Najlepsze VPN do Chin 2020 – odblokuj Internet w Chinach

Jeżeli planujesz podróż to Chin i chcesz normalnie korzystać z Internetu, to koniecznie musisz zainstalować sprawdzony VPN do Chin. Internet w Chinach funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce i innych zachodnich krajach. Dostęp do większości treści jest zablokowany i musimy być tego świadomi podróżując do tego kraju. W związku z tym powszechnie używanym przez Chińczyków narzędziem jest VPN. Chiny bez niego cenzurują mocno Internet. W tym tekście przeczytasz jak działa Internet w Chinach i jaki VPN do Chin najlepiej wybrać żeby bez problemu korzystać z sieci.

UWAGA! W Chinach blokowane są wszystkie informacje na temat VPN i obchodzenia cenzury. Radzimy zapoznać się z tym poradnikiem i przygotować odpowiednio swoje urządzenia przed wyjazdem do Chin. Na miejscu możesz mieć problem z wykupieniem usługi, pobraniem odpowiedniego oprogramowania czy dostępem do informacji na temat konfiguracji.

Zawarte tutaj porady oraz polecane usługi VPN do Chin sprawdzą się również w przypadku innych państw, w których swobodny dostęp do Internetu może być ograniczony jak np. Iran, Turcja, Bahrajn czy Birma. Aby skorzystać z opisanych w tym artykule porad i ominąć chińską cenzurę nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy technicznej na temat sieci i działania Internetu. Wszystko jest proste i poradzi sobie z tym nawet laik.

Najlepsze usługi VPN do Chin działające w 2020 roku

Poniżej znajdziesz zestawienie najlepszych VPN do Chin, przy pomocy których odblokujesz Internet i ominiesz cenzurę w tym kraju. Korzystają z nich turyści oraz sami Chińczycy, którzy tylko w ten sposób mają możliwość korzystania z zachodnich stron i usług internetowych. Tylko nieliczni dostawcy usługi VPN Chiny radzą sobie skutecznie z chińską cenzurą internetu, gdyż wymaga to specjalnych rozwiązań technicznych i odpowiedniej infrastruktury.

ExpressVPN

ExpressVPN od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób podróżujących oraz mieszkających w Chinach. W Internecie można znaleźć wiele informacji potwierdzających, że ExpressVPN to najlepszy VPN do Chin i jest skuteczny w obchodzeniu blokad Internetu w tym kraju. ExpressVPN cechuje świetna prędkość, jest to obecnie jedna z najszybszych usług dostępnych na rynku.

Do omijania chińskiej cenzury Internetu ExpressVPN posiada odpowiednio zoptymalizowane serwery w Hong Kongu. Oprócz nich, możemy również skorzystać z wielu innych serwerów zlokalizowanych w Azji (np. Singapur, Japonia czy Tajwan).

Na tle pozostałych jest to usługa dość droga, ale jakość i skuteczność kosztuje. Za ExpressVPN zapłacimy:

 • 12,95$ przy płatnościach miesięcznych
 • 9,99$ za miesiąc przy płatności za pół roku z góry (59,95$ łącznie)
 • 6,67$ za miesiąc przy płatności za cały rok z góry (99,95$ łącznie)

Otrzymujemy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy – jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi, to w ciągu 30 dniu możemy wystąpić o zwrot pieniędzy, które zostaną nam zwrócone bez zadawania pytań.

Z ExpressVPN w Chinach korzystają zarówno turyści jak i obywatele tego kraju, którzy chcą się przebić przez cenzurę i korzystać z normalnego Internetu. Podczas okresowych akcji władz chińskich, które kończą się masowymi banami usług VPN, ExpressVPN dość szybko wraca do normalnego funkcjonowania.

Odwiedź ExpressVPN

NordVPN

NordVPN dobrze radzi sobie z odblokowaniem Internetu w Chinach. Intuicyjne aplikacje na komputery z systemem Windows lub OSX oraz aplikacje na Androida i iOSa pozwalają łączyć się za pomocą dowolnego urządzenia.

NordVPN udostępnia specjalne serwery maskowane (obsfucated servers) do ukrycia połączenia z Internetem za pomocą VPN. Może to być przydatne w Chinach, jeżeli okaże się nagle, że nasze normalne połączenie z VPN jest blokowane. Dostępne są one tylko w wybranych lokalizacjach. W przypadku Chin, najbliższe znajdują się w Hong Kongu i Japonii.

Niewątpliwą zaletą NordVPN jest możliwość skorzystania z 30 dniowego okresu na zwrot pieniędzy jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi.

