Jaki VPN wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

26.01.2017
Jaki VPN wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

W końcu nadszedł ten moment i zapadła decyzja o kupnie VPN. Teraz pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego dostawcy usługi i będzie można w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje szyfrowany tunel łączący nas z siecią. Warto wcześniej przemyśleć do czego głównie będzie nam potrzebny VPN i w jakim zakresie będziemy z niego korzystać. W oparciu o to będzie nam łatwiej podjąć decyzję, jakiego rodzaju usługa najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. W tym poradniku postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości co do kwestii wyboru VPN.

Jeśli czytasz ten artykuł i jeszcze nie wiesz czym tak właściwie jest VPN, to zajrzyj do naszego artykułu, w którym dokładnie opisujemy co to jest VPN. Tutaj postaramy się wyjaśnić co warto brać pod uwagę przy szukaniu VPN-a pod swoje potrzeby i pomóc w odpowiedzi na pytanie jaki VPN wybrać.

Sprawdzone usługi VPN

Poniżej prezentujemy sprawdzone i polecane przez nas usługi VPN. Są to dość uniwersalni dostawcy, którzy spełnią oczekiwania i wymagania szerokiej grupy użytkowników. W dalszej części wyjaśniamy na co zwrócić uwagę.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.34
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.27
3
CyberGhost
od 2.75$ miesięcznie
45 dni na zwrot pieniędzy
8.58

1. ExpressVPN - 9.34 /10

ExpressVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 3 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 95 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 6.67$ miesięcznie

2. NordVPN - 9.27 /10

NordVPN logo
Jednoczesne połączenia: na 6 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 60 państw
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.99$ miesięcznie

APLIKACJE

3. CyberGhost - 8.58 /10

CyberGhost logo
Jednoczesne połączenia: na 7 urządzeniach
Dostępne lokalizacje: 59 państw
Zwrot pieniędzy: 45 dni
Polskie serwery: tak
Logi: brak
Netflix: działa
Cena: od 2.75$ miesięcznie

Do czego może przydać się VPN? Czy warto korzystać z VPN?

VPN to usługa, z której korzystają zarówno osoby prywatne jak i firmy. Chociaż powody, dla których poszczególne osoby decydują się na codzienne korzystanie z tego rodzaju usługi bywają różne, to możemy wyróżnić kilka podstawowych zastosowań.

VPN do omijania blokad regionalnych

Jednym z częstych powodów, dla których zwykły Kowalski decyduje się na zakup usługi VPN jest rozrywka, a mianowicie omijanie blokad regionalnych nakładanych przez dostawców treści. Blokady regionalne to ograniczenia, których celem jest uniemożliwienie dostępu do określonych treści użytkownikom, którzy nie przebywają w danym momencie na terytorium kraju, do którego mieszkańców skierowana jest aktualna oferta. Poszczególni dostawcy treści mają różną politykę oraz ograniczenia licencyjne dla konkretnych państw. Chcąc obejrzeć polską telewizję online podczas pobytu za granicą napotkamy na komunikat informujący, że treści dostępne są jedynie z tereny Polski. Na podobną sytuację natrafimy, gdy będziemy chcieli uzyskać z Polski dostęp do oferty BBC, obejrzeć amerykańskiego Netflixa czy Hulu.

VPN pozwala na łączenie się z internetem przez serwer zlokalizowany w innym państwie. Dzięki temu możemy omijać blokady geograficzne, gdyż przez wszystkie usługi w sieci będziemy identyfikowani jako użytkownik łączący się z kraju, w którym znajduje się serwer VPN, z którego aktualnie korzystamy. Niektórzy dostawcy treści próbują blokować łączenie się przez VPN (banując adresy IP poszczególnych serwerów), więc nigdy nie ma 100% gwarancji, że dana usługa zadziała w konkretnym przypadku. Jednak zazwyczaj nie ma najmniejszych problemów i VPN-y z sukcesem omijają wszystkie blokady regionalne.

