Smart DNS to jeden ze sposobów na ominięcie blokad regionalnych i streaming wideo nie tylko na komputerze czy telefonie, ale również smart TV. Jest to usługa, która działa nieco inaczej niż VPN i pozwala na odblokowanie treści ograniczonych przez geoblokady. Dzięki Smart DNS można oglądać filmy i seriale w tych serwisach ze streamingiem i VOD, które są niedostępne w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się co to jest Smart DNS, jak działa i czym różni się od sieci VPN.
Co to jest Smart DNS?
Smart DNS to specjalny serwer DNS, który jest tak skonfigurowany żeby umożliwiać omijanie blokad regionalnych. Dzięki temu siedząc w Warszawie, można korzystać z treści i materiałów dostępnych tylko dla mieszkańców USA. Główne zastosowanie to odblokowanie dostępu do takich usług streamingowych jak amerykański Netflix, BBC, HBO czy Hulu. Żeby zrozumieć co to jest Smart DNS, trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest DNS.
DNS to system nazw domen (Domain Name System – DNS), który umożliwia tłumaczenie nazwy domeny, na adres IP serwera. Bez niego internet jaki znamy nie mógłby działać. To właśnie dzięki DNS, gdy wpisuje się w przeglądarkę adres strony internetowej, np. dobryvpn.pl, to komputer wie, że ma połączyć się z serwerem o IP 104.28.20.235. Serwer DNS to jakby mapa, drogowskaz i skrzyżowanie w jednym. Tłumaczy i kieruje zapytania oraz połączenia sieciowe tam, gdzie mają trafić. Na całym świecie istnieje 13 głównych serwerów DNS oraz liczne serwery DNS utrzymywane przez różne organizacje, które komunikują się i odpytują główne serwery.
Jak działa Smart DNS?
Działanie Smart DNS polega na przekierowaniu łączącego się za jego pomocą użytkownika przez specjalny serwer proxy, który jest zlokalizowany w kraju dla którego zawartość chce się odblokować. To właśnie dzięki temu można ominąć restrykcje geograficzne w niektórych serwisach z filmami i serialami. Trzeba pamiętać, że Smart DNS maskuje jedynie kraj pochodzenia zapytań DNS – nie zmienia i nie ukrywa prawdziwego adresu IP.
Do swojego działania, Smart DNS nie wymaga instalacji specjalnego oprogramowania czy konfiguracji serwerów proxy. Wystarczy zmienić adresy DNS w ustawieniach systemu operacyjnego lub aplikacji, z której się korzysta. Pozwala na to Windows, Mac, smatfony z iOS oraz Androidem oraz Smart TV. To właśnie na telewizorach najczęściej korzysta się ze Smart DNS, gdyż nie zawsze ma się możliwość połączenia się na nich za pomocą sieci VPN.
Uruchomienie Smart DNS wymaga jedynie wpisania adresu serwera DNS, do których będą kierowane nasze zapytania w ustawieniach systemu lub aplikacji. Po wcześniejszym aktywowaniu dostępu do usługi na stronie dostawcy takiego rozwiązania.
Smart DNS vs VPN
Smart DNS to nie VPN, to zupełnie inna usługa. Działanie na pierwszy rzut oka może wydawać się podobne, ale jest zupełnie inne. Całkowicie różni się od VPN, a ich jedyna wspólna cecha to to, że oba narzędzia umożliwiają obchodzenie blokad regionalnych. Smart DNS nie szyfruje połączenia, nie zapewnia bezpieczeństwa w sieci, nie chroni prywatności, nie ominie silnej cenzury i blokad (jak te w Chinach).
Istnieją firmy, które oferują tylko i wyłącznie usługę Smart DNS oraz dostawcy VPN, którzy dorzucają tego rodzaju usługę gratis, jako dodatek do klasycznego VPN. Dość popularne firmy, które oferują usług DNS proxy to: Smart DNS Proxy, Unblock US czy Unlocator. W zamian za niewielką opłatę abonamentową, zapewniają użytkownikom dostęp do serwera DNS, który pozwala na zmianę lokalizacji.
VPN daje o wiele więcej możliwości, jeżeli zależy nam na dostępie do serwisów, które ograniczają dostęp użytkownikom z innych państw, a jednocześnie chcemy:
- mieć w pełni szyfrowane połączenie z siecią
- korzystać z sieci w bardziej prywatny i anonimowy sposób
- ukryć prawdziwy adres IP
- korzystać z adresów IP z całego świata
- omijać silniejsze blokady i ograniczenia stron internetowych, nie tylko te geograficzne i działające na poziomie DNS
Trzeba jednak pamiętać, że sieć VPN nie jest tak szybka jak Smart DNS. Dojście serwera pośredniczącego i szyfrowanie sprawiają, że szybkość naszego połączenia będzie nieco niższa niż maksymalna, którą zapewnia dostawca sieci.
