Jak oglądać TVP i TVP Sport za granicą?

26.12.2018
Jak oglądać TVP i TVP Sport za granicą?

Serwis TVP VOD to prawdziwa skarbnica ciekawych filmów, seriali oraz programów rozrywkowych i dokumentalnych. Telewizja Polska prowadzi również transmisje online meczy i innych wydarzeń sportowych, które można oglądać na żywo. Niestety dostęp do większości materiałów, które tam znajdziemy ograniczony jest jedynie do terytorium Polski. Żeby oglądać TVP online za granicą, będziemy musieli zmienić IP na polskie. Jak to zrobić? O tym przeczytasz w tym tekście.

Jak oglądać TVP za granicą przy pomocy VPN?

Wszystkie serwisy VOD w sieci regulują dostęp do swojej zawartości na podstawie adresu IP użytkownika. Jeżeli jest przypisany do odpowiedniego kraju (w naszym przypadku Polski), to umożliwiają oglądanie znajdujących się w nim materiałów. Jeśli jest to zagraniczny adres IP - blokują lub całkowicie ograniczają.

Jednym z najlepszych sposobów na bezproblemowy dostęp do TVP za granicą jest skorzystanie z VPN. Jest to usługa pozwalająca na stworzenie wirtualnego tunelu pomiędzy komputerem użytkownika, a specjalnym serwerem, który pośredniczy w połączeniu z Internetem. Ten serwer może być zlokalizowany w dowolnym kraju, dzięki czemu użytkownikowi zmienia się adres IP na taki, jaki posiada serwer, dzięki czemu wszystkie usługi myślą, że z tego właśnie kraju się on łączy. Mówiąc prościej - będąc w Niemczech i łącząc się za pomocą polskiego serwera VPN, uzyskamy polski adres IP. Dzięki temu odblokujemy dostęp do treści w serwisach VOD (i nie tylko).

Do odblokowania polskiego streamingu za granicą najważniejsze jest, aby VPN z którego będziemy korzystać miał szybkie polskie serwery i zapewniał wysoką prędkość. Przedstawieni poniżej dostawcy VPN posiadają takie usługi i zostali przez nas przetestowani pod tym kątem. Dodatkowo oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki czemu możemy bez przeszkód przetestować usługę i jeśli będziemy z niej niezadowoleni - wystąpić o zwrot środków. Cały proces nie zajmie więcej niż kilku minut.

#
Dostawca VPN
Cena
Zwrot pieniędzy
Nasza ocena
Szczegóły oferty
1
ExpressVPN
od 6.67$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.34
Oferta specjalna: 12 miesięcy + 3 gratis
2
NordVPN
od 2.99$ miesięcznie
30 dni na zwrot pieniędzy
9.27

Całość jest bardzo prosta: 1. Rejestrujemy konto u wybranego dostawcy VPN i kupujemy usługę 2. Pobieramy ze strony dostawcy VPN specjalną aplikację na komputer, telefon lub tablet 3. Instalujemy i uruchamiamy aplikację umożliwiającą łączenie się z serwerem VPN 4. Na liście dostępnych serwerów wybieramy polski serwer i łączymy się z nim 5. Od tej pory mamy polski adres IP i możemy korzystać z polskojęzycznych zasobów internetowych bez ograniczeń.

Dlaczego nie mogę oglądać TVP VOD za granicą w 2019?

Problemy z oglądaniem TVP za granicą wynikają z blokad regionalnych, które regulują w jakich krajach poszczególne materiały wideo mogą być odtwarzane online. W ich założeniu, dostęp do treści jest regulowany w zależności od tego, z jakiego kraju łączy się użytkownik. Licencje, które serwisy VOD wykupują od właścicieli praw autorskich, pozwalają na dostęp do materiałów tylko z określonych państw. Dlatego też polska biblioteka Netflixa jest o wiele mniejsza niż np. amerykańska.

To właśnie geoblokady są przyczyną tego, że chcąc obejrzeć TVP 1, TVP 2 czy TVP Sport w innych krajach zobaczymy komunikat: "Przepraszamy. Z uwagi na ograniczenia licencyjne, materiał jest niedostępny w kraju z którego się łączysz." Mecze reprezentacji, seriale, filmy oraz programy będą niedostępne podczas zagranicznych podróży, delegacji czy emigracji. Z tego powodu dużo Polaków korzysta z VPN w UK, Norwegii czy Niemczech do zmiany IP i do odblokowania polskojęzycznych treści. Tutaj mała uwaga - ostrzegamy przed korzystaniem z tzw. darmowych VPN - zarabiają one na sprzedaży danych użytkowników i szpiegowaniu ich aktywności w sieci. Jeśli korzystamy z czegoś za darmo w sieci to płacimy za to swoją prywatnością.

Wprowadzone w 2018 roku przez Unię Europejską regulacje dotyczące dostępu do usług streamingowych podczas krótkich pobytów za granicą nie obejmują TVP VOD. Wszystko przez to, że dostęp do tej usługi jest darmowy - jest finansowana z abonamentu, który płacą wszyscy posiadacze telewizorów. A wprowadzone regulacje dotyczą jedynie płatnych usług, za które płaci się abonament.

Komunikat błędu - Przepraszamy. Z uwagi na ograniczenia licencyjne, materiał jest niedostępny w kraju z którego się łączysz.

TVP Sport czyli sport.tvp.pl za granicą

Nic tak nie łączy Polaków jak mecze polskiej reprezentacji w piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną oraz sporty indywidualne jak skoki narciarskie. Ich transmisje na żywo odbywają się najczęściej za pośrednictwem serwisu TVP Sport, który dostępny jest pod adresem sport.tvp.pl. Niestety, za wyjątkiem nielicznych sytuacji, dostęp do niego dla Polaków za granicą jest ograniczany na mocy blokad regionalnych. Nie obejrzymy transmisji z polskim komentarzem w Niemczech, UK, Francji czy Holandii bez zmiany adresu IP.

Przy pomocy VPN bez problemu obejrzymy streaming TVP Sport na żywo w oficjalnym serwisie. Wystarczy połączyć się z polskim serwerem.

VOD TVP1 i TVP2 online za granicą

Mając VPN i łącząc się z polskim serwerem będziemy mogli korzystać z zasobów TVP 1 i TVP 2, które Telewizja Publiczna udostępnia w swoim serwisie VOD. Treści dostępne online, takie jak odcinki lubianych seriali, polskojęzyczne filmy lub filmy z polskim lektorem.

VPN to obecnie najlepszy sposób żeby oglądać online TVP1 w Niemczech lub UK, gdzie często wyjeżdżamy na stałe za pracą.

Podsumowanie

VPN to proste narzędzie, przy pomocy którego możemy uzyskać dostęp do TVP i TVP Sport za granicą. Nie ważne gdzie podróżujemy lub w jakim kraju mieszkamy. VPN ma również wiele innych praktycznych zastosowań - pomaga w ochronie prywatności w sieci, szyfruje i zabezpiecza połączenie internetowe.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?
08.02.2017

Polska telewizja online za granicą - jak oglądać w 2019?

Pomimo możliwości swobodnego podróżowania i przemieszczania się po całym świecie, wielu Polaków natrafi na problem, gdy będą chcieli oglądać polską...

Polska telewizja online w UK w 2019 roku
29.07.2018

Polska telewizja online w UK w 2019 roku

Wielka Brytania stała się nowym domem dla ponad miliona Polaków. Osoby, które przeniosły się na stałe do tego kraju, mają ograniczone możliwości ko...