Odwiedź NordVPN

VyprVPN

Największą zaletą VyprVPN jest opracowany przez firmę autorski protokół Chameleon, którego zadaniem jest maskowanie i ukrycie połączenia z VPN. Jest on oparty o OpenVPN i pozwala na skutecznie ukrycia połączenia z VPN, co w niektórych przypadkach jest jedynym sposobem na przebicie się przez przez chiński firewall.

Za usługę zapłacimy 12,95$ za miesiąc wybierając rozliczenie miesięczne lub 6,62$ za miesiąc jeżeli zapłacimy za cały rok z góry (80$ rocznie). Mamy również możliwość skorzystania z bezpłatnego 3 dniowego okresu testowego – wymaga on podania danych do płatności, ale jeżeli anulujemy usługę przed upływem 3 dni, to opłata nie zostanie pobrana.

Protokół Chameleon jest dostępny tylko w planie premium (pamiętajmy o tym przy zakupie) i działa na urządzeniach z systemem Windows, MacOS, Android i na routerach. Niestety nie jest obsługiwany przez urządzenia z iOS (Apple uniemożliwia firmie tworzącej VyprVPN umieszczenie aplikacji z protokołem Chameleon w AppStore).

Odwiedź VyprVPN

AstrillVPN

Jeśli mowa jest o skutecznym VPN do Chin, to trzeba również wspomnieć o Astrill VPN, który od wielu lat cieszy się uznaniem zarówno turystów jak i samych Chińczyków.

Z raportów, które udało nam się znaleźć na różnych forach wynika, że Astrill VPN w Chinach poradził sobie dość dobrze z ostatnimi próbami całkowitej blokady VPN przez władze Państwa Środka i nawet gdy inni dostawcy VPN mieli chwilowe problemy, to wciąż działał bez przeszkód.

Odwiedź Astrill

Jaki VPN do Chin wybrać i jak z niego korzystać?

VPN jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie normalnego dostępu do sieci podczas pobytu w Chinach. A przy tym jest to sposób, który nie wymaga od użytkownika „umiejętności hakerskich”. Musimy być świadomi tego, że korzystając z VPN prędkość połączenia może być o wiele niższa niż normalnie (jest to spowodowane szyfrowaniem i koniecznością połączenia się przez dodatkowy serwer w innym kraju, zanim uzyskamy dostęp do interesującej nas treści).

Dobry VPN Chiny musi charakteryzować się dostępnością silnych algorytmów szyfrujących, przy pomocy których można szyfrować ruch, a tym samym ominąć cenzurę. Równie istotna jest prędkość i stabilność połączenia.

Przy wyborze VPN do Chin najważniejsze są następujące parametry:

 • potwierdzona w wielu miejscach Internetu skuteczność w obchodzeniu i omijaniu chińskiej cenzury (zwłaszcza w oparciu o doświadczenia osób, które mieszkają lub były w tym kraju)
 • dobra szybkość i stabilność połączenia
 • specjalne serwery do omijania blokad sieci zlokalizowane w pobliżu Chin – np. w Japonii, Hong Kongu czy Korei
 • silne szyfrowanie i ochrona prywatności
 • prostota instalacji i obsługi zarówno na komputerze jak i urządzeniach mobilnych
 • gwarancja zwrotu pieniędzy lub możliwość przetestowania usługi za darmo

Aby odblokować Internet w Chinach przy pomocy VPN musimy krok po kroku:

 1. Założyć konto i wykupić abonament u wybranego dostawcy VPN .
 2. Ze strony wybranego dostawcy pobrać i zainstalować aplikację umożliwiającą łączenie się przez VPN. W przypadku urządzeń mobilnych pobierzemy je z AppStore lub Sklepu Play.
 3. Uruchomić aplikację i zalogować się przy pomocy danych utworzonych przy zakładaniu konta.
 4. Wybrać serwer VPN zlokalizowany poza terytorium Chin i połączyć się z nim (u niektórych dostawców znajdziemy listę serwerów specjalnych tzw. maskowanych – obfuscated).
 5. W tym momencie powinniśmy uzyskać dostęp do nieocenzurowanego Internetu w Chinach zarówno przy połączeniach WiFi jak i z siecią mobilną.
 6. Jeżeli połączenie z Internetem nie działa lub jest bardzo wolne – trzeba spróbować połączyć się z innym serwerem, czasem trzeba będzie próbować kilka razy.

