Jak oglądać TVP za granicą? Dostęp do streamu TVP i TVP z innych państw

Serwis TVP VOD to prawdziwa skarbnica ciekawych filmów, seriali oraz programów rozrywkowych i dokumentalnych. Dodatkowo regularnie odbywa się w TVP Sport stream najważniejszych meczy i wydarzeń sportowych. Prowadzone przez TVP transmisje online meczy i innych wydarzeń sportowych na żywo przyciągają ogromną liczbę telewidzów i internautów. Niestety dostęp do większości materiałów, które tam znajdziemy jest ograniczony do terytorium Polski. Żeby oglądać TVP za granicą, trzeba mieć polskie IP. Podobnie ma się sprawa z TVP Sport w innych krajach. Na szczęście przy pomocy polskiego serwera VPN można sobie z tym poradzić. Jak? O tym w dalszej części.

Dlaczego nie mogę oglądać TVP za granicą?

Wszystkie serwisy VOD, takie jak TVP regulują dostęp do swojej zawartości na podstawie adresu IP użytkownika. Jeżeli jest przypisany do odpowiedniego kraju (w naszym przypadku Polski), to umożliwiają oglądanie znajdujących się w nim materiałów. Jeśli jest to zagraniczny adres IP – blokują lub całkowicie ograniczają dostęp do swoich materiałów.

Jednym z najlepszych sposobów na bezproblemowy dostęp do TVP za granicą jest skorzystanie z VPN. Jest to usługa pozwalająca na stworzenie wirtualnego tunelu pomiędzy komputerem użytkownika, a specjalnym serwerem, który pośredniczy w połączeniu z Internetem. Taki serwer może być zlokalizowany w dowolnym kraju, dzięki czemu użytkownikowi zmienia się adres IP na taki, jaki posiada serwer, z którym jest aktualnie połączony. Dzięki temu wszystkie usługi internetowe „myślą”, że z tego właśnie kraju użytkownik się łączy, mimo że tak na prawdę może przebywać zupełnie gdzie indziej. Mówiąc prościej – będąc w Niemczech i łącząc się za pomocą polskiego serwera VPN, uzyskamy polski adres IP. Dzięki temu odblokujemy dostęp do treści w polskich serwisach VOD, czyli w naszym przykładzie uzyskamy dostęp do VOD TVP w Niemczech.

Jak oglądać TVP za granicą przy pomocy VPN?

Nie każdy VPN dobrze sprawdzi się w tej roli. Żeby VPN dobrze radził sobie z ułatwianiem dostępu do usług VOD w sieci, musi przede wszystkim:

 • posiadać serwery z polskim IP
 • oferować dużą prędkość połączenia (dzięki temu obejrzymy transmisje HD i lepsze)
 • mieć stabilne serwery, które nie będą zrywać połączenia
 • mieć prostą i wygodną w obsłudze aplikację, która nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności technicznych do obsługi i uruchomienia

W sieci możemy znaleźć bardzo wielu różnych dostawców usług VPN, jednak nie każdy z nich dobrze radzi sobie z umożliwianiem dostępu do streamingu VOD TVP1, TVP2, Info czy Sport. Dotychczas przetestowaliśmy wielu dostawców usług VPN i nie wszyscy spełniają oczekiwania jeśli chodzi o swobodne oglądanie filmów, seriali i meczy przez internet. Są jednak wyjątki tak jak firmy przedstawione poniżej. Co najważniejsze, oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu nawet jeśli nie do końca jesteśmy przekonani czy VPN spełni nasze oczekiwania, to możemy go bez ryzyka przetestować. Procedura zwrotu pieniędzy jest szybka i nie obsługa techniczna nie zadaje zbędnych pytań – nie jesteś zadowolony, pieniądze zostają zwrócone. Warto dodać, że przy pomocy tych VPN nie tylko odblokujesz TVP, ale również inne serwisy oferujące telewizję internetową.

Kolejne kroki, które trzeba wykonać żeby oglądać stream TVP są proste i sprowadzają się do:

 1. Rejestracji konta i wykupienia usługi u wybranego dostawcy VPN.
 2. Pobierania ze strony dostawcy VPN specjalnej aplikację na komputer, telefon lub tablet.
 3. Instalacji, uruchomienia i zalogowania się do aplikacji umożliwiającą łączenie się z serwerem VPN.
 4. Wybrania polskiego serwera i połączenia się z nim.
 5. Od tej pory mamy polskie IP (możesz się upewnić w naszym narzędziu do sprawdzania IP) i możemy oglądać TVP za granicą!

Całość nie powinna zająć więcej niż 5-10 minut.

Blokady TVP w innych krajach

Problemy z oglądaniem Telewizji Polskiej za granicą wynikają z blokad regionalnych, które szczegółowo regulują w jakich krajach poszczególne materiały wideo mogą być odtwarzane online. W ich założeniu, dostęp do treści jest uzależniony od tego, z jakiego kraju łączy się użytkownik.

Nie ma znaczenia jakiego kraju jest obywatelem. Liczy się adres IP. Licencje, które serwisy VOD wykupują od właścicieli praw autorskich, pozwalają na dostęp do materiałów tylko z określonych państw. Dlatego też polska biblioteka Netflixa jest o wiele mniejsza niż np. amerykańska.

