Czym jest Killswitch w usłudze VPN?

24.01.2017
Czym jest Killswitch w usłudze VPN?

VPN Killswitch (czasami określany również jako Network Lock) w usłudze VPN automatycznie „zabija” połączenie internetowe gdy tylko wykryje, że zostało przerwane lub nie nie jest włączone. Oznacza to, że jakakolwiek komunikacja pomiędzy naszym urządzeniem a Internetem nie będzie możliwa bez pośrednictwa VPN. Killswitch monitoruje stan połączenia i jeżeli wykryje utratę połączenia z VPN, doprowadzi do blokady połączenia z siecią.

Dlaczego warto używać funkcji killswitch w VPN?

Przede wszystkim ta funkcja służy poprawieniu naszego bezpieczeństwa oraz prywatności i jest swoistą ostatnią linią obrony. Większość dostawców najlepszych VPN wyposaża w nią swoje aplikacje, więc nawet bez większej wiedzy technologicznej będziemy mogli z powodzeniem korzystać z tego typu zabezpieczenia.

Mając włączony killswitch nie będziemy musieli obawiać się, że w przypadku nagłej utraty połączenia z VPN, nagle nasza transmisja danych z siecią przestanie być szyfrowana i będzie mogła zostać podejrzana lub podsłuchana przez niepowołane osoby. Nie nastąpi dzięki temu również wyciek naszego prawdziwego adresu IP, który podczas połączenia przez VPN jest chroniony i ukryty. Dopiero ponowne połączenie z VPN odblokuje i wznowi ruch sieciowy.

Rodzaje stosowanych rozwiązań

Zakres i sposób działania tzw. killswitcha możemy podzielić na dwa rodzaje

  • działające na poziomie systemu
  • działające na poziomie aplikacji

Killswitch działający na poziomie systemu odcina dostęp do sieci całego komputera, uniemożliwiając przy tym wszystkim systemowi oraz wszystkim zainstalowanym aplikacjom łączenie z się z siecią. Dopiero ponowne połączenie z VPN da możliwość poprawnej komunikacji z siecią. Zabezpieczenie to działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych.

Killswitch działający na poziomie aplikacji zamyka lub blokuje dostęp do sieci konkretnej aplikacji w przypadku utraty połączenia z VPN. Inne programy wciąż będą działać i komunikować się z Internetem, nawet jeżeli połączenie z VPN zostanie przerwane.

Killswitch VPN - kiedy warto z niego korzystać?

Z killswitcha powinno się korzystać zawsze wtedy, gdy korzystamy z VPN do ochrony prywatności i podniesienia bezpieczeństwa transmisji danych. Mamy wtedy pewność, że nawet w przypadku utraty połączenia z VPN, osoby niepowołane nie będą miały dostępu do naszej aktywności w sieci.

Jeżeli z VPN korzystamy głównie do ominięcia blokady regionalnej, wtedy nie musimy się zbytnio martwić kwestią oferowania przez VPN tej funkcjonalności.

Udostępnij artykuł:

Wykop

Powiązane artykuły

Co to jest VPN? Jak działa VPN?
21.06.2016

Co to jest VPN? Jak działa VPN?

VPN to skrót od angielskich słów Virtual Private Network czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to technologia, która pozwala na stworzenie szyfrowane...

Najlepszy VPN na Windows 10
13.02.2019

Najlepszy VPN na Windows 10

W tym poradniku dowiesz się jaki VPN na Windowsa najlepiej wybrać w 2019 roku. Windows od dawna króluje jako najpopularniejszy system operacyjny na...