Jak oglądać BBC iPlayer w Polsce?

20.04.2017
Jak oglądać BBC iPlayer w Polsce?

BBC słynie ze świetnych produkcji zarówno filmowych jak i telewizyjnych. Ten brytyjski nadawca publiczny może być wzorem dla innych telewizji państwowych jeśli chodzi o jakość tworzonych materiałów. Oprócz dostępu do swojej oferty w sposób tradycyjny, BBC udostępnia również na swojej stronie iPlayer, za pośrednictwem którego można oglądać aktualne ofertę stacji przez Internet. Ta możliwość jest jednak dostępna jedynie z terenu Wielkiej Brytanii, dla osób które posiadają brytyjski adres IP. Tutaj z pomocą przychodzi VPN.

Jak większość VOD dostępnych na świecie, również BBC nakłada na swoje usługi blokady regionalne, w związku z czym dostęp dostęp do nich mają tylko osoby posiadające brytyjski adres IP. Jeśli zechcemy obejrzeć coś na iPlayerze z Polski lub innego kraju, który nie należy do Zjednoczonego Królestwa, otrzymamy komunikat o błędzie i blokadzie. Aby go ominąć będziemy musieli sprawić, aby serwer BBC uznał nas za osobę łączącą się z UK. Jednym z prostszych sposobów, aby to zrobić jest skorzystanie z VPN-a. Dzięki niemu będziemy mogli uzyskać angielski adres IP i w pełni korzystać ze wszystkich VOD, które normalnie dostępne są tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Oglądamy BBC iPlayer przy pomocy VPN

BBC bez VPN
BBC z VPN

Usługa VPN pozwala na utworzenie tunelu i łączenie się z Internetem przez serwery zlokalizowane w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki temu można uzyskać adres IP z konkretnego kraju nie przebywając w nim fizycznie. W tym artykule dowiesz się więcej o tym co to jest VPN i jakie są zalety z korzystania z niego. A teraz wyjaśnimy jak oglądać BBC za pomocą VPN.

Do odblokowania dostępu do iPlayera i BBC będziesz potrzebować VPN-a z brytyjskim adresem IP. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Kupić serwer VPS lub dedykowany w Wielkiej Brytanii i samodzielnie skonfigurować VPN.
  2. Kupić usługę VPN u jednego z licznych dostawców na rynku, który posiada w ofercie serwer w Wielkiej Brytanii.

Opcja pierwsza wymaga wiedzy technicznej z zakresu administracji i konfiguracji serwerów i usług sieciowych i nie polecamy jej osobom niezwiązanym z IT. Dlatego też zajmiemy się w tym artykule wyłącznie drugim sposobem, czyli usługą VPN od dostawcy.

Wykupując gotową usługę cała konfiguracja będzie sprowadzała się do instalacji programu obsługującego VPN i wyboru kraju, przez który chcemy się łączyć. Dodatkowo będziemy mieli dostęp do innych lokalizacji (np. USA, Niemcy, Francja, Kanada itp.), przez które również będziemy mogli się łączyć. Serwer w UK jest obecnie standardem i ciężko znaleźć dostawcę VPN, który by go nie oferował.

Do oglądania BBC i innych brytyjskich VOD w Polsce (i ogólnie poza UK) proponujemy następujących dostawców VPN:

NordVPN jest w naszej ocenie najlepszym obecnie dostawcą VPN na rynku. Jest VPN-em, który zarówno świetnie nadaje się do omijania blokad regionalnych jak i dobrze chroni prywatność. Wykupując usługę otrzymamy dostęp do ponad 3000 serwerów 60 krajach, przez które możemy się łączyć z Internetem. Za NordVPN zapłacimy już od 2,75$ za miesiąc przy kupnie abonamentu na 3 lata. 

Drugi polecany dostawca VPN, ExpressVPN oferuje dostęp do serwerów 95 krajach. Oprócz tego otrzymamy rewelacyjną szybkość i stabilne połączenie, jednak kosztem wysokiej ceny, bo za tę usługę zapłacimy 8,33$ miesięcznie płacąc za cały rok z góry lub 12,95$ jeśli zdecydujemy się na płatności miesięczne.

Private Internet Access jest jednym z najtańszych i najszybszych VPN-ów, który przy tym świetnie chroni prywatność. Łącząc się przez serwer w Wielkiej Brytanii, praktycznie nie odczujemy że korzystamy z VPN. Za usługę zapłacimy 2,88$ za miesiąc przy płatności z góry za dwa lata. Niestety Private Internet Access ma jedną poważną wadę: daje dostęp jedynie do 25 krajów (ale posiada w nich ogromną, bo 3251, liczbę maszyn) i nie posiada serwera w Polsce. Więc jeżeli chcemy również korzystać z polskich VOD, to będziemy musieli w tym czasie wyłączyć VPN.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy będziemy zadowoleni z usługi, to przed kupnem usługi na dłuższy okres możemy przetestować ją przez okres jednego miesiąca. Każdy z wymienionych wyżej dostawców oferuje również zwrot pieniędzy jeżeli będziemy niezadowoleni z usługi. NordVPN i ExpressVPN oferują 30 dni, a Private Internet Access 7 dni, w ciagu których możemy wystąpić o zwrot pieniędzy.

Gdy już wybierzemy konkretnego dostawcę VPN i okres rozliczeniowy pozostaje nam opłacić usługę, pobrać aplikację i zalogować się do niej przy pomocy danych, które otrzymamy na podany przy zamówieniu e-mail.

Następnie musimy wybrać Wielką Brytanię jako kraj, przez który chcemy łączyć się z Internetem. W każdej aplikacji wygląda to inaczej, ale jest wyjątkowo proste i nie sprawi nikomu problemów. I tyle. Właśnie uzyskaliśmy brytyjskie IP i możemy wejść na stronę BBC i oglądać iPlayer i całą aktualną ofertę stacji z Polski.

Czasem może się zdarzyć, że natrafimy na IP serwera, który został zbanowany przez BBC. Wtedy wystarczy połączyć się ponownie, a zostanie przydzielony nam inny adres IP.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Jak oglądać ipla, TVN Player, TVP i polską telewizję za granicą?
08.02.2017 Blokady regionalne

Jak oglądać ipla, TVN Player, TVP i polską telewizję za granicą?

Podróże służbowe, wakacje lub emigracja. Z różnych powodów nasze życie coraz częściej toczy się poza granicami Polski. Dzięki dynamicznie rozwijają...

Jak oglądać Mundial 2018 za granicą?
13.06.2018 Blokady regionalne

Jak oglądać Mundial 2018 za granicą?

Mundial to niewątpliwie największe święto piłkarskie. Tegoroczna impreza odbywająca się w Rosji jak zwykle przyciągnie tłumy kibiców na stadiony or...