Do połączenia z starajmy się używać serwerów zlokalizowanych geograficznie blisko Chin – np. w Japonii, Australii czy Hong Kongu – tym samym nie odczujemy aż tak na jakości połączenia mocno odległości geograficznej od serwera VPN.

Jak wygląda kwestia aplikacji mobilnych VPN w Chinach?

iPhone (system iOS) – AppStore
Po naciskach władz chińskich na Apple, z chińskiego App Store zostały usunięte aplikacje większości liczących się dostawców VPN. Dlatego też cały czas podkreślamy jak ważne jest, aby pobrać i aktywować aplikację od naszego dostawcy VPN jeszcze przed wyjazdem do Chin!

Android – Sklep Play
W związku z tym, że Google i jego usługi są zablokowane w Chinach, nie uzyskamy tam dostępu do oficjalnego Sklepu Play, z którego tradycyjnie można pobierać aplikacje. Również musimy się przygotować się odpowiednio wcześniej. Z terenu Chin możemy próbować pobrać pliki .apk umożliwiające instalację aplikacji na naszym telefonie lub tablecie, pod warunkiem, że źródła z których będziemy je pobierać nie zostały zablokowane.

Jeżeli zainstalujesz jeden z polecanych tutaj VPN Chiny przed wyjazdem do tego kraju, to bez problemu będziesz w stanie z niego korzystać po wylądowaniu, jeszcze na lotnisku. Pamiętaj tylko, żeby uprzednio odpowiednio go skonfigurować i nauczyć się obsługi (jest prosta, ale mimo wszystko lepiej przećwiczyć działanie w domowych warunkach). Uruchomienie VPN w Chinach w telefonie pozwoli nam na dostęp do wszystkich tych aplikacji, z których korzystamy w domu. Szczególnie przydatne okazać mogą się mapy, tłumacz czy różnego rodzaju komunikatory.

Szukając rozwiązań mobilnych VPN do Chin, uważaj na pseudo darmowe aplikacje w AppStore i Sklepie Play. Jest ich pełno, a z bezpieczeństwem i skutecznością działania mają mało wspólnego.

Czy jest jakiś darmowy VPN do Chin, który działa?

Czy darmowe usługi VPN działają w Chinach? W większości przypadków niestety nie. Wiele osób szukając sposobów na Internet w Chinach, w pierwszej kolejności rozgląda się za darmowymi rozwiązaniami. I o ile w przypadku innych sytuacji darmowe usługi VPN mogą okazać się skuteczne, to w przypadku chińskiej blokady internetu po prostu sobie nie radzą.

Nie powinno to nikogo dziwić – wdrażanie rozwiązań, które ominą tak zaawansowane mechanizmy blokad i cenzury jak ma to miejsce w Chinach nie jest proste i tanie. Dlatego nie znajdziemy łatwo darmowego VPN do Chin.

Jest jednak jeden wyjątek, którym trzeba wspomnieć, a mianowicie darmowy plan oferowany przez dostawcę VPN Windscribe. Udostępnia on użytkownikom ograniczony plan darmowy, który z relacji użytkowników jakie można znaleźć w sieci czasami z powodzeniem sprawdza się jako darmowy VPN do Chin. Ma on bezpieczny serwer w Hong Kongu, przy pomocy którego można omijać cenzurę.

Musimy być jednak świadomi ograniczeń – plan darmowy ma limit tylko 10GB, niższą prędkość, brak pomocy technicznej i brak gwarancji, że na pewno serwer VPN w Chinach będzie działać na 100%. Jeżeli chcemy zaryzykować to konto można założyć i ściągnąć aplikację ze strony Windscribe. Trzeba tylko pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na korzystanie wyłącznie z darmowego VPN w Chinach, to istnieje ryzyko, że natrafimy na problemy z działaniem na miejscu.

Jak działa Internet w Chinach?

Dla osób przyzwyczajonych do nieograniczonego w żaden sposób Internetu, wizyta w Chinach może okazać się szokująca, gdy po raz pierwszy nawiążą połączenie z siecią w tym kraju. Większość znanych i popularnych serwisów oraz usług jest tam bowiem zablokowana. Internet w Chinach mocno różni się od tego, który znamy z Polski czy z Europy.

W Chinach jest trzech głównych dostawców Internetu – China Unicom, China Telecom i China Mobile. Wszystkie firmy są własnością państwa, które sprawuje nad nimi kontrolę i nimi zarządza. Dostarczają one zarówno Internetu stacjonarnego jak i mobilnego. Chiny to kraj, w którym oczywiście znajdziemy również inne przedsiębiorstwa i marki oferujące dostęp do sieci, jednak ich oferta oparta jest o ścisłą współpracę z firmami państwowymi.

