Strony z torrentami - jak obecnie wygląda sytuacja w 2018 roku?

22.11.2018
Strony z torrentami - jak obecnie wygląda sytuacja w 2018 roku?

Czasy, kiedy strony z torrentami były jednymi z najpopularniejszych witryn w Internecie już dawno mięły. Wygodny, a przy tym atrakcyjny cenowo dostęp do filmów, seriali oraz gier za pośrednictwem różnorodnych platform dystrybucji sprawił, że torrenty, P2P i szeroko pojęte piractwo w sieci powoli zamiera. Mimo spadku zainteresowania tymi stronami, są one wciąż źródłem materiałów, które niekiedy są niedostępne w normalnej dystrybucji. Cenzura, ograniczenia regionalne, blokady i inne czynniki sprawiają, że część internautów wciąż sięga po torrenty.

Co jakiś czas serwisy internetowe poświęcone nowym technologiom obiega informacja o tym, że popularny serwis z torrentami został zamknięty lub władze któregoś państwa zatrzymały jego twórcę. Walka służb z serwisami z torrentami toczy się od wielu lat. Niegdyś bardzo popularne serwisy takie jak ExtraTorrent, Kickass Torrents, Torrent Project czy Torrenty.org już dawno zniknęły z sieci.

Oprócz legalnych źródeł, na spadek zainteresowania torrentami mają również bez wątpienia pojawienie się i wzrost popularności nielegalnych serwisów streamingowych (które, o czym niektórzy użytkownicy nie wiedzą, mogą korzystać z technologi P2P do transmisji danych).

Spadek zainteresowania torrentami w ostatnich latach

To, że coraz mniej osób korzysta z torrentów najlepiej widać po zainteresowaniu, jakim zapytania torrents oraz torrenty cieszyły się w wyszukiwarce Google na przestrzeni ostatnich 5 lat. Można to bez problemu podejrzeć w usłudze Google Trends.

Poniżej widać jak wyglądały zapytania o hasło torrents na całym świecie w ostatnich latach. Spadek jest dość znaczący.

Nie inaczej wygląda to w Polsce. Zapytanie torrenty cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem internautów. Polskie torrenty tracą na rzecz legalnych platform oraz serwisów streamingowych (również tych nie do końca legalnych).

Wygoda i dostępność bierze górę

Na spadek zainteresowania P2P musimy patrzeć przez pryzmat materiałów, jakie wymieniali użytkownicy sieci za pośrednictwem protokołu BitTorrent. Gdyż to właśnie rozwój różnych sposobów dystrybucji poszczególnych materiałów przełożył się w dużej mierze na to, jak obecnie wygląda sytuacja.

Niegdyś niezwykle często pobierane z torrentów gry komputerowe, dziś są piracone w o wiele mniejszym stopniu. Duża w tym zasługa ogromnego wzrostu gier online, gdzie aby dołączyć do rozgrywki multiplayer trzeba posiadać własny egzemplarz gry. Również platformy takie jak Steam czy GOG, gdzie gracze w wygodny i prosty sposób mogą kupić gry oraz trafić na gry przecenione nawet o 80% i więcej dołożyły swoje do spadku popularności torrentów. Pewien wpływ na spadek piractwa gier komputerowych miało też z pewnością wprowadzenie trudnych do złamanie mechanizmów DRM, jednak odbiło się to również na samych graczach, utrudniając im korzystanie z kupionej gry i obciążając dodatkowo komputer.

Nieco inaczej wygląda kwestia programów komputerowych. Tutaj dużo się zmienia ze względu na modele dystrybucji licencji, które coraz częściej opierają się płaconym co miesiąc lub rok abonamencie, który zapewnia dostęp do oprogramowania i aktualizacji (co np. wprowadziła firma Adobe). Microsoft zaczął oferować w niskiej cenie pakiet Office do użytku niekomercyjnego w formie licencji rodzinnych, które pozwalają na instalację na kilku komputerach w domu. Rośnie również świadomość firm i zaczynają one traktować zakup legalnego oprogramowania jako koszt, który trzeba ponieść.

