W dzisiejszym cyfrowym świecie, korzystanie z VPN stało się niezwykle popularne zarówno wśród indywidualnych użytkowników jak i firm. VPN oferuje szereg korzyści, które mogą znacząco poprawić jakość i bezpieczeństwo korzystania z internetu. W tym artykule omówimy jakie są zastosowania VPN. Dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w tę technologię i jak może ona ułatwić codzienne życie w sieci.
Ochrona prywatności w internecie przy pomocy VPN
VPN jest powszechnie stosowany do ochrony prywatności. Prostota użycia sprawia, że może się nim posłużyć każdy kto chce zmniejszyć ilość zostawianych po sobie śladów w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że VPN nie zapewnia kompletnej anonimowości. To wymaga jeszcze wielu innych działań i zabezpieczeń. Pełna anonimowość w sieci to temat złożony, daleko wykraczający poza ten poradnik.
Prywatność zapewniana przez VPN wiąże się z tym, że pozwala on na ukrycie adresu IP. Zamiast prawdziwego adresu IP, podczas połączenia z serwerem VPN użytkownik jest widoczny w sieci za pomocą IP przypisanego do serwera. Jeżeli zależy Ci na prywatności, to kluczowe jest żeby wybrać dostawcę VPN, który nie przechowuje logów aktywności online użytkowników na swoich serwerach. Wtedy nawet gdy przestępcy albo służby przejmą serwer, to nie znajdą nic na serwerach.
Dzięki temu można zachować prywatność i nie ujawniać swojej prawdziwej lokalizacji. Powodów korzystania z VPN do ochrony może być wiele. Żyjąc w państwie, w którym władza i służby kontrolują i podsłuchują co obywatele robią w sieci, dbanie o ukrytą historię przeglądania jest wręcz kluczowe. Korzystanie z VPN może uchronić Cię przed poważnymi problemami i pojawieniem się na radarze służb.
Ale również w demokracjach i państwach gdzie panuje wolność słowa, VPN może uchronić Cię przed kłopotami. Wpisy w mediach społecznościowych, na forach internetowych, komentarze pod artykułami. Gdy komuś coś się nie spodoba (np. firmie lub politykowi, który został skrytykowany), to po adresie IP policja lub służby będą w stanie Cię namierzyć i postawić przed sądem. Również korzystanie z torrentów może okazać się problemem. W UK policja potrafi odwiedzać domy użytkowników Twittera za wpisy, które są niepoprawne politycznie.
Jeżeli ktoś będzie chciał Cię namierzyć gdy korzystasz z VPN, to po adresie IP dotrze jedynie do serwera VPN, z którego korzystają również setki innych użytkowników. Jeżeli znajduje się w innym kraju lub należy do zagranicznej firmy i nie gromadzi przy tym logów, to dojście do Twojego prawdziwego adresu IP będzie mało realne.
Ukrywanie swojej aktywności przed dostawcą usług internetowych
Dostawca usług internetowych wie co robisz w sieci. To w końcu do niego zgłasza się policja i inne służby z nakazem identyfikacji internauty posługującego się konkretnym adresem IP. W logach znajdują się odwiedzane strony, daty i godziny aktywności sieciowej, adresy IP z którymi się łączyłeś. Dotyczy to nie tylko internetu w domu, ale również w firmie, szkole, hotelu i również internetu mobilnego.
Dostawca internetu nie będzie wiedział na jakie strony wchodzisz, czy korzystasz z torrentów, odwiedzasz strony dla dorosłych, odtwarzasz filmy i seriale w sieci. Nie będzie wiedział że publikujesz gdzieś w sieci komentarze i bierzesz udział w dyskusjach. Nie będzie w stanie profilować Twoich zachowań i sprzedawać ich np. firmom marketingowym w celu bombardowania Cię reklamami dopasowanymi do Twoich zachowań w sieci.