WiFi jest powszechnie dostępne w hotelach odwiedzanych przez turystów, a w metrze, restauracjach czy kawiarniach jego dostępność systematycznie rośnie. Na prowincji, gdzie dociera mniej turystów sytuacja wygląda oczywiście gorzej. Jeśli chcemy mieć pewność, że przez cały okres pobytu będziemy mieć połączenie z siecią, należy zaopatrzyć się w Internet mobilny.

Obcokrajowcy mogą kupić chińską kartę SIM zarówno przed wyjazdem jak i na miejscu. Tak jak u nas, jej cena uzależniona jest od parametrów – ilości dostępnych GB czy minut na połączenia. Można kupić zarówno karty SIM tylko z Internetem mobilnym jak i z możliwością wykonywania połączeń. Jednak aby z nich korzystać konieczna jest wcześniejsza aktywacja, do której będzie wymagane okazanie paszportu w sklepie.

Tutaj uwaga – karty najlepiej kupować w oficjalnych punktach China Mobile, China Unicom lub China Telecom – te kupione np. w kioskach mogą nie działać oraz możemy mieć problem z ich aktywacją. W sklepach tych firm jest też większa szansa, że znajdziemy kogoś z kim damy radę porozumieć się po angielsku.

Dla przeciętnych Chińczyków brak dostępu do zachodnich serwisów Internetowych i usług sieciowych nie jest większym problemem, bowiem mają oni ich swoje odpowiedniki (Weibo zamiast Twittera i Facebooka, Baidu zamiast Google czy np. WeChat zamiast WhatsApp). Wspomniany WeChat jest wyjątkowo popularną aplikacją w Chinach i jest najważniejszym komunikatorem. Możemy być niemal pewni, że jeżeli będziemy chcieli utrzymywać kontakty online z Chińczykami, to zaproponują nam właśnie WeChat. Natomiast obywatele tego kraju, którym zależy na dostępie do zagranicznych serwisów korzystają na co dzień w Chinach z VPN.

VPN Chiny – czy korzystanie z nich jest legalne?

Władze Chin od dawna walczą z usługami VPN i prowadzenie firm, które oferują takie usługi w Chinach bez specjalnego zezwolenia jest w tym kraju nielegalne. Dlatego żadna licząca się firma, która oferuje usługę na najwyższym poziomie nie ma siedziby w tym kraju. Mało która ma nawet własne serwery w Chinach, w większości są one zlokalizowane w państwach sąsiednich. Chińskie firmy oferujące VPN muszą natomiast stosować się do reguł cenzury i blokować wszystko, co nakażą władze.

Korzystanie z VPN jest natomiast w obszarze szarej strefy. Nie ma oficjalnego zakazu, poszczególne prowincje Chin też różnie podchodzą do zagadnienia. W niektórych internet zwalnia lub gorzej działa, jeśli wykryty zostanie VPN, w innych może zostać czasowo zablokowany. VPN jest niezbędny wielu firmom w Chinach do prowadzenia na co dzień biznesu, więc władze nie mogą całkowicie zablokować i odciąć ich od kontaktu z kontrahentami. Współczesna potęga Chin opiera się w końcu na ich gospodarce.

Turyści nie mają żadnych kłopotów w tym kraju z racji używania VPN. Władze tego kraju są tego świadome i ich działania są wymierzone głównie we własnych obywateli, a nie w turystów którzy przynoszą zyski gospodarce. Trafiają się nawet hotele dla zagranicznych gości, gdzie internet nie jest cenzurowany.

Jakie strony i aplikacje są blokowane przez Wielki Chiński Firewall?

Chiny posiadają system kontroli nad internetem, potocznie nazywany Wielkim Chińskim Firewallem jest częścią projektu określanego mianem Złotej Tarczy. Jego początki sięgają 1998 roku, kiedy to zapoczątkowano nad nim prace, które zostały ukończone w 2006 roku. Kontrolę nad jego działaniem sprawuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wielki Chiński Firewall służy do kontroli i blokady treści, które są dostępne w Internecie w Państwie Środka. Jak tłumaczą to władze chińskie, ma służyć do ochrony obywateli przed nieodpowiednimi materiałami i wspierać działania policji, jednak w praktyce służy do blokady dostępu do:

 • wiadomości i treści na tematy polityczne oraz historyczne, które są niewygodne dla Komunistycznej Partii Chin
 • blogów i sieci społecznościowych, gdzie możliwa jest nieskrępowana wymiana poglądów i panuje wolność słowa
 • zachodnich serwisów informacyjnych
 • treści religijnych
 • pornografii
 • wszystkich innych informacji, które cenzorzy uznają za niewłaściwe