Jeżeli szukamy usługi VPN do obchodzenia blokad regionalnych, to powinniśmy głównie zwrócić uwagę na szybkość usługi (chcemy przecież oglądać materiały w jakości HD i lepszej) oraz dostępność serwerów w państwie, którego zawartość chcemy odblokować w serwisach VOD.

VPN do omijanie cenzury Internetu

VPN to również narzędzie służące do omijania i obchodzenia cenzury Internetu. W krajach, takich jak Chiny, Iran, Turcja czy Rosja - gdzie strony internetowe są blokowane - mieszkańcy muszą posiłkować się VPN-ami, aby móc bez przeszkód przeglądać sieć. Cenzura może przybierać różne formy i nie jest ograniczona wyłącznie do państw, w których rządy walczą z wolnością słowa. Może mieć miejsce również w przypadku małych, lokalnych sieci, których właściciel ogranicza zasoby, z których mogą korzystać jej użytkownicy. Ma to często miejsce w pracy, na uczelniach, w hotelach, w akademikach czy w przypadku publicznych WiFi udostępnianych przez różne podmioty.

W większości przypadków zwykły VPN wystarczy do odblokowania stron i obejścia cenzury, chyba że mamy do czynienia z chińską cenzurą Internetu, z którą nie wszyscy dostawcy VPN sobie radzą.

VPN do poprawy bezpieczeństwa w sieci

Kolejnym argumentem, przemawiającym za posługiwaniem się VPN-em podczas codziennego korzystania z Internetu są względy bezpieczeństwa. Dzięki temu, że połączenie z Internetem za pośrednictwem VPN opiera się o szyfrowany tunel, dane które przesyłamy przez sieć VPN są chronione przed podsłuchem i dostępem osób trzecich. Mówiąc prostym językiem - działa to tak, jakbyśmy łączyli się ze wszystkim w Internecie przy pomocy protokołu HTTPS (SSL, kłódka w przeglądarce), a nie tylko ze stronami które na to pozwalają.

Jeżeli często korzystamy z publicznych WiFi np. na lotnisku, w kawiarni, hotelu czy na uczelni to koniecznie powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu się przy pomocy VPN-a. W przeciwnym przypadku ktoś może poznać naszą korespondencję, przechwycić przesyłane dane czy aktywność sieciową.

Jaki VPN do ochrony prywatności?

Z bezpieczeństwem zapewnianym przez VPN łączy się również ochrona prywatności. W dobie powszechnej cyfryzacji, coraz więcej aspektów naszego życia jest przenoszonych do sieci, w efekcie czego nasza prywatność staje się towarem. Codzienne łączenie się z Internetem za pośrednictwem VPN może w dużym zakresie pomóc nam w jej ochronie.

VPN pomaga w ochronie prywatności w dwojaki sposób. Wspomniane wcześniej szyfrowanie uniemożliwia podgląd i podsłuch naszej aktywności w sieci. Dostawca Internetu, cyberprzestępcy czy służby nie będą w stanie monitorować i analizować jakie strony przeglądamy, co nas interesuje w sieci, jakie mamy upodobania oraz tworzyć na podstawie tego naszych profili.

VPN chroni również od "drugiej strony". Dzięki temu, że korzystając z niego łączymy się przez serwer pośredniczący, identyfikujące nas dane takie jak adres IP są chronione. Zamiast niego posługujemy się adresem IP, który należy do serwera VPN, z którym aktualnie jesteśmy połączeni. Możemy swobodnie zmieniać adres IP na polski lub zagraniczny, nie ujawniając prawdziwego miejsca, w którym się znajdujemy i naszego dostawcy sieci. Nasz prawdziwy adres IP będzie ukryty.

