Wolne buforowanie filmów. Co zrobić gdy dostawca sieci spowalnia streaming?

Przyczyną wolnego buforowania filmów online może czasami być spowalnianie streamingu przez dostawców Internetu (ISP). Z tym zjawiskiem możesz się spotkać zarówno w domu jak i podczas korzystania z publicznie dostępnych sieci. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z blokowaniem i ograniczeniami streamingu w sieci? W końcu nikt nie lubi wolnego wczytywania się filmów.

Co jest przyczyną wolnego buforowania filmów online?

Są trzy główne przyczyny, które mogą powodować, że materiały wideo w różnych serwisach ze streamingiem wolno się buforują i ładują. Są to:

 1. Problemy i duże obciążenie serwisu ze streamingiem
 2. Słaby komputer użytkownika, który nie radzi sobie z odtwarzaniem filmu
 3. Ograniczanie przepustowości przez dostawcę sieci

Częstą przyczyną problemów ze streamingiem i tego, że może zacinać się lub wolno działać jest przeciążenie serwerów, z których transmitowane są pliki. Gdy wiele osób w jednym momencie postanowi oglądać jakiś materiał wideo lub pobierać plik, to łącze może zostać na tyle przeciążone, że średnia prędkość spadnie. Wtedy to nie dostawca sieci nie ma wpływu, a wszystko jest winą braków w infrastrukturze sieciowej serwisu ze streamingiem.

Również Twój komputer może być bezpośrednia przyczyną tego, że

Ograniczanie streamingu przez dostawcę internetu

Zjawisko spowalniania i ograniczania przepustowości łącza internetowego może wystąpić w Twojej sieci domowej. Internet masz zazwyczaj od któregoś z dużych dostawców o ogólnopolskim zasięgu lub małej firmy zapewniającej dostęp do Internetu tylko w obrębie osiedla. Zarówno małe i duże firmy mogą zdecydować się na obcięcie przepustowości sieci do niektórych witryn internetowych w momencie dużego obciążenia sieci. Gdy mają ograniczone zasoby i przepustowość to zjawisko dławienia transferu, ma temu w pewnym sensie zapobiec.

Jeżeli masz podejrzenie, że na jakiś serwis internetowy zostały nałożone ograniczenia to będzie ku temu kilka przesłanek. Objawia się to najczęściej tym, że strona internetowa bardzo wolno się ładuje. Trzeba poczekać parę sekund, aż wszystkie zasoby się pobiorą. Tak jakby nagle, w odróżnieniu od innych stron „lagowała”. Natomiast film lub streaming na żywo może dość wolno buforować się i zatrzymywać się co parę sekund. Takie ciągłe opóźnienia i brak ładowania się filmu tylko w obrębie jednego serwisu (lub wielu popularnych platform) może być przesłanką, że zostały nałożone ograniczenia przez dostawcę sieci.

Swoją aktualną prędkość sieci możesz sprawdzić na stronie https://www.speedtest.net/. To świetne narzędzie, przy pomocy które szybko przekonasz się jak szybkie jest Twoje połączenie z siecią oraz jaki masz ping.

Wolny streaming w publicznych sieciach – szkoły, hotele, kawiarnie i firmy

Znacznie częściej proceder ograniczania ruchu i spowalniania transferu do wybranych witryn jest spotykany w miejscach takich jak hotele, lotniska, szkoły, kawiarnie, uczelnie czy biblioteki. Tam administratorzy często idą jeszcze dalej i całkowicie blokują dostęp do niektórych stron internetowych.

Nawet jeżeli serwis internetowy nie jest blokowany, to samo ograniczenie prędkości Internetu w komunikacji z nim, potrafi skutecznie zniechęcić i uniemożliwić korzystanie z niego. Bardzo często ofiarą padają takie popularne serwisy ze streamingiem jak YouTube, Twitch, Netflix, serwisy VOD oraz strony z filmami dla dorosłych.

Administratorzy tak konfigurują routery oraz pozostałe urządzenia odpowiadające za działanie sieci komputerowej, żeby określone domeny oraz adresy IP były traktowane nieco gorzej. W pewnym sensie łamana jest neutralność sieci.

Jak bronić się przed spowalnianiem połączenia przez dostawcę?

Jeżeli masz przekonanie, że problem nie leży po stronie serwisu internetowego, a właśnie w Twojej sieci do której jesteś połączony to masz kilka opcji. Pierwsza to kontakt z pomocą techniczną i próba ustalenia dlaczego niektóre serwisy internetowe gorzej działają. Jednak nie zawsze masz taką możliwość, zwłaszcza gdy dotyczy to sieci w miejscach publicznych.

Druga opcja to skorzystanie z usługi VPN. VPN pozwala szyfrować połączenie internetowe oraz ukryć przed dostawcą sieci, to co w niej robisz. Jeżeli masz aktywne połączenie z serwerem VPN, to administrator sieci nie będzie wiedział co robisz, na jakie strony wchodzisz i jakie dane przesyłasz.

Dzięki zastosowaniu VPN, wszystkie blokady i ograniczenia prędkości nałożone przez dostawcę sieci przestaną obowiązywać. Limity nie będą działać, bo dostawca sieci nie będzie wiedział co tak naprawdę w niej robisz i z jakiego streamingu korzystasz.

My szczególnie polecamy poniższe firmy dostarczające usługi VPN. To sprawdzone i pewne firmy, które mają tysiące bardzo szybkich serwerów na całym świecie. Świetne do nieograniczonego streamingu. Możesz z nich korzystać na komputerze z Windowsem, na Macu oraz Linuxie, także na telefonach (Android, iOS). Jest też możliwość skorzystania z wtyczek do przeglądarek – Chrome czy Firefoxa.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%
4
 • 7400+ serwerów w 91 krajach
 • Korzystanie na 7 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2€
miesięcznie Odwiedź CyberGhost ❯❯ Promocja -83%
5
 • 2000+ serwerów w 115 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
1,18$
miesięcznie Odwiedź PureVPN ❯❯ Promocja -88%

Możesz również sprawdzić darmowy VPN. Tylko w tym przypadku test może nie być do końca miarodajny, gdyż darmowe usługi VPN mocno ograniczają maksymalną prędkość transferu.