Nie będzie w stanie ograniczyć prędkości i przepustowości np. dla streamingu czy pobierania plików. Gdyż nie będzie w stanie określić co w danym momencie robisz w sieci.
Używanie VPN sprawi, że dostawca będzie wiedział jedynie to, że łączysz się bez przerwy z serwerem VPN. Ale co za jego pomocą robisz – to pozostanie tajemnicą. Ale trzeba zaznaczyć – będzie o tym wiedział dostawca usługi VPN, dlatego kluczowy jest wybór firmy która nie gromadzi logów na temat aktywności użytkowników.
Większe bezpieczeństwo w sieci
Korzystanie z VPN podnosi bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Łącząc się z Internetem za pośrednictwem sieci VPN, szyfrujesz i ukrywasz przed osobami postronnymi całą aktywność internetową. Dzięki temu cyberprzestępcy nie są w stanie przechwycić danych, haseł czy poufnych informacji, które przesyłasz.
Dostawca usług internetowych lub służby nie będą w stanie podsłuchiwać, analizować i monitorować tego co robisz w sieci. Osoby, które chciałyby poznać Twoją aktywność w internecie zobaczą jedynie ciąg zaszyfrowanych, pozbawionych sensu danych, których przy obecnych możliwościach obliczeniowych nie da się złamać.
Warto rozważyć korzystanie z VPN, jeśli regularnie używa się Wi Fi. Łączenie się przez nie na lotnisku czy w hotelu niesie ze sobą ryzyko, że to co będziesz robić online może zostać bez problemu podsłuchane i przechwycone. Nie tylko przez operatora sieci, ale również przez przestępców. Bez VPN cała aktywność internetowa, hasła, treść wiadomości czy przesyłane pliki, które nie są szyfrowane mogą wpaść w ręce niepowołanych osób i zostać użyte w złych celach.
Jeżeli jeśli korzystasz z sieci Wi Fi w domu lub pracy, gdzie dostęp do sieci mają jedynie uprawnione osoby, to możesz czuć się w miarę bezpieczny (chyba, że ktoś się do niej włamie). Jednak w przypadku sieci publicznych każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę i narzędzia, może przechwycić nieszyfrowane treści przesyłane przez innych użytkowników.
Zmiana IP i lokalizacji
Za pomocą Wirtualnej Sieci Prywatnej można w prosty i wygodny sposób zmienić adres IP. Za pomocą serwera VPN możesz przenieść się do polski lub za granicę. Firmy oferujące dobre, płatne usługi VPN posiadają serwery które można liczyć w tysiącach, w ponad 60 różnych państwach na całym świecie. Dlatego sieć VPN to świetny sposób żeby uzyskać adres IP z dowolnego miejsca na świecie.
Płatna usługa VPN ma w tej sytuacji bardzo dużą przewagę, ponieważ zapewnia dostęp bardzo dużej liczby serwerów, zlokalizowanych w różnych krajach. Dzięki temu bez problemu można swobodnie zmieniać kraj, przez jaki będziemy przechodzić w danym momencie połączenie z siecią (np. na USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję).
Korzyścią z wirtualnego przemieszczania się po całym świecie jest dostęp do lepszych cen i ofert np. na bilety lotnicze, gry komputerowe, programy czy usługi w abonamentach. Wiele firm uzależnia cenę od lokalizacji użytkownika i dlatego korzystając z VPN w Argentynie lub Turcji można trafić na bardzo duże zniżki.
Omijanie blokad i cenzury Internetu
Cenzura i blokada dostępu do różnych treści stanowią poważne zagrożenie dla wolności słowa w internecie. VPN pozwala na skuteczne omijanie blokad i ograniczeń, które nakładają rządy państw oraz dostawcy usług internetowych. Jeżeli mieszkasz w państwie z zapędami cenzorskimi, to bez VPN nie uda Ci się uzyskać dostępu do szeregu treści (np. politycznych, dla dorosłych, hazardu, niezależnych serwisów informacyjnych).
