której możemy skorzystać nawet będąc darmowym użytkownikiem.

Odwiedź hide.me


4. TunnelBear

TunnelBear.com
 • Limit darmowego transferu: 0.5 GB
 • Siedziba firmy: Kanada

Na tle reszty TunnelBear z oferowanymi przez siebie 500 MB darmowego transferu miesięcznie nie wypada zbyt dobrze. Jest to jednak jedyne ograniczenie – wszystkie inne funkcje są takie jak w planie premium. Niestety przy 500 MB na przesył danych, nie będziemy w stanie zbyt długo korzystać z usługi. Możemy z niej korzystać na 5 urządzeniach. Do wyboru jest 20 lokalizacji serwerów, ale niestety brakuje wśród nich polskiego serwera VPN.

Odwiedź TunnelBear


Jakie możliwości i ograniczenia mają darmowe VPN?

Darmowe VPN, które opisaliśmy powyżej są stosunkowo bezpieczne i korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem dla użytowników. Niektóre w pewnym zakresie logują ruch, inne nie, jednak są to usługi VPN w pełnym tego pojęcia znaczeniu, a nie proxy udajace VPN.

Jednak nie w każdym przypadku tak jest. W sieci można się natknąc na wiele usług reklamowanych jako darmowy VPN, które stanowią poważne naruszenie dla prywatności i bezpieczeństwa osób, które będą z nich korzystać. Zwłaszcza gdy będą przeświadczone o tym, że jeśli mają VPN to są bezpieczne w sieci i mogą czuć się bezkarnie.

„Za darmo” nie idzie w parze z bezpieczeństwem

Bezpieczeństwo i prywatność rzadko kiedy idą w parze z czymś, co jest w sieci za darmo. Niestety sprawa ma się podobnie z kwestią usług VPN. Jeśli coś jest za free to zazwyczaj płacimy za to w innych sposób, którego na pierwszy rzut oka możemy nie być dostrzegać. W Internecie są to najczęściej reklamy, które musimy oglądać lub w wiele gorszym wariancie nasze dane lub prywatność, którymi płacimy za dostęp do różnorodnych usług.

Bezpłatne usługi VPN najczęściej operują w oparciu o następujące modele biznesowe:

 • darmowy plan z dużymi ograniczeniami, głównie co do transferu i dostępnych serwerów ma zachęcić do kupna płatnego – jedyne bezpieczne dla użytkownika rozwiązanie
 • wyświetlanie własnych reklam – kod reklam jest dodawany do odwiedzanych przez użytkowników stron
 • gromadzenie, monitoring i analiza aktywności użytkowników – zbierane są dane na temat tego co użytkownik robi w sieci korzystania z tzw. darmowego VPN, a następnie sprzedaż tych informacji do hurtowni danych i firm reklamowych
 • wykorzystywanie zasobów i mocy obliczeniowej urządzeń użytkowników – komputery osób korzystających wykorzystywane są w formie podobnej do botnetu
 • kradzież i wyłudzanie danych – usługi VPN tworzone przez grupy przestępcze, których zadaniem jest przechwytywanie wszystkich danych przesyłanych przez użytkowników i pobieranie z nich haseł, numerów kart kredytowych, treści wiadomości itp.

Darmowy VPN, w którym znajdziesz niski limit bezpłatnego transferu lub duże ograniczenia w prędkości jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż jest po prostu działaniem marketingowym dostawcy usługi, wpisanym w jej koszty utrzymania. Firma przy jego pomocy chce zachęcić do przetestowania swojego VPN i przejścia na plan płatny. Natomiast inne formy korzystania z usług szeroko reklamowanych jako free VPN, już nie są takie kolorowe.

Na ile wyceniasz swoją prywatność?

Wyświetlanie reklam, to jedna z form zarabiania na bezpłatnej usłudze. Najczęściej sprowadza się ona do dokładania do wyświetlania użytkownikom dodatkowych reklam, np. podczas przeglądania stron. Odwiedzane przez użytkowników strony są przesyłane do serwera reklamowego, który dostarcza dopasowane do nich treści reklamowe. Nigdy nie wiadomo, czy w ramach reklamy na stronę nie zostanie wstrzyknięty niebezpieczny kod, który może wyrządzić poważne szkody. O tym jakie jest to zagrożenie dla prywatności nie trzeba mówić.