Obecnie, przy pomocy geolokalizacji większość usług sieciowych jest w stanie z dość dużą dokładnością określić w jakim mieście się znajdujemy, a czasem nawet w jakim budynku posiadając tylko nasz adres IP. Informacje te przechowywane są w logach serwerów oraz serwisów internetowych i mogą zostać wykorzystane przeciwko nam w najmniej oczekiwanym momencie. Niepochlebna wypowiedź o polityku, negatywny komentarz na temat firmy, udostępnienie materiału który ujawnia niekorzystne informacje dla wpływowych grup - jeżeli ktoś będzie chciał uruchomić przeciwko nam machinę prawną (lub gorzej), to posługując się pozostawionym przez nas adresem IP w logach serwerów będzie w stanie dojść do naszej tożsamości.

VPN nie zapewnia 100% anonimowości, pozwala jednak w dużym stopniu chronić prywatność w sieci i podnieść bezpieczeństwo podczas korzystania z niej.

Jeżeli korzystamy z VPN, ale przy tym zostawiamy po sobie mnóstwo śladów w sieci (posługujemy się wszędzie tym samym nickiem, ujawniamy nasze prawdziwe imię i nazwisko, zdjęcia i wiele, wiele innych), to wciąż będzie można nas zidentyfikować.

Przy wyborze VPN, którego głównym zadaniem będzie ochrona naszej prywatności, musimy szukać takiej usługi, która nie przechowuje logów aktywności swoich użytkowników.

Jaki VPN dla biznesu?

Skoro omawiamy różne zastosowania VPN, to należy również wspomnieć o tym, jak tę usługę wykorzystują firmy. Większość dużych firm i korporacji stosuje VPN do zabezpieczenia komunikacji i obiegu dokumentów w ramach firmy. Dzięki połączeniu z firmowym VPN osoby zatrudnione mogą pracować nie tylko w siedzibie firmy, ale również z domu, u klienta czy podczas delegacji. Będąc w terenie uzyskają dostęp do wszystkich plików, dokumentów oraz programów, z jakich normalnie korzystają tylko w biurze. Użytkownicy będą mogą korzystać z dostępnych zasobów tak, jakby byli podłączeni do lokalnej sieci firmowej.

Samodzielna konfiguracja VPN czy kupno gotowej usługi?

Z VPN możemy zacząć korzystać na dwa sposoby:

 • samodzielnie konfigurując usługę na własnym serwerze dedykowanym lub VPS
 • wykupując komercyjną usługę od dostawcy VPN

każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy oraz swoich zwolenników. Dużo zależy od naszych potrzeb, umiejętności informatycznych (samodzielna konfiguracja wymaga nieco wiedzy) i przyszłych zastosowań VPN.

Samodzielna konfiguracja

VPN możemy skonfigurować samodzielnie tworząc tym samym swój własny prywatny serwer VPN. Wystarczy, że posiadamy serwer dedykowany lub VPS. Większość konfiguracji opiera się o protokół OpenVPN, który jest najpopularniejszym rozwiązaniem.

Plusy własnego serwera VPN:

 • pełna kontrola nad konfiguracją i ustawieniami serwera
 • pewność, że nikt nie będzie podsłuchiwał naszego ruchu i aktywności
 • cała przepustowość łącza jest przeznaczona tylko dla nas

Minusy własnego serwera VPN:

 • nasza osoba będzie związana z serwerem i jego adresem IP - w końcu to my wykupiliśmy usługę, jest ona zarejestrowana na nas (chyba, że uda nam się anonimowo zakupić serwer)
 • jeżeli tylko my będziemy korzystać z serwera, to łatwo będzie monitorować nasze zachowanie obserwując ruch z danego serwera - VPN szyfruje tylko ruch między nami a serwerem VPN
 • nie będziemy mogli korzystać z wielu adresów IP i serwerów rozlokowanych po całym świecie
 • musimy mieć wiedzę techniczną do uruchomienia i obsługi VPN
 • musimy na bieżąco pilnować aktualizacji i zabezpieczeń serwera

Kupno VPN od dostawcy usługi

Drugim rozwiązaniem jest kupno gotowej, komercyjnej usługi od dostawcy VPN. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należą:

Plusy wykupienia VPN od dostawcy:

 • szybkie uruchomienie usługi
 • nie trzeba mieć wiedzy technicznej i znać się na konfiguracji serwerów oraz VPN
 • duży wybór protokołów VPN, z których możemy skorzystać
 • dostępność wielu serwerów i adresów IP zlokalizowanych w różnych częściach świata
 • możliwość wyboru dostawcy oferującego usługę spełniającą specyficzne wymagania (np. korzystanie z torrentów)
 • korzystamy ze zjawiska zwiększania anonimowości dzięki znikaniu w tłumie użytkowników (więcej korzystających osób - trudniej zidentyfikować zachowanie i profil konkretnej osoby, której ruch wychodzi z serwera)

Minusy wykupienia VPN od dostawcy:

 • musimy zaufać dostawcy VPN, że faktycznie nie loguje ruchu i naszej aktywności, jeśli zależy nam na zwiększeniu swojej prywatności w sieci
 • może się zdarzyć, że przy dużym obciążeniu serwerów odczujemy spadek prędkości
 • nie każdy dostawca przedstawiający swoje usługi jako najlepsze, faktycznie oferuje je na przyzwoitym poziomie

Możesz również skorzystać z naszego rankingu VPN lub porównania VPN, dzięki której możesz znaleźć VPN-y spełniające określone wymagania.

Najważniejsze parametry VPN, na które warto zwrócić uwagę

Komercyjne usługi VPN, które możemy znaleźć na stronach wielu dostawców charakteryzują się różnymi parametrami i bardzo często na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od siebie. Decydując się na kupno usługi musimy zatem zastanowić się, do czego w głównej mierze będziemy używać VPN-a i czego od niego oczekujemy.

Przeglądając oferty dostępnych na rynku usług VPN warto zwrócić uwagę na pewne wspólne dla wszystkich parametry, które pozwolą zorientować się na temat tego, jakie możliwości daje konkretna usługa. Można zaliczyć do nich:

 • dostępne protokoły VPN
 • zabezpieczenia przed DNS leak
 • fizyczną lokalizację siedziby firmy pod jaką działa dostawca usługi
 • liczba serwerów
 • liczbę państw, w których dany VPN posiada serwery, z których można korzystać
 • liczbę urządzeń, za pomocą których można korzystać z usługi
 • brak logów
 • dostępność dedykowanych aplikacji
 • tzw. killswitch czyli wyłącznik awaryjny wbudowany w aplikację dostarczaną przez dostawcę
 • dodatkowe możliwości
 • możliwość dokonania anonimowego zakupu
 • dostępne metody płatności i gwarancja zwrotu pieniędzy
 • cena

Dostępność protokołów VPN wpływa na poziom bezpieczeństwa, jaki jest nam w stanie zapewnić wybrany dostawca usługi VPN. To od nich w głównej zależy jak silne będzie szyfrowane nasze połączenie.

Od fizycznej lokalizacji firmy zależy prawo, jakiemu podlega dostawca. Organy oraz służby w niektórych krajach (np. NSA w USA) mogą zażądać dostępu do danych lub stworzenia tylnej furtki w oprogramowaniu, która pozwoli na śledzenie użytkowników i naruszanie ich prywatności.

Liczba serwerów bezpośrednio przekłada się na liczbę adresów IP, za pomocą których będziemy mogli łączyć się z Internetem. Większa liczba serwerów to też mniejsze obciążenie poszczególnych maszyn przy dużej aktywności użytkowników usługi. Im więcej - tym lepiej.

Podobnie ma się tutaj liczbą państw. Tutaj koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas VPN ma w swojej ofercie serwery w konkretnym, interesującym nas kraju. Jeżeli chcemy korzystać z usług dostępnych głównie w USA - szukajmy takiego VPN-a, który umożliwia łączenie się przez serwery zlokalizowane w USA. Jeśli chcemy korzystać z polskich usług zablokowanych za granicą - szukamy VPN-a z serwerami w Polsce.