W tym celu wystarczy, że połączysz się z siecią przez serwer VPN zlokalizowany w innym państwie niż to, w którym przebywasz. Takim, w którym panuje wolność słowa w sieci i władze nie blokują dostępu treści w internecie. Dla użytkowników spędzających wiele godzin online, swobodny i nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów sieciowych jest jednym z głównych argumentów przemawiających za VPN do ich odblokowania stron internetowych.
Cenzura sieci w Polsce na szczęście jeszcze nie jest powszechna i nie stanowi bardzo dużego problemu. Ale pewne jej elementy można już zaobserwować. Ma to miejsce np. w związku z ustawą hazardową i blokowaniem dostępu do zagranicznych serwisów z pokerem czy zakładami sportowymi.
Jeżeli dużo i często podróżujesz, zwłaszcza do państw w których cenzura sieci jest powszechna, a dostęp do różnych serwisów i treści jest ograniczony, to VPN może okazać się niezbędny. Dotyczy to zwłaszcza Chin, gdzie bez VPN nie uzyska się dostępu do wielu stron i serwisów takich jak Facebook, Google, Instagram, Gmail i wiele, wiele innych z których korzystasz na co dzień. Uruchamiając go na telefonie lub komputerze można korzystać z sieci nie martwiąc się o blokady.
Blokady i cenzura sieci niekoniecznie musi być nakładana przez władze państwowe. Mogą to również robić instytucje oraz firmy, z których sieci się korzysta. Uczelnie, szkoły, firmy, biblioteki czy hotele mogą blokować dostęp do tych materiałów, które uznają za niewłaściwe (np. treści dla dorosłych, gry komputerowe, serwisy społecznościowe).
Streaming wideo z całego świata
Dostęp do streamingu z całego świata to coś, do czego również można wykorzystać sieci VPN. Umożliwiają one dostęp do treści, które są objęte blokadami regionalnymi. Niestety, granice geograficzne państw mają również przełożenie na granice w internecie.
Chcąc obejrzeć filmy i seriale będące w ofercie amerykańskiego Netflixa w Polsce, BBC iPlayer, Hulu, Disney+ oraz w wielu innych zagranicznych serwisach VOD trzeba zmienić adres IP. I tu właśnie przydaje się VPN, gdyż umożliwia łączenie się z siecią za pomocą dowolnej lokalizacji, innego państwa.
Ograniczenia regionalne dotyczą również Polaków poza krajem. Chcąc oglądać polską telewizję i VOD za granicą otrzymasz komunikat o błędzie i informację o ograniczeniach licencyjnych związanych z lokalizacją. Przy pomocy usług VPN można ten problem rozwiązać. Wystarczy zmienić IP na polskie.
Obchodzenie ograniczeń związanych z geolokalizacją jest możliwe dzięki temu, że mając usługę VPN, można wybrać państwo, przez które będzie się łączyć z siecią. Umożliwia to korzystanie z internetu tak, jakby się w tym państwie fizycznie przebywało. Taki serwer może być zlokalizowany w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech lub dowolnym innym, interesującym nas kraju.
VPN w firmie – używany służbowo
VPN ma również swoje zastosowanie w biznesie. Małe i średnie firmy oraz wielkie korporacje korzystają z VPN żeby zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do zasobów firmowej sieci z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu praca zdalna z domu czy kawiarni, podczas delegacji do innego kraju lub bezpośrednio w siedzibie klienta może odbywać się bez przeszkód.
Wystarczy jedynie połączenie z Internetem, dzięki czemu za pośrednictwem serwera VPN można nawiązać bezpieczne połączenie z firmową siecią. W tej sytuacji sieć VPN staje się łącznikiem nie pomiędzy użytkownikiem a Internetem, a pomiędzy użytkownikiem a siecią firmową.