Co to jest Smart DNS? Jak używać i skonfigurować Smart DNS?

VPN to nie jedyny sposób na ominięcie blokad regionalnych. W pewnych sytuacjach równie dobrze sprawdza się Smart DNS. To usługa, która działa nieco inaczej niż VPN. Smart DNS pozwala równie skutecznie na odblokowanie dostępu do ulubionych serwisów VOD. Dowiedz się jak to działa i czym Smart DNS różni się od VPN.

Co to jest Smart DNS i jak działa?

Smart DNS to specjalny rodzaj serwera DNS, który umożliwia omijanie blokad regionalnych. Żeby zrozumieć co to jest Smart DNS, trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest DNS. Jest to system nazw domen (Domain Name System – DNS), który umożliwia „tłumaczenie” nazwy domeny, na adres IP serwera. Bez niego internet jaki znamy nie mógłby działać. To właśnie dzięki DNS, gdy wpisujesz w przeglądarkę adres strony internetowej, np. dobryvpn.pl, to Twój komputer wie, że ma połączyć się z serwerem o IP 104.28.20.235.

Serwer DNS to jakby mapa, drogowskaz i skrzyżowanie w jednym. Tłumaczy i kieruje zapytania oraz połączenia sieciowe tam, gdzie mają trafić. Na całym świecie istnieje 13 głównych serwerów DNS oraz liczne serwery DNS utrzymywane przez różne organizacje, które komunikują się i odpytują główne serwery. Użytkownik sieci, wpisując chcąc przetłumaczyć

Dzięki tej właściwości, DNS może być używany do cenzury sieci. Wystarczy, że na serwerach DNS, z którymi łączą się użytkownicy zablokuje się niektóre domeny (i np. przekieruje wchodzące osoby na inną stronę, z komunikatem o blokadzie). Jest to jednak mało skuteczne, gdyż każdy może bez problemu i błyskawicznie zmienić adresy DNS, z których aktualnie korzysta. Z DNS wiąże się również zjawisko DNS leak, czyli wycieku prawdziwego adresu IP pomimo połączenia z VPN. Można się jednak przed tym zabezpieczyć.

Jak działa Smart DNS?

Smart DNS to specjalny rodzaj serwera DNS, którego głównym zadaniem jest dostęp do zablokowanych stron i zasobów sieciowych. Dzięki temu siedząc w Warszawie, można korzystać z treści i materiałów dostępnych tylko dla mieszkańców USA. Główne zastosowanie to oczywiście usługi VOD takie jak Netflix czy Hulu.

Działanie Smart DNS opiera się o przekierowanie połączenia użytkownika przez specjalny serwer proxy zlokalizowany w kraju, dla którego zawartość chcemy odblokować. Dzięki temu można ominąć restrykcje geograficzne. Smart DNS maskuje kraj, z którego pochodzą zapytania DNS do interesujących nas zasobów – nie prawdziwy adres IP.

Do swojego działania, Smart DNS nie wymaga instalacji specjalnego oprogramowania czy konfiguracji serwerów proxy. Wystarczy zmienić adresy DNS w ustawieniach systemu i gotowe! Windows, Mac, smartfon, tablet czy urządzenia Smart TV. Dzięki temu możliwe jest omijanie blokad regionalnych korzystając z urządzeń, które dają mało opcji konfiguracji. Adres serwera Smart DNS to po prostu dwa adresy IP, do których będą kierowane nasze zapytania.

Wady Smart DNS

Smart DNS ma liczne wady, których warto być świadomym przed podjęciem decyzji o kupnie usługi. Do najważniejszych minusów tego rozwiązania trzeba zaliczyć:

 • Smart DNS nie szyfruje połączenia z siecią i nie zmienia adresu IP urządzenia. Przekierowuje i maskuje wyłącznie zapytania DNS.
 • Smart DNS umożliwia odblokowanie tylko wybranych serwisów, które zdefiniował i skonfigurował dostawca usługi. Z racji tego, że adres IP się nie zmienia, to od odpowiedniej konfiguracji usługi po stronie dostawcy zależy czy uda nam się odblokować serwis VOD czy nie.
 • Smart DNS nie omija blokad nakładanych na przez dostawcę internetu, rządy państw czy administratora sieci lokalnej (np. nie ominie blokad ustawionych w lokalnym firewallu).
 • Smart DNS nie radzi sobie z nową technologią stosowaną przez dostawców sieci, która nosi nazwę Transparent DNS proxy. Jest to technologia, która pozwala na przechwycenie zapytań wysyłanych na niezależne serwery DNS i przekierowanie ich na serwery dostawcy internetu