Sprowadza się to do tego, że możemy zapomnieć o dostępie do takich serwisów jak np.:

 • Facebook, Instagram oraz WhatsApp
 • Google i należących do tej firmy usług (YouTube, Gmail, Blogspot)
 • Snapchat
 • Twitter
 • Dropbox
 • WordPress
 • BBC, CNN, The New York Times, The Wall Street Journal i inne zachodnie media

O ile obywatele ChRL mają swoje odpowiedniki tych serwisów i problem cenzury dotyka ich w głównej mierze przy dostępie do treści w zachodnich mediach (lub tych niewygodnych dla partii komunistycznej), to dla obcokrajowców brak dostępu do tych serwisów może okazać się dużym problemem i z tego też względu VPN staje się koniecznością.

Jeżeli na co dzień korzystamy z Facebooka, Gmaila czy WhatsAppa do utrzymywania kontaktu z bliskimi lub prowadzenia biznesu, to brak dostępu do nich za granicą może okazać się kłopotliwy. Internet w Chinach jest nieprzyjazny dla obcokrajowców, którzy chcą swobodnie korzystać z serwisów i usług sieciowych, do których są przyzwyczajeni. Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli korzystać w Chinach z Internetu mobilnego w telefonie czy z WiFi w hotelu. Zarówno Internet mobilny jak i stacjonarny podlega tej samej cenzurze.

Jak działa cenzura Internetu w Chinach?

Najskuteczniejszym obecnie sposobem na obejście chińskiego firewalla jest skorzystanie z dobrego VPN na Chiny. Niestety sprawa nie wygląda tak prosto, że uruchomimy dowolny VPN i od razu uzyskamy dostęp do treści zablokowanych przez chińskie władze. Omijanie cenzury w ChRL jest coraz trudniejsze.

O ile jeszcze parę lat temu bramki proxy i najprostszy protokół VPN (a nawet darmowy VPN) w zupełności wystarczały, to obecnie cenzorzy skutecznie walczą z różnymi metodami ominięcia blokad. Bramki proxy praktycznie nie działają, pewna część usług VPN (nawet tych ze ścisłej czołówki) również ma problemy z przebiciem się przez chiński firewall lub jest bardzo szybko jest blokowana.

Większość sposobów na omijanie blokad stron, które bez problemów działają w innych krajach, w Chinach po prostu nie zadziała. Sytuacja obecnie przypomina w pewnym sensie zabawę w kotka i myszkę jednej i drugiej strony.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, cenzura Internetu w Chinach opiera się m.in. o:

 • Blokadę i filtrowanie DNS – „złe” domeny blokowane na poziomie DNS
 • Blokadę adresów IP – serwery o określonych adresach IP są po prostu blokowane
 • Analizę przeglądanej treści pod kątem nieodpowiedniej zawartości – po wykryciu zakazanych słów kluczowych Internet zwalnia lub się rozłącza (tak wynika z relacji przekazywanych przez Internautów z Chin)
 • Deep Packet Inspection – czyli głęboka analiza pakietów, jest to zaawansowana analiza zawartości pakietów przesyłanych przez sieć – po pewnych charakterystycznych cechach można zidentyfikować, że ktoś korzysta z VPN. Zidentyfikowany pakiet może zostać następnie zablokowany. To właśnie największy problem dla dostawców chińskich VPN.

Na szczęście pomimo walki władz chińskich z dostawcami VPN wciąż są firmy, które oferują skuteczne rozwiązania, umożliwiające omijanie cenzury i swobodne korzystanie z sieci.

To czy strona jest zablokowana w Chinach możesz sprawdzić wcześniej na stronie GreatFire.org.

VPN Chiny – podsumowanie

Jeżeli wybierasz się do ChRL i chcesz swobodnie korzystać z Internetu, to musisz wyposażyć się w odpowiedni VPN do Chin. Dostęp do wszystkich serwisów, z których normalnie korzystasz w domu będzie niemożliwy bez VPN Chiny. Możesz postawić na sprawdzone i skuteczne usługi VPN takie jak ExpressVPN lub zaryzykować i skorzystać z usługi darmowej.

Pamiętaj, żeby wszystko przygotować wcześniej i zainstalować aplikacje przygotowane przez dostawcę wybranej przez Ciebie usługi VPN Chiny jeszcze przed wyjazdem do tego kraju! Na miejscu może Ci się to nie udać.