Wiele firm oferujących darmowe VPN oparło swój model biznesowy o sprzedaż danych. Tego typu informacje, zgromadzone przez szpiegowanie aktywności użytkowników, są bardzo cenne dla wielu podmiotów gospodarczych firm z sektora e-commerce, agencji marketingowych, sieci reklamowych, firm zajmujących się analizą danych i przygotowywaniem raportów są one za nie w stanie zapłacić bardzo dużo pieniędzy.

Na czym to polega? Korzystając z darmowego serwera VPN przeglądając strony, korzystając z serwisów społecznościowych, aplikacji mobilnych, cała aktywność sieciowa użytkownika, która przechodzi przez serwer jest analizowana, profilowana i zapisywana. Następnie informacje na temat setek tysięcy Internautów, którzy dali się zwabić na hasło Free VPN trafiają na sprzedaż.

Oczywiście informacji o tym nie znajdziemy w widocznym miejscu na stronie takiej firmy, ale głęboko schowaną w regulaminie lub polityce prywatności. O tym jak cenne są to dane może świadczyć to, że Facebook był zamieszany w aferę związaną ze szpiegującym VPN, którego zadaniem było gromadzenie danych na temat zwyczajów i nawyków użytkowników sieci. Dzięki temu wiedział jakie są trendy i np. kogo z konkurencji warto przejąć.

Darmowy VPN działający jak botnet

Jeszcze gorszym z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności działaniem, jest stosowany przez jedną z popularniejszych, bezpłatnych usług Hola Free VPN. W jej modelu biznesowym, urządzenia użytkowników pełnią funkcję swego rodzaju botnetu. Ich zasoby sieciowe mogą zostać kupione przez różne podmioty, które potrzebują np. szybkiego dostępu do dużej liczby adresów IP z całego świata. Na to wszystko się zgadzamy, korzystając z wtyczki Hola. Instalując aplikację lub rozszerzenie do przeglądarki Chrome czy też Firefox udostępniamy zasoby swojego komputera.

Niebezpieczne rozszerzenia do przeglądarek Chrome i Firefox

Osobnego omówienia wymagają rozszerzenia do popularnych przeglądarek, które powszechnie funkcjonują pod określeniami takimi jak darmowy VPN do Chrome i Firefoxa. Zarówno w Chrome Web Store jak i w katalogu rozszerzeń do Firefoxa można znaleźć ich całą masę. Cechą wspólną jest oferowanie narzędzi, reklamowanych jako darmowe VPN, jednak działających na zasadzie proxy.

Celem jest pozyskanie użytkownika, który będzie z niego korzystał. Dzięki temu wszystko to, co będziemy robić w przeglądarce (wpisywać, szukać, wysyłać, czytać, pobierać) będzie przechodziło przez serwer firmy (lub grupy przestępczej), która udostępnia rozszerzenie. Niektóre nawet imitują i podszywają się nazwą i wyglądem pod oficjalne rozszerzenia firm oferujących usługi VPN. Co z tymi danymi się stanie – łatwo się domyślić. Jeżeli będziemy mieć szczęście, to nasza aktywność będzie tylko częścią większej analizy. Jeśli pecha to co cenniejsze dane zostaną wykorzystane lub sprzedane na czarnym rynku.

Podejrzane aplikacje mobilne

Podobnie jak z darmowymi dodatkami do przeglądarek, ma się sprawa z aplikacjami mobilnymi. Tutaj głównie narażeni są użytkownicy Androida. Apple jest na tyle restrykcyjne w kwestii tego co może znaleźć się w App Store, że jest mniejsze ryzyko pojawienia się w nim podejrzanej aplikacji. W przypadku aplikacji mobilnych schemat i model działania jest podobny jak w przypadku rozszerzeń do przeglądarki. Zachęcić do pobrania i instalacji, a następnie analizować i przechwytywać ruch.

Podsumowanie

W sieci można znaleźć dobry darmowy VPN, ale będzie on miał sporo ograniczeń i jego możliwości nie będą tak duże jak ma to miejsce w przypadku płatnych rozwiązań. Ale darmowe VPN do pewnych zastosowań sprawdzą się bardzo dobrze. Jeżeli czytelnikowi ograniczenia nie będą przeszkadzać, to jak najbardziej można z nich korzystać. Pełnię możliwości da jednak dopiero profesjonalna usługa.

Pamiętaj, jeżeli coś jest za darmo w Internecie, to najczęściej sprzedawanym produktem jesteś Ty i Twoja prywatność.