Dlaczego Google (i nie tylko) wyświetla CAPTCHA podczas korzystania z VPN?

Jedną z bardziej uciążliwych rzeczy, która wiąże się z codziennym korzystaniem z VPN do ochrony prywatności w sieci jest konieczność rozwiązywania CAPTCHA. Możesz się na nie natknąć w czasie szukania czegoś w Google oraz przy wejściu na niektóre strony internetowe. Dlaczego CAPTCHA wyświetla się gdy korzystasz z VPN? Sprawdź jak można pozbyć się tego problemu.

Co to jest CAPTCHA?

Określenie CAPTCHA to akronim pochodzący od angielskich słów „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart„. Jest to w pełni zautomatyzowany test odróżniający ludzi od maszyn. Test Turinga odnosi się tu do technik i metod, które sprawdzają czy ma się do czynienia z żywym człowiekiem, czy z botem lub maszyną. Zadaniem CAPTCHA jest blokowanie spamu, ataków typu DDoS, automatycznego wysyłania zapytań czy wypełniania formularzy.

W praktyce CAPCHTA to zadanie, które użytkownik musi wykonać, aby przejść dalej. Najpopularniejsza forma to tekst, który trzeba przepisać w odpowiednie pole. Jest on zmodyfikowany tak, aby utrudnić jego automatyczne odczytanie. Inne formy to wybór odpowiednich obrazków, które pasują do wzoru.

Dlaczego Google wyświetla CAPCHTĘ gdy korzystasz z VPN?

Z CAPTCHĄ w trakcie korzystania z VPN spotkasz się przede wszystkim w wyszukiwarce Google. Dlaczego tak się dzieje? Do każdego serwera VPN jest przypisany pewien adres VPN. Gdy korzystają z niego w jednym momencie tysiące osób, to w niektórych sytuacjach Google może potraktować wysyłane z niego zapytania jako podejrzany, nietypowy ruch. I wtedy zaczyna wyświetlać CAPTCHĘ żeby zweryfikować czy wyszukiwania pochodzą od prawdziwych osób – czy od botów. Stosowane do tego jest narzędzie znane jako reCAPTCHA.

Może to być najbardziej odczuwalne podczas korzystania z trybu incognito lub prywatnego. Wtedy Google może niejako z automatu prosić o rozwiązanie CAPTCHY, gdyż nie ma na temat użytkownika żadnych danych, historii przeglądania czy pozostawionych w przeglądarce cookies.

W pierwszej kolejności zobaczysz okienko, gdzie trzeba zaznaczyć „Nie jestem robotem”. Dalsze kroki zależą od tego jak Google cię zakwalifikuje. Jeśli jesteś np. zalogowanym użytkownikiem w wyszukiwarce, to najcześciej samo zaznaczenie tej opcji automatycznie cię zweryfikuje.

Nie jestem robotem

W przypadku dalszych podejrzeń, zostaniesz poproszony o rozwiązanie zadania, w którym trzeba wybrać odpowiednie obrazki. Są to takie rzeczy jak pojazdy, przejścia dla pieszych czy sygnalizacja świetlna.

CAPTCHA w Google

Również Cloudflare wyświetla CAPTCHA

Miliony stron internetowych korzystają z Cloudflare do ochrony przed atakami DDOS, botami i podejrzaną aktywnością. Ta usługa ma wbudowane mechanizmy, które wykrywają i blokują podejrzany ruch i niestety rykoszetem obrywa dostają również osoby korzystające z VPN. Podobnie jak Google, Cloudflare wyświetla czasem prośbę o rozwiązanie CAPTCHY zanim wyświetli użytkownikowi stronę, którą chroni.

W przeszłości Cloudflare używało reCAPTCHY od Google, jednak w związku z wątpliwościami związanymi z prywatnością przeszło na zupełnie inne narzędzie – hCaptcha. Zarówno koszty jak i zapewnienie większej prywatności użytkownikom były argumentem za wyborem właśnie tej usługi do ochrony stron utrzymywanych przez Cloudflare.

Jak sobie poradzić z CAPTCHĄ powodowaną przez VPN?

Niestety specyfika VPN jest taka, że wiele osób korzysta z nich do różnych rzeczy. Oprócz tego, z jednego adresu IP wykonywanych jest w każdej sekundzie pełno czynności i działań co czasami błędnie może zostać zinterpretowane jako działanie sieci botów (botnetu).

Co może pomóc w sytuacji, gdy ciągle widzisz prośbę o wypełnienie CAPTCHY? Jest parę sposobów, ale nie mają 100% skuteczności:

  • Zmiana serwera, z którym jesteś połączony – najprostszym sposobem jest po prostu połączenie się z innym serwerem. Często zdarza się tak, że konkretny adres IP jest podejrzany i to właśnie dla niego wyświetlana jest CAPTCHA. A pozostałe działają bez przeszkód. Jest to najskuteczniejszy sposób.
  • Zmiana dostawcy VPN – w sytuacji, gdy większość serwerów firmy od której mamy VPN jest regularnie blokowana, można rozważyć wybór innej firmy.
  • Zainstalowanie wtyczki Privacy Pass – dostępnej na Chrome i Firefoxa do ominięcia CAPCHTA na stronach obsługiwanych przez Cloudflare. Jest to rekomendowane przez ten serwis rozwiązanie dla osób, które natrafiają często na CAPTCHĘ na obsługiwanych przez nich stronach. Pozwala ona na wygenerowanie specjalnego prywatnego klucza, który weryfikuje że użytkownik nie jest botem.
  • Zmiana przeglądarki – pomocna może okazać się zmiana przeglądarki na inną. Może się zdarzać, że przy innej przeglądarce CAPTCHA nie będzie się wyświetlać.
  • Zmiana wyszukiwarki – jeżeli problem z CAPCHTA jest bardzo uciążliwy, to warto rozważyć zmianę wyszukiwarki, np. na DuckDuckGo lub Binga.
  • Pogodzić się z tym – czasem po prostu trzeba pogodzić się z problemem. Taka jest po prostu specyfika VPN i jeśli