Smart DNS jako dodatek do usługi VPN
Tym co wydaje się najlepszym wyborem w takiej sytuacji, jest postawienie na dostawcę usługi VPN, który jednocześnie zapewnia swoim użytkownikom możliwość korzystania ze Smart DNS. Najlepsi dostawcy VPN oprócz standardowej usługi, oferują wiele dodatkowych funkcji i możliwości właśnie Smart DNS. Utrzymując ogromną infrastrukturę serwerów mogą sobie pozwolić na dorzucenie użytkownikom dodatkowej funkcji gratis, która niektórym bardzo się przyda.
Poniżej znajdziesz dostawców VPN, którzy oprócz klasycznej usługi VPN, dają również możliwość korzystania z Smart DNS. Każda firma nazywa swoją usługę nieco inaczej, jednak zasada działania jest podobna. Smart DNS u NordVPN działa pod nazwą SmartPlay, w ExpressVPN to MediaStreamer.
- 6000+ serwerów w 111 krajach
- Obsługa do 10 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 75% zniżki i 3 miesiące gratis
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Obsługa nieograniczonej liczby urządzeń
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 84% zniżki
- 3000+ serwerów w 95 krajach
- Obsługa do 5 urządzeń równocześnie
- Pomoc i wsparcie online przez 24/7
- 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy
- Aktualna promocja: 49% zniżki i 3 miesiące gratis
Co można odblokować przy pomocy Smart DNS?
Największą popularność rozwiązania działające na zasadzie Smart DNS zdobyły za sprawą Netflixa. Przede wszystkim z racji swojej prostoty w konfiguracji. Obecnie usługi Smart DNS nie radzą sobie już tak dobrze z obchodzeniem zabezpieczeń i blokad regionalnych Netflixa, ale niektóre firmy wciąż chwalą się tym, że umożliwiają dostęp równie dobrze jak VPN do Netflixa. Usługi, które można odblokować przy pomocy Smart DNS to np.:
- Netflix
- Hulu
- Pandora
- Amazon Prime Video
- Paramount Plus
- BBC iPlayer
- HBO MAX
- Liczne serwisy telewizji amerykańskiej: ABC, NBC, CBS, SyFy i innych
Trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku VPN, jest to swego rodzaju zabawa w kotka i myszkę pomiędzy dostawcami Smart DNS, a serwisami ze streamingiem i VOD. Czasem może się zdarzyć, że usługa działa idealnie i odblokuje wszystko, a czasem nowe zabezpieczenia serwisu sprawią że ominięcie blokady będzie trudne lub niemożliwe. Zwłaszcza Netflix i HBO dość skutecznie walczą z obchodzeniem blokad.
Zalety i wady stosownia Smart DNS
Korzystanie ze Smart DNS i powiązanego z nim serwera proxy do maskowania kraju, z którego wysyłane są zapytania ma swoje wady oraz zalety. Przyjrzyjmy się im.
Wady Smart DNS
Do najważniejszych minusów tego rozwiązania trzeba zaliczyć:
- Smart DNS nie szyfruje połączenia z siecią i nie zmienia adresu IP urządzenia. Przekierowuje i maskuje wyłącznie zapytania DNS za pomocą serwera proxy.
- Smart DNS umożliwia odblokowanie tylko wybranych serwisów, które zdefiniował i skonfigurował dostawca usługi. Z racji tego, że adres IP się nie zmienia, to od odpowiedniej konfiguracji usługi po stronie dostawcy zależy czy uda nam się odblokować serwis VOD czy nie.
- Smart DNS nie omija blokad nakładanych na przez dostawcę internetu, rządy państw czy administratora sieci lokalnej (np. nie ominie blokad ustawionych w lokalnym firewallu).
- Smart DNS nie radzi sobie z nową technologią stosowaną przez dostawców sieci, która nosi nazwę Transparent DNS proxy. Jest to technologia, która pozwala na przechwycenie zapytań wysyłanych na niezależne serwery DNS i przekierowanie ich na serwery dostawcy internetu
Zalety Smart DNS
Ale Smart DNS ma też plusy, które mogą przysłonić wady tego rozwiązania. Najważniejsze zalety Smart DNS to:
- Nie wpływa negatywnie na szybkość połączenia z Internetem. Szybkość sieci jest taka sama, jak normalnie.
