Jaki VPN wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

26.01.2017
Jaki VPN wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

W końcu nadszedł ten moment i decyzja o kupnie VPN została podjęta. Teraz pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego dostawcy usługi i będzie można w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje prywatny tunel łączący nas z siecią. Warto przemyśleć po co potrzebujemy VPNa i w jakim celu będziemy go głównie wykorzystywać, gdyż w oparciu o to powinniśmy przyjrzeć się lepiej temu co posiadają w ofercie dostawcy tej usługi.

Jeżeli zastanawiasz się jaki VPN wybrać, to warto wcześniej zastanowić się do czego w głównej mierze będziesz używać tego typu usługi. VPN-y mają wiele zastosowań i niektórzy dostawcy oferują usługę skierowaną do osób, które poszukują konkretnych rozwiązań ze strony VPN. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym zastosowaniom tego rodzaju usługi i postaramy się pomóc czytelnikowi w odpowiedzi na pytanie „Jaki VPN wybrać”.

Zastosowania VPN

VPN-y cieszą się zainteresowaniem zarówno osób prywatnych jak i firm. W dobie przenoszenia się coraz większej ilości spraw życia codziennego do sieci, podniesienie poziomu bezpieczeństwa i prywatności staje się coraz ważniejsze.

Firmy dbające o prywatność i bezpieczeństwo swoich danych stosują VPN do szyfrowania komunikacji i przesyłanych danych. Bardzo często posiadają własne, korporacyjne VPN-y dzięki którym pracownicy mogą łączyć się z firmową siecią przebywając poza firmą lub pracując zdalnie.

Podobnie ma się sprawa z wykorzystaniem VPN-ów do celów prywatnych. Na kupno VPN-a decydujemy się gdy np.:

  • chcemy ominąć blokady regionalne nakładane przez dostawców treści (np. dostęp do amerykańskiego Netflixa, oglądanie polskiej telewizji przez internet z zagranicy)
  • chcemy ominąć blokady nakładanych przez dostawcę sieci (np. w akademiku lub hotelu możemy mieć zablokowany dostęp do niektórych stron)
  • chcemy uzyskać dostęp do ocenzurowanych treści
  • chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Internet
  • chcemy zwiększyć swoją prywatność podczas korzystania z sieci

Ominięcie blokad regionalnych

Jednym z powodów, dla których niektórzy decydują się na zakup VPN-a jest ominięcie blokad regionalnych nakładanych przez niektórych dostawców usług dostępnych za pośrednictwem sieci. Netflix, Hulu, Youtube, BBC, TVP, TVN oraz inni dostawcy treści, którzy oferują je w formie streamingu mają zupełnie inną ofertę treści dla poszczególnych państw lub blokują ją i ograniczają tylko do jednego kraju (jak ma to miejsce np. z odtwarzaniem treści z BBC, TVP czy TVN przez Internet).

Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pośrednictwa VPN do łączenia się z Internetem. Dzięki temu, że możemy wybrać lokalizację serwera pośredniczącego w kraju, przez który chcemy się łączyć.

Dostawcy usług streamingowych próbują blokować działanie VPN i w związku z tym niektóre firmy oferujące VPN nie radzą sobie z ominięciem tych blokad. VPN-y takie jak:

na szczęście wciąż sprawdzają się w miarę dobrze w omijaniu blokad regionalnych. Jeżeli VPN-a szukasz w głównej mierze do ominięcia blokad regionalnych, to sugerujemy wybór VPN-a, który posiada serwery zlokalizowane w interesującym Cię kraju oraz charakteryzuje go dobra prędkość transmisji danych i skuteczne omijanie blokad dostawców treści.

Oprócz blokad regionalnych, stosując VPN ominiemy również ograniczenia nakładane przez naszego dostawcę sieci, który z różnych powodów może blokować dostęp do niektórych zasobów internetowych. Może to mieć miejsce np. w hotelu, akademiku czy podczas korzystania z publicznych Wi-Fi.

