Jak zmienić adres serwera DNS na Macu?

27.11.2017
Jak zmienić adres serwera DNS na Macu?

Zmiana adresu serwera DNS jest jednym z najprostszych sposobów, na rozwiązanie wielu problemów z działaniem internetu. Jeżeli jakieś strony nam się nie otwierają lub długo czekamy aż się załadują, to zawsze warto sprawdzić czy problem nie leży właśnie w serwerze DNS. Dostarczane domyślnie przez dostawcę sieci adresy mogą być często objęte cenzurą lub filtrami treści. W tym poradniku pokażemy jak można to zrobić jeżeli korzystamy z komputerów firmy Apple z systemem Mac OS X (obecnie nazywany macOS).

1. Otwórz preferencje systemowe

Do Preferencji systemowych możesz wejść klikając na logo Apple w lewym górnym rogu ekranu. Będąc w preferencjach systemowych kliknij w ikonę podpisaną Sieć.

Preferencje systemowe na Macu

2. Przejdź do ustawień zaawansowanych

Gdy otworzysz ustawienia sieciowe, w prawym dolnym rogu znajdziesz przycisk Zaawansowane. Pamiętaj, aby w lewej części okna było wybrane odpowiednie połączenie sieciowe (zazwyczaj będzie to WiFi).

Zaawansowane ustawienia sieciowe

3. Zmień adresy DNS

Będąc w ustawieniach zaawansowanych, wybierz zakładkę DNS. Na ekranie pojawi się okno z możliwością dodawania oraz usuwania adresów serwerów DNS. Zapisz w notatniku aktualne adresy serwera DNS (gdyby okazały się kiedyś potrzebne), a następnie je usuń klikając na adres, a następnie przycisk "-" w na dole okna.

Następnie dodaj nowe adresy. Możesz skorzystać z darmowych adresów serwerów DNS utrzymywanych przez Google:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

lub skorzystać z innych, jeśli takie posiadasz (istnieje wiele darmowych serwerów DNS, niektórzy dostawcy VPN również w ramach usługi zapewniają dostęp do swoich serwerów DNS).

Zmiana adresów DNS

Zmiana serwerów DNS to jeden z najprostszych sposobów na obejście blokad stron internetowych na poziomie DNS, które nakładają dostawcy sieci.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Jak zmienić IP? Zmieniamy adres IP przy pomocy VPN

Z pojęciem adresu IP spotkał się zapewne każdy Internauta. Ten złożony z kilku cyfr i kropek ciąg umożliwia komunikację w globalnej sieci. Używany ...

VPN dla Mac OS - na co najlepiej się zdecydować?

VPN dla Mac OS - na co najlepiej się zdecydować?

Pomimo tego, że Mac'i nie są tak popularne jak komputery obsługiwane przez system Microsoftu, to mają swoje wierne grono użytkowników. Mając komput...

Komentarze