Zalety Smart DNS

Stosowanie Smart DNS ma też liczne plusy, które mogą przysłonić wady tego rozwiązania jeśli zależy nam w głównej mierze na omijaniu blokad regionalnych. Najważniejsze zalety Smart DNS to:

 • Nie wpływa na szybkość połączenia z Internetem. Szybkość sieci jest taka sama, jak normalnie.
 • Bardzo niska cena. Za usługę zapłacimy zazwyczaj w okolicy 5$ miesięcznie przy płatnościach co miesiąc i w okolicy 2$ miesięcznie przy jednorazowej płatności za dłuższy okres z góry.
 • Nie wymaga instalacji żadnych aplikacji i programów. Wystarczy zmiana adresów serwerów DNS w konfiguracji systemu operacyjnego lub urządzenia, a następnie aktywacja usługi w panelu na stronie internetowej, do który otrzymujemy po jej wykupieniu.
 • Może być w prosty sposób uruchomiony na konsolach, Smart TV i innych urządzeniach, które nie pozwalają na instalację programów i aplikacji, ale umożliwiają zmianę i konfigurację DNS
 • Umożliwia dostęp do zablokowanych serwisów, a jednocześnie korzystanie z innych usług jak dotychczas. Czyli: mamy dostęp do Netflixa w USA, a jednocześnie mamy polskie IP i korzystamy z innych stron bez zmian.

Smart DNS vs VPN

Smart DNS to nie VPN, to usługa DNS. Działanie na pierwszy rzut oka może wydawać się podobne, ale jest zupełnie inne. Smart DNS całkowicie różni się od VPN i ich jedyna wspólna cecha to to, że obie usługi umożliwiają obchodzenie blokad regionalnych. Smart DNS nie szyfruje połączenia, nie zapewnia bezpieczeństwa w sieci, nie chroni prywatności, nie ominie silnej cenzury i blokad (jak te w Chinach). Trzeba mieć to na uwadze szukając rozwiązania dla siebie.

Istnieją firmy, które oferują tylko i wyłącznie usługę Smart DNS oraz dostawcy VPN, którzy dorzucają tego rodzaju usługę gratis, jako dodatek do klasycznego VPN. Dość popularne firmy, które oferują Smart DNS to np. Smart DNS Proxy, Unblock US czy Unlocator.

VPN jest o wiele lepszym wyborem, jeżeli zależy nam na dostępie do serwisów, które ograniczają dostęp użytkownikom z innych państw, a jednocześnie chcemy:

 • mieć w pełni szyfrowane połączenie z Internetem
 • korzystać z sieci w 100% prywatny i anonimowy sposób
 • ukryć prawdziwy adres IP
 • omijać silniejsze blokady i ograniczenia, nie tylko te geograficzne i działające na poziomie DNS. Smart DNS nie ominie np. firewalla

Trzeba jednak pamiętać, że VPN nie jest tak szybki jak Smart DNS. Dojście serwera pośredniczącego i szyfrowanie sprawiają, że szybkość naszego połączenia będzie niższa niż maksymalna, którą zapewnia dostawca sieci.

VPN + Smart DNS, czyli dwa w jednym

Najlepsi dostawcy VPN oprócz standardowej usługi, oferują również wiele dodatkowych funkcji i możliwości. Jedną z nich jest właśnie Smart DNS. Utrzymując ogromną infrastrukturę serwerów mogą sobie pozwolić na dorzucenie użytkownikom dodatkowej funkcji gratis, która niektórym bardzo się przyda.

Poniżej znajdziesz dostawców VPN, którzy oprócz klasycznej usługi VPN, dają również możliwość korzystania z Smart DNS. Każda firma nazywa swoją usługę nieco inaczej, jednak zasada działania jest podobna.

1
 • 5200+ serwerów w 60 krajach
 • Korzystanie na 6 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,80€
miesięcznie Odwiedź NordVPN ❯❯ Promocja -72%
2
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Brak limitu urządzeń
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
2,49$
miesięcznie Odwiedź Surfshark ❯❯ Promocja -81%
3
 • 3000+ serwerów w 95 krajach
 • Korzystanie na 5 urządzeniach równocześnie
 • Pomoc i wsparcie online przez 24/7
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
 • Obsługa:
od
6,67$
miesięcznie Odwiedź ExpressVPN ❯❯ Promocja -49%

Smart DNS do Netflixa i nie tylko – co odblokujesz?