Filmy i seriale to naszym zdaniem ten element, który jeszcze trzyma strony z torrentami przy życiu. Wystarczy wejść w sekcję najpopularniejszych materiałów na dowolnej stronie z torrentami, żeby przekonać się że królują tam materiały wideo. Obecność platform takich jak Netflix, HBO GO czy Showmax wciąż nie jest skutecznym lekarstwem na istnienie piractwa w tym zakresie. Głównie za sprawą blokad regionalnych, dużego rozrzucenia materiałów pomiędzy wieloma platformami streamingowymi oraz sporego opóźnienia w dostępności filmu czy serialu od daty premiery. Użytkownicy chcą tu i teraz, a nie czekać aż interesujący ich film pojawi się rok po premierze w Internecie. Zwłaszcza, gdy jest on dostępny na torrentach. Jest to nisza, którą starają się wykorzystać serwisy, oferujące nielegalnie streaming filmów i seriali do których nie posiadają odpowiednich praw. Tego typu strony regularnie się pojawiają i znikają ciesząc się ciągłą popularnością wśród użytkowników sieci.

Piractwo w zakresie muzyki zabił serwis YouTube oraz Spotify i serwisy pokrewne. To one są obecnie podstawowym źródłem zarówno słuchania jak i pobierania muzyki na komputer i urządzenia przenośne. Wygoda, reklamy lub niska miesięczna cena i wszystko funkcjonuje.

Strony z torrentami w sieci

Jakie są najpopularniejsze strony w 2018 roku?

W kwestii popularności stron z torrentami w ostatnich latach nastąpiły dość duże zmiany. Wszystko za sprawą tego, że wiele serwisów z absolutnej czołówki zostało zamkniętych przez właścicieli lub służby różnych państw. Jednak Internet nie znosi próżni i użytkownicy niegdyś najlepszych platform przeszli do innych serwisów.

Jako pewien wyznacznik popularności stron internetowych (choć nie w 100% dokładny) można przyjąć ranking Alexa. I to właśnie w oparciu o niego przeanalizowaliśmy strony z torrentami, aby określić jakie jest obecne, światowe top 5 pod względem popularności.

Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z torrentów, to rób to wyłącznie za pośrednictwem VPN. O tym dlaczego, wyjaśniamy w tym artykule na temat P2P i VPN.

1. The Pirate Bay

Ten serwis to swego rodzaju legenda. Działa już od 15 lat i przez cały ten czas obronił się przed zamknięciem przez władze. Nie ma chyba drugiej wyszukiwarki torrentów, która by równie często zmieniała adres domeny co właśnie Pirate Bay.

2. RARBG

Jest to specjalizujący się w materiałach wideo serwis, który z powodzeniem działa i funkcjonuje bez przerw począwszy od 2008 roku.

3. 1337X

To serwis który zyskał ruch w ostatnich latach głównie za sprawą zamknięcia innych, bardziej popularnych stron z torrentami.

4. TORRENTZ2

Jest to następca i nieoficjalny klon niezwykle popularnej strony Torrentz, która działała w latach 2003-2016.

5. YTS.AM

Jest to strona, która wyrosła na fali popularności grup YTS YIFY, wydających torrenty. Pomimo odcięcia się YIFY od serwisu, jest to piąta najpopularniejsza strona w tej tematyce na świecie.

Co dalej z torrentami?

Popularność torrentów spada. To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Zmniejsza się zarówno ilość dostępnych stron z torrentami jak i użytkowników, którzy udostępniają w nich treści innym przy pomocy protokołu BitTorrent. Pomimo tego, zdeterminowani użytkownicy znajdą w nich wciąż interesujące ich materiały.

Coraz bardziej atrakcyjne modele dla użytkowników modele dystrybucji zarówno filmów, seriali, muzyki jak i gier czy oprogramowania sprawiają, że coraz mniej internautów sięga po nielegalne źródła, aby je zdobyć. I wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się cały czas utrzymywał.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2018
08.05.2017

Jak odblokować Internet w Chinach - VPN Chiny 2018

Podróżując do Chin musimy mieć świadomość, że Internet funkcjonuje tam zupełnie inaczej niż w Polsce i innych zachodnich krajach. Nie skorzystamy t...

Google i Gmail w Chinach - jak uzyskać dostęp?
13.11.2018

Google i Gmail w Chinach - jak uzyskać dostęp?

O tym, że Internet w Chinach jest cenzurowany, a dostęp do zagranicznych serwisów internetowych jest mocno ograniczony wiele osób przekonuje się do...