To właśnie geoblokady są przyczyną tego, że gdy chcemy obejrzeć TVP 1, TVP 2 czy TVP Sport online w innych krajach zobaczymy komunikat: „Przepraszamy. Z uwagi na ograniczenia licencyjne, materiał jest niedostępny w kraju z którego się łączysz.” Dostępne w TVP mecze reprezentacji, seriale, filmy i programy będą przez to niedostępne podczas zagranicznych podróży, delegacji czy emigracji. Z tego powodu dużo Polaków korzysta z usług VPN w najpopularniejszych kierunkach emigracji takich jak UK, Niemcy, Norwegia, Holandia czy Dania. Szybka zmiana IP umożliwia dostęp polskojęzycznych treści.

Niestety wprowadzone w 2018 roku przez Unię Europejską regulacje dotyczące dostępu do usług streamingowych podczas krótkich pobytów za granicą nie obejmują TVP VOD. Wszystko przez to, że dostęp do tej usługi jest darmowy – jest finansowana z powszechnego abonamentu, który płacą wszyscy posiadacze telewizorów. A wprowadzone regulacje dotyczą jedynie płatnych usług, za które płaci się abonament (czyli gdy posiadamy konto w serwisie i je regularnie opłacamy).

Komunikat TVP
Taki komunikat zobaczysz za granicą w TVP

Wydarzenia sportowe w TVP Sport, czyli sport.tvp.pl za granicą

W ramach oferty TVP online znajduje się również TVP Sport (sport.tvp.pl), gdzie obejrzymy m.in. transmisje meczy piłki nożnej oraz wiele innych programów sportowych – skoki, siatkówkę czy piłkę ręczną. Od niedawna w TVP można także oglądać Ligę Mistrzów, co jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników piłki nożnej. Jest to platforma, gdzie prowadzone są transmisje na żywo większości wydarzeń sportowych związanych z Polską Reprezentacją, nie tylko w piłce nożnej. Stream sport.tvp.pl za granicą jest również dostępny tylko wtedy, jeżeli posiadamy polski adres IP. Takie są wymogi licencyjne organizacji sportowych, które zarządzają prawami do transmisji.

Mecze z polskim komentarzem ogląda się o wiele przyjemniej niż w języku kraju, w którym przebywamy. Chyba każdy miłośnik piłki nożnej to potwierdzi, że nasi komentatorzy są nieodłącznym elementem dobrego meczu w telewizji. A mecze polskiej reprezentacji, to coś co łączy Polaków. Transmisje na żywo odbywają się w telewizji na TVP1 lub TVP2, a w przypadku internetu dostępne są w serwisie TVP Sport. Dlatego dla wielu osób jedynym sposobem żeby oglądać sport.tvp.pl za granicą staje się skorzystanie z VPN do zmiany IP. Wtedy nie ma znaczenia czy jesteśmy w Niemczech, UK, USA, Francji, Norwegii czy Holandii.

Jedynka i Dwójka – TVP2 i TVP1 za granicą online

Telewizja Polska S.A. posiada własny serwis VOD TVP, w którym oferuje darmowy dostęp online do programów oraz seriali swojej produkcji. Cieszące się ogromną popularnością seriale obyczajowe i komediowe gromadzą przed telewizorami rzesze widzów w różnym wieku. Niezwykle popularne produkcje serialowe takie jak:

 • Ojciec Mateusz,
 • Barwy szczęścia,
 • Na dobre i na złe,
 • rodzinka.pl,
 • M jak Miłość,
 • O mnie się nie martw,
 • Klan,
 • Blondynka,
 • Za marzenia,
 • Trzecia połowa,
 • Pod wspólnym niebem

Oprócz seriali, dzięki posiadaniu polskiego IP za granicą w TVP VOD można oglądać takie programy rozrywkowe i kabarety jak:

 • Rolnik szuka żony
 • Familiada
 • The Voice of Poland
 • Jaka to melodia?
 • Jeden z dziesięciu
 • The Voice Kids

To tylko niewielki wycinek tego, co można oglądać w TVP VOD. Warto również sprawdzić strefę ABO, w której znajdują się specjalne udogodnienia jak np. możliwość oglądania odcinków seriali przed ich oficjalną premierą w telewizji.

Czy są darmowe sposoby na ograniczenia w dostępie do TVP?

Jeżeli ktoś szukamy sposobów jak za darmo oglądać TVP za granicą to niestety się zawiedzie. Nie ma bowiem bezpiecznych i dbających o prywatność usług VPN, które jednocześnie umożliwiają odblokowanie polskich serwisów VOD. Przestrzegamy przed usługami, które pod hasłami oferującymi darmową usługę, tak naprawdę szpiegują użytkowników. Bezpieczne, darmowe VPN-y które opisujemy i polecamy niestety nie posiadają w swojej ofercie polskich serwerów VPN. W związku z tym nie da się za ich pomocą uzyskać polskiego adresu IP.

Podsumowanie

VPN to proste narzędzie, przy pomocy którego możemy uzyskać dostęp przez Internet TVP1, TVP2 i TVP Sport za granicą. Nie czy jesteś na wakacjach, podróżujesz po innych krajach czy wyjechałeś na stałe poza Polskę. To gdzie mieszkamy nie ma znaczenia, gdyż VPN działa w każdym kraju. Co więcej, ma również wiele innych praktycznych zastosowań – pomaga w ochronie prywatności w sieci, szyfruje i zabezpiecza połączenie internetowe.