Liczba urządzeń mówi o tym, na ilu urządzeniach na raz możemy korzystać z wykupionej usługi. Im większa, tym przy pomocy większej liczby urządzeń połączymy się z usługą - telefon, tablet, laptop, komputer stacjonarny - przemyślmy na ilu na raz chcemy zabezpieczyć połączenie z Internetem.

Brak logów - czyli czy dostawca przechowuje jakieś dane na temat naszego wykorzystania VPN czy też nie. Większość dostawców nie gromadzi danych na temat przeglądanych stron i aktywności swoich użytkowników przy pomocy VPN. W pozostałych kwestiach - wykorzystywanym transferze i czasie połączenia sprawa wygląda różnie - niektórzy gromadzą takie dane, niektórzy nie. Jeżeli zależy nam na maksymalnej prywatności, to powinniśmy szukać usługi, która nie gromadzi żadnych logów. W tej kwestii musimy zaufać dostawcy, że faktycznie tego nie robi.

Dostępność dedykowanych aplikacji to nic innego jak informacja na temat tego, na na jakie systemy i urządzenia dostawca przygotował aplikacje. Z VPN możemy łączyć się na trzy sposoby - przez aplikację dostarczaną przez dostawcę usługi, konfigurując ustawienia VPN w systemie operacyjnym (tylko dla niektórych protokołów) i instalując niezależną aplikację kliencką. Opcja pierwsza jest najwygodniejsza, bo pozwala na swobodną i szybką zmianę serwerów oraz posiada ich aktualną listę. Pozostałe opcje będą wymagać ręcznego dodawania adresów serwerów i odpowiednich certyfikatów.

Killswitch w aplikacji to bardzo przydatna funkcja - blokuje połączenie sieciowe lub wyłącza wskazane aplikacje po wykryciu, że połączenie z VPN zostało przerwane.

Dodatkowe możliwości czyli wszystko to, co zapewnia nam operator usługi i wykracza poza standardowe funkcje jak np. SOCKS5 proxy, Double VPN czy Smart DNS.

Zwróćmy uwagę na dostępne metody płatności, które posiada w ofercie dostawca w większości przypadków standardem jest karta kredytowa lub PayPal, jednak niektórzy udostępniają również szereg innych metod w tym bramki płatnicze oferujące wykonanie przelewu czy Bitcoin. Ten ostatni wiąże się bezpośrednio z możliwością anonimowego kupna usługi, gdzie płacąc przy pomocy Bitcoina i zakładając konto podając wyłącznie e-mail (a nawet ten czasem jest niepotrzebny) zachowamy nasze dane w tajemnicy. Większość dostawców oferuje również gwarancję zwrotu pieniędzy - mamy 7 dni lub czasem więcej (najlepsi dostawcy oferują 30 dni na przetestowanie usługi i ewentualny zwrot pieniędzy).

Ostatnim dość istotnym parametrem z punku widzenia większości użytkowników jest cena. Rozrzut w jej przypadku może być bardzo duży. Najczęściej najbardziej opłacalną opcją jest kupno abonamentu na rok lub dwa lata, gdyż wtedy oszczędność w skali roku potrafi wynieść nawet 70%.

Protokoły VPN

Osobnego omówienia wymagają protokoły VPN, które możemy znaleźć w opisie każdej usługi. Zazwyczaj dostawcy oferują możliwość wyboru spośród kilku protokołów, za pomocą których można się łączyć. To od nich zależy stopień bezpieczeństwa (użyty algorytm szyfrujący) jak będzie zapewniała nam usługa. Szczegółowo opisaliśmy je w naszym porównaniu protokołów VPN. Tutaj przedstawimy jedynie ich krótką charakterystykę.

PPTP Prosty, a dzięki temu najszybszy protokół VPN. Nie jest bezpieczny i jego używanie jest odradzane. Został złamany, nie posiada silnego szyfrowania. Powinniśmy go używać tylko w ostateczności.