- Bardzo niska cena usługi. Za usługę zapłacimy zazwyczaj w okolicy 5$ miesięcznie przy płatnościach co miesiąc i w okolicy 2$ miesięcznie przy jednorazowej płatności za dłuższy okres z góry.
- Nie wymaga instalacji żadnych aplikacji i programów. Wystarczy zmiana adresów serwerów DNS w konfiguracji systemu operacyjnego lub urządzenia, a następnie aktywacja usługi w panelu na stronie internetowej, do który otrzymujemy po jej wykupieniu.
- Może być w prosty sposób uruchomiony na konsolach do gier, Smart TV i innych urządzeniach, które nie pozwalają na instalację programów i aplikacji, ale umożliwiają zmianę i konfigurację DNS.
- Umożliwia dostęp do zablokowanych serwisów, a jednocześnie korzystanie z innych usług jak dotychczas. Czyli: mamy dostęp do Netflixa w USA, a jednocześnie mamy polskie IP i korzystamy z innych stron bez zmian.
Darmowy Smart DNS
W sieci można trafić na darmowe Smart DNS. Jednak nie radzimy z nich korzystać, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Podobnie jak z sieciami VPN za darmo, utrzymanie serwerów i stosowanie odpowiedniej technologii kosztuje. A jak jest za darmo, to na pewno jakimś kosztem – bezpieczeństwa, prywatności lub skuteczności działania. Nie liczmy na to, że darmowy Smart DNS odblokuje Netflixa i inne usługi VOD.
Jeśli czytelnikowi mimo wszystko zależy wyłącznie na darmowej usłudze, to można poszukać który dostawca Smart DNS oferuje darmowy okres próbny. Warto z niego skorzystać, gdyż zapewnia takie same możliwości co usługa płatna, a nie ryzykujemy że wysyłamy zapytania DNS do podejrzanej firmy.
Jak i na czym można skonfigurować Smart DNS?
Konfiguracja Smart DNS jest bardzo prosta. I bardzo szybka. Zakładając, że mamy kupioną usługę u dostawcy Smart DNS lub mamy ją od naszego dostawcy VPN, musimy:
- Wejść do ustawień sieciowych naszego urządzenia.
- Znaleźć miejsce, gdzie można ustawić adresy serwerów DNS.
- Skopiować ze strony dostawcy usługi adresy serwerów Smart DNS.
- Wkleić te adresy w miejsce obecnych adresów DNS.
- Odświeżyć stronę internetową usługi i ją aktywować – musimy potwierdzić nasze IP (ten krok może się nieco różnić pomiędzy różnymi firmami, najlepiej sprawdzić dokładną instrukcję w sekcji pomocy).
- Jeżeli aktywujemy usługę na smart TV, to może zajść potrzeba jednoczesnej konfiguracji na telewizorze i komputerze – chodzi o aktywację usługi za pomocą przeglądarki na stronie dostawcy. Nie wszystko da się zrobić na smart TV.
Smart DNS bez problemu uruchomimy na:
- komputerach z Windowsem, Linuxem lub Macach
- telefonach i tabletach obsługiwanych przez Androida i iOS (iPhone, iPad)
- routerze
- Apple TV
- konsolach PS4, PS5 i Xbox
- telewizorach z Android TV
- telewizorach Samsung TV
- Sony TV
- LG TV
Wystarczy podanie nowych adresów DNS i aktywacja naszego IP na stronie dostawcy.
Czy da się ustawić na Chromecast Smart DNS?
Niestety Chromecast nie pozwala na ręczną konfigurację adresów serwerów DNS. Żeby korzystać z możliwości, jakie daje Smart DNS na Chromecast trzeba skonfigurować Smart DNS na routerze lub skorzystać z VPN.
W tym celu trzeba przejść do panelu administracyjnego naszego routera i tam podać otrzymane od dostawcy usługi adresy IP serwerów DNS.
Podsumowanie – czy potrzebuję Smart DNS?
Jeżeli chcemy omijać blokady regionalne i ograniczenia w dostępie do treści ze względu na miejsce pobytu, a VPN nie przyda nam się zbytnio to Smart DNS będzie dobrym wyborem.
Ale jeżeli zależy nam na ochronie prywatności, szyfrowanym połączeniu i możliwości omijania wszystkich form cenzury, blokowania i ograniczeń w internecie, to VPN sprawdzi się o wiele lepiej. Zwłaszcza, że wielu dostawców sieci VPN zapewnia również dostęp do Smart DNS.