Ominięcie cenzury

Jeżeli mieszkamy w kraju, w którym rząd wie lepiej od obywateli jakie treści mogą oglądać w sieci i tworzy indeks stron zakazanych, to użycie VPN jest jednym z prostszych i wygodniejszych sposobów na ominięcie cenzury. Blokada treści politycznych, cenzura stron dla dorosłych czy Chiński Wielki Firewall. Przykłady można mnożyć.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, korzystając z VPN jesteśmy w stanie ominąć cenzurę nakładaną przez władze i uzyskać dostęp do treści, które normalnie są zablokowane. Co więcej, to że uzyskujemy dostęp do treści uznanych dla nas za niewłaściwe, nie jest widoczne ani dla dostawcy Internetu, ani dla organów śledzących poczynania obywateli - na zewnątrz widoczne jest jedynie zaszyfrowane połączenie z serwerem VPN.

Do ominięcia cenzury najlepiej wybrać taki VPN, który posiada serwery w innym kraju niż ten, w którym aktualnie przebywamy i to przez nie łączyć się z Internetem.

Bezpieczne korzystanie z sieci

VPN może znacząco podnieść bezpieczeństwo codziennego korzystania z sieci, zwłaszcza jeżeli często korzystamy z publicznych Wi-Fi. Kwestię bezpiecznego korzystania z Wi-Fi poruszyliśmy we wcześniejszym artykule, do którego przeczytania zachęcamy.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przy pomocy VPN wiąże się z tym, że nasze połączenie jest szyfrowane i tym samym jakiekolwiek dane, które przesyłamy w sieci nie mogą zostać podejrzane i zdobyte przez osoby niepowołane. Treści wiadomości, przesyłane pliki, zawartość formularzy, itp. - dzięki szyfrowaniu przez VPN te dane pozostają poufne, bez dostępu osób trzecich.

Ochrona prywatności przy pomocy VPN

Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, VPN zapewnia również ochronę naszej prywatności. Szyfrowanie połączenia i łączenie się w taki sposób:

nasze urządzenie -> serwer VPN -> Internet

uniemożliwia cyberprzestępcom, służbom czy też dostawcy Internetu podejrzenie naszej aktywności w sieci. Nasz adres IP pozostaje ukryty (widoczni jesteśmy pod adresem IP serwera VPN), nasza tożsamość jest chroniona. Narzędzia szpiegujące oraz analityczne w sieci mają utrudnione zadanie z tworzeniem naszego profilu.

Ilekroć piszemy coś na forach internetowych, w sieciach społecznościowych, komentujemy na blogach czy pobieramy pliki lub korzystamy z P2P, pozostawiamy po sobie ślad w Internecie. Zarówno na serwerach usług, z których korzystaliśmy jak i u naszego dostawcy sieci. Jeżeli prawo do prywatności jest dla Ciebie ważne i chcesz bronić się przed inwigilacją w sieci to do wyboru masz korzystanie z TOR-a lub właśnie z VPN-a.

Do grupy VPN-ów, które najlepiej naszym zdaniem chronią prywatność i zwiększają bezpieczeństwo w sieci zaliczają się AirVpn, NordVPN i ibVPN.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, VPN możemy używać do różnych, niekoniecznie związanych ze sobą celów. To jaki VPN potrzebujesz zależy w głównej mierze od tego do czego będziesz go używać.

Udostępnij artykuł:

Wykop 3f0e6ad1613f6d08abb4fa182b1ef6666c6523b557c9a3b7dc9824641f0ee156

Powiązane artykuły

Co to jest VPN?

Co to jest VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to szyfrowany tunel, przez który przechodzi cały ruch ...

Tani VPN czyli jaki? Przegląd najtańszych VPN-ów

Tani VPN czyli jaki? Przegląd najtańszych VPN-ów

Dla wielu osób kluczowym kryterium przy wyborze VPN-a jest cena. To właśnie od kwoty, jaką trzeba będzie wydać na usługę będzie zależna ostateczna ...

Komentarze

Oferta specjalna