L2TP/IPSec Bezpieczny, szybki i łatwy w konfiguracji. Opiera się o połączenie dwóch protokołów L2TP oraz IPSec, gdzie każdy odpowiada za inne zadanie. Istnieją pewne podejrzenia, że protokół IPSec odpowiedzialny za bezpieczeństwo mógł zostać złamany przez amerykańską agencję NSA. Jest powszechnie dostępny na większości systemów operacyjnych.

IKEv2 Protokół opracowany wspólnie przez Microsoft i Cisco. Bezpieczny, szybki i stabilny. Często spotykany domyślnie na wielu systemach operacyjnych. Opiera się jak poprzedni o IPSec co może wiązać się ze złamaniem go przez NSA.

SSTP Protokół wspierany i rozwijany przez Microsoft. Jest bezpieczny i dostępny w systemach z rodziny Windows począwszy od wersji Windows Vista SP 1 bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Niestety działa głównie w środowisku Windows i nie posiada otwartego kodu źródłowego.

OpenVPN Oparty o rozwiązania o otwarty źródle protokół, który jest uznawany za bardzo bezpieczny i jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Można powiedzieć, że jest standardowym protokołem, który znajdziemy w ofercie praktycznie każdego liczącego się dostawcy VPN. OpenVPN to również najlepsze rozwiązanie jeżeli chcemy samodzielnie skonfigurować własny serwer VPN. Jeżeli zależy nam na możliwie największym bezpieczeństwie, powinniśmy wybrać OpenVPN.

SoftEther Stosunkowo nowy protokół open-source, uznawany przez niektórych za lepszy od OpenVPN. Wciąż mało popularny i dostępny wyłącznie u niektórych dostawców usług VPN.

Podsumowanie

Wybierając VPN zastanówmy się do czego będziemy go w głównej mierze wykorzystywać. Istnieje na rynku kilka usług uniwersalnych, które zaspokoją oczekiwania dużej liczby użytkowników. Jednak poświęcenie odrobiny czasu na dokładną analizę oferty kilku dostawców pozwoli wybrać nam usługę, która będzie zarówno atrakcyjna cenowo jak i zaspokoi nasze potrzeby i oczekiwania względem VPN.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Popularne poradniki

Co to jest VPN? Jak działa VPN?
21.06.2016

Co to jest VPN? Jak działa VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie szyfrowane...

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?
12.04.2019

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?

Niemal każdy serwis internetowy, w którym mamy możliwość założenia konta wymaga od nas, abyśmy wymyślili i podali hasło, przy pomocy którego będzie...

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?
12.04.2019Prywatność i bezpieczeństwo

Jak tworzyć bezpieczne hasła, które łatwo zapamiętasz?

Niemal każdy serwis internetowy, w którym mamy możliwość założenia konta wymaga od nas, abyśmy wymyślili i podali hasło, przy pomocy którego będzie...

Polska telewizja przez Internet w Niemczech - jak oglądać?
09.04.2019Blokady regionalne

Polska telewizja przez Internet w Niemczech - jak oglądać?

Żeby oglądać polską telewizję online w Niemczech trzeba uzyskać polski adres IP. Niestety, w wyniku różnych regulacji i licencji, dostęp do polskic...

Blokada stron dla dorosłych w UK
26.03.2019Cenzura

Blokada stron dla dorosłych w UK

W Wielkiej Brytanii 1 kwietnia wchodzą nowe regulacje, w myśl których dostęp do stron dla dorosłych będzie możliwy tylko po zweryfikowaniu wieku uż...

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?
08.03.2019Prywatność i bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w czasie podróży? Jak chronić telefon i komputer za granicą?

Obecnie Internet towarzyszy nam bez przerwy, w każdym miejscu i o każdej porze. Nie ważne gdzie jesteśmy, w ciagu kilku sekund możemy korzystać z s...