Największą popularność rozwiązania działające na zasadzie Smart DNS zdobyły za sprawą Netflixa. Przede wszystkim z racji swojej prostoty w konfiguracji. Obecnie usługi Smart DNS nie radzą sobie już tak dobrze z obchodzeniem zabezpieczeń i blokad Netflixa, ale niektóre firmy wciąż chwalą się tym, że umożliwiają dostęp do Netflixa USA. Usługi, które można odblokować przy pomocy Smart DNS to np.:

 • Netflix
 • Hulu
 • Pandora
 • Amazon Prime Video
 • BBC iPlayer
 • HBO NOW i HBO GO
 • Liczne serwisy telewizji amerykańskiej: ABC, NBC, CBS, SyFy i innych

Trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku VPN, jest to swego rodzaju zabawa w kotka i myszkę pomiędzy dostawcami Smart DNS, a usługami VOD. Czasem może się zdarzyć, że usługa działa idealnie i odblokuje wszystko, a czasem nowe zabezpieczenia serwisu sprawią że ominięcie blokady będzie trudne lub niemożliwe. Zwłaszcza Netflix i HBO dość skutecznie walczą z obchodzeniem blokad regionalnych.

Darmowy Smart DNS

W sieci można trafić na darmowe Smart DNS, jednak nie radzimy z nich korzystać. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Podobnie jak z sieciami VPN za darmo, utrzymanie serwerów i stosowanie odpowiedniej technologii kosztuje. A jak jest za darmo, to na pewno jakimś kosztem – bezpieczeństwa, prywatności lub skuteczności działania. Nie liczmy na to, że darmowy Smart DNS odblokuje Netflixa i inne usługi VOD.

Jeśli czytelnikowi mimo wszystko zależy wyłącznie na darmowej usłudze, to można poszukać który dostawca Smart DNS oferuje darmowy okres próbny. Warto z niego skorzystać, gdyż zapewnia takie same możliwości co usługa płatna, a nie ryzykujemy że wysyłamy zapytania DNS do podejrzanej firmy.

Jak i na czym można skonfigurować Smart DNS?

Konfiguracja Smart DNS jest bardzo prosta. I bardzo szybka. Zakładając, że mamy kupioną usługę u dostawcy Smart DNS lub mamy ją od naszego dostawcy VPN, musimy:

 1. Wejść do ustawień sieciowych naszego urządzenia.
 2. Znaleźć miejsce, gdzie można ustawić adresy serwerów DNS.
 3. Skopiować ze strony dostawcy usługi adresy serwerów Smart DNS.
 4. Wkleić te adresy w miejsce obecnych adresów DNS.
 5. Odświeżyć stronę internetową usługi i ją aktywować – musimy potwierdzić nasze IP (ten krok może się nieco różnić pomiędzy różnymi firmami, najlepiej sprawdzić dokładną instrukcję w dokumentacji).
 6. Jeżeli aktywujemy usługę na smart TV, to może zajść potrzeba jednoczesnej konfiguracji na telewizorze i komputerze – chodzi o aktywację usługi za pomocą przeglądarki na stronie dostawcy.

Poniżej przykład jak to wygląda na Macu. Trzeba zmienić obecne adresy DNS (to publiczne DNS od Google), na te które dostarcza nam dostawca Smart DNS.

Smart DNS bez problemu uruchomimy na:

 • komputerach z Windowsem, Linuxem lub Macach
 • telefonach i tabletach obsługiwanych przez Androida i iOS (iPhone, iPad)
 • routerze
 • Apple TV
 • konsolach PS4 i Xbox
 • telewizorach z Android TV
 • Samsung TV
 • Sony TV
 • LG TV

Wystarczy podanie nowych adresów DNS i aktywacja naszego IP na stronie dostawcy.

Co z Chromecast? Czy da się ustawić ręcznie DNS?

Niestety na Chromecast nie pozwala na ręczną konfigurację adresów serwerów DNS. Żeby korzystać z możliwości, jakie daje Smart DNS przy pomocy Chromecasta trzeba skonfigurować Smart DNS na routerze.

W tym celu trzeba przejść do panelu administracyjnego naszego routera i tam podać otrzymane od dostawcy usługi adresy IP DNS.

Podsumowanie – czy potrzebuję Smart DNS?

Chcesz omijać blokady regionalne i ograniczenia w dostępie do treści ze względu na miejsce pobytu, a nie potrzebujesz ochrony ze strony VPN? Smart DNS sprawdzi się w tej sytuacji bardzo dobrze.

Jeżeli jednak zależy nam na ochronie prywatności, szyfrowanym połączeniu i możliwości omijania wszystkich form cenzury, blokowania i ograniczeń w sieci, to VPN sprawdzi się o wiele lepiej.

Warto zainteresować się tymi dostawcami VPN, które równocześnie oferują VPN i Smart DNS. Dzięki temu możemy korzystać z obu usług jednocześnie, a cena nie jest o wiele wyższa.